Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 19 Νοέμ 2018, 22:02

Nandros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:46
chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:18
:wave:
Καλά και οι δικοί μου είχαν εγκυκλοπαίδεια αλλά ... βαριόμουνα το ψάξιμο, δεν με ενέπνευσε ποτέ να διαβάσω έτσι απλά εγκυκλοπαίδεια, θέλω εστιασμένη γνώση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Γι'αυτό ίσως θεωρώ και το internet από τα μεγαλύτερα αν όχι το μεγαλύτερο επίτευγμα του ανθρώπου!:-)
Στην εποχή μου η αγορά βιβλίων ήταν δύσκολη υπόθεση. Κάναμε ρεφενέ το χαρτζιλίκι μας με έναν φίλο, για να αγοράσουμε μιαν Αστρονομία. Κλέψαμε και κάτι καλώδια με μολυβένια κάλυψη από 2 ηλεκτρομηχανές, παρατημένες στο λιμάνι του Αγ.Γεωργίου στο Κερατσίνι, για να βγάλουμε/ πουλήσουμε το μολύβι και να συμπληρώσουμε. Τί μου θύμισες τώρα!
Το ιντερνέτ ήταν αυτό που μου άνοιξε πολλές πόρτες γνώσης. Μόνο που θέλει εμπειρία και σοβαρό ψάξιμο, για να ξεχωρίσεις τα σκατά από τα διαμάντια.
.
Σε νιώθω, μεγάλωσα επαρχία οπότε το θέμα δεν ήταν τόσο χρημάτων όσο ...που να τα βρεις.
Γι'αυτό και η δημοτική βιβλιοθήκη ήταν όαση! :-))) Εσύ Kερατσίνι, πως και δεν είχατε? απορώ...
Για το internet συμφωνώ απόλυτα, είναι το trade of για να είναι ελεύθερο, υπάρχει όμως πολύ σαβούρα και γίνεται όλο και χειρότερο με την πλύση εγκεφάλου και την προπαγάνδα που πέφτει.
Αλλά από την άλλη, στις αναπτυγμένες χώρες και στην ελλάδα δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος είναι ντιπ στόκος με τόση πληροφορία που κυκλοφορεί!
Και όμως, αυτό συμβαίνει προς μεγάλη μου έκπληξη! Μην σου πω πως μεγαλώνει κιόλας ο Μέσος Ορος βλακείας! Απίστευτο είναι πραγματικά....

Chris
c/

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Νοέμ 2018, 22:35

chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 22:02
Nandros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:46
chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:18
:wave:
Καλά και οι δικοί μου είχαν εγκυκλοπαίδεια αλλά ... βαριόμουνα το ψάξιμο, δεν με ενέπνευσε ποτέ να διαβάσω έτσι απλά εγκυκλοπαίδεια, θέλω εστιασμένη γνώση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Γι'αυτό ίσως θεωρώ και το internet από τα μεγαλύτερα αν όχι το μεγαλύτερο επίτευγμα του ανθρώπου!:-)
Στην εποχή μου η αγορά βιβλίων ήταν δύσκολη υπόθεση. Κάναμε ρεφενέ το χαρτζιλίκι μας με έναν φίλο, για να αγοράσουμε μιαν Αστρονομία. Κλέψαμε και κάτι καλώδια με μολυβένια κάλυψη από 2 ηλεκτρομηχανές, παρατημένες στο λιμάνι του Αγ.Γεωργίου στο Κερατσίνι, για να βγάλουμε/ πουλήσουμε το μολύβι και να συμπληρώσουμε. Τί μου θύμισες τώρα!
Το ιντερνέτ ήταν αυτό που μου άνοιξε πολλές πόρτες γνώσης. Μόνο που θέλει εμπειρία και σοβαρό ψάξιμο, για να ξεχωρίσεις τα σκατά από τα διαμάντια.
.
Σε νιώθω, μεγάλωσα επαρχία οπότε το θέμα δεν ήταν τόσο χρημάτων όσο ...που να τα βρεις.
Γι'αυτό και η δημοτική βιβλιοθήκη ήταν όαση! :-))) Εσύ Kερατσίνι, πως και δεν είχατε? απορώ...
Για το internet συμφωνώ απόλυτα, είναι το trade of για να είναι ελεύθερο, υπάρχει όμως πολύ σαβούρα και γίνεται όλο και χειρότερο με την πλύση εγκεφάλου και την προπαγάνδα που πέφτει.
Αλλά από την άλλη, στις αναπτυγμένες χώρες και στην ελλάδα δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος είναι ντιπ στόκος με τόση πληροφορία που κυκλοφορεί!
Και όμως, αυτό συμβαίνει προς μεγάλη μου έκπληξη! Μην σου πω πως μεγαλώνει κιόλας ο Μέσος Ορος βλακείας! Απίστευτο είναι πραγματικά....

Chris
Η πιο κοντινή βιβλιοθήκη ήταν η Δημοτική Πειραίως, κάτω από το Δημοτικό Θέατρο.
Ένα μικρό ταξίδι να πας, να ψάξεις, να διαβάσεις, να γυρίσεις.

Πρωτογράφτηκα στο παλιό το 2010 ή 12. Δεν μπορούσα να φανταστώ πόση κακία, απανθρωπιά, σαπίλα ψυχής, τρέλα, ηλιθιότητα κυκλοφορεί εκεί έξω μασκαρεμένη, αλλά εδώ εκδηλώνεται, κρυμμένη πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 19 Νοέμ 2018, 22:53

Nandros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 22:35
chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 22:02
Nandros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:46

Στην εποχή μου η αγορά βιβλίων ήταν δύσκολη υπόθεση. Κάναμε ρεφενέ το χαρτζιλίκι μας με έναν φίλο, για να αγοράσουμε μιαν Αστρονομία. Κλέψαμε και κάτι καλώδια με μολυβένια κάλυψη από 2 ηλεκτρομηχανές, παρατημένες στο λιμάνι του Αγ.Γεωργίου στο Κερατσίνι, για να βγάλουμε/ πουλήσουμε το μολύβι και να συμπληρώσουμε. Τί μου θύμισες τώρα!
Το ιντερνέτ ήταν αυτό που μου άνοιξε πολλές πόρτες γνώσης. Μόνο που θέλει εμπειρία και σοβαρό ψάξιμο, για να ξεχωρίσεις τα σκατά από τα διαμάντια.
.
Σε νιώθω, μεγάλωσα επαρχία οπότε το θέμα δεν ήταν τόσο χρημάτων όσο ...που να τα βρεις.
Γι'αυτό και η δημοτική βιβλιοθήκη ήταν όαση! :-))) Εσύ Kερατσίνι, πως και δεν είχατε? απορώ...
Για το internet συμφωνώ απόλυτα, είναι το trade of για να είναι ελεύθερο, υπάρχει όμως πολύ σαβούρα και γίνεται όλο και χειρότερο με την πλύση εγκεφάλου και την προπαγάνδα που πέφτει.
Αλλά από την άλλη, στις αναπτυγμένες χώρες και στην ελλάδα δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος είναι ντιπ στόκος με τόση πληροφορία που κυκλοφορεί!
Και όμως, αυτό συμβαίνει προς μεγάλη μου έκπληξη! Μην σου πω πως μεγαλώνει κιόλας ο Μέσος Ορος βλακείας! Απίστευτο είναι πραγματικά....

Chris
Η πιο κοντινή βιβλιοθήκη ήταν η Δημοτική Πειραίως, κάτω από το Δημοτικό Θέατρο.
Ένα μικρό ταξίδι να πας, να ψάξεις, να διαβάσεις, να γυρίσεις.

Πρωτογράφτηκα στο παλιό το 2010 ή 12. Δεν μπορούσα να φανταστώ πόση κακία, απανθρωπιά, σαπίλα ψυχής, τρέλα, ηλιθιότητα κυκλοφορεί εκεί έξω μασκαρεμένη, αλλά εδώ εκδηλώνεται, κρυμμένη πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου.
.
Ναι κατάλαβα, τελικά επαρχία ξε-επαρχία κάποια πράγματα ήταν τελικά πιο εύκολα! :-)
Το άλλο τώρα....πως το εξηγείς βρε συ αυτό? Καταρχήν υπάρχει εξήγηση?
Έτσι ήταν πάντα ή τώρα έχει παραγίνει? ή έτσι μας φαίνεται?
Υποτίθεται ότι όσο μορφώνεται ο άνθρωπος τόσο η βλακεία και η απανθρωπιά και η ηλιθιότητα θα έπρεπε να μειώνονται! Πως γίνεται και αυξάνονται και μάλιστα έχει γίνει και κυρίαρχο ρεύμα η ηλιθιότητα?

Να εδώ θα μπορούσε ο vassilis να έχει πεδίο δόξης λαμπρόν άμα ήθελε να καταρρίψει την εξέλιξη!
c/

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27027
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 19 Νοέμ 2018, 23:04

chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 22:53
Ναι κατάλαβα, τελικά επαρχία ξε-επαρχία κάποια πράγματα ήταν τελικά πιο εύκολα! :-)
Το άλλο τώρα....πως το εξηγείς βρε συ αυτό? Καταρχήν υπάρχει εξήγηση?
Έτσι ήταν πάντα ή τώρα έχει παραγίνει? ή έτσι μας φαίνεται?
Υποτίθεται ότι όσο μορφώνεται ο άνθρωπος τόσο η βλακεία και η απανθρωπιά και η ηλιθιότητα θα έπρεπε να μειώνονται! Πως γίνεται και αυξάνονται και μάλιστα έχει γίνει και κυρίαρχο ρεύμα η ηλιθιότητα?

Να εδώ θα μπορούσε ο vassilis να έχει πεδίο δόξης λαμπρόν άμα ήθελε να καταρρίψει την εξέλιξη!
Το να βγάλει κάποιος ένα κωλόχαρτο από ένα ΑΕΙ, δεν σημαίνει πως είναι μορφωμένος. Η μόρφωση, η κουλτούρα, είναι αποτέλεσμα χρόνιου διαβάσματος, ευρέος φάσματος, κάτι που πολλοί δεν το έχουν.
Όσα ελαττώματα προανέφερα - και τα αντίστοιχα θετικά - υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Απλά δεν υπήρχε ο χώρος εκδήλωσης (ιντερνέτ). Στα καφενεία, όποιος το παράκανε, άρπαζε γιούχα και καρπαζιές. Τώρα γράφει στο νετ εκ του ασφαλούς.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 19 Νοέμ 2018, 23:21

Nandros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 23:04
chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 22:53
Ναι κατάλαβα, τελικά επαρχία ξε-επαρχία κάποια πράγματα ήταν τελικά πιο εύκολα! :-)
Το άλλο τώρα....πως το εξηγείς βρε συ αυτό? Καταρχήν υπάρχει εξήγηση?
Έτσι ήταν πάντα ή τώρα έχει παραγίνει? ή έτσι μας φαίνεται?
Υποτίθεται ότι όσο μορφώνεται ο άνθρωπος τόσο η βλακεία και η απανθρωπιά και η ηλιθιότητα θα έπρεπε να μειώνονται! Πως γίνεται και αυξάνονται και μάλιστα έχει γίνει και κυρίαρχο ρεύμα η ηλιθιότητα?

Να εδώ θα μπορούσε ο vassilis να έχει πεδίο δόξης λαμπρόν άμα ήθελε να καταρρίψει την εξέλιξη!
Το να βγάλει κάποιος ένα κωλόχαρτο από ένα ΑΕΙ, δεν σημαίνει πως είναι μορφωμένος. Η μόρφωση, η κουλτούρα, είναι αποτέλεσμα χρόνιου διαβάσματος, ευρέος φάσματος, κάτι που πολλοί δεν το έχουν.
Όσα ελαττώματα προανέφερα - και τα αντίστοιχα θετικά - υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Απλά δεν υπήρχε ο χώρος εκδήλωσης (ιντερνέτ). Στα καφενεία, όποιος το παράκανε, άρπαζε γιούχα και καρπαζιές. Τώρα γράφει στο νετ εκ του ασφαλούς.
Σωστό, δεν διαφωνώ αλλά και πάλι εφόσον υπάρχει το internet αν θέλει κάποιος, σε dt ψάχνει και βρίσκει! Εφόσον δεν το κάνει είτε δεν θέλει να ψάξει είτε βρίσκει ότι ταιριάζει με τις απόψεις του μόνο και μένει εκεί.
Νομίζω μιλάμε για κλινικές περιπτώσεις γνωστικής ασυμφωνίας (https://antikleidi.com/2013/11/29/cognitive/) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως εξαπλώνεται και γίνεται και κυρίαρχο ρεύμα της εποχης !?!

Τεσπα, τέτοια ώρα τέτοια λόγια, καλό βράδυ nandre

Chris
c/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Νοέμ 2018, 09:23

chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 22:53

Ναι κατάλαβα, τελικά επαρχία ξε-επαρχία κάποια πράγματα ήταν τελικά πιο εύκολα! :-)
Το άλλο τώρα....πως το εξηγείς βρε συ αυτό? Καταρχήν υπάρχει εξήγηση?
Έτσι ήταν πάντα ή τώρα έχει παραγίνει? ή έτσι μας φαίνεται?
Υποτίθεται ότι όσο μορφώνεται ο άνθρωπος τόσο η βλακεία και η απανθρωπιά και η ηλιθιότητα θα έπρεπε να μειώνονται! Πως γίνεται και αυξάνονται και μάλιστα έχει γίνει και κυρίαρχο ρεύμα η ηλιθιότητα?

Να εδώ θα μπορούσε ο vassilis να έχει πεδίο δόξης λαμπρόν άμα ήθελε να καταρρίψει την εξέλιξη!
η βλακεια δεν αυξανεται. απλως λογω του μεσου, γινεται περισσοτερο φανερη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Νοέμ 2018, 09:39

Μπορει καποιος να εχει ενθεους γονεις και να γινει αθεος.
Οπως υπαρχουν αθεοι που εγιναν πιστοι.

Ο γενικος κανονας ειναι οτι τον Χριστο δεν τον ψαχνεις οταν νομιζεις οτι δεν τον εχεις αναγκη.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 20 Νοέμ 2018, 09:46

Ασέβαστος έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 09:23
chris έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 22:53

Ναι κατάλαβα, τελικά επαρχία ξε-επαρχία κάποια πράγματα ήταν τελικά πιο εύκολα! :-)
Το άλλο τώρα....πως το εξηγείς βρε συ αυτό? Καταρχήν υπάρχει εξήγηση?
Έτσι ήταν πάντα ή τώρα έχει παραγίνει? ή έτσι μας φαίνεται?
Υποτίθεται ότι όσο μορφώνεται ο άνθρωπος τόσο η βλακεία και η απανθρωπιά και η ηλιθιότητα θα έπρεπε να μειώνονται! Πως γίνεται και αυξάνονται και μάλιστα έχει γίνει και κυρίαρχο ρεύμα η ηλιθιότητα?

Να εδώ θα μπορούσε ο vassilis να έχει πεδίο δόξης λαμπρόν άμα ήθελε να καταρρίψει την εξέλιξη!
η βλακεια δεν αυξανεται. απλως λογω του μεσου, γινεται περισσοτερο φανερη.
Μακάρι να είναι έτσι αλλά η αίσθησή μου άλλο λέει. Ζούμε παραλογισμούς και αντί να προχωράμε, οπισθοδρομούμε με γρήγορα βήματα.
Ίσως είναι και αυτό που είπε ο nandros, οτι πριν έτρωγαν οι ηλίθιοι στο καφενείο μια σφαλιάρα και δεν ξαναμιλούσαν, ενώ τώρα με το internet....

Διάβαζα πριν για τον Τραμπ, που πήγε στην Καλιφόρνια (και ξέχασε και το που ήταν κιόλας...) και όταν τον ρώτησαν αν άλλαξε γνώμη για την κλιματική αλλαγή είπε απλά όχι! - πέρασε ήδη 2 μεγάλους τυφώνες, μια τεράστια πυργαγιά που καίει ακόμα και μέσα στα καμμένα ούτε καν το σκέφτηκε.
πρέπει να κάνω επανάληψη στο βιβλιαράκι του Λεμπέση για την κοινωνικὴ σημασία των βλακών....
c/

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 20 Νοέμ 2018, 09:49

under έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 09:39
Μπορει καποιος να εχει ενθεους γονεις και να γινει αθεος.
Οπως υπαρχουν αθεοι που εγιναν πιστοι.

Ο γενικος κανονας ειναι οτι τον Χριστο δεν τον ψαχνεις οταν νομιζεις οτι δεν τον εχεις αναγκη.
Όταν λες ανάγκη?

Καλημέρα κιόλας under
c/

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Νοέμ 2018, 10:20

chris έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 09:49
under έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 09:39
Μπορει καποιος να εχει ενθεους γονεις και να γινει αθεος.
Οπως υπαρχουν αθεοι που εγιναν πιστοι.

Ο γενικος κανονας ειναι οτι τον Χριστο δεν τον ψαχνεις οταν νομιζεις οτι δεν τον εχεις αναγκη.
Όταν λες ανάγκη?

Καλημέρα κιόλας under
Καλημερα φιλε.
Με τον ορο αναγκη δεν εννοω φυσικα το να μην μπορω να παρω πορσε η αιφον.
Αλλα να μην εχω ουτε να φαω,να ειμαι αρρωστος,να κινδυνευω.
Ποσοι απο ολους εσας θα ειναι αθεοι οταν φτασουν 80 χρονων και θα νιωθουν οτι ο θανατος πλησιαζει ;
Ξερω,ολοι θα δηλωσετε σιγουροι.Αλλα δεν ειστε 80 χρονων ακομα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 20 Νοέμ 2018, 10:36

under έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 10:20
Ποσοι απο ολους εσας θα ειναι αθεοι οταν φτασουν 80 χρονων και θα νιωθουν οτι ο θανατος πλησιαζει ;
Ξερω,ολοι θα δηλωσετε σιγουροι.Αλλα δεν ειστε 80 χρονων ακομα.
Δεν είναι ειδικό στην ορθοδοξία αυτό πάντως, όποιος θέλει υπερφυσικό αποκούμπι επειδή περνάει δύσκολες ώρες έχει μεγάλο εύρος επιλογής, από ιεχωβάδες και ισλάμ μέχρι σαϊεντολογία και νέα ακρόπολη.

Σε κάθε περίπτωση, αν η ατμομηχανή μιας θρησκείας για το μέλλον είναι ετοιμοθάνατοι γέροι που δεν τους μιλάνε τα παιδιά τους αυτό δεν είναι ακριβώς λόγος υπερηφάνειας.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 20 Νοέμ 2018, 10:50

under έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 10:20
chris έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 09:49
under έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 09:39
Μπορει καποιος να εχει ενθεους γονεις και να γινει αθεος.
Οπως υπαρχουν αθεοι που εγιναν πιστοι.

Ο γενικος κανονας ειναι οτι τον Χριστο δεν τον ψαχνεις οταν νομιζεις οτι δεν τον εχεις αναγκη.
Όταν λες ανάγκη?

Καλημέρα κιόλας under
Καλημερα φιλε.
Με τον ορο αναγκη δεν εννοω φυσικα το να μην μπορω να παρω πορσε η αιφον.
Αλλα να μην εχω ουτε να φαω,να ειμαι αρρωστος,να κινδυνευω.
Ποσοι απο ολους εσας θα ειναι αθεοι οταν φτασουν 80 χρονων και θα νιωθουν οτι ο θανατος πλησιαζει ;
Ξερω,ολοι θα δηλωσετε σιγουροι.Αλλα δεν ειστε 80 χρονων ακομα.
Κοίτα, αν είναι να φτάσω 80 χρονών (που δεν το βλέπω κιόλας....:-) και να δω τον χάρο να έρχεται για καφέ για να πιστέψω επειδή φοβάμαι το θάνατο, λυπάμαι αλλά δεν θα πάρω.
Εξάλλου, αν υπήρχε θεός θα μου είχε εμφανιστεί πολύ πιο πριν και όχι στα τελευταία μου. Και στο κάτω-κάτω, χέσε με εμένα προσωπικά, σε τόσες άλλες τερατωδίες που γίνονται στον έρμο αυτό πλανήτη, τι περιμένει δηλαδή?
Με λίγα λόγια καλός είναι ο θεός για αποκούμπι, να έχεις κάποιον να τον θεωρείς ότι σε βοηθάει ψυχολογικά αλλά άμα δεν το χρειάζεσαι αυτό τότε παύει και ο λόγος ύπαρξης του συνδυασμένος και με την ... ανυπαρξία του!

φιλικά,
Chris
c/

νύχτα

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 20 Νοέμ 2018, 10:55

Stalker έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 10:36
under έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 10:20
Ποσοι απο ολους εσας θα ειναι αθεοι οταν φτασουν 80 χρονων και θα νιωθουν οτι ο θανατος πλησιαζει ;
Ξερω,ολοι θα δηλωσετε σιγουροι.Αλλα δεν ειστε 80 χρονων ακομα.
Δεν είναι ειδικό στην ορθοδοξία αυτό πάντως, όποιος θέλει υπερφυσικό αποκούμπι επειδή περνάει δύσκολες ώρες έχει μεγάλο εύρος επιλογής, από ιεχωβάδες και ισλάμ μέχρι σαϊεντολογία και νέα ακρόπολη.

Σε κάθε περίπτωση, αν η ατμομηχανή μιας θρησκείας για το μέλλον είναι ετοιμοθάνατοι γέροι που δεν τους μιλάνε τα παιδιά τους αυτό δεν είναι ακριβώς λόγος υπερηφάνειας.
πάντως είναι εντυπωσιακό με πόση ευκολία
δηλώνει κανείς πως αποπειράται να εξασφαλίσει
μέσω της θρησκείας την μελλοντική λύτρωση σε
περίπτωση επερχόμενης παρακμής, χωρίς κανένα
αίσθημα ντροπής

επιπλέον, σύμφωνα με τις προσωπικές μου παρατηρήσεις
τελευταία, η πλειοψηφία αυτών που στρέφονται
σε κάτι "θεικό", είναι άνθρωποι που δεν αναγνωρίζουν λάθη,
δεν ζητούν συγγνώμη, παρουσιάζουν καθημερινά συμπεριφορές
σκατανθρωπιάς, και επειδή προφανώς υπερισχύει το αίσθημα
της περηφάνιας προς τον συνάνθρωπό τους, απευθύνονται
σ ένα απρόσωπο ον προς συγχώρεση, που δε θα τους πέσουν
και τα μούτρα :D

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Νοέμ 2018, 10:56

Stalker έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 10:36
under έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 10:20
Ποσοι απο ολους εσας θα ειναι αθεοι οταν φτασουν 80 χρονων και θα νιωθουν οτι ο θανατος πλησιαζει ;
Ξερω,ολοι θα δηλωσετε σιγουροι.Αλλα δεν ειστε 80 χρονων ακομα.
Δεν είναι ειδικό στην ορθοδοξία αυτό πάντως, όποιος θέλει υπερφυσικό αποκούμπι επειδή περνάει δύσκολες ώρες έχει μεγάλο εύρος επιλογής, από ιεχωβάδες και ισλάμ μέχρι σαϊεντολογία και νέα ακρόπολη.

Σε κάθε περίπτωση, αν η ατμομηχανή μιας θρησκείας για το μέλλον είναι ετοιμοθάνατοι γέροι που δεν τους μιλάνε τα παιδιά τους αυτό δεν είναι ακριβώς λόγος υπερηφάνειας.
Ο Χριστιανισμος ειναι η μονη θρησκεια που αναπτυχθηκε επειδη ανθρωποι ΕΙΔΑΝ και ηταν προθυμοι να πεθανουν γι αυτο που ΕΙΔΑΝ.
Κατα τα αλλα,δεν χρειαζεται να εισαι ετοιμοθανατος γερος και να μην σου μιλουν τα παιδια σου.Εγω απλα λεω οτι τον Χριστο δεν θα τον ψαξεις αν νομιζεις οτι δεν τον εχεις αναγκη.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 20 Νοέμ 2018, 10:59

νύχτα έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 10:55
πάντως είναι εντυπωσιακό με πόση ευκολία
δηλώνει κανείς πως αποπειράται να εξασφαλίσει
μέσω της θρησκείας την μελλοντική λύτρωση σε
περίπτωση επερχόμενης παρακμής, χωρίς κανένα
αίσθημα ντροπής

επιπλέον, σύμφωνα με τις προσωπικές μου παρατηρήσεις
τελευταία, η πλειοψηφία αυτών που στρέφονται
σε κάτι "θεικό", είναι άνθρωποι που δεν αναγνωρίζουν λάθη,
δεν ζητούν συγγνώμη, παρουσιάζουν καθημερινά συμπεριφορές
σκατανθρωπιάς, και επειδή προφανώς υπερισχύει το αίσθημα
της περηφάνιας προς τον συνάνθρωπό τους, απευθύνονται
σ ένα απρόσωπο ον προς συγχώρεση, που δε θα τους πέσουν
και τα μούτρα :D
Ειμαι απο αυτους που ζητουν συγγνωμη αν βλεπουν το λαθος τους.
Κατα τα αλλα ο Χριστιανισμος ζηταει απο τον πιστο να ριξει τα μουτρα του και γι αυτο υπαρχει το μυστηριο της εξομολογησης.
Τελος εγω δεν εγραψα πουθενα για μελλοντικη λυτρωση μιας και αυτη δεν την αποφασιζεις εσυ αλλα Αυτος που θα σε κρινει.
Αν η μετανοια σου ειναι ειλικρινης,εχεις ελπιδες.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών