Ερώτηση προς ενθεους

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Δεν Είμαι Φασίστας

Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 11 Νοέμ 2018, 10:19

Παιδιά θέλω να θέσω μια ερώτηση σε όλους τους "Ένθεους" εδώ. Είναι μια ειλικρινής ερώτηση.

Η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών κληρονομούν την θρησκεία των γονιών τους. Είχα βρει μια ενδιαφέρουσα έρευνα του Pew (2016), παραθέτω ένα απόσπασμα εδώ:
But one pattern regarding the passing on of religious identity from one generation to the next is clear: Among those who were raised in a single religious background (especially within Protestantism), the family’s religious commitment is closely linked with retaining one’s religion into adulthood. Those adults who say religion was very important to their family while growing up and whose parents frequently discussed religion are more likely than others to continue to identify with their parents’ religion as adults.
Αφού στατιστικά θα ακολουθήσετε την ίδια θρησκεία με τους γονείς σας, πως ξέρετε ότι πρόκεται για "ελεύθερη επιλογή" και όχι για μια ακόμα ιδιότητα που κληρονομήθηκε όπως π.χ. η γλώσσα.

Δε κανείς να λέει ότι ήταν "ελεύθερη επιλογή" το να μάθει ελληνικά.

Τα λέω αυτά για να καταλήξω στο ότι οι "Ένθεοι" είναι κομπλεξικοί, έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου, υποκριτές, κακοί άνθρωποι και λαθρομετανάστες στη χώρα τους. Επίσης δεν μπορούν να κάνουν διάλογο.

Αυτά από εμένα.

Υ.Γ: Εγώ απλά θέτω μερικά δύσκολα ερωτήματα. Παρακαλώ συζητήστε πολιτισμένα.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 11 Νοέμ 2018, 10:29

εγω πιστευω στον χριστο και στην παναγια κυριως για λογους παραδοσεως γιατι η θρησκεια καθε λαου ειναι μερος της ψυχης του και του πολιτισμου του

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2018, 11:12

Είναι πολύ αφελές το ερώτημα, με τον ίδιο τρόπο που είναι αφελή όλα τα θέματα/αντιθέματα που παίζουν σε πλαίσιο τσεκεντσόις.

Αναφορικά δε με την έρευνα, δεν θεωρώ ότι η διαπίστωση ότι όλοι οι άνθρωποι επηρεάζονται από το περιβάλλον τους και για όλα τα άλλα θέματα πλην θρησκείας, είναι κάτι συνταρακτικό. Ισχύει για τα πάντα.
Και ακριβώς αυτοί οι αρνητικοί ή θετικοί επηρεασμοί που δέχονται όταν είναι ακόμη παιδιά, καθορίζουν και τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τα πράγματα στην ενήλικη πλέον ζωή τους. Στην πολιτική, τη θρησκεία και τις σχέσεις τους με τους ανθρώπους.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το θέμα δεν είναι το τι πιστεύει ο πατέρας (ή η μάνα) για το χ ή ψ θέμα. Το θέμα είναι τι πιστεύει το παιδί για τον πατέρα. Αν εκτιμά τον πατέρα, είναι σαφές ότι θα δεχθεί θετικά και αυτό που πιστεύει, θα υιοθετήσει τη σκέψη και τον τρόπο του. Αν δεν τον εκτιμά, είναι επίσης σαφές ότι θα υποτιμήσει και αυτά τα οποία πιστεύει ο πατέρας. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τόσο ένας φανατικός αντιχριστιανός όσο και ένας φανατικός αντικομμουνιστής, ενίοτε είναι ενήλικα παιδιά θυμωμένα ή απογοητευμένα με τον πατέρα τους και τίποτα περισσότερο.

Γενικώς, είναι πιο εύκολο να βρίζεις την Παναγία παρά τη μάνα σου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 11 Νοέμ 2018, 11:31

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 10:19
Παιδιά θέλω να θέσω μια ερώτηση σε όλους τους "Ένθεους" εδώ. Είναι μια ειλικρινής ερώτηση.

Η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών κληρονομούν την θρησκεία των γονιών τους. Είχα βρει μια ενδιαφέρουσα έρευνα του Pew (2016), παραθέτω ένα απόσπασμα εδώ:
But one pattern regarding the passing on of religious identity from one generation to the next is clear: Among those who were raised in a single religious background (especially within Protestantism), the family’s religious commitment is closely linked with retaining one’s religion into adulthood. Those adults who say religion was very important to their family while growing up and whose parents frequently discussed religion are more likely than others to continue to identify with their parents’ religion as adults.
Αφού στατιστικά θα ακολουθήσετε την ίδια θρησκεία με τους γονείς σας, πως ξέρετε ότι πρόκεται για "ελεύθερη επιλογή" και όχι για μια ακόμα ιδιότητα που κληρονομήθηκε όπως π.χ. η γλώσσα.

Δε κανείς να λέει ότι ήταν "ελεύθερη επιλογή" το να μάθει ελληνικά.

Τα λέω αυτά για να καταλήξω στο ότι οι "Ένθεοι" είναι κομπλεξικοί, έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου, υποκριτές, κακοί άνθρωποι και λαθρομετανάστες στη χώρα τους. Επίσης δεν μπορούν να κάνουν διάλογο.

Αυτά από εμένα.

Υ.Γ: Εγώ απλά θέτω μερικά δύσκολα ερωτήματα. Παρακαλώ συζητήστε πολιτισμένα.
Το ίδιο όμως λέει η έρευνα και για τους άθεους. Δεν την διάβασες ολόκληρη!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 11 Νοέμ 2018, 12:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 11:12
ενίοτε είναι ενήλικα παιδιά θυμωμένα ή απογοητευμένα με τον πατέρα τους και τίποτα περισσότερο.
καμία φορά είναι θυμωμένα ή απογοητευμένα με τον ουράνια πατέρα

:giggle::giggle:
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Νοέμ 2018, 12:25

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 11:31
Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 10:19
Παιδιά θέλω να θέσω μια ερώτηση σε όλους τους "Ένθεους" εδώ. Είναι μια ειλικρινής ερώτηση.

Η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών κληρονομούν την θρησκεία των γονιών τους. Είχα βρει μια ενδιαφέρουσα έρευνα του Pew (2016), παραθέτω ένα απόσπασμα εδώ:
But one pattern regarding the passing on of religious identity from one generation to the next is clear: Among those who were raised in a single religious background (especially within Protestantism), the family’s religious commitment is closely linked with retaining one’s religion into adulthood. Those adults who say religion was very important to their family while growing up and whose parents frequently discussed religion are more likely than others to continue to identify with their parents’ religion as adults.
Αφού στατιστικά θα ακολουθήσετε την ίδια θρησκεία με τους γονείς σας, πως ξέρετε ότι πρόκεται για "ελεύθερη επιλογή" και όχι για μια ακόμα ιδιότητα που κληρονομήθηκε όπως π.χ. η γλώσσα.

Δε κανείς να λέει ότι ήταν "ελεύθερη επιλογή" το να μάθει ελληνικά.

Τα λέω αυτά για να καταλήξω στο ότι οι "Ένθεοι" είναι κομπλεξικοί, έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου, υποκριτές, κακοί άνθρωποι και λαθρομετανάστες στη χώρα τους. Επίσης δεν μπορούν να κάνουν διάλογο.


Αυτά από εμένα.

Υ.Γ: Εγώ απλά θέτω μερικά δύσκολα ερωτήματα. Παρακαλώ συζητήστε πολιτισμένα.
Το ίδιο όμως λέει η έρευνα και για τους άθεους. Δεν την διάβασες ολόκληρη!
Ρε σύ, αυτός δεν διαβάζει τι έγραψε ο ίδιος, πριν κάνει επίκληση για πολιτισμένη συζήτηση. :lol:

Ζητάς να διαβάσει περισσότερα;


Κατά τα άλλα, κάνει πολύ δύσκολα ερωτήματα, στα οποία δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις. :smt005:

Παραδέξου το.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16964
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 11 Νοέμ 2018, 21:14

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 10:19
.....
Υ.Γ: Εγώ απλά θέτω μερικά δύσκολα ερωτήματα. Παρακαλώ συζητήστε πολιτισμένα.
Πώς μιλάω εγώ συνήθως; Ε ακριβώς το αντίθετο.
fixed! :smt023
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 11 Νοέμ 2018, 23:03

lolek1 έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 10:29
εγω πιστευω στον χριστο και στην παναγια κυριως για λογους παραδοσεως γιατι η θρησκεια καθε λαου ειναι μερος της ψυχης του και του πολιτισμου του
Πιστευεις στην Παλαια Διαθηκη;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 12 Νοέμ 2018, 15:23

Alphabet έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:03
lolek1 έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 10:29
εγω πιστευω στον χριστο και στην παναγια κυριως για λογους παραδοσεως γιατι η θρησκεια καθε λαου ειναι μερος της ψυχης του και του πολιτισμου του
Πιστευεις στην Παλαια Διαθηκη;
οχι :P

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 12 Νοέμ 2018, 15:28

Βινόσαυρος έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 12:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 11:12
ενίοτε είναι ενήλικα παιδιά θυμωμένα ή απογοητευμένα με τον πατέρα τους και τίποτα περισσότερο.
καμία φορά είναι θυμωμένα ή απογοητευμένα με τον ουράνια πατέρα

:giggle::giggle:
Ρε σεις...ο Herculαρας είναι αυτός με το γκρι-λαδί σακάκι;

Εικόνα
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21407
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Νοέμ 2018, 15:34

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 10:19
Παιδιά θέλω να θέσω μια ερώτηση σε όλους τους "Ένθεους" εδώ. Είναι μια ειλικρινής ερώτηση.

Η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών κληρονομούν την θρησκεία των γονιών τους. Είχα βρει μια ενδιαφέρουσα έρευνα του Pew (2016), παραθέτω ένα απόσπασμα εδώ:
But one pattern regarding the passing on of religious identity from one generation to the next is clear: Among those who were raised in a single religious background (especially within Protestantism), the family’s religious commitment is closely linked with retaining one’s religion into adulthood. Those adults who say religion was very important to their family while growing up and whose parents frequently discussed religion are more likely than others to continue to identify with their parents’ religion as adults.
Αφού στατιστικά θα ακολουθήσετε την ίδια θρησκεία με τους γονείς σας, πως ξέρετε ότι πρόκεται για "ελεύθερη επιλογή" και όχι για μια ακόμα ιδιότητα που κληρονομήθηκε όπως π.χ. η γλώσσα.

Δε κανείς να λέει ότι ήταν "ελεύθερη επιλογή" το να μάθει ελληνικά.

Τα λέω αυτά για να καταλήξω στο ότι οι "Ένθεοι" είναι κομπλεξικοί, έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου, υποκριτές, κακοί άνθρωποι και λαθρομετανάστες στη χώρα τους. Επίσης δεν μπορούν να κάνουν διάλογο.

Αυτά από εμένα.

Υ.Γ: Εγώ απλά θέτω μερικά δύσκολα ερωτήματα. Παρακαλώ συζητήστε πολιτισμένα.

εγώ συμφωνώ με το γεγονός ότι δεν είναι ελεύθερη επιλογή, αλλά όταν μεγαλώνεις και αποκτάς κριτική σκέψη, μπορείς να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα και να αποφασίσεις αναλόγως. Το να στηρίζεις όμως πως οι ένθεοι άνθρωποι είναι apriori κακοί, κομπλεξικοί κτλ κτλ είναι απλά γελοιότητες.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 12 Νοέμ 2018, 20:38

paul25 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 15:28
Βινόσαυρος έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 12:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 11:12
ενίοτε είναι ενήλικα παιδιά θυμωμένα ή απογοητευμένα με τον πατέρα τους και τίποτα περισσότερο.
καμία φορά είναι θυμωμένα ή απογοητευμένα με τον ουράνια πατέρα

:giggle::giggle:
Ρε σεις...ο Herculαρας είναι αυτός με το γκρι-λαδί σακάκι;

Εικόνα
Δείτε την ταινία :lol:
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 15 Νοέμ 2018, 21:03

Εντυπωσιάζομαι όχι τόσο με τις απαντήσεις αλλά με την αδυναμία κατανόησης του τι θα πει σαρκασμός.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Νοέμ 2018, 23:03

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 15:34
εγώ συμφωνώ με το γεγονός ότι δεν είναι ελεύθερη επιλογή, αλλά όταν μεγαλώνεις και αποκτάς κριτική σκέψη, μπορείς να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα και να αποφασίσεις αναλόγως. Το να στηρίζεις όμως πως οι ένθεοι άνθρωποι είναι apriori κακοί, κομπλεξικοί κτλ κτλ είναι απλά γελοιότητες.
Είσαι σίγουρος γι αυτά που γράφεις;
Πολύ περίεργο, επειδή και στα δύο φόρα (παρόν και πρώην) αυτά που διαβάζουμε είναι πως οι άθεοι είναι ανήθικοι, κακοί, μέχρι και πιθανοί φονείς ή βιαστές των μητέρων μας!
Και εξαιτίας αυτού παρουσίασα στατιστικές επίσημες που δείχνουν πως οι άθεοι είναι πιο ηθικοί και συμπονετικοί από τους ένθεους.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21407
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ερώτηση προς ενθεους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Νοέμ 2018, 23:08

Nandros έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 23:03
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 15:34
εγώ συμφωνώ με το γεγονός ότι δεν είναι ελεύθερη επιλογή, αλλά όταν μεγαλώνεις και αποκτάς κριτική σκέψη, μπορείς να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα και να αποφασίσεις αναλόγως. Το να στηρίζεις όμως πως οι ένθεοι άνθρωποι είναι apriori κακοί, κομπλεξικοί κτλ κτλ είναι απλά γελοιότητες.
Είσαι σίγουρος γι αυτά που γράφεις;
Πολύ περίεργο, επειδή και στα δύο φόρα (παρόν και πρώην) αυτά που διαβάζουμε είναι πως οι άθεοι είναι ανήθικοι, κακοί, μέχρι και πιθανοί φονείς ή βιαστές των μητέρων μας!
Και εξαιτίας αυτού παρουσίασα στατιστικές επίσημες που δείχνουν πως οι άθεοι είναι πιο ηθικοί και συμπονετικοί από τους ένθεους.
.
ρε συ Νάνδρε, σε θεωρώ ξύπνιο, μην είσαι κολλημένος, το αν κάποιος άνθρωπος είναι καλός ή κακός, ηθικός ή ανήθικος δεν καθορίζεται, ούτε και επηρεάζεται από τον αν πιστεύει ή όχι.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών