EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14950
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 24 Αύγ 2020, 17:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:49
Βλήμα έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:40
Σενέκας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 13:13
ταινιάρα.

Το συγκεκριμένο παίζει να είναι
ΤΟ.
ΠΙΟ.
ΓΑΜΑΤΟ.
ΤΡΑΓΟΥΔΙ.
ΤΗΣ.
DISNEY.

Από πού να το πιάσεις; Από την μουσική; Την ενορχήστρωση; Τα ενήλικα θέματα που πραγματεύεται; Το ότι σε βάζει μέσα στο μυαλό του διεφθαρμένου τραγόπαπα που έχει την ψευδαίσθηση ότι είναι ενάρετος;
Αριστούργημα.
Όντως είναι καλό, αλλά δεν σε βάζει μόνον μέσα στο μυαλό του κάθε διεφθαρμένου τραγόπαπα αλλά του οποιουδήποτε φανατικού, που βλέπει/μεταφράζει/προβάλλει ως κάθαρση της ύβρεως την εκδίκηση για τα δικά του αμιγώς προσωπικά απωθημένα.
Είναι 3 λεπτο τόσο γεμάτο ψυχολογία που μπορείς να το συζητάς για ώρες. Και οι δυο εν μέρει έχετε δίκιο, με τη σημείωση ότι ο Φρόλο στην ταινία δεν είναι παπάς, είναι δικαστής, ωστόσο είναι, η νομίζει ότι είναι πιστός. Λατρεύω το κομμάτι πριν το κρεσέντο, που παλεύει με τα σύμβολα της συνείδησής του, που του λένε "mea culpa, me maxima culpa", και τελικά τα κάνει πέρα γιατί δεν είναι δικό του λάθος, είναι του θεού που έκανε την αμαρτία τόσο εύκολη και την έριξε στα πόδια του :D
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Αύγ 2020, 17:19

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:15
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:04
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 13:00
..γλυτώνεις από τον μεγάλο έρωτα της που αε πνίγει ;

Σε αυτό το μεγάλο φιλοσοφικό συμπέρασμα έχω φτάσει , μελετώντας δύο υψηλής λογοτεχικης αξίας βιβλία .
Το
Η Παναγία των Παρισίων
Του Victor Hugo

Και
Ο Καπετάν Μιχάλης
Του Νίκου Καζαντζάκη .. :003:
Γιατί να αφαιρέσεις την δική της ζωή; αν θες να γλιτώσεις αφαίρεσε τη δική σου.
Ρώτησε γι αυτό το θέμα τους συγγραφείς των ανωτέρω εργων ..
Δεν με ενδιαφέρει το λογοτεχνικό του θέματος.Με ενδιαφέρει το ερώτημα που θέτεις σαν ένα ηλιθιότητο ερώτημα. Και λέω λοιπόν αν αισθάνεσαι δέσμιος στον έρωτα και θεωρείς ότι πρέπει να γλιτώσεις, αντί να σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την ζωή κάποιου άλλου κάνε τη σωστή κίνηση και στρέψε προς τον εαυτό σου το δολοφονικό σου ένστικτο. Θα απαλλαγείς κι από αυτό τον έρωτα κι από κάθε ρίσκο να το ξαναπάθεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Αύγ 2020, 17:40

Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:19
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:15
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:04


Γιατί να αφαιρέσεις την δική της ζωή; αν θες να γλιτώσεις αφαίρεσε τη δική σου.
Ρώτησε γι αυτό το θέμα τους συγγραφείς των ανωτέρω εργων ..
Δεν με ενδιαφέρει το λογοτεχνικό του θέματος.Με ενδιαφέρει το ερώτημα που θέτεις σαν ένα ηλιθιότητο ερώτημα. Και λέω λοιπόν αν αισθάνεσαι δέσμιος στον έρωτα και θεωρείς ότι πρέπει να γλιτώσεις, αντί να σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την ζωή κάποιου άλλου κάνε τη σωστή κίνηση και στρέψε προς τον εαυτό σου το δολοφονικό σου ένστικτο. Θα απαλλαγείς κι από αυτό τον έρωτα κι από κάθε ρίσκο να το ξαναπάθεις.
Μόλις λοιπόν θα σε ...σκοτώσω :roll: , εσένα που είσαι ο μεγάλος έρωτας της ζωής μου εδώ μέσα ( με αγαπάς για αυτό με βρίζεις και μου μας κόντρα .) μετά θα αυτοκτονήσω πάνω στο δικό σου πτώμα !!! :smt005:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Αύγ 2020, 17:47

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:40
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:19
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:15


Ρώτησε γι αυτό το θέμα τους συγγραφείς των ανωτέρω εργων ..
Δεν με ενδιαφέρει το λογοτεχνικό του θέματος.Με ενδιαφέρει το ερώτημα που θέτεις σαν ένα ηλιθιότητο ερώτημα. Και λέω λοιπόν αν αισθάνεσαι δέσμιος στον έρωτα και θεωρείς ότι πρέπει να γλιτώσεις, αντί να σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την ζωή κάποιου άλλου κάνε τη σωστή κίνηση και στρέψε προς τον εαυτό σου το δολοφονικό σου ένστικτο. Θα απαλλαγείς κι από αυτό τον έρωτα κι από κάθε ρίσκο να το ξαναπάθεις.
Μόλις λοιπόν θα σε ...σκοτώσω :roll: , εσένα που είσαι ο μεγάλος έρωτας της ζωής μου εδώ μέσα ( με αγαπάς για αυτό με βρίζεις και μου μας κόντρα .) μετά θα αυτοκτονήσω πάνω στο δικό σου πτώμα !!! :smt005:
Πάρε σειρά προτεραιότητας για να με σκοτώσεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
περαστικος
Δημοσιεύσεις: 1528
Εγγραφή: 22 Δεκ 2019, 18:29

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστικος » 24 Αύγ 2020, 17:49

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 13:00
..γλυτώνεις από τον μεγάλο έρωτα της που αε πνίγει ;

Σε αυτό το μεγάλο φιλοσοφικό συμπέρασμα έχω φτάσει , μελετώντας δύο υψηλής λογοτεχικης αξίας βιβλία .
Το
Η Παναγία των Παρισίων
Του Victor Hugo

Και
Ο Καπετάν Μιχάλης
Του Νίκου Καζαντζάκη .. :003:
Τι οικονομικα συμφεροντα και τι κοινωνικη ανελιξη θα εχω απο εναν μεγαλο ερωτα; :smt047
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Οκτ 2020, 22:16
Το μόνο τραγούδι που αξίζει να ακουστεί για να τιμήσει το 21, θα είναι τα ουρλιαχτά των Τούρκων όταν θα πέφτουν στο κεφάλι τους τα πυρηνικά στις μεγαλύτερες τους πόλεις.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Αύγ 2020, 17:50

Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:47
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:40
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:19


Δεν με ενδιαφέρει το λογοτεχνικό του θέματος.Με ενδιαφέρει το ερώτημα που θέτεις σαν ένα ηλιθιότητο ερώτημα. Και λέω λοιπόν αν αισθάνεσαι δέσμιος στον έρωτα και θεωρείς ότι πρέπει να γλιτώσεις, αντί να σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την ζωή κάποιου άλλου κάνε τη σωστή κίνηση και στρέψε προς τον εαυτό σου το δολοφονικό σου ένστικτο. Θα απαλλαγείς κι από αυτό τον έρωτα κι από κάθε ρίσκο να το ξαναπάθεις.
Μόλις λοιπόν θα σε ...σκοτώσω :roll: , εσένα που είσαι ο μεγάλος έρωτας της ζωής μου εδώ μέσα ( με αγαπάς για αυτό με βρίζεις και μου μας κόντρα .) μετά θα αυτοκτονήσω πάνω στο δικό σου πτώμα !!! :smt005:
Πάρε σειρά προτεραιότητας για να με σκοτώσεις.
Πρώτα θα σε κάνω να με ερωτευτείς , να κατακτήσω την καρδιά σου , να μου δώσεις από μόνη σου απλόχερα το κορμί σου , και μετά εγώ θα αποφασίσω για την ζωή σου ... :wink

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Αύγ 2020, 17:57

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:50
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:47
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:40


Μόλις λοιπόν θα σε ...σκοτώσω :roll: , εσένα που είσαι ο μεγάλος έρωτας της ζωής μου εδώ μέσα ( με αγαπάς για αυτό με βρίζεις και μου μας κόντρα .) μετά θα αυτοκτονήσω πάνω στο δικό σου πτώμα !!! :smt005:
Πάρε σειρά προτεραιότητας για να με σκοτώσεις.
Πρώτα θα σε κάνω να με ερωτευτείς , να κατακτήσω την καρδιά σου , να μου δώσεις από μόνη σου απλόχερα το κορμί σου , και μετά εγώ θα αποφασίσω για την ζωή σου ... :wink
Επειδη η καρδιά μου είναι εκτός λειτουργίας να σου δώσω λίγο σπλήνα που έχω και μπόλικη ;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Αύγ 2020, 17:58

Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:19
Δεν με ενδιαφέρει το λογοτεχνικό του θέματος.Με ενδιαφέρει το ερώτημα που θέτεις σαν ένα ηλιθιότητο ερώτημα. Και λέω λοιπόν αν αισθάνεσαι δέσμιος στον έρωτα και θεωρείς ότι πρέπει να γλιτώσεις, αντί να σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την ζωή κάποιου άλλου κάνε τη σωστή κίνηση και στρέψε προς τον εαυτό σου το δολοφονικό σου ένστικτο.
αυτό είναι πολύ λάθος κίνηση αν σε ενδιαφέρει να μην πηδηχτεί με άλλον η γκόμενα. Όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει στις εννιά του μακαρίτη...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Αύγ 2020, 18:00

foscilis έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:58
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:19
Δεν με ενδιαφέρει το λογοτεχνικό του θέματος.Με ενδιαφέρει το ερώτημα που θέτεις σαν ένα ηλιθιότητο ερώτημα. Και λέω λοιπόν αν αισθάνεσαι δέσμιος στον έρωτα και θεωρείς ότι πρέπει να γλιτώσεις, αντί να σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την ζωή κάποιου άλλου κάνε τη σωστή κίνηση και στρέψε προς τον εαυτό σου το δολοφονικό σου ένστικτο.
αυτό είναι πολύ λάθος κίνηση αν σε ενδιαφέρει να μην πηδηχτεί με άλλον η γκόμενα. Όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει στις εννιά του μακαρίτη...
Μα δε θα νιώθεις πια. Ενώ αν τη σκοτώσεις δεν είναι σίγουρο ότι θα γλιτώσεις από τον έρωτα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Αύγ 2020, 18:02

Μιλάμε όμως για αρχαια βιβλία.

Σίγουρα όλοι αυτοί οι λαοί πίστευαν πως αν αυτοκτονήσεις πας στην Κόλαση όπου ασταμάτητα παίζουν βίντεο σε απευθείας σύνδεση με τον πάνω κόσμο και τα γαμήσια της τύπισσας.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Αύγ 2020, 18:05

Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:50
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:47


Πάρε σειρά προτεραιότητας για να με σκοτώσεις.
Πρώτα θα σε κάνω να με ερωτευτείς , να κατακτήσω την καρδιά σου , να μου δώσεις από μόνη σου απλόχερα το κορμί σου , και μετά εγώ θα αποφασίσω για την ζωή σου ... :wink
Επειδη η καρδιά μου είναι εκτός λειτουργίας να σου δώσω λίγο σπλήνα που έχω και μπόλικη ;
Πριν σκοτωθείς θα σε κάνω να με ερωτευτείς !!! :wink

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Αύγ 2020, 18:07

foscilis έγραψε:
24 Αύγ 2020, 18:02
Μιλάμε όμως για αρχαια βιβλία.

Σίγουρα όλοι αυτοί οι λαοί πίστευαν πως αν αυτοκτονήσεις πας στην Κόλαση όπου ασταμάτητα παίζουν βίντεο σε απευθείας σύνδεση με τον πάνω κόσμο και τα γαμήσια της τύπισσας.
Η αρχική μου απορία πάντως του νήματος μου δημιουργήθηκε από την μελέτη των δύο ανωτέρω λογοτεχνικων βιβλίων

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Αύγ 2020, 18:08

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 18:07
foscilis έγραψε:
24 Αύγ 2020, 18:02
Μιλάμε όμως για αρχαια βιβλία.

Σίγουρα όλοι αυτοί οι λαοί πίστευαν πως αν αυτοκτονήσεις πας στην Κόλαση όπου ασταμάτητα παίζουν βίντεο σε απευθείας σύνδεση με τον πάνω κόσμο και τα γαμήσια της τύπισσας.
Η αρχική μου απορία πάντως του νήματος μου δημιουργήθηκε από την μελέτη των δύο ανωτέρω λογοτεχνικων βιβλίων
τα οποια διαδραματίζονται σε προηγούμενους αιώνες.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 24 Αύγ 2020, 18:11

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 13:03
Στο πρώτο βιβλίο ο Αρχιδιακος του Ναού της Παναγία των Παρισίων προκειμένου να γλυτώσει από τον έρωτα του για την τσιγγάνα ...έκανε ολόκληρη σκευωρία προκειμένου να την δικασει εις θάνατον με κρεμάλα
Στην δεύτερη περίπτωση ο Καπετάν Μιχάλης μαχαίρωσε την χανουμισα για να γλυτώσει από ..
τον έρωτα που έτρεφε για αυτή !!!!

για τη περιπτωση σου μαλλον ισχυει το "πετα τη μαμα απο το τραινο" με τον Ντε Βιτο
το συνιστω ανεπιφυλακτα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: EXCUSE ME ..ΟΤΑΝ .... ΣΚΟΤΏΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΚΌΜΕΝΑ ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Αύγ 2020, 18:22

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 18:05
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2020, 17:50


Πρώτα θα σε κάνω να με ερωτευτείς , να κατακτήσω την καρδιά σου , να μου δώσεις από μόνη σου απλόχερα το κορμί σου , και μετά εγώ θα αποφασίσω για την ζωή σου ... :wink
Επειδη η καρδιά μου είναι εκτός λειτουργίας να σου δώσω λίγο σπλήνα που έχω και μπόλικη ;
Πριν σκοτωθείς θα σε κάνω να με ερωτευτείς !!! :wink
Φάε τη γλώσσα σου άνθρωπε μου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών