Υπαρχει φιλια αναμεσα τους;

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υπαρχει φιλια αναμεσα τους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Ιουν 2022, 12:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2022, 12:33
Feindflug έγραψε:
26 Ιουν 2022, 12:25
Βλήμα έγραψε:
26 Ιουν 2022, 03:45
Γενικά κάνω παρέα με γυναίκες. Με την μία κάνω μόνο παρέα επειδή ξέρω ότι είναι σε πολύχρονη, ευτυχισμένη σχέση και να κάνω το παραμικρό θα ήταν μάταιο, με την άλλη κάνω παρέα γιατί είναι φίλη της κοπέλας μου και την έχω φάει στην μάπα τόσο πολύ που πλέον την νοιάζομαι κι εγώ, με την παράλλη επειδή είναι γαμώ τα άτομα - τέλος. Πάντα έκανα παρέα με γυναίκες.
ΟΜΩΣ...
Υπάρχουν πράγματα που μόνο άτομα ιδίου φύλου μπορούν να καλύψουν, με τον ίδιο τρόπο που κάποια άλλα μπορούν να τα καλύψουν μόνο άτομα του διαφορετικού. Θα δώσω ένα παράδειγμα: στα φοιτητικά μου χρόνια (δεν θα πω πριν πόσο καιρό) μία "φίλη" μου είχε προσφάτως χωρίσει. Κι εγώ όταν είμαι προσφάτως χωρισμένος γίνομαι πολύ μισογύνης. Έχω πει πράγματα σε τέτοιες φάσεις που αν τα είχε ηχογραφήσει κάποιος θα ντρεπόμουν πολύ. Αλλά ήταν έκτακτες καταστάσεις και έβγαζα τον προσωρινό μισογυνισμό μου "με τα παιδιά". Με ανθρώπους του ίδιου φύλου που δεν θίγονταν προσωπικά κι ήξεραν ότι, αργά ή γρήγορα, θα μου περάσει. Αυτή έβγαζε την προσωρινή οργή της για το πόσο μαλάκες είμαστε οι άνδρες σε εμένα, έναν άνδρα. Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να της πω "Ρε παιδάκι μου, καταλαβαίνω την φάση σου κι είναι τιμή μου που με εμπιστεύεσαι τόσο αυτή την στιγμή, αλλά ΓΥΑΝΙΚΕΣ ΦΙΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΕΜΕΝΑ;"
Όσο κι αν έχουν υπάρξει γυναίκες στην ζωή μου που για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν έγινε τίποτα το σεξουαλικό, αλλά παρόλα αυτά έχουμε από καλές μέχρι άριστες σχέσεις, δεν θα τις χαρακτήριζα "φίλες" μου. Οι πιθανότητες να είμαι φίλος με μια γυναίκα είναι ίδιες με το να κάνω σχέση με έναν άνδρα (πάει να πει 0).
Όλη αυτή τη συζήτηση περί φιλίας ανδρών και γυναικών την άρχιζαν
1) Άνδρες που δεν μπορούν τις πολύπλοκες καταστάσεις. "Βγήκαμε; Είναι ραντεβού, στο τέλος θα γαμηθούμε, ουγκ, τέλος".
2) Γυναίκες στην εποχή των ενενήνταζ και των μηδένζ. Ήταν μια περίοδος που οι γυναίκες είχαν φιλοδοξίες αλλά δεν υπήρχαν αρκετές άλλες γυναίκες για να τις αναδείξουν. Μία γυναίκα που σου έλεγε "μπορεί να υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας" εννοούσε "μπορώ να έχω τις διασυνδέσεις και τις γνωριμίες μου και να ανελιχθώ χωρίς να χρειάζεται να πάρω από ΟΟΟΟΛΟΥΣ τσιμπούκια". Κάποιες κάναν την καλή, ανελιχθήκανε, και τώρα υπάρχουν υψηλά ιστάμενες γυναίκες να υποστηρίξουν τις άλλες γυναίκες. Για αυτό μέχρι ένα σημείο έβλεπες γυναίκες να ανοίγουν αυτή την συζήτηση ενώ τώρα την ανοίγουν μόνο άνδρες της ομάδας (1) κι οι γυναίκες απαξιούν.
:+1:

Άλλο πράγμα το κάνω παρέα, άλλο πράγμα η φιλία.

Πολύ σωστά το έθεσες, τύπε!
Επίσης άλλο πράγμα το κάνω παρέα χωρίς πρόθεση επαγγελματικής ανέλιξης.

Εκτός αν όλα τα αρσενικά είναι μπος, που κάνουν χατήρια μόνον στις ευλογημένες και δεν το ξέρω. :lol:
Γιατί βγάζεις αντίδραση, δικιά μου;

Είπαμε, άλλο παρέα, άλλο φιλία. Και παρέα εννοώ την απλή, την χαλαρή, χωρίς ίχνος ιδιοτέλειας και άλλου σκοπού, πέραν του να περάσουμε καλά.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Υπαρχει φιλια αναμεσα τους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Ιουν 2022, 23:48

Volk έγραψε:
26 Ιουν 2022, 12:14
Δεν υπαρχει λογος να γινεσαι μισογυνης, για κανενα λογο, δεν οδηγει σε κατι θετικο αυτου του ειδους το σκεπτικο.
Δεν είναι σκεπτικό, δεν είναι απόφαση, είναι κακή ενέργεια που την βγάζω χωρίς κακές συνέπειες σε φίλους.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Υπαρχει φιλια αναμεσα τους;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Ιουν 2022, 23:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιουν 2022, 12:33
Επίσης άλλο πράγμα το κάνω παρέα χωρίς πρόθεση επαγγελματικής ανέλιξης.

Εκτός αν όλα τα αρσενικά είναι μπος, που κάνουν χατήρια μόνον στις ευλογημένες και δεν το ξέρω. :lol:
Δεν εννοούσα ότι κάθε μη ερωτική προσέγγιση από γυναίκα σε άνδρα είναι για να ανελιχθεί επαγγελματικά, αλλά οι κοινωνικοί αθρώποι είναι πιο εύκολο να ανελιχθούνε από τους μη κοινωνικούς. Αυτούς τους καιρούς όταν έλεγες σε μία γυναίκα ότι δεν μπορείς να έχεις άνδρες φίλους της έλεγες ότι δεν μπορείς να έχεις φίλους από την εργασιακή ελίτ, άρα δεν θα σε βοηθήσουν αν δεν τους κάτσεις.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών