Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 24 Φεβ 2019, 15:23

mec έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:16
Natasha έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:05
Τρία είναι τα βασικά και κύρια:

Πρώτον, όλοι, ΌΛΟΙ λέω (ΚΑΙ εγώ) δεν γουστάρουμε την υπακοή ως αρετή. Όχι μόνο στον Θεό, αλλά πρώτα πρώτα σε πρόσωπα που αγαπάμε πολύ.
Και πώς συνάδει αυτό με τη χριστιανική σου πίστη;
Επίσης η γνησιότερη έκφραση μίας θρησκείας είναι ο μοναχισμός της και στον χριστιανισμό η υπακοή είναι η κύρια αρετή του μοναχού. Υπάρχει ο γέροντας και οι υποτακτικοί του.

Οπότε πού ακριβώς οδηγεί αυτό το συμπέρασμα που έβγαλες;
Εννοώ αγαπητέ ότι είμαστε ΜΑΚΡΙΑ απο την γνήσια πίστη! Όπως το λες, η πρώτη εντολή είναι η υπακοή και μεις (η γενιά μας αλλά και όλη η κοινωνία) είμαστε σαν κακομαθημένοι. Εγωϊστές και άξεστοι. Αυτό κατάλαβα απο τις συζητήσεις μου.
Για μένα και για όσους θέλουμε να πλησιασουμε τον Θεό, υπάρχει το γεγονός της ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ. Προσπαθούμε πολύ να υπακουσουμε και προσωπικά το βρίσκω πολύ δύσκολο. Απο τις δυσκολότερες αρετές.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 24 Φεβ 2019, 15:28

Athina__P έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:21
Νομίζω πολλά προβλήματα θα ήταν λιγότερο υπαρκτά αν υπήρχε λιγότερη πίστη σε ένα μετά που δεν έρχεται ποτέ. Γιατί θα ασχολούνταν περισσότεροι άνθρωποι να φτιάξουν το εδώ και το μετά που είναι πραγματικό και εφικτό. Επίσης θα υπήρχε λιγότερος πόνος και μπέρδεμα στην απώλεια και στο θάνατο. Θα το δεχόταν ο κόσμος ως ότι κάτι πιο φυσικό. Αν και έχουμε ωριμάσει ως κοινωνία ως προς αυτό.

Όχι ότι η υλική ευημερία λύνει όλα τα θέματα, δεν το είπε ποτέ κανείς αυτό!
Σου μεταφέρω την πίστη του πνευματικού κόσμου Αθηνα, που λεει ότι όχι μόνο υπάρχει το "μετά", αλλά έχει σχέση άμεση και με το εδώ και τώρα, στον εδώ κόσμο. Δηλαδή, ΗΔΗ ζει ο καθένας ότι εσπειρε στην ζωή του. Αν υπήρξες δικαια και βοηθούσες τον πλησίον, ΗΔΗ έχεις χαρά μέσα σου, ιδίως τώρα που ζουμε δύσκολα χρόνια και ΗΔΗ έγινε μια Κρίση και θα ακολουθήσουν και άλλες στις επομενες έσχατες δοκιμασίες. Όποιος προορίζεται για τον παράδεισο, τον ζει απο τώρα και όποιος είναι για την κόλαση, το ζει επισης εδώ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 24 Φεβ 2019, 15:34

Natasha έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:28
Athina__P έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:21
Νομίζω πολλά προβλήματα θα ήταν λιγότερο υπαρκτά αν υπήρχε λιγότερη πίστη σε ένα μετά που δεν έρχεται ποτέ. Γιατί θα ασχολούνταν περισσότεροι άνθρωποι να φτιάξουν το εδώ και το μετά που είναι πραγματικό και εφικτό. Επίσης θα υπήρχε λιγότερος πόνος και μπέρδεμα στην απώλεια και στο θάνατο. Θα το δεχόταν ο κόσμος ως ότι κάτι πιο φυσικό. Αν και έχουμε ωριμάσει ως κοινωνία ως προς αυτό.

Όχι ότι η υλική ευημερία λύνει όλα τα θέματα, δεν το είπε ποτέ κανείς αυτό!
Σου μεταφέρω την πίστη του πνευματικού κόσμου Αθηνα, που λεει ότι όχι μόνο υπάρχει το "μετά", αλλά έχει σχέση άμεση και με το εδώ και τώρα, στον εδώ κόσμο. Δηλαδή, ΗΔΗ ζει ο καθένας ότι εσπειρε στην ζωή του. Αν υπήρξες δικαια και βοηθούσες τον πλησίον, ΗΔΗ έχεις χαρά μέσα σου, ιδίως τώρα που ζουμε δύσκολα χρόνια και ΗΔΗ έγινε μια Κρίση και θα ακολουθήσουν και άλλες στις επομενες έσχατες δοκιμασίες. Όποιος προορίζεται για τον παράδεισο, τον ζει απο τώρα και όποιος είναι για την κόλαση, το ζει επισης εδώ.
Πήγαινε και πες το αυτό στα παιδιά που είναι στα ογκολογικά νοσοκομεία. Ότι κάτι πολύ κακό έχουν κάνει :p2::p2::p2:

Έχει γίνει καμιά μελέτη ότι τα ίδια ή έστω οι γονείς τους έκαναν κάτι διαφορετικό από τους άλλους και τους άξιζε η ταλαιπωρία;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 24 Φεβ 2019, 15:41

Athina__P έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:34
Natasha έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:28
Athina__P έγραψε:
24 Φεβ 2019, 15:21
Νομίζω πολλά προβλήματα θα ήταν λιγότερο υπαρκτά αν υπήρχε λιγότερη πίστη σε ένα μετά που δεν έρχεται ποτέ. Γιατί θα ασχολούνταν περισσότεροι άνθρωποι να φτιάξουν το εδώ και το μετά που είναι πραγματικό και εφικτό. Επίσης θα υπήρχε λιγότερος πόνος και μπέρδεμα στην απώλεια και στο θάνατο. Θα το δεχόταν ο κόσμος ως ότι κάτι πιο φυσικό. Αν και έχουμε ωριμάσει ως κοινωνία ως προς αυτό.

Όχι ότι η υλική ευημερία λύνει όλα τα θέματα, δεν το είπε ποτέ κανείς αυτό!
Σου μεταφέρω την πίστη του πνευματικού κόσμου Αθηνα, που λεει ότι όχι μόνο υπάρχει το "μετά", αλλά έχει σχέση άμεση και με το εδώ και τώρα, στον εδώ κόσμο. Δηλαδή, ΗΔΗ ζει ο καθένας ότι εσπειρε στην ζωή του. Αν υπήρξες δικαια και βοηθούσες τον πλησίον, ΗΔΗ έχεις χαρά μέσα σου, ιδίως τώρα που ζουμε δύσκολα χρόνια και ΗΔΗ έγινε μια Κρίση και θα ακολουθήσουν και άλλες στις επομενες έσχατες δοκιμασίες. Όποιος προορίζεται για τον παράδεισο, τον ζει απο τώρα και όποιος είναι για την κόλαση, το ζει επισης εδώ.
Πήγαινε και πες το αυτό στα παιδιά που είναι στα ογκολογικά νοσοκομεία. Ότι κάτι πολύ κακό έχουν κάνει :p2::p2::p2:

Έχει γίνει καμιά μελέτη ότι τα ίδια ή έστω οι γονείς τους έκαναν κάτι διαφορετικό από τους άλλους και τους άξιζε η ταλαιπωρία;
Το γεγονός ότι υποφέρουν άδικα κάποιοι άνθρωποι πολύ, (ενώ κάποιοι άλλοι λαμογιάρηδες γλεντοκοπάνε) και μάλιστα παιδιά είναι απο τα μυστήρια του Θεού. Οι πνευματικοί νόμοι λένε ότι είτε έφταιξαν κάποιοι απο το περιβάλλον τους, είτε οι γονείς τους, είτε οι προπαπουδες και προγιαγιάδες, είτε ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΙΣ οι υπολοιποι και αφήνει τα παιδιά αυτά ως μάρτυρες της δικής μας αμαρτίας. Εννοείται ότι θα ευφραίνονται στον παράδεισο και ότι για κει τα προορίζει. Τό ίδιο και για άλλες ψυχές, αδικοχαμένες για τον εδώ κόσμο, όπως άστεγοι κτλ.
Ανάλογα όμως το μαρτύριο, δίνει και την ψυχική δυναμη ο Θεός.
Αυτά Αθηνά, έτσι πολύ απλά απο αυτά που ξέρω. Αν γνωρίζει κανείς πιστός περισσότερα, ας το καταθέσει.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Φεβ 2019, 16:12

Aυτό είναι ένα θέμα, το άδικο που συμβαίνει στη Γη. Δεν πιστεύω ότι οι πνευματικοί νόμοι λένε ότι κάποιος έφταιξε από το περιβάλλον τους ή οι ίδιοι. Οι υπόλοιποι με την αδιαφορία τους ή ακόμη χειρότερα, όταν γίνονται οπαδοί του κακού για να αποκομίσουν υλικά οφέλη, φταίνε γιατί εμποδίζουν την πρόοδο, πνευματική, επιστημονική, τεχνολογική.
Πιστεύω ότι αν ένα ανώτερο ον αποφασίσει να ενσαρκωθεί, θα είναι για να νιώσει τον πόνο των ανθρώπων που υποφέρουν άδικα.
Πιθανόν να υπάρχει μια κατάσταση μετά όπου όλα αποκαθίστανται και η αθάνατη (όπως πιστεύω) ψυχή με την βοήθεια ανώτερων όντων αποκτά γνώση γι' αυτό που πέρασε, για ποιόν λόγο και ότι άλλο επιθυμεί να μάθει.
Μπορεί να μην βλέπουμε τον Θεό, αν και είναι δίπλα μας, σε όλα αυτά που μας προκαλούν ευτυχία (δεν εννοώ υλικά πράγματα πρωτίστως), αλλά το κακό το βλέπουμε, είναι υπαρκτό, βλέπουμε τους πολέμους, τις δολοφονίες, την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο και όμως δεν κάνουμε τίποτα.
Πριν από περίπου 100 χρόνια οι άνθρωποι πέθαιναν νέοι από ασθένειες που σήμερα θεραπεύονται εύκολα, παιδιά και μητέρες πέθαιναν στη γέννα, το προσδόκιμο ζωής δεν ήταν υψηλό, δεν υπήρχαν ανέσεις. Σε κάθε μια όμως τεχνολογική ανακάλυψη το ανθρώπινο είδος θεωρεί καλό να την δοκιμάζει πρώτα για την εξόντωση ομοίων του (πυρηνική βόμβα π.χ. ) και όχι για την ευημερία τους. Αν υπάρχει Θεός καλό θα ήταν να επενέβαινε, ίσως να επεμβαίνει βέβαια με τρόπους που δεν γίνονται αντιληπτοί.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 24 Φεβ 2019, 16:14

Δεν είναι αυτή συζήτηση για Κυριακάτικα, αλλά...

Απέξω απέξω έχουν ξεκινήσει προεκλογικά πραγματάκια και έχει τύχει να ακούσω από "άρχοντες" που τους ψήφισε ο κόσμος να λένε στον κόσμο να κάνουν υπομονή γιατί το ένα και το άλλο είναι προγραμματισμένα στο απώτερο μέλλον. Δεν λέω, ορισμένα είναι έτσι, αλλά συγκεκριμένοι άνθρωποι έχουν δείξει δείγμα γραφής ότι για πολλά χρόνια ανέβαλλαν το καλό για μεθαύριο. Και δεν κάνουν ορισμένα άλλα απτά πράγματα για να καλυτερέψει το σήμερα. Τους λες τι θα γίνει με αυτό και εκείνο; Με ελάχιστο κόστος. Απλά να ασχοληθεί. Σου απαντάει ο άλλος υπομονή.

Ε, αν ένα ικανό μέρος των ψηφοφόρων του ζει στο παραμύθι του ότι κάποτε μια καλή νεράϊδα στην άλλη ζωή θα τα έχει κάνει όλα τζάμι, τι να κάνει και αυτός!

Έχει το ελεύθερο να μην κάνει τη δουλειά του σε αυτή τη ζωή! Γιατί αυτή είναι η δουλειά του!

Αλλά τέτοιους έχει από κάτω, αυτά θέλουν και αξίζουν και αυτοί!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 24 Φεβ 2019, 16:21

Πολλοί περιμένουν από πολιτικούς ταγούς. Περιμένουν να τους κάνουν τα ρουσφέτια όμως, αν δεν τα πάρουν σε εύλογο χρονικό διάστημα δεν νομίζω να κάνουν υπομονή.
Αυτοί που δεν κάνουν την δουλειά τους ποιοι είναι; Αστυνομία, δικαιοσύνη; Δεν νομίζω να περιμένουν ότι θα τα τακτοποιήσει μια καλή νεράιδα μετά τον θάνατο.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Φεβ 2019, 00:16

Και για να επανέλθω στο θέμα μου σκέφτομαι ότι θέλει πολύ μεγάλη ταπείνωση για να δεχτεί κανείς ότι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας βρίσκονται κάποια άλλα όντα και όχι εμείς οι άνθρωποι. Θεωρούν οι άνθρωποι ότι είναι στην κορυφή της δημιουργίας και ότι αποκλείεται να δημιουργήθηκαν άλλα όντα πριν απο αυτόν και ότι είχαν την δική τους ιστορία και έπαιξαν τον δικό τους ρόλο με συνέπειες στην δική μας μοίρα και ιστορία. Θεωρούμε ότι κάτι είμαστε, ενώ είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά και μάλιστα (όπως λέει και ο Δήμος) η πιο μπελαλίδικη.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2019, 00:41

Natasha έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:05
Τρίτον, για το θέμα του Δημοσθένη, ΌΛΟΙ φοβούνται την σκέψη και μόνο να υπάρχουν τέρατα που τρώνε ανθρώπους –όπως στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας- και κατόπιν σχεδόν ΌΛΟΙ χλευάζουν την πιθανότητα να υπάρχουν τέρατα και μάλιστα στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας διότι θεωρούν ότι μόνο το ανθρώπινο είδος και γένος έχει την απόλυτη εξουσία και «άντε να υπάρχουν και άγγελοι εκτός από εμάς, ΚΑΝΕΝΑ ΟΝ άλλο δεν γίνεται να υπάρχει, γιατί αν υπάρχει, εμείς οι άνθρωποι παραμεριζόμαστε και μπαίνουμε στο περιθώριο. Και σιγά μην είμαστε ασήμαντα όντα και ότι τάχα πριν από εμάς πλάστηκαν και άλλα όντα! Χα».

Σχολιάστε ελεύθερα.
νομίζω ο Δημοσθένης αν και πολύ αξιόλογος δεν το μεταφέρει σωστά. Δες το σαν συνένωση, προσφορά ενέργειας, επιλογή να γίνεις μέρος του όλου, δεν σε τρώει κανείς άσχημα όπως το θέτεις, απλά αυτό ήθελα να επισημάνω.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 28 Φεβ 2019, 01:01

Εικόνα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Φεβ 2019, 01:04

enaon έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:41
Natasha έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:05
Τρίτον, για το θέμα του Δημοσθένη, ΌΛΟΙ φοβούνται την σκέψη και μόνο να υπάρχουν τέρατα που τρώνε ανθρώπους –όπως στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας- και κατόπιν σχεδόν ΌΛΟΙ χλευάζουν την πιθανότητα να υπάρχουν τέρατα και μάλιστα στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας διότι θεωρούν ότι μόνο το ανθρώπινο είδος και γένος έχει την απόλυτη εξουσία και «άντε να υπάρχουν και άγγελοι εκτός από εμάς, ΚΑΝΕΝΑ ΟΝ άλλο δεν γίνεται να υπάρχει, γιατί αν υπάρχει, εμείς οι άνθρωποι παραμεριζόμαστε και μπαίνουμε στο περιθώριο. Και σιγά μην είμαστε ασήμαντα όντα και ότι τάχα πριν από εμάς πλάστηκαν και άλλα όντα! Χα».

Σχολιάστε ελεύθερα.
νομίζω ο Δημοσθένης αν και πολύ αξιόλογος δεν το μεταφέρει σωστά. Δες το σαν συνένωση, προσφορά ενέργειας, επιλογή να γίνεις μέρος του όλου, δεν σε τρώει κανείς άσχημα όπως το θέτεις, απλά αυτό ήθελα να επισημάνω.
Θα ξανανοίξω μάλλον θέμα με αποδεικτικά για την υπαρξη αυτών των όντων.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2019, 01:07

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:04
Θα ξανανοίξω μάλλον θέμα με αποδεικτικά για την υπαρξη αυτών των όντων.
δεν υπάρχει λόγος να το σκαλίζουμε, απλά να πω οτι δεν πονάει ήθελα κλπ, αγάπη μόνο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Φεβ 2019, 10:24

Natasha έγραψε:
28 Φεβ 2019, 01:04
enaon έγραψε:
28 Φεβ 2019, 00:41
Natasha έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:05
Τρίτον, για το θέμα του Δημοσθένη, ΌΛΟΙ φοβούνται την σκέψη και μόνο να υπάρχουν τέρατα που τρώνε ανθρώπους –όπως στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας- και κατόπιν σχεδόν ΌΛΟΙ χλευάζουν την πιθανότητα να υπάρχουν τέρατα και μάλιστα στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας διότι θεωρούν ότι μόνο το ανθρώπινο είδος και γένος έχει την απόλυτη εξουσία και «άντε να υπάρχουν και άγγελοι εκτός από εμάς, ΚΑΝΕΝΑ ΟΝ άλλο δεν γίνεται να υπάρχει, γιατί αν υπάρχει, εμείς οι άνθρωποι παραμεριζόμαστε και μπαίνουμε στο περιθώριο. Και σιγά μην είμαστε ασήμαντα όντα και ότι τάχα πριν από εμάς πλάστηκαν και άλλα όντα! Χα».

Σχολιάστε ελεύθερα.
νομίζω ο Δημοσθένης αν και πολύ αξιόλογος δεν το μεταφέρει σωστά. Δες το σαν συνένωση, προσφορά ενέργειας, επιλογή να γίνεις μέρος του όλου, δεν σε τρώει κανείς άσχημα όπως το θέτεις, απλά αυτό ήθελα να επισημάνω.
Θα ξανανοίξω μάλλον θέμα με αποδεικτικά για την υπαρξη αυτών των όντων.
αμα τρογωνται, να πεις και τοπους που κυκλοφορουν. αν και τελειωσε η σαιζον φετος, του χρονου παλι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 03 Ιουν 2019, 17:40

Τι βλακειες ειναι αυτες; Υπαρχουνε λεει εξωκοσμικες οντοτητες στον πλανητη που τρωνε ανθρωπους και τριχες κατσαρες. Ειμαι σ αυτον τον πλανητη εδω και 50.000 χρονια και δεν συναντησα ουτε μια.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Τα συμπεράσματά μου από την συζήτηση με κόσμο στο δίκτυο και στον φυσικό κόσμο για τα «θεία» γενικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 03 Ιουν 2019, 17:51

Highlander έγραψε:
23 Φεβ 2019, 08:47
Natasha έγραψε:
23 Φεβ 2019, 02:05
Τρίτον, για το θέμα του Δημοσθένη, ΌΛΟΙ φοβούνται την σκέψη και μόνο να υπάρχουν τέρατα που τρώνε ανθρώπους –όπως στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας- και κατόπιν σχεδόν ΌΛΟΙ χλευάζουν την πιθανότητα να υπάρχουν τέρατα και μάλιστα στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας διότι θεωρούν ότι μόνο το ανθρώπινο είδος και γένος έχει την απόλυτη εξουσία και «άντε να υπάρχουν και άγγελοι εκτός από εμάς, ΚΑΝΕΝΑ ΟΝ άλλο δεν γίνεται να υπάρχει, γιατί αν υπάρχει, εμείς οι άνθρωποι παραμεριζόμαστε και μπαίνουμε στο περιθώριο. Και σιγά μην είμαστε ασήμαντα όντα και ότι τάχα πριν από εμάς πλάστηκαν και άλλα όντα! Χα».
Λοιπόν ας αφήσουμε σε πρώτη φάση τον Θεό και ας πάμε στα τέρατα. Μπράβο, ωραία η σκέψη σου ότι ο άνθρωπος αρνείται να πιστέψει στην ύπαρξη τεράτων γιατί φοβάται την πιθανότητα ύπαρξης τους. Αλλά εσύ που πιστεύεις στην ύπαρξη τους με βάση ποιες αποδείξεις το πιστεύεις; Επειδή το έγραψε ο Λιακόπουλος ότι υπάρχουν νεφελιμ; Δηλαδή άμα εγώ αυτή τη στιγμή σου πω ότι έχω έναν μυστικό πληροφοριοδότη που δεν μπορώ να σου αποκαλύψω ο οποίος είναι απόλυτα έμπιστος και μου είπε ότι στην έρημο Σαχάρα κόβουν βόλτες μεταλλαγμένα πλάσματα όπως διασταυρώσεις κογιοτ με τριαξονικά φορτηγά που ετοιμάζουν εισβολή στην Ελλάδα θα με πιστέψεις;
Καλά χέσε τον Λιακόπουλο, τα ίδια πάντως λενε και άλλοι όπως πχ ο Καστανέντα (αυτός και αν έχει κάψει κόσμο και κοσμακη!), "αποδείξεις" φυσικά δεν υπάρχουν άλλα όποιος έχει ασχοληθεί με αυτά έχει δει κάποια πράγματα σίγουρα, τώρα ποια είναι η πραγματική εξήγηση ποιος ξέρει...
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών