Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 20 Απρ 2024, 22:11

Ο θεός γονιμοποιό στοιχείο-Ταύρος-βιαστής ήταν υπαρκτό πρόσωπο που από βασιλιάς παρουσιάζεται στα αρχαία κείμενα ως ημίθεος ήρωας και τελικά ως θεός (τέτοιοι ήταν ο φαραώ Ουνάς, γνωστό ιστορικό πρόσωπο, και ο Γιλγαμές, ημίθεος ήρωας).
Όταν η θεολογική σκέψη των αρχαίων Αιγυπτίων θεολόγων (των διδασκάλων όλων των θεολόγων) έφτασε στο σημείο όπου ο θεός-Ταύρος κρίθηκε θεολογικά απαράδεκτος, σοφίστηκαν τον θeό Nehebkau, ο οποίος ήταν ο θεός «μίκτης γονιδιωμάτων». Δημιουργούσε νέους θεούς αναμειγνύοντας τα θεϊκά γονίδια με τα γονίδια της κατώτερης, μη θεϊκής γυναίκας.
Στο όνομα του θεού αυτού εμπλέκεται το περίφημο ka, του οποίου η σημασία έχει υποστεί ταλαιπωρία ανάλογη με εκείνη του όρου ba. Στην παρακάτω εικόνα γίνεται φανερή η αρχική, γνήσια σημασία του όρου ka.

Εικόνα
Στην επόμενη εικόνα φαίνεται ο τρόπος σκέψης των αρχαίων θεολόγων, οι οποίοι αντί να πουν ότι ο θεός βίαζε τις γυναίκες μέσα στα δημόσια χαρέμια, είπαν ότι τις προίκιζε με αγνότητα (και έτσι γεννούσαν παιδιά θεών, αγνά).

Εικόνα
Ο επόμενος νεωτερισμός στην θεολογική σκέψη ήταν να επινοήσουν έναν θεό ο οποίος δημιουργούσε παιδιά θεών μόνος του (αυνανιζόμενος) και σκότωσε τον Nehebkau, για να εξαλειφτεί εντελώς η ανάμνηση του θεού-Ταύρου (την οποία αναγέννησε ο Χριστιανισμός) αλλά αυτό σε ένα επόμενο σχόλιο.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 22 Απρ 2024, 23:02

Δική σου μελέτη?

Αρκετά καλό, σε αλλά νήματα είσαι απαράδεκτος
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 23 Απρ 2024, 07:10

Μπίστης έγραψε:
22 Απρ 2024, 23:02
Δική σου μελέτη?

Αρκετά καλό, σε αλλά νήματα είσαι απαράδεκτος
Δική μου είναι η μελέτη και εδώ και στα άλλα νήματα τα σχετικά με την ιστορία της θρησκείας, δεν σε είδα όμως να εκφράζεις τις αντιρρήσεις σου εκεί. 😐
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 23 Απρ 2024, 12:20

Παρά το καλό δείγμα δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά ανθρώπους που δεν είναι χριστιανοί
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 23 Απρ 2024, 14:18

Μπίστης έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:20
Παρά το καλό δείγμα δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά ανθρώπους που δεν είναι χριστιανοί
Μπα, μη νομίζεις. Αν το καλοεξετάσεις και εγώ χριστιανός είμαι, μόνο που ως μονοθεϊστής αναγνωρίζω μόνο την Παναγία σαν θεότητα και, ως άθεος, γράφω καταλλήλως τους θεούς του χριστιανισμού που έβαλαν το πνεύμα στην τριάδα των εκλεκτών και πέταξαν έξω την Παναγία. 😉
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Απρ 2024, 14:28

Άθεος έγραψε:
23 Απρ 2024, 14:18
Μπίστης έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:20
Παρά το καλό δείγμα δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά ανθρώπους που δεν είναι χριστιανοί
Μπα, μη νομίζεις. Αν το καλοεξετάσεις και εγώ χριστιανός είμαι, μόνο που ως μονοθεϊστής αναγνωρίζω μόνο την Παναγία σαν θεότητα και, ως άθεος, γράφω καταλλήλως τους θεούς του χριστιανισμού που έβαλαν το πνεύμα στην τριάδα των εκλεκτών και πέταξαν έξω την Παναγία. 😉
Άθεος μονοθεϊστής;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13429
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο πρώτος καθαρά θεολογικής προέλευσης θεός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Απρ 2024, 14:53

Άθεος έγραψε:
23 Απρ 2024, 14:18
Μπίστης έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:20
Παρά το καλό δείγμα δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά ανθρώπους που δεν είναι χριστιανοί
Μπα, μη νομίζεις. Αν το καλοεξετάσεις και εγώ χριστιανός είμαι, μόνο που ως μονοθεϊστής αναγνωρίζω μόνο την Παναγία σαν θεότητα και, ως άθεος, γράφω καταλλήλως τους θεούς του χριστιανισμού που έβαλαν το πνεύμα στην τριάδα των εκλεκτών και πέταξαν έξω την Παναγία. 😉
Τελικά τί είσαι; Βασικά επιβεβαιώνεις τους ισχυρισμούς μου. :lol:
Αλλά τί να πω; Είσαι μακράν καλλίτερος μελετητής απ'την πλέμπα της Οξφόρδης. :003:

Πω πωω. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά. Να μην ξέρει ο συνομιλητής σου, τι ακριβώς πρεσβεύει. :102:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών