Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 13:17

gassim έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:13
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 06:52
gassim έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:11


Το να θεωρείς εκ προιμίου οτι ένας άνδρας είναι ανοικοκύρευτος είναι σεξισμός, ανεξάρτητα απο το αν υπάρχουν περισσότεροι ανοικοκύρευτοι άνδρες απ ότι γυναίκες.
Είναι σαν να μου λεει μια γυναίκα οτι είναι διαιτητής και να της λέω "ε δεν είσαι σαν τους άντρες διαιτητές, αυτοί είναι καλύτεροι"
Δεν θεωρώ εκ προϊμίου ότι ένας άντρας είναι ανοικοκυρευτος. Το συνηθισμένο είναι οι άντρες να μην κάνουν τις δουλειές που κάνει μια γυναίκα. Όχι ότι δεν μπορούν αλλά ότι δεν έχουν μάθει. Εξίσου καλά μπορεί να σιδερώσει ένας άντρας με μια γυναίκα. Όπως το σύνηθες είναι πχ μια γυναίκα να μην γνωρίζει από μηχανολογικά του αυτοκινήτου. Όχι επειδή δεν μπορεί αλλά επειδή δεν έχει μάθει. Μην μπερδευόμαστε.
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:45


Σεξισμός/ρατσισμός είναι η κρίση οποιουδήποτε ατόμου με αφετηρία μια κατηγορία στην οποία ανήκει ντεφάκτο (όχι από επιλογή).

Είναι γαμάτο που στο «για άντρας είσαι πολύ καθαρός» δεν διακρίνεις τον ίδιο σεξισμό με το «για γυναίκα καλά οδηγείς». :lol:
Μα στο ένα εμπεριέχεται πραγματικότητα στο άλλο όχι.

Εγω συμφωνώ αλλά μην σε ακούσει καμιά φεμινίστρια.
Να και κλασικα οι υπερβολές που αποδίδετε στις φεμινίστριες.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2020, 13:19

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:17
gassim έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:13
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 06:52


Δεν θεωρώ εκ προϊμίου ότι ένας άντρας είναι ανοικοκυρευτος. Το συνηθισμένο είναι οι άντρες να μην κάνουν τις δουλειές που κάνει μια γυναίκα. Όχι ότι δεν μπορούν αλλά ότι δεν έχουν μάθει. Εξίσου καλά μπορεί να σιδερώσει ένας άντρας με μια γυναίκα. Όπως το σύνηθες είναι πχ μια γυναίκα να μην γνωρίζει από μηχανολογικά του αυτοκινήτου. Όχι επειδή δεν μπορεί αλλά επειδή δεν έχει μάθει. Μην μπερδευόμαστε.



Μα στο ένα εμπεριέχεται πραγματικότητα στο άλλο όχι.

Εγω συμφωνώ αλλά μην σε ακούσει καμιά φεμινίστρια.
Να και κλασικα οι υπερβολές που αποδίδετε στις φεμινίστριες.
μπες στο facebook στο group "ναι, είσαι μισογύνης" να δεις αν λέω υπερβολές.

(επίσης μετάνιωσα και το έκανα edit το μήνυμα.....τελικα δεν συμφωνώ :) )

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 07 Δεκ 2020, 13:26

gassim έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:13
αντρες που δεν κολλάνε καθόλου στην στεροτυπική εικόνα του ποδοσφαιρόφιλου που παίζει playstation και πίνει μπυρες μέσα σε ένα σκονισμένο σπίτι.
Και όχι μόνο, αλλά ειδικά για το ποδόσφαιρο πιστεύω ότι η θρησκεία που είναι το όπιο του λαού σήμερα είναι ακριβώς το ποδόσφαιρο :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2020, 13:32

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 10:35
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
07 Δεκ 2020, 10:01
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:10
Όλα τριγύρω αλλάζουν, υπομονή και θα είναι και εσάς στα "καθήκοντα" σας το ξεσκονοπανο γλυκούλη μου.
Τόσο στρεβλή αντίληψη της πραγματικότητας έχεις περί του τι μοιράζεται ένα ζευγάρι ή εγώ και καλά είμαι η σούπερ εξαίρεση;

Ας τα ξαναπώ λοιπόν: πάνε τριάντα χρόνια που, αν εξαιρέσω τη μαγειρική όπου κάνω απλά πράγματα, δεν έχω δει να πιάσει σίδερο η γυναίκα μου, είμαι αναντικατάστατος εδώ, όσο για σκούπα, ξεσκονόπανο, σφουγγάρισμα, σκουπίδια, κουβαλήματα σούπερ μάρκετ, ταξιτζής, δόξα τω θεώ τους δίνω και καταλαβαίνουν, παιδιά μια ζωή εγώ έξω βόλτες κλπ

Σε παραπέμπω στην παραπάνω δημοσίευση του Ασέβαστου. Ευχαριστώ.
Το οτι στον κόσμο που ζεις εσυ, ζει και ο ασέβαστος δεν λέει κάτι.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Δεκ 2020, 13:36

αν και οι Ναι Είσαι Μισογύνης σε κάποια πράγματα είναι βλαμμένες και ολοφάνερα Ο Καραγκιόζης Αμερικανάκι (βλέπε π.χ. ξέπλυμα Ισλάμ), τις προτιμώ εκατό φορές από όλους αυτούς που στηλιτεύουν.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2020, 13:45

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:36
αν και οι Ναι Είσαι Μισογύνης σε κάποια πράγματα είναι βλαμμένες και ολοφάνερα Ο Καραγκιόζης Αμερικανάκι (βλέπε π.χ. ξέπλυμα Ισλάμ), τις προτιμώ εκατό φορές από όλους αυτούς που στηλιτεύουν.
Δηλαδή έχεις καταλάβει τι είναι οι Me Too, οι turf και οι pick me.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Δεκ 2020, 13:48

Ναι. Είναι κινήματα των σόσιαλ και μη media που αφορούν κυρίως τους ακαδημαϊκούς κύκλους και τα σελέμπριτις.

Από την άλλη στη σελίδα βλέπω πολύ πιο καθημερινά πράγματα, όπως τους τύπους που δεν ντρέπονται να στοχάζονται με αυτόν τον τρόπο δημόσια:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Δεκ 2020, 13:50

καλά το ότι τα λαϊκά στρώματα θεωρούν υποτιμητικό το γλειφομούνι εμένα μου λέει πάρα πολύ απλά ότι οι τούρκοι που άφηναν τα πιο πολλά μπάσταρδα ήταν εκείνοι με τα μικρότερα τσουτσούνια.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2020, 13:55

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:48
Ναι. Είναι κινήματα των σόσιαλ και μη media που αφορούν κυρίως τους ακαδημαϊκούς κύκλους και τα σελέμπριτις.

Από την άλλη στη σελίδα βλέπω πολύ πιο καθημερινά πράγματα, όπως τους τύπους που δεν ντρέπονται να στοχάζονται με αυτόν τον τρόπο δημόσια:

[img]https://i.postimg.cc/nhYr6Qcp/1292 ... .jpg[/img]
εγω πάλι δεν έχω καταλάβει τι είναι οι turfs και οι Pick me, γιατί δεν μου λες;

Δεν ειναι οτι διαφωνώ με το πνεύμα του γκρουπ ή με τον φεμινισμό. Απλά μου είναι κάπως αποκρουστικές οι μονομανίες, οι γενικεύσεις και ο φανατισμός.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2020, 13:57

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:50
καλά το ότι τα λαϊκά στρώματα θεωρούν υποτιμητικό το γλειφομούνι εμένα μου λέει πάρα πολύ απλά ότι οι τούρκοι που άφηναν τα πιο πολλά μπάσταρδα ήταν εκείνοι με τα μικρότερα τσουτσούνια.
Επίσης το οτι κάποιος θεωρεί υποτιμητικό το γλειφομούνι το έχω ακούσει μόνο σε φεμινιστικά γκρούπ. Τόσα χρόνια σε παρέες αντρών δεν άκουσα κάποιον να κατηγορεί κάποιον άλλον οτι κάνει γλειφομούνι. Οι περισσότεροι καμαρώνουν οτι το κάνουν καλά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2020, 21:22

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 06:52
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:45
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Σεξισμός/ρατσισμός είναι η κρίση οποιουδήποτε ατόμου με αφετηρία μια κατηγορία στην οποία ανήκει ντεφάκτο (όχι από επιλογή).

Είναι γαμάτο που στο «για άντρας είσαι πολύ καθαρός» δεν διακρίνεις τον ίδιο σεξισμό με το «για γυναίκα καλά οδηγείς». :lol:
Μα στο ένα εμπεριέχεται πραγματικότητα στο άλλο όχι.
Εννοείς ότι δεν εμπεριέχεται πραγματικότητα στο ότι οι άντρες δεν είναι καθαροί;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 21:28

foscilis έγραψε:
07 Δεκ 2020, 13:48
Ναι. Είναι κινήματα των σόσιαλ και μη media που αφορούν κυρίως τους ακαδημαϊκούς κύκλους και τα σελέμπριτις.

Από την άλλη στη σελίδα βλέπω πολύ πιο καθημερινά πράγματα, όπως τους τύπους που δεν ντρέπονται να στοχάζονται με αυτόν τον τρόπο δημόσια:

[img]https://i.postimg.cc/nhYr6Qcp/1292 ... .jpg[/img]
Αυτό είναι ευγενικό μπροστά σε άλλα που διαβάζουμε. Ακόμα και εδώ πολλές φορές έχουν γραφεί ουυυ.
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 21:22
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 06:52
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:45
Σεξισμός/ρατσισμός είναι η κρίση οποιουδήποτε ατόμου με αφετηρία μια κατηγορία στην οποία ανήκει ντεφάκτο (όχι από επιλογή).

Είναι γαμάτο που στο «για άντρας είσαι πολύ καθαρός» δεν διακρίνεις τον ίδιο σεξισμό με το «για γυναίκα καλά οδηγείς». :lol:
Μα στο ένα εμπεριέχεται πραγματικότητα στο άλλο όχι.
Εννοείς ότι δεν εμπεριέχεται πραγματικότητα στο ότι οι άντρες δεν είναι καθαροί;
Όχι εμπεριέχεται πραγματικότητα ότι οι άντρες δεν είναι καθήμενοι να κάνουν δουλειές και άρα είναι πιο ακατάστατοι. Όχι ότι δεν έχουν την ικανότητα να το κάνουν στον ίδιο βαθμό με τις γυναίκες, όπως λες εσύ για την οδήγηση των γυναικών. Που αφορά ικανότητα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2020, 21:34

Κανείς δεν είναι μαθημένος σήμερα να κάνει δουλειές μέχρι να μείνει μόνος του. Ξέρω ακριβώς 0 γυναίκες συνομήλικές μου ή λίγο μικρότερες (gen X) που να ήξεραν πώς κρατιέται μια σκούπα ή πώς διπλώνεται ένα σεντόνι ή μια μπλούζα, τουλάχιστον μέχρι τον γάμο.

Αυτή είναι μια ηλίθια γενίκευση που θα μπορούσες να κάνεις το 1980, όχι σήμερα. Οπότε είναι 100% σεξιστικό να θεωρείς ότι οι άντρες είναι ακατάστατοι και μη καθαροί.

Γρήγορη ερώτηση και μην την γκουγκλίσεις: πώς βγάζεις ανεξίτηλο μαρκαδόρο από επιφάνειες χωρίς να τις καταστρέψεις;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 21:38

hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 21:34
Κανείς δεν είναι μαθημένος σήμερα να κάνει δουλειές μέχρι να μείνει μόνος του. Ξέρω ακριβώς 0 γυναίκες συνομήλικές μου ή λίγο μικρότερες (gen X) που να ήξεραν πώς κρατιέται μια σκούπα ή πώς διπλώνεται ένα σεντόνι ή μια μπλούζα, τουλάχιστον μέχρι τον γάμο.

Αυτή είναι μια ηλίθια γενίκευση που θα μπορούσες να κάνεις το 1980, όχι σήμερα. Οπότε είναι 100% σεξιστικό να θεωρείς ότι οι άντρες είναι ακατάστατοι και μη καθαροί.
Η εμπειρία μου από την συναστροφη με άντρες(ελεύθερους,δεσμευμένους, παντρεμένος) είναι κατά το 80% να μην έχουν την έννοια του νοικοκυριού τι σημαίνει.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε νεότερες ηλικίες κάτω των 30 είναι πιο εξοικειωμενοιμε το νοικοκυριό και οι γυναίκες πιο απομακρυσμενες από το νοικοκυριό από τις πιο παλιές. Επέρχεται μια ισορροπία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 07 Δεκ 2020, 22:03

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 21:38
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 21:34
Κανείς δεν είναι μαθημένος σήμερα να κάνει δουλειές μέχρι να μείνει μόνος του. Ξέρω ακριβώς 0 γυναίκες συνομήλικές μου ή λίγο μικρότερες (gen X) που να ήξεραν πώς κρατιέται μια σκούπα ή πώς διπλώνεται ένα σεντόνι ή μια μπλούζα, τουλάχιστον μέχρι τον γάμο.

Αυτή είναι μια ηλίθια γενίκευση που θα μπορούσες να κάνεις το 1980, όχι σήμερα. Οπότε είναι 100% σεξιστικό να θεωρείς ότι οι άντρες είναι ακατάστατοι και μη καθαροί.
Η εμπειρία μου από την συναστροφη με άντρες(ελεύθερους,δεσμευμένους, παντρεμένος) είναι κατά το 80% να μην έχουν την έννοια του νοικοκυριού τι σημαίνει.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε νεότερες ηλικίες κάτω των 30 είναι πιο εξοικειωμενοιμε το νοικοκυριό και οι γυναίκες πιο απομακρυσμενες από το νοικοκυριό από τις πιο παλιές. Επέρχεται μια ισορροπία.
Φαντασιώσεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών