Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Antigeist

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 21 Σεπ 2019, 16:11

Δεν έχει άδικο ο νηματοθέτης. Νομίζω πως αν οι γονείς είναι συνεπώς ένθεοι ΚΑΙ δεν καταπιέζουν το παιδί τότε θα καταλήξει και αυτό το ίδιο.

Προσωπικά είμαι άθεος γιατί έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε από αλλά ήδη προτεύοντων και ότι η γη και το σύμπαν δεν είναι δημιουργήματα ενός θεού αλλά φυσικών, αυτόμολων διεργασιών.

Ωστόσο πιστεύω ότι οι ένθεοι, όσοι τουλάχιστον δεν ξωκύλουν στη νευρωτική δεισιδαιμονία, είναι γενικά πιο ενάρετοι άνθρωποι, warts and all. Αν για παράδειγμα οι δήμοι και οι περιφέρειες διοικούνταν από τον κλήρο δεν έχω αμφιβολία ότι θα είχαμε πιο αποτελεσματική αυτοδιοίκηση.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34345
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Οκτ 2019, 09:01

Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 02 Οκτ 2019, 12:44

πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2019, 09:01
Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.
Μπα..
Συνήθως οι άθεοι κάτι τέτοια τα αποδίδουν στην τύχη. Μόλις με το καλό βγει από το νοσοκομείο, στην ανασκόπηση τού γεγονότος που θα κάνει στη θέση "Θεός" θα βάλει τη θεά τύχη.

Πάντως σε κάποιο "θεό" θα πιστέψει σίγουρα

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 03 Οκτ 2019, 18:40

O I έγραψε:
02 Οκτ 2019, 12:44
πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2019, 09:01
Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.
Μπα..
Συνήθως οι άθεοι κάτι τέτοια τα αποδίδουν στην τύχη. Μόλις με το καλό βγει από το νοσοκομείο, στην ανασκόπηση τού γεγονότος που θα κάνει στη θέση "Θεός" θα βάλει τη θεά τύχη.

Πάντως σε κάποιο "θεό" θα πιστέψει σίγουρα

Ο.Ι.
Δεν συμφωνώ. Πιστεύω σημαίνει ότι ξέρω ότι η τύχη θα με βοηθήσει και την επόμενη φορά. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό του τυχαίου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 03 Οκτ 2019, 20:24

sharp έγραψε:
03 Οκτ 2019, 18:40
O I έγραψε:
02 Οκτ 2019, 12:44
πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2019, 09:01
Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.
Μπα..
Συνήθως οι άθεοι κάτι τέτοια τα αποδίδουν στην τύχη. Μόλις με το καλό βγει από το νοσοκομείο, στην ανασκόπηση τού γεγονότος που θα κάνει στη θέση "Θεός" θα βάλει τη θεά τύχη.

Πάντως σε κάποιο "θεό" θα πιστέψει σίγουρα

Ο.Ι.
Δεν συμφωνώ. Πιστεύω σημαίνει ότι ξέρω ότι η τύχη θα με βοηθήσει και την επόμενη φορά. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ορισμό του τυχαίου.
Μπα
Πιστεύω ότι κάτι βοήθησε, σημαίνει "ελπίζω ότι" και όχι "ξέρω ότι".

Οπότε, αν δεν πιστέψει στον Θεό που λέει ο πατησιωτης, σίγουρα θα πιστέψει στη θεά Τύχη.

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 03 Οκτ 2019, 20:41

Καλό θα 'ταν να μη μιλάτε ερήμην μας για μας.
Ο όρος «πιστεύω» όπως τον εννοούμε για την "πίστη" μας οι άθεοι δεν έχει τηνίδια έννοια όπως αυτή της θρησκευτικής πίστης. Καθαρή αμφισημία δηλαδή η απόπειρα ετούτη. Για να το πω λιανά «μπάτσος=όργανο, μπουζούκι=όργανο άρα μπάτσος= μπουζούκι» ή αλλιώς όπως θα τό λεγε ο αγαπητός εν χριστώ σύντροφος Ο.Ι. «άθεοι ως άλλοι πιστοί». Για όνομα του Κυρίου!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 04 Οκτ 2019, 02:30

Τι δεν κατάλαβες και μου φέρνεις στη μέση μπάτσους και μπουζούκια αδελφέ εν Λένιν Fluffy; :smt017
Μα δεν μιλάω ερήμην κανενός. Το παράξενο είναι ότι εσύ μιλάς εκ μέρους όλων των άθεων.
κι όμως
Σε πολλά πιστεύουν οι άθεοι, μιας και το θέτεις έτσι, όπως το ανωτέρω και πολλά άλλα είτε ανεξήγητα είτε αναπόδεικτα.
Είναι βέβαιο ότι ένας άθεος θα αποδώσει στην τύχη αυτό που συνέβη στον Τατσόπουλο για το γεγονός ότι ήταν Γιατρός στο στούντιο και βοήθησε άμεσα. Σε άλλη περίπτωση, αν μεταστραφεί μέσα του, από πίστη στην θεά Τύχη το μετατρέπει σε πίστη για βοήθεια από τον Θεό που λέει ο πατησιώτης.
Φυσικά και δεν λέω ότι οι άθεοι εν επιγνώση τους πιστεύουν σε Θεό. Λέω ότι και οι άθεοι θέλοντας μη θέλοντας πιστεύουν/αποδίδουν ανεξήγητα γεγονότα σε αιτίες τυχαιότητας που έχουν εκπρόσωπο στο πάνθεον, εκτός αν προτιμήσουν να μην απαντήσουν στο ερώτημα που γεννάται μετά από τέτοια περιστατικά και να πουν "δεν ξέρω" ενώ για τους πολλούς το ερώτημα για την αιτία παραμένει.
Την τακτική "δεν ξέρω" εγώ την βλέπω ως "δεν απαντώ γιατί προσβάλλεται ο -ισμός μου" όταν το ερώτημα είναι εύλογο κι αν θες, φιλοσοφικό. Εκτός αν ένας άθεος δεν έχει φιλοσοφικούς προβληματισμούς και δεν αποδίδει σε αιτίες τέτοια ερωτήματα. Εσύ ξέρεις :102:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 05 Οκτ 2019, 18:29

τι δεν καταλαβα; λες «χριστιανός=πιστός, άθεος=πιστός αρα χριστιανός=άθεος».
Και το ζήτημα δεν είναι αν πιστεύουμε σε κάτι αφηρημένο αλλά συγκεκριμένο, π.χ. θεός που έχει βίτσια- θελήματα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Οκτ 2019, 21:52

O I έγραψε:
02 Οκτ 2019, 12:44
πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2019, 09:01
Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.
Μπα..
Συνήθως οι άθεοι κάτι τέτοια τα αποδίδουν στην τύχη. Μόλις με το καλό βγει από το νοσοκομείο, στην ανασκόπηση τού γεγονότος που θα κάνει στη θέση "Θεός" θα βάλει τη θεά τύχη.

Πάντως σε κάποιο "θεό" θα πιστέψει σίγουρα

Ο.Ι.
Θα απογοητεύσω τα χριστιανά, αλλά ο Πέτρος ΔΕΝ αναφέρθηκε σε θεό/ούς, ούτε θεά τύχη!

Γράφει ο κ.Τατσόπουλος:
Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ
Τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς αναλώνουν τον υπερπολύτιμο και -καθώς αποδεικνύεται- τον ανεπίστρεπτο χρόνο μας σε μικρότητες που θα ξεχαστούν πριν καν πέσει η νύχτα, η σκέψη μας τρέχει στους λίγους, αλλά και στους τόσο "κρίσιμα πολλούς" για την επιβίωση ενός έθνους, που κάνουν το καλό και το ρίχνουν στο γιαλό, δίχως καμία εξυπηρέτηση να μην προσδοκούν ως ελάχιστη ανταπόδοση. Το να αναγνωρίσω ότι μου έσωσαν τη ζωή είναι το λιγότερο. Έχω όμως την εντύπωση ότι έσωσαν και τη συνείδησή μου. Εκείνοι, για μια ακόμη φορά, καθαρισαν για λογαριασμό όλων μας.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Οκτ 2019, 08:56

Nandros έγραψε:
08 Οκτ 2019, 21:52
O I έγραψε:
02 Οκτ 2019, 12:44
πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2019, 09:01
Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.
Μπα..
Συνήθως οι άθεοι κάτι τέτοια τα αποδίδουν στην τύχη. Μόλις με το καλό βγει από το νοσοκομείο, στην ανασκόπηση τού γεγονότος που θα κάνει στη θέση "Θεός" θα βάλει τη θεά τύχη.

Πάντως σε κάποιο "θεό" θα πιστέψει σίγουρα

Ο.Ι.
Θα απογοητεύσω τα χριστιανά, αλλά ο Πέτρος ΔΕΝ αναφέρθηκε σε θεό/ούς, ούτε θεά τύχη!

Γράφει ο κ.Τατσόπουλος:
Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ
Τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς αναλώνουν τον υπερπολύτιμο και -καθώς αποδεικνύεται- τον ανεπίστρεπτο χρόνο μας σε μικρότητες που θα ξεχαστούν πριν καν πέσει η νύχτα, η σκέψη μας τρέχει στους λίγους, αλλά και στους τόσο "κρίσιμα πολλούς" για την επιβίωση ενός έθνους, που κάνουν το καλό και το ρίχνουν στο γιαλό, δίχως καμία εξυπηρέτηση να μην προσδοκούν ως ελάχιστη ανταπόδοση. Το να αναγνωρίσω ότι μου έσωσαν τη ζωή είναι το λιγότερο. Έχω όμως την εντύπωση ότι έσωσαν και τη συνείδησή μου. Εκείνοι, για μια ακόμη φορά, καθαρισαν για λογαριασμό όλων μας.
Θα απογοητεύσω τα άθεα αλλά ο Τατσόπουλος με αυτό, τον δικό του τρόπο, ευχαριστεί τους ανθρώπους που του έσωσαν τη ζωή και όχι στις συγκυρίες που αν ρωτηθεί θα το αποδώσει στην τύχη όπως θα κάνεις κι εσύ και τα κάθε άθεα. Επίσης αντιστέκεται, πάλι με τον δικό του τρόπο, για τον ντόρο που ξέσπασε και την έκταση που πήρε από τα μέσα το περιστατικό.
Με τον δικό του τρόπο ευχαρίστησε τους γιατρούς που τον κράτησαν στη ζωή ο γνωστός συγγραφέας Πέτρος Τατσόπουλος σημειώνοντας πως πρόκειται για «εκείνους που σώζουν ανθρώπινες ζωές δίχως να προσδοκούν την ελάχιστη ανταπόδοση».

Ο κ. Τατσόπουλος στην πρώτη του ανάρτηση μετά το λήψη εξιτηρίου από το νοσοκομείο μετά το πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε και την επιστροφή στο σπίτι του, είπε πως εκτός από τη ζωή του, έσωσαν και τη συνείδησή του.

«Τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς αναλώνουν τον υπερπολύτιμο και -καθώς αποδεικνύεται- τον ανεπίστρεπτο χρόνο μας σε μικρότητες που θα ξεχαστούν πριν καν πέσει η νύχτα, η σκέψη μας τρέχει στους λίγους, αλλά και στους τόσο "κρίσιμα πολλούς" για την επιβίωση ενός έθνους, που κάνουν το καλό και το ρίχνουν στο γιαλό, δίχως καμία εξυπηρέτηση να μην προσδοκούν ως ελάχιστη ανταπόδοση. Το να αναγνωρίσω ότι μου έσωσαν τη ζωή είναι το λιγότερο. Έχω όμως την εντύπωση ότι έσωσαν και τη συνείδησή μου. Εκείνοι, για μια ακόμη φορά, καθαρισαν για λογαριασμό όλων μας» έγραψε ο Πέτρος Τατσόπουλος.
https://www.liberal.gr/news/p-tatsopoul ... ous/269605
Ας ψάξουν να βρουν άλλη δικαιολογία τα άθεα για να αποφύγουν το επιχείρημα. "Εκτός αν τα άθεα δεν έχετε φιλοσοφικούς προβληματισμούς και δεν αποδίδετε σε αιτίες τέτοια ερωτήματα" :smt039

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 10 Οκτ 2019, 08:58

Fluffy έγραψε:
05 Οκτ 2019, 18:29
O I έγραψε:
04 Οκτ 2019, 02:30
Τι δεν κατάλαβες και μου φέρνεις στη μέση μπάτσους και μπουζούκια αδελφέ εν Λένιν Fluffy; :smt017
Μα δεν μιλάω ερήμην κανενός. Το παράξενο είναι ότι εσύ μιλάς εκ μέρους όλων των άθεων.
κι όμως
Σε πολλά πιστεύουν οι άθεοι, μιας και το θέτεις έτσι, όπως το ανωτέρω και πολλά άλλα είτε ανεξήγητα είτε αναπόδεικτα.
Είναι βέβαιο ότι ένας άθεος θα αποδώσει στην τύχη αυτό που συνέβη στον Τατσόπουλο για το γεγονός ότι ήταν Γιατρός στο στούντιο και βοήθησε άμεσα. Σε άλλη περίπτωση, αν μεταστραφεί μέσα του, από πίστη στην θεά Τύχη το μετατρέπει σε πίστη για βοήθεια από τον Θεό που λέει ο πατησιώτης.
Φυσικά και δεν λέω ότι οι άθεοι εν επιγνώση τους πιστεύουν σε Θεό. Λέω ότι και οι άθεοι θέλοντας μη θέλοντας πιστεύουν/αποδίδουν ανεξήγητα γεγονότα σε αιτίες τυχαιότητας που έχουν εκπρόσωπο στο πάνθεον, εκτός αν προτιμήσουν να μην απαντήσουν στο ερώτημα που γεννάται μετά από τέτοια περιστατικά και να πουν "δεν ξέρω" ενώ για τους πολλούς το ερώτημα για την αιτία παραμένει.
Την τακτική "δεν ξέρω" εγώ την βλέπω ως "δεν απαντώ γιατί προσβάλλεται ο -ισμός μου" όταν το ερώτημα είναι εύλογο κι αν θες, φιλοσοφικό. Εκτός αν ένας άθεος δεν έχει φιλοσοφικούς προβληματισμούς και δεν αποδίδει σε αιτίες τέτοια ερωτήματα. Εσύ ξέρεις :102:

Ο.Ι.
τι δεν καταλαβα; λες «χριστιανός=πιστός, άθεος=πιστός αρα χριστιανός=άθεος».
Και το ζήτημα δεν είναι αν πιστεύουμε σε κάτι αφηρημένο αλλά συγκεκριμένο, π.χ. θεός που έχει βίτσια- θελήματα.
Τίποτα μωρέ.. όλα τα κατάλαβες :smt005:

Το τι λέω ακριβώς, είναι από πάνω σου. Το τι θες να καταλάβεις δε, στην απάντησή σου. μόνο που το επιχείρημά σου λογικότερα πάει έτσι: «χριστιανός=πιστός, άθεος=πιστός αρα χριστιανός+άθεος=άθεος πιστοί»

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 10 Οκτ 2019, 09:00

πατησιωτης έγραψε:
02 Οκτ 2019, 09:01
Γιατρός Λύρας και Τατσόπουλος.


https://www.athensvoice.gr/greece/58378 ... atsopoyloy


Θα σου πω αυτό που σκέφτομαι εγώ: Ελπίζω μετά από αυτό ο Πέτρος να πιστέψει στον Θεό.
:smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 10 Οκτ 2019, 15:15

O I έγραψε:
10 Οκτ 2019, 08:58
Fluffy έγραψε:
05 Οκτ 2019, 18:29
O I έγραψε:
04 Οκτ 2019, 02:30
Τι δεν κατάλαβες και μου φέρνεις στη μέση μπάτσους και μπουζούκια αδελφέ εν Λένιν Fluffy; :smt017
Μα δεν μιλάω ερήμην κανενός. Το παράξενο είναι ότι εσύ μιλάς εκ μέρους όλων των άθεων.
κι όμως
Σε πολλά πιστεύουν οι άθεοι, μιας και το θέτεις έτσι, όπως το ανωτέρω και πολλά άλλα είτε ανεξήγητα είτε αναπόδεικτα.
Είναι βέβαιο ότι ένας άθεος θα αποδώσει στην τύχη αυτό που συνέβη στον Τατσόπουλο για το γεγονός ότι ήταν Γιατρός στο στούντιο και βοήθησε άμεσα. Σε άλλη περίπτωση, αν μεταστραφεί μέσα του, από πίστη στην θεά Τύχη το μετατρέπει σε πίστη για βοήθεια από τον Θεό που λέει ο πατησιώτης.
Φυσικά και δεν λέω ότι οι άθεοι εν επιγνώση τους πιστεύουν σε Θεό. Λέω ότι και οι άθεοι θέλοντας μη θέλοντας πιστεύουν/αποδίδουν ανεξήγητα γεγονότα σε αιτίες τυχαιότητας που έχουν εκπρόσωπο στο πάνθεον, εκτός αν προτιμήσουν να μην απαντήσουν στο ερώτημα που γεννάται μετά από τέτοια περιστατικά και να πουν "δεν ξέρω" ενώ για τους πολλούς το ερώτημα για την αιτία παραμένει.
Την τακτική "δεν ξέρω" εγώ την βλέπω ως "δεν απαντώ γιατί προσβάλλεται ο -ισμός μου" όταν το ερώτημα είναι εύλογο κι αν θες, φιλοσοφικό. Εκτός αν ένας άθεος δεν έχει φιλοσοφικούς προβληματισμούς και δεν αποδίδει σε αιτίες τέτοια ερωτήματα. Εσύ ξέρεις :102:

Ο.Ι.
τι δεν καταλαβα; λες «χριστιανός=πιστός, άθεος=πιστός αρα χριστιανός=άθεος».
Και το ζήτημα δεν είναι αν πιστεύουμε σε κάτι αφηρημένο αλλά συγκεκριμένο, π.χ. θεός που έχει βίτσια- θελήματα.
Τίποτα μωρέ.. όλα τα κατάλαβες :smt005:

Το τι λέω ακριβώς, είναι από πάνω σου. Το τι θες να καταλάβεις δε, στην απάντησή σου. μόνο που το επιχείρημά σου λογικότερα πάει έτσι: «χριστιανός=πιστός, άθεος=πιστός αρα χριστιανός+άθεος=άθεος πιστοί»

Ο.Ι.
Ναι βρε σε επισήμανα το λογικό σφάλμα της αμφισημίας και εσύ τον χαβά σου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 10 Οκτ 2019, 18:12

O I έγραψε:
10 Οκτ 2019, 08:56
Nandros έγραψε:
08 Οκτ 2019, 21:52
O I έγραψε:
02 Οκτ 2019, 12:44

Μπα..
Συνήθως οι άθεοι κάτι τέτοια τα αποδίδουν στην τύχη. Μόλις με το καλό βγει από το νοσοκομείο, στην ανασκόπηση τού γεγονότος που θα κάνει στη θέση "Θεός" θα βάλει τη θεά τύχη.

Πάντως σε κάποιο "θεό" θα πιστέψει σίγουρα


Ο.Ι.
Θα απογοητεύσω τα χριστιανά, αλλά ο Πέτρος ΔΕΝ αναφέρθηκε σε θεό/ούς, ούτε θεά τύχη!

Γράφει ο κ.Τατσόπουλος:
Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ
Τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς αναλώνουν τον υπερπολύτιμο και -καθώς αποδεικνύεται- τον ανεπίστρεπτο χρόνο μας σε μικρότητες που θα ξεχαστούν πριν καν πέσει η νύχτα, η σκέψη μας τρέχει στους λίγους, αλλά και στους τόσο "κρίσιμα πολλούς" για την επιβίωση ενός έθνους, που κάνουν το καλό και το ρίχνουν στο γιαλό, δίχως καμία εξυπηρέτηση να μην προσδοκούν ως ελάχιστη ανταπόδοση. Το να αναγνωρίσω ότι μου έσωσαν τη ζωή είναι το λιγότερο. Έχω όμως την εντύπωση ότι έσωσαν και τη συνείδησή μου. Εκείνοι, για μια ακόμη φορά, καθαρισαν για λογαριασμό όλων μας.
Θα απογοητεύσω τα άθεα αλλά ο Τατσόπουλος με αυτό, τον δικό του τρόπο, ευχαριστεί τους ανθρώπους που του έσωσαν τη ζωή και όχι στις συγκυρίες που αν ρωτηθεί θα το αποδώσει στην τύχη όπως θα κάνεις κι εσύ και τα κάθε άθεα. Επίσης αντιστέκεται, πάλι με τον δικό του τρόπο, για τον ντόρο που ξέσπασε και την έκταση που πήρε από τα μέσα το περιστατικό.
Με τον δικό του τρόπο ευχαρίστησε τους γιατρούς που τον κράτησαν στη ζωή ο γνωστός συγγραφέας Πέτρος Τατσόπουλος σημειώνοντας πως πρόκειται για «εκείνους που σώζουν ανθρώπινες ζωές δίχως να προσδοκούν την ελάχιστη ανταπόδοση».

Ο κ. Τατσόπουλος στην πρώτη του ανάρτηση μετά το λήψη εξιτηρίου από το νοσοκομείο μετά το πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε και την επιστροφή στο σπίτι του, είπε πως εκτός από τη ζωή του, έσωσαν και τη συνείδησή του.

«Τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς αναλώνουν τον υπερπολύτιμο και -καθώς αποδεικνύεται- τον ανεπίστρεπτο χρόνο μας σε μικρότητες που θα ξεχαστούν πριν καν πέσει η νύχτα, η σκέψη μας τρέχει στους λίγους, αλλά και στους τόσο "κρίσιμα πολλούς" για την επιβίωση ενός έθνους, που κάνουν το καλό και το ρίχνουν στο γιαλό, δίχως καμία εξυπηρέτηση να μην προσδοκούν ως ελάχιστη ανταπόδοση. Το να αναγνωρίσω ότι μου έσωσαν τη ζωή είναι το λιγότερο. Έχω όμως την εντύπωση ότι έσωσαν και τη συνείδησή μου. Εκείνοι, για μια ακόμη φορά, καθαρισαν για λογαριασμό όλων μας» έγραψε ο Πέτρος Τατσόπουλος.
https://www.liberal.gr/news/p-tatsopoul ... ous/269605
Ας ψάξουν να βρουν άλλη δικαιολογία τα άθεα για να αποφύγουν το επιχείρημα. "Εκτός αν τα άθεα δεν έχετε φιλοσοφικούς προβληματισμούς και δεν αποδίδετε σε αιτίες τέτοια ερωτήματα" :smt039

Ο.Ι.
Καλά, μα δεν διαβάζεις τί έγραψες παραπάνω, ρε θεολόγε της δεκάρας;
Ανέφερε θεούς ή τύχη;

Ας ψάξουν να βρουν άλλες χαζομάρες τα θεοταλιμπανια.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 10 Οκτ 2019, 18:27

Nandros μην εκνευριζεσαι, σε παρακαλω. Θα σου ανεβει η πιεση και μετα θα παρακαλας τον Θεο να σου την ξανακατεβασει. :lol:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών