Οι 3 Ιεράρχες.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Φεβ 2019, 17:12

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:44
stavmanr έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:34
Αντιθέτως, εγώ δεν έχω να σου αποδείξω κάτι από "το δόγμα της ύλης". Το ζεις κι εσύ καθημερινά, εκτός αν δεν το έχεις καταλάβει...
Το δόγμα της ύλης δεν ταυτίζεται με την ύλη. Απλές γνώσεις Γυμνασίου είναι βρε συ...
Είναι άλλο πράγμα να λες "αντιλαμβάνομαι ύλη" κι άλλο να λες "τα πάντα είναι ύλη". Ξεχώρισέ τα επιτέλους... :102:
Καλά...

Ο δογματισμός είναι απόλυτο προνόμιο των θρησκειών, και ιδιαίτερα του Χριστιανισμού και του Ισλάμ. Καλά με εξωγήινους μιλάω εδώ μέσα ή με ανθρώπους;

Εντάξει καλά, δεν έχει αποδειχτεί τίποτα στην επιστήμη. Να υποθέσω ότι η επόμενή σου ανάρτηση θα μας λέει ότι τα μόνα που έχουν αποδειχθεί είναι η ανάσταση του Χριστού και γενικά όσα λένε οι θρησκείες. :fp:
Έχετε διαβάσει 5-10 πράγματα;
Νομίζω ότι οι θρησκείες δεν καίγονται για επιστημονική τεκμηρίωση, οπότε κακώς τις αναφέρεις επαναλαμβανόμενα προσπαθώντας να φτιάξεις ένα ψευδές δίπολο.

Ο δογματισμός δεν είναι προνόμιο κανενός. Όλοι δογματίζουν όταν δέχονται ως αληθή πράγματα που δεν αποδεικνύονται. Η διαφορά είναι ότι οι πιστοί δεν κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους.

Άβαταρ μέλους
Ιωάννης Ειρηναίος
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 25 Ιουν 2018, 00:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιωάννης Ειρηναίος » 05 Φεβ 2019, 17:15

Ναι, ό,τι πείτε. 'Ασε θα το πω εγώ καλύτερα. Ο δογματισμός είναι προνόμιο της επιστήμης όχι του Χριστιανισμού.

Κι εγώ ας πούμε τώρα δογματίζω. Είμαι πολύ δογματικός. Δέχομαι την ύλη, ενώ κατά βάθος είμαι άυλος.
Ο παλαιός των ημερών...

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 05 Φεβ 2019, 17:19

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 17:11
Οκ Τζέι Παπ. Μόνο οι θρησκείες επομένως, και ιδιαίτερα ο Ιουδαιοχριστιανισμός, έχουν αποδείξιμα μεγέθη. Μόνο η ανάσταση των νεκρών και του Χριστού έχουν αποδεχτεί, τίποτε άλλο. Όλοι οι επιστήμονες λένε ψέματα, μόνο οι παπάδες έχουν ορθή επιστημονική κρίση.

Εύχομαι, επειδή όπως είπα ήμουν κι εγώ κάποτε χριστιανός, να σας φωτίσει ο Θεός, αν υπάρχει βέβαια, και δεν είναι άλλη μία ανυπόστατη φήμη από τις πολλές.
Δε συνηθίζω σε Argumentum ad ignorantiam. Δεν είναι στο στυλ μου.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Φεβ 2019, 17:24

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 17:15
Κι εγώ ας πούμε τώρα δογματίζω. Είμαι πολύ δογματικός. Δέχομαι την ύλη, ενώ κατά βάθος είμαι άυλος.
Δεν "δεχόμαστε" την ύλη. Αντιλαμβανόμαστε κάποια πραγματικότητα γύρω μας ως "ύλη". Δεν είναι γκάλοπ "δέχεστε ή όχι;".
Κάποιοι έχετε αναπόδεικτα δέσει όλη την ύπαρξή σας γύρω από την ύλη. Δεν το κάνουμε όλοι μας.

Πχ. ο χριστιανισμός πιστεύει στο ψυχοσωματικό, δηλαδή στην κατάσταση που περιγράφεται από την διάδραση δύο διαφορετικών πεδίων, της ύλης και της ψυχής.
Άλλοι σημειώνουν με τις ενδείξεις που διαθέτουν ότι η ύλη είναι ...matrix, μεταξύ αυτών και διάσημοι αστροφυσικοί (πχ. Δανέζης). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πεθαίνεις, δεν χτυπάς, δεν πονάς, αλλά ότι η πραγματικότητα δεν ταυτίζεται με τον τοίχο που βλέπεις μπροστά σου ή με το αυτοκίνητο που περνά από δίπλα σου. Θεωρούν ότι η πραγματικότητα είναι πολυδιάστατη κι εσύ απλά ονομάζεις ύλη αυτό που μπορούν να μετρήσουν κάποιες αισθήσεις σου.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα, όσο θα ήθελες να το παρουσιάσεις.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Φεβ 2019, 17:49

Τρία ονόματα της ορθοδοξίας. Τι να σχολιάσει κάποιος σοβαρός;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32630
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Φεβ 2019, 18:37

stavmanr έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:34

Σου ξαναλέω: δεν ξέρεις καν τί είναι ύλη κι όμως μιλάς για εκείνη σα να τη γνώριζες πάντα.
Κανείς δεν ξέρει τί είναι πραγματικά "ύλη". Έχει αλλάξει 100 ορισμούς σε 100 χρόνια.
οσους ορισμους και να εχει αλλαξει, κανεις ποτε, δεν ισχυριστηκε οτι δεν υπαρχει.

υλη λοιπον, υπαρχει. θεος δεν υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Φεβ 2019, 19:14

Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 14:28
stavmanr έγραψε:
05 Φεβ 2019, 08:40

Ποια σχέση έχει αυτό με το δόγμα του υλισμού που λέει ότι όλες οι ιδιότητες του σύμπαντος απορρέουν από την ύλη και κατ' επέκταση όλα μπορούν να εξηγηθούν από εκείνη; :p2:

Η επιστήμη της φυσικής, κυρίαρχη στο πεδίο των θετικών επιστημών, "κόλλησε" σε αυτό το δόγμα. Το πού κατέληξε, βέβαια, είναι άλλο ζήτημα. Αυτό εξηγώ από την αρχή. :102:
Μα δεν υπάρχει δόγμα της ύλης. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Σου ξαναλέω, αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι άλλο από την ύλη στον κόσμο, τότε δεν έχετε παρά να το αποδείξετε. Αποδείξετε για παράδειγμα την ζωή μετά θάνατον, ή την ύπαρξη της ψυχής ή την ανάσταση των νεκρών. Και τα τρία αυτά που είπα είναι εντελώς ανυπόστατα και αναπόδεικτα, και είναι κάποια από τα πιστεύω των πιστών ανθρώπων. Δεν έχει αποδειχτεί όμως τίποτα από αυτά.

Αντιθέτως, εγώ δεν έχω να σου αποδείξω κάτι από "το δόγμα της ύλης". Το ζεις κι εσύ καθημερινά, εκτός αν δεν το έχεις καταλάβει...
Θα ακούσεις κι άλλα τρελά, από τον μαιτρ της νεολογίας, κενολογίας, κενοδοξίας, διαστρέβλωσης των ποστς των άλλων, εκτροπής του διαλόγου σε άσχετα προς εντυπωσιασμόν και πολλά άλλα θεάρεστα! :g030:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Φεβ 2019, 20:10

stavmanr έγραψε:
05 Φεβ 2019, 17:24
Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 17:15
Κι εγώ ας πούμε τώρα δογματίζω. Είμαι πολύ δογματικός. Δέχομαι την ύλη, ενώ κατά βάθος είμαι άυλος.
Δεν "δεχόμαστε" την ύλη. Αντιλαμβανόμαστε κάποια πραγματικότητα γύρω μας ως "ύλη". Δεν είναι γκάλοπ "δέχεστε ή όχι;".
Κάποιοι έχετε αναπόδεικτα δέσει όλη την ύπαρξή σας γύρω από την ύλη. Δεν το κάνουμε όλοι μας.

Πχ. ο χριστιανισμός πιστεύει στο ψυχοσωματικό, δηλαδή στην κατάσταση που περιγράφεται από την διάδραση δύο διαφορετικών πεδίων, της ύλης και της ψυχής.
Άλλοι σημειώνουν με τις ενδείξεις που διαθέτουν ότι η ύλη είναι ...matrix, μεταξύ αυτών και διάσημοι αστροφυσικοί (πχ. Δανέζης). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πεθαίνεις, δεν χτυπάς, δεν πονάς, αλλά ότι η πραγματικότητα δεν ταυτίζεται με τον τοίχο που βλέπεις μπροστά σου ή με το αυτοκίνητο που περνά από δίπλα σου. Θεωρούν ότι η πραγματικότητα είναι πολυδιάστατη κι εσύ απλά ονομάζεις ύλη αυτό που μπορούν να μετρήσουν κάποιες αισθήσεις σου.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα, όσο θα ήθελες να το παρουσιάσεις.
Ο Δανέζης ΔΕΝ είναι διάσημος αστροφυσικός. Ουδείς ενδιαφέρθηκε να ανοίξει λήμμα στο Βίκι, έστω την Ελληνική.
Η χρήση των βίντεο του από τους δημιουργιστές κλπ χριστιανοιταλιμπάνους σαν "αποδείξεις", αποδεικνύει την σοβαρότητα του.

Μερικά από τα βιβλία του:
«Αστρολογία – Επιστήμη ή Θρησκεία», Εκδόσεις Αποστολικής Διακονίας 1994.
«Η Οδύσσεια των Ημερολογίων», Εκδόσεις Δίαυλος: Τόμος Α, “Αναζητώντας τις Ρίζες της Γνώσης” και Τόμος Β: “Αστρονομία και Παράδοση”. Υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Αθηνών και με την Eυλογία του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κκ. Βαρθολομαίου, 1995.
«Στα Ίχνη του Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. – Αστρονομία, Ιστορία, Φιλοσοφία», Εκδόσεις Δίαυλος, Με την Ευλογία του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κκ. Βαρθολομαίου), 2000.
«Στα χρόνια του Βυζαντίου» (1η έκδοση), Εκδόσεις Δίαυλος Με την Ευλογία του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κκ. Βαρθολομαίου,. 2011

Και άμα τα ευλογεί ο πατριάρχης ...!
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη! :smt077:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8942
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 05 Φεβ 2019, 20:15

Nandros έγραψε:
05 Φεβ 2019, 20:10
stavmanr έγραψε:
05 Φεβ 2019, 17:24
Ιωάννης Ειρηναίος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 17:15
Κι εγώ ας πούμε τώρα δογματίζω. Είμαι πολύ δογματικός. Δέχομαι την ύλη, ενώ κατά βάθος είμαι άυλος.
Δεν "δεχόμαστε" την ύλη. Αντιλαμβανόμαστε κάποια πραγματικότητα γύρω μας ως "ύλη". Δεν είναι γκάλοπ "δέχεστε ή όχι;".
Κάποιοι έχετε αναπόδεικτα δέσει όλη την ύπαρξή σας γύρω από την ύλη. Δεν το κάνουμε όλοι μας.

Πχ. ο χριστιανισμός πιστεύει στο ψυχοσωματικό, δηλαδή στην κατάσταση που περιγράφεται από την διάδραση δύο διαφορετικών πεδίων, της ύλης και της ψυχής.
Άλλοι σημειώνουν με τις ενδείξεις που διαθέτουν ότι η ύλη είναι ...matrix, μεταξύ αυτών και διάσημοι αστροφυσικοί (πχ. Δανέζης). Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πεθαίνεις, δεν χτυπάς, δεν πονάς, αλλά ότι η πραγματικότητα δεν ταυτίζεται με τον τοίχο που βλέπεις μπροστά σου ή με το αυτοκίνητο που περνά από δίπλα σου. Θεωρούν ότι η πραγματικότητα είναι πολυδιάστατη κι εσύ απλά ονομάζεις ύλη αυτό που μπορούν να μετρήσουν κάποιες αισθήσεις σου.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα, όσο θα ήθελες να το παρουσιάσεις.
Ο Δανέζης ΔΕΝ είναι διάσημος αστροφυσικός. Ουδείς ενδιαφέρθηκε να ανοίξει λήμμα στο Βίκι, έστω την Ελληνική.
Η χρήση των βίντεο του από τους δημιουργιστές κλπ χριστιανοιταλιμπάνους σαν "αποδείξεις", αποδεικνύει την σοβαρότητα του.

Μερικά από τα βιβλία του:
«Αστρολογία – Επιστήμη ή Θρησκεία», Εκδόσεις Αποστολικής Διακονίας 1994.
«Η Οδύσσεια των Ημερολογίων», Εκδόσεις Δίαυλος: Τόμος Α, “Αναζητώντας τις Ρίζες της Γνώσης” και Τόμος Β: “Αστρονομία και Παράδοση”. Υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Αθηνών και με την Eυλογία του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κκ. Βαρθολομαίου, 1995.
«Στα Ίχνη του Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. – Αστρονομία, Ιστορία, Φιλοσοφία», Εκδόσεις Δίαυλος, Με την Ευλογία του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κκ. Βαρθολομαίου), 2000.
«Στα χρόνια του Βυζαντίου» (1η έκδοση), Εκδόσεις Δίαυλος Με την Ευλογία του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κκ. Βαρθολομαίου,. 2011

Και άμα τα ευλογεί ο πατριάρχης ...!
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη! :smt077:
.
Ο Θεοδοσίου είναι και αυτός ασόβαρος ; Συνεργάζεται πολύ με τον Δανέζη, άρα θα τον εκτιμά κιόλας.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Φεβ 2019, 20:18

Έχει πει ποτέ ο άνθρωπος ότι πιστεύει στο Θεό; Έχει πει ότι είναι δημιουργιστής; Μια χαρά είναι τα βίντεο του και έχει ωραίο τρόπο να εξηγεί τη σύγχρονη φυσική.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Φεβ 2019, 09:26

Ασέβαστος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 18:37
stavmanr έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:34
Σου ξαναλέω: δεν ξέρεις καν τί είναι ύλη κι όμως μιλάς για εκείνη σα να τη γνώριζες πάντα.
Κανείς δεν ξέρει τί είναι πραγματικά "ύλη". Έχει αλλάξει 100 ορισμούς σε 100 χρόνια.
οσους ορισμους και να εχει αλλαξει, κανεις ποτε, δεν ισχυριστηκε οτι δεν υπαρχει.
Επομένως, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε ύλη και δεν ξέρουμε τί είναι. :smt023

Το μεγάλο πρόβλημα που προκύπτει είναι ο δογματισμός των υλιστών επάνω σε κάτι που δεν ξέρουν τί είναι, αλλά το θεωρούν ...αποδεδειγμένο.
Επιπλέον, το νέο σόφισμα είναι ότι ταυτίζουν την εμμονή προς την ύλη με την ύπαρξη της ύλης καθαυτή. Σου λέει ο άλλος "υλιστής είναι αυτός που πιστεύει ότι υπάρχει ύλη, άρα όποιος δεν είναι υλιστής δεν πιστεύει ότι υπάρχει ύλη" :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 06 Φεβ 2019, 09:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Φεβ 2019, 09:27

Χαοτικός έγραψε:
05 Φεβ 2019, 20:18
Έχει πει ποτέ ο άνθρωπος ότι πιστεύει στο Θεό; Έχει πει ότι είναι δημιουργιστής; Μια χαρά είναι τα βίντεο του και έχει ωραίο τρόπο να εξηγεί τη σύγχρονη φυσική.
Κάποιοι νομίζουν ότι η "λάσπη" (προσωπικές επιθέσεις) μπορεί να αγγίξει έναν καθηγητή πανεπιστημίου αστροφυσικής... :lol:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Φεβ 2019, 12:31

stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 09:27
Χαοτικός έγραψε:
05 Φεβ 2019, 20:18
Έχει πει ποτέ ο άνθρωπος ότι πιστεύει στο Θεό; Έχει πει ότι είναι δημιουργιστής; Μια χαρά είναι τα βίντεο του και έχει ωραίο τρόπο να εξηγεί τη σύγχρονη φυσική.
Κάποιοι νομίζουν ότι η "λάσπη" (προσωπικές επιθέσεις) μπορεί να αγγίξει έναν καθηγητή πανεπιστημίου αστροφυσικής... :lol:
Δεν κατάλαβες. Κάποιοι είναι εξαρτημένοι από συμπεριφορές τέτοιες με προσωπικές επιθέσεις και λασπολογίες. Είναι μέρος του μεταβολισμού τους. Τι τους κατηγορείς;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11861
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 06 Φεβ 2019, 12:38

stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 09:26
Ασέβαστος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 18:37
stavmanr έγραψε:
05 Φεβ 2019, 16:34
Σου ξαναλέω: δεν ξέρεις καν τί είναι ύλη κι όμως μιλάς για εκείνη σα να τη γνώριζες πάντα.
Κανείς δεν ξέρει τί είναι πραγματικά "ύλη". Έχει αλλάξει 100 ορισμούς σε 100 χρόνια.
οσους ορισμους και να εχει αλλαξει, κανεις ποτε, δεν ισχυριστηκε οτι δεν υπαρχει.
Επομένως, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε ύλη και δεν ξέρουμε τί είναι. :smt023
Το βζι δηλαδή δεν ειναι βζι, είναι κάτι άλλο ;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Οι 3 Ιεράρχες.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Φεβ 2019, 12:57

taliban έγραψε:
06 Φεβ 2019, 12:38
stavmanr έγραψε:
06 Φεβ 2019, 09:26
Ασέβαστος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 18:37

οσους ορισμους και να εχει αλλαξει, κανεις ποτε, δεν ισχυριστηκε οτι δεν υπαρχει.
Επομένως, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε ύλη και δεν ξέρουμε τί είναι. :smt023
Το βζι δηλαδή δεν ειναι βζι, είναι κάτι άλλο ;
Το σίγουρο είναι ότι για τους υλιστές, μόνο ύλη δεν είναι. Και η επιρροή του στους συγκεκριμένους παρατηρητές, μόνο υλική δεν είναι. Μάλλον προς τη φαντασία οδεύει. :wink

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών