Ελευθερία vs Ασφάλεια

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

τι απ' τα δύο;

Ελευθερία
4
20%
Ασφάλεια
3
15%
Τίποτα
4
20%
Όλα
9
45%
 
Σύνολο ψήφων: 20

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Νοέμ 2020, 11:29

esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 11:09
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 06:36
esu έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 23:56

Καταλαβαίνεις πως όχι. Είναι υπεκφυγή με ευφυολόγημα.

Αν έχεις πρόβλημα με το να πεις στοιχεία σου, πες δεν λεω, αλλά μην περιμένεις και να καλύψεις τον άλλον και να μην απαντήσεις.

Άλλο ένα παράδειγμα της κακομαθημένης νοοτροπίας των millennials, τύπου "τα θέλω όλα δικά μου, γιατί μου αξίζουν".
Βλέπεις που κάνεις το λάθος; άρχισες να με "κατηγορείς" πως είμαι της γενιάς που τα θέλω όλα δικά μου, ότι υπεκφευγω με εφυολογημα κτλ και ο λόγος; επειδή δεν πήρες την απάντηση που ήθελες. Έναν αριθμό. Που ακόμα και η ερώτηση σου ήταν μισή. Με ρωτάς την ηλικία μου,χωρις επεξήγηση γιατί θες να την μάθεις, χωρίς να μου αναφέρεις πρώτος την δική σου και γενικά απλά πέταξες μια ερώτηση και ήθελες να απαντηθεί με τον τρόπο που ήθελες εσύ.
Σε αυτή την συνομιλία ποιος "τα ήθελε όλα δικά του"τελικά;
Καλή ανάλυση. Όντως είμαι επιθετικός. Δεν θα αρνηθώ ότι τα ήθελα όλα δικά μου. Το είπα ότι μάλλον ισχύει για όλους μας.
Αυτό που επισημαίνω είναι οτι εσύ το κάνεις αυτό από "ιδεολογία".

Ο λόγος που σε κατηγόρησα δεν ήταν ότι δεν τα πήρα όλα όμως. Ήταν ότι εσύ ήθελες να νομίζεις ότι θα με καλύψεις κιόλας.
Δεν ειναι θέμα ιδεολογίας. Είναι θέμα ανθρώπινης φύσης. Όλοι ζητάμε αυτά που θέλουμε είτε άμεσα είτε έμμεσα. Το τι θα πάρουμε, αν θα συμβιβαστουμε με αυτά ή τελικά τα απορριψουμε είναι άλλο θέμα και το κόστος είναι προσωπικό. Ότι επιλέγει ο καθένας το λούζεται.
Επισης δεν ήθελα να νομίζω ότι σε κάλυψα. Αν ήταν έτσι δεν θα σε ρωτούσα αν σε κάλυψα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 28 Νοέμ 2020, 11:51

Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 11:29
esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 11:09
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 06:36


Βλέπεις που κάνεις το λάθος; άρχισες να με "κατηγορείς" πως είμαι της γενιάς που τα θέλω όλα δικά μου, ότι υπεκφευγω με εφυολογημα κτλ και ο λόγος; επειδή δεν πήρες την απάντηση που ήθελες. Έναν αριθμό. Που ακόμα και η ερώτηση σου ήταν μισή. Με ρωτάς την ηλικία μου,χωρις επεξήγηση γιατί θες να την μάθεις, χωρίς να μου αναφέρεις πρώτος την δική σου και γενικά απλά πέταξες μια ερώτηση και ήθελες να απαντηθεί με τον τρόπο που ήθελες εσύ.
Σε αυτή την συνομιλία ποιος "τα ήθελε όλα δικά του"τελικά;
Καλή ανάλυση. Όντως είμαι επιθετικός. Δεν θα αρνηθώ ότι τα ήθελα όλα δικά μου. Το είπα ότι μάλλον ισχύει για όλους μας.
Αυτό που επισημαίνω είναι οτι εσύ το κάνεις αυτό από "ιδεολογία".

Ο λόγος που σε κατηγόρησα δεν ήταν ότι δεν τα πήρα όλα όμως. Ήταν ότι εσύ ήθελες να νομίζεις ότι θα με καλύψεις κιόλας.
Δεν ειναι θέμα ιδεολογίας. Είναι θέμα ανθρώπινης φύσης. Όλοι ζητάμε αυτά που θέλουμε είτε άμεσα είτε έμμεσα. Το τι θα πάρουμε, αν θα συμβιβαστουμε με αυτά ή τελικά τα απορριψουμε είναι άλλο θέμα και το κόστος είναι προσωπικό. Ότι επιλέγει ο καθένας το λούζεται.
Επισης δεν ήθελα να νομίζω ότι σε κάλυψα. Αν ήταν έτσι δεν θα σε ρωτούσα αν σε κάλυψα.
Η ουσία: 2 σελίδες ανάλυση και ακόμα δεν απάντησες.

Η πρόθεση μου δεν ήταν να σου την πέσω διαδυκτιακά. Ήθελα να συνδέσω την θεωρία μου για την νοοτροπία του "τα θέλω όλα χωρίς συμβιβασμούς" με την ηλίκία. Αν μου έλεγες 40 ή 50. Οριακά και 35. Θα ήταν έκπληξη για μένα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Νοέμ 2020, 12:03

esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 11:51

Η ουσία: 2 σελίδες ανάλυση και ακόμα δεν απάντησες.

Η πρόθεση μου δεν ήταν να σου την πέσω διαδυκτιακά. Ήθελα να συνδέσω την θεωρία μου για την νοοτροπία του "τα θέλω όλα χωρίς συμβιβασμούς" με την ηλίκία. Αν μου έλεγες 40 ή 50. Οριακά και 35. Θα ήταν έκπληξη για μένα.
Μα σου απάντησα τόσες φορές. Όλοι θέλουμε αυτό που θέλουμε γιατί έτσι είναι η φύση των ανθρώπων . Κι αν αυτό σημαίνει ότι θέλω κάποιον πχ και σοβαρό και τσιρκο είναι γιατί έτσι είμαι και εγώ, έτσι με θέλει και ο άλλος κτλ κτλ

Υγ για αυτό δεν σου είπα αριθμητικά ηλικία για να μην είσαι προκατειλημμένος. Κράτα την απάντηση μου ως μια ευρεία χρονολογική οριοθέτηση.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 28 Νοέμ 2020, 12:07

Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 12:03
esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 11:51

Η ουσία: 2 σελίδες ανάλυση και ακόμα δεν απάντησες.

Η πρόθεση μου δεν ήταν να σου την πέσω διαδυκτιακά. Ήθελα να συνδέσω την θεωρία μου για την νοοτροπία του "τα θέλω όλα χωρίς συμβιβασμούς" με την ηλίκία. Αν μου έλεγες 40 ή 50. Οριακά και 35. Θα ήταν έκπληξη για μένα.
Μα σου απάντησα τόσες φορές. Όλοι θέλουμε αυτό που θέλουμε γιατί έτσι είναι η φύση των ανθρώπων . Κι αν αυτό σημαίνει ότι θέλω κάποιον πχ και σοβαρό και τσιρκο είναι γιατί έτσι είμαι και εγώ, έτσι με θέλει και ο άλλος κτλ κτλ

Υγ για αυτό δεν σου είπα αριθμητικά ηλικία για να μην είσαι προκατειλημμένος. Κράτα την απάντηση μου ως μια ευρεία χρονολογική οριοθέτηση.
Γράψε πως είσαι μπουμπούκι σαραντάφυλλο , να ησυχάσει .

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Νοέμ 2020, 12:09

Paris έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 12:07


Γράψε πως είσαι μπουμπούκι σαραντάφυλλο , να ησυχάσει .
Μην σε πούνε μουτα εσένα :011: καρφαρα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 28 Νοέμ 2020, 12:20

Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 12:03
esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 11:51

Η ουσία: 2 σελίδες ανάλυση και ακόμα δεν απάντησες.

Η πρόθεση μου δεν ήταν να σου την πέσω διαδυκτιακά. Ήθελα να συνδέσω την θεωρία μου για την νοοτροπία του "τα θέλω όλα χωρίς συμβιβασμούς" με την ηλίκία. Αν μου έλεγες 40 ή 50. Οριακά και 35. Θα ήταν έκπληξη για μένα.
Μα σου απάντησα τόσες φορές. Όλοι θέλουμε αυτό που θέλουμε γιατί έτσι είναι η φύση των ανθρώπων . Κι αν αυτό σημαίνει ότι θέλω κάποιον πχ και σοβαρό και τσιρκο είναι γιατί έτσι είμαι και εγώ, έτσι με θέλει και ο άλλος κτλ κτλ

Υγ για αυτό δεν σου είπα αριθμητικά ηλικία για να μην είσαι προκατειλημμένος. Κράτα την απάντηση μου ως μια ευρεία χρονολογική οριοθέτηση.
Καλα δεν θα παρακαλούσα. Την υπεκφυγή καταδεινκύω. Κι εσύ την επιβεβαιώνεις.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 28 Νοέμ 2020, 12:23

Επίσης, το "όλοι θέλουμε αυτό που θέλουμε" είναι μια ταυτολογία. Μπορείς να βάλεις υπογραφή Ντάνος.
Το "όλοι τα θέλουμε όλα" είναι ένας ισχυρισμός, όμως.

Ο οποίος καταρρίπτεται αν κάποιος δεν τα θέλει.
Σχετικά εύκολα δηλαδή.

Η δικιά μου υπόθεση είναι ότι αυτό το "όλα" συμβιβάζεται όσο παιρνούν τα χρόνια και όσο τρως σφαλιάρες.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 28 Νοέμ 2020, 12:24

Νόμιζα ήταν για το κόβιντ το ερώτημα :-?

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Νοέμ 2020, 12:25

esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 12:20
Naida έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 12:03
esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 11:51

Η ουσία: 2 σελίδες ανάλυση και ακόμα δεν απάντησες.

Η πρόθεση μου δεν ήταν να σου την πέσω διαδυκτιακά. Ήθελα να συνδέσω την θεωρία μου για την νοοτροπία του "τα θέλω όλα χωρίς συμβιβασμούς" με την ηλίκία. Αν μου έλεγες 40 ή 50. Οριακά και 35. Θα ήταν έκπληξη για μένα.
Μα σου απάντησα τόσες φορές. Όλοι θέλουμε αυτό που θέλουμε γιατί έτσι είναι η φύση των ανθρώπων . Κι αν αυτό σημαίνει ότι θέλω κάποιον πχ και σοβαρό και τσιρκο είναι γιατί έτσι είμαι και εγώ, έτσι με θέλει και ο άλλος κτλ κτλ

Υγ για αυτό δεν σου είπα αριθμητικά ηλικία για να μην είσαι προκατειλημμένος. Κράτα την απάντηση μου ως μια ευρεία χρονολογική οριοθέτηση.
Καλα δεν θα παρακαλούσα. Την υπεκφυγή καταδεινκύω. Κι εσύ την επιβεβαιώνεις.
Ε βέβαια τώρα που την είπε ο άλλος μας τη λες κι από πάνω. Και τώρα που έμαθες τι κατάλαβες; :evil:
Δεν ήταν υπεκφυγή. Περισσότερο ισχύει η αρχική μου απάντηση παρά η ηλικία μου με αριθμό. Δεν λέει κάτι.
esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 12:23
Επίσης, το όλοι θέλουμε αυτό που θέλουμε είναι μια ταυτολογία. Μπορείς να βάλεις υπογραφή Ντάνος.
Το όλοι τα θέλουμε όλα είναι ένας ισχυρισμός, όμως.

Ο οποίος καταρρίπτεται αν κάποιος δεν τα θέλει.
Σχετικά εύκολα δηλαδή.

Η δικιά μου υπόθεση είναι ότι αυτό το "όλα" συμβιβάζεται όσο παιρνούν τα χρόνια και όσο τρως σφαλιάρες.
Εσύ δεν τα θέλεις όλα αυτά που θέλεις;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 28 Νοέμ 2020, 12:30

40;

Όντως έκπληξη.

Με συγχωρείς, αλλά απαντάς πάλι με την ταυτολογία που εφηύρες.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Νοέμ 2020, 12:35

esu έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 12:30
40;

Όντως έκπληξη.

Με συγχωρείς, αλλά απαντάς πάλι με την ταυτολογία που εφηύρες.
Δεν σε συγχωρώ. Από φόβο χάσαμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ελευθερία vs Ασφάλεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 28 Νοέμ 2020, 12:42

dah..!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών