Αποριες για Αθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αποριες για Αθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 28 Δεκ 2018, 13:44

jey_pap έγραψε:
28 Δεκ 2018, 13:43
Η υγιής πίστη αποδέχεται την Επιστήμη (εκτός της πονηράς- κακής επιστήμης) και μάλιστα με ιεροπρεπή σχέση, θεωρώντας την ως αποκύημα της σοφίας
Ποιάς σοφίας;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    enaon
    Δημοσιεύσεις: 22422
    Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

    Re: Αποριες για Αθεους

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2018, 13:45

    Saliveros έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 13:40
    enaon έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 10:20
    Saliveros έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 10:06

    Ναι βρε, πιστεύω αλλά ντρέπομαι να το πω.
    Να σκεφτείς, μικρός ούτε στον Άγιο Βασίλη δεν πίστευα :oops:
    δεν ειναι θέμα ντροπής, δεν ξέρεις γιατί ενώ πιστευεις λές οτι δεν, ιδέα δεν έχεις όπως όλοι μας
    Ε, αφού ξέρεις τι πιστεύω και τι δεν πιστεύω, πρέπει να βάλεις υποψηφιότητα για Θεός.
    τελικά εισαι σε αποστολή να τον βρεις ε; :smt005:

    Οχι παιδί μου, δεν έχω ιδέα για εσένα, το μόνο που ξέρω είναι οτι ούτε εσύ έχεις, δεν γίνεται δηλαδή εκτός αν έχεις ψάξει παντού εκτός μέσα σου κλπ :003:

    jey_pap
    Δημοσιεύσεις: 1625
    Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
    Phorum.gr user: j_pap

    Re: Αποριες για Αθεους

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 28 Δεκ 2018, 13:48

    Saliveros έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 13:38
    jey_pap έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 12:48
    Saliveros έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 09:30

    Δεν σου λέει "δεν υπάρχει όραση", σου λέει "δεν διαθέτω όραση".
    Αν κάποιος σου πει "δεν διαθέτω πίστη προς κάποιον Θεό", μπορείς κάλλιστα να του αποδείξεις, με τα σχετικά στοιχεία, έρευνες και αποτελέσματα πειραμάτων, ότι υπάρχει :102:
    Ναι. Ναι. Όπως αν ο ασθενής πει στο γιατρό δεν διαθέτω υγεία, ο γιατρός μπορεί να του αποδείξει με στοιχεία και έρευνες και αποτελέσματα πειραματικά ότι θα αποκτήσει υγεία ο ασθενής, η μόνο με ενδείξεις, στατιστικές, ή πιθανότητες; Οι έρευνες, μελέτες, θεωρίες θεωρούνται ως μέρος κατάκτησης γνώσης (μονο για τον κόσμο του επιστητού) και όχι ως ολοκληρωμένη γνώση που να προσδώσει κύρος απόδειξης, και μόνο για όσο καιρό δεν παρουσιάζεται κάποιο αντιπαράδειγμα που θα τις καταρίψει.
    Α μάλιστα, το'πιασα.



    Με την έρευνα, την αμφισβήτηση και τα πειράματα δε γίνεται να βρεις καμιά ολοκληρωμένη γνώση.
    Ολοκληρωμένη γνώση αποκτάς μόνο με τη φαντασία σου κι όσα έχεις διαβάσει πως φαντάστηκαν άλλοι.

    Τώρα μάλιστα.
    Αστοχήσατε. Στην πίστη δεν υπάρχει ποτέ (όσο ζούν οι άνθρωποι) ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ Γνώση.
    «...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

    jey_pap
    Δημοσιεύσεις: 1625
    Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
    Phorum.gr user: j_pap

    Re: Αποριες για Αθεους

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 28 Δεκ 2018, 13:52

    Saliveros έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 13:44
    jey_pap έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 13:43
    Η υγιής πίστη αποδέχεται την Επιστήμη (εκτός της πονηράς- κακής επιστήμης) και μάλιστα με ιεροπρεπή σχέση, θεωρώντας την ως αποκύημα της σοφίας
    Ποιάς σοφίας;
    Υπάρχουν προς τούτο μπόλικα ελληνικά βιβλία.
    «...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Αποριες για Αθεους

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 28 Δεκ 2018, 13:54

    enaon έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 13:45
    Saliveros έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 13:40
    enaon έγραψε:
    28 Δεκ 2018, 10:20
    δεν ειναι θέμα ντροπής, δεν ξέρεις γιατί ενώ πιστευεις λές οτι δεν, ιδέα δεν έχεις όπως όλοι μας
    Ε, αφού ξέρεις τι πιστεύω και τι δεν πιστεύω, πρέπει να βάλεις υποψηφιότητα για Θεός.
    τελικά εισαι σε αποστολή να τον βρεις ε; :smt005:
    Οχι παιδί μου, δεν έχω ιδέα για εσένα, το μόνο που ξέρω είναι οτι ούτε εσύ έχεις, δεν γίνεται δηλαδή εκτός αν έχεις ψάξει παντού εκτός μέσα σου κλπ :003:
    Αφού δεν έχεις ιδέα για μένα, πώς ανακάλυψες ότι πιστεύω όπως γράφεις παραπάνω;
    Τελικά όντως είστε σοφοί εσείς οι θεούσοι :g030:
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Saliveros
      Δημοσιεύσεις: 4884
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
      Phorum.gr user: Saliveros
      Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

      Re: Αποριες για Αθεους

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 28 Δεκ 2018, 13:55

      jey_pap έγραψε:
      28 Δεκ 2018, 13:52
      Saliveros έγραψε:
      28 Δεκ 2018, 13:44
      jey_pap έγραψε:
      28 Δεκ 2018, 13:43
      Η υγιής πίστη αποδέχεται την Επιστήμη (εκτός της πονηράς- κακής επιστήμης) και μάλιστα με ιεροπρεπή σχέση, θεωρώντας την ως αποκύημα της σοφίας
      Ποιάς σοφίας;
      Υπάρχουν προς τούτο μπόλικα ελληνικά βιβλία.
      "Περί σοφίας άνευ γνώσεως";
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Άβαταρ μέλους
        Nandros
        Δημοσιεύσεις: 26994
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
        Phorum.gr user: Nandros
        Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Δεκ 2018, 13:57

        enaon έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:33
        taliban έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:31
        Άσε τα φιλοσοφικά και τα οπαδικα βρε παιδί.
        Οι φόβοι των θρησκειών που χειραγωγούν τον ανθρωπο καταρρίφθηκαν από την επιστήμη.
        Τα δε οργανωμένα συστήματα θρησκειών αναγκάστηκαν να αποδεχτούν την εξέλιξη αυτή διαφορετικά θα εξαφανιζοντουσαν.
        νομίζω κάνεις λάθος, δεν δημιουργούν τον φόβο οι θρησκείες τον διαχειρίζονται, είναι δικός μας. Την διαχείριση του ίδιου φόβου κάνει τώρα η επιστήμη.
        Κατανοώ κάποιοι να έχουν ανάγκη εξωτερικού στηρίγματος για τον φόβο της ασθενείας και του θανάτου.
        Αδυνατώ να κατανοήσω την άρνηση τους να αποδεχτούν πως υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν ανάγκη τέτοιου στηρίγματος.
        .
        ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
        ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

        Άβαταρ μέλους
        enaon
        Δημοσιεύσεις: 22422
        Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2018, 13:59

        Saliveros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:54
        enaon έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:45
        Saliveros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:40

        Ε, αφού ξέρεις τι πιστεύω και τι δεν πιστεύω, πρέπει να βάλεις υποψηφιότητα για Θεός.
        τελικά εισαι σε αποστολή να τον βρεις ε; :smt005:
        Οχι παιδί μου, δεν έχω ιδέα για εσένα, το μόνο που ξέρω είναι οτι ούτε εσύ έχεις, δεν γίνεται δηλαδή εκτός αν έχεις ψάξει παντού εκτός μέσα σου κλπ :003:
        Αφού δεν έχεις ιδέα για μένα, πώς ανακάλυψες ότι πιστεύω όπως γράφεις παραπάνω;
        Τελικά όντως είστε σοφοί εσείς οι θεούσοι :g030:
        τι καταλαβαίνω σου λέω, όχι τι ανακάλυψα, σιγά. Σου είπα και γιατί, την λογική διαδικασία, τα δεδομένα κλπ, αφού ξέρουμε οτι δεν ξέρεις γιατί δεν εισαι ο ένας που ψάχνουμε, είσαι ένας πιστός σε σύγχυση.

        Άβαταρ μέλους
        enaon
        Δημοσιεύσεις: 22422
        Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2018, 14:01

        Nandros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:57
        Αδυνατώ να κατανοήσω την άρνηση τους να αποδεχτούν πως υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν ανάγκη τέτοιου στηρίγματος.
        .
        να ανακαέσεις τις αναμνήσεις σου απο την συμπεριφορά μας στα νοσοκομεία, θα καταλάβεις οτι θα ήθελες νομίζω, δεν συμβαίνει, ο φόβος δικαιώνει τα μέσα.

        Άβαταρ μέλους
        Nandros
        Δημοσιεύσεις: 26994
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
        Phorum.gr user: Nandros
        Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Δεκ 2018, 14:02

        enaon έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:45
        Saliveros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:40
        enaon έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 10:20

        δεν ειναι θέμα ντροπής, δεν ξέρεις γιατί ενώ πιστευεις λές οτι δεν, ιδέα δεν έχεις όπως όλοι μας
        Ε, αφού ξέρεις τι πιστεύω και τι δεν πιστεύω, πρέπει να βάλεις υποψηφιότητα για Θεός.
        τελικά εισαι σε αποστολή να τον βρεις ε; :smt005:

        Οχι παιδί μου, δεν έχω ιδέα για εσένα, το μόνο που ξέρω είναι οτι ούτε εσύ έχεις, δεν γίνεται δηλαδή εκτός αν έχεις ψάξει παντού εκτός μέσα σου κλπ :003:
        Δεν έχεις ιδέα για κείνον, αλλά ξέρεις πως δεν ξέρει αυτά που ξέρεις εσύ! Μύλος δηλαδή!
        ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
        ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

        Άβαταρ μέλους
        enaon
        Δημοσιεύσεις: 22422
        Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2018, 14:04

        Nandros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 14:02
        Δεν έχεις ιδέα για κείνον, αλλά ξέρεις πως δεν ξέρει αυτά που ξέρεις εσύ! Μύλος δηλαδή!
        όχι, ξέρω οτ ξέρει περίπου τα ίδια για το θέμα, δεν έχει ιδέα δηλαδή. Ούτε εγώ ξέρω, ένας Θεός ξέρει αν υπάρχει Θεός, εσείς πάντως μπά.

        Άβαταρ μέλους
        Nandros
        Δημοσιεύσεις: 26994
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
        Phorum.gr user: Nandros
        Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Δεκ 2018, 14:04

        enaon έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 14:01
        Nandros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 13:57
        Αδυνατώ να κατανοήσω την άρνηση τους να αποδεχτούν πως υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν ανάγκη τέτοιου στηρίγματος.
        να ανακαέσεις τις αναμνήσεις σου απο την συμπεριφορά μας στα νοσοκομεία, θα καταλάβεις οτι θα ήθελες νομίζω, δεν συμβαίνει, ο φόβος δικαιώνει τα μέσα.
        Μόνο που δεν ζήτησα κάποια βοήθεια από κάποιο ανύπαρκτο ον! Τόσο απλά!
        .
        ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
        ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

        Άβαταρ μέλους
        enaon
        Δημοσιεύσεις: 22422
        Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2018, 14:06

        ε συνέχισε να αδυνατείς, κακό είναι; :)

        Άβαταρ μέλους
        Nandros
        Δημοσιεύσεις: 26994
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
        Phorum.gr user: Nandros
        Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Δεκ 2018, 14:10

        enaon έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 14:04
        Nandros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 14:02
        Δεν έχεις ιδέα για κείνον, αλλά ξέρεις πως δεν ξέρει αυτά που ξέρεις εσύ! Μύλος δηλαδή!
        όχι, ξέρω οτ ξέρει περίπου τα ίδια για το θέμα, δεν έχει ιδέα δηλαδή. Ούτε εγώ ξέρω, ένας Θεός ξέρει αν υπάρχει Θεός, εσείς πάντως μπά.
        Δεν ξέρεις, αλλά καλού-κακού πιστεύεις, για να είσαι καβατζωμένος. Αν υπάρχει κάποιος θεός, νομίζεις ότι θα σε πάρει στον παράδεισο, με τέτοιες εκ του πονηρού σκέψεις;
        Οι άθεοι τυγχάνει να είμαστε πρακτικοί άνθρωποι. Δεν ρυθμίζουμε την ζωή μας με απιθανότητες.
        ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
        ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

        Άβαταρ μέλους
        enaon
        Δημοσιεύσεις: 22422
        Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

        Re: Αποριες για Αθεους

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2018, 14:14

        Nandros έγραψε:
        28 Δεκ 2018, 14:10
        Οι άθεοι τυγχάνει να είμαστε πρακτικοί άνθρωποι. Δεν ρυθμίζουμε την ζωή μας με απιθανότητες.
        έλα ρε νανδρε, αυτά τα λέμε μόνο στον καθρέπτη που δεν αντιμιλάει ακόμα. Δεν υπάρχει πρακτικός ανθρωπος όπως τον λές που να βασίζει το είναι του στην πίστη, και αν δεν το βασίζει δεν υπάρχει γενικά. Έχουμε στέρημα γνώσης, δεν είναι θέμα επιλογής. Διαλέγουμε τί είδους πιστοί θα είμαστε.

        Απάντηση


        • Παραπλήσια Θέματα
          Απαντήσεις
          Προβολές
          Τελευταία δημοσίευση

        Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

        Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών