Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 00:38

Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:32
tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:29
Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:18


Βρε παιδάκι μου, δεν καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ είναι λογικό να συμβαίνει;;;
Ας πουμε ότι ήσουν σε κάποιο σώμα σε προηγουμενη ζωή όπως λες, εφόσον ΔΕΝ υπάρχει μνημη, ΠΩΣ θα κάνεις κάτι για να βελτιωθείς και να πας ψηλότερα κτλ;;;
Οι επιθυμίες που θα έχεις για την νέα σου ζωή (όσο είσαι ακόμη στο νοητό πεδίο σαν ψυχή μετά θάνατον) διαμορφώνουν την μοίρα ή τις συνθήκες του με ποιον θα γνωριστείς και τι θα κάνεις. Η επιθυμία είναι η δύναμη της επιλογής της μοίρας μας.
Αλλα αντί αλλων μου λες! ΔΕΝ απαντάς.
μετάθάνατον επαναξιολογείς την ζωή σου και ορίζεις νέα θέλω.. αυτά τα θέλω μπορεί να είναι νέα ενσάρκωση ή αναχωριτισμός ή θέωση
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 00:43

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:36
Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:31
tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:26


Το μόνο που θυμάμαι από την προηγούμενη ζωή μου είναι ότι ήμουν ένας φιλήσυχος ειρηνικός στην ψυχή γέρος με θυμάμαι σε κρεβάτι την ώρα του θανάτου με συγγενείς τριγύρω να εκσφενδονίζεται η ψυχή μου (ή ο εαυτός μου) κάπου ψηλά και να βρίσκομαι σε ένα μέρος που μου θυμίζει έναστρο ουρανό. Γύρω μου ήταν λευκές φιγούρες που εκπέμπαν λευκό του πάγου φώς. Στην συνέχεια κάνω ένα διάλογο με τις φιγούρες που δεν θα πω τι είπαμε (είναι προσωπικό) και στο τέλος κάποιος μου λέει "Απέτυχες". Τότε κάνω μεταβολή στον αέρα και ορμάω προς τα κάτω πίσω στην Γη (υλικό πεδίο) και λέω "Τώρα θα πετύχω".
Το επόμενο που θυμάμαι είναι να αιωρούμαι πάνω από μια παιδική κούνια και να ξαπλώνω μέσα στο σώμα ενός βρέφους. Και μετά κενό...Αυτά.
Ερώτηση πάλι: ΠΩΣ ξέρεις ότι δεν ισχυει η αιώνια επιστροφή που λέω εγώ και ότι είδες τον θάνατό σου, τον οποίο τον βιώνεις σε κάθε ζωή τον ίδιο και απαράλλαχτο καθώς και τον χρόνο όταν ήσουν μωρό. ΠΩΣ το ξέρεις ότι ήσουν σε άλλο σώμα;;; Και εν παση περιπτώσει, ας πουμε ότι ήσουν σε άλλο σώμα, εφόσον χαθηκε η μνημη ΠΩΣ θα βελτιωθείς εδώ που είσαι τώρα;;;
Σου απαντώ ότι τις συνθήκες ζωής τις επιλέγεις πριν την ενσάρκωση. Απλά δεν τα θυμάσαι για να δράσεις και να επιλέξεις ελέυθερα πράγμα που δημιουργεί τις νέες σου επιθυμίες.
η Αιώνια Επιστροφή μοιάζει με κατάρα ή τιμωρία...δεν μου αρέσει εκτός αν κάποιος το επιλέξει έτσι να ζει.
Να ξέρεις μετάθάνατον η επιθυμία μας για ζωή μας οδηγεί πάλι σε νέα ενσάρκωση και οι επιθυμίες μας ορίζουν την μοίρα και τι θα ζήσουμε στην νέα ενσάκρωση. Το πεπρομένο το γράφουμε εμείς εκ των προτέρων πριν ενσαρκωθούμε. Αυτό το διδάσκει και ο Βουδδισμός δεν το λέω μόνο εγώ.
Απλά λες ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ! Οποτε;;; Σε τί ωφελεί αυτη η διαδικασία;;;

Και βέβαια η αιώνια επιστροφή μοιάζει με καταρα ή τιμωρία, σωστά το λες. Θα το ψάξω περισσότερο κάποια ώρα μπας και παρω καμιά λογικότερη απάντηση γι αυτό.

Και το άλλο που λες ότι πριν ενσαρκωθούμε διαλέγουμε το πεπρωμένο μας, ΚΑΙ αυτό θα το ψάξω και θα επανέλθω κάποια φορά.

Να θυμάσαι όμως ότι ΔΕΝ έχουμε και πολλές επιλογές να κάνουμε ό,τι θελουμε. Αλλα όντα είναι ανώτερα απο μας και μας ορίζουν και μας πάνε καμιά φορά εκεί που δεν θέλουμε. Ακόμα και ο ίδιος ο Θεός έχει δική Του θέληση και ζητά να Τον υπακουμε. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 08:30

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 00:36

Να ξέρεις μετάθάνατον η επιθυμία μας για ζωή μας οδηγεί πάλι σε νέα ενσάρκωση και οι επιθυμίες μας ορίζουν την μοίρα και τι θα ζήσουμε στην νέα ενσάκρωση. Το πεπρομένο το γράφουμε εμείς εκ των προτέρων πριν ενσαρκωθούμε. Αυτό το διδάσκει και ο Βουδδισμός δεν το λέω μόνο εγώ.
Ενδιαφέρον. Έχω καταλήξει ασυνείδητα στο ίδιο συμπέρασμα και εγώ. Δεν νομίζω πως ποτέ θα βρω την Νιρβάνα γιατί δεν επιθυμώ να την βρω. Over and over again.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 10:23

tanipteros μια ερωτηση λίγο, όταν λες ότι με βαση τις επιλογές και τις επιθυμίες μας ορίζουμε και το πεπρωμένο μας πριν την ενσαρκωσή μας, πώς το εννοείς;
Θέλω να πω δεν θα πρεπε μ αυτήν την λογική όλες οι ψυχές να διάλεγαν όμορφα πεπρωμένα;
Είναι δυνατόν να διαλέγει κανείς κακό και δυστυχές πεπρωμένο;
Είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο ηλίθιες ψυχές;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 13 Μαρ 2019, 10:32

Να τον προσέχεις τον taniptero Νατάσα. Αυτοί οι βουδιστές είναι σιγανοπαπαδίτσες και εκμαυλιστές. Οδηγούν και αυτοί μακριά από τον αληθινό λόγο του Ουράνιου Πατέρα μας.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 10:34

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 10:32
Να τον προσέχεις τον taniptero Νατάσα. Αυτοί οι βουδιστές είναι σιγανοπαπαδίτσες και εκμαυλιστές. Οδηγούν και αυτοί μακριά από τον αληθινό λόγο του Ουράνιου Πατέρα μας.
:smt005::smt005::smt005:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Μαρ 2019, 16:09

Μιλάτε όλοι θεωρητικά. Περιμένετε να σας συμβούν μερικά πράγματα (εύχομαι να μην σας συμβούν) και μετά θα δείτε αν συγχωρείτε και τους εχθρούς σας ή σε ποια κατάσταση θα περιέλθετε.
Πριν πάνω από 10 χρόνια είχα μια περιπέτεια και έφτασα κοντά στον θάνατο. Πριν από αυτό είχα όνειρα και σκέψεις για μια ζωή στις ΗΠΑ όπου θα γινόμουν ακαδημαϊκός, θα θαύμαζα την αρχαία Ελλάδα κλπ., όνειρα για μετενσάρκωση δηλαδή. Έχοντας ζήσει ως σήμερα, βλέπω ότι η τότε μετενσάρκωση είχε νόημα, αφού υπήρχαν άλυτα θέματα της τωρινής ζωής μου.
Μετά άρχισα να έχω όνειρα για άλλους πλανήτες, τόπους, όντα που μπορούν να κάνουν ότι και οι αρχαίοι Ολύμπιοι. Σήμερα έχω ξανά θέμα υγείας. Τα άλυτα αυτά θέματα άρχισαν να μου αποκαλύπτονται (σαν να μιλάω με κάποιον θεό όχι όμως να ακούω φωνές, αυτό δεν είναι καλό, με τηλεπάθεια θα έλεγα). Την εξήγηση δεν μπορεί να την χωρέσει ο νους του ανθρώπου, ούτε εγώ την πιστεύω, δεν θα ήθελα να την πιστέψω. Αν ίσχυε, θα υπήρχαν και ποιος ξέρει πόσοι άλλοι άνθρωποι και οικογένειες με παρόμοιες ιστορίες. Θα γινόταν εξέγερση. Παρόλα αυτά αν δεν λυθεί, αν δεν αποκατασταθεί το όνομα, η αξιοπρέπεια αυτών των ανθρώπων, μαζί τους και η δική μου και αν δεν οδηγηθούν άτομα στην δικαιοσύνη θα έχουμε συνεχείς μετενσαρκώσεις.
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Άβαταρ μέλους
Tigrayan
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 05 Ιαν 2019, 22:44

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tigrayan » 13 Μαρ 2019, 16:17

Καταρχάς ο Ιησούς υπήρξε Θεάνθρωπος. Αυτό σημαίνει ότι στην σταύρωση το μόνο που πέθανε προσωρινά ήταν η ανθρώπινη φύση η μοναδική που θα μπορούσε να πέθανε.Η θεϊκή φύση συνέχισε για τρεις μέρες να υπάρχει μόνη της αφού δεν ήταν δυνατό να πεθάνει ώσπου με την ανάσταση ξαναγίνεται η επανένωση. Οι χριστιανοί που φοβούνται τον θάνατο κατά βάθος ξέρουν ότι έχουν λόγους να τον φοβούνται (γνωρίζουν ότι δεν είναι και πολύ καλοί άνθρωποι και άρα αγχωνονται για την θεία κρίση και την τύχη τους).Ο χριστιανός που ζει με φόβο Θεού και έχει μία ηθική ζωή δεν φοβάται τον θάνατο καθώς ξέρει ότι όποτε συμβεί θα έχει μια ψυχή καθαρή να παραδώσει και έχει εμπιστοσύνη στη θεία κρίση.Αλλωστε ο θάνατος είναι μόνο κάτι σωματικό. Η ψυχή του ανθρώπου είναι αθάνατη και δεν πεθαίνει με τίποτα και ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 16:43

Tigrayan έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:17
Καταρχάς ο Ιησούς υπήρξε Θεάνθρωπος. Αυτό σημαίνει ότι στην σταύρωση το μόνο που πέθανε προσωρινά ήταν η ανθρώπινη φύση η μοναδική που θα μπορούσε να πέθανε.Η θεϊκή φύση συνέχισε για τρεις μέρες να υπάρχει μόνη της αφού δεν ήταν δυνατό να πεθάνει ώσπου με την ανάσταση ξαναγίνεται η επανένωση. Οι χριστιανοί που φοβούνται τον θάνατο κατά βάθος ξέρουν ότι έχουν λόγους να τον φοβούνται (γνωρίζουν ότι δεν είναι και πολύ καλοί άνθρωποι και άρα αγχωνονται για την θεία κρίση και την τύχη τους).Ο χριστιανός που ζει με φόβο Θεού και έχει μία ηθική ζωή δεν φοβάται τον θάνατο καθώς ξέρει ότι όποτε συμβεί θα έχει μια ψυχή καθαρή να παραδώσει και έχει εμπιστοσύνη στη θεία κρίση.Αλλωστε ο θάνατος είναι μόνο κάτι σωματικό. Η ψυχή του ανθρώπου είναι αθάνατη και δεν πεθαίνει με τίποτα και ποτέ.
Σωστά τα λές για τον Χριστό αλλά ο νηματοθέτης μιλά για μετενσάρκωση, για ζωή δηλαδή ξανά μετά τον θάνατο και για επιλογή του πεπρωμένου και την ζωής. Ποια είναι η γνώμη σου γι αυτά;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 16:55

Antares έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:09
Μιλάτε όλοι θεωρητικά. Περιμένετε να σας συμβούν μερικά πράγματα (εύχομαι να μην σας συμβούν) και μετά θα δείτε αν συγχωρείτε και τους εχθρούς σας ή σε ποια κατάσταση θα περιέλθετε.
Πριν πάνω από 10 χρόνια είχα μια περιπέτεια και έφτασα κοντά στον θάνατο. Πριν από αυτό είχα όνειρα και σκέψεις για μια ζωή στις ΗΠΑ όπου θα γινόμουν ακαδημαϊκός, θα θαύμαζα την αρχαία Ελλάδα κλπ., όνειρα για μετενσάρκωση δηλαδή. Έχοντας ζήσει ως σήμερα, βλέπω ότι η τότε μετενσάρκωση είχε νόημα, αφού υπήρχαν άλυτα θέματα της τωρινής ζωής μου.
Μετά άρχισα να έχω όνειρα για άλλους πλανήτες, τόπους, όντα που μπορούν να κάνουν ότι και οι αρχαίοι Ολύμπιοι. Σήμερα έχω ξανά θέμα υγείας. Τα άλυτα αυτά θέματα άρχισαν να μου αποκαλύπτονται (σαν να μιλάω με κάποιον θεό όχι όμως να ακούω φωνές, αυτό δεν είναι καλό, με τηλεπάθεια θα έλεγα). Την εξήγηση δεν μπορεί να την χωρέσει ο νους του ανθρώπου, ούτε εγώ την πιστεύω, δεν θα ήθελα να την πιστέψω. Αν ίσχυε, θα υπήρχαν και ποιος ξέρει πόσοι άλλοι άνθρωποι και οικογένειες με παρόμοιες ιστορίες. Θα γινόταν εξέγερση. Παρόλα αυτά αν δεν λυθεί, αν δεν αποκατασταθεί το όνομα, η αξιοπρέπεια αυτών των ανθρώπων, μαζί τους και η δική μου και αν δεν οδηγηθούν άτομα στην δικαιοσύνη θα έχουμε συνεχείς μετενσαρκώσεις.
Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι.
Antares, εγώ το εχω δηλώσει επανειλημμένα, ΔΕΝ μιλώ θεωρητικά, μου αποκαλύφθηκε ο Θεός και άκουγα την φωνή Του μέσα μου!!! Το άγιο Πνεύμα αυτό κάνει, μιλάει στο αυτί του πιστού! Θέλει όμως να έχει κανείς ΔΙΑΚΡΙΣΗ για να καταλάβει αν είναι δαιμονικό, κάποια ψυχασθένεια, ή αν είναι όντως απο τον Θεό. Η αιώνια επιστροφή που σας λέω καθώς και τα παράλληλα συμπαντα είναι 2 φωτισμοί μου που τους μοιράστηκα με 2 πνευματικούς και συμφώνησαν. Τα πιστευουν δηλ και άλλοι φωτισμένοι, όχι μόνον εγώ. Μπορεί ευκολα να σε κοροϊδέψει κανείς αν του πεις ότι φωτίστηκες και "είδες" κάποια πράγματα γιατί ο περισσότερος κόσμος είναι μακριά απο τον Θεό και πιστευει τα δικά του. Όμως ένας γνήσιος πνευματικός άνθρωπος μπορεί να καταλάβει αν έχεις όντως φωτιση απο τον Θεό.

Για την εξέγερση που λες, και γω το πιστευω αυτό, σκέφτομαι δηλ αν όλος ο κόσμος ήξερε στα σίγουρα ότι συμβαίνουν αυτά τα πράγματα που λέμε εδώ στην συζήτησή μας (βάζω μέσα και το θέμα του Δημοσθένη για τους ελ-ελοχίμ-νεφελίμ), τότε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα εξεγείρονταν και θα επαναστατουσε! Συμφωνώ εδώ μαζί σου.

Δεν μου απαντάς όμως και συ, θεωρείς λογική την μετενσάρκωση εφόσον χάνεται πλήρως η μνήμη της προηγουμενης ζωής;

Όσο για την συγχώρεση των εχθρών, αυτό μας το ζητά ο ίδιος ο Χριστός και όσοι τουλάχιστον Τον ακολουθούμε πρέπει να το πράξουμε, αν και είναι πάρα πολύ δύσκολο στην πράξη.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Μαρ 2019, 18:48

Tigrayan έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:17
Καταρχάς ο Ιησούς υπήρξε Θεάνθρωπος. Αυτό σημαίνει ότι στην σταύρωση το μόνο που πέθανε προσωρινά ήταν η ανθρώπινη φύση η μοναδική που θα μπορούσε να πέθανε.Η θεϊκή φύση συνέχισε για τρεις μέρες να υπάρχει μόνη της αφού δεν ήταν δυνατό να πεθάνει ώσπου με την ανάσταση ξαναγίνεται η επανένωση. Οι χριστιανοί που φοβούνται τον θάνατο κατά βάθος ξέρουν ότι έχουν λόγους να τον φοβούνται (γνωρίζουν ότι δεν είναι και πολύ καλοί άνθρωποι και άρα αγχωνονται για την θεία κρίση και την τύχη τους).Ο χριστιανός που ζει με φόβο Θεού και έχει μία ηθική ζωή δεν φοβάται τον θάνατο καθώς ξέρει ότι όποτε συμβεί θα έχει μια ψυχή καθαρή να παραδώσει και έχει εμπιστοσύνη στη θεία κρίση.Αλλωστε ο θάνατος είναι μόνο κάτι σωματικό. Η ψυχή του ανθρώπου είναι αθάνατη και δεν πεθαίνει με τίποτα και ποτέ.
Δεν υπάρχει ψυχή. Όλα είναι διεργασίες των νευρώνων του εγκεφάλου. Μετά θάνατον πάπαλα!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 13 Μαρ 2019, 18:50

Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 18:48
Tigrayan έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:17
Καταρχάς ο Ιησούς υπήρξε Θεάνθρωπος. Αυτό σημαίνει ότι στην σταύρωση το μόνο που πέθανε προσωρινά ήταν η ανθρώπινη φύση η μοναδική που θα μπορούσε να πέθανε.Η θεϊκή φύση συνέχισε για τρεις μέρες να υπάρχει μόνη της αφού δεν ήταν δυνατό να πεθάνει ώσπου με την ανάσταση ξαναγίνεται η επανένωση. Οι χριστιανοί που φοβούνται τον θάνατο κατά βάθος ξέρουν ότι έχουν λόγους να τον φοβούνται (γνωρίζουν ότι δεν είναι και πολύ καλοί άνθρωποι και άρα αγχωνονται για την θεία κρίση και την τύχη τους).Ο χριστιανός που ζει με φόβο Θεού και έχει μία ηθική ζωή δεν φοβάται τον θάνατο καθώς ξέρει ότι όποτε συμβεί θα έχει μια ψυχή καθαρή να παραδώσει και έχει εμπιστοσύνη στη θεία κρίση.Αλλωστε ο θάνατος είναι μόνο κάτι σωματικό. Η ψυχή του ανθρώπου είναι αθάνατη και δεν πεθαίνει με τίποτα και ποτέ.
Δεν υπάρχει ψυχή. Όλα είναι διεργασίες των νευρώνων του εγκεφάλου. Μετά θάνατον πάπαλα!
.
Πως μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Μαρ 2019, 19:03

Cloud87 έγραψε:
13 Μαρ 2019, 18:50
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 18:48
Tigrayan έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:17
Καταρχάς ο Ιησούς υπήρξε Θεάνθρωπος. Αυτό σημαίνει ότι στην σταύρωση το μόνο που πέθανε προσωρινά ήταν η ανθρώπινη φύση η μοναδική που θα μπορούσε να πέθανε.Η θεϊκή φύση συνέχισε για τρεις μέρες να υπάρχει μόνη της αφού δεν ήταν δυνατό να πεθάνει ώσπου με την ανάσταση ξαναγίνεται η επανένωση. Οι χριστιανοί που φοβούνται τον θάνατο κατά βάθος ξέρουν ότι έχουν λόγους να τον φοβούνται (γνωρίζουν ότι δεν είναι και πολύ καλοί άνθρωποι και άρα αγχωνονται για την θεία κρίση και την τύχη τους).Ο χριστιανός που ζει με φόβο Θεού και έχει μία ηθική ζωή δεν φοβάται τον θάνατο καθώς ξέρει ότι όποτε συμβεί θα έχει μια ψυχή καθαρή να παραδώσει και έχει εμπιστοσύνη στη θεία κρίση.Αλλωστε ο θάνατος είναι μόνο κάτι σωματικό. Η ψυχή του ανθρώπου είναι αθάνατη και δεν πεθαίνει με τίποτα και ποτέ.
Δεν υπάρχει ψυχή. Όλα είναι διεργασίες των νευρώνων του εγκεφάλου. Μετά θάνατον πάπαλα!
Πως μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος;
1. Επειδή η εφεύρεση της ψυχής έχει σχέση με τον απέραντο εγωισμό του Ανθρώπου, που αρνείται ετσιθελικά να παραδεχτεί πως εδώ τελειώνουν όλα, όπως για τα υπόλοιπα έμβια όντα.
και
2. Επειδή το λέει ο ειδικός των ειδικών: https://www.psychologynow.gr/nea-psyxol ... zetai.html
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Paxinos
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16759
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Μαρ 2019, 19:30

bluerose έγραψε:
12 Μαρ 2019, 23:01
.....
Μετά μη πεις δεν ήξερα
Αγαπά αλλά κρατά απόσταση
Δώσε κουτάλα και σκέψου κάτι άλλο ξέρω γω :102:
Αν για κάποιον πάρα πολύ περίεργο λόγο ισχύουν αυτά, δεν θα πω "δεν ήξερα".
Θα πω " βρε θεέ τι παπάτζες είναι αυτές, μας τρολάρεις; Έλα εσύ εδώ μια βόλτα που δεν μας καταδέχεσαι, κάτσε να σε εκμεταλλευτούν, να γίνεις θύμα traffisking, να σε ληστέψουν να σε βασανίσουν και μετά το συζητάμε αν συγχωρείς ή όχι".
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16759
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Μαρ 2019, 19:34

Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 19:03
Cloud87 έγραψε:
13 Μαρ 2019, 18:50
Nandros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 18:48
Δεν υπάρχει ψυχή. Όλα είναι διεργασίες των νευρώνων του εγκεφάλου. Μετά θάνατον πάπαλα!
Πως μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος;
1. Επειδή η εφεύρεση της ψυχής έχει σχέση με τον απέραντο εγωισμό του Ανθρώπου, που αρνείται ετσιθελικά να παραδεχτεί πως εδώ τελειώνουν όλα, όπως για τα υπόλοιπα έμβια όντα.
και
2. Επειδή το λέει ο ειδικός των ειδικών: https://www.psychologynow.gr/nea-psyxol ... zetai.html
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Paxinos
.
Στην συνέντευξή του λέει αυτό:
Κάλλιστα μπορείς να προχωρήσεις χωρίς να θεωρήσεις ότι το πρόσωπο έχει ψυχή μέσα του. Δεν μπορεί να αποδείξει κανείς ότι δεν υπάρχει ψυχή αλλά δεν μπορείς και να αποδείξεις ότι υπάρχει. Είναι ζήτημα, είναι δική σου δουλειά, δηλαδή να πιστεύεις ότι υπάρχει η ψυχή.
Και αυτά τα 21 γραμμάρια;
Και όλο αυτό το θαύμα που έχουμε στο κεφάλι μας και μα επιτρέπει να δημιουργούμε;
Δεν ξέρω τι υπάρχει μετά τον θάνατο, αλλά κάτι υπάρχει.
Το ίδιο να εξαφανιστεί μετά θάνατον η συνείδηση ενός ανθρώπου, το ίδιο μιας αμοιβάδας;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών