Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 13 Νοέμ 2018, 19:15

Panos07 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:45

Τι είναι αυτή η "απολογητική" που λέτε όλοι; Τι σημαίνει;
Anyway, 20 αιώνες οι πατέρες, οι δεσποτάδες, οι παπάδες, για να συνεννοηθούμε ανέλυαν και ερμήνευαν. Όσες οι διαφορετικές αναλύσεις, τόσα και τα διαφορετικά δόγματα. Τα χρόνια των Οικουμενικών Συνόδων και των πολλών αιρέσεων είχε γίνει ολόκληρη ανάλυση για το αν ισχύει η λέξη "ομοούσιος" ή "ομοιούσιος", η θεολογία ανά τους αιώνες έχει αναλύσει τα κόμματα και τις τελείες, και πιστεύεις πραγματικά ότι θα βρεις έτσι εύκολα δυο χωρία της Παλαιάς Διαθήκης που να μην έχει εξηγηθεί η "αντίφασή" τους. Μα αν υπήρχε όντως αντίφαση, το πολύ πολύ κάποια από τις Οικουμενικές Συνόδους θα καταργούσε τα αντίστοιχα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης ώστε να χει και το κεφάλι της ήσυχο. Μακάρι να είχα εγώ τη βαθιά γνώση να μπορώ εδώ να σας αναλύσω το κάθε σημείο της Παλαιάς Διαθήκης, δυστυχώς όμως δεν την έχω...
Απολογητική είναι η "ανάλυση" του δόγματος έναντι της έκθεσης αντιφάσεων των γραφών από τον έλλογο κριτικό αντίλογο ανά τους αιώνας, με τον απαράβατο όρο η "ανάλυση" αυτή, να καταλήγει σε κάτι θετικό για τη θρησκεία και την εκκλησία της και ποτέ σε κάτι αρνητικό και προσβλητικό προς αυτήν, είναι δηλ. η απολογητική μια προαποφασισμένη "ανάλυση".

Το κριτήριο επιλογής των ιερών κειμένων δεν ήταν το αν αυτα είχαν αντιφάσεις ή όχι, ακόμα και τα 4 ευαγγέλια μεταξύ τους έχουν αντιφάσεις και ασυμφωνίες.
Οι Οικουμενικές Σύνοδοι απ'την άλλη, δεν είχαν χρόνο να ασχοληθούν με τέτοια "ποταπά" πράγματα που λες, περιορίζονταν σε πιο πεζά πράγματα και προβλήματα διακυβέρνησης του ποιμνίου, αιρέσεις, διοικητικά, πολιτικά, οικονομικά κλπ τα οποία κατέκλεισαν τους πρώτους αιώνες την εκκλησία του χριστού με το που έρρευσε αυτοκρατορικό χρήμα στους κόλπους της, να για παράδειγμα ο ιερός Κανών ΙΖ της Α' Οικουμενικής Συνόδου της Νίκαιας το 325 μ.χ. (που είναι ξεκάθαρο πως χρειάστηκε πνοή θεού για να θεσπιστεί τέτοιος κανών) τα βάζει με την τοκογλυφία η οποία κατέκλεισε τον χριστιανικό κλήρο οπότε δημιουργήθηκε η ανάγκη να περιοριστεί πάντα με πνοή θεού :

Κανών ΙΖ': Για όσους κατετάγησαν στον κλήρο, ακολουθώντας την πλαονεξία τους και την επιθυμία για κέρδος, λησμόνησαν τη θεία γραφή η οποία λέγει "Δεν έδωσε τα χρήματά του για τοκογλυφία" και δανείζοντας τα χρήματα ζητάνε το ένα εκατοστό του ποσού (σαν μηνιαίο τόκο), η αγία και μεγάλη Σύνοδος φρονεί, πως μετά το θέσπισμα, όποιος από αυτούς βρεθεί να διαπράττει τοκογλυφία, είτε την ασκεί δια μυστικής συναλλαγής, είτε χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε άλλη επινόηση, θα αποβάλλεται από τον κλήρο και το όνομά του θα διαγράφεται από τον κατάλογο."

Διότι πως θα κατακεραυνώσεις την τοκογλυφία αν πρώτα δεν έχεις θεοφωτιστεί (και γίνει τοκογλύφος) ? Γίνεται ? δεν γίνεται ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 14 Νοέμ 2018, 12:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32653
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Νοέμ 2018, 19:23

Panos07 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:14
Τι πάει να πει δεν είναι επιστήμη; Φυσικά και δεν είναι επιστήμη. Θρησκεία είναι, δεν είναι νόμος της φυσικής να αποδεικνύεται μαθηματικά. Είπαμε ή το πιστεύεις ή δεν το πιστεύεις.
σαν να λες "το φεγγαρι ειναι απο γραβιερα, και ειναι τρια ενωμενα σε ενα αλλα ξεχωριστα. η το πιστευεις η δεν το πιστευεις"

δεν το πιστευω, γιατι ειναι παραλογο. γιατι δε βγαζει καν νοημα. δεν μπορουμε ξεκινωντας απο τετοια βαση να κανουμε λογικη συζητηση, γιατι τοτε μπορει καθενας μας να λεει οτι μουρλια του κατεβει, και "αν θες το πιστευεις".
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Panos07
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 18:29

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panos07 » 13 Νοέμ 2018, 19:27

nik_killthemall έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:15
Panos07 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:45

Τι είναι αυτή η "απολογητική" που λέτε όλοι; Τι σημαίνει;
Anyway, 20 αιώνες οι πατέρες, οι δεσποτάδες, οι παπάδες, για να συνεννοηθούμε ανέλυαν και ερμήνευαν. Όσες οι διαφορετικές αναλύσεις, τόσα και τα διαφορετικά δόγματα. Τα χρόνια των Οικουμενικών Συνόδων και των πολλών αιρέσεων είχε γίνει ολόκληρη ανάλυση για το αν ισχύει η λέξη "ομοούσιος" ή "ομοιούσιος", η θεολογία ανά τους αιώνες έχει αναλύσει τα κόμματα και τις τελείες, και πιστεύεις πραγματικά ότι θα βρεις έτσι εύκολα δυο χωρία της Παλαιάς Διαθήκης που να μην έχει εξηγηθεί η "αντίφασή" τους. Μα αν υπήρχε όντως αντίφαση, το πολύ πολύ κάποια από τις Οικουμενικές Συνόδους θα καταργούσε τα αντίστοιχα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης ώστε να χει και το κεφάλι της ήσυχο. Μακάρι να είχα εγώ τη βαθιά γνώση να μπορώ εδώ να σας αναλύσω το κάθε σημείο της Παλαιάς Διαθήκης, δυστυχώς όμως δεν την έχω...
Απολογητική είναι η "ανάλυση" του δόγματος έναντι της έκθεσης αντιφάσεών της από τον έλλογο κριτικό αντίλογο ανά τους αιώνας, με τον απαράβατο όρο η "ανάλυση" αυτή, να καταλήγει σε κάτι θετικό για τη θρησκεία και την εκκλησία της και ποτέ σε κάτι αρνητικό και προσβλητικό προς αυτήν, είναι δηλ. η απολογητική μια προαποφασισμένη "ανάλυση".

Το κριτήριο επιλογής των ιερών κειμένων δεν ήταν το αν αυτα είχαν αντιφάσεις ή όχι, ακόμα και τα 4 ευαγγέλια μεταξύ τους έχουν αντιφάσεις και ασυμφωνίες.
Οι Οικουμενικές Σύνοδοι απ'την άλλη, δεν είχαν χρόνο να ασχοληθούν με τέτοια "ποταπά" πράγματα που λες, περιορίζονταν σε πιο πεζά πράγματα και προβλήματα διακυβέρνησης του ποιμνίου, τα οποία κατέκλεισαν τους πρώτους αιώνες την εκκλησία του χριστού με το που έρρευσε αυτοκρατορικό χρήμα στους κόλπους της, να για παράδειγμα ο ιερός Κανών ΙΖ της Α' Οικουμενικής Συνόδου της Νίκαιας το 325 μ.χ. (που είναι ξεκάθαρο πως χρειάστηκε πνοή θεού για να θεσπιστεί) τα βάζει με την τοκογλυφία η οποία κατέκλεισε τον χριστιανικό κλήρο :

Κανών ΙΖ': Για όσους κατετάγησαν στον κλήρο, ακολουθώντας την πλαονεξία τους και την επιθυμία για κέρδος, λησμόνησαν τη θεία γραφή η οποία λέγει "Δεν έδωσε τα χρήματά του για τοκογλυφία" και δανείζοντας τα χρήματα ζητάνε το ένα εκατοστό του ποσού (σαν μηνιαίο τόκο), η αγία και μεγάλη Σύνοδος φρονεί, πως μετά το θέσπισμα, όποιος από αυτούς βρεθεί να διαπράττει τοκογλυφία, είτε την ασκεί δια μυστικής συναλλαγής, είτε χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε άλλη επινόηση, θα αποβάλλεται από τον κλήρο και το όνομά του θα διαγράφεται από τον κατάλογο."
Σωστή απόφαση! :smt023
Δεν ήταν καθόλου "ποταπά" και οι Οικουμενικές Σύνοδοι ασχολήθηκαν με αυτά. Όχι τόσο διεξοδικά όσο αρκετοί θεολόγοι μεμονομένα γιατί καταλαβαίνεις μια Σύνοδος έχει συγκεκριμένους χρονικούς περιορισμούς, ενώ ένας άνθρωπος έχει μια ζωή μπροστά του. Ό,τι όμως λεγόταν από θεολόγους και ερχόταν σε αντίθεση με το δόγμα καταδικαζόταν ως αίρεση, οπότε κατά κάποιον τρόπο οι Σύνοδοι επικύρωναν τους θεολόγους. Και αρκετή δουλειά στο χώρο της θεολογίας έγινε και μετά τις Οικουμενικές Συνόδους (πάει μια χιλιετία από τότε).

Panos07
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 18:29

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panos07 » 13 Νοέμ 2018, 19:33

Ασέβαστος έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:23
Panos07 έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:14
Τι πάει να πει δεν είναι επιστήμη; Φυσικά και δεν είναι επιστήμη. Θρησκεία είναι, δεν είναι νόμος της φυσικής να αποδεικνύεται μαθηματικά. Είπαμε ή το πιστεύεις ή δεν το πιστεύεις.
σαν να λες "το φεγγαρι ειναι απο γραβιερα, και ειναι τρια ενωμενα σε ενα αλλα ξεχωριστα. η το πιστευεις η δεν το πιστευεις"

δεν το πιστευω, γιατι ειναι παραλογο. γιατι δε βγαζει καν νοημα. δεν μπορουμε ξεκινωντας απο τετοια βαση να κανουμε λογικη συζητηση, γιατι τοτε μπορει καθενας μας να λεει οτι μουρλια του κατεβει, και "αν θες το πιστευεις".
Είσαι άθεος ή άθρησκος, ακούς πράγματα που δεν εξηγούνται με τη λογική (φυσικά και δεν εξηγούνται με τη λογική αφού είναι υπερφυσικά) και σου φαίνονται παράλογα. Fair enough. Κι εμένα ο σκοπός μου που συμμετέχω στο νήμα δεν ήταν να κάνω τους Άθεους Χριστιανούς, δε θα μπορούσα εξ' άλλου, αλλά να απαντήσω ερωτήσεις που έγιναν, υποθέτω από θρησκειολογικό ενδιαφέρον ή απλή περιέργεια.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Νοέμ 2018, 19:51

Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:54
Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:25
Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:17
Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλην εμού.

Χριστιανός γιαλαντζί! :roll:
Είπα εγώ πουθενά πως είμαι Χριστιανός; Κάνεις υποθέσεις μόνος σου; :roll:
Ερώτηση του τίτλου: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη; και προφανώς απευθύνεται σε χριστιανούς μέλη του πχόρουμ.
Ο Sid Vicious Χθες, 16:16 απαντά: Ναι, πιστεύω.

Είτε τρολλάρεις, είτε είσαι εκτός θέματος, είτε είσαι Εβραίος και δεν σε αφορά το θέμα.
.
Εκτός θεματος δεν είμαι,ουτε τρολλάρω και αν ημουν Εβραίος σαφώς και θα με αφορούσε το θέμα.
Ως Σιντιήλ που είναι η αγγελική μου φύση κάποιος ανίδεος θα μπορουσε να το παρουσιάσει και ως Εβραικη φυση αλλα δεν ειναι, γενικά υπάρχει και μια σύγχυση του πνευματικου Ισραήλ με την επίγεια Ιουδαία.
Τωρα όμως με την μορφή του θνητού Σιντ να πω και μερικά απλά πράγματα στα προχειρα.
Πρώτα απο ολα μια θεωρία επιστημονική περί δημιουργίας και υπάρξεως της ζωής πλήρως τεκμηριωμενης και με αποδειξεις και χωρίς σοβαρά κενά δεν εχω συναντησει, αν βρεις μια τετοια που να με πεισει 100% παρουσιασε την.
Δευτερο, δε με απασχολει τόσο το τι υπάρχει ή τι δεν υπάρχει, θα το δω ή δεν θα το δω μετά.
Περισσότερο με φαινεται να απασχολει εσενα και αλλους, σας εχει πιασει μια πολεμικη σχεδον μανια με το θεμα "γκρεμισμα του Θεου". Ο οποίος αν υπάρχει ειναι αδυνατο να γκρεμιστει και αν δεν υπάρχει επίσης είναι αδυνατο να γκρεμιστει, ειναι λουζ λουζ η φαση που προσπαθειτε. Και στα κενα που θα δημιουργηθουν παλι Θεος θα μπει.
Απο την άλλη στηριζω την Ορθοδοξία και την Ορθόδοξη Πίστη σαν μια Ελληνική παράδοση και σαν μια συγχρονη μορφη αντιστασης. Δεν αναιρει την αρχαιοελληνικη παραδοση αυτο, η παραδοση μου ειναι συνεχης και πολυμορφικη. Στα συλαλλητήρια για την Μακεδονία είδα Ορθόδοξες Χριστιανικές νεολαιες να στεκονται ανυποχωρητες και με αυταπαρνηση εναντια στο ξεπουλημα του Ελληνισμου. Σεβας απο εμε.
Και στο φορουμ βλέπω πχ την Μπλου Ρόουζ και την Σουβλιτσα, που δεν συμφωνω σε ολα αλλα και χαιρομαι την Πίστη τους και την αναγνωριζω κιολας ως μια μορφη αντιστασης, πνευματικης κυριως και αυτο ειναι αρκετο. Δε τις ειδα πουθενα να προσπαθουν να προσηλυτισουν κανεναν, απλα στεκονται για αυτο που πιστευουν και να δεχονται μια επίθεση για αυτό. Σε αντιθεση με διαφορους που ουσιαστικα με φανατισμο προσπαθουν να προσηλυτισουν στην Αθεϊα. Και εμένα ποτέ δεν με άρεσαν οι ιεροκήρυκες, οποιουδήποτε τύπου.
Ορθοδοξία ή Θάνατος λοιπόν, Ελλάς ή Θάνατος.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27007
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Νοέμ 2018, 20:11

Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:51
Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:54
Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:25
Είπα εγώ πουθενά πως είμαι Χριστιανός; Κάνεις υποθέσεις μόνος σου; :roll:
Ερώτηση του τίτλου: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη; και προφανώς απευθύνεται σε χριστιανούς μέλη του πχόρουμ.
Ο Sid Vicious Χθες, 16:16 απαντά: Ναι, πιστεύω.

Είτε τρολλάρεις, είτε είσαι εκτός θέματος, είτε είσαι Εβραίος και δεν σε αφορά το θέμα.
.
Εκτός θεματος δεν είμαι,ουτε τρολλάρω και αν ημουν Εβραίος σαφώς και θα με αφορούσε το θέμα.
Ως Σιντιήλ που είναι η αγγελική μου φύση κάποιος ανίδεος θα μπορουσε να το παρουσιάσει και ως Εβραικη φυση αλλα δεν ειναι, γενικά υπάρχει και μια σύγχυση του πνευματικου Ισραήλ με την επίγεια Ιουδαία.
Τωρα όμως με την μορφή του θνητού Σιντ να πω και μερικά απλά πράγματα στα προχειρα.
Πρώτα απο ολα μια θεωρία επιστημονική περί δημιουργίας και υπάρξεως της ζωής πλήρως τεκμηριωμενης και με αποδειξεις και χωρίς σοβαρά κενά δεν εχω συναντησει, αν βρεις μια τετοια που να με πεισει 100% παρουσιασε την.
Δευτερο, δε με απασχολει τόσο το τι υπάρχει ή τι δεν υπάρχει, θα το δω ή δεν θα το δω μετά.
Περισσότερο με φαινεται να απασχολει εσενα και αλλους, σας εχει πιασει μια πολεμικη σχεδον μανια με το θεμα "γκρεμισμα του Θεου". Ο οποίος αν υπάρχει ειναι αδυνατο να γκρεμιστει και αν δεν υπάρχει επίσης είναι αδυνατο να γκρεμιστει, ειναι λουζ λουζ η φαση που προσπαθειτε. Και στα κενα που θα δημιουργηθουν παλι Θεος θα μπει.
Απο την άλλη στηριζω την Ορθοδοξία και την Ορθόδοξη Πίστη σαν μια Ελληνική παράδοση και σαν μια συγχρονη μορφη αντιστασης. Δεν αναιρει την αρχαιοελληνικη παραδοση αυτο, η παραδοση μου ειναι συνεχης και πολυμορφικη. Στα συλαλλητήρια για την Μακεδονία είδα Ορθόδοξες Χριστιανικές νεολαιες να στεκονται ανυποχωρητες και με αυταπαρνηση εναντια στο ξεπουλημα του Ελληνισμου. Σεβας απο εμε.
Και στο φορουμ βλέπω πχ την Μπλου Ρόουζ και την Σουβλιτσα, που δεν συμφωνω σε ολα αλλα και χαιρομαι την Πίστη τους και την αναγνωριζω κιολας ως μια μορφη αντιστασης, πνευματικης κυριως και αυτο ειναι αρκετο. Δε τις ειδα πουθενα να προσπαθουν να προσηλυτισουν κανεναν, απλα στεκονται για αυτο που πιστευουν και να δεχονται μια επίθεση για αυτό. Σε αντιθεση με διαφορους που ουσιαστικα με φανατισμο προσπαθουν να προσηλυτισουν στην Αθεϊα. Και εμένα ποτέ δεν με άρεσαν οι ιεροκήρυκες, οποιουδήποτε τύπου.
Ορθοδοξία ή Θάνατος λοιπόν, Ελλάς ή Θάνατος.
Λίγο πριν αρνήθηκες πως είσαι χριστιανός (το μπλε κείμενο), αλλά αμέσως κατόπιν στηρίζεις την Ορθοδοξία.
Και επειδή η Επιστήμη δεν μπορεί - ακόμα - να απαντήσει πλήρως, υιοθετείς ως σωστό το "εφεύρημα" της θρησκείας σου, που λόγω τόπου γέννησης, είναι χριστιανική, δλδ καθαρά κατά τύχη χριστιανός.
Τα υπόλοιπα είναι κάργα μπουρμπουλήθρες, με τελικό συμπέρασμα το Ορθοδοξία ή Θάνατος.
Ο "πατήρ" Κλεομένης και η Λουκά θα σε χειροκροτούσαν. :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Νοέμ 2018, 23:09

Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 20:11
Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:51
Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 18:54

Ερώτηση του τίτλου: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη; και προφανώς απευθύνεται σε χριστιανούς μέλη του πχόρουμ.
Ο Sid Vicious Χθες, 16:16 απαντά: Ναι, πιστεύω.

Είτε τρολλάρεις, είτε είσαι εκτός θέματος, είτε είσαι Εβραίος και δεν σε αφορά το θέμα.
.
Εκτός θεματος δεν είμαι,ουτε τρολλάρω και αν ημουν Εβραίος σαφώς και θα με αφορούσε το θέμα.
Ως Σιντιήλ που είναι η αγγελική μου φύση κάποιος ανίδεος θα μπορουσε να το παρουσιάσει και ως Εβραικη φυση αλλα δεν ειναι, γενικά υπάρχει και μια σύγχυση του πνευματικου Ισραήλ με την επίγεια Ιουδαία.
Τωρα όμως με την μορφή του θνητού Σιντ να πω και μερικά απλά πράγματα στα προχειρα.
Πρώτα απο ολα μια θεωρία επιστημονική περί δημιουργίας και υπάρξεως της ζωής πλήρως τεκμηριωμενης και με αποδειξεις και χωρίς σοβαρά κενά δεν εχω συναντησει, αν βρεις μια τετοια που να με πεισει 100% παρουσιασε την.
Δευτερο, δε με απασχολει τόσο το τι υπάρχει ή τι δεν υπάρχει, θα το δω ή δεν θα το δω μετά.
Περισσότερο με φαινεται να απασχολει εσενα και αλλους, σας εχει πιασει μια πολεμικη σχεδον μανια με το θεμα "γκρεμισμα του Θεου". Ο οποίος αν υπάρχει ειναι αδυνατο να γκρεμιστει και αν δεν υπάρχει επίσης είναι αδυνατο να γκρεμιστει, ειναι λουζ λουζ η φαση που προσπαθειτε. Και στα κενα που θα δημιουργηθουν παλι Θεος θα μπει.
Απο την άλλη στηριζω την Ορθοδοξία και την Ορθόδοξη Πίστη σαν μια Ελληνική παράδοση και σαν μια συγχρονη μορφη αντιστασης. Δεν αναιρει την αρχαιοελληνικη παραδοση αυτο, η παραδοση μου ειναι συνεχης και πολυμορφικη. Στα συλαλλητήρια για την Μακεδονία είδα Ορθόδοξες Χριστιανικές νεολαιες να στεκονται ανυποχωρητες και με αυταπαρνηση εναντια στο ξεπουλημα του Ελληνισμου. Σεβας απο εμε.
Και στο φορουμ βλέπω πχ την Μπλου Ρόουζ και την Σουβλιτσα, που δεν συμφωνω σε ολα αλλα και χαιρομαι την Πίστη τους και την αναγνωριζω κιολας ως μια μορφη αντιστασης, πνευματικης κυριως και αυτο ειναι αρκετο. Δε τις ειδα πουθενα να προσπαθουν να προσηλυτισουν κανεναν, απλα στεκονται για αυτο που πιστευουν και να δεχονται μια επίθεση για αυτό. Σε αντιθεση με διαφορους που ουσιαστικα με φανατισμο προσπαθουν να προσηλυτισουν στην Αθεϊα. Και εμένα ποτέ δεν με άρεσαν οι ιεροκήρυκες, οποιουδήποτε τύπου.
Ορθοδοξία ή Θάνατος λοιπόν, Ελλάς ή Θάνατος.
Λίγο πριν αρνήθηκες πως είσαι χριστιανός (το μπλε κείμενο), αλλά αμέσως κατόπιν στηρίζεις την Ορθοδοξία.
Και επειδή η Επιστήμη δεν μπορεί - ακόμα - να απαντήσει πλήρως, υιοθετείς ως σωστό το "εφεύρημα" της θρησκείας σου, που λόγω τόπου γέννησης, είναι χριστιανική, δλδ καθαρά κατά τύχη χριστιανός.
Τα υπόλοιπα είναι κάργα μπουρμπουλήθρες, με τελικό συμπέρασμα το Ορθοδοξία ή Θάνατος.
Ο "πατήρ" Κλεομένης και η Λουκά θα σε χειροκροτούσαν. :g030:
.
Έχεις αδυναμία κατανόησης αλλά δεν πειράζει, την ευχή μου.
Με τον κλεομενη διαφωνώ γιατί είναι εναντίον του Μεταλ, φαντάζομαι και εσύ δεν ακούς Μεταλ οπότε πιο πολύ ταιριάζεις εσύ με Κλεομενη.
Ούτε με την Λουκα μπορώ να είμαι, δεν με αρέσει, με αρέσουν και οι προκλητικά ντυμένες έτσι κι αλλιώς. Άσε που και αυτή τσιρίζει όπως εσύ, πιο πολύ ταιριάζετε, στην χαρίζω! Τυχερακια!!!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27007
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Νοέμ 2018, 23:40

Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 23:09
Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 20:11
Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:51
Εκτός θεματος δεν είμαι,ουτε τρολλάρω και αν ημουν Εβραίος σαφώς και θα με αφορούσε το θέμα.
Ως Σιντιήλ που είναι η αγγελική μου φύση κάποιος ανίδεος θα μπορουσε να το παρουσιάσει και ως Εβραικη φυση αλλα δεν ειναι, γενικά υπάρχει και μια σύγχυση του πνευματικου Ισραήλ με την επίγεια Ιουδαία.
Τωρα όμως με την μορφή του θνητού Σιντ να πω και μερικά απλά πράγματα στα προχειρα.
Πρώτα απο ολα μια θεωρία επιστημονική περί δημιουργίας και υπάρξεως της ζωής πλήρως τεκμηριωμενης και με αποδειξεις και χωρίς σοβαρά κενά δεν εχω συναντησει, αν βρεις μια τετοια που να με πεισει 100% παρουσιασε την.
Δευτερο, δε με απασχολει τόσο το τι υπάρχει ή τι δεν υπάρχει, θα το δω ή δεν θα το δω μετά.
Περισσότερο με φαινεται να απασχολει εσενα και αλλους, σας εχει πιασει μια πολεμικη σχεδον μανια με το θεμα "γκρεμισμα του Θεου". Ο οποίος αν υπάρχει ειναι αδυνατο να γκρεμιστει και αν δεν υπάρχει επίσης είναι αδυνατο να γκρεμιστει, ειναι λουζ λουζ η φαση που προσπαθειτε. Και στα κενα που θα δημιουργηθουν παλι Θεος θα μπει.
Απο την άλλη στηριζω την Ορθοδοξία και την Ορθόδοξη Πίστη σαν μια Ελληνική παράδοση και σαν μια συγχρονη μορφη αντιστασης. Δεν αναιρει την αρχαιοελληνικη παραδοση αυτο, η παραδοση μου ειναι συνεχης και πολυμορφικη. Στα συλαλλητήρια για την Μακεδονία είδα Ορθόδοξες Χριστιανικές νεολαιες να στεκονται ανυποχωρητες και με αυταπαρνηση εναντια στο ξεπουλημα του Ελληνισμου. Σεβας απο εμε.
Και στο φορουμ βλέπω πχ την Μπλου Ρόουζ και την Σουβλιτσα, που δεν συμφωνω σε ολα αλλα και χαιρομαι την Πίστη τους και την αναγνωριζω κιολας ως μια μορφη αντιστασης, πνευματικης κυριως και αυτο ειναι αρκετο. Δε τις ειδα πουθενα να προσπαθουν να προσηλυτισουν κανεναν, απλα στεκονται για αυτο που πιστευουν και να δεχονται μια επίθεση για αυτό. Σε αντιθεση με διαφορους που ουσιαστικα με φανατισμο προσπαθουν να προσηλυτισουν στην Αθεϊα. Και εμένα ποτέ δεν με άρεσαν οι ιεροκήρυκες, οποιουδήποτε τύπου.
Ορθοδοξία ή Θάνατος λοιπόν, Ελλάς ή Θάνατος.
Λίγο πριν αρνήθηκες πως είσαι χριστιανός (το μπλε κείμενο), αλλά αμέσως κατόπιν στηρίζεις την Ορθοδοξία.
Και επειδή η Επιστήμη δεν μπορεί - ακόμα - να απαντήσει πλήρως, υιοθετείς ως σωστό το "εφεύρημα" της θρησκείας σου, που λόγω τόπου γέννησης, είναι χριστιανική, δλδ καθαρά κατά τύχη χριστιανός.
Τα υπόλοιπα είναι κάργα μπουρμπουλήθρες, με τελικό συμπέρασμα το Ορθοδοξία ή Θάνατος.
Ο "πατήρ" Κλεομένης και η Λουκά θα σε χειροκροτούσαν. :g030:
Έχεις αδυναμία κατανόησης αλλά δεν πειράζει, την ευχή μου.
Με τον κλεομενη διαφωνώ γιατί είναι εναντίον του Μεταλ, φαντάζομαι και εσύ δεν ακούς Μεταλ οπότε πιο πολύ ταιριάζεις εσύ με Κλεομενη.
Ούτε με την Λουκα μπορώ να είμαι, δεν με αρέσει, με αρέσουν και οι προκλητικά ντυμένες έτσι κι αλλιώς. Άσε που και αυτή τσιρίζει όπως εσύ, πιο πολύ ταιριάζετε, στην χαρίζω! Τυχερακια!!!
Μια χαρά κατανόηση κειμένου έχω, εσύ τα έχεις κάνει αχταρμά: πρώτα πιστεύεις, μετά το αρνείσαι, μετά ξαναπιστεύεις και καταλήγεις Ορθοδοξία ή Θάνατος!
Τρικυμία εν θρησκευτικώ κρανίω.
Πήρες την ορθοδοξία, της έκανες κοπτορραπτική και την έφερες στα μέτρα σου;
Συμπέρασμα: Είσαι μια από τις χιλιάδες αιρέσεις του χριστιανισμού και μάλιστα μονομελής! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 13 Νοέμ 2018, 23:48

Πανο συγνωμη για την καθυστερηση. Δεν θελω να γραψω πολλα γιατι ειναι κουραστικο και για μενα και δεν ...πληρωνομαι γι αυτο. :lol:

1) Για να εχει γραψει μονο ο "Ματθαιος" Εμμανουηλ και να και να ειναι επισης ο μονος που εχει σφετεριστει το χωριο του Ισαια (το οποιο βεβαια εχει γινει καραμελα στα χειλη των ερμηνευτων/απολογητων), καταλαβαινουμε νομιζω ολοι τι απατη εχει γινει.

2) Για την προοδευτικη ανοδο του ανθρωπου απο την ΠΔ στην ΚΔ που εγραψες και δεν δεχτηκα, διαβασε τι γραφει ο Μητροπολιτης Ναυπακτου στο λινκ που εσυ μας εδωσες. "...και ότι δήθεν ο άνθρωπος ανεβαίνει προοδευτικά στην αλήθεια, περνώντας από την Παλαιά στην Καινή Διαθήκη. Αυτό δεν είναι σωστό, γιατί, όπως είδαμε προηγουμένως, και στην Παλαιά Διαθήκη έχουμε μέθεξη τού ασάρκου Λόγου δια της θεώσεως του Προφήτου, έστω και κατά προσωρινό τρόπο."

3) Αυτο που δεν εχω ποτε καταλαβει ειναι γιατι η Αγια Γραφη και ειδικα η ΠΔ χρειαζεται ερμηνεια. Γραφτηκε για απλοικους, αμορφωτους ανθρωπους που τους ελεγα και γιδοβοσκους, απο Ιουδαιους ιερεις περι τον 7ο με 6ο αιωνα π.χ.
Προσφατα διαβασα την ερμηνεια/μεταφραση της Γραφης απο τον Κολιτσαρα και κυριολεκτικα εφριξα. Στην ερμηνεια του βαζει λεξεις και προτασεις που καμμια σχεση δεν εχουν με το κειμενο,προπαγανδιζοντας δηλαδη τον αναγνωστη που δεν μπορει να καταλαβει το "πρωτοτυπο" κειμενο, στην γραμμη που θελει αυτος να περασει. Συν οτι προσπαθει να εξαφανισει αντιφασεις, βαζοντας προτασεις που δεν υπαρχουν στο "πρωτοτυπο.
Αυτο μου θυμιζει εντονα πωλητη που υπερβαλλει την αξια του προιοντος του για να το πουλησει. Πωλητες θρησκειας λοιπον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alphabet την 14 Νοέμ 2018, 00:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 14 Νοέμ 2018, 00:00

Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 19:51
Περισσότερο με φαινεται να απασχολει εσενα και αλλους, σας εχει πιασει μια πολεμικη σχεδον μανια με το θεμα "γκρεμισμα του Θεου". Ο οποίος αν υπάρχει ειναι αδυνατο να γκρεμιστει και αν δεν υπάρχει επίσης είναι αδυνατο να γκρεμιστει, ειναι λουζ λουζ η φαση που προσπαθειτε.
Δεν μας ενδιαφέρει να γκρεμίζουμε κάποιον θεό εξάλου είναι νεκρός. Μας ενδιαφέρει να απελευθερώσουμε τα μυαλά
των ανθρώπων από την ιδέα του θεού. Να γκρεμίσουμε την εκκλησίες Του, όχι τις δικές Του εκκλησίες αλλά τις εκκλησίες
έφτιαξαν οι άνθρωποι για να λατρεύουν την ιδέα Του. Να καταστρέψουμε τα δεσμά Του, όχι τα δεσμά του ίδιου αλλά
αυτά τα δεσμά που έφτιαξαν οι άνθρωποι για τον εαυτό τους προβάλοντας τα στον Παντοδύναμο. Να εξαφανίσουμε την
πανταχου παρούσα ιδέα Του στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων, την παρουσία Του στο τραπέζι (νηστεία), την
παρουσία Του στο κρεββάτι, την παρουσία Του στον πολεμο, την παρουσία Του στον πόλεμο.

Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε εμείς οι μαχητικοί άθεοι απόποιο μετερίζι έλαχε στον καθένα, άλλος στη δουλειά,
άλλος στον δρόμο, άλλος στο σχολείο, άλλος στο διαδίκτυο.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 14 Νοέμ 2018, 00:05

Alphabet έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 11:19
Σουβλίτσα έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:54

Άλφα, πώς γίνεται να είναι ο Θεός έξω από τον χρόνο και να υπάρχει ταυτόγχρονα δεσμευμένος, όπως ισχυρίζεσαι, στο παρόν?

Επίσης, πού δεν αλλάζουν οι αποφάσεις του στην ΠΔ?
Την Νινευή τελικά δεν την τιμώρησε.

ΓΙα να μην αρχίσεις πάλι όμως την άλλη κουβέντα, οτι αλλού λέει η ΠΔ οτι ο Θεός δεν αλλάζει τις αποφάσεις του (το ξανασυζητήσαμε πριν λίγο καιρό σε άλλο νήμα), η απόφαση ή "απόφαση" του Θεού δεν αλλάζει, η ίδια είναι, η ενέργεια ή το σύμπτωμα για τους Νινευίτες εαν δεν μετανοούσαν θα ήταν συγκεκριμένο. Ήταν εκείνοι που τελικά άλλαξαν τις αποφάσεις τους και δεν έγιναν αγωγοί κάποιας τιμωριτικής ενέργειας. Επειδή ο Θεός είχε αποφασίσει να τιμωρήσει την αμαρτία, η οποία έπαψε να υφίσταται μετά την ειλικρινή και έμπρακτη αλλαγή των ανθρώπων
Δεν ειπα ποτε οτι ειναι δεσμευμενος στο παρον. Που το ειδες αυτο;

Παρέλειψες να συμπεριλάβεις το ποστ σου στο οποίο σου απάντησα:
Alphabet έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:26
Συνοψιζοντας εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι χριστιανοι που απαντουν δεν εχουν καταλαβει την μεγαλυτερη αντιφαση τους.
Και αυτη ειναι οτι ο Γιαχβε τηε ΠΔ ειναι κατα το δογμα ο Τριαδικος Θεος, ο οποιος ειναι (παλι κατα το δογμα) εξω απο τον χρονο, ητοι δεν υπαρχει για αυτον παρελθον και μελλον, αλλα μονο παρον και ως εκ τουτου δεν μπορει να αλλαξει τις αποφασεις του, οχι μονο για αυτο αλλα και για αλλους λογους.
Συνεπως για να ειναι καποιος χριστιανος πρεπει να δεχθει ολοκληρη την ΠΔ σαν τον λογο και του Ιησου, δηλαδη να σκοτωνουμε ανυπακουα παιδια, να μην επιτρεπουμε σε αναπηρους να μπουν σε ναους ή και να θυσιασουν, κλπ, κλπ, κλπ...

Και εδω αρχιζουν τα προβληματα.
Και επαναλαμβάνω: πρώτα αποδέχεσαι το γεγονός οτι ο Θεός υπάρχει έξω από τον χρόνο και μετά κάνεις δεύτερη αποδοχή και λες οτι για Εκείνον υπάρχει μόνο παρόν το οποίο και τον δεσμεύει στις αποφάσεις του.
Παρόν υπάρχει μόνο για τον άνθρωπο και την κτίση, τα οποία ορίζονται εντός χρόνου, σε αυτόν τον χρόνο, της Κτίσεως, ο Θεός υπάρχει χωρίς κανέναν περιορισμό χρονικό (μέλλον-παρελθόν-παρόν).

Και σου εξήγησα με το παράδειγμα με τους Νινευίτες και πώς ο Θεός δρα μέσα στο χωροχρονικό γίγνεσθαι χωρίς Εκείνος να επηρεάζεται και να αλλοιώνεται ως προς το Είναι και το Θέλημά Του.

Οπότε, το πρόβλημα αρχίζει μάλλον από την δική σου λανθασμένη κατανόηση της σχέσεως Θεού και Χωροχρόνου. :)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11914
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 14 Νοέμ 2018, 00:27

Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 23:40
Sid Vicious έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 23:09
Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 20:11

Λίγο πριν αρνήθηκες πως είσαι χριστιανός (το μπλε κείμενο), αλλά αμέσως κατόπιν στηρίζεις την Ορθοδοξία.
Και επειδή η Επιστήμη δεν μπορεί - ακόμα - να απαντήσει πλήρως, υιοθετείς ως σωστό το "εφεύρημα" της θρησκείας σου, που λόγω τόπου γέννησης, είναι χριστιανική, δλδ καθαρά κατά τύχη χριστιανός.
Τα υπόλοιπα είναι κάργα μπουρμπουλήθρες, με τελικό συμπέρασμα το Ορθοδοξία ή Θάνατος.
Ο "πατήρ" Κλεομένης και η Λουκά θα σε χειροκροτούσαν. :g030:
Έχεις αδυναμία κατανόησης αλλά δεν πειράζει, την ευχή μου.
Με τον κλεομενη διαφωνώ γιατί είναι εναντίον του Μεταλ, φαντάζομαι και εσύ δεν ακούς Μεταλ οπότε πιο πολύ ταιριάζεις εσύ με Κλεομενη.
Ούτε με την Λουκα μπορώ να είμαι, δεν με αρέσει, με αρέσουν και οι προκλητικά ντυμένες έτσι κι αλλιώς. Άσε που και αυτή τσιρίζει όπως εσύ, πιο πολύ ταιριάζετε, στην χαρίζω! Τυχερακια!!!
Μια χαρά κατανόηση κειμένου έχω, εσύ τα έχεις κάνει αχταρμά: πρώτα πιστεύεις, μετά το αρνείσαι, μετά ξαναπιστεύεις και καταλήγεις Ορθοδοξία ή Θάνατος!
Τρικυμία εν θρησκευτικώ κρανίω.
Πήρες την ορθοδοξία, της έκανες κοπτορραπτική και την έφερες στα μέτρα σου;
Συμπέρασμα: Είσαι μια από τις χιλιάδες αιρέσεις του χριστιανισμού και μάλιστα μονομελής! :g030:
.
Είμαι μια αίρεση μόνος μου ναι :)
Εσύ ιεροκηρυκα τι είσαι;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 14 Νοέμ 2018, 00:49

Σουβλίτσα έγραψε:
14 Νοέμ 2018, 00:05

Παρέλειψες να συμπεριλάβεις το ποστ σου στο οποίο σου απάντησα:
Alphabet έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:26
Συνοψιζοντας εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι χριστιανοι που απαντουν δεν εχουν καταλαβει την μεγαλυτερη αντιφαση τους.
Και αυτη ειναι οτι Γιαχβε τηε ΠΔ ειναι κατα το δογμα ο Τριαδικος Θεος, ο οποιος ειναι (παλι κατα το δογμα) εξω απο τον χρονο, ητοι δεν υπαρχει για αυτον παρελθον και μελλον, αλλα μονο παρον και ως εκ τουτου δεν μπορει να αλλαξει τις αποφασεις του, οχι μονο για αυτο αλλα και για αλλους λογους.
Συνεπως για να ειναι καποιος χριστιανος πρεπει να δεχθει ολοκληρη την ΠΔ σαν τον λογο και του Ιησου, δηλαδη να σκοτωνουμε ανυπακουα παιδια, να μην επιτρεπουμε σε αναπηρους να μπουν σε ναους ή και να θυσιασουν, κλπ, κλπ, κλπ...

Και εδω αρχιζουν τα προβληματα.
Και επαναλαμβάνω: πρώτα αποδέχεσαι το γεγονός οτι ο Θεός υπάρχει έξω από τον χρόνο και μετά κάνεις δεύτερη αποδοχή και λες οτι για Εκείνον υπάρχει μόνο παρόν το οποίο και τον δεσμεύει στις αποφάσεις του.
Παρόν υπάρχει μόνο για τον άνθρωπο και την κτίση, τα οποία ορίζονται εντός χρόνου, σε αυτόν τον χρόνο, της Κτίσεως, ο Θεός υπάρχει χωρίς κανέναν περιορισμό χρονικό (μέλλον-παρελθόν-παρόν).

Και σου εξήγησα με το παράδειγμα με τους Νινευίτες και πώς ο Θεός δρα μέσα στο χωροχρονικό γίγνεσθαι χωρίς Εκείνος να επηρεάζεται και να αλλοιώνεται ως προς το Είναι και το Θέλημά Του.

Οπότε, το πρόβλημα αρχίζει μάλλον από την δική σου λανθασμένη κατανόηση της σχέσεως Θεού και Χωροχρόνου. :)
Κατ' αρχας μην βαζεις δικες σου λεξεις στο στομα μου. Ποτε δεν αποδεχθηκα οτι ο Θεος ειναι εξω απο τον χρονο. ΕΙπα, κατα το δογμα.
Δευτερον ειπα οτι δεν υπαρχει για τον θεο (παντα κατα το δογμα) παρελθον και μελλον, αλλα μονο παρον και σου εδωσα και λινκς που το επιβεβαιωνουν.
Alphabet έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 00:26

Ο Θεός είναι παντογνώστης
Και φυσικά, αφού είναι πανταχού παρών, γνωρίζει και τα πάντα, όπως παραπάνω είπαμε, είναι επομένως και παντογνώστης. Γνωρίζει τα πάντα όχι ως παρελθόντα ή ως μέλλοντα, αλλά πάντα ως παρόντα. Γιατί; Διότι ο Θεός είναι άχρονος και χρόνος για το Θεό δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει παρελθόν και μέλλον, παρά μόνο παρόν. Δεν υπάρχει για το Θεό χθες και αύριο, παρά μόνο σήμερα. Έτσι τα γνωρίζει όλα ως παρόντα, σαν να γίνονται τώρα και αυτά που έγινα πριν αιώνες και αυτά που θα γίνουν στο απώτερο, το απροσδιόριστο μέλλον. Δηλαδή τα γνωρίζει ο Θεός όλα αχρόνως, τελείως και αμέσως. «Ἁπλῶς καθορᾷ τά τε ἐνεστῶτα, τά τε παρελθόντα καί τά μέλλοντα, πρίν γενέσως αὐτῶν», και προτού να γίνουν, «ἀθρόως τά πάντα καί ἕκαστον ἐν μέρει (όλα μαζεμένα και το καθένα χωριστά) μιᾷ προσβολῇ προβλέπει», όπως λέει ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος. Με μια ματιά συγχρόνως, όλα μαζί τα συλλαμβάνει και τα βλέπει.

Ο Θεός είναι αιώνιος
Άλλη αυτή η ιδιότητα του Θεού η αιωνιότητα, ή καλύτερα η αϊδιότητα. Δηλαδή ο Θεός δεν περιορίζεται από χρόνο, μέσα σε 100 ή 1000 ή εκατομμύρια χρόνια. Ο Θεός είναι έξω από το χρόνο και υπεράνω του χρόνου, κύριος και εξουσιαστής του χρόνου...

Ο Θεός είναι αναλλοίωτος
Δεν αλλάζει ποτέ....Και πάλι στην περίπτωση της Νινευή είπε στον προφήτη Ιωνά, πως θα καταστρέψει όλη την πόλη, έπειτα όμως, όταν οι Νινευίτες μετανόησαν, μετανόησε και ο Θεός και δεν τους κατάστρεψε; (Ιωνά γ΄ 10). Να λοιπόν που αλλάζει ο Θεός και μεταβάλλεται. Να που αλλάζει αισθήματα, αποφάσεις, γνώμες και πράξεις. Πού είναι, λοιπόν, το αμετάβλητο και αναλλοίωτο του Θεού; Η απάντηση που δίνουμε στην απορία αυτή είναι τούτη. Πράγματι ο Θεός ποτέ δεν αλλάζει, αλλά μένει αναλλοίωτος σε όλα του. Η αντίληψη αυτή, ότι ο Θεός αλλάζει, είναι γνώμη και αντίληψη ανθρώπινη. Εμείς οι ατελείς άνθρωποι, που διαρκώς αλλάζουμε γνώμες και αισθήματα, εκλαμβάνουμε και του Θεού τις ενέργειες ως μεταλλαγή...Ως προς το ζήτημα τούτο παρατηρεί και η Αγία Γραφή, ότι «οὐχ ἄνθρωπός ἐστι τοῦ μετανοῆσαι αὐτός (ο Θεός)», αλλά μένει σταθερός και αμετάβλητος σε αυτά που αποφάσισε και είπε πως θα πράξει, «μή δυνάμενος ἀρνήσασθαι ἑαυτόν» (Α΄ Βασιλ. ιε΄ 29 και Β΄ Τιμόθ. β΄ 13).
ΠΗΔΑΛΙΟΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ http://alavastron.blogspot.com/2016/12/ ... s.html?m=1

Ο Θεός υπέρκειται του χρόνου ποιοτικά και οντολογικά, και αυτό διότι ο χρόνος είναι ποίημα της δημιουργικής ενέργειάς Του. Ο Θεός υπάρχει και ζει αιωνίως, στην αιωνιότητα, μέσα στην οποία κινείται ο χρόνος -παρελθόν, παρόν και μέλλον...
Το αναλλοίωτο του Θεού συνδέεται άρρηκτα με το όλο, την πληρότητα, το τέλειο, «ο τέλειος ούτε μειούται, ούτε αυξάνεται»[10] . Δεν τοποθετείται ο Θεός μεμονωμένα ούτε στο παρελθόν ούτε στο μέλλον, άλλα νοείται ως διαρκές και αιώνιον παρόν...
Το άτρεπτο και αναλλοίωτο της Θείας Ουσίας επισημαίνεται με σαφήνεια και δηλώνεται με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο από τον Ίδιο τον Θεό, ο Οποίος λέγει: «Εγώ Κύριος ο Θεός υμών, και ουκ ηλλοίωμαι»[5].
http://www.oodegr.com/oode/dogma/ktisi/ ... aiwn_1.htm

Ο Θεός είναι ΑΧΡΟΝΟΣ. Και ως άχρονος, είναι ΑΤΡΕΠΤΟΣ (αμετάβλητος). Η Παντοδυναμία Του, ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΤΡΕΠΤΟΣ.....Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΑΤΡΕΠΤΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΙΩΝΙΩΣ». Τίποτα άλλο. Κάθε φράση που προϋποθέτει τροπή, ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ (άχρονος και άτρεπτος), και συνεπώς δεν έχει λογική αξία.
http://www.oodegr.com/oode/theos/theos5.htm
Δεν τα διαβασες καν αυτα που σου παρεθεσα ετσι; Ηρθες κατευθειαν για κριτικη. :fp:
Εφ' οσον λοιπον ο θεος κινειται μεσα στην αιωνιοτητα και βλεπει τα του παρελθοντος, τα του μελοντος και τα του παροντος πριν καν αυτα συμβουν, πως ειναι δυνατον να αλλαξει γνωμη;

«Ἁπλῶς καθορᾷ τά τε ἐνεστῶτα, τά τε παρελθόντα καί τά μέλλοντα, πρίν γενέσεως αὐτῶν», Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

Και μια φιλικη συμβουλη. Αν ο θεος γνωριζει τα παντα για το μελλον σου πριν γεννηθεις, δεν ειναι αναγκη να κανεις μετανοιες και λιβανισματα. Οτι ειναι να γινει θα γινει. Ξερει ο Θεος. :003:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 14 Νοέμ 2018, 00:50

Η παλαια διαθηκη οπως και πολλα αρχαια κειμενα ειναι μειγμα, ιστορικων γεγονοτων και μυθων σε συνδυασμο με διδασκαλια καποιων αρχων ηθικης..

Αν διαβασεις το κειμενο της και προσπερασεις τις διαφορες μυθοπλασιες βρισκεις αρκετα ενδιαφεροντα..

Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση οταν την διαβαζα πιο νεος ητανε οτι ειχανε φτιαξει το προφιλ του θεου εντελως στα μετρα τους..Ο θεος της παλαιας διαθηκης ητανε αιμοδιψης σε βαρος των κακων, ασπλαχνος και τιμωρος...Οπως τον θελανε δηλαδη οι Εβραιοι της εποχης που αντιμετωπιζαν θεματα επιβιωσης καθως περικυκωνονταν απο ισχυρους και παραλληλα εχθρικους λαους..

Μετα στην Καινη Διαθηκη τα ξεχασανε αυτα διοτι ειχανε κυριαρχησει πλεον απολυτα οΙ Ρωμαιοι που δεν χαμπαριαζαν απο θεους που ριχνανε "φωτιες" απο τον ουρανο... Ο θεος της Καινης Διαθηκης προεκυψε ειρηνιστης καθως τετοιον χρειαζονταν οι Εβραιοι για να μην προκαλεσουνε την οργη της Ρωμης..

Παντως πολλοι της κατακρινουνε τη Παλαια Διαθηκη και γενικα συμφωνω με την κριτικη αλλα για να ειμαι ειλικρινης μπροστα στα..τερατα της αρχαιας ελληνικης μυθολογιας και στα "επιτευγματα" των αρχαιαων Ελ θεων μαλλον μετριοπαθες ειναι το κειμενο.

Τουλαχιστον στην Παλαια Διαθηκη ο θεος κατοικουσε στον ουρανο οχι στον..Ολυμπο και δεν ητανε παιδεραστης, μοιχος ή κτηνοβατης σαν το Δια..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 14 Νοέμ 2018, 01:00

Συμφωνω, αλλα πως να το κανουμε; Οι Ελληνες παντα θεωσρουσαν τον εαυτο τους γαμ*α. :fp:
Τα κακομοιρα τα αρνακια να δεις τι εχουν τραβηξει... :smt005:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών