Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11860
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 11 Δεκ 2018, 10:55

bluerose έγραψε:
10 Δεκ 2018, 21:28
Όχι βρε σ


Ερχοτανε στη Σουρωτή και πηγαίναμε
Άλλοι, όπως ο Παπά Γιάννης της Αγίας Άννης, έβγαινε απ' την άλλη μεριά της Ουρανούπολης και πήγα. Τωρα παρακολουθώ αν βγει ο Γέρων Ευθυμιος
Δεν τους ξέρω αυτούς που λες.
Λέγανε διάφορα κάποιοι άλλοι εκεί για φωτισμένους.
Οι άνθρωποι έψαχναν κάποιον να τους δώσει διαβεβαιώσεις και κάποιοι μόλις ακουν φωτισμένο τρέχουν λες και θα κερδίσουν κάτι.
Ένα απο τα θεμελια της θρησκειας αυτο ειναι. Εξαπάτηση και εκμετάλλευση. Αλλά απ την στιγμή που θα σταματήσει να με επηρεάζει στην κοινωνική και πολιτικη ζωή το παπαδαριο δεν με απασχολεί.

Πάντως τον πάππου παίσιο όταν ρωτάγαμε κάποιους μοναχούς προς τα που ειναι δεν τον αντιμετώπιζαν με καλο τροπο.
Ανταγωνισμος και εκεί.

Πηρα κατι συνταγες για φαγητο.
Τα φτιαχνω ακομη και σημερα.
Το κρασι μπομπα. Ειχαν κατι ξυλινα βαρελια τεραστια.
Αγοραζω καθε χρονο τωρα τις γιορτες.
Καθαρα προιοντα παντως τοτε. Ειχα παρει και σπορια για μαρουλια,σπανακι παλαιου τυπου και οχι αυτα που πουλανε εξω σημερα.
Κατι γομαρομαρουλια να κοβεις 2-3 να φτιαχνεις σαλατα νόστιμη.

Καποιοι ειχαν τις κοιλαρες εξω λες και ηταν γκαστρωμενοι αλλοι εβλεπες μονο κοκακα και δερμα.
Καλους και κακους.
Καθε λογης επισκεπτες.
Ομοφυλοφιλους (τους καταλαβαινες απο την ομιλια), ναρκομανείς, αρκετοι απο αλλα δογματα, αθεοι ελαχιστοι.
Θα ξαναπηγαινα για το κρασι και τα μεζεκλικια.
Δεν ξερω αν επιτρεπουν το κηνυγι μεσα εκει.
Αν ναι εχω φυγει...χθες.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Δεκ 2018, 12:37

Ασέβαστος έγραψε:
11 Δεκ 2018, 09:11

τα βλεπω και κανω ρελανς με ζευγαρι ιεχωβαδων, που μου εκαναν ψηστηρι για κανα τεταρτο. με ειχαν βρει στην αυλη να μαστορευω τη βαρκα, επιασαν τον προλογο για θεο και τετοια, εγω συνεχισα να δουλευω και ανα διλεπτο απαντουσα "αφου δεν υπαρχει". μεχρι που εριξα κατι "τημπαναγιασου πουστοκαλωδιο του κερατα, για δε φερνεις ρευμα γαμωτοξεσταυρισου καργιολι.........στοδιαολο θα σε ξηλωσω απο την αρχη". και εφυγαν. :102:
Πλησιάζει τα όρια 22χρονου μορμόνου που γνώρισα σε πανεπιστήμιο εξωτερικού, που είχε έρθει Ευρωπη ιεραποστολή φάση και μας ανέλυε ότι απαγορεύεται να κάνουν σεξ, πριν το γάμο, αλλά είχε κάνει ότι κουλό περνάει από το μυαλό σου, εκτός από διείσδυση σε αιδοίο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Δεκ 2018, 12:41

bluerose έγραψε:
10 Δεκ 2018, 21:55
Καλά, δεν είναι να πας μόνο, είναι να θες
Α, άλλη μια φορά που πήγαινα στην εκκλησία πιο μικρός ήταν στον επιτάφιο, όταν τον στόλιζαν, για τσεκ.
the end

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 11 Δεκ 2018, 12:59

Στρακαστρουκας έγραψε:
10 Δεκ 2018, 15:05
Μου λεει ο αλλος "οι μουσουλμανοι πανε περισσοτερο στο τζαμι απο τους χριστιανους". Τα τζαμια δεχονται πιστους Παρασκευη απογευμα. Οι χριστιανικες εκκλησιες δεχονται Κυριακη πρωι. Πιστευετε οτι ο νεος θα ξυπνησει Κυριακη πρωι να παει εκκλησια? Μηπως το ζητημα της ωρας επιρρεαζει αρνητικα την προσευλευση στην εκκλησια?
Σε πολλές χώρες που ζούνε χριστιανοί και μουσουλμάνοι όπως ο Λίβανος,η Γεωργία,το Ισραήλ, η Ιορδανία, η Αίγυπτος,οι Φιλλιπινες,η Ινδονησία, η Μαλαισία και διάφορες άλλες μουσουλμανικες και χριστιανικές χώρες της Αφρικής και της Ασίας οι μουσουλμάνοι και οι χριστιανοί πάνε περίπου πάνω κάτω το ίδιο συχνά εκκλησία και τζαμί. Αλλα και στη Θράκη πάντως μουσουλμάνοι και χριστιανοί τουλάχιστον στη Ροδόπη που έχω εμπειρία και πιο συγκεκριμένα στον Ιασμο, πάνε πάνω κάτω το ίδιο συχνά τζαμί και εκκλησία δεν είδα τεράστια διαφορά,περισσότερο από τον μέσο όρο της υπόλοιπης (εκτός Θράκης) Ελλάδας στην οποία φαίνεται ότι οι χριστιανοί δε πάνε τόσο συχνά εκκλησία.Μεταξύ των Ορθοδόξων της Ελλάδας οι Παλαιοημερολογιτες είναι κατά πολύ πιο.θρησκευόμενοι και συνεπείς στην πίστη τους από τους νεοημερολογιτες που είναι η πλειοψηφία των Ορθοδόξων της Ελλάδας. Επίσης οι ελληνικές μειονότητες σε Βόρεια Ηπειρο,Κωνσταντινούπολη και Ιμβρο και σε χώρες της πρώην ΕΣΣΔ κτλ πάνε επίσης κατά μέσο όρο πιο συχνά στην εκκλησία από τους χριστιανούς στην Ελλάδα. Επίσης οι χριστιανοί μετανάστες από άλλες χώρες που ζούνε πλέον στην Αθήνα όπως Αιθίοπες, Κόπτες κτλ είναι εξίσου θρησκευόμενοι με τους μουσουλμάνους μετανάστες στην Αθήνα.Τέλος στην Κύπρο οι ελληνοκύπριοι πάνε στην εκκλησία πιο συχνά από όσο πάνε οι τουρκοκύπριοι σε τζαμί.Τέλος υπάρχουν και κάποιες αιρέσεις που έχουν κάποια σχέση με το Ισλάμ αλλά οι χώροι λατρείας τους είναι τα Τζεμ και οι Τεκέδες και όχι τα τζαμιά (Αλεβίτες στη Τουρκία, Αλαουιτες στη Συρία και στο Λίβανο και Μπεκτασιδες στην Αλβανία κτλ) Αυτό που δείχνουν τα πιο πάνω παραδείγματα που είπα δείχνουν ταυτόχρονα ότι δεν παίζει μεγάλο ρόλο η ώρα,κάποιος που είναι πράγματι θρησκευόμενος δεν κολλάει στην ώρα(π.χ οι Πεντηκοστιανοί που τρέχουν πριν καν την ανατολή του ήλιου στα διάβασματα σχεδόν καθημερινά γιατί δε κολλάνε στην ώρα;Επίσης το πόσο θρησκος είναι κάποιος εξαρτάται από την χώρα του.Αλλιώς είναι ένας μουσουλμάνος της Αλβανίας,του Καζακστάν,του Αζερμπαϊτζάν κτλ και αλλιώς ένας μουσουλμάνος της Σαουδικής Αραβίας,του Αφγανιστάν ή του Ιράν.Αντίστοιχα αλλιώς είναι ένας χριστιανός της δυτικής Ευρώπης ή του Καναδά και αλλιώς ένας χριστιανός της υποσαχάριας Αφρικής, της Ασίας ή της Λατινικής Αμερικής κτλ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pam την 11 Δεκ 2018, 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

Άβαταρ μέλους
Pam
Δημοσιεύσεις: 1487
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2018, 01:10

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pam » 11 Δεκ 2018, 13:26

Οσον αφορά την Ορθοδοξία υπάρχουν γέροντες που έχουν το λεγόμενο προορατικο χάρισμα.Δηλαδή γνωρίζουν χωρίς καν να μιλήσει ο συνομιλητής τους όλα τα προσωπικά του στοιχεία και προσωπικές γι αυτόν λεπτομέριες καθώς επίσης ξέρουν και προσωπικές λεπτομέριες κα πληροφορίες και για τους συγγενείς και φίλους του χωρίς αυτοί καν να είναι παρόντες και χώρος καν να προλάβει να πεί ούτε λέξη ο συνομηλιτης τους.Εναν τέτοιο γέροντα είχα επισκεφτεί πριν λίγα χρόνια στους Αγίους Τόπους του Ισραήλ και της Παλαιστίνης. Οσοι είχαν ακούσει γι αυτόν έκαναν ουρές για να τον δούν ερχόταν από την Ελλάδα Ελληνες που στην εκκλησία πήγαιναν δυο-τρεις φορές τον χρόνο(Ανάσταση, Χριστούγεννα άντε και σε γάμους, βαφτίσεις και κηδείες).Περίμενα δύο ώρες τουλάχιστον να έρθει η σειρά μου για να τον δώ(και πίσω μου υπήρχε ακόμα τεράστια ουρά).Μου είπε επακριβώς πληροφορίες προσωπικές για εμένα, το όνομα μου,το επίθετο μου και πολλά αλλά καθώς και πληροφορίες προσωπικές για φίλους και συγγενείς μου χωρίς καν να του μιλήσω.Ταυτόχρονα όμως ο συγκεκριμένος γέροντας διαμαρτυρόταν ότι οι πιο πολλοί που τον επισκεπτόταν το έκαναν λόγω του προορατικου του χαρίσματος και έψαχναν μέντιουμ και όχι γέροντα.Ατομο με τέτοιο χάρισμα δεν ξανασυναντησα ποτέ μου και όταν μετά από τέσσερα χρόνια πήγα στο ίδιο μέρος να τον δω ξανά είχε φύγει από εκεί και είχε αποσυρθεί όπως έμαθα μετά σε σπήλαιο χωρίς κανένας πλήν κάποιων μοναχών να ήξερε που ήταν εκνευρισμένος από την συμπεριφορά πολλών επισκεπτών που τον αντιμετώπιζαν ως μέντιουμ και όχι ως άνθρωπο του θεού. Στους αγίους τόπους Ισραήλ και Παλαιστίνης σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι αλλά δεν έψαξα άλλο.Από όσο άκουσα και στην Ελλάδα υπάρχουν γέροντες με προορατικο χάρισμα αλλά είναι πολύ λίγοι και τα ονόματα τους τα ξέρουν μόνο όσοι είναι πολύ κοντά στην εκκλησία/είναι πολύ θρησκευόμενοι(λογικό άλλωστε κάποιος που πάει αραιά και που τυπικά εκκλησία να μην τους ξέρει).
Τάδε έφη Αρίστος:
ΧΑ και ΚΚΕ θα παρουν μαζι 20%.

Συριζα και ΝΔ θα παρουν μαζι 65%.

Θα μεινουν εκτος Βουλης κομματα που πηραν ψηφους 15%.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Δεκ 2018, 15:16

taliban έγραψε:
11 Δεκ 2018, 10:55
bluerose έγραψε:
10 Δεκ 2018, 21:28
Όχι βρε σ


Ερχοτανε στη Σουρωτή και πηγαίναμε
Άλλοι, όπως ο Παπά Γιάννης της Αγίας Άννης, έβγαινε απ' την άλλη μεριά της Ουρανούπολης και πήγα. Τωρα παρακολουθώ αν βγει ο Γέρων Ευθυμιος
Δεν τους ξέρω αυτούς που λες.
Λέγανε διάφορα κάποιοι άλλοι εκεί για φωτισμένους.
Οι άνθρωποι έψαχναν κάποιον να τους δώσει διαβεβαιώσεις και κάποιοι μόλις ακουν φωτισμένο τρέχουν λες και θα κερδίσουν κάτι.
Ένα απο τα θεμελια της θρησκειας αυτο ειναι. Εξαπάτηση και εκμετάλλευση. Αλλά απ την στιγμή που θα σταματήσει να με επηρεάζει στην κοινωνική και πολιτικη ζωή το παπαδαριο δεν με απασχολεί.

Πάντως τον πάππου παίσιο όταν ρωτάγαμε κάποιους μοναχούς προς τα που ειναι δεν τον αντιμετώπιζαν με καλο τροπο.
Ανταγωνισμος και εκεί.

Δεν ξερω αν επιτρεπουν το κηνυγι μεσα εκει.
Αν ναι εχω φυγει...χθες.
Δε ξέρεις τον Παπα Γιάννη;;; Και πήγες στο Όρος να βρεις φωτισμένο;;
Κοιμήθηκε.Πλεον εχει μαθευτεί
Μάλωνε πολύ και καλά μας εκανε
Ο Γέρων Ευθυμιος είναι δύσκολο να τον δεις κι ακόμη δυσκολότερο να σου φανερωθεί. Δε τον γνώρισα δε ξέρω αν βγαίνει

Όσο για συκοφαντιες δεν ακούστηκε τίποτε για τον Άγιο Παΐσιο.Ανταγωνισμος;
Παντού υπάρχει,πριν όμως σα τον Άγιο Κωνσταντίνο που ήταν και βασιλιάς κάθε ένα που τον συκοφαντούσαν, τον αγκάλιαζε νοητά και έλεγχε καλά,δε μασούσε σανό

Η συκοφαντία υπάρχει κυριως αν επιμενει κάποιος να κάνει συνέχεια το καλό. Είναι μια δοκιμασία. Θέλει και διάκριση όμως, μπορεί να είναι αλλιωτικα τα πραγματα

Κυνήγι στο Όρος; Δεν έχουν ζώα αφου,μόνο κηπευτικα

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1051
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 11 Δεκ 2018, 18:20

bluerose έγραψε:
10 Δεκ 2018, 22:34
Δε ξέρω αυτό, ένα ξέρω..άδικα τον αδικειτε τον Γέροντα Παϊσιο

Λένε ότι εκμεταλλεύονται το όνομα του και βγαζουν ψεύτικα λόγια που είπε.
Διάβασα ότι είπε ότι θα καταστραφεί η Ευρώπη κι ότι αυτό θα ξεκινήσει από τους Άγγλους και Αμερικανούς
Δλ που ήξερε για το Brexit; Τότε
Ο ψεύτης που τα έγραψε θα το ήξερε

Είπε ότι θα φορτώσουν αβάσταχτο χρέος την Ελλάδα κι κόσμος θα πεινάσει
Δλ τρέχεις με ταχύτητα να τα ακουμπησεις ολα και τυχόν είσαι πάνω από 500 ευρώ και κινδυνεύεις με κατάσχεση στα 501 ευρώ; Παλιά νησαφι δλ έπρεπε να είχες ξεφύγει αρκετά για να κατάσχουν λεφτά η σπίτια
ΔΕΗ τέλη, εν τέλη,.περισσεύει κάτι για φαί

Που τα ήξερε ο ψεύτης αυτά που έγραψε ότι τα είπε ο Παισιος;;; Πριν είκοσι χρόνια και


Ο Άγιος Παϊσιος ήταν ένα δώρο Θεού, για να μας βοηθήσει προειδοποιώντας
Ο γεροντας εχει πει οντως πραγματα. Οχι επειδη το μυαλο του ηταν σε αυτα, καθε αλλο, το μυαλο του ηταν στο Θεο και στην αγαπη για ολους τους ανθρωπους, αλλα για να βοηθησει κοσμο τοτε και να βοηθησει και εμας σημερα, πρωτον για να μην ανησυχουμε υπερμετρα πριν γινουν τα γεγονοτα και δευτερον για να ανοιξουμε λιγο τα ματια μας αφου γινουν τα γεγονοτα και να στραφουμε προς τον Θεο. Τα μισα γεγονοτα βεβαιως εχουν ηδη γινει.
Οι πραγματικες προφητειες του γεροντα ειναι στο συνολο τους μερικες σελιδες, κυκλοφορησαν απο συγκεκριμενους ανθρωπους που τον ζησαν και σε καποια φαση τους ειπε και πεντε πραγματα για αυτα που ερχοντε. Μετα την κριση γραφτηκαν πολλα ψεμματα αλλα περιπου στο 2005 που μου επεσαν αυτα τα πραγματα στα χερια δεν ειχαν μπει στη διαδικασια "καλοθελητες" να εμπλουτισουν τα λεγομενα του με δικες τους ιστοριες.
Κατα τα αλλα και αντιθετα με τις ελαχιστες προφητειες, οι πνευματικοι λογοι, οι διδαχες και οι συμβουλες του γεροντα γεμιζουν πολλα βιβλια και ειναι πολυτιμοι οδηγοι του καθε χριστιανου προς τον δρομο της ορθης πιστης. Εκτος των αλλων ο Πατερας Παισιος ειναι και μεγαλος θεολογος, εχει εμπνευσει πληθος λαικων και παπαδων και θεωρω πως εχει αφησει πολυ σοβαρα το στιγμα του στην σημερινη πορεια της εκκλησιας μας.
Να εχουμε ολοι την ευχη του

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Δεκ 2018, 20:59

Πολύ σωστά
Δεν ήταν σκοπός να λέει για τα γεγονότα
Κι η τελευταία παράγραφος πολύ σωστή
Σε προηγούμενο ποστ γράφηκε ότι ήταν αδύνατος κι αδύναμος σωματικά
Είναι παρά πολύ δυνατός πνευματικά και ψυχικά,ηταν δλ.Παραχωρηση Θείου θελήματος, για να οφεληθει ο κόσμος
Όπως κι οι Άγιοι Ιάκωβος Τσαλίκης,Άγιος Πορφύριος κι άλλοι λιγότερο γνωστοί
Να την έχουμε την ευχή τους

Ευχή έχει δικαίωμα να δίνει κι ο Πνευματικός, ο παπάς,οι Μοναχοι-ες

Πήρε ευχή πριν πετάξει η Βασιλική Πλεξίδα.
Το λέει στο βίντεο της

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2739
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 18 Δεκ 2018, 16:52

Στρακαστρουκας έγραψε:
10 Δεκ 2018, 15:05
Μου λεει ο αλλος "οι μουσουλμανοι πανε περισσοτερο στο τζαμι απο τους χριστιανους". Τα τζαμια δεχονται πιστους Παρασκευη απογευμα. Οι χριστιανικες εκκλησιες δεχονται Κυριακη πρωι. Πιστευετε οτι ο νεος θα ξυπνησει Κυριακη πρωι να παει εκκλησια? Μηπως το ζητημα της ωρας επιρρεαζει αρνητικα την προσευλευση στην εκκλησια?
Μια μικρή μετάθεση μισής- μίας ώρας μάλλον θα έπρεπε να γίνει, δεν είναι δογματικό θέμα, αλλά δεν είναι και τυχαίο. Η εξέλιξη της τεχνολογίας διατάραξε τον φυσιολογικό κύκλο των ανθρώπων. Τα τεχνητά δυνατά ηλεκτρικά φώτα ξεγελούν τον ανθρώπινο οργανισμό, αυτοί που κοιμούνται εύκολα παρόλα αυτά είναι η γενετική εξαίρεση. Αν έχεις πάει να μείνεις σε σπίτι σε βουνό εκτός οικισμού, που δεν έχει ρεύμα, και λάμπες δρόμου γύρω γύρω, με το που δύσει ο ήλιος, και τζάκι να έχεις αναμμένο, και λύχνους ταχύτατα αρχίζεις να νυστάζεις και εδώ που τα λέμε τι θα κάνεις το βράδυ, και βιβλίο να διαβάσεις 5-10 λεπτά θα σε κουράσει ο χαμηλός φωτισμός. Δεν μιλάμε για κατασκήνωση σε παραλία το καλοκαίρι, όπου γύρω γύρω έχει φώτα, ίσως και ξαστεριά με το φεγγάρι, λάμπες Lux
πλέον smartphone κλπ. Η επιλογή λοιπόν της εκκλησίας ήταν ορθή και φυσιολογική, η εξέλιξη είναι μη φυσιολογική. Από την άλλη δεν μπορείς να το βάλεις μεσημεριάτικα τη λειτουργία θα γίνεται αφόρητη ζέστη στην Ελλάδα, και σημαντικό να μην έχεις φάει ώστε να έχεις ελαφρύ το πνεύμα. Πολλοί λίγοι θα άντεχαν μέχρι μεσημέρι απόγευμα χωρίς φαγητό. Στο τέλος μην καταλήξουμε σαν τους μουσουλμάνους που χλαπακιάζουν και φέρνουν και τρώνε μέσα στα τζαμιά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2739
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 18 Δεκ 2018, 17:01

BILLO έγραψε:
11 Δεκ 2018, 18:20
bluerose έγραψε:
10 Δεκ 2018, 22:34
Δε ξέρω αυτό, ένα ξέρω..άδικα τον αδικειτε τον Γέροντα Παϊσιο

Λένε ότι εκμεταλλεύονται το όνομα του και βγαζουν ψεύτικα λόγια που είπε.
Διάβασα ότι είπε ότι θα καταστραφεί η Ευρώπη κι ότι αυτό θα ξεκινήσει από τους Άγγλους και Αμερικανούς
Δλ που ήξερε για το Brexit; Τότε
Ο ψεύτης που τα έγραψε θα το ήξερε

Είπε ότι θα φορτώσουν αβάσταχτο χρέος την Ελλάδα κι κόσμος θα πεινάσει
Δλ τρέχεις με ταχύτητα να τα ακουμπησεις ολα και τυχόν είσαι πάνω από 500 ευρώ και κινδυνεύεις με κατάσχεση στα 501 ευρώ; Παλιά νησαφι δλ έπρεπε να είχες ξεφύγει αρκετά για να κατάσχουν λεφτά η σπίτια
ΔΕΗ τέλη, εν τέλη,.περισσεύει κάτι για φαί

Που τα ήξερε ο ψεύτης αυτά που έγραψε ότι τα είπε ο Παισιος;;; Πριν είκοσι χρόνια και


Ο Άγιος Παϊσιος ήταν ένα δώρο Θεού, για να μας βοηθήσει προειδοποιώντας
Ο γεροντας εχει πει οντως πραγματα. Οχι επειδη το μυαλο του ηταν σε αυτα, καθε αλλο, το μυαλο του ηταν στο Θεο και στην αγαπη για ολους τους ανθρωπους, αλλα για να βοηθησει κοσμο τοτε και να βοηθησει και εμας σημερα, πρωτον για να μην ανησυχουμε υπερμετρα πριν γινουν τα γεγονοτα και δευτερον για να ανοιξουμε λιγο τα ματια μας αφου γινουν τα γεγονοτα και να στραφουμε προς τον Θεο. Τα μισα γεγονοτα βεβαιως εχουν ηδη γινει.
Οι πραγματικες προφητειες του γεροντα ειναι στο συνολο τους μερικες σελιδες, κυκλοφορησαν απο συγκεκριμενους ανθρωπους που τον ζησαν και σε καποια φαση τους ειπε και πεντε πραγματα για αυτα που ερχοντε. Μετα την κριση γραφτηκαν πολλα ψεμματα αλλα περιπου στο 2005 που μου επεσαν αυτα τα πραγματα στα χερια δεν ειχαν μπει στη διαδικασια "καλοθελητες" να εμπλουτισουν τα λεγομενα του με δικες τους ιστοριες.
Κατα τα αλλα και αντιθετα με τις ελαχιστες προφητειες, οι πνευματικοι λογοι, οι διδαχες και οι συμβουλες του γεροντα γεμιζουν πολλα βιβλια και ειναι πολυτιμοι οδηγοι του καθε χριστιανου προς τον δρομο της ορθης πιστης. Εκτος των αλλων ο Πατερας Παισιος ειναι και μεγαλος θεολογος, εχει εμπνευσει πληθος λαικων και παπαδων και θεωρω πως εχει αφησει πολυ σοβαρα το στιγμα του στην σημερινη πορεια της εκκλησιας μας.
Να εχουμε ολοι την ευχη του
Σε ποιές σελίδες αναφέρεστε; που κυκλοφορούσαν;
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1051
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 18 Δεκ 2018, 17:27

Dorian έγραψε:
18 Δεκ 2018, 17:01
BILLO έγραψε:
11 Δεκ 2018, 18:20
bluerose έγραψε:
10 Δεκ 2018, 22:34
Δε ξέρω αυτό, ένα ξέρω..άδικα τον αδικειτε τον Γέροντα Παϊσιο

Λένε ότι εκμεταλλεύονται το όνομα του και βγαζουν ψεύτικα λόγια που είπε.
Διάβασα ότι είπε ότι θα καταστραφεί η Ευρώπη κι ότι αυτό θα ξεκινήσει από τους Άγγλους και Αμερικανούς
Δλ που ήξερε για το Brexit; Τότε
Ο ψεύτης που τα έγραψε θα το ήξερε

Είπε ότι θα φορτώσουν αβάσταχτο χρέος την Ελλάδα κι κόσμος θα πεινάσει
Δλ τρέχεις με ταχύτητα να τα ακουμπησεις ολα και τυχόν είσαι πάνω από 500 ευρώ και κινδυνεύεις με κατάσχεση στα 501 ευρώ; Παλιά νησαφι δλ έπρεπε να είχες ξεφύγει αρκετά για να κατάσχουν λεφτά η σπίτια
ΔΕΗ τέλη, εν τέλη,.περισσεύει κάτι για φαί

Που τα ήξερε ο ψεύτης αυτά που έγραψε ότι τα είπε ο Παισιος;;; Πριν είκοσι χρόνια και


Ο Άγιος Παϊσιος ήταν ένα δώρο Θεού, για να μας βοηθήσει προειδοποιώντας
Ο γεροντας εχει πει οντως πραγματα. Οχι επειδη το μυαλο του ηταν σε αυτα, καθε αλλο, το μυαλο του ηταν στο Θεο και στην αγαπη για ολους τους ανθρωπους, αλλα για να βοηθησει κοσμο τοτε και να βοηθησει και εμας σημερα, πρωτον για να μην ανησυχουμε υπερμετρα πριν γινουν τα γεγονοτα και δευτερον για να ανοιξουμε λιγο τα ματια μας αφου γινουν τα γεγονοτα και να στραφουμε προς τον Θεο. Τα μισα γεγονοτα βεβαιως εχουν ηδη γινει.
Οι πραγματικες προφητειες του γεροντα ειναι στο συνολο τους μερικες σελιδες, κυκλοφορησαν απο συγκεκριμενους ανθρωπους που τον ζησαν και σε καποια φαση τους ειπε και πεντε πραγματα για αυτα που ερχοντε. Μετα την κριση γραφτηκαν πολλα ψεμματα αλλα περιπου στο 2005 που μου επεσαν αυτα τα πραγματα στα χερια δεν ειχαν μπει στη διαδικασια "καλοθελητες" να εμπλουτισουν τα λεγομενα του με δικες τους ιστοριες.
Κατα τα αλλα και αντιθετα με τις ελαχιστες προφητειες, οι πνευματικοι λογοι, οι διδαχες και οι συμβουλες του γεροντα γεμιζουν πολλα βιβλια και ειναι πολυτιμοι οδηγοι του καθε χριστιανου προς τον δρομο της ορθης πιστης. Εκτος των αλλων ο Πατερας Παισιος ειναι και μεγαλος θεολογος, εχει εμπνευσει πληθος λαικων και παπαδων και θεωρω πως εχει αφησει πολυ σοβαρα το στιγμα του στην σημερινη πορεια της εκκλησιας μας.
Να εχουμε ολοι την ευχη του
Σε ποιές σελίδες αναφέρεστε; που κυκλοφορούσαν;
Στο συνολο τους οι προφητειες γεμιζουν μερικες σελιδες. Προκειται για μερικες μαρτυριες καποιων ανθρωπων που ζησαν απο κοντα τον Γεροντα και σε καποια φαση η κουβεντα μαζι του ηρθε σε τετοια θεματα. Υπαρχουν γραπτως και υπαρχουν και συνεντευξεις αυτων των ανθρωπων που μιλανε για αυτα. Ενας ας πουμε ηταν ενας φυσικος, Θανασης Ρακοβαλης, αλλος ηταν ο Νικος Ζουρνατζογλου, καποια πραγματα εχει πει και στις μοναχες στη Σουρωτη που υπαρχουν αν δεν κανω λαθος στα βιβλια που εχει εκδωσει το μοναστηρι.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2739
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Μηπως πρεπει να αλλαξει η ωρα της εκκλησιας?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 19 Δεκ 2018, 13:57

BILLO έγραψε:
18 Δεκ 2018, 17:27
Dorian έγραψε:
18 Δεκ 2018, 17:01
BILLO έγραψε:
11 Δεκ 2018, 18:20


Ο γεροντας εχει πει οντως πραγματα. Οχι επειδη το μυαλο του ηταν σε αυτα, καθε αλλο, το μυαλο του ηταν στο Θεο και στην αγαπη για ολους τους ανθρωπους, αλλα για να βοηθησει κοσμο τοτε και να βοηθησει και εμας σημερα, πρωτον για να μην ανησυχουμε υπερμετρα πριν γινουν τα γεγονοτα και δευτερον για να ανοιξουμε λιγο τα ματια μας αφου γινουν τα γεγονοτα και να στραφουμε προς τον Θεο. Τα μισα γεγονοτα βεβαιως εχουν ηδη γινει.
Οι πραγματικες προφητειες του γεροντα ειναι στο συνολο τους μερικες σελιδες, κυκλοφορησαν απο συγκεκριμενους ανθρωπους που τον ζησαν και σε καποια φαση τους ειπε και πεντε πραγματα για αυτα που ερχοντε. Μετα την κριση γραφτηκαν πολλα ψεμματα αλλα περιπου στο 2005 που μου επεσαν αυτα τα πραγματα στα χερια δεν ειχαν μπει στη διαδικασια "καλοθελητες" να εμπλουτισουν τα λεγομενα του με δικες τους ιστοριες.
Κατα τα αλλα και αντιθετα με τις ελαχιστες προφητειες, οι πνευματικοι λογοι, οι διδαχες και οι συμβουλες του γεροντα γεμιζουν πολλα βιβλια και ειναι πολυτιμοι οδηγοι του καθε χριστιανου προς τον δρομο της ορθης πιστης. Εκτος των αλλων ο Πατερας Παισιος ειναι και μεγαλος θεολογος, εχει εμπνευσει πληθος λαικων και παπαδων και θεωρω πως εχει αφησει πολυ σοβαρα το στιγμα του στην σημερινη πορεια της εκκλησιας μας.
Να εχουμε ολοι την ευχη του
Σε ποιές σελίδες αναφέρεστε; που κυκλοφορούσαν;
Στο συνολο τους οι προφητειες γεμιζουν μερικες σελιδες. Προκειται για μερικες μαρτυριες καποιων ανθρωπων που ζησαν απο κοντα τον Γεροντα και σε καποια φαση η κουβεντα μαζι του ηρθε σε τετοια θεματα. Υπαρχουν γραπτως και υπαρχουν και συνεντευξεις αυτων των ανθρωπων που μιλανε για αυτα. Ενας ας πουμε ηταν ενας φυσικος, Θανασης Ρακοβαλης, αλλος ηταν ο Νικος Ζουρνατζογλου, καποια πραγματα εχει πει και στις μοναχες στη Σουρωτη που υπαρχουν αν δεν κανω λαθος στα βιβλια που εχει εκδωσει το μοναστηρι.
Α οκ νόμιζα ότι κυκλοφορούσαν κάποιες συγκεκριμένες σελίδες.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών