Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 22:59

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 20:33
Natasha έγραψε:
13 Μαρ 2019, 10:23
tanipteros μια ερωτηση λίγο, όταν λες ότι με βαση τις επιλογές και τις επιθυμίες μας ορίζουμε και το πεπρωμένο μας πριν την ενσαρκωσή μας, πώς το εννοείς;
Θέλω να πω δεν θα πρεπε μ αυτήν την λογική όλες οι ψυχές να διάλεγαν όμορφα πεπρωμένα;
Είναι δυνατόν να διαλέγει κανείς κακό και δυστυχές πεπρωμένο;
Είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο ηλίθιες ψυχές;
Αν οι επιθυμίες βασίζονται σε εγωισμό ή αμαρτίες οι συνθήκες που θα δημιουργηθούν θα είναι δυσάρεστες.
Σκέψου πως κάποιος ας πούμε φιλοπόλεμος ηγέτης πεθαίνει και δεν μπόρεσε να ολοκληρώση την αυτοκρατορία του. Η επιθυμία του αυτή για συνέχιση πολέμων και μαχών τον κατακυριεύει. Το πεπρομένο του θα είναι αντίστοιχα άσχημο με μια ζωή που θα ζήσει μάχες και σκοτωμούς.

Ή σκέψου μια μάνα που έχασε το παιδί της σε νεαρή ηλικία η επιθυμία της είναι να είναι κοντά του. Αυτή θα αρνηθεί όλες τις επιλογές που μπορεί να έχει πχ για Παράδεισο, Θέωση για να ξανασυνατήσει και να ζήσει μαζί με το παιδί της.

Οι επιθυμίες δεν παίρνονται όλες με νηφάλιο πνεύμα υπάρχουν επιθυμίες που βασίζονται σε εγωισμούς, αμαρτίες, δυστυχίες κτλ... όλα αυτά θα διαμορφώσουν ανάλογη ζωή.
Ε ναι αλλά έτσι που το λες σημαίνει ότι ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΤΑΙ διαρκώς το κακό. Ένας που έχει κακές επιθυμίες ή που δεν τις ικανοποίησε θα τις έχει μέχρι την επομενη ζωή του, άρα αυτός ποτέ δεν θα βελτιωθεί. Θα έχει μέσα του μονιμως τις ιδιες τάσεις.
Προσωπικά δεν το πιστευω αυτό που λες, γιατί πιστευω ότι ο θάνατος σοκάρει την ψυχή κατά κάποιο τρόπο και εξαφανίζεται ο όποιος εγωϊσμός και τα παρεπομενά του. Άσε που με τον τελωνισμό γίνεται χαμός και ταραχή ιδίως αν δεν έχει εξομολογηθεί κανείς.
Μετά δε την Δευτέρα Παρουσία που κρατάει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα έρχεται ώρα που όλες οι ψυχές επανέρχονται στην πρώτη τους λαμπρή κατάσταση -με πλήρη την ενέργεια του Θεού μεσα τους- χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι και σκοτεινό σημείο και όλα αρχίζουν απο την αρχή.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 23:01

Εσθήρ έγραψε:
13 Μαρ 2019, 20:39
Άραγε γιατί δεν πήγε στην Βασιλεία των Ουρανών και αναστήθηκε; Όλη η ανάσταση ήταν μάταιη, δεν είχε νόημα.
Απο θεολογικα ζητηματα εισαι παντελως ασχετος,με το συμπαθειο.
Ασχετα αν πιστευει η δεν πιστευει καποιος,λιγες γνωσεις και λιγη λογικη να εχει,η απαντηση σε αυτα ειναι απειρως ευκολη.

Και βεβαια πηγε στην βασιλεια των θεων,αφου ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ.Δεν αναστηθηκε και εμεινε ξανα εδω να πεθανει.,ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ,συμφωνα βεβαια με τις γραφες,που και εσυ ΑΥΤΕΣ επικαλησε για να λες ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ.Ασχετα αν το πιστευουμε η οχι,ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ οπως τα λενε οι γραφες,τα αλλα ειναι μπουρμπουτσαλα. :102:

Και ΓΙΑΤΙ αναστηθηκε;Και μαλιστα στο ιδιο σωμα με πριν;ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ καταρχην οι μαθητες του και να καταλαβουν οτι ειναι αυτος,διοτι αλλως δν θα τον πιστευαν με αλλο σωμα και αναστηθηκε για να δωσει ακριβως το μηνυμα της αναστασης στην ανθρωποτητα.Οποτε καθολου ματαιη δεν ηταν η ανασταση.Ξαναλεω.Δεν λεω οτι ισχυουν,λεω οτι εφοσον αρπαζεσαι απο τις γραφες και λες οτι αναστηθηκε ο χριστος,και θετεις ολα αυτα τα χαζα ερωτηματα,σου απαντω οτι ειναι απολυτα λυμενα παλι απο τις γραφες που ΕΣΥ επικαλησε.Αλλα και τις γραφες να μην ηξερες,λιγη λογικη δεν μπορεις να βαλεις; :102:

Αναστηθηκε προσωρινα και στο ιδιο σωμα για να τον αναγνωρισουν οι μαθητες του και να πιστεψουν οτι ειναι αυτος.Το εκανε για να περασει το μηνυμα στην ανθρωποτητα οτι υπαρχει ανασταση νεκρων,στην επομενη ζωη βεβαια...και να πιστεψουν βεβαια σε αυτον,και ΜΕΤΑ ΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ,στην ουρανεια βασιλεια.Δεν παρεμεινε στην γη με αυτο το σωμα,να ξαναζησει ,να γερασει και να πεθανει.

Οποτε αλλεξε τροπαρι,αυτο ειναι ανουσιο. :lol:
:smt023:g030:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 23:07

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 22:39
aspergillus έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:48
Το γεγονός να μην υπάρχει τίποτα μετά τον θάνατο και απλά να περνάμε στην ανυπαρξία το έχει σκεφτεί κανείς σοβαρά?
Το πιστεύω και αυτό μαζί με την μετενσάρκωση.
Το arupa loka είναι το πεδίο του τίποτα κατά τους Βουδδιστές. Εκεί επικρατεί απολύτη γαλήνη αλλά και το βίωμα της απουσίας εαυτού, θεών, παράδεισων, συναισθημάτων, επιθυμιών. Είναι ένα απέραντο τίποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tanipteros την 13 Μαρ 2019, 23:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 23:07

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:14
συγνώμη αν συγχήζεσαι αλλά υπάρχουν και άλλα ενδεχόμενα στην ιστορία....που δεν ξέρεις... θεοί είμαστε όλοι γιατί η ψυχή μας μετέχει στην αθανασία απλά ζούμε στην άγνοια και δεν συμπεριφερόμαστε ως θεοί... ο Ιησούς απλά ήταν ένας αφυπνησμένος.
Ενώ συμφωνώ με την Εσθηρ που σου απάντησε πολύ λογικά και σωστά, ωστόσο πετάς και κάποια σωστά και συ Τανυπτερε. Αυτό που λες ότι όλοι μας είμαστε θεοί το δέχομαι και γω εξαιτίας όπως λες της αθανασίας μας. Μόνο που δεν έχω ακόμα καταλήξει αν οι ψυχές μας έχουν απο την θεία ουσία ή απο την ενέργειά Του. Είναι διαφορετικό το ένα απο το άλλο. Θα το ψαξω και αυτό και θα επανέλθω κάποια στιγμή.

Ο Χριστός δεν ήταν απλά ένας αφυπνισμένος, ήταν (και είναι) το δευτρο προσωπο της αγίας τριάδας, ο γιος του Θεού πατέρα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 23:10

πριν να γίνουν οι ιερές συνόδοι και να αποφασιστεί η Αγία Τριάδα δεν υπήρχε καν σαν ιδέα. Υπήρχαν άλλοι Θεοί με υιούς και αναστάσεις. Η Αγία Τριάδα είναι ένα δόγμα από ένα συμβούλιο παπάδων τίποτα ουσιώδες.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 23:13

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:07
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 22:39
aspergillus έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:48
Το γεγονός να μην υπάρχει τίποτα μετά τον θάνατο και απλά να περνάμε στην ανυπαρξία το έχει σκεφτεί κανείς σοβαρά?
Το πιστεύω και αυτό μαζί με την μετενσάρκωση.
Το arupa loka είναι το πεδίο του τίποτα κατά τους Βουδδιστές. Εκεί επικρατεί απολύτη γαλήνη αλλά και το βίωμα της απουσίας εαυτού, θεών, παράδεισων, συναισθημάτων, επιθυμιών. Είναι ένα απέραντο τίποτα.
Πίστευα πως είμαι πολιτισμικός σατανιστής, αλλά ανακαλύπτω πως είμαι ασυναίσθητα βουδιστής εδώ και χρόνια. :-?

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 23:14

Antares έγραψε:
13 Μαρ 2019, 21:38

Δεν εννοώ κάποιες μεταφυσικές εμπειρίες αλλά αν σου συνέβη κάποιο δυσάρεστο γεγονός, κάποια τραγωδία.
Θα σου πω περιληπτικά τι υπάρχει στο μυαλό μου και λόγω του ότι φαίνεται να έχεις επαφή με την θρησκεία ίσως μπορέσεις να μου πεις αν είναι πλάνη.
Ο άγγελος ας πούμε μου λέει ότι στην οικογένειά μου υπήρξε ένας φόνος. Το πρώτο παιδί που δεν ήμουν εγώ και ήταν αγόρι. Το παιδί αυτό ήταν άγγελος που ενσαρκώθηκε, ας πούμε πάλι. Ο φόνος ήταν ειδεχθής, το παιδί ήταν βρέφος. Η αστυνομία έκανε έρευνες αλλά ο αρμόδιος πέθανε από καρδιακό και στη συνέχεια η υπόθεση μπήκε στο αρχείο. Διάφορα άτομα στο χωριό άρχισαν να διαδίδουν ψέμματα και να δείχνουν ένα άτομο (τον αδερφό της γιαγιάς μου που ήταν ελεύθερος). Τα ίδια άτομα συνέχισαν το έργο τους επί χρόνια, πετώντας λάσπη σε ολόκληρο το σόι και κυνηγώντας και εμάς που γεννηθήκαμε μετά. Με ψέμματα και δόλο έβαλαν την μάνα μου, ίσως και την αδερφή μου σε όλο αυτό, αφήνοντας τους υπόλοιπους στο σκοτάδι. Παγίδευσαν το σπίτι με κάμερες και μας έκαναν θέαμα, δήθεν ότι είμαστε υπάνθρωποι. Παγίδευσαν εμένα και με περιθωριοποίησαν με μεθόδους στάζι (είναι και της αστυνομίας μέσα).
Ο άγγελος τώρα λέει, ότι ο φόνος έγινε από το παρακράτος (Εβραιομασόνοι) και αυτοί που κάνουν τα παραπάνω πληρώνονται από τους θύτες. Ο αστυνόμος που έκανε τις έρευνες δεν πέθανε από φυσικά αίτια. Ο δολοφόνος ήταν πληρωμένος. Από ένα γειτονικό σπίτι και οι απόγονοί του έχουν πολύ χρήμα αν και δεν το δείχνουν στο χωριό, ούτε καν το σπίτι δεν έχουν ανακαινίσει κατά συμβουλή των θυτών, (να εμφανίζεσθε στο χωριό αλλά να μην δείχνετε ότι έχετε χρήματα).
Πολλοί θάνατοι που θεωρούμε ότι έγιναν από καρδιά, καρκίνο, είναι φόνοι (ρίχνουν "αμπούλες").
Περιληπτικά αυτά. Θα μπορούσα να το κάνω και μυθιστόρημα αλλά φοβάμαι μην είναι αλήθεια.
Μια στιγμή, έγινε φόνος στην οικογένειά σου και δεν το γνωρίζεις; Και έπρεπε ο άγγελός σου να σου το φανερώσει;;;

Να ξέρεις ότι το κάθε σπιτι έχει τον δικό του σταυρό όπως και το δικό μου και ναι, περάσα και γω τραγωδία.
Δεν θα ήθελα όμως να το αναλύσω και να πω λεπτομέρειες.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 13 Μαρ 2019, 23:18

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:10
πριν να γίνουν οι ιερές συνόδοι και να αποφασιστεί η Αγία Τριάδα δεν υπήρχε καν σαν ιδέα. Υπήρχαν άλλοι Θεοί με υιούς και αναστάσεις. Η Αγία Τριάδα είναι ένα δόγμα από ένα συμβούλιο παπάδων τίποτα ουσιώδες.
Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις καλά την Γραφή (ιδίως το κατά Ιωάννην ευαγγέλιο που μιλάει ξεκάθαρα για την θεότητα του Χριστου και την θέση Του στην αγία Τριάδα), ουτε και τους αρχαίους φιλοσόφους που είχαν μπει στο νόημα για τον Θεό. Είσαι κάπως πρόχειρος στα συμπεράσματά σου λόγω μάλλον ατελους γνώσης, αλλά και ελειψης πνευματικής εμπειρίας.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 23:21

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:13
tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:07
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 22:39

Το πιστεύω και αυτό μαζί με την μετενσάρκωση.
Το arupa loka είναι το πεδίο του τίποτα κατά τους Βουδδιστές. Εκεί επικρατεί απολύτη γαλήνη αλλά και το βίωμα της απουσίας εαυτού, θεών, παράδεισων, συναισθημάτων, επιθυμιών. Είναι ένα απέραντο τίποτα.
Πίστευα πως είμαι πολιτισμικός σατανιστής, αλλά ανακαλύπτω πως είμαι ασυναίσθητα βουδιστής εδώ και χρόνια. :-?
ότι επιθυμείς υπάρχει....και ο κάθε ένας θα πάει εκεί που θέλει....απλά εμείς εδώ στο πεδίο της ύλης θέλουμε να γενικεύουμε τις προσωπικές μας πεποιθήσεις. Εμείς εδώ αν κάποιος είναι Χριστιανός πιστεύουμε ότι ΟΛΟΙ και οι μη Χριστιανοί θα πάνε σε κόλαση και παράδεισο. Αν ήμαστε άθεοι γενικεύουμε με το τίποτα, αν ήμαστε Ινδουιστές γενικεύουμε με το Άτμαν....

Από όσες θρησκείες έχω δει μόνο ο Βουδδισμός λέει ότι υπάρχουν όλα ταυτόχρονα ακόμη και το τίποτα και ο κάθε ένας θα πάει εκεί που θέλει.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 23:25

tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:21
.

Από όσες θρησκείες έχω δει μόνο ο Βουδδισμός λέει ότι υπάρχουν όλα ταυτόχρονα ακόμη και το τίποτα και ο κάθε ένας θα πάει εκεί που θέλει.
Ενστικτωδώς πάντα πίστευα κάτι τέτοιο. Δεν με ενδιαφέρουν οι θρησκείες ως λατρευτική μορφή, για να ψάξω τι λέει τι, είμαι εμπειρικός τύπος. Ο Βουδισμός έχει τα δίκια του.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 23:26

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:13
tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:07
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 22:39

Το πιστεύω και αυτό μαζί με την μετενσάρκωση.
Το arupa loka είναι το πεδίο του τίποτα κατά τους Βουδδιστές. Εκεί επικρατεί απολύτη γαλήνη αλλά και το βίωμα της απουσίας εαυτού, θεών, παράδεισων, συναισθημάτων, επιθυμιών. Είναι ένα απέραντο τίποτα.
Πίστευα πως είμαι πολιτισμικός σατανιστής, αλλά ανακαλύπτω πως είμαι ασυναίσθητα βουδιστής εδώ και χρόνια. :-?
δεν ήξερες ότι οι Βουδδιστές είναι πνευματικοί άθεοι. Δεν πιστεύουν σε Θεούς, ψυχή και αθανασία. Απλά πιστεύουν στην μεταβολή του νου και στην διατήρηση του νου μετά θάνατον. Πολλοί άθεοι έχουν πάει στον Βουδδισμό.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 23:33

Πλάκα, πλάκα με ενδιαφέρει να μελετήσω ενα βιβλίο για αυτή την θρησκεία.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 23:34

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:25
tanipteros έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:21
.

Από όσες θρησκείες έχω δει μόνο ο Βουδδισμός λέει ότι υπάρχουν όλα ταυτόχρονα ακόμη και το τίποτα και ο κάθε ένας θα πάει εκεί που θέλει.
Ενστικτωδώς πάντα πίστευα κάτι τέτοιο. Δεν με ενδιαφέρουν οι θρησκείες ως λατρευτική μορφή, για να ψάξω τι λέει τι, είμαι εμπειρικός τύπος. Ο Βουδισμός έχει τα δίκια του.
Βουδδιστής μάλλον δεν είσαι. Διότι το arupa loka είναι μέσα στην Σαμσάρα (μεταβολή). Οι Βουδδιστές το απαρνιούνται ακόμη και το τίποτα και θέλουν την έξοδο από την μεταβολή - Σαμσάρα. Θέλουν την Νιρβάνα εκει όπου σβήνει κυριολεκτικά κάθε επιθυμία και πόνος. Το arupa loka βασίζεται στην επιθυμία της απουσίας και του τίποτα. Οι Βουδδιστές δεν θέλουν ούτε αυτήν την επιθυμία. Δεν τους ικανοποιεί το τίποτα.

Στο arupa lola πάνε Βουδδιστές μετά τον θάνατο που πεθάναν σε κατάσταση πολύ βαθύ διαλογισμού.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8568
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μαρ 2019, 23:36

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
13 Μαρ 2019, 23:33
Πλάκα, πλάκα με ενδιαφέρει να μελετήσω ενα βιβλίο για αυτή την θρησκεία.
Αυτό το λινκ αναφέρει τα πεδία της Σαμσάρα
https://www.accesstoinsight.org/ptf/dha ... /loka.html

Έχει κείμενα σούτρες του Βουδδισμού. Είναι οι ιερές τους γραφές.
Υπάρχουν και βιβλία που συμπηκνώνουν τις διδασκαλίες μπορείς να βρεις στο Αμαζον.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 13 Μαρ 2019, 23:39

Δεν εννοώ πως θα αρνηθώ την επιθυμία, μου αρέσει η ζωή και την θεωρώ κινητήρια δύναμη υγείας. Απλά μάλλον ενστικτωδώς πιστεύω πως διέπουν την ύπαρξη οι ίδιοι όροι. Θα βλέπω τα αδέρφια μου να Νιρβανιάζονται και εγώ θα γυρνάω πίσω ξανά και ξάνα, ακόμα και ως κατσαρίδα μετά από πυρηνικό πόλεμο.


Θα πάω στην Κεντρική Βιβλιοθήκη αύριο και θα μελετήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών