Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Νοέμ 2019, 22:28

...και κάτι ακόμα
Alien666 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:12
O I έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 08:30

Δηλαδή οι παππούδες δεν σου είπαν μέσες άκρες ποιος είναι ο Χριστός, δεν άκουσες ότι είναι Θεάνθρωπος, δεν είχες ακούσει τίποτα για Άγιο πνεύμα ή για Θεό Πατέρα, δημιουργία κλπ.
Οκ
Δεν κατάλαβες τι εννοώ. Οταν πληροφορείς τη συνομιλίτρια ότι μίλησες με "χριστιανό ορθόδοξο" που μετά έγινε αγνωστικιστής, αυτό παραπέμπει σε ενσυνείδητο χριστιανό ορθόδοξο και όχι σε ένα παιδί που ήξερε λίγα βασικά πράγματα για τη θρησκεία.
O I έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 02:10
Και μετά με επιβεβαιώσες ότι μεγαλώνοντας μελέτησες τις Γραφές.
Συνεπώς δεν έπεσα έξω στο ότι ήξερες τι απέρριψες, άσχετα που σαν έφηβος προφανώς ήξερες τα βασικά δόγματα για την Ορθοδοξία από τους παππούδες, το σχολείο κλπ. (εκ των πραγμάτων ως νεαρός ήταν αδύνατον να είχες προλάβει να ΜΕΛΕΤΉΣΕΙΣ τις Γραφές)
Alien666 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:12
O I έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 08:30
Όπότε μεγαλώνοντας μελέτησες τις Γραφές "και κυρίως η Παλαιά Διαθήκη" (δηλαδή μελέτησες Καινή και Παλαιά) και τότε θεώρησες, βάση τής μελέτης που έκανες μετά, ότι τα δόγματα τής Ορθοδοξίας ήταν λάθος.
Καλά κατάλαβα;
Σίγουρα κανέναν δεν τιμά το να λέει ότι πιστεύει οτιδήποτε αν δεν το έχει ψάξει πρώτα.

Μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις ποια από τα δόγματα τής Ορθοδοξίας (που μελέτησες) δεν σε έπεισαν για να γίνεις Άθρησκος αρχικά;

Ο.Ι.
[1] Ο Θεός στην παλιά διαθήκη εμφανίζεται τυρανικός και δεσποτικός, συμβουλεύει τον λαό που προστατεύει να χρησιμοποιεί δόλο, καταστρέφει όσους δεν θέλει και αυτοχαρακτηρίζεται ως "ζηλόφθονας" (στην πρώτη εντολή που δίνει).

[2] Χαρακτηριστική είναι η ιστορία του Λωτ, όπου ο Θεός για να δοκιμάσει την πίστη του, του ρίχνει όλα τα κακά του κόσμου. Τα ζώα του πεθαίνουν, τα παιδιά του πεθαίνουν, οι καλλιέργιές του ξεραίνονται κλπ.

Η ιστορία του Ιωβ τελειώνει όταν ο καημένος αυτός ο άνθρωπος, παρά τα δεινά του, δοξάζει το όνομα του Θεού. Και δεν μας λέει αν τελικά αποζημιώθηκε από αυτή του την ενέργεια (προφανώς όχι).

Ολα αυτά απαντούν σε μια απορία που εκφράζουν συνήθως οι άθεοι. "Γιατί ο Θεός επιτρέπει το κακό". Προφανώς δεν έχουν μελετήσει την Παλαιά Διαθήκη. Ενας τέτοιος Θεός που περιγράφει η Παλαια Διαθήκη ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ μια χαρά το κακό. Ο ίδιος είναι ένας τυρανικός τύπος.
Αυτό δεν είναι απάντηση στην ερώτηση: "Μήπως σου είναι εύκολο να μου πεις ποια από τα δόγματα τής Ορθοδοξίας (που μελέτησες) δεν σε έπεισαν για να γίνεις Άθρησκος αρχικά;".

Αυτά που προβάλλεις ως αιτίες είναι άλλο πράγμα και όχι τα ΔΌΓΜΑΤΑ της Ορθοδοξίας που μελέτησες και απέρριψες.
Αυτά που προβάλλεις είναι ένα αναμάσημα των γνωστών επιχειρημάτων που χρησιμοποιούν συνήθως Αθεϊστές κ.α. για την παράδοση των Εβραίων.
Το ερώτημά μου απευθύνεται στα δόγματα της Ορθοδοξίας που λες ότι απέρριψες μεγαλώνοντας.

Αν δεν καταλαβαίνεις το ερώτημα δεν πειράζει. Καλό όμως είναι όταν αποφασίζεις να απαντήσεις σε συγκεκριμένο ερώτημα που απευθύνεται σε δικό σου επιχείρημα, να απαντάς σ' αυτό.

Ο.Ι.
Alien666 έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 12:07

Οφείλουν να αντιμετωπίζονται ως δόγματα τα λεγόμενα "ιερά βιβλία". Κάποιος που ασπάζεται τον Χριστιανισμό, οφείλει να ασπάζεται όλα όσα γράφει η Βίβλος.

Πολύ βολικό αυτό που έχει επικρατήσει ότι και καλά τα κείμενα αυτά "επιδέχονται ερμηνείας". Δεν είναι σουρεαλιστικά, δεν προέκυψαν από κάποιους που βρίσκονταν σε παραλλήρημα προκειμένου να τα "ερμηνεύσουμε". Είναι πολύ συγκεκριμένα και λένε συγκεκριμένα πράγματα.

Διαφορετικά ο κάθε θρησκευόμενος πιστεύει σε έναν εντελώς υποκειμενικό Θεό που ανταποκρίνεται στον δικό του υποκειμενισμό, ο οποίος έχει προκύψει από "αυτά που του είπαν οι παπούδες του" και τη λογοκριμένη εκδοχή της βίβλου που διδάχτηκε στο σχολείο.
Η Βίβλος (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) οφείλουν να αντιμετωπίζονται ως τα στοιχεία που αντλεί η παράδοση τού Χριστιανισμού που μέσα από την δεύτερη στηρίζονται τα δόγματα τής Ορθοδοξίας. Δηλώνεις άγνοια όταν θεωρείς ως δόγματα της Ορθοδοξίας όσα λέει μέσα στην Παλαιά. Η Παλαιά Διαθήκη είναι η παράδοση των Εβραίων που περιέχει ιστορικά, ηθικά, θεολογικά και προφητικά στοιχεία όπου ερμηνεύονται μέσω τής Καινής από τον Ιησού και τούς Αποστόλους. Αυτά στη συνέχεια τα ερμήνευσαν οι Πατέρες τής Εκκλησίας είτε σε θεολογικές έριδες είτε από απολογητές των πρώτων αιώνων μέχρι την εποχή των Οικουμενικών συνόδων που είχαν σαν μπούσουλα αυτά τα κείμενα για όσα ερμήνευσαν ο καθένας στην εποχή του και στήριξαν τα δόγματα τής Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Οπότε η Παλαιά περιέχει στοιχεία που αφορούν την διδασκαλία τής Ορθοδοξίας και δεν είναι το δόγμα τής Ορθοδοξίας όπως ισχυρίζεσαι.


Δεν απαντάς όμως και δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σε φοβίζει να απαντήσεις ξεκάθαρα στο ερώτημα: "Το ερώτημά μου απευθύνεται στα δόγματα της Ορθοδοξίας που λες ότι απέρριψες μεγαλώνοντας." και για να σε βοηθήσω, τα δόγματα τής Ορθοδοξίας βρίσκονται στο Πιστεύω. Στο σύμβολο τής πίστεως και όχι στα στοιχεία τής παράδοσης των Εβραίων που προβάλεις. Δηλαδή αυτά που λες ότι μελέτησες και σε έκαναν να απορρίψεις τα δόγματα τής Ορθοδοξίας.


Τελικά ξέρεις ποια δόγματα τής Ορθοδοξίας απέρριψες;


ΥΓ
Τα πιο κάτω δεν τα φέρνω για να κάνουμε διάλογο επ' αυτών αλλά μόνο για σύγκριση σε σχέση με το ψάξιμο που λες και την ερμηνεία που δίνεις (αν και λες "Πολύ βολικό αυτό που έχει επικρατήσει ότι και καλά τα κείμενα αυτά "επιδέχονται ερμηνείας" ", που αυτό κάνεις πιο κάτω) και δεν πρόκειται να μπω σε τέτοια διαδικασία με χωρία κλπ ξανά.
SpoilerShow
Alien666 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:12
Μακάριοι λοιπόν οι πιστοί που "δεν το έχουν ψάξει και πολύ".
Και δακρύβρεχτοι όσοι Αθέισαν ψάχνοντάς το με τέτοιον τρόπο.
Πάντως εσύ όσο και να λες ότι "μελέτησες" την ΠΔ από τα επιχειρήματα που προβάλεις πιο κάτω φαίνεται ότι απλά τη διάβασες πλημμελώς και μάλιστα με διάθεση να απορρίψεις και όχι να κατανοήσεις πράματα.
Alien666 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:12
Ο Θεός στην παλιά διαθήκη εμφανίζεται τυρανικός και δεσποτικός, συμβουλεύει τον λαό που προστατεύει να χρησιμοποιεί δόλο, καταστρέφει όσους δεν θέλει και αυτοχαρακτηρίζεται ως "ζηλόφθονας" (στην πρώτη εντολή που δίνει).
[1] "Εξ. 19,25 κατέβη δὲ Μωυσῆς πρὸς τὸν λαὸν καὶ εἶπεν αὐτοῖς. Εξ. 20,1 Καὶ ἐλάλησε Κύριος πάντας τοὺς λόγους τούτους λέγων· 2 ἐγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, ὅστις ἐξήγαγόν σε ἐκ γῆς Αἰγύπτου, ἐξ οἴκου δουλείας. 3 οὐκ ἔσονταί σοι θεοὶ ἕτεροι πλὴν ἐμοῦ. 4 οὐ ποιήσεις σεαυτῷ εἴδωλον, οὐδὲ παντὸς ὁμοίωμα, ὅσα ἐν τῷ οὐρανῷ ἄνω καὶ ὅσα ἐν τῇ γῇ κάτω καὶ ὅσα ἐν τοῖς ὕδασιν ὑποκάτω τῆς γῆς. 5 οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς, οὐδὲ μὴ λατρεύσεις αὐτοῖς· ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, ἀποδιδοὺς ἁμαρτίας πατέρων ἐπὶ τέκνα, ἕως τρίτης καὶ τετάρτης γενεᾶς τοῖς μισοῦσί με 6 καὶ ποιῶν ἔλεος εἰς χιλιάδας τοῖς ἀγαπῶσί με καὶ τοῖς φυλάσσουσι τὰ προστάγματά μου."
και
"Εξ. 34,14 οὐ γὰρ μὴ προσκυνήσητε θεοῖς ἑτέροις· ὁ γὰρ Κύριος ὁ Θεὸς ζηλωτὸν ὄνομα, Θεὸς ζηλωτής ἐστι."

Δηλαδή ο Μωυσής κατέβηκε από το βουνό και τους είπε τι τού είπε ο Θεός και το "αυτοχαρακτηρίζεται ως "ζηλόφθονας" " που λες δεν έχει να κάνει 1ον με αυτοχαρακτηρισμό από τον Ίδιο αλλά με ότι μετέφερε ο Μωυσής στον λαό (δηλαδή παράδοση) και 2ον άλλο ζηλόφθονας και άλλο "ἐγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής" που σημαίνει ότι "μονοπωλεί" τη θέση τού Ενός Θεού μεταξύ των θεοτήτων που πίστευε ως Θεούς ο λαός τού Μωυσή και οι γύρω λαοί τότε. Γενικά αυτή την έννοια δείνει η παράδοση των Ιουδαίων στα σημεία που αναφέρει τον Θεό ως ζηλωτή.
Άσχετος ο χαρακτηρισμός που τού αποδίδεις λοιπόν μέσω τής προσωπικής "μελέτης" που κάνεις όταν μάλιστα έχεις την Καινή που έρχεται ο Ίδιος και ξεκαθαρίζει τι ζητάει από τον άνθρωπο.

Άλλη ερμηνεία που κάνεις:
Alien666 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:12
Χαρακτηριστική είναι η ιστορία του ΛωτΙώβ, όπου ο Θεός για να δοκιμάσει την πίστη του, του ρίχνει όλα τα κακά του κόσμου. Τα ζώα του πεθαίνουν, τα παιδιά του πεθαίνουν, οι καλλιέργιές του ξεραίνονται κλπ.
Πρώτον στην ιστορία τού Ιώβ ο Θεός δεν κάνει αυτό που λες. Δηλαδή ότι "για να δοκιμάσει την πίστη του, του ρίχνει όλα τα κακά του κόσμου", αλλά αφήνει τον διάβολο να κάνει τα δικά του που απαιτεί από τον Θεό να Του αποδείξει ότι "μὴ δωρεὰν Ἰὼβ σέβεται τὸν Κύριον;". Ότι δηλαδή ωφελιμιστικά ο Ιώβ σέβεται τον Θεό και όχι από καθαρή πίστη και αγάπη.
Να πως το λέει αυτό η Γραφή:

"Ιωβ. 1,9 ἀπεκρίθη δὲ ὁ διάβολος καὶ εἶπεν ἐναντίον τοῦ Κυρίου· μὴ δωρεὰν Ἰὼβ σέβεται τὸν Κύριον; 10 οὐ σὺ περιέφραξας τὰ ἔξω αὐτοῦ καὶ τὰ ἔσω τῆς οἰκίας αὐτοῦ καὶ τὰ ἔξω πάντων τῶν ὄντων αὐτοῦ κύκλῳ; τὰ δὲ ἔργα τῶν χειρῶν αὐτοῦ εὐλόγησας καὶ τὰ κτήνη αὐτοῦ πολλὰ ἐποίησας ἐπὶ τῆς γῆς. 11 ἀλλὰ ἀπόστειλον τὴν χεῖρά σου καὶ ἅψαι πάντων, ὧν ἔχει· ἦ μὴν εἰς πρόσωπόν σε εὐλογήσει."

Λάθος ερμηνεύεις. Ο Θεός εκεί δεν "του ρίχνει όλα τα κακά του κόσμου" όπως λες αλλά ο διάβολος το κάνει.

Άλλη
Alien666 έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:12
Η ιστορία του Ιωβ τελειώνει όταν ο καημένος αυτός ο άνθρωπος, παρά τα δεινά του, δοξάζει το όνομα του Θεού. Και δεν μας λέει αν τελικά αποζημιώθηκε από αυτή του την ενέργεια (προφανώς όχι).
Μάλλον δεν την έχεις μελετήσει και πολύ την Παλαιά ε; :D

"Ιωβ. 42,12 ὁ δὲ Κύριος εὐλόγησε τὰ ἔσχατα Ἰὼβ ἢ τὰ ἔμπροσθεν· ἦν δὲ τὰ κτήνη αὐτοῦ πρόβατα μύρια τετρακισχίλια, κάμηλοι ἑξακισχίλιαι, ζεύγη βοῶν χίλια, ὄνοι θήλειαι νομάδες χίλιαι. 13 γεννῶνται δὲ αὐτῷ υἱοὶ ἑπτὰ καὶ θυγατέρες τρεῖς·"

τεσπα
Απλά μπήκα στον κόπο να σου δείξω ότι 2-3 ερμηνείες έφερες και όλες είναι κατά τα πρότυπα που ακολουθείς και όχι κατά πως τα λέει εκεί η Παλαιά.
...απλά σκέφτομαι
συγνώμη κι όλας.. μήπως είσαι λίγο μπερδεμένος; :smt017

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 10 Νοέμ 2019, 22:34

O I έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 22:28
Η Βίβλος (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) οφείλουν να αντιμετωπίζονται ως τα στοιχεία που αντλεί η παράδοση τού Χριστιανισμού που μέσα από την δεύτερη στηρίζονται τα δόγματα τής Ορθοδοξίας. Δηλώνεις άγνοια όταν θεωρείς ως δόγματα της Ορθοδοξίας όσα λέει μέσα στην Παλαιά. Η Παλαιά Διαθήκη είναι η παράδοση των Εβραίων που περιέχει ιστορικά, ηθικά, θεολογικά και προφητικά στοιχεία όπου ερμηνεύονται μέσω τής Καινής από τον Ιησού και τούς Αποστόλους. Αυτά στη συνέχεια τα ερμήνευσαν οι Πατέρες τής Εκκλησίας είτε σε θεολογικές έριδες είτε πό απολογητές των πρώτων αιώνων μέχρι την εποχή των Οικουμενικών συνόδων που είχαν σαν μπούσουλα αυτά τα κείμενα για όσα ερμήνευσαν ο καθένας στην εποχή του και στήριξαν τα δόγματα τής Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Οπότε η Παλαιά περιέχει στοιχεία που αφορούν την διδασκαλία τής Ορθοδοξίας και δεν είναι το δόγμα τής Ορθοδοξίας όπως ισχυρίζεσαι.
Και οι "10 εντολές" που μας ζάλιζαν πάντα? Αυτές είναι στη παλαιά. Εγώ ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση με το σύγχρονο χριστιανό, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που λέει ότι η τωρινή ηθική μας βασίζεται σ' αυτές.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Νοέμ 2019, 22:44

Και πάλι "Δεν απαντάς όμως και δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σε φοβίζει να απαντήσεις ξεκάθαρα στο ερώτημα: "Το ερώτημά μου απευθύνεται στα δόγματα της Ορθοδοξίας που λες ότι απέρριψες μεγαλώνοντας." και για να σε βοηθήσω, τα δόγματα τής Ορθοδοξίας βρίσκονται στο Πιστεύω. Στο σύμβολο τής πίστεως και όχι στα στοιχεία τής παράδοσης των Εβραίων που προβάλεις. Δηλαδή αυτά που λες ότι μελέτησες και σε έκαναν να απορρίψεις τα δόγματα τής Ορθοδοξίας.

Τελικά ξέρεις ποια δόγματα τής Ορθοδοξίας απέρριψες;" [μέσω τής Παλαιάς;]

Άστο
καλό βράδυ!

:wave:

ΟΙ.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Νοέμ 2019, 22:49

taliban έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 12:56

Στον Χριστιανισμό το μόνο που περιέχει ναρκωτική ουσία είναι το λιβάνι που εμπεριέχει τετρακαναβινολη την ουσία του χασίς.
Αν το λες για να τον πειράξεις οκ
Πάντως το λιβάνι που χρησιμοποιεί η Εκκλησία είναι η κόμη από το συγκεκριμένο φυτό:

https://www.google.com/search?client=fi ... vNbmL5jz_U

χρησιμοποιείται ακόμα και στην αρωματοποιία και για κάποιες παθήσεις ως εναλλακτικό φάρμακο.

https://ingolden.gr/in/%CE%BB%CE%B9%CE% ... %BA%CF%8C/

Επίσης


Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Νοέμ 2019, 22:54

taliban έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 13:15
Nandros έγραψε:
08 Νοέμ 2019, 15:55
GReaper έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 23:03
Κοίτα, ανθρώπινο είναι να προσπαθείς να κατηγοριοποιήσεις τους άλλους, αλλά συνήθως αυτό δε δουλεύει. Σε πολλούς δεν αρέσουν οι ταμπέλες, επειδή υπεραπλουστεύουν τη θέση τους.

Ο μόνος λόγος που έχω δεχτεί την ταμπέλα "Άθεος" είναι επειδή σημαίνει κάτι συγκεκριμένο. Ά-θεος = Χωρίς θεό. Αλλά το δικό σου, ¨θεομάχος", είναι πάρα πολύ υποκειμενικό. Τι σημαίνει καν "να μάχομαι μια ιδέα"? Δλδ, αν σου πω ότι δεν υπάρχουν νεράιδες, είμαι νεραϊδομάχος?
Ο βλάκας - που με αποκαλεί βλάκα - δεν μπορεί να καταλάβει ότι ο άθεος δεν μάχεται θεούς, αφού απορρίπτει την ύπαρξη τους, αλλά τους ταλιμπάνους των διαφόρων θρησκειών που γαμούν την λογική και νοημοσύνη μας.
Και κάποια ταμπέλα πρέπει να κολλήσουν: Πότε θεομάχοι, πότε σατανιστές, πότε η βλακεία που τους δέρνει!
.
.
Ο άλλος έφτιαξε και κατηγορίες.
Τι να κάνουν; Είδαν πως δεν τους παίρνει σε τίποτα και το παραλήρημα είναι μονόδρομος...!
Μπορεί να συμφωνεί και ο φανταστικός τους φίλος. :smt005:
Οι κατηγορίες μια χαρά ανταποκρίνονται στα χαρακτηριστικά όσων δηλώνουν 'Άθεοι".

Τώρα για την κουβεντούλα που κάνετε μεταξύ σας δικαιώνοντας ο ένας τον άλλον :smt124
Πάντως εγώ την βλακεία την εντοπίζω όταν βλέπω κάποιοι να τα βρίσκουν μεταξύ τους άσχετα που για τον ένα "Άθεος σημαίνει:
" Ά-θεος = Χωρίς θεό"

...για τον άλλον σημαίνει:
"ο άθεος δεν μάχεται θεούς, αφού απορρίπτει την ύπαρξη τους" (= Πιστεύει στην ανυπαρξία τους)

...ο άλλος σαρκάζει λέγοντας:
"Ο άλλος έφτιαξε και κατηγορίες" και είναι σίγουρος για τον Θεό ότι "Μπορεί να συμφωνεί και ο φανταστικός τους φίλος"

και για μένα είναι άξιο απορίας όλο αυτό που συμβαίνει και δεν γίνεται καν αντιληπτό :roll:

Συνεχίστε παιδιά
Πλάκα έχει

:bravo:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11865
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Νοέμ 2019, 23:04

Πήξιμο Ο.Ι. level 10000% :lol:
Με ρέγουλα το λιβάνι κάθε φορά στην Εκκλησία. Γιατί μετά αρχίζουν και τα οράματα με τους κανίβαλους. :vp20::scross:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 10 Νοέμ 2019, 23:05

GReaper έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 22:34
O I έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 22:28
Η Βίβλος (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) οφείλουν να αντιμετωπίζονται ως τα στοιχεία που αντλεί η παράδοση τού Χριστιανισμού που μέσα από την δεύτερη στηρίζονται τα δόγματα τής Ορθοδοξίας. Δηλώνεις άγνοια όταν θεωρείς ως δόγματα της Ορθοδοξίας όσα λέει μέσα στην Παλαιά. Η Παλαιά Διαθήκη είναι η παράδοση των Εβραίων που περιέχει ιστορικά ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΆ/ΨΕΥΔΟΪΣΤΟΡΙΚΆ, ηθικά, θεολογικά και προφητικά στοιχεία όπου ερμηνεύονται μέσω τής Καινής από τον Ιησού και τούς Αποστόλους. Αυτά στη συνέχεια τα ερμήνευσαν οι Πατέρες τής Εκκλησίας είτε σε θεολογικές έριδες είτε πό απολογητές των πρώτων αιώνων μέχρι την εποχή των Οικουμενικών συνόδων που είχαν σαν μπούσουλα αυτά τα κείμενα για όσα ερμήνευσαν ο καθένας στην εποχή του και στήριξαν τα δόγματα τής Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Οπότε η Παλαιά περιέχει στοιχεία που αφορούν την διδασκαλία τής Ορθοδοξίας και δεν είναι το δόγμα τής Ορθοδοξίας όπως ισχυρίζεσαι.
Και οι "10 εντολές" που μας ζάλιζαν πάντα? Αυτές είναι στη παλαιά. Εγώ ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση με το σύγχρονο χριστιανό, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που λέει ότι η τωρινή ηθική μας βασίζεται σ' αυτές.
Τώρα είναι καλύτερα.

Η Ηθική προϋπήρχε των θρησκειών, οι οποίες την πήραν και την τροποποίησαν ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Η σύγχρονη Ηθική δεν έχει σχέση με την τότε.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Νοέμ 2019, 23:14

Nandros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:05
GReaper έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 22:34
O I έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 22:28
Η Βίβλος (Παλαιά και Καινή Διαθήκη) οφείλουν να αντιμετωπίζονται ως τα στοιχεία που αντλεί η παράδοση τού Χριστιανισμού που μέσα από την δεύτερη στηρίζονται τα δόγματα τής Ορθοδοξίας. Δηλώνεις άγνοια όταν θεωρείς ως δόγματα της Ορθοδοξίας όσα λέει μέσα στην Παλαιά. Η Παλαιά Διαθήκη είναι η παράδοση των Εβραίων που περιέχει ιστορικά ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΆ/ΨΕΥΔΟΪΣΤΟΡΙΚΆ, ηθικά, θεολογικά και προφητικά στοιχεία όπου ερμηνεύονται μέσω τής Καινής από τον Ιησού και τούς Αποστόλους. Αυτά στη συνέχεια τα ερμήνευσαν οι Πατέρες τής Εκκλησίας είτε σε θεολογικές έριδες είτε πό απολογητές των πρώτων αιώνων μέχρι την εποχή των Οικουμενικών συνόδων που είχαν σαν μπούσουλα αυτά τα κείμενα για όσα ερμήνευσαν ο καθένας στην εποχή του και στήριξαν τα δόγματα τής Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Οπότε η Παλαιά περιέχει στοιχεία που αφορούν την διδασκαλία τής Ορθοδοξίας και δεν είναι το δόγμα τής Ορθοδοξίας όπως ισχυρίζεσαι.
Και οι "10 εντολές" που μας ζάλιζαν πάντα? Αυτές είναι στη παλαιά. Εγώ ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση με το σύγχρονο χριστιανό, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που λέει ότι η τωρινή ηθική μας βασίζεται σ' αυτές.
Τώρα είναι καλύτερα.

Η Ηθική προϋπήρχε των θρησκειών, οι οποίες την πήραν και την τροποποίησαν ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Η σύγχρονη Ηθική δεν έχει σχέση με την τότε.
.
Την εποχή εκείνη οι Εβραϊκές φυλές είχαν θεοκρατία και η κοινωνία οργανώνονταν γύρω από κανόνες που προερχόταν από τους ιερείς...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Νοέμ 2019, 23:20

Πριν καιρό διάβαζα σε μια Ορθόδοξη Χριστιανική σελίδα κάποιου θεολόγου πως η αφήγηση της Παλαιάς Διαθήκης έγινε από τον Ιησού.
Ο Πατήρ σπάνια εμφανίζεται να δρα... όπου έχουμε εμφάνιση Γιαχβέ έλεγε ήταν ο Ιησούς.

Και έρχομαι τώρα εγώ και λέω ... όπου έχουμε κατάρες, διαταγές αφανισμών, να τρώνε τις σάρκες τους και άλλες καφρίλες του Γιαχβέ...πάντα κατά τον θεολόγο είναι λόγια και διαταγές του Ιησού...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 10 Νοέμ 2019, 23:21

tanipteros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:14
Nandros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:05
GReaper έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 22:34


Και οι "10 εντολές" που μας ζάλιζαν πάντα? Αυτές είναι στη παλαιά. Εγώ ξέρω ότι δεν έχουν καμία σχέση με το σύγχρονο χριστιανό, αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που λέει ότι η τωρινή ηθική μας βασίζεται σ' αυτές.
Τώρα είναι καλύτερα.

Η Ηθική προϋπήρχε των θρησκειών, οι οποίες την πήραν και την τροποποίησαν ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Η σύγχρονη Ηθική δεν έχει σχέση με την τότε.
.
Την εποχή εκείνη οι Εβραϊκές φυλές είχαν θεοκρατία και η κοινωνία οργανώνονταν γύρω από κανόνες που προερχόταν από τους ιερείς...
Λίγο διάβασμα δεν βλάπτει.
https://en.wikipedia.org/wiki/Evolution ... _religions
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Νοέμ 2019, 23:27

Nandros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:21
tanipteros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:14
Nandros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:05

Τώρα είναι καλύτερα.

Η Ηθική προϋπήρχε των θρησκειών, οι οποίες την πήραν και την τροποποίησαν ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Η σύγχρονη Ηθική δεν έχει σχέση με την τότε.
.
Την εποχή εκείνη οι Εβραϊκές φυλές είχαν θεοκρατία και η κοινωνία οργανώνονταν γύρω από κανόνες που προερχόταν από τους ιερείς...
Λίγο διάβασμα δεν βλάπτει.
https://en.wikipedia.org/wiki/Evolution ... _religions
.
η ηθική έχει να κάνει με την συμπεριφορά και τους κανόνες ομάδων διάφορων πολιτισμών δεν έχει σχέση με τον θεό.
απλά στους ανθρώπους σε θεοκρατικά καθεστώτα την ηθική την θεσπίζουν οι ιερείς..
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23107
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Νοέμ 2019, 00:43

O I έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 22:44
Και πάλι "Δεν απαντάς όμως και δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σε φοβίζει να απαντήσεις ξεκάθαρα στο ερώτημα: "Το ερώτημά μου απευθύνεται στα δόγματα της Ορθοδοξίας που λες ότι απέρριψες μεγαλώνοντας." και για να σε βοηθήσω, τα δόγματα τής Ορθοδοξίας βρίσκονται στο Πιστεύω. Στο σύμβολο τής πίστεως και όχι στα στοιχεία τής παράδοσης των Εβραίων που προβάλεις. Δηλαδή αυτά που λες ότι μελέτησες και σε έκαναν να απορρίψεις τα δόγματα τής Ορθοδοξίας.

Τελικά ξέρεις ποια δόγματα τής Ορθοδοξίας απέρριψες;" [μέσω τής Παλαιάς;]

Άστο
καλό βράδυ!

:wave:

ΟΙ.
Ρε, δεν ήμουν on-line, έχουμε και δουλειές :smt005:

Λοιπόν το πιστεύω και τα όσα λέει δεν μπορώ ούτε να το αποδεχτώ, ούτε να το απορρίψω. Αν τώρα τον καιρό που το αποδεχόμουν ως παιδί, θεωρείς ότι αυτό αρκεί για να χαρακτηριστώ "Χριστιανός Ορθόδοξος" τότε πάω πάσο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 11 Νοέμ 2019, 02:05

tanipteros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:20
Πριν καιρό διάβαζα σε μια Ορθόδοξη Χριστιανική σελίδα κάποιου θεολόγου πως η αφήγηση της Παλαιάς Διαθήκης έγινε από τον Ιησού.
Ο Πατήρ σπάνια εμφανίζεται να δρα... όπου έχουμε εμφάνιση Γιαχβέ έλεγε ήταν ο Ιησούς.
Αυτό είναι τελείως αυθαίρετο συμπέρασμα. Αναρωτιέμαι τι αχταρμά θα έχει δημιουργήσει στο κεφάλι του για να υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 11 Νοέμ 2019, 02:40

tanipteros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 21:27
Nandros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 21:07
.
Κρίμα πάντως να ζεις άθεος σε αυτή την πνευματική κατάντια η οποία σε διέπει και ξεχώρισα από τα γραπτά σου....
ακόμη λίγο θέλεις και θα πας στην ομάδα με τα ξαδέρφια σου.... :003:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 11 Νοέμ 2019, 03:45

taliban έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 23:04
Πήξιμο Ο.Ι. level 10000% :lol:
Με ρέγουλα το λιβάνι κάθε φορά στην Εκκλησία. Γιατί μετά αρχίζουν και τα οράματα με τους κανίβαλους. :vp20::scross:
Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών