Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Μαρ 2019, 17:21

Θα ήθελα να εκθέσω τις απόψεις μου για το θέμα της ανάστασης το οποίο είναι και θεμελιώδης ζήτημα ορισμένων θρησκειών.

Άραγε είναι σωστό κάποιος άνθρωπος να απαρνηθεί την μεταθάνατον ζωή (αν αποδεχτούμε ότι υπάρχει και ζωή μετά θάνατον) και να επιθυμήσει την υλαία θνητή ζωή ακόμη μια φορά;

Και έστω ότι είναι σοφό να επιθυμεί κάποιος τόσο πολύ την υλαία ζωή, είναι σοφό να διαλέξει το ίδιο καταπονημένο σώμα αντί να διαλέξει την φυσική οδό της γέννεσης σε νέο σώμα ύστερα από τον έρωτα 2 ανθρώπων;

Ο Ιησούς για παράδειγμα επέλεξε να αναστηθεί πίσω στο παλιό του σώμα. Το πέτυχε άραγε ή τριγυρνούσε ως φάντασμα ανάμεσα στους θνητούς τις πρώτες μέρες της αναστάσεως του;
Άραγε πόσο σοφό ήταν να επανέλθει πάλι πίσω στο θανατομένο σώμα του γεμάτο πληγές σε χέρια, πόδια και πλευρά;

Ή ακόμα, άραγε η προσδοκία ανάστασης νεκρών και η ύπαρξη νεκροζώντανων πίσω στην υλαία κατάσταση πόσο σωστό είναι αν οι ψυχές μετά θάνατο ζουν σε δικό τους πεδίο στο νοητό;

Τέλος, είναι η ανάσταση κατά φύσιν;
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 11 Μαρ 2019, 17:30

Αν υπήρχε στα σίγουρα ζωή μετά τον θάνατο του σώματος, κανένας δεν θα νοιαζόταν. Ο λόγος που ο κόσμος είναι τόσο προσκολλημένος στο σώμα είναι επειδή δεν πιστεύει στα αλήθεια ότι θα πάει κοντά στο θεό.
Δεν θα ήταν ωραίο να γεννηθείς σε νέο σώμα αν χάνεις τις αναμνήσεις από το παλιό, πετάς στα σκουπίδια τις δεξιότητες μιας ζωής.
Ο Ιησούς, αν υπήρξε, δεν είναι καλό παράδειγμα σύγκρισης επειδή ήταν θεάνθρωπος και όχι άνθρωπος.

Η ανάσταση και η αθανασία γενικά είναι ο μόνος σκοπός για τον οποίο αξίζει να αγωνίζεσαι, μπορεί να είναι κατά της φύσης όμως η φύση είναι ο τύραννος που μας κρατάει στο κύκλο της ζωής. Δεν υπάρχει λόγος να περιοριστείς ως ύπαρξη μόνο στο νοητό πεδίο όταν μπορείς να είσαι παντού ταυτόχρονα. Είναι ένας αχρείαστος συμβιβασμός που υποδηλώνει ηττοπάθεια.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 11 Μαρ 2019, 17:32

Δηλαδή θα αναστηθεις, με οποία άλλα συμπαρομαρτουντα βιώματα συνοδεύεται κάτι τέτοιο, και η πρώτη σου έγνοια μετά θα είναι να ζήσεις πάλι όπως ζούσες, χωρίς να στέκεσαι σα φυτό από το σοκ;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Μαρ 2019, 17:36

tanipteros έγραψε:
11 Μαρ 2019, 17:21
Θα ήθελα να εκθέσω τις απόψεις μου για το θέμα της ανάστασης το οποίο είναι και θεμελιώδης ζήτημα ορισμένων θρησκειών.

Άραγε είναι σωστό κάποιος άνθρωπος να απαρνηθεί την μεταθάνατον ζωή (αν αποδεχτούμε ότι υπάρχει και ζωή μετά θάνατον) και να επιθυμήσει την υλαία θνητή ζωή ακόμη μια φορά;

Και έστω ότι είναι σοφό να επιθυμεί κάποιος τόσο πολύ την υλαία ζωή, είναι σοφό να διαλέξει το ίδιο καταπονημένο σώμα αντί να διαλέξει την φυσική οδό της γέννεσης σε νέο σώμα ύστερα από τον έρωτα 2 ανθρώπων;

Ο Ιησούς για παράδειγμα επέλεξε να αναστηθεί πίσω στο παλιό του σώμα. Το πέτυχε άραγε ή τριγυρνούσε ως φάντασμα ανάμεσα στους θνητούς τις πρώτες μέρες της αναστάσεως του;
Άραγε πόσο σοφό ήταν να επανέλθει πάλι πίσω στο θανατομένο σώμα του γεμάτο πληγές σε χέρια, πόδια και πλευρά;

Ή ακόμα, άραγε η προσδοκία ανάστασης νεκρών και η ύπαρξη νεκροζώντανων πίσω στην υλαία κατάσταση πόσο σωστό είναι αν οι ψυχές μετά θάνατο ζουν σε δικό τους πεδίο στο νοητό;

Τέλος, είναι η ανάσταση κατά φύσιν;
Προφανώς πιστευεις στην μετενσαρκωση. Προσωπικά δεν την πιστεύω, γιατί πιστευω στην Αιώνια Επιστροφή. Είναι κατι πολύ διαφορετικό και θα ανοιξω ένα θέμα κάποια άλλη φορά.

Να παρατηρησω κάτι που λες, γιατί μιλάς για επιλογή;;; Όταν πεθάνουμε ΔΕΝ θα το επιλέξουμε, ΟΥΤΕ το που θα πάμε, οι μονες επιλογές ήταν στην εδώ ζωή μας. Θα μας τραβηξει την ενέργεια του πνευματός μας ο Θεός και ...τσουπ! θα βρεθουμε σε μια άλλη διάσταση.

Έχω μονο μια αλλη απορία εγω, αν είχαμε επιλογή πριν την συλληψή μας και πριν να έρθει η ψυχή μας στο σώμα μας για να περάσουμε την δοκιμασία της επιγειας ζωής. Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να μου το απαντήσει αυτό, είναι σπανια γνωση.

Αυτό που λες για τον Χριστό, ΠΟΥ το σκέφτηκες πάλι;;; ΓΙΑΤΙ να επιλεξει αλλο σώμα, αφου με ένα συγκεκριμένο έζησε, αυτό επέλεξε πριν να ενσαρκωθεί και σε εκείνο επέστρεψε!

Έχεις πιει τίποτα;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Μαρ 2019, 17:56

προσωπικά πιστεύω ότι πριν βρεθούμε ενσαρκωμένοι σε σώμα ανθρώπινο ήμασταν στο νοητό πεδίο ως πνεύματα.
επίσης πιστεύω ότι η ενσάρκωση είναι επιλογή που μας "ξεβολεύει" από το νοητό κόσμο ΟΜΩΣ για κάποιο λόγο που είναι σημαντικός για εμάς επιλέγουμε μια ενσάρκωση.

Μετά θάνατον επιλέγουμε το που θα επιστρέψουμε. Οι επιλογές μας είναι: σε νέο σώμα μέσω της διαδικασίας του έρωτα 2 όντων φυσική μετενσαρκωση και γέννεση, 2ον να μείνουμε ως αθάνατα πνεύματα στο νοητό πεδίο.

Ο λόγος που πολλοί επιστρέφουν σε νέα μετενσάρκωση είναι διότι η υλαία ζωή τους έλκει περισσότερο από το άγνωστο νοητό πεδίο. Ή πιο σωστά δεν έχουν ακούσει καν ότι μπορεί να γίνουν θεοί μετά θάνατον.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Μαρ 2019, 17:59

ο Ιησούς επέλεξε κάτι άλλο. Την ανάσταση. Αλλά άραγε αναστήθηκε στο κακοποιημένο σώμα που δεν μπορούσε να υποστηρίξει πλέον ζωή;
Ή επέστρεψε ως πνεύμα αερικό-φάντασμα πίσω στους θνητούς;

Η άποψη μου είναι ότι επέστρεψε ως φάντασμα πίσω στους θνητούς και οι μαθητές του τζάμπα κλέψαν το σώμα του περιμένοντας να αναστηθεί στο παλιό του σώμα.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 11 Μαρ 2019, 18:09

Δεν είχα καμμιά επιλογή πριν τη σύλληψη, κάτι που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχουν ψυχές. Αν υπήρχα πριν γεννηθώ δεν θα επέλεγα ποτέ να γίνω άνθρωπος.
Για τον Ιησού δεν πρέπει να μετράει η άποψη, πρέπει και να τον άγγιξαν μετά την ανάσταση κάτι που επιβεβαιώνει ότι ήρθε με το σώμα του και με το ίδιο σώμα αναλήφθηκε στους ουρανούς, για αυτό και δεν υπάρχει πουθενά το πτώμα του.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 11 Μαρ 2019, 18:13

Με την Σολομωνική όλα γίνονται!
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Μαρ 2019, 18:19

Natasha έγραψε:
11 Μαρ 2019, 17:36
Να παρατηρησω κάτι που λες, γιατί μιλάς για επιλογή;;;
...
Έχεις πιει τίποτα;
Οι επιλογές δίνονται μετά θάνατον όπου το ον ορίζει την μοίρα του και εκδηλώνει τα βαθυτερα θέλω του για την αμέσως μετά κατάσταση του.

Και όχι δεν έχω πιει κάτι; Απλά έχω διαφορετική άποψη για τον Ιησού δεν τον θεωρώ θεάνθρωπο με τον τρόπο που οι Χριστιανοί γνωρίζουν, απλά ήταν ένας αφυπνισμένος της εποχής του ο οποίος είχε και αμαρτίες τις οποίες μετέφερε στους μαθητές του κτλ...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Μαρ 2019, 18:22

1451 έγραψε:
11 Μαρ 2019, 18:09
Δεν είχα καμμιά επιλογή πριν τη σύλληψη, κάτι που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχουν ψυχές. Αν υπήρχα πριν γεννηθώ δεν θα επέλεγα ποτέ να γίνω άνθρωπος.
Αυτό σημαίνει πως επέλεξες την λήθη να μην θυμάσαι γιατί αυτό ήταν σημαντικό για σένα.
Οι παλιοί λέγαν όσες ψυχές επιλέγουν την λήθη το κάνουν για να μην θυμούνται το πόνο που ζήσαν σε προηγούμενη ζωή.
Για τον Ιησού δεν πρέπει να μετράει η άποψη, πρέπει και να τον άγγιξαν μετά την ανάσταση κάτι που επιβεβαιώνει ότι ήρθε με το σώμα του και με το ίδιο σώμα αναλήφθηκε στους ουρανούς, για αυτό και δεν υπάρχει πουθενά το πτώμα του.
Σωστό αυτό.... το είχα ξεχάσει....ευχαριστώ.... :bravo:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Μαρ 2019, 18:23

tanipteros έγραψε:
11 Μαρ 2019, 17:56
προσωπικά πιστεύω ότι πριν βρεθούμε ενσαρκωμένοι σε σώμα ανθρώπινο ήμασταν στο νοητό πεδίο ως πνεύματα.
επίσης πιστεύω ότι η ενσάρκωση είναι επιλογή που μας "ξεβολεύει" από το νοητό κόσμο ΟΜΩΣ για κάποιο λόγο που είναι σημαντικός για εμάς επιλέγουμε μια ενσάρκωση.

Μετά θάνατον επιλέγουμε το που θα επιστρέψουμε. Οι επιλογές μας είναι: σε νέο σώμα μέσω της διαδικασίας του έρωτα 2 όντων φυσική μετενσαρκωση και γέννεση, 2ον να μείνουμε ως αθάνατα πνεύματα στο νοητό πεδίο.

Ο λόγος που πολλοί επιστρέφουν σε νέα μετενσάρκωση είναι διότι η υλαία ζωή τους έλκει περισσότερο από το άγνωστο νοητό πεδίο. Ή πιο σωστά δεν έχουν ακούσει καν ότι μπορεί να γίνουν θεοί μετά θάνατον.
Αυτό που λες για το ότι πριν να ενσαρκωθουμε ήμασταν πνευματα το πιστευω και γω. Αλλά θεωρώ πτώση το ότι ήρθαμε στην υλική κατάσταση, ΚΑΤΙ δηλ δεν το καταφέραμε ως πνεύματα ή δεν το αντέξαμε και γι αυτό ηρθαμε εδω.
Δεν πιστεύω όμως ότι επιλέγουμε κάποιο άλλο σώμα για να ξαναρθουμε, πιστεύω ότι ξαναζουμε τα ίδια.
Άλλωστε, πιστευω στα παραλληλα συμπαντα όπως έγραψα κάπου αλλου, δηλ αυτήν την ώρα ζουμε πολλους χιλιάδες εαυτους και πολλά σενάρια ζωής, οποτε δεν έχει νοημα η μετενσαρκωση, καταλαβαίνεις τί σου λέω;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Μαρ 2019, 18:27

tanipteros έγραψε:
11 Μαρ 2019, 17:59
ο Ιησούς επέλεξε κάτι άλλο. Την ανάσταση. Αλλά άραγε αναστήθηκε στο κακοποιημένο σώμα που δεν μπορούσε να υποστηρίξει πλέον ζωή;
Ή επέστρεψε ως πνεύμα αερικό-φάντασμα πίσω στους θνητούς;

Η άποψη μου είναι ότι επέστρεψε ως φάντασμα πίσω στους θνητούς και οι μαθητές του τζάμπα κλέψαν το σώμα του περιμένοντας να αναστηθεί στο παλιό του σώμα.
Ο Χριστός το ΗΞΕΡΕ απο την ώρα που μας δημιουργησε ότι θα χαναμε τον παραδεισό Του και ότι θα ΕΠΡΕΠΕ να έρθει να σταυρωθεί και να αναστηθεί για να μας σωσει. Αυτό που λες για την επιλογή δεν ισχυει. Ενας γονιός δηλ που βλέπει ότι το παιδί του έπεσε στην φωτιά, θα κατσει να σκεφτεί τί θα επιλέξει;;; ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΗ θα πέσει μεσα να το σωσει!!!

Ξαναδιάβασε την Καινή, λέει μέσα για το πως εμφανιστηκε στους μαθητες Του ως αναστημένος. ΔΕΝ ήταν φάντασμα. Είχε σώμα!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Μαρ 2019, 18:29

1451 έγραψε:
11 Μαρ 2019, 18:09
Δεν είχα καμμιά επιλογή πριν τη σύλληψη, κάτι που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχουν ψυχές. Αν υπήρχα πριν γεννηθώ δεν θα επέλεγα ποτέ να γίνω άνθρωπος.
Για τον Ιησού δεν πρέπει να μετράει η άποψη, πρέπει και να τον άγγιξαν μετά την ανάσταση κάτι που επιβεβαιώνει ότι ήρθε με το σώμα του και με το ίδιο σώμα αναλήφθηκε στους ουρανούς, για αυτό και δεν υπάρχει πουθενά το πτώμα του.
ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ αυτό, για το τί επιλογή είχαμε πριν την συλληψη, μην είσαι απολυτος, εγώ τείνω να το πιστεύω, διότι κανονικά θα πρέπει να υπάρχει κάποια δικαιοσύνη για την μοιρα μας εδώ σ αυτον τον κόσμο.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8564
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Μαρ 2019, 18:30

Natasha έγραψε:
11 Μαρ 2019, 18:23
tanipteros έγραψε:
11 Μαρ 2019, 17:56
προσωπικά πιστεύω ότι πριν βρεθούμε ενσαρκωμένοι σε σώμα ανθρώπινο ήμασταν στο νοητό πεδίο ως πνεύματα.
επίσης πιστεύω ότι η ενσάρκωση είναι επιλογή που μας "ξεβολεύει" από το νοητό κόσμο ΟΜΩΣ για κάποιο λόγο που είναι σημαντικός για εμάς επιλέγουμε μια ενσάρκωση.

Μετά θάνατον επιλέγουμε το που θα επιστρέψουμε. Οι επιλογές μας είναι: σε νέο σώμα μέσω της διαδικασίας του έρωτα 2 όντων φυσική μετενσαρκωση και γέννεση, 2ον να μείνουμε ως αθάνατα πνεύματα στο νοητό πεδίο.

Ο λόγος που πολλοί επιστρέφουν σε νέα μετενσάρκωση είναι διότι η υλαία ζωή τους έλκει περισσότερο από το άγνωστο νοητό πεδίο. Ή πιο σωστά δεν έχουν ακούσει καν ότι μπορεί να γίνουν θεοί μετά θάνατον.
Αυτό που λες για το ότι πριν να ενσαρκωθουμε ήμασταν πνευματα το πιστευω και γω. Αλλά θεωρώ πτώση το ότι ήρθαμε στην υλική κατάσταση, ΚΑΤΙ δηλ δεν το καταφέραμε ως πνεύματα ή δεν το αντέξαμε και γι αυτό ηρθαμε εδω.
Δεν πιστεύω όμως ότι επιλέγουμε κάποιο άλλο σώμα για να ξαναρθουμε, πιστεύω ότι ξαναζουμε τα ίδια.
Άλλωστε, πιστευω στα παραλληλα συμπαντα όπως έγραψα κάπου αλλου, δηλ αυτήν την ώρα ζουμε πολλους χιλιάδες εαυτους και πολλά σενάρια ζωής, οποτε δεν έχει νοημα η μετενσαρκωση, καταλαβαίνεις τί σου λέω;
ναι καταλαβαίνω...
Αυτό που λες για το ότι πριν να ενσαρκωθουμε ήμασταν πνευματα το πιστευω και γω. Αλλά θεωρώ πτώση το ότι ήρθαμε στην υλική κατάσταση, ΚΑΤΙ δηλ δεν το καταφέραμε ως πνεύματα ή δεν το αντέξαμε και γι αυτό ηρθαμε εδω.
Βλέπεις την ζωή σαν τιμωρία; Αυτη ήταν να ξέρεις η επιλογή σου να νιώθεις ένοχη από προηγούμενη ζωή. Το κάνουν και άλλοι άνθρωποι αυτό διότι στην προηγούμενη ζωή τους δεν έμαθαν ότι υπάρχει συγχώρεση και όχι τιμωρία.

Από την άλλη εγώ θυμάμαι τον εαυτό μου πριν την ενσάρκωση να είμαι κάπου που πετάω - αιωρούμαι ανάμεσα σε φωτεινές υπάρξεις που δεν θυμάμαι ποιοι ήταν και να έχω μια σφοδρή επιθυμία να αλλάξω μια κατάσταση στην Γη και να ακούω κάποιον να μου λέει "απέτυχες" και να κάνω μεταβολή και να ορμάω πίσω στην Γη. Το επόμενο που θυμάμαι είναι να είμαι πάνω από ένα μωρό σε κούνια και να βυθίζομαι αργά στο σώμα του.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Επιστροφή στην ζωή......μετά θάνατον (ανάσταση)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 11 Μαρ 2019, 18:32

tanipteros έγραψε:
11 Μαρ 2019, 18:19
Natasha έγραψε:
11 Μαρ 2019, 17:36
Να παρατηρησω κάτι που λες, γιατί μιλάς για επιλογή;;;
...
Έχεις πιει τίποτα;
Οι επιλογές δίνονται μετά θάνατον όπου το ον ορίζει την μοίρα του και εκδηλώνει τα βαθυτερα θέλω του για την αμέσως μετά κατάσταση του.

Και όχι δεν έχω πιει κάτι; Απλά έχω διαφορετική άποψη για τον Ιησού δεν τον θεωρώ θεάνθρωπο με τον τρόπο που οι Χριστιανοί γνωρίζουν, απλά ήταν ένας αφυπνισμένος της εποχής του ο οποίος είχε και αμαρτίες τις οποίες μετέφερε στους μαθητές του κτλ...
Ξαναδιάβασε τί σου γράφω παρακάτω. Προσεχτικά.

Η αποψη σου για τον Χριστό είναι τέτοια, επειδή δεν Τον γνωρισες ακόμα...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών