Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Δεκ 2020, 23:53

gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:49
blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2020, 23:32
Βλήμα έγραψε:
19 Μάιος 2020, 23:22


Αν και το δείγμα είναι λειψό χωρίς την δική της άποψη, το δέχομαι.
Μου χει πει πως για αντρας, ειμαι πολυ τακτικος και καθαρος. Οταν μειναμε μαζι καταλαβα τι εννοουσε, μου βαλε τα γυαλια. Δεν το αφησα ομως ετσι, εβαλα τα δυνατα μου και τα μοιραστηκαμε. Εαν υπαρχει αγαπη, αυτα ειναι μικρολεπτομερειες.
Βλέπω η ανοχη σου στον σεξισμό μεγαλώνει όταν αφορά το δικό σου φύλο.
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Δεκ 2020, 23:55

Βλήμα έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:51
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:46
Είναι σαν να έχουν οι γυναίκες κριτήρια του στιλ θέλουμε οι άντρες να είναι όλοι δουλοπρεπεις(όχι σεξουαλικά) αν δεν είναι στρεφόμαστε στους πόρνους.
Δηλαδή αν βρω κάποιον ψυχολόγο να υποστηρίζει αυτό ακριβώς (όχι οπωσδήποτε για πόρνους, αλλά για το σεξ) και πω "αν αυτό ισχύει τότε οι γυναίκες μας καταπιέζουν μπλα μπλα μπλα" δεν θα με πεις τελειωμένο ίνσελ;

Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις βέβαια, αλλά δεν γίνεται να το λες για εμένα, να μην το λες για την σχολιάστρια, και να λες ότι είσαι υπέρ της ισότητας. Το θέμα δεν είναι αν ισχύει αυτό που είπε ο Γιωσαφάτ, το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κατηγορείς ένα φύλο για τα κριτήριά του όταν κάνει σεξ.

Λάθος. Μπορείς να κρίνεις όταν υπάρχουν σκοπιμότητες. Και η συντάκτρια παίρνει όμως ενδεχόμενο ότι ισχύει το βίντεο. Πάνω σε αυτό κρίνει. Αν έκανες το ίδιο γιατί να σε πω ινσελ;
Άλλο το ότι όντως είσαι σεξιστης.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 06 Δεκ 2020, 23:57

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:49
blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2020, 23:32


Μου χει πει πως για αντρας, ειμαι πολυ τακτικος και καθαρος. Οταν μειναμε μαζι καταλαβα τι εννοουσε, μου βαλε τα γυαλια. Δεν το αφησα ομως ετσι, εβαλα τα δυνατα μου και τα μοιραστηκαμε. Εαν υπαρχει αγαπη, αυτα ειναι μικρολεπτομερειες.
Βλέπω η ανοχη σου στον σεξισμό μεγαλώνει όταν αφορά το δικό σου φύλο.
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Μια που το έφερε η κουβέντα...

https://ampa.lifo.gr/apantiseis/agapiti ... y-spitioy/

φαντάσου να ήταν άντρας αυτός που το έγραφε τι είχε να ακούσει :g030:
Δηλαδή δικαίωμά της και μπράβο της, αλλά και άντρας να ήταν το ίδιο θα έλεγα. Αντιθέτως, η α,μπα τα ξεχωρίζει.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 06 Δεκ 2020, 23:58

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:49
blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2020, 23:32


Μου χει πει πως για αντρας, ειμαι πολυ τακτικος και καθαρος. Οταν μειναμε μαζι καταλαβα τι εννοουσε, μου βαλε τα γυαλια. Δεν το αφησα ομως ετσι, εβαλα τα δυνατα μου και τα μοιραστηκαμε. Εαν υπαρχει αγαπη, αυτα ειναι μικρολεπτομερειες.
Βλέπω η ανοχη σου στον σεξισμό μεγαλώνει όταν αφορά το δικό σου φύλο.
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Στο αρνούμαι :lol:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Δεκ 2020, 23:59

Βλήμα έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:57
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:49


Βλέπω η ανοχη σου στον σεξισμό μεγαλώνει όταν αφορά το δικό σου φύλο.
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Μια που το έφερε η κουβέντα...

https://ampa.lifo.gr/apantiseis/agapiti ... y-spitioy/

φαντάσου να ήταν άντρας αυτός που το έγραφε τι είχε να ακούσει :g030:
Δηλαδή δικαίωμά της και μπράβο της, αλλά και άντρας να ήταν το ίδιο θα έλεγα. Αντιθέτως, η α,μπα τα ξεχωρίζει.
Άψογα της απαντάει. Ακριβώς έτσι είναι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 00:00

gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:58
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:49


Βλέπω η ανοχη σου στον σεξισμό μεγαλώνει όταν αφορά το δικό σου φύλο.
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Στο αρνούμαι :lol:
Μην αρνούσαι. Εθελοτυφλείς.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Δεκ 2020, 00:06

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Κάάάτσε, κάτσεκάτσε.

Θέλεις να μου πεις ότι τώρα πιο πολλές γυναίκες ξέρουν να μαγειρεύουν;
Πιο συχνά οι γυναίκες πλένουν, απλώνουν, σφουγγαρίζουν σιδερώνουν;
Πού είναι όλες αυτές ρε παιδιά; Εγώ γιατί πετυχαίνω αυτές που αρχίζουν με "θα τα κάνουμε όλα ίσα" περνούν σε όλο και πιο συχνά "έλα, μια φορά δεν μπορείς να το κάνεις εσύ;" και καταλήγουν στο "αφού εγώ περνάω περίοδο για μια εβδομάδα τον μήνα και κάποια στιγμή θα γίνω μητέρα, εσύ οφείλεις όλο τον μήνα να κάνεις τα περισσότερα";

Δεν έχω γνωρίσει αρκετές γυναίκες ώστε να έχω αρκετά μεγάλο, τυχαίο δείγμα για να εξάγω ασφαλή στατιστικά συμπεράσματα, αλλά κάτι μου λέει ότι ούτε όσες φεμινίστριες επαναλαμβάνουν αυτό το στερεότυπο έχουν.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2020, 00:11

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:00
gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:58
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53


Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Στο αρνούμαι :lol:
Μην αρνούσαι. Εθελοτυφλείς.
Το να θεωρείς εκ προιμίου οτι ένας άνδρας είναι ανοικοκύρευτος είναι σεξισμός, ανεξάρτητα απο το αν υπάρχουν περισσότεροι ανοικοκύρευτοι άνδρες απ ότι γυναίκες.
Είναι σαν να μου λεει μια γυναίκα οτι είναι διαιτητής και να της λέω "ε δεν είσαι σαν τους άντρες διαιτητές, αυτοί είναι καλύτεροι"

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Δεκ 2020, 00:11

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:59
Άψογα της απαντάει. Ακριβώς έτσι είναι.
Δεν έχει σχέση με το αν έχει δίκιο στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ο σεξισμός έγκειται στο ότι δεν θα απαντούσε ποτέ σε άντρα
Τη λύση την έχετε βρει ως ζευγάρι, αν η γυναίκα σου είναι οκ με αυτή τη λύση, εμάς μας περισσεύει. Κυρίως, εσένα θα έπρεπε να σου περισσεύει. Είναι κοινωνικά απαράδεκτο, αλλά όχι για τον λόγο που σε κάνει να έχεις τόσες τύψεις.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Δεκ 2020, 00:17

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:55
Λάθος. Μπορείς να κρίνεις όταν υπάρχουν σκοπιμότητες. Και η συντάκτρια παίρνει όμως ενδεχόμενο ότι ισχύει το βίντεο. Πάνω σε αυτό κρίνει. Αν έκανες το ίδιο γιατί να σε πω ινσελ;
Άλλο το ότι όντως είσαι σεξιστης.
Διότι υπάρχει κάθε δυνατή θεωρεία. Ιδίως στην εποχή του ίντερνετ πατάς "τα σκατά έχουν βιταμίνες, επιστημονική έρευνα" στο γκουγκλ και σίγουρα θα βρεις έναν ή μία δόκτορα να το υποστηρίζει. Το να διαλέγεις μία πηγή που λέει κάτι τόσο κουφό και αντί να κρίνεις την ίδια να κρίνεις το φύλο στο οποίο αναφέρεται πάει να πει ότι βγάζεις μία προκατάληψη που έχεις ήδη και απλά βρήκες την ευκαιρία.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2020, 00:45

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Σεξισμός/ρατσισμός είναι η κρίση οποιουδήποτε ατόμου με αφετηρία μια κατηγορία στην οποία ανήκει ντεφάκτο (όχι από επιλογή).

Είναι γαμάτο που στο «για άντρας είσαι πολύ καθαρός» δεν διακρίνεις τον ίδιο σεξισμό με το «για γυναίκα καλά οδηγείς». :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 06:52

gassim έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:11
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:00
gassim έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:58


Στο αρνούμαι :lol:
Μην αρνούσαι. Εθελοτυφλείς.
Το να θεωρείς εκ προιμίου οτι ένας άνδρας είναι ανοικοκύρευτος είναι σεξισμός, ανεξάρτητα απο το αν υπάρχουν περισσότεροι ανοικοκύρευτοι άνδρες απ ότι γυναίκες.
Είναι σαν να μου λεει μια γυναίκα οτι είναι διαιτητής και να της λέω "ε δεν είσαι σαν τους άντρες διαιτητές, αυτοί είναι καλύτεροι"
Δεν θεωρώ εκ προϊμίου ότι ένας άντρας είναι ανοικοκυρευτος. Το συνηθισμένο είναι οι άντρες να μην κάνουν τις δουλειές που κάνει μια γυναίκα. Όχι ότι δεν μπορούν αλλά ότι δεν έχουν μάθει. Εξίσου καλά μπορεί να σιδερώσει ένας άντρας με μια γυναίκα. Όπως το σύνηθες είναι πχ μια γυναίκα να μην γνωρίζει από μηχανολογικά του αυτοκινήτου. Όχι επειδή δεν μπορεί αλλά επειδή δεν έχει μάθει. Μην μπερδευόμαστε.
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:45
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Σεξισμός/ρατσισμός είναι η κρίση οποιουδήποτε ατόμου με αφετηρία μια κατηγορία στην οποία ανήκει ντεφάκτο (όχι από επιλογή).

Είναι γαμάτο που στο «για άντρας είσαι πολύ καθαρός» δεν διακρίνεις τον ίδιο σεξισμό με το «για γυναίκα καλά οδηγείς». :lol:
Μα στο ένα εμπεριέχεται πραγματικότητα στο άλλο όχι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 08:38

Καραμελίτσα έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:19

So men, if you really are #WithUs and would like us to not hate you for all the millennia of woe you have produced and benefited from, start with this: Lean out so we can actually just stand up without being beaten down. Pledge to vote for feminist women only. Don’t run for office. Don’t be in charge of anything. Step away from the power. We got this. And please know that your crocodile tears won’t be wiped away by us anymore. We have every right to hate you. You have done us wrong. #BecausePatriarchy. It is long past time to play hard for Team Feminism. And win.
οχι. :003:

οτι θελετε, να το κερδισετε με την αξια σας, δεν θα το παρατησουμε για να το εχετε, επειδη ετσι.
επισης, στο play hard δεν εχετε καμμια τυχη. ξαναδοκιμαστε με το μαλακο, αλλιως θα μουλαρωσουμε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 08:41

Βλήμα έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:30
Καραμελίτσα έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:28
Μα για ρόλο μιλάει το κείμενο. Άνδρες που έχουν κάνει καριέρα εκμεταλλευόμενοι τις συνθήκες ανισότητας. Αυτών τα δάκρυα είναι κροκοδείλια.
Κι ως λύση προτείνει να σταματήσουν οι άνδρες να φιλοδοξούν να κάνουν καριέρα. Αυτό δεν οδηγεί σε ισότητα, αλλά σε ανισότητα υπέρ των γυναικών.
σαν να λεμε να σταματησουν οι ψηλοι να παιζουν μπασκετ, για να παιζουν οι κοντοι. :lol:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 08:42

Βλήμα έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:38
αλλά ότι οι άνδρες τους στερούν το σεξ (που δεν ισχύει) γιατί θέλουν να τις καταπιέσουν.
για τις φεμιναζουδες, μπορει και να ισχυει. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών