Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 08 Ιουν 2019, 02:35

μιά χαρά τα λέει η Νατάσα, άλλοι λένε για Νώε και κιβωτούς, τρελά πράγματα.
Natasha έγραψε:
07 Ιουν 2019, 00:55
όποτε μπορέσεις
Δεν έχω βρεί την ταινία ακόμα και έχω ψάξει μία ώρα περίπου σύνολο, ειμαι στο όριο να θεωρήσω οτι είναι συνωμοσία της γκουγκλ, την κρύβει απο τα αποτελέσματα. Κάποια στιγμή θα μου έρθει πάντως. :)

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιουν 2019, 10:26

Antares έγραψε:
07 Ιουν 2019, 21:41
Σήμερα άκουγα ένα αγοράκι σε μια στάση που μιλούσε λίγο ακατάσχετα. Σε μια στιγμή έπιασε το αυτί μου το εξής "υπάρχουν κάμερες που βλέπουν την καρδιά του ανθρώπου και μας λένε αν είναι καλός ή κακός".
Το αγοράκι ήταν αρκετά μεγάλο για να του εξηγήσουν ότι οι κάμερες δεν βλέπουν αν κάποιος είναι καλός ή κακός αλλά βλέπουν την θερμότητα που αναπτύσσεται γύρω από ένα όργανο (δεν γνωρίζω αρκετά σχετικά με θερμικές κάμερες).
Γιατί να εμφυτεύεις στα μυαλά των παιδιών το ψέμα, έτσι που μπορεί να εξελιχθεί σε θύμα ή πονηρό θύτη και όχι τον ορθό λόγο;
επειδη ειναι ζωα, γιδια ορθια, και θαπρεπε να τους παρουν τα παιδια και μετα να τους στειρωσουν για να μην κανουν αλλα.

ασιχτιρ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Ιουν 2019, 11:51

Ασέβαστος έγραψε:
08 Ιουν 2019, 10:26

επειδη ειναι ζωα, γιδια ορθια, και θαπρεπε να τους παρουν τα παιδια και μετα να τους στειρωσουν για να μην κανουν αλλα.

ασιχτιρ.
Eκτός από τους γύφτους οι οποίοι είναι μια γνωστή κατηγορία, υπάρχουν και άλλες κατηγορίες "γύφτων" μέσα στις δυτικές κοινωνίες. Μερικές φορές δεν βρίσκονται σε καθόλου υποδεέστερη θέση. Κλασσικό παράδειγμα οι μουσουλμάνοι. Την θρησκεία τους θα την διδάξουν στα παιδιά ενώ παράλληλα θα απολαμβάνουν όλων των ανέσεων του δυτικού πολιτισμού.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7700
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 08 Ιουν 2019, 12:01

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:16
Και για να επανέλθω στο θέμα μου σκέφτομαι ότι θέλει πολύ μεγάλη ταπείνωση για να δεχτεί κανείς ότι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας βρίσκονται κάποια άλλα όντα και όχι εμείς οι άνθρωποι. Θεωρούν οι άνθρωποι ότι είναι στην κορυφή της δημιουργίας και ότι αποκλείεται να δημιουργήθηκαν άλλα όντα πριν απο αυτόν και ότι είχαν την δική τους ιστορία και έπαιξαν τον δικό τους ρόλο με συνέπειες στην δική μας μοίρα και ιστορία. Θεωρούμε ότι κάτι είμαστε, ενώ είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά και μάλιστα (όπως λέει και ο Δήμος) η πιο μπελαλίδικη.
δεινοσαυροι.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 11 Ιουν 2019, 02:20

Antares έγραψε:
07 Ιουν 2019, 21:41
Σήμερα άκουγα ένα αγοράκι σε μια στάση που μιλούσε λίγο ακατάσχετα. Σε μια στιγμή έπιασε το αυτί μου το εξής "υπάρχουν κάμερες που βλέπουν την καρδιά του ανθρώπου και μας λένε αν είναι καλός ή κακός".
Το αγοράκι ήταν αρκετά μεγάλο για να του εξηγήσουν ότι οι κάμερες δεν βλέπουν αν κάποιος είναι καλός ή κακός αλλά βλέπουν την θερμότητα που αναπτύσσεται γύρω από ένα όργανο (δεν γνωρίζω αρκετά σχετικά με θερμικές κάμερες).
Γιατί να εμφυτεύεις στα μυαλά των παιδιών το ψέμα, έτσι που μπορεί να εξελιχθεί σε θύμα ή πονηρό θύτη και όχι τον ορθό λόγο;
Γιατί δεν τού δίνεις εξηγήσεις εννοείς
προφανώς..
Μα αν το αφήνεις ΟΛΗ τη μέρα να επηρεάζεται από "πληροφορίες" που δεν έχεις το χρόνο ή τη διάθεση να ελέγξεις, πως να ξέρεις τι να του απαντήσεις;
Πόσο μάλλον, όπως φαίνεται, δε το παιδαγωγείς ως είθισται ως ευσυνείδητος ΓΟΝΙΟΣ!!!

Τι και πως να εξηγήσεις τέτοια θέματα υπό τέτοιες συνθήκες :smt017

Νομίζω, κάτι τέτοιο έπαιξε εκεί

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7851
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιουν 2019, 22:17

Γιατί δεν τού δίνεις εξηγήσεις εννοείς
προφανώς..
Μα αν το αφήνεις ΟΛΗ τη μέρα να επηρεάζεται από "πληροφορίες" που δεν έχεις το χρόνο ή τη διάθεση να ελέγξεις, πως να ξέρεις τι να του απαντήσεις;
Πόσο μάλλον, όπως φαίνεται, δε το παιδαγωγείς ως είθισται ως ευσυνείδητος ΓΟΝΙΟΣ!!!

Τι και πως να εξηγήσεις τέτοια θέματα υπό τέτοιες συνθήκες :smt017

Νομίζω, κάτι τέτοιο έπαιξε εκεί
Ο.Ι.
Ίσως το άκουσε σε κάποιο παιδικό πρόγραμμα ή παιχνίδι. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί τα παιδιά έχουν μια έμφυτη περιέργεια για το πως λειτουργεί το κάθε τι και όχι για το ηθικό του θέματος.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18916
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Μάιος 2020, 10:02

OrderAndChaos έγραψε:
23 Φεβ 2019, 23:43
O Λιακό έχει γ@μησει πολλούς εγκεφάλους. Είναι απλά ένας συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας και ψευδοιστορίας που 20 χρόνια τώρα έχει πλουτίσει από την μυθομανία των Χριστιανο Ελ. Εγω θα έπαιρνα όρκο πως δεν πιστεύει τίποτα απ'ότι λέει...
Οι εγκέφαλοι που ήταν επιρρεπείς στις θεωρίες του Λιακόπουλου είχαν ήδη πρόβλημα, δεν τους κατέστρεψε αυτός.

Για το δεύτερο, ότι είναι συνειδητός παπατζής, η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Για να μπορέσεις να είσαι πραγματικά πειστικός θα πρέπει αυτό που κάνεις να είναι κομμάτι σου. Άρα μάλλον πολλά από αυτά που λέει τα μισοπιστεύει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών