Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10336
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 17 Απρ 2024, 22:52

Νετο Γκουερινο έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:06
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:06
Νετο Γκουερινο έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:04

Μάλιστα
Τουλάχιστον είσαι ΠΑΟΚ, κάτι είναι κι αυτό
Μπα.. Παναχαϊκή.
ΩΝΣΓ
:smt005::smt005::smt005:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10336
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 17 Απρ 2024, 22:54

Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:50
Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:53
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:01
Εσύ ποιός είσαι ρε φίλε, που νομίζεις οτι κατέχεις την άπλετη γνώση;
Είμαι αυθεντία στα θρησκευτικά επειδή έχω μελετήσει περισσότερο από τους μπουμπούνες της Οξφόρδης....μπλα μπλα μπλα..
All hat and no cattle.
:smt005::smt005::smt005:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 18 Απρ 2024, 07:45

Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:50
Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:53
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:01
Εσύ ποιός είσαι ρε φίλε, που νομίζεις οτι κατέχεις την άπλετη γνώση;
Είμαι αυθεντία στα θρησκευτικά επειδή έχω μελετήσει περισσότερο από τους μπουμπούνες της Οξφόρδης....μπλα μπλα μπλα..
All hat and no cattle.
Wrong idiom, Mrs Pasiphaë. 😛
All hat and no cattle means all talk, no action.
I did act by calling you an uneducated person who did not know that the temples evolved out of harems (actually out of brothels) because the girls (Virgin Mary) who were raped by the gods (Yahweh) produced sons of gods (Jesus) and became Mothers of gods, i.e., goddesses.
Since the goddesses lived in the space of the harem-brothel, and the temples are the places where gods and goddesses dwell (οίκοι θεών), the brothel, quite naturally, evolved into a temple. 😉
Μάθημα τέλος, διάλλειμα για να παίξουν τα παιδάκια.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7240
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 18 Απρ 2024, 07:55

Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:53
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:01
Εσύ ποιός είσαι ρε φίλε, που νομίζεις οτι κατέχεις την άπλετη γνώση;
Είμαι αυθεντία στα θρησκευτικά επειδή έχω μελετήσει περισσότερο από τους μπουμπούνες της Οξφόρδης (αυτό, αν και αλήθεια, είναι για να γελάσει ο Nandros).
Η δική σου αμαρτία είναι ότι παριστάνεις την αυθεντία στα θρησκευτικά χωρίς να υποψιάζεσαι καν ότι αυτό είναι το δυσκολότερο πεδίο γνώσης. Οι εμπλεκόμενοι ακαδημαϊκοί εμποδίζουν την έρευνα για να προστατεύσουν την θρησκεία και δεν μπορείς να μάθεις τίποτα από αυτούς. Όλα θα πρέπει να τα ανακαλύψει κανείς μόνος του.
Θέλεις ένα παράδειγμα; Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο με την ερώτηση «Υπήρξε πράγματι ιερή πορνεία κατά την αρχαιότητα;». Θα μάθεις ότι οι ακαδημαϊκοί δεν είναι βέβαιοι και, φυσικά, θα ήταν αστείο να ρωτήσεις «Πως προέκυψε αυτό το αισχρό έθιμο;» (Ιερή πορνεία σημαίνει ότι πάει όποιος θέλει στον ναό, πληρώνει τον αρχιερέα και βιάζει την ιέρεια που του αρέσει).
Για να μάθει κανείς πως προέκυψε η ιερή πορνεία πρέπει να μπορεί να μεταφράσει ένα συγκεκριμένο ιερογλυφικό κείμενο το οποίο δεν υπάρχει μεταφρασμένο.
Τέλος πάντων, ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι οι ναοί αποτελούν εξέλιξη των χαρεμιών. Απόδειξη αποτελεί το γεγονός ότι οι αιγυπτιακοί ναοί ακόμα διατηρούν την ονομασία τους ως χαρέμια.

Εικόνα
Στην αρχαία Εγγύς Ανατολή οι βασιλιάδες χρησιμοποιούσαν αυτές τις Περιφράξεις για να παράγουν σκλάβους. Για να μην επιβαρύνεται όμως μόνο το θησαυροφυλάκιο του βασιλιά με τα έξοδα της Περίφραξης, οι αριστοκράτες που πήγαιναν να γονιμοποιήσουν τις γυναίκες ήταν αναγκασμένοι να πληρώνουν για την διασκέδασή τους. Το σύστημα αυτό πέρασε στους ναούς όταν τα χαρέμια εξελίχτηκαν σε ναούς.
Πως σου φαίνονται όλα αυτά τα πρωτάκουστα;
https://www.academia.edu/85882146/The_O ... ostitution
αληθεια ειναι

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 18 Απρ 2024, 08:05

nemo έγραψε:
18 Απρ 2024, 07:55
Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:53
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:01
Εσύ ποιός είσαι ρε φίλε, που νομίζεις οτι κατέχεις την άπλετη γνώση;
Είμαι αυθεντία στα θρησκευτικά επειδή έχω μελετήσει περισσότερο από τους μπουμπούνες της Οξφόρδης (αυτό, αν και αλήθεια, είναι για να γελάσει ο Nandros).
Η δική σου αμαρτία είναι ότι παριστάνεις την αυθεντία στα θρησκευτικά χωρίς να υποψιάζεσαι καν ότι αυτό είναι το δυσκολότερο πεδίο γνώσης. Οι εμπλεκόμενοι ακαδημαϊκοί εμποδίζουν την έρευνα για να προστατεύσουν την θρησκεία και δεν μπορείς να μάθεις τίποτα από αυτούς. Όλα θα πρέπει να τα ανακαλύψει κανείς μόνος του.
Θέλεις ένα παράδειγμα; Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο με την ερώτηση «Υπήρξε πράγματι ιερή πορνεία κατά την αρχαιότητα;». Θα μάθεις ότι οι ακαδημαϊκοί δεν είναι βέβαιοι και, φυσικά, θα ήταν αστείο να ρωτήσεις «Πως προέκυψε αυτό το αισχρό έθιμο;» (Ιερή πορνεία σημαίνει ότι πάει όποιος θέλει στον ναό, πληρώνει τον αρχιερέα και βιάζει την ιέρεια που του αρέσει).
Για να μάθει κανείς πως προέκυψε η ιερή πορνεία πρέπει να μπορεί να μεταφράσει ένα συγκεκριμένο ιερογλυφικό κείμενο το οποίο δεν υπάρχει μεταφρασμένο.
Τέλος πάντων, ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι οι ναοί αποτελούν εξέλιξη των χαρεμιών. Απόδειξη αποτελεί το γεγονός ότι οι αιγυπτιακοί ναοί ακόμα διατηρούν την ονομασία τους ως χαρέμια.

Εικόνα
Στην αρχαία Εγγύς Ανατολή οι βασιλιάδες χρησιμοποιούσαν αυτές τις Περιφράξεις για να παράγουν σκλάβους. Για να μην επιβαρύνεται όμως μόνο το θησαυροφυλάκιο του βασιλιά με τα έξοδα της Περίφραξης, οι αριστοκράτες που πήγαιναν να γονιμοποιήσουν τις γυναίκες ήταν αναγκασμένοι να πληρώνουν για την διασκέδασή τους. Το σύστημα αυτό πέρασε στους ναούς όταν τα χαρέμια εξελίχτηκαν σε ναούς.
Πως σου φαίνονται όλα αυτά τα πρωτάκουστα;
https://www.academia.edu/85882146/The_O ... ostitution
αληθεια ειναι
Ευχαριστώ, και ανακαλώ το «Μόνο αμόρφωτα χριστιανόπουλα κυκλοφορούσαν εδώ μέσα ανέκαθεν» που έγραψα εχτές.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 08:40

Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:53

Για να μάθει κανείς πως προέκυψε η ιερή πορνεία πρέπει να μπορεί να μεταφράσει ένα συγκεκριμένο ιερογλυφικό κείμενο το οποίο δεν υπάρχει μεταφρασμένο.
:lol::lol::lol:

Υπάρχουν εκατοντάδες αναφορές στο διαδίκτυο αναφορικά με την ιερή πορνεία. Για Βαβυλώνα, Αίγυπτο, Κύπρο, Κόρινθο κλπ

Όσο για βιβλία, εγώ έχω αυτό. Υπάρχουν κι άλλα.

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7240
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 18 Απρ 2024, 08:57

εκτος απο την γαλη που κρατησε μια αξιοπρεπη σταση και τον παοκτζη οι υπολοιποι
ειστε βλημμενα που λεει και η γαλη ..ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι με την πασιφαη
προσπαθησα πολυ να καταλαβω που διαφωνει και με τι ;!!! αρες μαρες του απαντουσε
και αλλου για αλλου

nemo
Δημοσιεύσεις: 7240
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 18 Απρ 2024, 09:05

εγω διαβασα μερικα βιβλια που αναφερονται σε αυτα που λεει ο αθεος
σε εκεινο που διαφωνω προς το παρον με εμμονη ειναι στην εξοδο απο την αφρικη
και θα το κρατησω μεχρι η επιστημη βρει τις αποδειξεις για το πως ηταν η γεωλογια της γης
της εποχης εκεινης με σχετικη ακριβεια

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16628
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 18 Απρ 2024, 09:18

nemo έγραψε:
18 Απρ 2024, 08:57
εκτος απο την γαλη που κρατησε μια αξιοπρεπη σταση και τον παοκτζη οι υπολοιποι
ειστε βλημμενα που λεει και η γαλη ..ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι με την πασιφαη
προσπαθησα πολυ να καταλαβω που διαφωνει και με τι ;!!! αρες μαρες του απαντουσε
και αλλου για αλλου
ο καθένας βλέπει ό,τι θέλει...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1831
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 18 Απρ 2024, 09:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 08:40
Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:53

Για να μάθει κανείς πως προέκυψε η ιερή πορνεία πρέπει να μπορεί να μεταφράσει ένα συγκεκριμένο ιερογλυφικό κείμενο το οποίο δεν υπάρχει μεταφρασμένο.
:lol::lol::lol:

Υπάρχουν εκατοντάδες αναφορές στο διαδίκτυο αναφορικά με την ιερή πορνεία. Για Βαβυλώνα, Αίγυπτο, Κύπρο, Κόρινθο κλπ

Όσο για βιβλία, εγώ έχω αυτό. Υπάρχουν κι άλλα.

Εικόνα
Ηρόδοτος


Κάθε γυναίκα είχε καθήκον, μία τουλάχιστον φορά στη ζωή της, να ασκούσε την πορνεία στον ναό της Μύλιττας. Οι γυναίκες πήγαιναν στο ναό, κάθονταν εκεί και περίμεναν. Ο οποιοσδήποτε άντρας διάλεγε μία, της έδινε ένα οποιοδήποτε ποσό χρημάτων (που κατέληγε στον ναό) και επικαλείτο τη θεά. Η γυναίκα τον ακολουθούσε και συνευρισκόταν μαζί του. Κατόπιν εθεωρείτο ότι είχε επιτελέσει το ιερό της καθήκον και επέστρεφε στο σπίτι της. Οι νέες και ωραίες γυναίκες τελείωναν γρήγορα αφού εύκολα τις επέλεγε κανείς, όμως οι άσχημες μπορεί να περίμεναν πάρα πολύ, μέχρι να επιλεγούν. Οι πλούσιες και αριστοκράτισσες πάλι, δεν κάθονταν στη σειρά μαζί με τις άλλες, αλλά περίμεναν έξω από τον ναό, σε σκεπαστά αμάξια, μαζί με τις συνοδούς τους.


Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2024, 10:24

Άθεος έγραψε:
18 Απρ 2024, 07:45
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:50
Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:53

Είμαι αυθεντία στα θρησκευτικά επειδή έχω μελετήσει περισσότερο από τους μπουμπούνες της Οξφόρδης....μπλα μπλα μπλα..
All hat and no cattle.
Wrong idiom, Mrs Pasiphaë. 😛
All hat and no cattle means all talk, no action.
I did act by calling you an uneducated person who did not know that the temples evolved out of harems (actually out of brothels) because the girls (Virgin Mary) who were raped by the gods (Yahweh) produced sons of gods (Jesus) and became Mothers of gods, i.e., goddesses.
Since the goddesses lived in the space of the harem-brothel, and the temples are the places where gods and goddesses dwell (οίκοι θεών), the brothel, quite naturally, evolved into a temple. 😉
Μάθημα τέλος, διάλλειμα για να παίξουν τα παιδάκια.
Αυτό που σου λέω εγώ βρε. Ταιριάζει ταμάμ. Τα υπόλοιπα που πετάς, είναι κολοκύθια με τη ρίγανη. Μπουρδάκο. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2024, 10:26

taxalata xalasa έγραψε:
18 Απρ 2024, 09:18
nemo έγραψε:
18 Απρ 2024, 08:57
εκτος απο την γαλη που κρατησε μια αξιοπρεπη σταση και τον παοκτζη οι υπολοιποι
ειστε βλημμενα που λεει και η γαλη ..ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι με την πασιφαη
προσπαθησα πολυ να καταλαβω που διαφωνει και με τι ;!!! αρες μαρες του απαντουσε
και αλλου για αλλου
ο καθένας βλέπει ό,τι θέλει...
Ο Νεμούλης ξέρει και καταλαβαίνει τα πάντα. Το μυαλό του είναι ξουράφι. :102:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 18 Απρ 2024, 10:29

Παντως ρε Άθεε, ειλικρινά δεν μπορώ καν να μπω σε διαδικασία τσακωμού μαζί σου. Μου είσαι όντως συμπαθής πανάθεμά σε. Και τα λες ωραία. :smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 18 Απρ 2024, 10:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 08:40
Υπάρχουν εκατοντάδες αναφορές στο διαδίκτυο αναφορικά με την ιερή πορνεία. Για Βαβυλώνα, Αίγυπτο, Κύπρο, Κόρινθο κλπ
Όσα βιβλία και να διαβάσεις, δεν θα μάθεις πως προέκυψε η ιδέα/έθιμο της ιερής πορνείας.
Πρέπει να βρεις ένα αρχαίο κείμενο που να επικυρώνει ότι το αντίτιμο του εισιτηρίου που πλήρωναν οι άντρες για να μπουν στο χαρέμι―>οίκο ανοχής―>ναό προοριζόταν για τις γυναίκες.
Ένα κείμενο γραμμένο σε φέρετρο πληροφορεί τους θεούς κριτές ότι ο νεκρός ήταν αγνός επειδή του είχε επιτραπεί να μπει στο χαρέμι-πορνείο για να γονιμοποιήσει τις γυναίκες και μάλιστα του δόθηκε και το αντίτιμο για να πληρώσει το εισιτήριο.

Εικόνα

Εικόνα
Όλες οι σχετικές πληροφορίες στο παρακάτω άρθρο:
https://www.academia.edu/85882146/The_O ... ostitution
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών