Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Νοέμ 2019, 20:50

tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:42
Nandros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:33
tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:26
το ότι οι Άθεοι έχουν κοινές κάποιες ιδέες με τους Σατανιστές Άθεους είναι ολοφάνερο για αυτό σας είπα ξαδερφάκια...αλλιώς θα έλεγα Νάνδρο είσαι Σατανιστής...
Είπε ο πιστός μιας θρησκευτικής αίρεσης των Εβραίων και ξαδελφάκι τους, μαζί με τα μουσλίμια!
.
αχ καλέ ήρθε το νηπιαγωγείο...στα μούτρα σου καθρεφτάκι...! :smt005:
Αβρααμικές θρησκείες

Τα ξαδελφάκια:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Νοέμ 2019, 20:58

Nandros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:50
tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:42
Nandros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:33

Είπε ο πιστός μιας θρησκευτικής αίρεσης των Εβραίων και ξαδελφάκι τους, μαζί με τα μουσλίμια!
.
αχ καλέ ήρθε το νηπιαγωγείο...στα μούτρα σου καθρεφτάκι...! :smt005:
Αβρααμικές θρησκείες

Τα ξαδελφάκια:
.
Α...ΠΟ...ΜΙ..ΜΗ...ΣΗ !!!
Νάνδρε πρόσεξε θα βάλω copyright...

τόσο πολύ δεν μπορείς να με ξεπεράσεις που με μιμήσαι? Κρίμα καμιά ένδειξη πρωτοτυπίας... :c020:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Νοέμ 2019, 21:03

tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:58
Nandros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:50
tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:42
αχ καλέ ήρθε το νηπιαγωγείο...στα μούτρα σου καθρεφτάκι...! :smt005:
Αβρααμικές θρησκείες

Τα ξαδελφάκια:
Α...ΠΟ...ΜΙ..ΜΗ...ΣΗ !!!
Νάνδρε πρόσεξε θα βάλω copyright...

τόσο πολύ δεν μπορείς να με ξεπεράσεις που με μιμήσαι? Κρίμα καμιά ένδειξη προτωτυπίας... :c020:
Δεν σε μιμούμαι, δεν γράφω τέτοιες μαλακίες και κωλοτούμπες:
tanipteros έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 12:39
... πόσο αστείοι είστε εσείς οι άθεοι....
tanipteros έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 12:51
μούγκα τώρα ε? έτσι πρέπει .... θεομάχοι ξαδερφάκια με τους Σατανιστές...!
tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:03
... Και επειδή έχει γίνει παρεξήγηση δεν είπα ότι όλοι οι Άθεοι είναι Σατανιστές...
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Νοέμ 2019, 21:05

καλη νύχτα καημένε Άθεε Νάνδρο...!!!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 09 Νοέμ 2019, 21:38

stavmanr έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 18:52

Δηλαδή, ρε συ Άλιεν ότι επειδή ένας γκέι φίλος σου αποφάσισε σύμφωνα με τις αφηγήσεις σου να γίνει βουδιστής που πιστεύει στο Χριστό ως βούδα, προέκυψε φιλοσοφικό συμπέρασμα για το πώς πρέπει να λειτουργεί ο χριστιανισμός ή ο βουδισμός;
Έλεος δηλαδή!

Προσπαθώ να σε τραβήξω μακριά από τέτοιες προτάσεις...

Ο χριστιανισμός δεν υπάρχει για να βολεύεται σε εκείνον κάθε καρυδιάς καρύδι. Είναι για να παίρνουν οι άνθρωποι μία τροφή, ένα έναυσμα για να μετανοήσουν για όλα τα στραβά που έχουν κάνει και να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.
Και φυσικά, καθένας μπορεί να συμφωνεί ή να διαφωνεί μαζί του.
Εβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν μου αρέσει να μου βάζουν την ταμπέλα του "πρωην Χριστιανού Ορθόδοξου" γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Νοέμ 2019, 23:01

Alien666 έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 21:38
stavmanr έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 18:52

Δηλαδή, ρε συ Άλιεν ότι επειδή ένας γκέι φίλος σου αποφάσισε σύμφωνα με τις αφηγήσεις σου να γίνει βουδιστής που πιστεύει στο Χριστό ως βούδα, προέκυψε φιλοσοφικό συμπέρασμα για το πώς πρέπει να λειτουργεί ο χριστιανισμός ή ο βουδισμός;
Έλεος δηλαδή!

Προσπαθώ να σε τραβήξω μακριά από τέτοιες προτάσεις...

Ο χριστιανισμός δεν υπάρχει για να βολεύεται σε εκείνον κάθε καρυδιάς καρύδι. Είναι για να παίρνουν οι άνθρωποι μία τροφή, ένα έναυσμα για να μετανοήσουν για όλα τα στραβά που έχουν κάνει και να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.
Και φυσικά, καθένας μπορεί να συμφωνεί ή να διαφωνεί μαζί του.
Εβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν μου αρέσει να μου βάζουν την ταμπέλα του "πρωην Χριστιανού Ορθόδοξου" γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα.
γιατί τι "πρώην" ήσουν?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 09 Νοέμ 2019, 23:11

tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:01
Alien666 έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 21:38
stavmanr έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 18:52

Δηλαδή, ρε συ Άλιεν ότι επειδή ένας γκέι φίλος σου αποφάσισε σύμφωνα με τις αφηγήσεις σου να γίνει βουδιστής που πιστεύει στο Χριστό ως βούδα, προέκυψε φιλοσοφικό συμπέρασμα για το πώς πρέπει να λειτουργεί ο χριστιανισμός ή ο βουδισμός;
Έλεος δηλαδή!

Προσπαθώ να σε τραβήξω μακριά από τέτοιες προτάσεις...

Ο χριστιανισμός δεν υπάρχει για να βολεύεται σε εκείνον κάθε καρυδιάς καρύδι. Είναι για να παίρνουν οι άνθρωποι μία τροφή, ένα έναυσμα για να μετανοήσουν για όλα τα στραβά που έχουν κάνει και να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.
Και φυσικά, καθένας μπορεί να συμφωνεί ή να διαφωνεί μαζί του.
Εβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν μου αρέσει να μου βάζουν την ταμπέλα του "πρωην Χριστιανού Ορθόδοξου" γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα.
γιατί τι "πρώην" ήσουν?
Μπορείς να πεις ότι είμαι πρώην θειστής
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11918
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Νοέμ 2019, 23:12

tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:03
Και επειδή έχει γίνει παρεξήγηση δεν είπα ότι όλοι οι Άθεοι είναι Σατανιστές
Από κωλοτουμπες καλά το πας.
Αυτό που είπα είναι ότι οι Άθεοι Σατανιστές είναι θεομάχοι και όποιος Άθεος είτε Σατανιστής ή όχι κάνει το ίδιο συμπίπτει ιδεολογικά με τους Σατανιστές.
Τι σπιρτο εισαι συ.Που ήσουν τόσα χρόνια;;;;;;
Συμφωνα με την λογικη tanipterou : οι κανίβαλοι τρώνε ανθρώπους ή φαντασιωνονται να τρωνε άρα όποιος χριστιανός τσούζει αίμα και σώμα Χριστού μεταφορικά ή κυριολεκτικά* συμπίπτει ιδεολογικά και πρακτικά με τους κανιβαλους.

*Όταν τελείωσαν οι θεϊκές ευχές και άρχισαν οι κληρικοί να τεμαχίζουν τους άρτους της προθέσεως, είδα τα δύο πρόσωπα πάνω στην αγία Τράπεζα να κρατούν τα χέρια και τα πόδια του παιδιού, που ήταν πάνω στην αγία Τράπεζα, και με το μαχαίρι που κρατούσαν έσφαξαν το παιδί και άδειασαν το αίμα του στο Ποτήριο που βρισκόταν πάνω στην αγία Τράπεζα.

Αφού έκοψαν σε μικρά τεμάχια το σώμα του παιδιού τα τοποθέτησαν πάνω από τους άρτους και έγιναν και οι άρτοι σώμα.
Τότε ήρθε στο μυαλό μου ο Απόστολος που λέει· Γιατί η δική μας γιορτή του Πάσχα συνίσταται στο γεγονός ότι ο Χριστός θυσιάστηκε για χάρη μας. Όταν όμως πλησίασαν οι αδελφοί να μεταλάβουν την αγία προσφορά, τους προσφέρονταν ζωντανό σώμα.

Όταν όμως πήγα και ’γω να μεταλάβω μου δόθηκε σώμα και δεν μπορούσα να μεταλάβω. Τότε άκουσα μια φωνή στα αυτιά μου να μου λέει· Άνθρωπε γιατί δεν μεταλαβαίνεις, αυτό δεν είναι αυτό που ζήτησες; Τότε είπα· Λυπήσου με, Κύριε. Δεν μπορώ να μεταλάβω σώμα. Πάλι μου είπε· Αν μπορούσε ο άνθρωπος να μεταλάβει σώμα, σώμα θα υπήρχε όπως το βρήκες. Κανείς όμως δεν μπορεί να φάγει σώμα, γι’ αυτό όρισε ο Κύριος τους άρτους της προθέσεως.




Σατανιασμενες καληνύχτες :smt096:smt096:smt096

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Νοέμ 2019, 23:24

taliban έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:12

*Όταν τελείωσαν οι θεϊκές ευχές και άρχισαν οι κληρικοί να τεμαχίζουν τους άρτους της προθέσεως, είδα τα δύο πρόσωπα πάνω στην αγία Τράπεζα να κρατούν τα χέρια και τα πόδια του παιδιού, που ήταν πάνω στην αγία Τράπεζα, και με το μαχαίρι που κρατούσαν έσφαξαν το παιδί και άδειασαν το αίμα του στο Ποτήριο που βρισκόταν πάνω στην αγία Τράπεζα.

Αφού έκοψαν σε μικρά τεμάχια το σώμα του παιδιού τα τοποθέτησαν πάνω από τους άρτους και έγιναν και οι άρτοι σώμα.
Τότε ήρθε στο μυαλό μου ο Απόστολος που λέει· Γιατί η δική μας γιορτή του Πάσχα συνίσταται στο γεγονός ότι ο Χριστός θυσιάστηκε για χάρη μας. Όταν όμως πλησίασαν οι αδελφοί να μεταλάβουν την αγία προσφορά, τους προσφέρονταν ζωντανό σώμα.

Όταν όμως πήγα και ’γω να μεταλάβω μου δόθηκε σώμα και δεν μπορούσα να μεταλάβω. Τότε άκουσα μια φωνή στα αυτιά μου να μου λέει· Άνθρωπε γιατί δεν μεταλαβαίνεις, αυτό δεν είναι αυτό που ζήτησες; Τότε είπα· Λυπήσου με, Κύριε. Δεν μπορώ να μεταλάβω σώμα. Πάλι μου είπε· Αν μπορούσε ο άνθρωπος να μεταλάβει σώμα, σώμα θα υπήρχε όπως το βρήκες. Κανείς όμως δεν μπορεί να φάγει σώμα, γι’ αυτό όρισε ο Κύριος τους άρτους της προθέσεως.




Σατανιασμενες καληνύχτες :smt096:smt096:smt096
και ποιος σου είπε ότι οι Χριστιανοι δεν έχουν μαυρομαγικές επιρροές?
πες μου λίγο από που είναι αυτό το απόσπασμα...?

κάτι αντίστοιχο αναφέρει και ο Άγιος Νήφων...αλλά αυτο που έβαλες τα σπάει...


τα περι ανθρωποθυσιών προέρχονται από τους Φοίνικες ήθη και έθιμα που συνεχίστηκαν στον Χριστιανισμό πιο εμπλουτισμένα με τους νέους ήρωες και ιστορίες...
Ἔθος ἦν τοῖς παλαιοῖς ἐν
ταῖς μεγάλαις συμφοραῖς τῶν κινδύνων ἀντὶ τῆς πάντων
φθορᾶς τὸ ἠγαπημένον τῶν τέκνων τοὺς κρατοῦντας
ἢ πόλεων ἢ ἔθνους εἰς σφαγὴν ἐπιδιδόναι λύτρον τοῖς
τιμωροῖς δαίμοσι· κατεσφάττοντο δὲ οἱ διδόμενοι μυστικῶς. Κρόνος τοίνυν, ὃν οἱ Φοίνικες Ἦλ προσαγορεύουσι, βασιλεύων τῆς χώρας, καὶ ὕστερον μετὰ τὴν
τοῦ βίου τελευτὴν εἰς τὸν τοῦ Κρόνου ἀστέρα καθιερωθεὶς, ἐξ ἐπιχωρίας νύμφης Ἀνωβρὲτ λεγομένης υἱὸν
ἔχων μονογενῆ, ὃν διὰ τοῦτο Ἰεοὺδ ἐκάλουν, τοῦ μονογενοῦς οὕτως ἔτι καὶ νῦν καλουμένου παρὰ τοῖς Φοίνιξι, κινδύνων ἐκ πολέμου μεγίστων κατειληφότων τὴν
χώραν, βασιλικῷ κοσμήσας σχήματι τὸν υἱὸν βωμόν
τε κατασκευασάμενος κατέθυσε.
Από Φοινικική Ιστορία Ερέννιου Βύβλιου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tanipteros την 09 Νοέμ 2019, 23:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Νοέμ 2019, 23:26

Alien666 έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:11
tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:01
Alien666 έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 21:38


Εβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν μου αρέσει να μου βάζουν την ταμπέλα του "πρωην Χριστιανού Ορθόδοξου" γιατί από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα.
γιατί τι "πρώην" ήσουν?
Μπορείς να πεις ότι είμαι πρώην θειστής
ποιας θρησκείας?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Νοέμ 2019, 00:20

taliban έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:12
Συμφωνα με την λογικη tanipterou : οι κανίβαλοι τρώνε ανθρώπους ή φαντασιωνονται να τρωνε άρα όποιος χριστιανός τσούζει αίμα και σώμα Χριστού μεταφορικά ή κυριολεκτικά* συμπίπτει ιδεολογικά και πρακτικά με τους κανιβαλους.
ναι είναι κανιβαλλική πρακτική αυτά που κάνουν...το πήραν το έθιμο της θεοφαγίας από τους Σκύθες που τρώγαν τους βασιλιάδες προγόνους τους για να πάρουν στην ψυχή τους τις ιδιότητες τους...

έτσι και οι Χριστιανοί κανιβαλικά τρώνε τον θεάνθρωπο για να θεωθούνε....

εδώ συμφωνούμε φίλτατε Ταλιμπάν. :8)
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Νοέμ 2019, 00:24

tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:26


ποιας θρησκείας?
Των αβρααμικών θρησκειών.
Ζούμε σε μια οικονομία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Νοέμ 2019, 09:41

taliban έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:12
tanipteros έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 20:03
Και επειδή έχει γίνει παρεξήγηση δεν είπα ότι όλοι οι Άθεοι είναι Σατανιστές
Από κωλοτουμπες καλά το πας.
Αυτό που είπα είναι ότι οι Άθεοι Σατανιστές είναι θεομάχοι και όποιος Άθεος είτε Σατανιστής ή όχι κάνει το ίδιο συμπίπτει ιδεολογικά με τους Σατανιστές.
Τι σπιρτο εισαι συ.Που ήσουν τόσα χρόνια;;;;;;
Συμφωνα με την λογικη tanipterou : οι κανίβαλοι τρώνε ανθρώπους ή φαντασιωνονται να τρωνε άρα όποιος χριστιανός τσούζει αίμα και σώμα Χριστού μεταφορικά ή κυριολεκτικά* συμπίπτει ιδεολογικά και πρακτικά με τους κανιβαλους.

*Όταν τελείωσαν οι θεϊκές ευχές και άρχισαν οι κληρικοί να τεμαχίζουν τους άρτους της προθέσεως, είδα τα δύο πρόσωπα πάνω στην αγία Τράπεζα να κρατούν τα χέρια και τα πόδια του παιδιού, που ήταν πάνω στην αγία Τράπεζα, και με το μαχαίρι που κρατούσαν έσφαξαν το παιδί και άδειασαν το αίμα του στο Ποτήριο που βρισκόταν πάνω στην αγία Τράπεζα.

Αφού έκοψαν σε μικρά τεμάχια το σώμα του παιδιού τα τοποθέτησαν πάνω από τους άρτους και έγιναν και οι άρτοι σώμα.
Τότε ήρθε στο μυαλό μου ο Απόστολος που λέει· Γιατί η δική μας γιορτή του Πάσχα συνίσταται στο γεγονός ότι ο Χριστός θυσιάστηκε για χάρη μας. Όταν όμως πλησίασαν οι αδελφοί να μεταλάβουν την αγία προσφορά, τους προσφέρονταν ζωντανό σώμα.

Όταν όμως πήγα και ’γω να μεταλάβω μου δόθηκε σώμα και δεν μπορούσα να μεταλάβω. Τότε άκουσα μια φωνή στα αυτιά μου να μου λέει· Άνθρωπε γιατί δεν μεταλαβαίνεις, αυτό δεν είναι αυτό που ζήτησες; Τότε είπα· Λυπήσου με, Κύριε. Δεν μπορώ να μεταλάβω σώμα. Πάλι μου είπε· Αν μπορούσε ο άνθρωπος να μεταλάβει σώμα, σώμα θα υπήρχε όπως το βρήκες. Κανείς όμως δεν μπορεί να φάγει σώμα, γι’ αυτό όρισε ο Κύριος τους άρτους της προθέσεως.




Σατανιασμενες καληνύχτες :smt096:smt096:smt096
:lol:
Καλό το κόψε ράψε.
Διάβασέ το ολόκληρο βρε!
https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... y-xristoy/

Είναι μία αφήγηση κληρικών για ένα όραμα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11918
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Νοέμ 2019, 11:24

tanipteros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 00:20
taliban έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:12
Συμφωνα με την λογικη tanipterou : οι κανίβαλοι τρώνε ανθρώπους ή φαντασιωνονται να τρωνε άρα όποιος χριστιανός τσούζει αίμα και σώμα Χριστού μεταφορικά ή κυριολεκτικά* συμπίπτει ιδεολογικά και πρακτικά με τους κανιβαλους.
ναι είναι κανιβαλλική πρακτική αυτά που κάνουν...το πήραν το έθιμο της θεοφαγίας από τους Σκύθες που τρώγαν τους βασιλιάδες προγόνους τους για να πάρουν στην ψυχή τους τις ιδιότητες τους...

έτσι και οι Χριστιανοί κανιβαλικά τρώνε τον θεάνθρωπο για να θεωθούνε....

εδώ συμφωνούμε φίλτατε Ταλιμπάν. :8)
Σαν τους σαμάνους ένα πράγμα δηλαδή ;
tanipteros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 00:20
πες μου λίγο από που είναι αυτό το απόσπασμα...
Έχω βάλει το link αν πας το ποντίκι πάνω στο κείμενο απ το βήμα ορθοδοξίας είναι.
Και η πηγή που δίνουν :
ΣΙΝΑΪΤΙΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ – ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΙΚΟΝ ΤΟΥ ΣΙΝΑ, Κεφ. Η’ , σελ. 45-49, του Δ. ΤΣΑΜΗ – ΕΚΔΟΣΕΙΣ Ι. ΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΒΑΔΙΣΤΟΥ ΟΡΟΥΣ ΣΙΝΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1988
stavmanr έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 09:41
Διάβασέ το ολόκληρο βρε!
https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... y-xristoy/
Είναι μία αφήγηση κληρικών για ένα όραμα.
Κανιβαλικά οράματα.Όσο πάει γίνεται και καλύτερο. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taliban την 10 Νοέμ 2019, 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Νοέμ 2019, 11:27

taliban έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 11:24
tanipteros έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 00:20
taliban έγραψε:
09 Νοέμ 2019, 23:12
Συμφωνα με την λογικη tanipterou : οι κανίβαλοι τρώνε ανθρώπους ή φαντασιωνονται να τρωνε άρα όποιος χριστιανός τσούζει αίμα και σώμα Χριστού μεταφορικά ή κυριολεκτικά* συμπίπτει ιδεολογικά και πρακτικά με τους κανιβαλους.
ναι είναι κανιβαλλική πρακτική αυτά που κάνουν...το πήραν το έθιμο της θεοφαγίας από τους Σκύθες που τρώγαν τους βασιλιάδες προγόνους τους για να πάρουν στην ψυχή τους τις ιδιότητες τους...

έτσι και οι Χριστιανοί κανιβαλικά τρώνε τον θεάνθρωπο για να θεωθούνε....

εδώ συμφωνούμε φίλτατε Ταλιμπάν. :8)
Σαν τους σαμάνους ένα πράγμα δηλαδή ;
stavmanr έγραψε:
10 Νοέμ 2019, 09:41
Διάβασέ το ολόκληρο βρε!
https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... y-xristoy/
Είναι μία αφήγηση κληρικών για ένα όραμα.
Κανιβαλικά οράματα.Όσο πάει γίνεται και καλύτερο. :)
Αυτό κατάλαβες; :D

"Όταν προχώρησε η λειτουργία και ξαναγύρισαν οι κληρικοί είδα πάλι το μικρό παιδί ανάμεσα στα δύο πρόσωπα και ενώ οι κληρικοί συμμάζευαν τα δώρα, είδα πάλι τη στέγη να ανοίγει και οι θείες δυνάμεις να ανυψώνονται στον ουρανό"

Το έφαγαν αλλά ήταν ακόμα εκεί!
Συγχαρητήρια taliban για την εξαίρετη ερμηνεία! :smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών