Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 11 Νοέμ 2018, 15:26

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:43
Alphabet έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 13:44

Δεν ειναι παντα ετσι. Εγω ειμαι αγωστικιστης. Γονεις ultra ενθεοι και μικρος ημουν αναγκαστικα οχι μονο στο κατηχητικο, αλλα και παπαδακι (ντιρλα γινομαστε καθε Κυριακη απο πρόσφορα με γλυκο κρασι). Μεγαλωνοντας απομακρυνθηκα σχετικα απο την θρησκεια παραμενοντας ομως χριστιανος, αλλα καποια στιγμη μετα απο χρονια αποφασισα να μελετησω την Γραφη για να δω τι εκανε τους γονεις μου τοσο πολυ θρησκευομενους.
Ε, αυτο ηταν. Οσο μελετουσα, τοσο περισσοτερα στραβα/θεοστραβα, ψεματα και αντιφασεις εβρισκα. Θυμαμαι οτι δυο ηταν τα εναυσματα, 1) αφου η ιστορια του Νωε ηταν αναμφισβητητο παραμυθι, πως μπορουσε ο θεανθρωπος Ιησους να την αναφερει :lol: και 2) οι αντιφασεις του Παυλου.
Βεβαια δεν υπαρχουν πολλοι που το εχουν κανει αυτο. Αν δεν ειχα μελετησει θα ημουν ενας χλιαρος χριστιανος.
Νήστευες Τετάρτη Παρασκευή Σαρακοστές, 15αυγουστο, Αποστόλων κλπ; Κάθε πότε σε πήγαιναν για εξομολόγηση;
Αστειευσαι; Αναγκαστικα νηστευα και εξομολογηση μια φορα τον μηνα πριν κοινωνησω. Ο πατερας μου βεβαια κοινωνουσε καθε φορα που ειχε λειτουργια.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 11 Νοέμ 2018, 15:29

Belisarius έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 15:25
Πάντως αν δεν λες την οικογένεια μου (όπως ήταν τότε) Χριστιανούς, λυπάμαι αλλά Χριστιανοί είναι μόνο πολύ περιορισμένος αριθμός. Ενδεχομένος συγκρίσιμος με αυτό των Μουσουλμάνων στην Ελλάδα.
Στον Τζανετακο να τα πεις αυτα, ε... συγνωμη στον Jim Beam εννοουσα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Νοέμ 2018, 16:49

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:57
Είχα συμμαθητή, "αγνωστικιστή" όπως δήλωνε που διαφήμιζε ότι η γιαγιά του (έμενε μαζί της) πίστευε, αλλά αυτός όχι, καθώς έκανε την "επανάστασή" του. Τον ρωτάω, ποιον έχεις πνευματικό; Δεν έχω λέει. Πότε πήγες Εκκλησία τελευταία φορά; Πάσχα, λέει. Τι σου έφτιαξε σήμερα η γιαγιά σου(Παρασκευή γαρ); Κουνέλι στιφάδο.
Οκ, πιστή γιαγιά, απορώ πως βγήκε έτσι ο "επαναστάτης". :lol:
Newsflash: δεν ειναι οτι οι αλλοι δεν ειναι Χριστιανοι και εσεις ειστε. Ειναι οτι οι αλλοι ειναι Χριστιανοι και εσεις ταλιμπαν.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 17:53

Belisarius έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 15:25
Πάντως αν δεν λες την οικογένεια μου (όπως ήταν τότε) Χριστιανούς, λυπάμαι αλλά Χριστιανοί είναι μόνο πολύ περιορισμένος αριθμός. Ενδεχομένος συγκρίσιμος με αυτό των Μουσουλμάνων στην Ελλάδα.
Χριστιανός είναι όποιος είναι ενωμένος στο σώμα της Εκκλησίας και τηρεί τα όσα λέει. Ναι, υπάρχει και το κατ' οικονομία, αλλά το να πηγαίνει κάποιος μια φορά στο τόσο Εκκλησία και να νηστεύει 2 μέρες το χρόνο δεν τον κάνει Χριστιανό.
Alphabet έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 15:26

Αστειευσαι; Αναγκαστικα νηστευα και εξομολογηση μια φορα τον μηνα πριν κοινωνησω. Ο πατερας μου βεβαια κοινωνουσε καθε φορα που ειχε λειτουργια.
ok, τότε εφόσον ισχύουν αυτά είσαι ο πρώτος στην ζωή μου που συναντώ να διαφοροποιείται τόσο. Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, πως και άλλαξες τόσο; Τι ήταν αφορμή;
Yochanan έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:49

μιαου
Αχ ψιψίνι μου γλυκό, πόσο θέλω να νιαουρίζεις.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 11 Νοέμ 2018, 17:58

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:53
Χριστιανός είναι όποιος είναι ενωμένος στο σώμα της Εκκλησίας και τηρεί τα όσα λέει. Ναι, υπάρχει και το κατ' οικονομία, αλλά το να πηγαίνει κάποιος μια φορά στο τόσο Εκκλησία και να νηστεύει 2 μέρες το χρόνο δεν τον κάνει Χριστιανό.
Τότε επικρατούσα θρησκεία το Ισλάμ στην Ελλάδα. :D

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 11 Νοέμ 2018, 18:00

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:53
Χριστιανός είναι όποιος είναι ενωμένος στο σώμα της Εκκλησίας και τηρεί τα όσα λέει.
Οχι, χριστιανος ειναι οποιος ξέρει και αποδέχεται το Σύμβολο της Πίστεως, δλδ μερικές δεκάδες χιλιάδες. Οι υπολοιποι λενε οτι ειναι χριστιανοι για λογους κουλτουρας.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 18:00

Είμαι πολύ περήφανος που γράφεις στο νήμα μου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 18:07

.
Θέλω να ελπίζω πως αυτή την φορά, το νήμα είναι σοβαρό και όχι τρολλόνημα σαν του ΓΓ και απαντώ:
Nandros έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 22:44
Βαπτίστηκα, όπως όλοι οι Έλληνες της εποχής μου και ανατράφηκα χριστιανικά, περισσότερο στο σχολείο και λιγότερο στο σπίτι.
Ο σπόρος της αμφιβολίας έπεσε όταν στο σχολείο μας έμαθαν πρώτα την Ελληνική Μυθολογία και μετά σε άλλο μάθημα την ΠΔ, που μας την περνούσαν σαν ιστορικό βιβλίο. Δλδ ο Ηρακλής ήταν μύθος, ενώ ο Σαμψών ιστορικό πρόσωπο.
Η απορία ποτέ δεν εκφράστηκε (επί χούντας; Μην τρελαθούμε!) Καλύτερα να δήλωνες κομμουνιστής, παρά να εκφράσεις αμφιβολίες για το τρίτο ποδάρι του Έθνους!
Η αθεΐα προέκυψε σταδιακά και είναι επιλογή μετά μετά από χρόνια διαβασμάτος - όχι φυσυκά περί θρησκειών - και ώριμης σκέψης.
Κανείς δεν με πίεσε, επηρέασε, υπέβαλε, ούτε μου έκανε πλύση εγκεφάλου.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Νοέμ 2018, 18:10

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:53
Χριστιανός είναι όποιος είναι ενωμένος στο σώμα της Εκκλησίας και τηρεί τα όσα λέει.
Δηλαδή κανείς;

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 18:10

Ίφιδα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 18:10
geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:53
Χριστιανός είναι όποιος είναι ενωμένος στο σώμα της Εκκλησίας και τηρεί τα όσα λέει.
Δηλαδή κανείς;
Υπάρχει πολύς κόσμος. Ξέρω αρκετούς προσωπικά.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Νοέμ 2018, 18:15

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 18:10
Ίφιδα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 18:10
geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 17:53
Χριστιανός είναι όποιος είναι ενωμένος στο σώμα της Εκκλησίας και τηρεί τα όσα λέει.
Δηλαδή κανείς;
Υπάρχει πολύς κόσμος. Ξέρω αρκετούς προσωπικά.
Και δεν είχαν εξωσυζυγικές σχέσεις για παράδειγμα;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 18:15

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:46
Ό, τι προϋποθέσεις-κοινωνικές, ψυχολογικές, εκπαιδευτικές και τα λοιπά-ισχύουν για τους ένθεους ισχύουν και για τους άθεους. Απλώς ορισμένοι άθεοι βαυκαλίζονται ότι αν δεν διδάσκονταν, ας πούμε τα θρησκευτικά στα σχολεία ή αν γινόταν συστηματική αθεϊστική προπαγάνδα, δεν θα υπήρχε θρησκεία ή θα μειωνόταν η επιρροή της. Η ιστορία της Σοβιετικής Ένωσης και η αποτυχία της στον τομέα αυτόν, η οποία ήταν σκληροπυρηνικά αθεϊστική με κρατικά οργανωμένη Λίγκα των Άθεων και επίσημη προπαγάνδα υπέρ της αθεΐας , δεν τους έχει διδάξει.

Κατά τα λοιπά, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ή να μην πιστεύει ό, τι θέλει.
Για το μεγεθυμένο: Άρχισες τις επιθέσεις και δεν θα τα πάμε καθόλου καλά.

Το νήμα είναι "ερωτήσεις προς αθέους". Εσύ τί ρόλο βαράς εδώ μέσα;
Η γνώμη σου - λανθασμένη - δεν μας ενδιαφέρει.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 11 Νοέμ 2018, 18:17

Ίφιδα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 18:15
Και δεν είχαν εξωσυζυγικές σχέσεις για παράδειγμα;
Τίποτα. Με πλήρη συνείδηση. Υπάρχει πολύς τέτοιος κόσμος στις εκκλησίες. Και δε μιλάω για μπαμπόγερους αλλά για νέα παιδιά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geospun την 11 Νοέμ 2018, 18:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 11 Νοέμ 2018, 18:20

geospun έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 18:17
Ίφιδα έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 18:15
Και δεν είχαν εξωσυζυγικές σχέσεις για παράδειγμα;
Τίποτα. Μη πλήρη συνείδηση. Υπάρχει πολύς τέτοιος κόσμος στις εκκλησίες. Και δε μιλάω για μπαμπόγερους αλλά για νέα παιδιά.
Δεν το αμφισβητώ ότι υπάρχουν, μαγκιά τους κι όλας, απλώς μ αυτή τη λογική οι Χριστιανοί είναι ελάχιστοι. :102:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27010
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Νοέμ 2018, 18:21

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:56
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:52
απλα οσο μεγαλωνα θεωρουσα πως να πιστευεις πως υπαρχει κολαση, παραδεισος,κλπ, πρεπει να εισαι πολύ ηλίθιος. θα πεθανουμε και θα είναι όπως πριν να γεννηθούμε. end of story. η ζωη είναι μικρη για να την σπαταλας σε τέτοιες παρανοικες μπουρδες, που πολλες φορες καταληγουν να είναι κοστοβόρες και επικίνδυνες.
Ναι, βέβαια. Αν πιστεύει κανείς ότι Κόλαση σημαίνει καζάνια και Παράδεισος δεντράκια και πουλιά που κελαηδούν, τότε είναι ηλίθιος. Όντως!
Έχε υπόψη σου πως οι συντριπτική πλειοψηφία των χριστιανών αυτά ακριβώς πιστεύουν. Μόνο οι πραγματικά ψαγμένοι - 0,00χ% - πιστεύουν άλλα.
Αν σε διαβάσει ο ΓΓ χάθηκες φουκαρά μου! :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών