To βιβλίο του Ενώχ.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: To βιβλίο του Ενώχ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 02 Ιαν 2023, 14:53

Befaios έγραψε:
02 Ιαν 2023, 12:42
Νατάσα έγραψε:
01 Ιαν 2023, 22:48
Οποίος έπιασεν, έπιασεν που έλεγε και ο πατήρ Σάββας Αχιλλέως!
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ:«Πλανεμένος είναι ο Λιακόπουλος,όχι Ορθόδοξος»!
Ο Σωτηροπουλος τωρα απο κει που ειναι θα τα εννοησε ολα κι αυτος και θα εκλαψε πικρα.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: To βιβλίο του Ενώχ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 02 Ιαν 2023, 14:59

Νατάσα έγραψε:
02 Ιαν 2023, 14:52
ik_90 έγραψε:
02 Ιαν 2023, 14:15
Befaios έγραψε:
01 Ιαν 2023, 19:45


Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά που λες.
Πρώτα απ΄όλα δεν καταλαβαίνω ποια θρησκεία πιστεύεις, σίγουρα όχι την ορθόδοξη.
Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί από την Ά Οικουμενική Σύνοδο η Εκκλησία αποφάσισε ποια βιβλία αποδεχόταν.
Υπ΄όψιν ότι στη Σύνοδο αυτή έλαβαν μέρος οι Άγιοι Νικόλαος και Σπυρίδων.
Από τότε έγιναν άλλες 6 Σύνοδοι, σύνολο 7 δηλαδή και κανένας άγιος δεν μας έχει πει τίποτα για το απόκρυφο του Ενώχ, εσύ ποιους θες να ακούσεις, δεν ξέρω.

Και αν δεν θες να ακούσεις κανέναν άγιο, τότε θα πρέπει να μας πεις τι εννοεί ο ίδιος ο Χριστός εδώ:
«Όταν γαρ εκ νεκρών αναστώσιν, ούτε γαμούσι ούτε γαμίζονται, αλλ’ εισίν ως άγγελοι οι εν τοις ουρανοίς» (Μαρκ. ιβ’:25)

Δηλαδή όταν ο Χριστός μας λέει ότι οι άγγελοι δεν... εσύ πως νομίζεις τα αντίθετα;
Νομίζω ότι μια χαρά καταλαβαίνεις. Σου λέει ότι δεν την καλύπτει το ορθόδοξο δόγμα, όπως και πολύ κόσμο (που ψάχνεται λίγο πάνω σε αυτά τα ζητήματα). Γιατί παρουσιάζει έναν Θεό εκδικητικό, μοχθηρό, που σου βάζει παράλογους κανόνες και σε γεμίζει τύψεις για αμαρτίες και ότι αν δεν τα κάνεις όλα αυτά, θα βρεθείς εκεί που αιώνια επικρατεί ο... κλαυθμός, ο οδυρμός και ο τριγμός των οδόντων
Βέβαια η Λιακοπούλεια «φιλοσοφία» είναι για τα πανηγύρια (επιεικώς) αλλά καλό είναι να ψάχνεται ο άνθρωπος και κάποτε θα τη βρει την άκρη.
Μπραβο για το πρωτο μερος της απαντησης. Στο δευτερο φυσικα δεν συμφωνω γιατι πιστευω οτι η λιακοκοσμοθεωρια εξηγει τα παντα λογικοτατα μεχρι στιγμης! :hebit::g030::smt023
Στα εφηβικά χρόνια την πέρασα κι εγώ αυτή τη φάση, οπότε δεν κρίνω. Αν ποτέ ωριμάσουν τα γούστα σου, έχω σοβαρή βιβλιογραφία να προτείνω.
Anyway, καλή αναζήτηση και φως στο δρόμο σου :g030:
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: To βιβλίο του Ενώχ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 02 Ιαν 2023, 15:02

ik_90 έγραψε:
02 Ιαν 2023, 14:59
Νατάσα έγραψε:
02 Ιαν 2023, 14:52
ik_90 έγραψε:
02 Ιαν 2023, 14:15


Νομίζω ότι μια χαρά καταλαβαίνεις. Σου λέει ότι δεν την καλύπτει το ορθόδοξο δόγμα, όπως και πολύ κόσμο (που ψάχνεται λίγο πάνω σε αυτά τα ζητήματα). Γιατί παρουσιάζει έναν Θεό εκδικητικό, μοχθηρό, που σου βάζει παράλογους κανόνες και σε γεμίζει τύψεις για αμαρτίες και ότι αν δεν τα κάνεις όλα αυτά, θα βρεθείς εκεί που αιώνια επικρατεί ο... κλαυθμός, ο οδυρμός και ο τριγμός των οδόντων
Βέβαια η Λιακοπούλεια «φιλοσοφία» είναι για τα πανηγύρια (επιεικώς) αλλά καλό είναι να ψάχνεται ο άνθρωπος και κάποτε θα τη βρει την άκρη.
Μπραβο για το πρωτο μερος της απαντησης. Στο δευτερο φυσικα δεν συμφωνω γιατι πιστευω οτι η λιακοκοσμοθεωρια εξηγει τα παντα λογικοτατα μεχρι στιγμης! :hebit::g030::smt023
Στα εφηβικά χρόνια την πέρασα κι εγώ αυτή τη φάση, οπότε δεν κρίνω. Αν ποτέ ωριμάσουν τα γούστα σου, έχω σοβαρή βιβλιογραφία να προτείνω.
Anyway, καλή αναζήτηση και φως στο δρόμο σου :g030:
Σ ευχαριστω...Επειδη γινομαι περιεργη, μπορεις να μου συστησεις κατι δικο σου; Θελω να δω σε τι συμπερασμα κατεληξες εσυ. Εκτος και αν θες καπου αλλου να το συζητησουμε δημοσια.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: To βιβλίο του Ενώχ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 02 Ιαν 2023, 15:07

ik_90, εσυ εισαι στην φωτο που εβαλες στο αβαταρ σου; Αν επιτρεπεις, ποσο χρονων εισαι;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: To βιβλίο του Ενώχ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 03 Ιαν 2023, 13:34

ik_90 έγραψε:
02 Ιαν 2023, 14:15
Νομίζω ότι μια χαρά καταλαβαίνεις. Σου λέει ότι δεν την καλύπτει το ορθόδοξο δόγμα, όπως και πολύ κόσμο (που ψάχνεται λίγο πάνω σε αυτά τα ζητήματα). Γιατί παρουσιάζει έναν Θεό εκδικητικό, μοχθηρό, που σου βάζει παράλογους κανόνες και σε γεμίζει τύψεις για αμαρτίες και ότι αν δεν τα κάνεις όλα αυτά, θα βρεθείς εκεί που αιώνια επικρατεί ο... κλαυθμός, ο οδυρμός και ο τριγμός των οδόντων
Βέβαια η Λιακοπούλεια «φιλοσοφία» είναι για τα πανηγύρια (επιεικώς) αλλά καλό είναι να ψάχνεται ο άνθρωπος και κάποτε θα τη βρει την άκρη.
Όχι πραγματικά δεν καταλάβαινα γιατί νόμιζα ότι ως ορθόδοξη είχε τέτοιες απόψεις, από τη στιγμή που δεν δέχεται το ορθόδοξο δόγμα, μπορώ πλέον να καταλάβω.

Αυτό που με κάνει εμένα να πιστεύω στο ορθόδοξο δόγμα είναι η στάση και τα λόγια κάποιων Αγίων όπως του Αγίου Παϊσίου, Πορφυρίου, Βελιμίροβιτς κ.α.
Εσείς τώρα ίσως να πηγαίνατε σε κανέναν εξορκισμό, όχι σαν αυτούς που γίνονται στη Θεσσαλονίκη.

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: To βιβλίο του Ενώχ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 03 Ιαν 2023, 13:40

Befaios έγραψε:
03 Ιαν 2023, 13:34
Εσείς τώρα ίσως να πηγαίνατε σε κανέναν εξορκισμό, όχι σαν αυτούς που γίνονται στη Θεσσαλονίκη.
Το όνομά μου είναι Λεγεών :8)
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών