Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Απρ 2024, 10:28

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
15 Απρ 2024, 14:40
Δεν είμαι φαν του τζίζας (ή του μόζες εν προκειμένω), αλλά είμαι φαν του περπατήματος.

Για να είμαστε δίκαιοι, το γκούγκλ μάπς λέει πως θέλεις εφτά μέρες περπάτημα για να καλύψεις αυτήν την απόσταση, αν περπατάς εικοσιτέσσερις ώρες το εικοσιτετράωρο. Αυτό σημαίνει, πως αν μπορείς να περπατήσεις ένα οχτάωρο την ημέρα (μεταξύ μας, οι περισσότεροι σήμερα βαριούνται να περπατήσουν δεκαπέντε λεπτά), θέλεις κάτι παραπάνω από είκοσι μέρες, κουβαλώντας τις σχετικές προμήθειες για να κάνεις ένα εικοσαήμερο ταξίδι (νερό και τροφή - π.χ. είκοσι κονσέρβες τόνο και τριάντα κιλά νερό...). Αν αναλογιστείς πως αυτό το ταξίδι δεν το έκανε ένας άνθρωπος μόνος του, αλλά ένα σχετικά μεγάλο πλήθος ανθρώπων με παιδιά, γυναίκες σε ενδιαφέρουσα, άρρωστους, γέρους και ζώα, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβεις πόσο γελοίο είναι να ανοίγεις ένα αππ για να μετρήσεις πόσες μέρες περπάτημα χρειάζονταν ο μόζες για να φτάσει στη γη της επαγγελίας. Βέβαια, κάνουμε συζήτηση πάνω σε ένα ποστ στο τουίτερ, αυτό μας κάνει αυτομάτως περισσότερο ηλίθιους από τον όου πι στο τουίτερ. Χρειάζονταν σαράντα χρόνια περπάτημα; Όχι, αλλά χου φάκινγκ κέαρς; Μου θυμίζει μια συνέντευξη του χοντρού από το γκέημ οφ θρόουνς, που έλεγε πως του την έλεγαν οι νέρντουλες για το πόσο μη ρεαλιστικό ήταν που ήταν χοντρός στη σειρά. Και ο τυπάς τους λέει, πως από ένα σόου με δράκους και μάγισσες, το οτι είναι χοντρός είναι που δεν μπορούν να χωνέψουν; Ε, αυτή τη κουβέντα κάνουμε τώρα.
Η ίδια η Γένεσις λέει ότι όταν πήγαν τα αδέλφια του Ιωσήφ στην Αίγυπτο γιά να αγοράσουν σιτάρι, ο Ιωσήφ τους έστειλε πίσω στην Χαναάν γιά να φέρουν τον Βενιαμήν, αλλιώς δεν τους έδινε σιτάρι. Αυτοί πήγαν και γύρισαν χωρίς κανείς να έχει γεράσει ή να έχουν πεθάνει (ούτε ο Ιακώβ πέθανε πίσω στην Χαναάν) λόγω έλλειψης σιταριού. Αρα, το ταξείδι αυτό ήταν συνηθισμένο και δεν χρειαζόταν 40 χρόνια. Αλλοι είναι οι λόγοι που αναφέρεται ότι η Εξοδος χρειάσθηκε 40 χρόνια.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 17 Απρ 2024, 12:07

Leporello έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:22
Μπα, καθόλου δεν τρολάρει. Ασχολείται με αυτό το θέμα επί δεκαετίες, πάντα με μοναδικό στήριγμα την φαντασία του.
Ε, όχι και με την φαντασία μου.

We calculate that the lineages leading to Neandertals and modern humans split ≈311,000 (95% C.I.: 182,000 to 466,000) or 435,000 (95% C.I.: 308,000 to 592,000) years ago, depending on assumptions about changes in within-population variation.

https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/p ... variation.

Εικόνα
https://www.ox.ac.uk/research/genetic-s ... eft-africa

Ρατσιστής δεν είναι εκείνος που λέει ότι υπάρχουν φυλές, αλλά εκείνος που λέει ότι δεν έχουν όλες οι φυλές τα ίδια δικαιώματα.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Απρ 2024, 12:10

Leporello έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:12
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2024, 14:12
Leporello έγραψε:
13 Απρ 2024, 08:49
- Δεν υπάρχει κανένα ίχνος νεάντερταλ καταγωγής στα μυτοχόνδρια των σύγχρονων ανθρώπων.
Κάτσε, αυτό πώς το ξέρουμε; Έχουμε μιτοχονδριακό DNA νεάντερταλ;
Ασφαλώς. Αναφέρεται και στο άρθρο που ανέβασε ο παραμυθάς:
https://www.nature.com/articles/nature09710.pdf
Μάλιστα, λόγω τεχνολογικών περιορισμών, επί δεκαετίες η χρονολόγηση των διαχωρισμών των προγόνων γινόταν μόνο βάσει του μυτοχονδριακού DNA. Ο πρώτος που ανακάλυψε νεάντερταλ DNA στον πυρήνα σύγχρονων ανθρώπινων κυττάρων, ήταν ο Svante Pääbo, εκ των συγγραφέων του άρθρου.
Α, thanks.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2024, 13:31

Leporello έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:15
Φυσικά. Ο παραμυθάς είναι ρατσιστής και θέλει να παρουσιάσει διαφορετική καταγωγή των ανθρώπινων "φυλών" με κοινούς προγόνους μόνο βαθειά στο απώτατο παρελθόν. Επίτηδες βάζει στο διάγραμμα χρονολογίες άσχετες με αυτές που αναφέρει το άρθρο.
Όχι απλά παραμυθάς, αλλά πλαστογράφος και απατεώνας ολκής. :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Απρ 2024, 13:40

Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 07:26
Πασιφάη έγραψε:
16 Απρ 2024, 22:30
Η πετριά, μου ήρθε κατακούτελα απ'τις μαλακίες που γράφεις. Θες να μου πεις οτι οι θεοί όλων των θρησκειών προϋπήρχαν σαν όντα υπαρκτά και απλά κάποια στιγμή θεοποιήθηκαν;
Αυτό ακριβώς σας λέει ο Ευήμερος εδώ και δυόμιση χιλιάδες χρόνια αλλά εσείς βρισκόσαστε κάτω από την επήρεια της πλύσης εγκεφάλου που σας κάνει η εκκλησία το κράτος και η ανέντιμη επιστήμη.
Οι θεοί ήταν/είναι οι καθαρόαιμοι λευκοί έτσι όπως έφτασαν από την Αφρική στην Εγγύς Ανατολή πριν χάσουν την θεία αγνότητά τους βιάζοντας πρωτόγονες Παναγίτσες. Αυτοί δημιούργησαν ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ τους μοντέρνους λευκούς, αυτοί είναι οι δημιουργοί τους.
Οι Θεοί των Ελλήνων θεωρούνταν από αρκετούς με την πάροδο των χρόνων, είτε σαν ενέργεια, είτε σαν κάτι υπαρκτό, που τα ιερατεία των πολυθεϊστών....
Οι θεοί των Ελλήνων ζούσαν στα βουνά. Ο Όμηρος έμαθε στον λαό ότι οι θεοί ζουν στον ουρανό.
Ούτε Όμηρο δεν έχεις διαβάσει;
Θέτις δ' οὐ λήθετ' ἐφετμέων παιδὸς ἑοῦ, ἀλλ' ἥ γ' ἀνεδύσετο κῦμα θαλάσσης.
ἠερίη δ' ἀνέβη μέγαν οὐρανὸν Οὔλυμπόν τε.


-Και τότε η Θέτιδα, το θέλημα του γιου της θυμάμενη, γοργά απ' της θάλασσας ξεπρόβαλε το κύμα
κι ανέβη σύναυγα στον Όλυμπο, στον ουρανό το μέγα· (Μετάφραση Καζαντζάκη – Κακριδή)

-και η Θέτις το παράγγελμα δεν ξέχανε του υιού της και της θαλάσσης έσχισε τα κύματα κι εβγήκε
και ανέβη τα χαράματα στ' Ολύμπου τον αιθέρα. (Μετάφραση Πολυλά)

-Κι η Θέτη τις παραγγελιές δεν ξέχασε του γιου της, μον βγαίνει μέσα απ' του γιαλού το κύμα, κι ανεβαίνει πρωί πρωί στον Έλυμπο και στα μεγάλα ουράνια. (Μετάφραση Αλ. Πάλλη)

https://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20P ... ILIADA.htm

Άσχετα από το πως θα αποδοθεί η παραπάνω φράση «μέγαν οὐρανὸν Οὔλυμπόν τε» (η μόνη λογική μετάφραση είναι του Πολυλά), οι αρχαίοι Έλληνες, ο λαός, γνώριζε ότι οι θεοί ζουν επί της γης, στον Όλυμπο. Μετά οι ποιητές, οι θεολόγοι, και οι φιλόσοφοι πληροφορήθηκαν από τους θεολόγους της Ανατολής ότι οι θεοί ανέβηκαν στους ουρανούς και μετέφεραν την πληροφορία στον λαό.
Η κατήχηση που έκανε ο Όμηρος:

- Οι θεοί κάθονται ψηλά στα σύννεφα.(π 263)
- Οι θεοί είναι επουράνιοι.(ρ 484)
- Οι θεοί ζουν στον απέραντο ουρανό.(ζ 243)
- Οι θεοί γνωρίζουν τα πάντα.(δ 468)


Ο Γιαχβέ ζούσε στο όρος Ζιόν, ο Ελ (ο μετέπειτα Αλλάχ) ζούσε στο όρος Λελ, οι θεοί του Ινδουισμού
Shiva και Parvati ζούσαν στο όρος Kailash, Η μεγάλη κινέζικη θεότητα Dongyue Dadi ζούσε στο όρος Tai. Για τους Σουμέριους, οι θεοί ζούσαν στο Δάσος των Κέδρων, πάνω στα βουνά, όπου πήγε ο επαναστατημένος Γιλγαμές και τους σκότωσε.
Θεοί που ζουν στα βουνά αναφέρονται και σε άλλες παραδόσεις λαών σε ολόκληρη την γη. Αναφέρονται ιερά δάση και ιερά βουνά σε ολόκληρο τον κόσμο επειδή ήταν κατοικία των θεών.
Αυτοί που ζούσαν στα βουνά ήταν ουσιαστικά «αφέντες» και όχι θεοί. Έγιναν όμως θεοί όταν ειπώθηκε ότι ανέβηκαν στον ουρανό με σκάλες.
Εδώ πάραυτα, μας κάνεις διάλεξη περί θρησκειών με τόση στοχοπροσήλωη που ένα άθεος πραγματικός, δεν θα έμπαινε καν στη διαδικασία.
Δεν υπάρχουν άθεοι, χριστιανόπουλο, αν υπήρχαν η θρησκεία θα είχε εξαφανιστεί προ πολλού.
Έτσι λοιπόν, φτάσαμε στο ρεζουμε μπολνταρισμένο, ενός τυπά που το παίζει μύστης και αποδέχεται την ύπαρξη θεοτήτων, με την κάλυψη μιας αθεϊας που μιζεριάζει κάπου μέσα του και πού θα ήθελε να υφίσταται. :lol:
Τα υπόλοιπα είναι προσφιλείς πίπες για να δικαιολογήσεις την υπέρμετρη παπάντζα- ερευνα, σε συνδιασμό με την ακλόνητη πεποίθηση για όσα γράφεις.
Εγώ με ανθρώπους που δεν συζητούν ουσιαστικά και προσφεύγουν σε δικά τους τσιτάτα, απαξιώνοντας και ταμπελιάζοντας συνομιλητές, δεν ασχολούμαι.
Καλή συνέχεια._
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1830
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 17 Απρ 2024, 13:44

Εγώ ξέρω ότι άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεών
Όχι αυτός που δεν πιστεύει στους υπάρχοντες θεούς όπως ο νηματοθετης

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Απρ 2024, 13:49

Νετο Γκουερινο έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:44
Εγώ ξέρω ότι άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεών
Όχι αυτός που δεν πιστεύει στους υπάρχοντες θεούς όπως ο νηματοθετης
Εδώ σου λέει πως συναινεί στα πάντα όλα. Ποιός άθεος δέχεται την ύπαρξη τους ρε Γκουερίνο; Θα τρελλαθούμε ομαδικά εδώ μέσα; :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13391
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Απρ 2024, 13:50

Leporello έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:22
Jimmy81 έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:17
Έχω την υποψία ότι τρολάρει και λίγο.
Μπα, καθόλου δεν τρολάρει. Ασχολείται με αυτό το θέμα επί δεκαετίες, πάντα με μοναδικό στήριγμα την φαντασία του. Και στο παλιό φόρουμ είχαμε την ίδια συζήτηση, όπου έγραφε με ένα ναυτικό νικνέϊμ (δεν θυμάμαι με ποιό).
dtango.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 17 Απρ 2024, 13:53

Υδράργυρος έγραψε:
16 Απρ 2024, 01:06
Η εξοδος ειναι μυθολογια που γραφτηκε οταν οι εβραιοι ηταν δουλοι στη βαβυλωνα. Ο μωυσης ειναι μυθικο προσωπο
Από όλες τις αυθαίρετες εξηγήσεις αυτή που βολεύει τεμπέληδες για να ξεμπερδευουν (και να καταναλώσουν ελευθέρα υλιστικές δοξασίες)
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2024, 14:00

Υδράργυρος έγραψε:
16 Απρ 2024, 01:06
Η εξοδος ειναι μυθολογια που γραφτηκε οταν οι εβραιοι ηταν δουλοι στη βαβυλωνα. Ο μωυσης ειναι μυθικο προσωπο
Από όλες τις αυθαίρετες εξηγήσεις αυτή που βολεύει τεμπέληδες για να ξεμπερδευουν (και να καταναλώσουν ελευθέρα υλιστικές δοξασίες)
Ισραηλινοί αρχαιολόγοι, που έχουν χίλιους γεωπολιτικοστρατηγικούς λόγους να συνδέσουν τους Εβραίους με την περιοχή, την έχουν ανασκάψει και δεν βρήκαν τίποτα που να επιβεβαιώνει την βίβλο.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Bible_Unearthed

Εικόνα
Egypt in the 15th century BCE, the time of the Exodus and the conquest of Canaan as described in the Book of Joshua according to the Biblical chronology. As the map indicates, Canaan was occupied by Egypt at that time, a fact that the Bible fails to register.

Αλλά κάποιοι τυχαίοι παπαρολόγοι χριστιανοταλιμπάνοι του πχόρουμ ξέρουν καλύτερα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1830
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 17 Απρ 2024, 14:02

Το πιθανότερο σενάριο είναι η έξοδος να είναι εμπνευσμένη από την εκδίωξη των υκσως από την Αίγυπτο
Σε αυτήν την ιστορία κατά 99% εμπλέκονται και μισθοφόροι Μυκηναίοι
Εκεί απέκτησαν τον χρυσό,που έστω ένα τμήμα του υπάρχει ως σήμερα

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 17 Απρ 2024, 14:24

Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:40
Εγώ με ανθρώπους που δεν συζητούν ουσιαστικά και προσφεύγουν σε δικά τους τσιτάτα, απαξιώνοντας και ταμπελιάζοντας συνομιλητές, δεν ασχολούμαι.
Καλή συνέχεια._
Στο καλό, χριστιανόπουλο, και… να μας γράφεις. 😥
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 17 Απρ 2024, 14:25

Leporello έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:28
]Η ίδια η Γένεσις λέει ότι όταν πήγαν τα αδέλφια του Ιωσήφ στην Αίγυπτο γιά να αγοράσουν σιτάρι, ο Ιωσήφ τους έστειλε πίσω στην Χαναάν γιά να φέρουν τον Βενιαμήν, αλλιώς δεν τους έδινε σιτάρι. Αυτοί πήγαν και γύρισαν χωρίς κανείς να έχει γεράσει ή να έχουν πεθάνει (ούτε ο Ιακώβ πέθανε πίσω στην Χαναάν) λόγω έλλειψης σιταριού. Αρα, το ταξείδι αυτό ήταν συνηθισμένο και δεν χρειαζόταν 40 χρόνια. Αλλοι είναι οι λόγοι που αναφέρεται ότι η Εξοδος χρειάσθηκε 40 χρόνια.
Δεκτό, εγώ απλά σχολίασα πως -για να χρησιμοποιήσω και αργκό επί του θέματος- διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο με το να μας χαλάνε τα σαράντα χρόνια περπάτημα στην έρημο, ενώ η αγία γραφή αναφέρει άλλα κι άλλα για τα οποία θα έπρεπε κανείς να τραβάει τα βυζιά του.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2024, 14:31

Άθεος έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:24
Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:40
Εγώ με ανθρώπους που δεν συζητούν ουσιαστικά και προσφεύγουν σε δικά τους τσιτάτα, απαξιώνοντας και ταμπελιάζοντας συνομιλητές, δεν ασχολούμαι.
Καλή συνέχεια._
Στο καλό, χριστιανόπουλο, και… να μας γράφεις. 😥
Χριστιανόπουλο η Πασιφάη! :p3:
Πόσο παπάρας είσαι ρε τύπε?
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 14:32

Πασιφάη έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:49
Νετο Γκουερινο έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:44
Εγώ ξέρω ότι άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεών
Όχι αυτός που δεν πιστεύει στους υπάρχοντες θεούς όπως ο νηματοθετης
Εδώ σου λέει πως συναινεί στα πάντα όλα. Ποιός άθεος δέχεται την ύπαρξη τους ρε Γκουερίνο; Θα τρελλαθούμε ομαδικά εδώ μέσα; :lol:
Πες τα ρε Χριστιανόπουλο, πες τα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών