Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 20:52

Ε, ρε τι κάνει η υπερβάλλουσα εισπνοή από λιβάνι, στις τρυφερές ηλικίες. Εξ απαλών ονύχων εισπνέεις, ως ημιπιτσιρικάς εκπνέεις. Θάμα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13379
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 16 Απρ 2024, 21:40

Άθεος έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:09
Πασιφάη έγραψε:
16 Απρ 2024, 12:47

Τιμή μου να τα λέει αυτά, για μένα τη χαζή, ένας φωτεινός παντογνώστης σαν του λόγου σου.
Όταν αθωώνεις τους υπεύθυνους για την απάτη της θρησκείας και αποδίδεις την δημιουργία της θρησκείας στους ανόητους προγόνους, δηλαδή στα θύματα, αυτά θα ακούς από μένα… για να μάθεις επιτέλους τι λένε οι άθεοι. 😉
Μισό.

:p3:

Όλα αυτά τα κάνω εγώ; Αχ βρε ''Άθεε'' , ειλικρινά, μου είσαι πολύ συμπαθής για να μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου.
Δώσε μου δυο λεπτά να συνέλθω απ'την πετριά που έφαγα.. :smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 16 Απρ 2024, 21:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:36
Και γιατί ανεβάζεις απεικονίσεις μόνον γυναικών και όχι αντρών της ίδιας εποχής; Τα συγκεκριμένα παραπέμπουν είτε σε αφρικανικά είτε σε κυκλαδίτικα και άλλων περιοχών ειδώλια, που απεικονίζουν τη γονιμότητα.
Η χειροπόδαρα δεμένη και βιασμένη γυναίκα, με εμφανή τα γεννητικά της όργανα, ήταν το σύμβολο των οπαδών της και σήμαινε «Δεν ξεχνώ καθίκια θεοί». Το σύμβολο των θεών καθικιών ήταν ο φαλλός τους. Το αντίστοιχο δηλαδή γεννητικό όργανο, καθώς και τα κέρατα του ταύρου αργότερα (βιαστής = ταύρος, βιασμένη = αγελάδα).

Εικόνα
Ουσιαστικά οι δυο κουλτούρες είχαν ξεκινήσει σαν δυο πολιτικά κόμματα που καταλήξανε θρησκείες.
Σήμερα επικρατεί η ίδια κατάσταση. Οι οπαδοί του βιαστή Γιαχβέ δεν χωνεύουν την Παναγία και εγώ ο άθεος, ως εχθρός των θεών, δεν χωνεύω τον Γιαχβέ και είμαι με το μέρος της Παναγίας.

Τώρα όσο για τους βιασμούς που τους αντιλαμβάνεσαι ως γονιμότητα δεν έχω τίποτα να πω. Κατά τα άλλα… αρχή είναι, θα συνηθίσετε σιγά σιγά στα ασυνήθιστα. Τα παιδιά σας θα τα μαθαίνουν νωρίς και δεν θα αντιδρούν με εξυπνάδες παντογνωστών. 😁
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 16 Απρ 2024, 22:10

Πασιφάη έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:40
Δώσε μου δυο λεπτά να συνέλθω απ'την πετριά που έφαγα.. :smt005:
Την πετριά την έφαγες επειδή δεν σου είχε περάσει από το μυαλό ότι τους απατεώνες θεολόγους τους συμφέρει να πιστεύει ο κόσμος ότι τους θεούς τους εμπνεύστηκαν οι χαζούληδες πρόγονοι, ώστε κανενός το μυαλό να μην πηγαίνει στην απάτη.
Δεν μου λες, οι αρχαίοι Έλληνες που πίστευαν ότι οι θεοί ζουν στον Όλυμπο και όχι στον ουρανό, ήταν πιο έξυπνοι από τους μοντέρνους, ή οι πιο χαζοί των χαζών;
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13379
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 16 Απρ 2024, 22:30

Άθεος έγραψε:
16 Απρ 2024, 22:10
Πασιφάη έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:40
Δώσε μου δυο λεπτά να συνέλθω απ'την πετριά που έφαγα.. :smt005:
Την πετριά την έφαγες επειδή δεν σου είχε περάσει από το μυαλό ότι τους απατεώνες θεολόγους τους συμφέρει να πιστεύει ο κόσμος ότι τους θεούς τους εμπνεύστηκαν οι χαζούληδες πρόγονοι, ώστε κανενός το μυαλό να μην πηγαίνει στην απάτη.
Δεν μου λες, οι αρχαίοι Έλληνες που πίστευαν ότι οι θεοί ζουν στον Όλυμπο και όχι στον ουρανό, ήταν πιο έξυπνοι από τους μοντέρνους, ή οι πιο χαζοί των χαζών;
Η πετριά, μου ήρθε κατακούτελα απ'τις μαλακίες που γράφεις. Θες να μου πεις οτι οι θεοί όλων των θρησκειών προϋπήρχαν σαν όντα υπαρκτά και απλά κάποια στιγμή θεοποιήθηκαν; Κάτι τις άλλο;
Οι Θεοί των Ελλήνων θεωρούνταν από αρκετούς με την πάροδο των χρόνων, είτε σαν ενέργεια, είτε σαν κάτι υπαρκτό, που τα ιερατεία των πολυθεϊστών το προσωποποίησαν για να καλύψουν τον δικό τους ναρκισσισμό και την ''αγκαλιά'' στο θρόνο τους, ωσάν να είναι οι ίδιοι μετενσάρκωση ξερωγω. Άστο, μην το αναλύσουμε το συγκεκριμένο, ψιλά γράμματα για σένα.
Εδώ πάραυτα, μας κάνεις διάλεξη περί θρησκειών με τόση στοχοπροσήλωη που ένα άθεος πραγματικός, δεν θα έμπαινε καν στη διαδικασία.
Άσε μας ρε μπρο, βραδυάτικο. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13379
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 16 Απρ 2024, 22:32

Ρε τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 23:29

Άθεος έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:36
Και γιατί ανεβάζεις απεικονίσεις μόνον γυναικών και όχι αντρών της ίδιας εποχής; Τα συγκεκριμένα παραπέμπουν είτε σε αφρικανικά είτε σε κυκλαδίτικα και άλλων περιοχών ειδώλια, που απεικονίζουν τη γονιμότητα.
Η χειροπόδαρα δεμένη και βιασμένη γυναίκα, με εμφανή τα γεννητικά της όργανα, ήταν το σύμβολο των οπαδών της και σήμαινε «Δεν ξεχνώ καθίκια θεοί». Το σύμβολο των θεών καθικιών ήταν ο φαλλός τους. Το αντίστοιχο δηλαδή γεννητικό όργανο, καθώς και τα κέρατα του ταύρου αργότερα (βιαστής = ταύρος, βιασμένη = αγελάδα).

Εικόνα
Ουσιαστικά οι δυο κουλτούρες είχαν ξεκινήσει σαν δυο πολιτικά κόμματα που καταλήξανε θρησκείες.
Σήμερα επικρατεί η ίδια κατάσταση. Οι οπαδοί του βιαστή Γιαχβέ δεν χωνεύουν την Παναγία και εγώ ο άθεος, ως εχθρός των θεών, δεν χωνεύω τον Γιαχβέ και είμαι με το μέρος της Παναγίας.

Τώρα όσο για τους βιασμούς που τους αντιλαμβάνεσαι ως γονιμότητα δεν έχω τίποτα να πω. Κατά τα άλλα… αρχή είναι, θα συνηθίσετε σιγά σιγά στα ασυνήθιστα. Τα παιδιά σας θα τα μαθαίνουν νωρίς και δεν θα αντιδρούν με εξυπνάδες παντογνωστών. 😁
Καλέ μου άνθρωπε, από αφυπνισμένες περιπτώσεις του είδους σου έχω γκώσει* από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας. Από σχετικές πιστημονικές πεποιθήσεις, αφυπνίσεις, ενοράσεις, λοιπά του άθεου είδους σας επίσης. Οπότε, το τι αντιλαμβάνομαι και το τι όχι, είναι αμιγώς θέμα προσωπικής εκτίμησης. Κρατάς τη δική σου, κρατάω τη δική μου.

*Δημώδης απόδοση του "ογκώνω".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 17 Απρ 2024, 07:26

Πασιφάη έγραψε:
16 Απρ 2024, 22:30
Η πετριά, μου ήρθε κατακούτελα απ'τις μαλακίες που γράφεις. Θες να μου πεις οτι οι θεοί όλων των θρησκειών προϋπήρχαν σαν όντα υπαρκτά και απλά κάποια στιγμή θεοποιήθηκαν;
Αυτό ακριβώς σας λέει ο Ευήμερος εδώ και δυόμιση χιλιάδες χρόνια αλλά εσείς βρισκόσαστε κάτω από την επήρεια της πλύσης εγκεφάλου που σας κάνει η εκκλησία το κράτος και η ανέντιμη επιστήμη.
Οι θεοί ήταν/είναι οι καθαρόαιμοι λευκοί έτσι όπως έφτασαν από την Αφρική στην Εγγύς Ανατολή πριν χάσουν την θεία αγνότητά τους βιάζοντας πρωτόγονες Παναγίτσες. Αυτοί δημιούργησαν ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ τους μοντέρνους λευκούς, αυτοί είναι οι δημιουργοί τους.
Οι Θεοί των Ελλήνων θεωρούνταν από αρκετούς με την πάροδο των χρόνων, είτε σαν ενέργεια, είτε σαν κάτι υπαρκτό, που τα ιερατεία των πολυθεϊστών....
Οι θεοί των Ελλήνων ζούσαν στα βουνά. Ο Όμηρος έμαθε στον λαό ότι οι θεοί ζουν στον ουρανό.
Ούτε Όμηρο δεν έχεις διαβάσει;
Θέτις δ' οὐ λήθετ' ἐφετμέων παιδὸς ἑοῦ, ἀλλ' ἥ γ' ἀνεδύσετο κῦμα θαλάσσης.
ἠερίη δ' ἀνέβη μέγαν οὐρανὸν Οὔλυμπόν τε.


-Και τότε η Θέτιδα, το θέλημα του γιου της θυμάμενη, γοργά απ' της θάλασσας ξεπρόβαλε το κύμα
κι ανέβη σύναυγα στον Όλυμπο, στον ουρανό το μέγα· (Μετάφραση Καζαντζάκη – Κακριδή)

-και η Θέτις το παράγγελμα δεν ξέχανε του υιού της και της θαλάσσης έσχισε τα κύματα κι εβγήκε
και ανέβη τα χαράματα στ' Ολύμπου τον αιθέρα. (Μετάφραση Πολυλά)

-Κι η Θέτη τις παραγγελιές δεν ξέχασε του γιου της, μον βγαίνει μέσα απ' του γιαλού το κύμα, κι ανεβαίνει πρωί πρωί στον Έλυμπο και στα μεγάλα ουράνια. (Μετάφραση Αλ. Πάλλη)

https://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20P ... ILIADA.htm

Άσχετα από το πως θα αποδοθεί η παραπάνω φράση «μέγαν οὐρανὸν Οὔλυμπόν τε» (η μόνη λογική μετάφραση είναι του Πολυλά), οι αρχαίοι Έλληνες, ο λαός, γνώριζε ότι οι θεοί ζουν επί της γης, στον Όλυμπο. Μετά οι ποιητές, οι θεολόγοι, και οι φιλόσοφοι πληροφορήθηκαν από τους θεολόγους της Ανατολής ότι οι θεοί ανέβηκαν στους ουρανούς και μετέφεραν την πληροφορία στον λαό.
Η κατήχηση που έκανε ο Όμηρος:

- Οι θεοί κάθονται ψηλά στα σύννεφα.(π 263)
- Οι θεοί είναι επουράνιοι.(ρ 484)
- Οι θεοί ζουν στον απέραντο ουρανό.(ζ 243)
- Οι θεοί γνωρίζουν τα πάντα.(δ 468)


Ο Γιαχβέ ζούσε στο όρος Ζιόν, ο Ελ (ο μετέπειτα Αλλάχ) ζούσε στο όρος Λελ, οι θεοί του Ινδουισμού
Shiva και Parvati ζούσαν στο όρος Kailash, Η μεγάλη κινέζικη θεότητα Dongyue Dadi ζούσε στο όρος Tai. Για τους Σουμέριους, οι θεοί ζούσαν στο Δάσος των Κέδρων, πάνω στα βουνά, όπου πήγε ο επαναστατημένος Γιλγαμές και τους σκότωσε.
Θεοί που ζουν στα βουνά αναφέρονται και σε άλλες παραδόσεις λαών σε ολόκληρη την γη. Αναφέρονται ιερά δάση και ιερά βουνά σε ολόκληρο τον κόσμο επειδή ήταν κατοικία των θεών.
Αυτοί που ζούσαν στα βουνά ήταν ουσιαστικά «αφέντες» και όχι θεοί. Έγιναν όμως θεοί όταν ειπώθηκε ότι ανέβηκαν στον ουρανό με σκάλες.
Εδώ πάραυτα, μας κάνεις διάλεξη περί θρησκειών με τόση στοχοπροσήλωη που ένα άθεος πραγματικός, δεν θα έμπαινε καν στη διαδικασία.
Δεν υπάρχουν άθεοι, χριστιανόπουλο, αν υπήρχαν η θρησκεία θα είχε εξαφανιστεί προ πολλού.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 17 Απρ 2024, 07:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 23:29
Καλέ μου άνθρωπε, από αφυπνισμένες περιπτώσεις του είδους σου έχω γκώσει* από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας. Από σχετικές πιστημονικές πεποιθήσεις, αφυπνίσεις, ενοράσεις, λοιπά του άθεου είδους σας επίσης. Οπότε, το τι αντιλαμβάνομαι και το τι όχι, είναι αμιγώς θέμα προσωπικής εκτίμησης. Κρατάς τη δική σου, κρατάω τη δική μου.
Μόνο που η δική σου είναι η άποψη του αμόρφωτου στο θέμα που συζητάμε.
Αν ο λόγος ήταν για χημεία ή η φυσική, οι ανίδεοι δεν θα τολμούσαν να παρουσιάζονται ως ειδικοί επί του θέματος. Όταν πρόκειται για θρησκεία ή αρχαία ιστορία όλοι είναι γνώστες του θέματος αφού πραγματικοί γνώστες δεν υπάρχουν.
Όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο σχόλιο, αυτά τα λέμε, εμείς του άθεου είδους μας, για να τα ακούνε τα νέα παιδιά, όχι οι με ξεπλυμένο εγκέφαλο αρχαίοι χριστιανοταλιμπάν. 😃
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Απρ 2024, 10:05

Άθεος έγραψε:
13 Απρ 2024, 12:51
Leporello έγραψε:
13 Απρ 2024, 08:49

- Η μετάλλαξη που δημιούργησε το ανοικτό χρώμα δέρματος εξαπλώθηκε στην Ευρώπη και όχι στην Αφρική (όπου εμφανίσθηκε). Αρα οι πρώτοι homo sapiens δεν ήταν "λευκοί". Το πιθανότερο μάλιστα είναι οι Νεάντερταλ να είχαν ανοικτότερο χρώμα δέρματος.
Η ιστορία δεν είναι αυτή που φτιάχνεις με την φαντασία σου αλλά αυτή που μας διδάσκει η επιστήμη.

Εικόνα
http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... e09710.pdf
Οι πρώτοι που αποσχίστηκαν από τον κορμό που περιλάμβανε όλους τους Homo ήταν οι Neanderthals και οι Denisovans, 800.000 χρόνια πριν.
Στις 640.000 χρόνια πριν, χωρίσθηκαν οι Neanderthals από τους Denisovans.
Στις 440.000 χρόνια πριν χωρίστηκαν οι μαύροι Αφρικανοί από τους Λευκούς και τους Ασιάτες.
Στις 270.000 χρόνια πριν χωρίστηκαν οι Λευκοί από τους Ασιάτες και τους Μελανήσιους.
Οι Λευκοί μαζί με τους μαύρους Αφρικανούς εξελίχτηκαν από τον Αφρικανικό Homo erectus.
Οι Ασιάτες, οι Μελανήσιοι, οι Νεάντερταλ της Ασίας και οι Denisovans, από τον Ασιατικό Homo erectus.
Οι Νεάντερταλ της Ευρώπης από τον ευρωπαϊκό Homo erectus.
Όλοι οι λευκοί έχουν DNA Νεάντερταλ στο γονιδίωμά τους επειδή είναι μιγάδες, Αγνοί Λευκοί – Νεάντερταλ.
Η λευκή φυλή αποτελείται από ασπρουλιάρηδες (Σκανδιναβοί) μέχρι μαυροτσούκαλα (Ινδοί). Οι Σκανδιναβοί αν ζήσουν στην Ινδία θα παραμείνουν ηλιοκαμένοι ασπρουλιάρηδες και οι Ινδοί στην Σκανδιναβία θα παραμείνουν μελαμψοί. Άσε λοιπόν τα περί χρώματος του δέρματος. Δεν είναι το χρώμα του δέρματος που καθορίζει την φυλή.
Τις Νεαντερταλίνες τις βίαζαν και τις κρατούσαν φυλακισμένες μέχρι να γεννήσουν. Τα κορίτσια, που πλέον ήταν μιγάδες, αναλάμβαναν τον ρόλο της μητέρας τους και αυτός είναι ο λόγος που το ποσοστό DNA Νεάντερταλ στο γονιδίωμα των μοντέρνων μιγάδων είναι μικρό αλλά καθολικό. Τυχαίοι βιασμοί από δω και από κει δεν θα παρήγαγαν μια φυλή μιγάδων. 😉
Ποιά επιστήμη ρε κακομοίρη; Εχεις εσύ σχέση με την επιστήμη; Διάλεξες μία μελέτη σε ελάχιστα σχετικό θέμα γιά να πείς ότι δήθεν υποστηρίζει τα παραμύθια σου, αλλά και πάλι, έπρεπε να το παραποιήσεις:
- Το paper ξεκινά λέγοντας ρητά ότι οι πρώτοι Homo sapiens εμφανίσθηκαν στην Αφρική πριν από 200.000 χρόνια. Εσύ μας λες ότι ήδη πριν από 440.000 χρόνια χωρίστηκαν οι μαύροι Αφρικανοί από τους Λευκούς και τους Ασιάτες :smt005:
- Αυτά τα 270.000 και 440.000 χρόνια που μας λες ότι αντιστοιχούν στα χρόνια που χωρίστηκαν οι Λευκοί από τους Ασιάτες και τους Μελανήσιους και στα χρόνια που χωρίστηκαν οι μαύροι Αφρικανοί από τους Λευκούς και τους Ασιάτες, το paper λέει ότι είναι το κάτω και το άνω όριο αντίστοιχα τής πιθανής χρονολογίας διαχωρισμού των προγόνων των Νεάντερταλ και των σύγχρονων ανθρώπων (Homo sapiens) (πρώτη σελίδα, αριστερή στήλη, δεύτερη παράγραφος, έβδομη σειρά) :smt005:
Άθεος έγραψε:
13 Απρ 2024, 12:51
Οι Λευκοί μαζί με τους μαύρους Αφρικανούς εξελίχτηκαν από τον Αφρικανικό Homo erectus.
Οι Ασιάτες, οι Μελανήσιοι, οι Νεάντερταλ της Ασίας και οι Denisovans, από τον Ασιατικό Homo erectus.
Οι Νεάντερταλ της Ευρώπης από τον ευρωπαϊκό Homo erectus.
Κι'άλλα παραμύθια. Το ίδιο το διάγραμμα που ανέβασες σε διαψεύδει!
Ολοι οι σύγχρονοι άνθρωποι κατάγονται από τον Homo sapiens που εμφανίσθηκε στην Αφρική, όχι από τους κατά τόπους Homo erectus. Αυτό το διάγραμμα τα εξηγεί όλα:
Εικόνα
Άθεος έγραψε:
13 Απρ 2024, 12:51
Τις Νεαντερταλίνες τις βίαζαν και τις κρατούσαν φυλακισμένες μέχρι να γεννήσουν. Τα κορίτσια, που πλέον ήταν μιγάδες, αναλάμβαναν τον ρόλο της μητέρας τους και αυτός είναι ο λόγος που το ποσοστό DNA Νεάντερταλ στο γονιδίωμα των μοντέρνων μιγάδων είναι μικρό αλλά καθολικό.
Το μυτοχονδριακό DNA των σύγχρονων Ευρωπαίων δεν περιέχει ΚΑΘΟΛΟΥ ίχνη νεάντερταλ. Το μυτοχονδριακό DNA κληρονομείται μόνο από την μητέρα. Το μικρό ποσοστό DNA προέλευσης νεάντερταλ στους σύγχρονους Ευρωπαίους ανιχνεύθηκε στο Υ χρωμοσωμάτιο που κληρονομείται από τον ΠΑΤΕΡΑ. :smt005:
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Απρ 2024, 10:12

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2024, 14:12
Leporello έγραψε:
13 Απρ 2024, 08:49
- Δεν υπάρχει κανένα ίχνος νεάντερταλ καταγωγής στα μυτοχόνδρια των σύγχρονων ανθρώπων.
Κάτσε, αυτό πώς το ξέρουμε; Έχουμε μιτοχονδριακό DNA νεάντερταλ;
Ασφαλώς. Αναφέρεται και στο άρθρο που ανέβασε ο παραμυθάς:
https://www.nature.com/articles/nature09710.pdf
Μάλιστα, λόγω τεχνολογικών περιορισμών, επί δεκαετίες η χρονολόγηση των διαχωρισμών των προγόνων γινόταν μόνο βάσει του μυτοχονδριακού DNA. Ο πρώτος που ανακάλυψε νεάντερταλ DNA στον πυρήνα σύγχρονων ανθρώπινων κυττάρων, ήταν ο Svante Pääbo, εκ των συγγραφέων του άρθρου.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Απρ 2024, 10:15

Jimmy81 έγραψε:
13 Απρ 2024, 20:35
Άθεος έγραψε:
13 Απρ 2024, 12:51
Leporello έγραψε:
13 Απρ 2024, 08:49

- Η μετάλλαξη που δημιούργησε το ανοικτό χρώμα δέρματος εξαπλώθηκε στην Ευρώπη και όχι στην Αφρική (όπου εμφανίσθηκε). Αρα οι πρώτοι homo sapiens δεν ήταν "λευκοί". Το πιθανότερο μάλιστα είναι οι Νεάντερταλ να είχαν ανοικτότερο χρώμα δέρματος.
Η ιστορία δεν είναι αυτή που φτιάχνεις με την φαντασία σου αλλά αυτή που μας διδάσκει η επιστήμη.

Εικόνα
http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... e09710.pdf
Οι πρώτοι που αποσχίστηκαν από τον κορμό που περιλάμβανε όλους τους Homo ήταν οι Neanderthals και οι Denisovans, 800.000 χρόνια πριν.
Στις 640.000 χρόνια πριν, χωρίσθηκαν οι Neanderthals από τους Denisovans.
Στις 440.000 χρόνια πριν χωρίστηκαν οι μαύροι Αφρικανοί από τους Λευκούς και τους Ασιάτες.
Στις 270.000 χρόνια πριν χωρίστηκαν οι Λευκοί από τους Ασιάτες και τους Μελανήσιους.
Οι Λευκοί μαζί με τους μαύρους Αφρικανούς εξελίχτηκαν από τον Αφρικανικό Homo erectus.
Οι Ασιάτες, οι Μελανήσιοι, οι Νεάντερταλ της Ασίας και οι Denisovans, από τον Ασιατικό Homo erectus.
Οι Νεάντερταλ της Ευρώπης από τον ευρωπαϊκό Homo erectus.
Όλοι οι λευκοί έχουν DNA Νεάντερταλ στο γονιδίωμά τους επειδή είναι μιγάδες, Αγνοί Λευκοί – Νεάντερταλ.
Η λευκή φυλή αποτελείται από ασπρουλιάρηδες (Σκανδιναβοί) μέχρι μαυροτσούκαλα (Ινδοί). Οι Σκανδιναβοί αν ζήσουν στην Ινδία θα παραμείνουν ηλιοκαμένοι ασπρουλιάρηδες και οι Ινδοί στην Σκανδιναβία θα παραμείνουν μελαμψοί. Άσε λοιπόν τα περί χρώματος του δέρματος. Δεν είναι το χρώμα του δέρματος που καθορίζει την φυλή.
Τις Νεαντερταλίνες τις βίαζαν και τις κρατούσαν φυλακισμένες μέχρι να γεννήσουν. Τα κορίτσια, που πλέον ήταν μιγάδες, αναλάμβαναν τον ρόλο της μητέρας τους και αυτός είναι ο λόγος που το ποσοστό DNA Νεάντερταλ στο γονιδίωμα των μοντέρνων μιγάδων είναι μικρό αλλά καθολικό. Τυχαίοι βιασμοί από δω και από κει δεν θα παρήγαγαν μια φυλή μιγάδων. 😉
Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Στην επιστημονική δημοσίευση του Nature η εικόνα-διάγραμμα είναι διαφορετική χωρίς να αναφέρεται σε "μαύρους" Αφρικανούς και Λευκούς και Ασιάτες, με την υπόνοια των ξεχωριστών φυλών. Μάλιστα στη αρχή της δημοσίευσης λέει ξεκάθρα ότι οι σύγχρονοι άνθρωποι εμφανίστηκαν στην Αφρική περίπου πριν από λιγότερο από 200.000 χρόνια.

Less than 200,000 years ago, anatomically modern humans (that is,
humans with skeletons similar to those of present-day humans)
appeared in Africa.


Απλά εξετάζει σε ένα θεωρητικό μοντέλο τα αλληλόμορφα που μοιράζονται οι Νεάντερνταλ και οι Denisovans με μερικούς σύγχρονους πληθυσμούς.
Φυσικά. Ο παραμυθάς είναι ρατσιστής και θέλει να παρουσιάσει διαφορετική καταγωγή των ανθρώπινων "φυλών" με κοινούς προγόνους μόνο βαθειά στο απώτατο παρελθόν. Επίτηδες βάζει στο διάγραμμα χρονολογίες άσχετες με αυτές που αναφέρει το άρθρο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6353
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 17 Απρ 2024, 10:17

Έχω την υποψία ότι τρολάρει και λίγο.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Απρ 2024, 10:19

Άθεος έγραψε:
13 Απρ 2024, 22:19
Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Στην επιστημονική δημοσίευση του Nature η εικόνα-διάγραμμα είναι διαφορετική χωρίς να αναφέρεται σε "μαύρους" Αφρικανούς και Λευκούς και Ασιάτες, με την υπόνοια των ξεχωριστών φυλών.
Η διαφορά βρίσκεται μόνο στην επεξήγηση που έχω προσθέσει εγώ.
Για κοίτα και την παρακάτω εικόνα από το ίδιο άρθρο.

Εικόνα
Οι επεξηγήσεις είναι και πάλι δικές μου. Γράφουν Yoruba αντί για μαύροι, French αντί για λευκοί, και Han αντί για κίτρινοι επειδή αντιρατσιστές θεωρούνται πλέον μόνο όσοι έχουν αχρωματοψία και δεν ξεχωρίζουν μια Ιρλανδέζα με κόκκινα μαλλιά και γαλάζια μάτια από μια Αφρικανή με μαύρα μάτια και μαλλιά.
Με λίγα λόγια κοροϊδευόμαστε. 😁
Πάλι ανοησίες! Ο ερευνητής γράφει Yoruba, French και Han γιατί αυτούς ερεύνησε. Μόνο ένας ρατσιστής σαν εσένα θα θεωρούσε ότι αυτό που βρήκε γιά π.χ. τους Yoruba ισχύει γιά ΟΛΗ την μαύρη "φυλή".
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο Μωυσής περιπλανήθηκε 40 χρόνια με το λαό του στην έρημο για να τους οδηγήσει εκεί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Απρ 2024, 10:22

Jimmy81 έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:17
Έχω την υποψία ότι τρολάρει και λίγο.
Μπα, καθόλου δεν τρολάρει. Ασχολείται με αυτό το θέμα επί δεκαετίες, πάντα με μοναδικό στήριγμα την φαντασία του. Και στο παλιό φόρουμ είχαμε την ίδια συζήτηση, όπου έγραφε με ένα ναυτικό νικνέϊμ (δεν θυμάμαι με ποιό).
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών