Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 31 Ιαν 2019, 23:54

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:50
Γιατί αν υπήρχαν πολλοι θεοί, δεν θα μπορουσαν να ηταν όλοι παντοδυναμοι! Σ'το είπε και ο Σπύρος! Έλεος!
Κι αν δεν ηταν παντοδυναμοι δεν θα ηταν θεοί.
Αυτό δεν καταλαβαίνω, ΓΙΑΤΙ δεν θα μπορούσαν να είναι όλοι παντοδύναμοι;

Κάντε μια επαναλήψη λίγο, δεν τα διαβάζω και όλα οσα γράφονται.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

User_601

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 31 Ιαν 2019, 23:55

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:53
Εσθήρ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:31
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 22:55


Σου απάντησε. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα της επιλογής, η ελευθερία της βούλησης, τότε ένα ον δεν είναι τέλειο. Τέτοια όντα λοιπόν, όπως τα περιγράφεις, δεν είναι τέλεια. Ο Θεός είναι το απολύτως ελεύθερο ον.




Εγώ, αγαπητή μου, είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και ακολουθώ την διδασκαλία της Εκκλησίας μας. Εκεί τα στηρίζω. Στην αυθεντία της Εκκλησίας.
Πραγματι τωρα μου απαντησες και αυτο ακριβως ηθελα να δειξω.
Τιποτα δεν ξερεις,τιποτα δεν εψαξες,δεν αναζητησες μονος σου,απλα αυτο που σε εμαθαν.
Και τωρα στην επιμαχη ερωτηση: Αν γεννιοσουν στο αφγανισταν,τι σκατα θα πιστευες;Θα ελεγες..οχι...ο μουσουλμανισμος δεν μου κανει,εγω παω στον χριστιανισμο;Ρητορικη η ερωτηση,διοτι η απαντηση ειναι απλα δεδομενη.
Εκτος αν εχεις τοσο εγωισμο μεσα σου,που νομιζεις οτι ο θεουλης ειπε θα σωσω ΕΣΕΝΑ και χεστηκα για αυτους που θα γεννηθουν στην σαουδικη αραβια..Τετοιος θεος ειναι παπαρας ,αδικος και ανοητος και σιγουρα αν υπαρχει ανωτερη διαννοια,δεν μπορει να ειναι ετσι.
Και το ερωτημα παραμενει για να το απαντησεις:
Αν γεννιουσουν στην σαουδικη αραβια,τι θα πιστευες;Και ποσο σιγουρος θα ησουν για αυτο που πιστευεις;

Πριν συνεχίσουμε τη συζήτηση θα πρέπει να μου εξηγήσεις γιατί έχεις αυτό το επηρμενο ύφος!
Αυτο απλα υπεκφευγει απαντησης.Επηρμενο υφος το λες εσυ.Εγω το λεω απλα σταρατα λογια.Λοιπον,απαντηση εχεις ναι η οχι;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14532
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 01 Φεβ 2019, 00:01

Γω πάντως άμα είχα γεννηθεί Σαουδαραβας θα ήμουν μουσουλμάνος και θα χα 4 συζύγους να μου ζαλίζουν με τη γκρίνια τους τον έρωτα. Μάλλον θα είχα αυτοκτονήσει.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 01 Φεβ 2019, 00:08

Natasha έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:54
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:50
Γιατί αν υπήρχαν πολλοι θεοί, δεν θα μπορουσαν να ηταν όλοι παντοδυναμοι! Σ'το είπε και ο Σπύρος! Έλεος!
Κι αν δεν ηταν παντοδυναμοι δεν θα ηταν θεοί.
Αυτό δεν καταλαβαίνω, ΓΙΑΤΙ δεν θα μπορούσαν να είναι όλοι παντοδύναμοι;

Κάντε μια επαναλήψη λίγο, δεν τα διαβάζω και όλα οσα γράφονται.
Διότι είναι λογικά αδύνατο να υπάρχουν ταυτόχρονα δυο παντοδυναμα όντα. Είναι σαν να ρωτάς πόσα άπειρα μπορούν να υπάρξουν. Μπορεί να υπάρξει μόνο ένα!

Εσθήρ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:55
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:53
Εσθήρ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:31

Πραγματι τωρα μου απαντησες και αυτο ακριβως ηθελα να δειξω.
Τιποτα δεν ξερεις,τιποτα δεν εψαξες,δεν αναζητησες μονος σου,απλα αυτο που σε εμαθαν.
Και τωρα στην επιμαχη ερωτηση: Αν γεννιοσουν στο αφγανισταν,τι σκατα θα πιστευες;Θα ελεγες..οχι...ο μουσουλμανισμος δεν μου κανει,εγω παω στον χριστιανισμο;Ρητορικη η ερωτηση,διοτι η απαντηση ειναι απλα δεδομενη.
Εκτος αν εχεις τοσο εγωισμο μεσα σου,που νομιζεις οτι ο θεουλης ειπε θα σωσω ΕΣΕΝΑ και χεστηκα για αυτους που θα γεννηθουν στην σαουδικη αραβια..Τετοιος θεος ειναι παπαρας ,αδικος και ανοητος και σιγουρα αν υπαρχει ανωτερη διαννοια,δεν μπορει να ειναι ετσι.
Και το ερωτημα παραμενει για να το απαντησεις:
Αν γεννιουσουν στην σαουδικη αραβια,τι θα πιστευες;Και ποσο σιγουρος θα ησουν για αυτο που πιστευεις;

Πριν συνεχίσουμε τη συζήτηση θα πρέπει να μου εξηγήσεις γιατί έχεις αυτό το επηρμενο ύφος!
Αυτο απλα υπεκφευγει απαντησης.Επηρμενο υφος το λες εσυ.Εγω το λεω απλα σταρατα λογια.Λοιπον,απαντηση εχεις ναι η οχι;
Καμία υπεκφυγή. Απλώς δεν μου αρέσει το ύφος σου. Ωστόσο, θα σου απαντήσω. Η σωτηρία δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των χριστιανών. Ίσα ίσα που οι χριστιανοί θα κριθούν πολύ αυστηρότερα διοτι γνώρισαν την αλήθεια. Οπότε μπορεί να σωθεί κι ενας σαουδαραβας ή ένας βουδιστής. Αυτό μονάχα ο Κύριος το γνωρίζει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10217
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Φεβ 2019, 00:16

Natasha έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:54
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:50
Γιατί αν υπήρχαν πολλοι θεοί, δεν θα μπορουσαν να ηταν όλοι παντοδυναμοι! Σ'το είπε και ο Σπύρος! Έλεος!
Κι αν δεν ηταν παντοδυναμοι δεν θα ηταν θεοί.
Αυτό δεν καταλαβαίνω, ΓΙΑΤΙ δεν θα μπορούσαν να είναι όλοι παντοδύναμοι;

Κάντε μια επαναλήψη λίγο, δεν τα διαβάζω και όλα οσα γράφονται.
Έχει ενδιαφέρον η υπογραφή σου , κάτι θέλει να σου πει, κάτι θέλεις να σου πεις...
Υ.Γ Μ αρέσει η λογική σου, συνέχισε έτσι και αυτο που ζητάς θα το βρεις όταν θα είσαι έτοιμη και θα ειναι μόνο απο σένα και μόνο για σενα :)
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 01 Φεβ 2019, 00:23

ksk έγραψε:
01 Φεβ 2019, 00:16
Natasha έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:54
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:50
Γιατί αν υπήρχαν πολλοι θεοί, δεν θα μπορουσαν να ηταν όλοι παντοδυναμοι! Σ'το είπε και ο Σπύρος! Έλεος!
Κι αν δεν ηταν παντοδυναμοι δεν θα ηταν θεοί.
Αυτό δεν καταλαβαίνω, ΓΙΑΤΙ δεν θα μπορούσαν να είναι όλοι παντοδύναμοι;

Κάντε μια επαναλήψη λίγο, δεν τα διαβάζω και όλα οσα γράφονται.
Έχει ενδιαφέρον η υπογραφή σου , κάτι θέλει να σου πει, κάτι θέλεις να σου πεις...
Υ.Γ Μ αρέσει η λογική σου, συνέχισε έτσι και αυτο που ζητάς θα το βρεις όταν θα είσαι έτοιμη και θα ειναι μόνο απο σένα και μόνο για σενα :)
Σ ευχαριστώ. :hebit:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10217
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Φεβ 2019, 00:27

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
01 Φεβ 2019, 00:08
Natasha έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:54
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:50
Γιατί αν υπήρχαν πολλοι θεοί, δεν θα μπορουσαν να ηταν όλοι παντοδυναμοι! Σ'το είπε και ο Σπύρος! Έλεος!
Κι αν δεν ηταν παντοδυναμοι δεν θα ηταν θεοί.
Αυτό δεν καταλαβαίνω, ΓΙΑΤΙ δεν θα μπορούσαν να είναι όλοι παντοδύναμοι;

Κάντε μια επαναλήψη λίγο, δεν τα διαβάζω και όλα οσα γράφονται.
Διότι είναι λογικά αδύνατο να υπάρχουν ταυτόχρονα δυο παντοδυναμα όντα. Είναι σαν να ρωτάς πόσα άπειρα μπορούν να υπάρξουν. Μπορεί να υπάρξει μόνο ένα!

Εσθήρ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:55
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:53


Πριν συνεχίσουμε τη συζήτηση θα πρέπει να μου εξηγήσεις γιατί έχεις αυτό το επηρμενο ύφος!
Αυτο απλα υπεκφευγει απαντησης.Επηρμενο υφος το λες εσυ.Εγω το λεω απλα σταρατα λογια.Λοιπον,απαντηση εχεις ναι η οχι;
Καμία υπεκφυγή. Απλώς δεν μου αρέσει το ύφος σου. Ωστόσο, θα σου απαντήσω. Η σωτηρία δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των χριστιανών. Ίσα ίσα που οι χριστιανοί θα κριθούν πολύ αυστηρότερα διοτι γνώρισαν την αλήθεια. Οπότε μπορεί να σωθεί κι ενας σαουδαραβας ή ένας βουδιστής. Αυτό μονάχα ο Κύριος το γνωρίζει.
Για ακόμη μια φορά σκέφτομαι το πόσο τραγικό πλάσμα ειναι ο άνθρωπος ...πως μας έκαναν έτσι και γιατί το δεχτήκαμε...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10217
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Φεβ 2019, 00:28

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 00:23
ksk έγραψε:
01 Φεβ 2019, 00:16
Natasha έγραψε:
31 Ιαν 2019, 23:54


Αυτό δεν καταλαβαίνω, ΓΙΑΤΙ δεν θα μπορούσαν να είναι όλοι παντοδύναμοι;

Κάντε μια επαναλήψη λίγο, δεν τα διαβάζω και όλα οσα γράφονται.
Έχει ενδιαφέρον η υπογραφή σου , κάτι θέλει να σου πει, κάτι θέλεις να σου πεις...
Υ.Γ Μ αρέσει η λογική σου, συνέχισε έτσι και αυτο που ζητάς θα το βρεις όταν θα είσαι έτοιμη και θα ειναι μόνο απο σένα και μόνο για σενα :)
Σ ευχαριστώ. :hebit:
Δεν σου έκανα χάρη, την αλήθεια είπα...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Φεβ 2019, 01:00

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 22:49
Alphabet έγραψε:
31 Ιαν 2019, 11:05
Βεβαιως και εχουμε πληρη ελευθερια βουλησης, γιατι η ιδιοτητα της παντογνωσιας του Θεου προκυπτει απο ενα βιβλιο το οποιο σε πολλα σημεια αναφερει ... οτι ο Θεος δεν γνωριζει τα παντα. :lol:

Αν ο Θεος γνωριζει τα παντα και ειδικα το μελλον, τοτε ειναι αδυνατον για αυτον να αλλαξει κατι απο αυτα που ηδη γνωριζει οτι θα συμβουν. Προς τι λοιπον οι προσευχες, παρακλησεις, ταματα, μνημοσυνα, κλπ ;

Οι θειστες θελουν και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο. Θελουν δηλαδη και τον Θεο να εχει πληρη γνωση του τι θα συμβει στο μελλον, αλλα και να μπορει να αλλαξει γνωμη. :lol:
Ο Θεός δεν προορίζει. Προγνωρίζει. Και δεν καλείται ο Θεός να αλλάξει γνώμη. Εσύ καλείσαι να αλλάξεις γνώμη και στάση.
Φιλε μου μπορεις να αλλαξεις το "γνωριζει" με το "προγνωριζει". Δεν κανει καμμια διαφορα.

π.χ, Αν ο Θεος προγνωριζει τα παντα και ειδικα το μελλον, τοτε ειναι αδυνατον για αυτον να αλλαξει κατι απο αυτα που ηδη προγνωριζει οτι θα συμβουν. Προς τι λοιπον οι προσευχες, παρακλησεις, ταματα, μνημοσυνα, κλπ ;

Οι θειστες θελουν και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο. Θελουν δηλαδη και τον Θεο να εχει πληρη προ-γνωση του τι θα συμβει στο μελλον, αλλα και να μπορει να αλλαξει γνωμη.


Οταν γινονται κηδειες και μνημοχυνα, δεν παρακαλουν τον Θεο να σωσει (ισως να αλλαξει γνωμη για) τον νεκρο;
Οταν γινονται δεησεις για ευημερια των καρπων της γης. ανομβριες, νικας τοις ευσεβεσι/βασιλευσι κατα βαρβαρων δωρουμενος, ευλογια οπλων, αγιασμοι, κλπ δεν ζητουν απο το Θεο να μεροληπτησει υπερ τους;
Οταν γινονται παρακλησεις και οι πιστοι προσευχονται να ικανοποιηθουν τα αιτηματα τους, δεν ζητουν απο τον Θεο να αλλαξει;
Οταν κανουν ταματα δεν προσπαθουν να δωροδοκησουν τον Θεο σαν πολιτικο, ωστε να εχουν ικανοποιητικη εκβαση οι προσευχες τους;

Αλλα απο την αλλη προσευχονται και λενε "γενηθητω το θελημα Σου".

Μα δεν τον αφηνετε να κανει το θελημα του. Αυτο που οπως λες προγνωριζει.

Και στο κατω-κατω, ποιο ειναι το νοημα για καποιον να προσπαθει να γινει καλος χριστιανος, αν ο Θεος προγνωριζει αν αυτος θα καταληξει στην κολαση ή στο παραδεισο;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 01 Φεβ 2019, 01:03

Alphabet έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:00
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
31 Ιαν 2019, 22:49
Alphabet έγραψε:
31 Ιαν 2019, 11:05
Βεβαιως και εχουμε πληρη ελευθερια βουλησης, γιατι η ιδιοτητα της παντογνωσιας του Θεου προκυπτει απο ενα βιβλιο το οποιο σε πολλα σημεια αναφερει ... οτι ο Θεος δεν γνωριζει τα παντα. :lol:

Αν ο Θεος γνωριζει τα παντα και ειδικα το μελλον, τοτε ειναι αδυνατον για αυτον να αλλαξει κατι απο αυτα που ηδη γνωριζει οτι θα συμβουν. Προς τι λοιπον οι προσευχες, παρακλησεις, ταματα, μνημοσυνα, κλπ ;

Οι θειστες θελουν και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο. Θελουν δηλαδη και τον Θεο να εχει πληρη γνωση του τι θα συμβει στο μελλον, αλλα και να μπορει να αλλαξει γνωμη. :lol:
Ο Θεός δεν προορίζει. Προγνωρίζει. Και δεν καλείται ο Θεός να αλλάξει γνώμη. Εσύ καλείσαι να αλλάξεις γνώμη και στάση.
Φιλε μου μπορεις να αλλαξεις το "γνωριζει" με το "προγνωριζει". Δεν κανει καμμια διαφορα.

π.χ, Αν ο Θεος προγνωριζει τα παντα και ειδικα το μελλον, τοτε ειναι αδυνατον για αυτον να αλλαξει κατι απο αυτα που ηδη προγνωριζει οτι θα συμβουν. Προς τι λοιπον οι προσευχες, παρακλησεις, ταματα, μνημοσυνα, κλπ ;

Οι θειστες θελουν και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο. Θελουν δηλαδη και τον Θεο να εχει πληρη προ-γνωση του τι θα συμβει στο μελλον, αλλα και να μπορει να αλλαξει γνωμη.


Οταν γινονται κηδειες και μνημοχυνα, δεν παρακαλουν τον Θεο να σωσει (ισως να αλλαξει γνωμη για) τον νεκρο;
Οταν γινονται δεησεις για ευημερια των καρπων της γης. ανομβριες, νικας τοις ευσεβεσι/βασιλευσι κατα βαρβαρων δωρουμενος, ευλογια οπλων, αγιασμοι, κλπ δεν ζητουν απο το Θεο να μεροληπτησει υπερ τους;
Οταν γινονται παρακλησεις και οι πιστοι προσευχονται να ικανοποιηθουν τα αιτηματα τους, δεν ζητουν απο τον Θεο να αλλαξει;
Οταν κανουν ταματα δεν προσπαθουν να δωροδοκησουν τον Θεο σαν πολιτικο, ωστε να εχουν ικανοποιητικη εκβαση οι προσευχες τους;

Αλλα απο την αλλη προσευχονται και λενε "γενηθητω το θελημα Σου".

Μα δεν τον αφηνετε να κανει το θελημα του. Αυτο που οπως λες προγνωριζει.

Και στο κατω-κατω, ποιο ειναι το νοημα για καποιον να προσπαθει να γινει καλος χριστιανος, αν ο Θεος προγνωριζει αν αυτος θα καταληξει στην κολαση ή στο παραδεισο;
Σωστή η σκέψη σου Alphabet.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Φεβ 2019, 01:20

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:03
[Σωστή η σκέψη σου Alphabet.
Ειναι απιστευτες οι αντιφασεις της θρησκειας.
Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει Θεος, κανεις απολυτως δεν γνωριζει τι ειναι, ποσο μαλιστα τι θελει, τι αποζητα και πως αισθανεται. Ουτε οι Αποστολοι, ουτε οι Πατερες, ουτε οι αγιοι. Για να αποφυγει τις κακατοπιες, η ιδια η Ορθοδοξια λεει πολυ βολικα (χωρις βεβαια να γνωριζει) οτι ο Θεος ειναι ακαταληπτος για τους ανθρωπους. :lol:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 01 Φεβ 2019, 01:24

Alphabet έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:20
Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:03
[Σωστή η σκέψη σου Alphabet.
Ειναι απιστευτες οι αντιφασεις της θρησκειας.
Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει Θεος, κανεις απολυτως δεν γνωριζει τι ειναι, ποσο μαλιστα τι θελει, τι αποζητα και πως αισθανεται. Ουτε οι Αποστολοι, ουτε οι Πατερες, ουτε οι αγιοι. Για να αποφυγει τις κακατοπιες, η ιδια η Ορθοδοξια λεει πολυ βολικα (χωρις βεβαια να γνωριζει) οτι ο Θεος ειναι ακαταληπτος για τους ανθρωπους. :lol:
Δεν πιστεύεις δηλ ότι έχει αποκαλυφθεί σε κάποιους ανθρώπους και ότι κάποιους τους φωτίζει;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Φεβ 2019, 01:25

Ζενίθεδρος έγραψε:
01 Φεβ 2019, 00:01
Γω πάντως άμα είχα γεννηθεί Σαουδαραβας θα ήμουν μουσουλμάνος και θα χα 4 συζύγους να μου ζαλίζουν με τη γκρίνια τους τον έρωτα. Μάλλον θα είχα αυτοκτονήσει.
Θα τις χωριζες χωρις διαδικασιες αλλα συμφωνα με την νεα νομοθεσια τους θα πρεπει να στειλεις ενα SMS στα κινητα τους για να τις ενημερωσεις. :003:
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14532
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 01 Φεβ 2019, 01:27

Προγνωριζει και εάν γίνουν παρακλήσεις, προσευχές, δεήσεις, οπότε το μέλλον είναι ήδη κατάλληλα προγνωρισμενο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Πως μπορεί ο θεός να είναι ευτυχισμένος αν είναι μόνος του;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Φεβ 2019, 01:34

Natasha έγραψε:
01 Φεβ 2019, 01:24

Δεν πιστεύεις δηλ ότι έχει αποκαλυφθεί σε κάποιους ανθρώπους και ότι κάποιους τους φωτίζει;
Οχι. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ειναι παραμυθια.
Εχω γραψει πολλες φορες για τις Οικουμενικες Συνοδους που "πεφωτισμενοι" Πατερες πηγαιναν με στρατο για να επιβαλλουν την γνωμη τους, αλλοι που δεχθηκαν αποφασεις Συνοδων λογω εκβιασμων και αλλοι που αλλαξαν γνωμη αργοτερα.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών