Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 15 Ιαν 2019, 03:58

Τα κουμούνια εκτός από μερκελιστές που έγιναν υποστηρίζουν και φαραώ δηλαδή !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 03 Μάιος 2019, 22:30

Σουβλίτσα έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 15:52
[....]
Είσαι σίγουρος οτι, καλά εμένα ή τον εαυτό σου οκ νο προμπλεμ, μπορείς να κοροιδέψεις όποιον σε διαβάζει και να μην χαρακτηρίσει τις προσπάθειές σου όπως ακριβώς διαπιστώνω εγώ? (και ο Ο.Ι., by the way, για να είναι ευχαριστημένος και ο Νάνδρος :lol: )?
[....]
Καλή μου Σουβλίτσα, χωρίς να θέλω να συνεχίσω τους παλιούς διαλόγους που είχα με τον ΑΩ στο παλιό πχορουμ, κάπου εκεί είχε εντοπιστεί το ακόλουθο σε σχέση με το προφίλ του ΑΩ:
Νήμα τού Alphabet:
"Re: Επιτρεπεται η απατη για ψυχικη ωφελεια;"
Δημοσίευση από Ερευνητής » Μάιος 7th, 2013, 5:38 pm
lostinspace
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν προς τι τα ερωτήματά σου αφού εσύ έχεις καταλήξει.
Θές να βοηθηθείς στην κατανόηση των κειμένων που σου φαίνονται ακατανόητα?
Θές να περάσεις την ώρα σου διαβάζοντας τις ανόητες απαντήσεις των ηλιθίων χριστιανών?
Θες να φωτίσεις και να ξεστραβώσεις τους πεπλανημένους και αμαθείς?
Νομίζω ότι είναι αρκετά ξεκάθαρο πως ο Alphabet έκανε εγγραφή στο πχόρουμ με αποκλειστικό σκοπό....να χλευάσει τον Χριστιανισμό και τους Χριστιανούς.

Αντί να ξοδέψει τον χρόνο του σε κάτι που αγαπάει και τον γεμίζει, τον ξοδεύει με χιλιάδες μηνύματα στο να χλευάσει αυτό που αγαπάει και πιστεύει ο άλλος.

Ο διάλογος είναι ανώφελος φίλε μου και κυρίως υποκριτικός .
Οπότε, μιας και με ανέφερες είπα να κάνω την διευκρίνιση γιατί, όπως είπα και εδώ, δεν έχω σκοπό να επαναλάβω τις εν λόγο αντιπαραθέσεις με τον ΑΩ σε τέτοια βάση συζήτησης :roll:

Χριστός Ανέστη και βοήθειά μας η Ζωοδόχος Πηγή!

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 05 Μάιος 2019, 17:36

Και κάτι ακόμα μιας και είδα το επόμενό σου ποστ που πάλι με αναφέρεις, δες για να καταλάβεις καλύτερα τι παίζει με τον ΑΩ
Σουβλίτσα έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 15:59
Φυσικά, επειδή με τρώει και η περιέργεια όμως, εκεί που λες για κεφαλή του Χριστού τον Θεό και διαχωρίζεις τον Χριστό για να πεις οτι ο Χριστός δεν είναι Θεός, νομιζω οτι μετά από όλον αυτόν τον διάλογο που έχουμε κάνει μέχρι εδώ και ό,τι σου έχω ανταπαντήσει, η αμηχανία σου είναι έκδηλη ωστε να γυρνάς την κουβέντα όπου και όπως και όποτε εσυ θες για να δημιουργείς ψευδοεντυπώσεις. Αυτά είναι πράγματα τα οποία δεν στέκουν μεταξύ ανθρώπων που ισχυρίζονται οτι γνωρίζουν θεολογικά θέματα.
ΜΠορείς να πεις, δεν Τον πιστεύω, αλλά δεν μπορείς να ισχυρίζεσι αυθαίρετα βασιζόμενος στα λόγια του Παύλου οτι Παύλος ΔΕΝ αναγνωρίζει τον Χριστό ως Θεό, διαστρεβλώνοντας την ερμηνεία των λεγομένων του. Κι ένα μικρό παιδι θα καταλάβαινε την ζαβολιά, εσύ είσαι μεγάλο και η ζαβολιά λέγεται κάπως αλλιώς.

Ας μπει και Ο.Ι. να μας πει :P

Είπαμε, καλή συνέχεια στον αγώνα σου...

(by the way, o πνευματικός μου φαντάζομαι θα μου έλεγε ό,τι και ο Παύλος: μετα πρώτης και δευτέρας, ξου...)
Είναι απλά τα πράγματα Σουβλίτσα.
Σε ένα από τα πολλά νήματα τού παλιού πχόρουμ που ήρθα σε αντιπαράθεση με τον ΑΩ για τη θεότητα τού Ιησού, κοίτα τι έγινε:
από Ο.Ι. » Σεπτέμβριος 10th, 2014, 1:38 am
alphabet έγραψε:
Επισης αν ο ενας ευαγγελιστης γραφει οτι ο αγγελος ειπε "οὗτος ἔσται μέγας καὶ υἱὸς ὑψίστου κληθήσεται, καὶ δώσει αὐτῷ Κύριος ὁ Θεὸς τὸν θρόνον Δαυῒδ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ, 33 καὶ βασιλεύσει ἐπὶ τὸν οἶκον Ἰακὼβ εἰς τοὺς αἰῶνας, καὶ τῆς βασιλείας αὐτοῦ οὐκ ἔσται τέλος " και ο αλλος ευαγγελιστης οτι συμφωνα με τον αγγελο, αυτος θα σωσει τον κοσμο απο τις αμαρτιες και θα ονομαζεται "ο Θεος μεθ' υμων", πως μπορειτε να λετε απολογητικες μπουρδες του στυλ "ο διαβολος δεν ηξερε αν ο Ιησους ηταν θεανθρωπος;"
Κουφος ή ηλιθιος ειναι; :lol:
Δε σου λέω εγώ:
"ΥΓ
Τώρα, μετά από τόσες προσπάθειες τόσο καιρό που προσπαθείς να μας αποδείξεις ότι ο Ιησούς δεν είναι Θεάνθρωπος και "ισος και ομοιος με τον Θεο" ή ότι "οι συγγραφεις των ευαγγελιων, δεν γνωριζαν οι κακομοιροι οτι μετα απο 300 χρονια ο Ιησους θα αναδεικνυοταν ισος και ομοιος με τον Θεο" όπως λες, τώρα μένει να αρχίσεις προσπάθειες για να μας αποδείξεις τεκμηριωμένα απ' τη Γραφή από που συμπεραίνεις ότι ο διάβολος ήξερε ότι ο Ιησούς είναι Θεάνθρωπος... :003: "

...άσε που από την άλλη:
alphabet έγραψε:
Θεοδόσιος έγραψε:
Ο Ιωάννης ο Πρόδρομος έπρεπε να εκλάβει την προσφώνηση υιός του Θεού, την οποία άκουσε στα Θεοφάνεια ως απόδειξη θεότητας; Ναι ή όχι;
Οχι και θα σου πω γιατι. Ο υιος του Θεου δεν ειναι απαραιτητα Θεος και σιγουρα οχι ιδιος με τον Θεο. Η ιστορια ειναι γεματη απο ημιθεους γυιους θεων.
:smt005::smt005::smt005:

Το δίπορτο και η "απάτη για αντιθεϊστική ωφέλεια" που λέγαμε... :003:

Ο.Ι.
Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί ο διάλογος σε μια τέτοια βάση είναι ανώφελος που λέει και ο ερευνητής;
Επίσης,όσον αφορά το αν "Ο υιος του Θεου δεν ειναι απαραιτητα Θεος και σιγουρα οχι ιδιος με τον Θεο", τα συμπεράσματα βγαίνουν απ αυτό αν κατά τον Παύλο είναι ή όχι:

"Φιλιπ. 2,5 τοῦτο γὰρ φρονείσθω ἐν ὑμῖν ὃ καὶ ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ, Φιλιπ. 2,6 ὃς ἐν μορφῇ Θεοῦ ὑπάρχων οὐχ ἁρπαγμὸν ἡγήσατο τὸ εἶναι ἴσα Θεῷ, Φιλιπ. 2,7 ἀλλ᾿ ἑαυτὸν ἐκένωσε μορφὴν δούλου λαβών, ἐν ὁμοιώματι ἀνθρώπων γενόμενος, Φιλιπ. 2,8 καὶ σχήματι εὑρεθεὶς ὡς ἄνθρωπος ἐταπείνωσεν ἑαυτὸν γενόμενος ὑπήκοος μέχρι θανάτου, θανάτου δὲ σταυροῦ. Φιλιπ. 2,9 διὸ καὶ ὁ Θεὸς αὐτὸν ὑπερύψωσε καὶ ἐχαρίσατο αὐτῷ ὄνομα τὸ ὑπὲρ πᾶν ὄνομα, Φιλιπ. 2,10 ἵνα ἐν τῷ ὀνόματι Ἰησοῦ πᾶν γόνυ κάμψῃ ἐπουρανίων καὶ ἐπιγείων καὶ καταχθονίων, 2,11 καὶ πᾶσα γλῶσσα ἐξομολογήσηται ὅτι Κύριος Ἰησοῦς Χριστὸς εἰς δόξαν Θεοῦ πατρός.
"


Νομίζω είναι ξεκάθαρο...
Επειδή όμως είναι σήμερα του Αποστόλου Θωμά :D

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 05 Μάιος 2019, 18:05

Alphabet έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 19:42
Σουβλίτσα έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 15:59
ΜΠορείς να πεις, δεν Τον πιστεύω, αλλά δεν μπορείς να ισχυρίζεσι αυθαίρετα βασιζόμενος στα λόγια του Παύλου οτι Παύλος ΔΕΝ αναγνωρίζει τον Χριστό ως Θεό, διαστρεβλώνοντας την ερμηνεία των λεγομένων του. Κι ένα μικρό παιδι θα καταλάβαινε την ζαβολιά, εσύ είσαι μεγάλο και η ζαβολιά λέγεται κάπως αλλιώς.

Ας μπει και Ο.Ι. να μας πει :P

Είπαμε, καλή συνέχεια στον αγώνα σου...

(by the way, o πνευματικός μου φαντάζομαι θα μου έλεγε ό,τι και ο Παύλος: μετα πρώτης και δευτέρας, ξου...)
Με τον Ο.Ι. εχουμε κανει ισως τις μεγαλυτερες συζητησεις στην θρησκειολογια, αλλα σχεδον παντα συμφωνουσαμε οτι διαφωνουμε. Παντως παρα το εμφανες τρολλαρισμα του την τελευταια φορα που συζητησαμε, τον συμπαθω και ενδιαφερομαι για την υγεια του.
Τις έχω όλες τις συζητήσεις κι αν τις φέρω θα φανεί ότι το τρολάρισμα ξεκίνησε από αλλού :smt124
Μιλάμε για τρισέντονα και δεν αξίζει τον κόπο για έναν απλό ισχυρισμό... :roll:
Όσον για τον καρκίνο το ξέρω και σ ευχαριστώ! (μετά 7 χρόνια όλα καλά)

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 05 Μάιος 2019, 18:06

Πιστεύεις στην Οδύσσεια του Ομήρου;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Πιστεύετε στην Παλαιά Διαθήκη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 05 Μάιος 2019, 18:16

Άνοιξε νήμα κι αν είναι ενδιαφέρον και έχω διάθεση ν' ασχοληθώ, ίσως συμμετάσχω.

Τώρα πάω για κανα τσιπουράκι που για την ώρα το βλέπω πιο ενδιαφέρον

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών