Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 08:44

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:46

Μα βάσει τον Γιωσαφατ αυτό που λέει αυτή ισχύει. Οι άντρες θέλουν τις γυναίκες έτσι κι επειδή οι γυναίκες δεν είναι όπως τις θέλουν αυτοί (να ενισχύουν την πατριαρχική τους θέση δηλαδή) στρέφονται στο επί πληρωμή. Δεν έχουν δηλαδή κριτήρια ουσιαστικά.
Είναι σαν να έχουν οι γυναίκες κριτήρια του στιλ θέλουμε οι άντρες να είναι όλοι δουλοπρεπεις(όχι σεξουαλικά) αν δεν είναι στρεφόμαστε στους πόρνους.
ας αφησουμε προς στιγμην το γεγονος οτι δεν ισχυει, δεν εχουν τετοια κριτηρια οι ανδρες. εστω οτι ειχαν.

τι ζορι τραβαει καποιος με τα κριτηρια του αλλου;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 08:47

Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53


Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
εγω δεν το αρνουμαι, ετσι ειναι.

αλλα ετσι μας εχουν μαθει οι γυναικες (οι μαναδες μας) και ετσι βλεπω και σημερα να μαθαινουν οι γυναικες τους γιους τους.

οποτε, ως συνηθως, εσεις φταιτε :102::smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Rudiche
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 11 Ιουν 2018, 16:51

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rudiche » 07 Δεκ 2020, 09:03

Οι υπερβολές και οι ακρότητες δεν αμαυρώνουν στο ελάχιστο το φεμινιστικό κίνημα για τα δίκαια αιτήματα των γυναικών για ισότητα στην καθημερινότητα, σεβασμό, προφύλαξη από σεξουαλική παρενόχληση στη δουλειά, σεξιστικά πρότυπα και αντιλήψεις κ.ά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 09:08

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2020, 08:44
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:46

Μα βάσει τον Γιωσαφατ αυτό που λέει αυτή ισχύει. Οι άντρες θέλουν τις γυναίκες έτσι κι επειδή οι γυναίκες δεν είναι όπως τις θέλουν αυτοί (να ενισχύουν την πατριαρχική τους θέση δηλαδή) στρέφονται στο επί πληρωμή. Δεν έχουν δηλαδή κριτήρια ουσιαστικά.
Είναι σαν να έχουν οι γυναίκες κριτήρια του στιλ θέλουμε οι άντρες να είναι όλοι δουλοπρεπεις(όχι σεξουαλικά) αν δεν είναι στρεφόμαστε στους πόρνους.
ας αφησουμε προς στιγμην το γεγονος οτι δεν ισχυει, δεν εχουν τετοια κριτηρια οι ανδρες. εστω οτι ειχαν.

τι ζορι τραβαει καποιος με τα κριτηρια του αλλου;
Τα συγκεκριμένα κριτήρια εξυπηρετούν σκοπιμότητες πατριαρχικές.
Rudiche έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:03
Οι υπερβολές και οι ακρότητες δεν αμαυρώνουν στο ελάχιστο το φεμινιστικό κίνημα για τα δίκαια αιτήματα των γυναικών για ισότητα στην καθημερινότητα, σεβασμό, προφύλαξη από σεξουαλική παρενόχληση στη δουλειά, σεξιστικά πρότυπα και αντιλήψεις κ.ά.
Αυτό ακριβώς. Ταυτίζουν όλο το φεμινιστικό κίνημα με ακρότητες για να μειώσουν την αξία του φεμινιστικού κινήματος. Βέβαια ουδεμία ανατριχίλα δεν μας επιφέρει ο επιθανάτιος ρογχος της πατριαρχία. Πάει ολοταχώς για τον κάδο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 09:10

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2020, 08:47
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53


Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
εγω δεν το αρνουμαι, ετσι ειναι.

αλλα ετσι μας εχουν μαθει οι γυναικες (οι μαναδες μας) και ετσι βλεπω και σημερα να μαθαινουν οι γυναικες τους γιους τους.

οποτε, ως συνηθως, εσεις φταιτε :102::smt005:
Όλα τριγύρω αλλάζουν, υπομονή και θα είναι και εσάς στα "καθήκοντα" σας το ξεσκονοπανο γλυκούλη μου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 09:17

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:08
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2020, 08:44
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:46

Μα βάσει τον Γιωσαφατ αυτό που λέει αυτή ισχύει. Οι άντρες θέλουν τις γυναίκες έτσι κι επειδή οι γυναίκες δεν είναι όπως τις θέλουν αυτοί (να ενισχύουν την πατριαρχική τους θέση δηλαδή) στρέφονται στο επί πληρωμή. Δεν έχουν δηλαδή κριτήρια ουσιαστικά.
Είναι σαν να έχουν οι γυναίκες κριτήρια του στιλ θέλουμε οι άντρες να είναι όλοι δουλοπρεπεις(όχι σεξουαλικά) αν δεν είναι στρεφόμαστε στους πόρνους.
ας αφησουμε προς στιγμην το γεγονος οτι δεν ισχυει, δεν εχουν τετοια κριτηρια οι ανδρες. εστω οτι ειχαν.

τι ζορι τραβαει καποιος με τα κριτηρια του αλλου;
Τα συγκεκριμένα κριτήρια εξυπηρετούν σκοπιμότητες πατριαρχικές.

το πως και ποια/ποιον αρεσει σε καθενα να γαμαει, δεν εξυπηρετει μυστικες σκοπιμοτητες. σκεψου και τον αλλο που ειναι πουστης, και θελει να γαμαει καθολου γυναικες. να τον βαλουμε κι αυτον με το ζορι να σας γαμαει για να μην λετε για πατριαρχια και σκοπιμοτητες;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 09:20

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:10
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2020, 08:47
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53


Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
εγω δεν το αρνουμαι, ετσι ειναι.

αλλα ετσι μας εχουν μαθει οι γυναικες (οι μαναδες μας) και ετσι βλεπω και σημερα να μαθαινουν οι γυναικες τους γιους τους.

οποτε, ως συνηθως, εσεις φταιτε :102::smt005:
Όλα τριγύρω αλλάζουν, υπομονή και θα είναι και εσάς στα "καθήκοντα" σας το ξεσκονοπανο γλυκούλη μου.
καλα, εγω προσωπικα δεν βλεπω να προλαβαινω τετοια.

προβλεπω ομως ΑΝ (που απιθανο το βλεπω) καταντησετε τους αντρες να κρατανε ξεσκονοπανα, να κλαιτε ολη μερα στα σοσιαλ οτι "χαθηκαν οι αντρες" και να τους αφηνετε σπιτι να ξεσκονιζουν ενω βγαινετε να ψαξετε να βρειτε να σας γαμησει καποιος που δεν ξερει απο αυτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 09:25

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:20
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:10
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2020, 08:47


εγω δεν το αρνουμαι, ετσι ειναι.

αλλα ετσι μας εχουν μαθει οι γυναικες (οι μαναδες μας) και ετσι βλεπω και σημερα να μαθαινουν οι γυναικες τους γιους τους.

οποτε, ως συνηθως, εσεις φταιτε :102::smt005:
Όλα τριγύρω αλλάζουν, υπομονή και θα είναι και εσάς στα "καθήκοντα" σας το ξεσκονοπανο γλυκούλη μου.
καλα, εγω προσωπικα δεν βλεπω να προλαβαινω τετοια.

προβλεπω ομως ΑΝ (που απιθανο το βλεπω) καταντησετε τους αντρες να κρατανε ξεσκονοπανα, να κλαιτε ολη μερα στα σοσιαλ οτι "χαθηκαν οι αντρες" και να τους αφηνετε σπιτι να ξεσκονιζουν ενω βγαινετε να ψαξετε να βρειτε να σας γαμησει καποιος που δεν ξερει απο αυτα.
Μειώνεται ο ανδρισμός του άνδρα αν πιάσει το ξεσκονοπανο; τι μας λες!
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 07 Δεκ 2020, 10:01

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:10
Όλα τριγύρω αλλάζουν, υπομονή και θα είναι και εσάς στα "καθήκοντα" σας το ξεσκονοπανο γλυκούλη μου.
Τόσο στρεβλή αντίληψη της πραγματικότητας έχεις περί του τι μοιράζεται ένα ζευγάρι ή εγώ και καλά είμαι η σούπερ εξαίρεση;

Ας τα ξαναπώ λοιπόν: πάνε τριάντα χρόνια που, αν εξαιρέσω τη μαγειρική όπου κάνω απλά πράγματα, δεν έχω δει να πιάσει σίδερο η γυναίκα μου, είμαι αναντικατάστατος εδώ, όσο για σκούπα, ξεσκονόπανο, σφουγγάρισμα, σκουπίδια, κουβαλήματα σούπερ μάρκετ, ταξιτζής, δόξα τω θεώ τους δίνω και καταλαβαίνουν, παιδιά μια ζωή εγώ έξω βόλτες κλπ
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 07 Δεκ 2020, 10:35

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
07 Δεκ 2020, 10:01
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 09:10
Όλα τριγύρω αλλάζουν, υπομονή και θα είναι και εσάς στα "καθήκοντα" σας το ξεσκονοπανο γλυκούλη μου.
Τόσο στρεβλή αντίληψη της πραγματικότητας έχεις περί του τι μοιράζεται ένα ζευγάρι ή εγώ και καλά είμαι η σούπερ εξαίρεση;

Ας τα ξαναπώ λοιπόν: πάνε τριάντα χρόνια που, αν εξαιρέσω τη μαγειρική όπου κάνω απλά πράγματα, δεν έχω δει να πιάσει σίδερο η γυναίκα μου, είμαι αναντικατάστατος εδώ, όσο για σκούπα, ξεσκονόπανο, σφουγγάρισμα, σκουπίδια, κουβαλήματα σούπερ μάρκετ, ταξιτζής, δόξα τω θεώ τους δίνω και καταλαβαίνουν, παιδιά μια ζωή εγώ έξω βόλτες κλπ

Σε παραπέμπω στην παραπάνω δημοσίευση του Ασέβαστου. Ευχαριστώ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 07 Δεκ 2020, 11:01

Ερωτημα σοβαρο.

Υπαρχει εστω κι ενας απο εσας που να ειναι εμφανισιακα, οικονομικα και κοινωνικα στο μεσο ορο και πανω που εχει κανει εστω και συντομη σχεση με φεμινιστρια;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Δεκ 2020, 11:03

CRWH έγραψε:
07 Δεκ 2020, 11:01
Ερωτημα σοβαρο.

Υπαρχει εστω κι ενας απο εσας που να ειναι εμφανισιακα, οικονομικα και κοινωνικα στο μεσο ορο και πανω που εχει κανει εστω και συντομη σχεση με φεμινιστρια;
'Γω έχω, αλλά οικονομικά υστερώ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2020, 11:23

CRWH έγραψε:
07 Δεκ 2020, 11:01
Ερωτημα σοβαρο.

Υπαρχει εστω κι ενας απο εσας που να ειναι εμφανισιακα, οικονομικα και κοινωνικα στο μεσο ορο και πανω που εχει κανει εστω και συντομη σχεση με φεμινιστρια;
ατοπο ερωτημα.

ως γνωστον :003: αυτες οι φανατικες φεμινιστριες, ειναι αγαμητες, καπως σαν τουν ινσελ. αμα βρουν πουτσα, παυουν να ειναι τετοιες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 07 Δεκ 2020, 11:27

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2020, 11:23
CRWH έγραψε:
07 Δεκ 2020, 11:01
Ερωτημα σοβαρο.

Υπαρχει εστω κι ενας απο εσας που να ειναι εμφανισιακα, οικονομικα και κοινωνικα στο μεσο ορο και πανω που εχει κανει εστω και συντομη σχεση με φεμινιστρια;
ατοπο ερωτημα.

ως γνωστον :003: αυτες οι φανατικες φεμινιστριες, ειναι αγαμητες, καπως σαν τουν ινσελ. αμα βρουν πουτσα, παυουν να ειναι τετοιες.
:smt018
Μπα, όχι. Κάποιες δεν προδίδουν για την πούτσα τα πιστεύω τους και κάποιες άλλες τα χρησιμοποιούν για να επιβληθούν στο παραμικρό στην καθημερινή ζωή και να περάσουν πιο άνετη συμβίωση απ' αυτή που θα περνούσε ένας άνθρωπος που πιστεύει πραγματικά στην ισότητα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μαλακισμένα φεμινιστικά άρθρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2020, 13:13

Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 06:52
gassim έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:11
Naida έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:00


Μην αρνούσαι. Εθελοτυφλείς.
Το να θεωρείς εκ προιμίου οτι ένας άνδρας είναι ανοικοκύρευτος είναι σεξισμός, ανεξάρτητα απο το αν υπάρχουν περισσότεροι ανοικοκύρευτοι άνδρες απ ότι γυναίκες.
Είναι σαν να μου λεει μια γυναίκα οτι είναι διαιτητής και να της λέω "ε δεν είσαι σαν τους άντρες διαιτητές, αυτοί είναι καλύτεροι"
Δεν θεωρώ εκ προϊμίου ότι ένας άντρας είναι ανοικοκυρευτος. Το συνηθισμένο είναι οι άντρες να μην κάνουν τις δουλειές που κάνει μια γυναίκα. Όχι ότι δεν μπορούν αλλά ότι δεν έχουν μάθει. Εξίσου καλά μπορεί να σιδερώσει ένας άντρας με μια γυναίκα. Όπως το σύνηθες είναι πχ μια γυναίκα να μην γνωρίζει από μηχανολογικά του αυτοκινήτου. Όχι επειδή δεν μπορεί αλλά επειδή δεν έχει μάθει. Μην μπερδευόμαστε.
hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2020, 00:45
Naida έγραψε:
06 Δεκ 2020, 23:53
Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Οι άντρες υστερείτε σε θέματα νοικοκυριού και ο λόγος είναι ότι έτσι έχετε μάθει. Μη μου το αρνηθείς.
Σεξισμός/ρατσισμός είναι η κρίση οποιουδήποτε ατόμου με αφετηρία μια κατηγορία στην οποία ανήκει ντεφάκτο (όχι από επιλογή).

Είναι γαμάτο που στο «για άντρας είσαι πολύ καθαρός» δεν διακρίνεις τον ίδιο σεξισμό με το «για γυναίκα καλά οδηγείς». :lol:
Μα στο ένα εμπεριέχεται πραγματικότητα στο άλλο όχι.


Σε γενικές γραμμές πάντως κράτα στο μυαλό σου οτι υπάρχουν πάρα πολλοί αντρες που δεν κολλάνε καθόλου στην στεροτυπική εικόνα του ποδοσφαιρόφιλου που παίζει playstation και πίνει μπυρες μέσα σε ένα σκονισμένο σπίτι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών