Ερώτηση προς άθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
geospun
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 27 Ιουν 2018, 00:26
Phorum.gr user: geospun

Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geospun » 10 Νοέμ 2018, 21:24

Θεωρώ ότι το παιδί είναι λευκό χαρτί και αναλόγως του επηρεασμού του από το κοινωνικό του περιβάλλον, μαθαίνει πως να δρα.

Προσωπικά, όσους ένθεους γνωρίζω ήταν και οι γονείς τους ένθεοι. Γνωρίζω και έναν που μικρός έμενε με τους θείους του που ήταν ένθεοι, και ενώ οι γονείς δεν πίστευαν, το παιδί έγινε ένθεο. Αναμενόμενα αυτά.

Όσοι είστε άθεοι, από που επηρεαστήκατε; Μη βγει κανένας και γράψει ότι ο πατέρας του ήταν ένθεος αλλά κατέβαζε χριστοπαναγίες στο φανάρι και πήδαγε τη γειτόνισσα ενώ η μάνα του ήταν στην δουλειά. Αυτός ο πατέρας δεν είναι ένθεος. Πόσοι άθεοι είχαν πραγματικά ένθεους γονείς (με νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση, εκκλησία κάθε κυριακή);

Θέλω να καταλήξω στο ότι η αθεΐα δεν είναι κάποιου είδους επανάσταση, αλλά αυτό που μάθατε μικροί από τον περίγυρό σας.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 10 Νοέμ 2018, 21:27

Οι γονείς μου είναι άθεοι, αλλά ξέρω πάρα πολλούς ανθρώπους που οι γονείς τους είναι ένθεοι (πολλές φορές μάλιστα φανατικοί) και αυτοί συνειδητοποιημένοι άθεοι.

νύχτα

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 10 Νοέμ 2018, 21:29

Highlander έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:27
Οι γονείς μου είναι άθεοι, αλλά ξέρω πάρα πολλούς ανθρώπους που οι γονείς τους είναι ένθεοι (πολλές φορές μάλιστα φανατικοί) και αυτοί συνειδητοποιημένοι άθεοι.
και πολλές φορές, αφού γίνει το παιδί, γίνονται και οι γονείς άθεοι :D

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Νοέμ 2018, 21:30

ρε παιδιά αυτό που κάνουμε ερωτήσεις δύσκολες για να πούμε ότι ξέρουμε και την απάντηση και όλα, τι είναι;

γιατί δεν λέμε απλά είσαστε μαλάκες, πιόνια του σόρου και άσχετοι, φταίει ο μπαμπάς σας που είσαστε κόπανοι κλπ;

Nero

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 10 Νοέμ 2018, 21:30

Έχω πει πολλάκις ότι πήγαινα κατηχητικό και με άρεσε κιόλας,οι πρώτες αμφιβολίες άρχισαν γύρω στα 11 και ακριβώς λόγω περιβάλλοντος είχα ενδοιασμούς μέχρι να το αποδεχτώ τελείως ακριβώς λόγω περιβάλλοντος.

Ακόμα και όταν πιστεύεις ότι το παιδί είναι tabula rasa με κανένα τρόπο δε συνεπάγεται αυτό ότι οι γονείς είναι ο μοναδικός παράγοντας που μπορεί να του δώσει ερεθίσματα,εδικά σήμερα. Είναι εντελώς παράλογο βασικά

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 10 Νοέμ 2018, 21:34

geospun έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:24
Θεωρώ ότι το παιδί είναι λευκό χαρτί και αναλόγως του επηρεασμού του από το κοινωνικό του περιβάλλον, μαθαίνει πως να δρα.

Προσωπικά, όσους ένθεους γνωρίζω ήταν και οι γονείς τους ένθεοι. Γνωρίζω και έναν που μικρός έμενε με τους θείους του που ήταν ένθεοι, και ενώ οι γονείς δεν πίστευαν, το παιδί έγινε ένθεο. Αναμενόμενα αυτά.

Όσοι είστε άθεοι, από που επηρεαστήκατε; Μη βγει κανένας και γράψει ότι ο πατέρας του ήταν ένθεος αλλά κατέβαζε χριστοπαναγίες στο φανάρι και πήδαγε τη γειτόνισσα ενώ η μάνα του ήταν στην δουλειά. Αυτός ο πατέρας δεν είναι ένθεος. Πόσοι άθεοι είχαν πραγματικά ένθεους γονείς (με νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση, εκκλησία κάθε κυριακή);

Θέλω να καταλήξω στο ότι η αθεΐα δεν είναι κάποιου είδους επανάσταση, αλλά αυτό που μάθατε μικροί από τον περίγυρό σας.
Δηλαδή ξέρεις κάποιον άθεο που πιστεύει ότι "η αθεϊα είναι κάποιου είδους επανάσταση";
Για τους περισσότερους είναι απλά έλλειψη στοιχείων.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Γραφικός

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 10 Νοέμ 2018, 21:35

Ο ένθεος- ένθεος κι ο άθεος- άθεος. Μαγκιά και των δυονών τους. Δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη του καθενός να αποδείξει ότι ο άλλος είναι μαλάκας.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Νοέμ 2018, 21:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:34
Για τους περισσότερους είναι απλά έλλειψη στοιχείων.
για όλους είναι, μερικοί τα καλύπτουν με πίστη, μερικοί όχι ή το σκέφτονται, αλλά στοιχεία δεν έχει κανείς.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 10 Νοέμ 2018, 21:46

geospun έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:24
Θεωρώ ότι το παιδί είναι λευκό χαρτί και αναλόγως του επηρεασμού του από το κοινωνικό του περιβάλλον, μαθαίνει πως να δρα.

Προσωπικά, όσους ένθεους γνωρίζω ήταν και οι γονείς τους ένθεοι. Γνωρίζω και έναν που μικρός έμενε με τους θείους του που ήταν ένθεοι, και ενώ οι γονείς δεν πίστευαν, το παιδί έγινε ένθεο. Αναμενόμενα αυτά.

Όσοι είστε άθεοι, από που επηρεαστήκατε; Μη βγει κανένας και γράψει ότι ο πατέρας του ήταν ένθεος αλλά κατέβαζε χριστοπαναγίες στο φανάρι και πήδαγε τη γειτόνισσα ενώ η μάνα του ήταν στην δουλειά. Αυτός ο πατέρας δεν είναι ένθεος. Πόσοι άθεοι είχαν πραγματικά ένθεους γονείς (με νηστεία, προσευχή, εξομολόγηση, εκκλησία κάθε κυριακή);

Θέλω να καταλήξω στο ότι η αθεΐα δεν είναι κάποιου είδους επανάσταση, αλλά αυτό που μάθατε μικροί από τον περίγυρό σας.
Ό, τι προϋποθέσεις-κοινωνικές, ψυχολογικές, εκπαιδευτικές και τα λοιπά-ισχύουν για τους ένθεους ισχύουν και για τους άθεους. Απλώς ορισμένοι άθεοι βαυκαλίζονται ότι αν δεν διδάσκονταν, ας πούμε τα θρησκευτικά στα σχολεία ή αν γινόταν συστηματική αθεϊστική προπαγάνδα, δεν θα υπήρχε θρησκεία ή θα μειωνόταν η επιρροή της. Η ιστορία της Σοβιετικής Ένωσης και η αποτυχία της στον τομέα αυτόν, η οποία ήταν σκληροπυρηνικά αθεϊστική με κρατικά οργανωμένη Λίγκα των Άθεων και επίσημη προπαγάνδα υπέρ της αθεΐας , δεν τους έχει διδάξει.

Κατά τα λοιπά, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ή να μην πιστεύει ό, τι θέλει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5591
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 10 Νοέμ 2018, 21:47

Ειμαι ενθεος αγνωστικιστής. Γονείς κ περιβαλλον αδιαφοροι με θρησκεια. Περασα δυο χριστιανικες περιόδους ως παιδι οπου πηγαινα εκκλησια κ διαβασα καποια χριστιανικα βιβλια και εκεινοι φοβοντουσαν "μην γινω παπάς"!
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 10 Νοέμ 2018, 21:49

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:46
Κατά τα λοιπά, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ή να μην πιστεύει ό, τι θέλει.
έτσι είναι, το προσωπικό στοιχείο είναι μέσα στην έννοια της πίστης, την ώρα που θα προσπαθήσεις να ζυγίσεις το οικουμενικά σωστό της χάνει την ουσία της.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22406
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 10 Νοέμ 2018, 21:52

απλα οσο μεγαλωνα θεωρουσα πως να πιστευεις πως υπαρχει κολαση, παραδεισος,κλπ, πρεπει να εισαι πολύ ηλίθιος. θα πεθανουμε και θα είναι όπως πριν να γεννηθούμε. end of story. η ζωη είναι μικρη για να την σπαταλας σε τέτοιες παρανοικες μπουρδες, που πολλες φορες καταληγουν να είναι κοστοβόρες και επικίνδυνες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 10 Νοέμ 2018, 21:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 10 Νοέμ 2018, 21:53

Δεν ξέρω αν το έκαναν επίτηδες, αλλά στο σπίτι υπήρχε μόνο η Παλαιά Διαθήκη.
Την είχα διαβάσει μόνος μου κάμποσες φορές. Γενικά δε με άφηναν να διαβάζω ή να βλέπω ακατάλληλες σκηνές, οπότε ήταν η πρώτη επαφή μου με πορνογραφία. Εκεί με τις κόρες του Λωτ τις είχα τρίψει τις σελίδες.
Έψαξα και βρήκα την Καινή πιστεύοντας ότι θα είναι αντάξιο σίκουελ, αλλά την βαρέθηκα αμέσως.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 10 Νοέμ 2018, 21:56

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:52
απλα οσο μεγαλωνα θεωρουσα πως να πιστευεις πως υπαρχει κολαση, παραδεισος,κλπ, πρεπει να εισαι πολύ ηλίθιος. θα πεθανουμε και θα είναι όπως πριν να γεννηθούμε. end of story. η ζωη είναι μικρη για να την σπαταλας σε τέτοιες παρανοικες μπουρδες, που πολλες φορες καταληγουν να είναι κοστοβόρες και επικίνδυνες.
Ναι, βέβαια. Αν πιστεύει κανείς ότι Κόλαση σημαίνει καζάνια και Παράδεισος δεντράκια και πουλιά που κελαηδούν, τότε είναι ηλίθιος. Όντως!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Ερώτηση προς άθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Νοέμ 2018, 21:56

Γραφικός έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 21:35
Ο ένθεος- ένθεος κι ο άθεος- άθεος. Μαγκιά και των δυονών τους. Δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη του καθενός να αποδείξει ότι ο άλλος είναι μαλάκας.
Εικόνα


Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών