Απορίες για Χριστιανούς

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Απορίες για Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Δεκ 2018, 23:04

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
24 Δεκ 2018, 17:00
Saliveros έγραψε:
24 Δεκ 2018, 12:14
Συμφωνώ απολύτως. Να την εφαρμόζει.

Όχι όμως να τη διαφημίζει ως τη Μία και Μοναδική Αλήθεια, όπως κάνουν οι Θεέμποροι.
Εκτός αν θεωρούν ότι αυτοί είναι πιο ξύπνιοι από όλους τους άλλους.
Salivere εσύ πρέπει να είσαι άγιος με τέτοια υπομονή.

Εκεί που πασχίζει να καταλήξει ο stavmanr είναι στο εξής: Το να είσαι άθεος είναι θέμα πίστης. Το ίδιο πιστεύει και για τον υλισμό, και βασικά για οτιδήποτε εκτός της θρησκείας του.

Είναι η πιο συνηθισμένη και μπανάλ τακτική των ταλιμπάν στο διαδίκτυο, αυτή η επίκληση σε κάποια υποκρισία. Σου λένε "εσείς οι άθεοι είστε το ίδιο με αυτούς που πολεμάτε" σου λένε με υφάκι χιλίων καρδιναλίων, σίγουροι για την πνευματική ανωτερότητα τους.

Συνήθως πάει πακέτο με την γραμμή "παλιά ήμουν και εγώ άθεος σαν και εσένα, αλλά μετά είδα το Φως και έγινα ταλιμπάν", κάτι που αποσκοπεί στο να εκφράσουν (ξανά) πόσο πιο σοφοί είναι από εμάς τους άθεους.

Τέτοια άτομα έχουν τον ταλιμπανισμό τόσο βαθειά ριζωμένο στην κοσμοαντίληψη και κοσμοθεώρηση τους που δεν μπορούν να αντιληφθούν πως κάποιος βλέπει τον κόσμο αλλιώς. Κυριολεκτικά δε χωράει στο μυαλό τους. Άρα, σου λέει, οι απόψεις των άθεων πρέπει να πηγάζουν από κάποιο είδος πίστης. Δε γίνεται αλλιώς! Αμ δε...
Με προσέβαλες τρις σε ένα ποστ, παρότι ΔενΕισαιΦασίστας. :lol:
Κάποιοι έχετε καημό να κάνετε τις συζητήσεις προσωπικές κόντρες. :wink

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Απορίες για Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Δεκ 2018, 23:12

Saliveros έγραψε:
24 Δεκ 2018, 20:58
stavmanr έγραψε:
24 Δεκ 2018, 16:39
Saliveros έγραψε:
24 Δεκ 2018, 12:14
Όχι όμως να τη διαφημίζει ως τη Μία και Μοναδική Αλήθεια, όπως κάνουν οι Θεέμποροι.
Εκτός αν θεωρούν ότι αυτοί είναι πιο ξύπνιοι από όλους τους άλλους.
Δεν θα σε ρωτήσει, και πάλι, τί ακριβώς θα κάνει κι αν θα είναι θεέμπορος, αθεέμπορος ή κάτι άλλο.
Εσύ θα ακολουθήσεις τη δική σου πίστη και τις δικές σου επιλογές.
Μην προσπαθείς να επιβάλεις στους άλλους τί θα κάνουν. Είναι αυτό που υποτίθεται ότι πολεμάς στους άλλους...
Μωρέ ας κάνει ό'τι θέλει. Δημοκρατία έχουμε!

Το θέμα είναι πώς εμφανίζεται ως επιεικώς βλαξ διακηρύσσοντας ότι μόνο οι δικές του φαντασιώσεις είναι οι σωστές, κι όλων των άλλων λάθος... και μάλιστα χωρίς ίχνος ντοκουμέντων,πλην κάποιων ταχυδακτυλουργικών τρικ από τους πλασιέ της θρησκείας του.

Αλλά ποιός έχασε το μυαλό για να το βρουν οι θεούσοι;
Όλοι την ίδια ή παρόμοια φαντασίωση έχουν. Πχ. κι εσύ φαίνεται να φέρεις τη φαντασίωση ότι είσαι ευφυέστερων "εκείνων", παροτι αναλώνεσαι διαρκώς σε πρόσωπα και χαρακτηρισμούς, αντί της ουσίας. Το ίδιο κι ο ΔΕΦ που με αποκαλεί Ταλιμπάν (!) επειδή διαφωνώ μαζί του στα θεολογικά ζητήματα (μάλιστα είναι πρώτη φορά που συζητάμε...). Τα ίδια και ο Νάνδρος, όπως κι ένα πλήθος αθέων οι οποίοι φαντασιώνονται ότι είναι ανώτεροι επειδή βρίζουν όποιον έχουν απέναντί τους...
Μάλιστα, θα έγραφα ότι η μέση εικόνα του αθεϊσμού στα φόρα είναι αγενέστατη και υβριστική.

Ενώ, λοιπόν, μιλάς για δημοκρατία, προσβάλλεις την άποψη του διπλανού σου καί τον ίδιο το διπλανό σου για τις απόψεις του. Αυτό, Salivero, δεν είναι δημοκρατία. Κάτι μπερδεύεις... :smt047

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Απορίες για Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 24 Δεκ 2018, 23:34

Τελικά τι είσαι ως προς τα θεολογικά σταβμανρ;Δεν απάντησες,εκτός και αν δεν το θες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Απορίες για Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Δεκ 2018, 23:37

Δεν το βρίσκω απαραίτητο να απαντώ σε τέτοια ερωτήματα. Ό,τι θές είμαι. Άλλωστε συνήθισα στα φόρα να είμαι ό,τι βγάζει ο νους του καθενός.
Πχ. ο ΔΕΦ με έβγαλε "ταλιμπαν" χωρίς να έχουμε ποτέ συζητήσει, πέρα από ένα θέμα στο οποίο απαξίωνε τους γονείς και παπούδες μας.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Απορίες για Χριστιανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 25 Δεκ 2018, 09:37

stavmanr έγραψε:
24 Δεκ 2018, 23:12
Saliveros έγραψε:
24 Δεκ 2018, 20:58
stavmanr έγραψε:
24 Δεκ 2018, 16:39
Δεν θα σε ρωτήσει, και πάλι, τί ακριβώς θα κάνει κι αν θα είναι θεέμπορος, αθεέμπορος ή κάτι άλλο.
Εσύ θα ακολουθήσεις τη δική σου πίστη και τις δικές σου επιλογές.
Μην προσπαθείς να επιβάλεις στους άλλους τί θα κάνουν. Είναι αυτό που υποτίθεται ότι πολεμάς στους άλλους...
Μωρέ ας κάνει ό'τι θέλει. Δημοκρατία έχουμε!
Το θέμα είναι πώς εμφανίζεται ως επιεικώς βλαξ διακηρύσσοντας ότι μόνο οι δικές του φαντασιώσεις είναι οι σωστές, κι όλων των άλλων λάθος... και μάλιστα χωρίς ίχνος ντοκουμέντων,πλην κάποιων ταχυδακτυλουργικών τρικ από τους πλασιέ της θρησκείας του.
Αλλά ποιός έχασε το μυαλό για να το βρουν οι θεούσοι;
Όλοι την ίδια ή παρόμοια φαντασίωση έχουν. Πχ. κι εσύ φαίνεται να φέρεις τη φαντασίωση ότι είσαι ευφυέστερων "εκείνων", παροτι αναλώνεσαι διαρκώς σε πρόσωπα και χαρακτηρισμούς, αντί της ουσίας. Το ίδιο κι ο ΔΕΦ που με αποκαλεί Ταλιμπάν (!) επειδή διαφωνώ μαζί του στα θεολογικά ζητήματα (μάλιστα είναι πρώτη φορά που συζητάμε...). Τα ίδια και ο Νάνδρος, όπως κι ένα πλήθος αθέων οι οποίοι φαντασιώνονται ότι είναι ανώτεροι επειδή βρίζουν όποιον έχουν απέναντί τους...
Μάλιστα, θα έγραφα ότι η μέση εικόνα του αθεϊσμού στα φόρα είναι αγενέστατη και υβριστική.
Ενώ, λοιπόν, μιλάς για δημοκρατία, προσβάλλεις την άποψη του διπλανού σου καί τον ίδιο το διπλανό σου για τις απόψεις του. Αυτό, Salivero, δεν είναι δημοκρατία. Κάτι μπερδεύεις... :smt047
Είναι θλιβερό το ότι όλοι οι απολογητές των θρησκειών καταλήγουν να κάνουν τους χαζούς και να μετατοπίζουν αλλού το θέμα όταν τα βρίσκουν σκούρα.

Κι εδώ, το θέμα που αποφεύγεις εντέχνως να συζητήσεις, είναι γιατί, ενώ τα πάντα όσα πιστεύετε είναι αποκυήματα φαντασιώσεων, οραμάτων, παραισθήσεων και φημών, επιμένετε να τα πλασάρετε σαν τις μοναδικές αλήθειες, που δε χωράνε αμφισβήτηση.
Προφανώς όλοι έχουμε τις δικές μας απόψεις, ιδέες, φαντασιώσεις.
Μόνο που όλοι, πλην των επαγγελματιών των θρησκειών, τις παρουσιάζουμε με πολύ πιο σεμνούς τρόπους:
Οι επιστήμονες, ως θεωρίες στηριζόμενες από απτά στοιχεία και υπό την βάσανο της αμφισβήτησης.
Οι άνθρωποι της Τέχνης, ως έργα φαντασίας.
Οι υπόλοιποι, ως απλές ιδέες, όσο παλαβές κι αν είναι.

Μονάχα οι θρησκείες, ανήμπορες να παρουσιάσουν το παραμικρό ίχνος απόδειξης των ισχυρισμών τους, το ρίχνουν στο τσάμικο, απαιτώντας να δεχτούμε τους τερατώδεις ισχυρισμούς τους ασυζητητί.

Ε, αν αυτό δεν είναι θράσος που δικαιολογεί τον χλευασμό, ποιό είναι;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Δεν Είμαι Φασίστας

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 25 Δεκ 2018, 10:43

    stavmanr έγραψε:
    24 Δεκ 2018, 23:37
    Δεν το βρίσκω απαραίτητο να απαντώ σε τέτοια ερωτήματα. Ό,τι θές είμαι. Άλλωστε συνήθισα στα φόρα να είμαι ό,τι βγάζει ο νους του καθενός.
    Πχ. ο ΔΕΦ με έβγαλε "ταλιμπαν" χωρίς να έχουμε ποτέ συζητήσει, πέρα από ένα θέμα στο οποίο απαξίωνε τους γονείς και παπούδες μας.
    δεν είναι κατά της θρησκείας σου να λες ψέμματα; και ειδικά ψέμματα για τρίτους, με σκοπό να δημιουργήσεις κλίμα και "ατμόσφαιρα" κατά μελών που διαφωνείς μαζί τους;

    βεβαια έχω συνηθίσει και εγώ χρήστες σαν και εσένα. μπήκες εδώ με ατζέντα κατά των άθεων/υλισμού και όταν δε σου βγαίνει αρχίζεις τα παρατράγουδα

    πραγματικά απορώ τι σας έχουν κάνει οι άθεοι. Δεν κοιτάτε τα χάλια σας καλύτερα; πλειοψηφία είστε, η ευθύνη για την κατάντια της χώρας είναι δική σας προφανώς

    Άβαταρ μέλους
    Nandros
    Δημοσιεύσεις: 26961
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
    Phorum.gr user: Nandros
    Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Δεκ 2018, 13:40

    Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
    25 Δεκ 2018, 10:43
    stavmanr έγραψε:
    24 Δεκ 2018, 23:37
    Δεν το βρίσκω απαραίτητο να απαντώ σε τέτοια ερωτήματα. Ό,τι θές είμαι. Άλλωστε συνήθισα στα φόρα να είμαι ό,τι βγάζει ο νους του καθενός.
    Πχ. ο ΔΕΦ με έβγαλε "ταλιμπαν" χωρίς να έχουμε ποτέ συζητήσει, πέρα από ένα θέμα στο οποίο απαξίωνε τους γονείς και παπούδες μας.
    δεν είναι κατά της θρησκείας σου να λες ψέμματα; και ειδικά ψέμματα για τρίτους, με σκοπό να δημιουργήσεις κλίμα και "ατμόσφαιρα" κατά μελών που διαφωνείς μαζί τους;

    βεβαια έχω συνηθίσει και εγώ χρήστες σαν και εσένα. μπήκες εδώ με ατζέντα κατά των άθεων/υλισμού και όταν δε σου βγαίνει αρχίζεις τα παρατράγουδα

    πραγματικά απορώ τι σας έχουν κάνει οι άθεοι. Δεν κοιτάτε τα χάλια σας καλύτερα; πλειοψηφία είστε, η ευθύνη για την κατάντια της χώρας είναι δική σας προφανώς
    Αδυνατούν να καταλάβουν πως δεν γουστάρουμε να είμαστε σε μαντρί προβάτων.
    .
    ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
    ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

    stavmanr
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 31881
    Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Δεκ 2018, 00:02

    Saliveros έγραψε:
    25 Δεκ 2018, 09:37
    stavmanr έγραψε:
    24 Δεκ 2018, 23:12
    Saliveros έγραψε:
    24 Δεκ 2018, 20:58

    Μωρέ ας κάνει ό'τι θέλει. Δημοκρατία έχουμε!
    Το θέμα είναι πώς εμφανίζεται ως επιεικώς βλαξ διακηρύσσοντας ότι μόνο οι δικές του φαντασιώσεις είναι οι σωστές, κι όλων των άλλων λάθος... και μάλιστα χωρίς ίχνος ντοκουμέντων,πλην κάποιων ταχυδακτυλουργικών τρικ από τους πλασιέ της θρησκείας του.
    Αλλά ποιός έχασε το μυαλό για να το βρουν οι θεούσοι;
    Όλοι την ίδια ή παρόμοια φαντασίωση έχουν. Πχ. κι εσύ φαίνεται να φέρεις τη φαντασίωση ότι είσαι ευφυέστερων "εκείνων", παροτι αναλώνεσαι διαρκώς σε πρόσωπα και χαρακτηρισμούς, αντί της ουσίας. Το ίδιο κι ο ΔΕΦ που με αποκαλεί Ταλιμπάν (!) επειδή διαφωνώ μαζί του στα θεολογικά ζητήματα (μάλιστα είναι πρώτη φορά που συζητάμε...). Τα ίδια και ο Νάνδρος, όπως κι ένα πλήθος αθέων οι οποίοι φαντασιώνονται ότι είναι ανώτεροι επειδή βρίζουν όποιον έχουν απέναντί τους...
    Μάλιστα, θα έγραφα ότι η μέση εικόνα του αθεϊσμού στα φόρα είναι αγενέστατη και υβριστική.
    Ενώ, λοιπόν, μιλάς για δημοκρατία, προσβάλλεις την άποψη του διπλανού σου καί τον ίδιο το διπλανό σου για τις απόψεις του. Αυτό, Salivero, δεν είναι δημοκρατία. Κάτι μπερδεύεις... :smt047
    Είναι θλιβερό το ότι όλοι οι απολογητές των θρησκειών καταλήγουν να κάνουν τους χαζούς και να μετατοπίζουν αλλού το θέμα όταν τα βρίσκουν σκούρα.

    Κι εδώ, το θέμα που αποφεύγεις εντέχνως να συζητήσεις, είναι γιατί, ενώ τα πάντα όσα πιστεύετε είναι αποκυήματα φαντασιώσεων, οραμάτων, παραισθήσεων και φημών, επιμένετε να τα πλασάρετε σαν τις μοναδικές αλήθειες, που δε χωράνε αμφισβήτηση.
    Προφανώς όλοι έχουμε τις δικές μας απόψεις, ιδέες, φαντασιώσεις.
    Μόνο που όλοι, πλην των επαγγελματιών των θρησκειών, τις παρουσιάζουμε με πολύ πιο σεμνούς τρόπους:
    Οι επιστήμονες, ως θεωρίες στηριζόμενες από απτά στοιχεία και υπό την βάσανο της αμφισβήτησης.
    Οι άνθρωποι της Τέχνης, ως έργα φαντασίας.
    Οι υπόλοιποι, ως απλές ιδέες, όσο παλαβές κι αν είναι.

    Μονάχα οι θρησκείες, ανήμπορες να παρουσιάσουν το παραμικρό ίχνος απόδειξης των ισχυρισμών τους, το ρίχνουν στο τσάμικο, απαιτώντας να δεχτούμε τους τερατώδεις ισχυρισμούς τους ασυζητητί.

    Ε, αν αυτό δεν είναι θράσος που δικαιολογεί τον χλευασμό, ποιό είναι;
    Κι εσύ ως "απολογητής του αθεΐσμού" αυτοπαρουσιάζεσαι, Salivero ...
    :smt047

    Μην θεωρείς ότι οι χαρακτηρισμοί σου σε αφήνουν αδιάβλητο.

    stavmanr
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 31881
    Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Δεκ 2018, 00:13

    Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
    25 Δεκ 2018, 10:43
    stavmanr έγραψε:
    24 Δεκ 2018, 23:37
    Δεν το βρίσκω απαραίτητο να απαντώ σε τέτοια ερωτήματα. Ό,τι θές είμαι. Άλλωστε συνήθισα στα φόρα να είμαι ό,τι βγάζει ο νους του καθενός.
    Πχ. ο ΔΕΦ με έβγαλε "ταλιμπαν" χωρίς να έχουμε ποτέ συζητήσει, πέρα από ένα θέμα στο οποίο απαξίωνε τους γονείς και παπούδες μας.
    δεν είναι κατά της θρησκείας σου να λες ψέμματα; και ειδικά ψέμματα για τρίτους, με σκοπό να δημιουργήσεις κλίμα και "ατμόσφαιρα" κατά μελών που διαφωνείς μαζί τους;
    Από το δικό σου νήμα "Γιατί όλοι οι μπαρμπάδες είναι χριστιανοί στην Ελλάδα;"

    "Στην ελλάδα οι νέες γενιές κληρονόμησαν ένα χρεωκοπημένο μπουρδέλο, τη στιγμή που οι μπαρμπάδες τα είχαν όλα έτοιμα. "
    "οι μπαρμπάδες μεγάλωσαν και γαλουχήθηκαν στην μεταπολίτευση που ακόμα και ο πιο ηλίθιος έβρισκε σταθερή δουλειά που κρατούσε 20+ χρόνια, αγόρασε σπίτι και μεγάλωνε οικογένεια χωρίς να χρειάζεται να δουλεύουν και οι 2"
    "συμπέρασμα: ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος"


    Το "ψέμα" που έγραψα: "ο ΔΕΦ απαξιώνει την προηγούμενη γενιά" :102:
    βεβαια έχω συνηθίσει και εγώ χρήστες σαν και εσένα. μπήκες εδώ με ατζέντα κατά των άθεων/υλισμού και όταν δε σου βγαίνει αρχίζεις τα παρατράγουδα
    Δεν σε έβρισα εγώ, όμως, ΔΕΘ. Το αντίθετο έγινε όταν με αποκάλεσες "Ταλιμπάν".

    Κάτι βλέπεις τελείως ανάποδα. :wink
    πραγματικά απορώ τι σας έχουν κάνει οι άθεοι. Δεν κοιτάτε τα χάλια σας καλύτερα; πλειοψηφία είστε, η ευθύνη για την κατάντια της χώρας είναι δική σας προφανώς
    Τίποτα δεν με έχουν κάνει οι άθεοι. Τους συμπαθώ.
    Είμαι της λογικής Μπερντιάεφ: "ο αθεϊσμός είναι η επανάσταση εξαγνισμού της πίστης από τα περιττά"
    Με απλά λόγια ο Μπερντιάεφ υποστήριζε ότι κάθε που μολύνεται σταδιακά η πίστη του ανθρώπου, εμφανίζεται ένα ανιδραστικό και ριζοσπαστικό κίνημα το οποίο βοηθά να επαναπροσδιορίσουμε τα ουσιώδη. Μπορείς να το βρεις σε κάθε μορφή ιδέας, πίστης κλπ. :g030:

    Εν τω μεταξύ είναι συνήθης πρακτική η μεταφορά της συζήτησης σε προσωπικό επίπεδο και απαξιώσεις από την πλευρά αθεϊστών. Είναι το γνωστό ad hominem, γνωστό σόφισμα από την αρχαιότητα...

    stavmanr
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 31881
    Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Δεκ 2018, 00:23

    Saliveros έγραψε:
    22 Δεκ 2018, 11:07
    jey_pap έγραψε:
    22 Δεκ 2018, 10:47
    H Αλήθεια δεν ανάγεται σε αξίωμα, είναι η ίδια η ύπαρξη του Θεού που φανερώνεται, κι όχι η θεωρητική ανάπτυξη δόγματος. Πρόκειται για βιωματική εμπειρία.
    Αυτό λέγεται αξίωμα.
    Άλλες οι δικές σου "βιωματικές εμπειρίες", άλλες του μουσουλμάνου, άλλες οι δικές μου.
    Εισάγοντας την έννοια του αξιώματος στη θεολογία, την αναγάγεις σε φυσική επιστήμη.
    Σύμφωνα με τις δικές μου, αυτό που αποκαλείς "Θεό" δεν υπάρχει.
    Απλώς εσύ το θέτεις αξιωματικά.
    Εσύ πώς θέτεις το αντίστοιχο δικό σου γράφοντας επί λέξη "για εμένα δεν υπάρχει" ; :lol:

    Η παραπάνω πρότασή σου δείχνει ακριβώς ότι αντιλαμβάνεσαι ο ίδιος τον εγγενή δογματισμό σου, παρότι τον αρνείσαι επιφανειακά, μέσα στο διάλογο. :wink

    Άβαταρ μέλους
    ΜπλεΜπουμπυς
    Δημοσιεύσεις: 20369
    Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
    Τοποθεσία: Πανταχου παρων

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 27 Δεκ 2018, 19:23

    Τας Άγιας τούτας ημέρας, εύχομαι κατανυκτικώς και αρμοδίως χρόνια πολλά και καλά εις άπαντας τους Έλληνας, Χριστιανούς Ορθοδόξους, Πατριώτες και Δεξιούς.
    Οι επίλοιποι ουστ δια να μην σας συλλήψω. Καθαρματα.
    Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

    Άβαταρ μέλους
    Highlander
    Δημοσιεύσεις: 17451
    Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 28 Δεκ 2018, 01:07

    Δηλαδή πόσοι μπορούν να καυχηθούν ότι ήταν ορθόδοξοι χριστιανοί 2000 χρόνια ΠΡΙΝ το Χριστο;

    Εικόνα

    stavmanr
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 31881
    Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Δεκ 2018, 08:59

    :lol:

    Άβαταρ μέλους
    enaon
    Δημοσιεύσεις: 22341
    Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2018, 09:07

    stavmanr έγραψε:
    26 Δεκ 2018, 00:23

    Η παραπάνω πρότασή σου δείχνει ακριβώς ότι αντιλαμβάνεσαι ο ίδιος τον εγγενή δογματισμό σου, παρότι τον αρνείσαι επιφανειακά, μέσα στο διάλογο. :wink
    ναι ρε γαμώτο, αυτές οι κουβέντες μοιάζουν σαν να ειμαστε λίγο πρίν τον φιλικό αγώνα μπάσκετ, και να τσακωνόμαστε αν θα υπάρχει διαιτητής ή όχι. Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω σίγουρα σε τέτοιες καταστάσεις, ειναι οτι κάποιοι έχουν σκοπό να κινηθούν ανάλογα, θέλουν να ξέρουν για να κανονήσουν την πορεία τους :)

    stavmanr
    Μέλη που αποχώρησαν
    Δημοσιεύσεις: 31881
    Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

    Re: Απορίες για Χριστιανούς

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Δεκ 2018, 09:15

    :lol:

    Απάντηση


    • Παραπλήσια Θέματα
      Απαντήσεις
      Προβολές
      Τελευταία δημοσίευση

    Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

    Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών