Τι φοβάται ένας άθεος;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

User_601

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 03 Δεκ 2018, 06:34

Spiros252 έγραψε:
03 Δεκ 2018, 00:08
Γιατί να μη φοβούνται και οι άθεοι δηλαδή; Υπεράνθρωποι είναι;
Oλοι κατι φοβουνται Σπυρο.Ανθρωπος που λεει οτι δεν φοβαται τιποτα,ψεμματα λεει.
Το οτι ομως φοβουνται τον Θεο,ειναι καθαρα δικο του συμπερασμα,ενω το προτασει ως δογμα και στανταρακι,επισης το δαχτυλο που κουναει,τον προσυλητιμσο που προσπαθει να κανει,το προσβλητικο υφος,η ξερολιαση,θελει να μας προειδοποιηση κιολας,αυτα να τα κρατησει για την παρτη του.

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 03 Δεκ 2018, 08:30

Ju-87 έγραψε:
02 Δεκ 2018, 12:01
Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:Πρώτον, να ρωτήσω γιατί σε νοιάζει, Ju-87, το τι νιώθουν οι άθεοι;
Καθαρά λόγω Αγάπης ως προς αυτούς. Και ένας μανιώδης καπνιστής ή ένας παχύσαρκος άντρας έχουν το δικαίωμα να συνεχίσουν να ζουν όπως εκείνοι θέλουν, εαν όμως δεν τους προειδοποιήσεις για τις συνέπειες που θα έχουν λόγω αυτού του τρόπου ζωής μετά θα έχουν το δικαίωμα να σε κατηγορήσουν ότι δεν τους προειδοποίησες...
εντελώς φιλικά, χρειάζεσαι ψυχίατρο

και κουβέντα για το που τα γνωρίζεις αυτά τα πράγματα... δεν τεκμηρίωσες το παραμικρό

νομίζω είναι αποτελέσματα βαθιάς συμπλεγματικής συμπεριφοράς, μίλα με κάποιον

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 03 Δεκ 2018, 08:33

Γραφικός έγραψε:
02 Δεκ 2018, 23:28
Εγώ θα ήθελα να ξέρω ποιο είναι το κίνητρο του νηματοθέτη να μοιραστεί το συμπέρασμα με ένθεους και άθεους του φόρουμ. Δεν το θέτει απλά, φιλοσοφικά, σαν να λέμε "μήπως οι άθεοι, ξέρω 'γω, φοβούνται κι αυτοί κάποιο Θεό;"

Αλλά αυτό που λέει είναι
Όχι, φίλοι μου, υπάρχει κάτι που οι άθεοι φοβούνται ακόμη περισσότερο!

Και αυτό είναι ο ίδιος ο Θεός! Και ας λένε ότι δεν τον πιστεύουν...

Τις καληνύχτες μου!
σα να είναι πάνω στο Σινά και να ρητορεύει σε πιστούς του. Κι έρχομαι να σε ρωτήσω κυρ Ju-87, τι σε κάνει να θες να ταπώσεις τους άθεους; Νιώθεις κάποια απειλή από την πάρτη τους; Νομίζεις ότι η έπαρσή σου συνάδει με τον Χριστιανισμό;
απάντησε παραπάνω... λέει το κάνει από Αγάπη

στην ίδια πρόταση λέει ότι το κάνει επειδή αν δε το κάνει θα τον κατηγορήσουμε μετά

δε κάνω πλάκα, δες την δημοσίευση του:
Καθαρά λόγω Αγάπης ως προς αυτούς. Και ένας μανιώδης καπνιστής ή ένας παχύσαρκος άντρας έχουν το δικαίωμα να συνεχίσουν να ζουν όπως εκείνοι θέλουν, εαν όμως δεν τους προειδοποιήσεις για τις συνέπειες που θα έχουν λόγω αυτού του τρόπου ζωής μετά θα έχουν το δικαίωμα να σε κατηγορήσουν ότι δεν τους προειδοποίησες...
"θα έχουμε το δικαίωμα να τον κατηγορήσουμε ότι δεν μας προειδοποίησε". Ωιμέ!

...

δε θα έπρεπε να μου κάνει εντύπωση ότι υπάρχουν ψυχασθενείς στο παραπχορουμ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Δεκ 2018, 08:37

Ju-87 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 23:42
Το ερώτημα του νήματος αφορά περισσότερο τους ιδεολόγους άθεους και όχι τους κοινούς σαρκολάτρες που απορρίπτουν την ύπαρξη του Θεού μόνο και μόνο για τα έχουν καλά με την συνείδηση τους λόγω των αισχροτήτων που διέπραξαν στην ζωή τους.

Τι μπορεί να είναι αυτό που τρομάζει πιο πολύ έναν δηλωμένο άθεο;

Μήπως ο θάνατος; Ο άθεος δεν πιστεύει στην μεταθανάτια ζωή, άρα ξέρει πως ο,τι και αν πετύχει σε αυτήν την ζωή (χρήμα, δόξα κλπ) μια μέρα θα χαθούν οριστικά και ο ίδιος θα γίνει τροφή για τα σκουλήκια...
Οι άθεοι φοβούνται ό,τι και οι ένθεοι. Τα ύψη, το σκοτάδι, τις εξετάσεις, τις ασθένειες, μην πάθει κάτι κάποιος δικός τους, κτλ. Το ερώτημα θα έπρεπε να ήταν γιατί να τα φοβούνται όλα αυτά οι ένθεοι, αφού πιστεύουν σε μια ανώτερη προστατευτική δύναμη που εισακούει προσευχές.

Τον δε θάνατο τον φοβούνται όλοι, ανεξαιρέτως. Δεν έχω γνωρίσει ποτέ στην ζωή μου πιστό που να μην φοβάται τον θάνατο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Δεκ 2018, 10:00

Chainis έγραψε:
02 Δεκ 2018, 22:16
Πάμε σε μια πρωτόγονη κοινωνία, σαν αυτούς που σκότωσαν τον Αμερικάνο ιεραπόστολο στα νησιά Ανταμάν στον Ινδικό κι ακόμα πιο πρωτόγονη.
Σε αυτούς τους ανθρώπους υπήρχαν και υπάρχουν ερωτήματα αναπάντητα, πάντα το είχε αυτό ο άνθρωπος αφού ξεχώρισε από τα ζώα, γιατί τρέμει η γη, γιατί βροντάει ο ουρανός, γιατί νέοι πεθαίνουν, γιατί, γιατί,....

Οι πιο έξυπνοι κάθε φυλής προσπαθούσαν να δώσουν λύση και για όλους με βάση την άγνοια τους υπήρχε μια προφανής λύση:
Κάποιος τα κάνει όλα αυτά τα παράξενα και τρομακτικά.
Αυτός ο κάποιος (ή οι κάποιοι, δεν έχει σημασία) ονομάστηκε θεός.
Που ο θεός αφού μπορούσε να κάνει τέτοια είναι παντοδύναμος.

Και πως τον αντιμετωπίζουμε έναν τέτοιο παντοδύναμο που δεν τον βλέπουμε;
Με την υποταγή, τον φόβο και τον εξευμενισμό.
Και νάτες και οι θυσίες και οι προσφορές εξευμενισμού.
Από ότι θυμάμαι από όταν διάβαζα τον Χρυσό Κλώνο στη σκοπιά κάποτε, αν θεωρείται ακόμα έγκυρος, παίζει να το έχεις πάρει λίγο ανάποδα το αφήγημα.

Ο πολυθεϊσμός προηγείται του μονοθεϊσμού και, interestingly, είναι η τελετουργία που προηγείται και των δύο, και μάλλον προέκυψε από στην συμπαθητική μαγεία, ήτοι χορεύουμε κάνοντας φασαρία μιμούμενοι τις βροντές και τις αστραπές για να έρθει βροχή, ζωγραφίζουμε ζώα και φτιάχνουμε ομοιώματά τους για να έρθουν θηράματα, οι πρώτες προσπάθειες των ανθρώπων να χακάρουν την πραγματικότητα προσπαθώντας να παρεμβάλλουν τα δικά τους patterns στο οντολογικό γίγνεσθαι.

Ο θεοί σαν διάμεσο ανθρώπου και φύσης προέκυψαν αργότερα, όχι σαν η πρώτη εξήγηση που τους ήρθε στο μυαλό αλλά σαν μια ενοποιητική θεωρία των επιμέρους υπερφυσικών δοξασιών, και το κόνσεπτ κατά πάσα πιθανότητα ήταν μεγάλη φιλοσοφική τομή για την εποχή του.

Αυτό φυσικά δεν αλλάζει το γεγονός ότι η εφαρμοσμένη θεολογία είναι ίσως ο πιο διαχρονικά ελκυστικός για λαμόγια κλάδος όλων των εποχών.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 03 Δεκ 2018, 10:12

νταξει ο υλοζωϊσμός και ο ανιμισμός είναι ακόμα πιο
αρχέγονες μορφές.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 03 Δεκ 2018, 10:24

@Stalker

Έγραψα
"Αυτός ο κάποιος (ή οι κάποιοι, δεν έχει σημασία) ονομάστηκε θεός."
Προφανώς ο πολυθεϊσμός ήταν το αρχικό στάδιο, όταν προσωποποιούσαν κάθε τι το ανεξήγητο και εντυπωσιακό, αλλά δεν είναι το κυρίαρχο σε ότι έγραψα.

Το ότι ζωγράφιζαν ζώα στις πέτρες μπορεί να δείχνει ότι ήδη πίστευαν σε θεούς και πιθανότατα το έκαναν οι μάγοι/θεραπευτές/ιερείς που είχαν αναλάβει να εξηγούν τα ανεξήγητα και που οι ίδιοι καθοδηγούσαν και δίδασκαν και τις τελετουργίες πρόσκλησης ή απώθησης καλών ή κακών.

Δεν ξέρω από που προκύπτει το "προέκυψαν αργότερα οι θεοί" που λες.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Δεκ 2018, 10:42

Chainis έγραψε:
03 Δεκ 2018, 10:24
@Stalker

Έγραψα
"Αυτός ο κάποιος (ή οι κάποιοι, δεν έχει σημασία) ονομάστηκε θεός."
Προφανώς ο πολυθεϊσμός ήταν το αρχικό στάδιο, όταν προσωποποιούσαν κάθε τι το ανεξήγητο και εντυπωσιακό, αλλά δεν είναι το κυρίαρχο σε ότι έγραψα.

Το ότι ζωγράφιζαν ζώα στις πέτρες μπορεί να δείχνει ότι ήδη πίστευαν σε θεούς και πιθανότατα το έκαναν οι μάγοι/θεραπευτές/ιερείς που είχαν αναλάβει να εξηγούν τα ανεξήγητα και που οι ίδιοι καθοδηγούσαν και δίδασκαν και τις τελετουργίες πρόσκλησης ή απώθησης καλών ή κακών.

Δεν ξέρω από που προκύπτει το "προέκυψαν αργότερα οι θεοί" που λες.
Μάλλον εννοεί την προσωποποιημένη λατρεία (ζώα, δάση, ποτάμια, κτλ), της οποίας λογικά προηγήθηκε η σύνδεση αιτίας και αιτιατού από την τάση του ανθρώπινου εγκεφάλου να βλέπει μοτίβα. Έχουμε και σήμερα τέτοια κατάλοιπα και τα λέμε δεισιδαιμονίες. Το ίδιο είναι τα γούρια, τα φυλαχτά, οι προλήψεις, η ονειρομαντεία, κτλ. Η θρησκεία είναι κάτι λίγο πιο πολύπλοκο και απαιτεί να προϋπάρχει ένα τέτοιο στάδιο που όλα συνδέονται και δεν είναι τυχαία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2018, 10:44

Νομίζω ότι εστιάζετε κυρίως σε ένα σημείο, που αφορά την προσπάθεια του ανθρώπου για ερμηνεία του ανεξήγητου.
Και είναι διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο θα προσεγγίσει ένας πρωτόγονος το δέος που του προκαλούν τα φυσικά στοιχεία από τον τρόπο αντίληψης των θρησκειών στους αρχαίους πολιτισμούς, που είχαν προχωρήσει τόσο στην επιστήμη όσο και στη φιλοσοφία. Σ' αυτό το επίπεδο, οι θρησκείες απέκτησαν μια πιο ολοκληρωμένη μορφή, που δεν είχε να κάνει μόνο με τους φόβους αλλά και με την ταυτότητα των ανθρώπων. Ουσιαστικώς, οι θεοί λειτουργούσαν τόσο ως τιμωροί της αδικίας όσο και ως πρότυπα. Και ανεξαρτήτως από την χειραγώγηση που ήταν φυσικό να υπάρξει από την εξουσία, οι θρησκευτικοί άτυποι νόμοι λειτουργούσαν ως δικλείδα ασφαλείας γιατί τόσο το "καλό" όσο και το "κακό" δεν ήταν δυνατόν να ορισθούν από τους ανθρώπους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 03 Δεκ 2018, 10:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 10:44
Νομίζω ότι εστιάζετε κυρίως σε ένα σημείο, που αφορά την προσπάθεια του ανθρώπου για ερμηνεία του ανεξήγητου.
Και είναι διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο θα προσεγγίσει ένας πρωτόγονος το δέος που του προκαλούν τα φυσικά στοιχεία από τον τρόπο αντίληψης των θρησκειών στους αρχαίους πολιτισμούς, που είχαν προχωρήσει τόσο στην επιστήμη όσο και στη φιλοσοφία. Σ' αυτό το επίπεδο, οι θρησκείες απέκτησαν μια πιο ολοκληρωμένη μορφή, που δεν είχε να κάνει μόνο με τους φόβους αλλά και με την ταυτότητα των ανθρώπων. Ουσιαστικώς, οι θεοί λειτουργούσαν τόσο ως τιμωροί της αδικίας όσο και ως πρότυπα. Και ανεξαρτήτως από την χειραγώγηση που ήταν φυσικό να υπάρξει από την εξουσία, οι θρησκευτικοί άτυποι νόμοι λειτουργούσαν ως δικλείδα ασφαλείας γιατί τόσο το "καλό" όσο και το "κακό" δεν ήταν δυνατόν να ορισθούν από τους ανθρώπους.
Νταξει, παντα ήσουν αντιφατική, αλλά αυτη την φορα εσπασες το κοντερ.

Το καλό και το κακό, δεν υπάρχουν έξω απο τους ανθρώπους, είναι ανθρώπινες κατασκευές

Και ως τέτοιες, ορίζονται αναγκαστικά απο τους ανθρώπους- όπως περιεγραψες περίπου στην αρχή του ποστ σου.

Μπορείς καλύτερα.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 03 Δεκ 2018, 10:49

Η περίπτωση να μην κατάλαβες τί έγραψε, παίζει;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Δεκ 2018, 11:08

μίστερ μαξ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 10:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 10:44
Νομίζω ότι εστιάζετε κυρίως σε ένα σημείο, που αφορά την προσπάθεια του ανθρώπου για ερμηνεία του ανεξήγητου.
Και είναι διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο θα προσεγγίσει ένας πρωτόγονος το δέος που του προκαλούν τα φυσικά στοιχεία από τον τρόπο αντίληψης των θρησκειών στους αρχαίους πολιτισμούς, που είχαν προχωρήσει τόσο στην επιστήμη όσο και στη φιλοσοφία. Σ' αυτό το επίπεδο, οι θρησκείες απέκτησαν μια πιο ολοκληρωμένη μορφή, που δεν είχε να κάνει μόνο με τους φόβους αλλά και με την ταυτότητα των ανθρώπων. Ουσιαστικώς, οι θεοί λειτουργούσαν τόσο ως τιμωροί της αδικίας όσο και ως πρότυπα. Και ανεξαρτήτως από την χειραγώγηση που ήταν φυσικό να υπάρξει από την εξουσία, οι θρησκευτικοί άτυποι νόμοι λειτουργούσαν ως δικλείδα ασφαλείας γιατί τόσο το "καλό" όσο και το "κακό" δεν ήταν δυνατόν να ορισθούν από τους ανθρώπους.
Νταξει, παντα ήσουν αντιφατική, αλλά αυτη την φορα εσπασες το κοντερ.

Το καλό και το κακό, δεν υπάρχουν έξω απο τους ανθρώπους, είναι ανθρώπινες κατασκευές

Και ως τέτοιες, ορίζονται αναγκαστικά απο τους ανθρώπους- όπως περιεγραψες περίπου στην αρχή του ποστ σου.

Μπορείς καλύτερα.
Μα ακριβώς επειδή είναι ανθρώπινες κατασκευές, χρειάζονται μία βάση/δομή/θεμέλιο.

Από ποιους ανθρώπους ορίζονται;
Σκέψου μια οποιαδήποτε κοινωνία και προσπάθησε να εξηγήσεις γιατί αυτό που μπορεί να θεωρούσε ο χ ως "καλό" ήταν καλύτερο από αυτό που θεωρούσε ως "καλό" ο ψ.
Γιατί θεωρείς ότι βασιλείς και αυτοκράτορες -δηλαδή άνθρωποι με την ύψιστη εξουσία- επιχειρούσαν πάντα θεϊκή καταγωγή ή ταύτιση; Απλώς γιατί ως "απλοί/γήινοι" άνθρωποι δεν μπορούσαν να πείσουν, να δημιουργήσουν το αντίστοιχο δέος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Δεκ 2018, 11:19

Chainis έγραψε:
03 Δεκ 2018, 10:24
@Stalker

Έγραψα
"Αυτός ο κάποιος (ή οι κάποιοι, δεν έχει σημασία) ονομάστηκε θεός."
Προφανώς ο πολυθεϊσμός ήταν το αρχικό στάδιο, όταν προσωποποιούσαν κάθε τι το ανεξήγητο και εντυπωσιακό, αλλά δεν είναι το κυρίαρχο σε ότι έγραψα.

Το ότι ζωγράφιζαν ζώα στις πέτρες μπορεί να δείχνει ότι ήδη πίστευαν σε θεούς και πιθανότατα το έκαναν οι μάγοι/θεραπευτές/ιερείς που είχαν αναλάβει να εξηγούν τα ανεξήγητα και που οι ίδιοι καθοδηγούσαν και δίδασκαν και τις τελετουργίες πρόσκλησης ή απώθησης καλών ή κακών.

Δεν ξέρω από που προκύπτει το "προέκυψαν αργότερα οι θεοί" που λες.
Πάνω κάτω ακριβώς αυτό που λέει ο χέλης, η αφήγηση που θέλει τον πρωτόγονο άνθρωπο να βλέπει παντού θεούς στο στυλ του Δία και του Θωρ είναι μάλλον αναχρονιστική. Οι τροφοσυλλέκτες κατά πάσα πιθανότητα ήταν πολύ πιο πρακτικά όντα από ότι τους καταλογίζεται, ενώ από άποψη ευρημάτων υπάρχει απόσταση ανάμεσα στα ξόρκια και τα χαϊμαλιά μέχρι τις πρώτες ενδείξεις οργανωμένης θρησκείας όπως την ξέρουμε σήμερα.

Η ίδια η δυνατότητα του διαχωρισμού του ενεργού πληθυσμού σε αρμοδιότητες για να μπορείς να έχεις κάστα ιερέων που την ταΐζουν άλλοι πρέπει να έπεται της γεωργικής επανάστασης.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι συμπληρωματικά αυτά που έγραψα, δεν στόχευα να σε ακυρώσω, αν ήταν δεν θα ξεκινούσα λέγοντας αν θυμάμαι καλά κάτι που διάβασα στο πόδι πριν χρόνια...

Ούτε σκαμπάζω τόσο πολύ με τα ανθρωπολογικά που να επιμείνω αν μπει μια καλή παραπομπή που να με ακυρώνει.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 03 Δεκ 2018, 11:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 11:08
μίστερ μαξ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 10:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Δεκ 2018, 10:44
Νομίζω ότι εστιάζετε κυρίως σε ένα σημείο, που αφορά την προσπάθεια του ανθρώπου για ερμηνεία του ανεξήγητου.
Και είναι διαφορετικός ο τρόπος με τον οποίο θα προσεγγίσει ένας πρωτόγονος το δέος που του προκαλούν τα φυσικά στοιχεία από τον τρόπο αντίληψης των θρησκειών στους αρχαίους πολιτισμούς, που είχαν προχωρήσει τόσο στην επιστήμη όσο και στη φιλοσοφία. Σ' αυτό το επίπεδο, οι θρησκείες απέκτησαν μια πιο ολοκληρωμένη μορφή, που δεν είχε να κάνει μόνο με τους φόβους αλλά και με την ταυτότητα των ανθρώπων. Ουσιαστικώς, οι θεοί λειτουργούσαν τόσο ως τιμωροί της αδικίας όσο και ως πρότυπα. Και ανεξαρτήτως από την χειραγώγηση που ήταν φυσικό να υπάρξει από την εξουσία, οι θρησκευτικοί άτυποι νόμοι λειτουργούσαν ως δικλείδα ασφαλείας γιατί τόσο το "καλό" όσο και το "κακό" δεν ήταν δυνατόν να ορισθούν από τους ανθρώπους.
Νταξει, παντα ήσουν αντιφατική, αλλά αυτη την φορα εσπασες το κοντερ.

Το καλό και το κακό, δεν υπάρχουν έξω απο τους ανθρώπους, είναι ανθρώπινες κατασκευές

Και ως τέτοιες, ορίζονται αναγκαστικά απο τους ανθρώπους- όπως περιεγραψες περίπου στην αρχή του ποστ σου.

Μπορείς καλύτερα.
Μα ακριβώς επειδή είναι ανθρώπινες κατασκευές, χρειάζονται μία βάση/δομή/θεμέλιο.

Από ποιους ανθρώπους ορίζονται;
Σκέψου μια οποιαδήποτε κοινωνία και προσπάθησε να εξηγήσεις γιατί αυτό που μπορεί να θεωρούσε ο χ ως "καλό" ήταν καλύτερο από αυτό που θεωρούσε ως "καλό" ο ψ.
Γιατί θεωρείς ότι βασιλείς και αυτοκράτορες -δηλαδή άνθρωποι με την ύψιστη εξουσία- επιχειρούσαν πάντα θεϊκή καταγωγή ή ταύτιση; Απλώς γιατί ως "απλοί/γήινοι" άνθρωποι δεν μπορούσαν να πείσουν, να δημιουργήσουν το αντίστοιχο δέος.
Δεν υπάρχει βάση/δομή/θεμέλιο της ανθρώπινης ηθικής πέρα απο τον άνθρωπο.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τι φοβάται ένας άθεος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 03 Δεκ 2018, 11:35

Σε γενικές γραμμές περιγράφουμε την ίδια διαδικασία εστιάζοντας αλλού ο καθένας.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών