Ήλε Ήλε γιατί με εγκαταλήπεις ???

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69713
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ήλε Ήλε γιατί με εγκαταλήπεις ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2020, 16:29

tanipteros έγραψε:
12 Αύγ 2020, 15:56

καλή μου μην ειρωνεύεσαι...σε έχω σε κάποια εκτίμηση....
Κακώς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Ήλε Ήλε γιατί με εγκαταλήπεις ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 12 Αύγ 2020, 16:55

κύπριος έγραψε:
06 Μάιος 2019, 12:50
Γράφτηκαν διάφορα..
Προσωπικά είμαι άθεος, για όσους ενδιαφέρονται ιδού η πραγματικότητα:

το "Ηλε Ηλε γιατί με εγκαταλείπεις" κτλ κτλ

Είναι η αρχή σημαντικού ψαλμού των Εβραίων, η προσευχή γράφτηκε αρκετά χρόνια πριν την έλευση του Χριστού.

Τι λέει ο ψαλμός (στα νέα ελληνικα) :

1 ΘEE μου, Θεέ μου, γιατί με εγκατέλειψες;
Γιατί στέκεσαι μακριά από τη σωτηρία μου και από τα λόγια των στεναγμών μου;
2 Θεέ μου, κράζω την ημέρα και δεν απαντάς• και τη νύχτα, και δεν σιωπώ.
::::::::::::::::
Στην παλαιά διαθήκη γράφει:

אלי אלי למה עזבתני

Ελληνικά 'Ηλί Ηλί λαμά αζαβτανί'.

Δηλαδή 'Θεέ μου, Θεέ μου γιατί με εγκατέλειψες'

Στην Καινή Διαθήκη από την άλλη γράφει:

אלי אלי למא שבקתני

ή

אלהי אלהי למא שבקתני

Ελληνικά 'Ηλί Ηλί λαμά σαβαχτανί' ή 'Ηλωί Ηλωί λαμά σαβαχτανί' .

Εξετάζοντας την σημασία του Αραμαϊκού ρήματος šabaq οδηγούμαστε στο ότι η φράση μπορεί να σημαίνει:


'Θεέ μου, Θεέ μου γιατί το επέτρεψες'

ή

'Θεέ μου, Θεέ μου γιατί με συγχώρεσες'

ή

'Θεέ μου, Θεέ μου γιατί με άφησες'

ή

'Θεέ μου, Θεέ μου γιατί με εγκατέλειψες'

Μπορεί βέβαια να μεταφράζεται και αλλιώς. Ακούω γνώμες.


Εγώ υπολόγισα στον Εβραϊκό λεξάριθμο των δύο φράσεων της Καινής Διαθήκης είτε με Ηλωί είτε με Ηλί. Έχουμε:

אלי אלי למא שבקתני = 1019

אלהי אלהי למא שבקתני = 1029

Έπειτα πρόσεξα τα εξής:

ΤΟΣΟΡΘΟΣ = 1019

Μήπως με την φράση 'Θεέ μου, Θεέ μου γιατί με άφησες' εννοεί 'Πατέρα, Πατέρα γιατί με άφησες'.

Ο Τόσορθος ήταν ο Αιγύπτιος φαραώ Τζοζέρ, αυτός που ανήγειρε την αρχαιότερη πυραμίδα, αυτή που κωδικοποιεί τις διαστάσεις του πλανήτη Κρόνου.

ΤΖΟΖΕΡ = ΠΑΤΗΡ = 489

Από την άλλη έχουμε:

ΤΙΒΕΡΙΟΣ ΚΑΙΣΑΡ = 1029

Όταν ο Χριστός είπε την συγκεκριμένη φράση, την Ρώμη την κυβερνούσε ο Τιβέριος Καίσαρ.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8560
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ήλε Ήλε γιατί με εγκαταλήπεις ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 12 Αύγ 2020, 17:05

Με το Ηλί προσφωνεί τον Ήλο μυθολογικά τον Κρόνο.
Βέβαια το ερώτημα είναι το ξέρει? ή γνωρίζει και αυτός το Ηλί ως Θεό?

Η μετάφραση στο Ηλί σε μας είναι Θέε μου... τι ήξερε ο Ιησούς άραγε? Ποτέ δεν θα το μάθουμε.
Απλώς μέσα από όλο αυτό βλέπουμε ότι ο Μοναδικός Θεός των Εβραίων πότε είναι ο Ήλος, πότε ο Ιευώ (Ζευς) και πότε οι Ελοχίμ...
Οι Εβραίοι τα χουν πάρει και τα έχουν κάνει ένα....όλα αυτά οι Εβδομήκοντα τα μεταφράζουν Θεέ ή Κύριε...
Πλέον η αλήθεια ήρθε στο φως όσο και να χτυπιούνται...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ήλε Ήλε γιατί με εγκαταλήπεις ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 12 Αύγ 2020, 23:33

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
12 Αύγ 2020, 16:23
.



ΘεόΤρελους καί ΘεόΤρελες.....

Σατανιασμένους.....Μάγισσες.....Εωσφόρους.....καί καλόγερους Ρασπουτινιάρηδες.....

Ο μεγάλος Ιεροεξεταστής έρχεται.....ανάψτε τίς Πυρές.....

Ο Μεσαίωνας είναι μιά Φωτεινή Εποχή.....

.
Ετσι είμαστε οκ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ήλε Ήλε γιατί με εγκαταλήπεις ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 13 Φεβ 2024, 17:11

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Αύγ 2020, 20:18
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
11 Αύγ 2020, 20:14

.

ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΏΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.....

οχι απο πού το πήρε....

Εκτός κι άν ελεγε πράγματα πού δεν τα ενιωθε.... :xena:

.
Διάβασε τον ψαλμό :a108: :

Ψαλ. 21,25 ὅτι οὐκ ἐξουδένωσεν οὐδὲ προσώχθισε τῇ δεήσει τοῦ πτωχοῦ, οὐδὲ ἀπέστρεψε τὸ πρόσωπον αὐτοῦ ἀπ᾿ ἐμοῦ καὶ ἐν τῷ κεκραγέναι με πρὸς αὐτὸν εἰσήκουσέ μου.
Ψαλ. 21,25 διότι ο Κυριος δεν κατεφρόνησε και δεν παρέβλεψε με δυσφορίαν ως ενοχλητικήν την δέησιν εμού του πτωχού και εξευτελισμένου ούτε και εγύρισεν αλλού το πρόσωπόν του, αλλά όταν με πίστιν έκραξα προς αυτόν, ήκουσε και εδέχθη την προσευχήν μου.

.

Τι να μας πεί ο προφήτης Μαλαχίας ρε Ζαποτέκα....αφτός ήτο ενας κυνός θνητός.....

Εδω μιλάμε για το θεό.....λέει ο ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΣ θεός στο θεό γιατί με εγκαταλείπεις ;;; . :xena:

Ασε που είχε πεθάνει κατά τον ΙΔΙΟ οταν είπε ..... είμαι λυπημένος ΑΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ..... :vp19:

οταν ένιωσε οτι και οι μαθητές του ακόμα τον εγκατέλειψαν στο Μετρό στη στάση Ελαιώνα.....

Εγκαταλειμένος ακομα κι απ το θεο ένιωθε και όταν πέθαινε για 2η φορά.....

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ήλε Ήλε γιατί με εγκαταλήπεις ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Φεβ 2024, 17:33

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
13 Φεβ 2024, 17:11
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Αύγ 2020, 20:18
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
11 Αύγ 2020, 20:14



.

ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΏΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.....

οχι απο πού το πήρε....

Εκτός κι άν ελεγε πράγματα πού δεν τα ενιωθε.... :xena:

.
Διάβασε τον ψαλμό :a108: :

Ψαλ. 21,25 ὅτι οὐκ ἐξουδένωσεν οὐδὲ προσώχθισε τῇ δεήσει τοῦ πτωχοῦ, οὐδὲ ἀπέστρεψε τὸ πρόσωπον αὐτοῦ ἀπ᾿ ἐμοῦ καὶ ἐν τῷ κεκραγέναι με πρὸς αὐτὸν εἰσήκουσέ μου.
Ψαλ. 21,25 διότι ο Κυριος δεν κατεφρόνησε και δεν παρέβλεψε με δυσφορίαν ως ενοχλητικήν την δέησιν εμού του πτωχού και εξευτελισμένου ούτε και εγύρισεν αλλού το πρόσωπόν του, αλλά όταν με πίστιν έκραξα προς αυτόν, ήκουσε και εδέχθη την προσευχήν μου.

.

Τι να μας πεί ο προφήτης Μαλαχίας ρε Ζαποτέκα....αφτός ήτο ενας κυνός θνητός.....

Εδω μιλάμε για το θεό.....λέει ο ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΣ θεός στο θεό γιατί με εγκαταλείπεις ;;; . :xena:

Ασε που είχε πεθάνει κατά τον ΙΔΙΟ οταν είπε ..... είμαι λυπημένος ΑΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ..... :vp19:

οταν ένιωσε οτι και οι μαθητές του ακόμα τον εγκατέλειψαν στο Μετρό στη στάση Ελαιώνα.....

Εγκαταλειμένος ακομα κι απ το θεο ένιωθε και όταν πέθαινε για 2η φορά.....

.
Δεν είναι ο προφήτης Μαλαχίας. Είναι απ' τους Ψαλμούς του Δαβίδ. ( Αν και κατάλαβα πως έκανες πλάκα :a108: ). Τα περισσότερα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης περιέχουν χριστολογικές προφητείες. Γι' αυτό και ο Μωυσής θεωρείται προφήτης και ο Δαυίδ προφητάναξ.

Αυτό έγινε σαν παράδειγμα για εμάς τους ανθρώπους, να μην απελπιζόμαστε . Κι αν νιώθουμε πως ο Θεός μας εγκαταλείπει , δεν μας εγκαταλείπει. Γι' αυτό είναι απαραίτητη η γνώση της Παλαιάς Διαθήκης. Αυτός που γνωρίζει ολόκληρο τον ύμνο , δεν μένει μόνο στην αρχή και έτσι δεν παρανοεί.

Το ίδιο παράδειγμα μας προσφέρουν πολλοί άγιοι. Π.χ. ο Άγιος Αντώνιος "διαμαρτυρήθηκε" στον Θεό
- Πού ήσουν όλο το βράδυ που πάλευα με τους δαίμονες ; :smt096
Κι ο Θεός του απάντησε
- Σε παρακολουθούσα και θαύμαζα τον αγώνα σου. :smt023

Η Παλαιά Διαθήκη περιέχει πολλά συμβουλευτικά χωρία παρόμοιου περιεχομένου. Π.χ. στους Εσπερινούς Αγίων διαβάζουμε συχνά αυτά τα χωρία απ' την Σοφία Σολομώντος :
SpoilerShow
Σοφ. Σολ. 4,7 Δίκαιος δὲ ἐὰν φθάσῃ τελευτῆσαι, ἐν ἀναπαύσει ἔσται·
Σοφ. Σολ. 4,7 Ο δίκαιος όμως, και εάν ακόμη συμβή να αποθάνη πρόωρα, θα εισελθη εις την αιωνίαν ανάπαυσιν.
Σοφ. Σολ. 4,8 γῆρας γὰρ τίμιον οὐ τὸ πολυχρόνιον οὐδὲ ἀριθμῷ ἐτῶν μεμέτρηται·
Σοφ. Σολ. 4,8 Τιμημένον και ένδοξον γήρας δεν είναι το πολυχρόνιον, ούτε προσμετράται η αξία του ανθρώπου σύμφωνα με τον αριθμόν των ετών του.
Σοφ. Σολ. 4,9 πολιὰ δέ ἐστι φρόνησις ἀνθρώποις καὶ ἡλικία γήρως βίος ἀκηλίδωτος.
Σοφ. Σολ. 4,9 Λευκά και τιμημένα άσπρα μαλλιά δια τον άνθρωπον είναι οχι τα πολλά έτη, αλλά η σύνεσις. Και δεν είναι καθ' εαυτήν σεβαστή γεροντική ηλικία, αλλά εκείνη που έχει ως χαρακτηριστικόν της γνώρισμα τον άγιον και ακηλίδωτον βίον.
https://orthodoxoiorizontes.gr/Palaia_D ... .htm#kef.4
SpoilerShow
Σοφ. Σολ. 3,1 Δικαίων δὲ ψυχαὶ ἐν χειρὶ Θεοῦ, καὶ οὐ μὴ ἅψηται αὐτῶν βάσανος.
Σοφ. Σολ. 3,1 Η ζωή όμως των δικαίων ευρίσκεται κάτω από το παντοδύναμον προστατευτικόν χέρι του Θεού, και καμμιά θλίψις και βάσανος δεν θα τους εγγίση, χωρίς ο Θεός να το επιτρέψη.
Σοφ. Σολ. 3,2 ἔδοξαν ἐν ὀφθαλμοῖς ἀφρόνων τεθνάναι, καὶ ἐλογίσθη κάκωσις ἡ ἔξοδος αὐτῶν
Σοφ. Σολ. 3,2 Εις τα μάτια των αφρόνων ο θάνατός των εθεωρήθη ως αφανισμός και μηδένισις και η έξοδός των από τον κόσμον αυτόν ως οδύνη και τιμωρία·
Σοφ. Σολ. 3,3 καί ἡ ἀφ᾿ ἡμῶν πορεία σύντριμμα, οἱ δέ εἰσιν ἐν εἰρήνῃ.
Σοφ. Σολ. 3,3 η αναχώρησίς των από την ζωήν αυτήν ως όλεθρος και απώλεια. Εκείνοι όμως υπάρχουν και ζουν εν ειρήνη.
Σοφ. Σολ. 3,4 καὶ γὰρ ἐν ὄψει ἀνθρώπων ἐὰν καλασθῶσιν, ἡ ἐλπὶς αὐτῶν ἀθανασίας πλήρης·
Σοφ. Σολ. 3,4 Διότι και εάν ακόμη εις τα μάτια των ανθρώπων και εκ μέρους των ανθρώπων πάσχουν και θλίβωνται, έχουν αυτοί σταθεράν και ακλόνητον την πεποίθησίν των εις την αθάνατον και μακαρίαν ζωήν.
Σοφ. Σολ. 3,5 καὶ ὀλίγα παιδευθέντες μεγάλα εὐεργετηθήσονται, ὅτι ὁ Θεὸς ἐπείρασεν αὐτοὺς καὶ εὗρεν αὐτοὺς ἀξίους ἑαυτοῦ·
Σοφ. Σολ. 3,5 Και εάν ολίγον ταλαιπωρηθούν και βασανισθούν εις την παρούσαν ζωήν, θα λάβουν μεγάλας αμοιβάς και βραβεία εις την αιωνιότητα. Διότι ο ίδιος ο Κυριος έθεσεν αυτούς υπό δοκιμασίαν δια των θλίψεων και τους εύρεν αξίους να βραβευθούν και να αμειφθούν από αυτόν.
https://orthodoxoiorizontes.gr/Palaia_D ... htm#kef.3A
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών