Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Απρ 2019, 23:45

bluerose έγραψε:
02 Απρ 2019, 23:28
Ο άθεος δεν είναι κακός
Νομίζω ότι η φράση που έχει σημαδέψει την παγκόσμια ιστορία είναι
"ουδείς εκών κακός"

Σύμφωνα με τη σωκρατική διαλεκτική, η κακία οφείλεται στην έλλειψη της αντίληψης/γνώσης κι όχι σε πραγματικά συνειδητή δραστηριότητα του ανθρώπου.
Αν κάποιος γνώριζε το βάθος των επιπτώσεων της κακίας, δεν θα ήταν ποτέ κακός. Η έλλειψη αυτής της γνώσης είναι που οδηγεί σε λάθος συλλογισμούς, στους οποίους βασιζόμενη η κακία φέρεται ως φαινομενικά ωφέλιμη.

Είχαμε την τύχη ( ; ) να φιλοξενήσουμε τέτοιους γίγαντες στον πολιτισμό μας.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 02 Απρ 2019, 23:48

stavmanr έγραψε:
02 Απρ 2019, 23:45
bluerose έγραψε:
02 Απρ 2019, 23:28
Ο άθεος δεν είναι κακός
Νομίζω ότι η φράση που έχει σημαδέψει την παγκόσμια ιστορία είναι
"ουδείς εκών κακός"

Σύμφωνα με τη σωκρατική διαλεκτική, η κακία οφείλεται στην έλλειψη της αντίληψης/γνώσης κι όχι σε πραγματικά συνειδητή δραστηριότητα του ανθρώπου.
Αν κάποιος γνώριζε το βάθος των επιπτώσεων της κακίας, δεν θα ήταν ποτέ κακός. Η έλλειψη αυτής της γνώσης είναι που οδηγεί σε λάθος συλλογισμούς, στους οποίους βασιζόμενη η κακία φέρεται ως φαινομενικά ωφέλιμη.

Είχαμε την τύχη να φιλοξενήσουμε τέτοιους γίγαντες στον πολιτισμό μας.
Αυτοί οι γίγαντες φτάσανε το Χριστό σε σοφία
Αλλά δεν είχαν Θεια Χάρη (από το κατηχητικό αυτά εγώ δε ξέρω)

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 03 Απρ 2019, 09:03

Ούτε ο Σωκράτης;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 03 Απρ 2019, 09:10

«Έτσι, λοιπόν, κατέληξα να αναρωτιέμαι -για να δικαιώσω το χρησμό- τι θα προτιμούσα, να είμαι δηλαδή να μην είμαι σοφός όπως εκείνοι αντιλαμβάνονται τη σοφία, αλλά ούτε και αμαθής όπως εκείνοι αντιλαμβάνονται την αμάθεια, ή να είμαι σοφός και αμαθής όπως εκείνοι. Είπα, λοιπόν, στον εαυτό μου ότι είναι καλύτερα να είμαι έτσι όπως είμαι. Από αυτή την έρευνα, άνδρες Αθηναίοι, προέκυψαν πολλές έχθρες εναντίον μου επικίνδυνες και βαριές, ώστε να γεννηθούν από αυτές πολλές συκοφαντίες και να με αποκαλούν σοφό. Γιατί όποτε αποδεικνύω την άγνοια κάποιου, νομίζουν όσοι παρευρίσκονται εκείνη τη στιγμή, ότι είμαι σοφός σε αυτά που εκείνος δεν γνωρίζει. Φαίνεται, όμως, άνδρες Αθηναίοι, ότι μόνο ο θεός είναι πράγματι σοφός και με αυτόν το χρησμό αυτό εννοεί, ότι η ανθρώπινη σοφία έχει μικρή αξία, ίσως και καμία. Και πιθανόν να μη μιλά αποκλειστικά για τον Σωκράτη, αλλά να επικαλείται το όνομα μου ως παράδειγμα, σαν να εννοούσε: «Από σας ο σοφότερος είναι εκείνος που, σαν τον Σωκράτη, γνωρίζει ότι στην πραγματικότητα δεν μπορεί να είναι καθόλου σοφός». Όλα αυτά, λοιπόν, εγώ ακόμα και τώρα, τα εξετάζω, ακολουθώντας τα λόγια του θεού, κάθε φορά που νομίζω ότι κάποιος είναι σοφός, είτε είναι συμπολίτης είτε ξένος. Και όταν έχω την αίσθηση ότι δεν είναι σοφός, το αποδεικνύω, συμβάλλοντας στο έργο του θεού. Και καθώς ήμουν απασχολημένος με αυτό το έργο δεν μου έμενε χρόνος ούτε για τα ζητήματα της πόλης, ούτε για την οικογένειά μου αλλά βρίσκομαι σε μεγάλη ένδεια υπηρετώντας το θεό. »

(Πλάτωνος, Απολογία Σωκράτους 22e 1 – 23c 1)
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 10 Απρ 2019, 23:11

Φίλε Spiros252 καλησπέρα.
Η ποιό σωστή απάντηση που εχει δοθεί !!!

:goodpost:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 10 Απρ 2019, 23:18

Spiros252 έγραψε:
03 Απρ 2019, 09:03
Ούτε ο Σωκράτης;
Η
Θεία Χάρις δωθηκε κατά την ζωή του Ιησού στη γη κι από κει κι έπειτα

Στην Καινή Διαθήκη, η Χάρις του Αγίου Πνεύματος υποσχέθηκε από τον Θεό να δοθή σ' όλους αυτούς που θα πιστεύσουν στον Ιησού Χριστό (Ησαΐου 44,3 Πραξ. 11,17). Ιδιαίτερα δόθηκε στους Αγίους Αποστόλους (Ιωάν. 20,22 Πράξ. 1,8).

https://www.impantokratoros.gr/BD5B841C.el.aspx

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Απρ 2019, 23:20

Πριν ;

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 10 Απρ 2019, 23:24

Είχαν τη σοφία, υπήρχε ο Θεός, υπήρχαν οι οντότητες το δωδεκάθεο
Η Χάρις δεν παραχωρήθηκε
Τι είναι η Χάρις είναι ένα ερώτημα

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 10 Απρ 2019, 23:50

bluerose έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:24
Είχαν τη σοφία, υπήρχε ο Θεός, υπήρχαν οι οντότητες το δωδεκάθεο
Η Χάρις δεν παραχωρήθηκε
Τι είναι η Χάρις είναι ένα ερώτημα
Μπορεί να πω κάτι τελείως λάθος αλλά θα το πω και ίσως δώσω κάποια ιδέα ώστε να απαντηθεί από θεολόγους και ειδικούς.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν φύλακα άγγελο κατά τα γνωστά.
Ο Χριστός ανέλαβε την αποστολή του ως απλός άνθρωπος, οπότε κατά το τυπικό θα πρέπει να είχε και τον φύλακα άγγελό του.
Με τη Ζωή Του δεν ανύψωσε μόνο τους ανθρώπους αλλά και τους αγγέλους.
κάπως έτσι το βλέπω, σόρυ αν λέω βλακείες.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8565
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Απρ 2019, 23:54

opsimasmenos έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:50
bluerose έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:24
Είχαν τη σοφία, υπήρχε ο Θεός, υπήρχαν οι οντότητες το δωδεκάθεο
Η Χάρις δεν παραχωρήθηκε
Τι είναι η Χάρις είναι ένα ερώτημα
Μπορεί να πω κάτι τελείως λάθος αλλά θα το πω και ίσως δώσω κάποια ιδέα ώστε να απαντηθεί από θεολόγους και ειδικούς.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν φύλακα άγγελο κατά τα γνωστά.
Ο Χριστός ανέλαβε την αποστολή του ως απλός άνθρωπος, οπότε κατά το τυπικό θα πρέπει να είχε και τον φύλακα άγγελό του.
Με τη Ζωή Του δεν ανύψωσε μόνο τους ανθρώπους αλλά και τους αγγέλους.
κάπως έτσι το βλέπω, σόρυ αν λέω βλακείες.
Κατά τον Καζαντζάκη ο φύλακας Άγγελος του Ιησού ήταν ο Εωσφόρος. Και τανάπαλιν.... όταν ο Εωσφόρος ενσαρκωθεί φύλακας Άγγελος θα είναι ο Ιησούς.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 11 Απρ 2019, 00:09

tanipteros έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:54
opsimasmenos έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:50
bluerose έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:24
Είχαν τη σοφία, υπήρχε ο Θεός, υπήρχαν οι οντότητες το δωδεκάθεο
Η Χάρις δεν παραχωρήθηκε
Τι είναι η Χάρις είναι ένα ερώτημα
Μπορεί να πω κάτι τελείως λάθος αλλά θα το πω και ίσως δώσω κάποια ιδέα ώστε να απαντηθεί από θεολόγους και ειδικούς.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν φύλακα άγγελο κατά τα γνωστά.
Ο Χριστός ανέλαβε την αποστολή του ως απλός άνθρωπος, οπότε κατά το τυπικό θα πρέπει να είχε και τον φύλακα άγγελό του.
Με τη Ζωή Του δεν ανύψωσε μόνο τους ανθρώπους αλλά και τους αγγέλους.
κάπως έτσι το βλέπω, σόρυ αν λέω βλακείες.
Κατά τον Καζαντζάκη ο φύλακας Άγγελος του Ιησού ήταν ο Εωσφόρος. Και τανάπαλιν.... όταν ο Εωσφόρος ενσαρκωθεί φύλακας Άγγελος θα είναι ο Ιησούς.
Το λες αυτό επειδή πιστεύεις στην μετενσάρκωση μάλλον, αλλά νομίζω κάνεις λάθος τουλάχιστον στο μέρος που μπλέκεις δύο διαφορετικούς κόσμους, των ανθρώπων και αυτό των αγγέλων.
Άλλωστε γιαυτό έπεσε ο Εωσφόρος επειδή ζήλεψε τους πρωτόπλαστους γιαυτό που είχαν και αυτός δεν θα μπορούσε ποτέ να έχει.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8565
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Απρ 2019, 00:19

opsimasmenos έγραψε:
11 Απρ 2019, 00:09
tanipteros έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:54
opsimasmenos έγραψε:
10 Απρ 2019, 23:50


Μπορεί να πω κάτι τελείως λάθος αλλά θα το πω και ίσως δώσω κάποια ιδέα ώστε να απαντηθεί από θεολόγους και ειδικούς.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν φύλακα άγγελο κατά τα γνωστά.
Ο Χριστός ανέλαβε την αποστολή του ως απλός άνθρωπος, οπότε κατά το τυπικό θα πρέπει να είχε και τον φύλακα άγγελό του.
Με τη Ζωή Του δεν ανύψωσε μόνο τους ανθρώπους αλλά και τους αγγέλους.
κάπως έτσι το βλέπω, σόρυ αν λέω βλακείες.
Κατά τον Καζαντζάκη ο φύλακας Άγγελος του Ιησού ήταν ο Εωσφόρος. Και τανάπαλιν.... όταν ο Εωσφόρος ενσαρκωθεί φύλακας Άγγελος θα είναι ο Ιησούς.
Το λες αυτό επειδή πιστεύεις στην μετενσάρκωση μάλλον, αλλά νομίζω κάνεις λάθος τουλάχιστον στο μέρος που μπλέκεις δύο διαφορετικούς κόσμους, των ανθρώπων και αυτό των αγγέλων.
Άλλωστε γιαυτό έπεσε ο Εωσφόρος επειδή ζήλεψε τους πρωτόπλαστους γιαυτό που είχαν και αυτός δεν θα μπορούσε ποτέ να έχει.
δεν είναι δικό μου πιστεύω...του Καζαντζάκη είναι στον Τελευταίο Πειρασμό. Εγώ πιστεύω ότι ο Ιησούς δεν είχε φύλακα Άγγελο.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 11 Απρ 2019, 00:27

Όσες περισσότερες ιδέες στο τραπέζι τόσο το καλύτερο. Θα την βρούμε την άκρη στο τέλος.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12796
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 17 Απρ 2019, 16:17

Nandros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:03
chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 20:41
geospun έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:24
Θέλω να καταλήξω στο ότι η αθεΐα δεν είναι κάποιου είδους επανάσταση, αλλά αυτό που μάθατε μικροί από τον περίγυρό σας.
Γεια σου geospun,
Θα απαντήσω ειλικρινά. Ο πατέρας μου έψελνε και ακόμα ψέλνει αλλά ιδιαίτερα ένθεος δεν είναι παρόλα αυτά, η μάνα μου είναι ένθεα με όλο το τυπικό.
Και γω μέχρι και το πανεπιστήμιο πήγαινα και έψελνα ειδικά χριστούγεννα, πάσχα.
Πως έγινα άθεος? Περίπου στα 10-11, ανακάλυψα την δημοτική βιβλιοθήκη, δωρεάν βιβλία και μάλιστα πολλά και καλά.
Όταν αρχίζεις και διαβάζεις κοσμολογία, φυσική, εξελικτική βιολογία καθώς και ιστορία, μετά ο δρόμος είναι απλά ... μονόδρομος. Σε πάει μόνος του.

αυτά από μένα,

φιλικά,
Chris
Δικέ μου! :wave:
Ήμουν πιο τυχερός και έτρεχα λιγότερο. Ο νονός μου είχε 3 εγκυκλοπαίδειες στο σπίτι του!
.
Τι ακριβώς διαβάσατε και πειστήκατε να γίνετε άθεοι;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Απρ 2019, 17:37

nyxtovios έγραψε:
17 Απρ 2019, 16:17
Nandros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:03
chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 20:41
Γεια σου geospun,
Θα απαντήσω ειλικρινά. Ο πατέρας μου έψελνε και ακόμα ψέλνει αλλά ιδιαίτερα ένθεος δεν είναι παρόλα αυτά, η μάνα μου είναι ένθεα με όλο το τυπικό.
Και γω μέχρι και το πανεπιστήμιο πήγαινα και έψελνα ειδικά χριστούγεννα, πάσχα.
Πως έγινα άθεος? Περίπου στα 10-11, ανακάλυψα την δημοτική βιβλιοθήκη, δωρεάν βιβλία και μάλιστα πολλά και καλά.
Όταν αρχίζεις και διαβάζεις κοσμολογία, φυσική, εξελικτική βιολογία καθώς και ιστορία, μετά ο δρόμος είναι απλά ... μονόδρομος. Σε πάει μόνος του.

αυτά από μένα,

φιλικά,
Chris
Δικέ μου! :wave:
Ήμουν πιο τυχερός και έτρεχα λιγότερο. Ο νονός μου είχε 3 εγκυκλοπαίδειες στο σπίτι του!
.
Τι ακριβώς διαβάσατε και πειστήκατε να γίνετε άθεοι;
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στην ερώτηση. Δεν βρήκα ποτέ - αφού ήταν αδύνατον να βρεις τότε - αθεϊστικά βιβλία. Το διάβασμα είναι το χόμπι μου και έχω διαβάσει αμέτρητα βιβλία. Από όσα αναφέρει ο προλαλήσας έχω ασχοληθεί λίγο με το πρώτο υπογραμμισμένο και πολύ με το δεύτερο. Η εξελικτική βιολογία ήταν terra incognita στην εποχή μου. Ίσως περισσότερο με επηρέασε μια Παγκόσμια Μυθολογία του νονού μου, όπου ανακάλυψα την ομοιότητα κάποιων μύθων σε διάφορους λαούς. Τότε έπεσαν οι πρώτοι σπόροι αμφιβολίας για την αληθότητα της χριστιανικής θρησκείας.
Η διαδικασία της αθεΐας πρέπει να ξεκίνησε κάπου στο Γυμνάσιο (3τάξιο), όταν αναρωτήθηκα: Γιατί οι Ηρακλής, Θησέας είναι μυθολογία ενώ ο Σαμψών ιστορικό πρόσωπο; Η διαδικασία είχε τερματιστεί πριν τη θητεία. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών