Ερωτήσεις προς φεμινίστριες και φεμινιστές

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ερωτήσεις προς φεμινίστριες και φεμινιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Μάιος 2021, 20:34

Καραμελίτσα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 19:28
Όχι, το αφήγημα περί έμφυλων ρόλων είναι ιδεολογικό, και αποπροσανατολιστικό κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι πατριαρχία οι θεσπισμένοι έμφυλοι ρόλοι (φτου κακά έπιασα κι εγώ αυτή τη λίνγκο), πατριαρχία είναι η ανισότητα ανάλογα με το αν έχεις Υ χρωμόσωμα ή όχι.
Κάτσε, γιατί με μπέρδεψες.
Πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν έμφυλοι ρόλοι, ότι υπάρχουν αλλά δεν προκύπτει απ' αυτούς η καταπίεση των γυναικών, ότι μόνο με αυτούς που καταπιέζουν τις γυναίκες αξίζει να ασχοληθούμε κι όχι μ' αυτούς που καταπιέζουν τους άνδρες ή κάτι άλλο;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8853
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ερωτήσεις προς φεμινίστριες και φεμινιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 10 Μάιος 2021, 01:09

Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:34
Καραμελίτσα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 19:28
Όχι, το αφήγημα περί έμφυλων ρόλων είναι ιδεολογικό, και αποπροσανατολιστικό κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι πατριαρχία οι θεσπισμένοι έμφυλοι ρόλοι (φτου κακά έπιασα κι εγώ αυτή τη λίνγκο), πατριαρχία είναι η ανισότητα ανάλογα με το αν έχεις Υ χρωμόσωμα ή όχι.
Κάτσε, γιατί με μπέρδεψες.
Πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν έμφυλοι ρόλοι, ότι υπάρχουν αλλά δεν προκύπτει απ' αυτούς η καταπίεση των γυναικών, ότι μόνο με αυτούς που καταπιέζουν τις γυναίκες αξίζει να ασχοληθούμε κι όχι μ' αυτούς που καταπιέζουν τους άνδρες ή κάτι άλλο;
Η έννοια του έμφυλου ρόλου είναι μόδα των 90ς. Δε χρειάζεται για να αναλυθεί το θέμα της ανισότητας και είναι και παραπλανητικό να τίθεται η διεκδίκηση της ισότητας με τέτοιους όρους. Στα βασικά θέματα που είναι η μητρότητα και η εργασία δεν υπάρχει θέμα ρόλου.

Την αφήγηση περί ρόλων την έφεραν οι τριτοκυματικές που εγκαταλείπουν τις μαζικές διεκδικήσεις προς όφελος των διεκδικήσεων των μειοψηφιων, που συνήθως είναι και ανώτερης τάξης. Και προφανώς το προώθησαν και οι ντεμς στο Αμέρικα, και πέρασε στον τύπο και μιλά και η κουτσή Μαρία για έμφυλους ρόλους. Αυτό σημαίνει εσωτερίκευση της προπαγάνδας.
Z

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ερωτήσεις προς φεμινίστριες και φεμινιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 10 Μάιος 2021, 01:16

Καραμελίτσα έγραψε:
10 Μάιος 2021, 01:09
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:34
Καραμελίτσα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 19:28
Όχι, το αφήγημα περί έμφυλων ρόλων είναι ιδεολογικό, και αποπροσανατολιστικό κατά τη γνώμη μου. Δεν είναι πατριαρχία οι θεσπισμένοι έμφυλοι ρόλοι (φτου κακά έπιασα κι εγώ αυτή τη λίνγκο), πατριαρχία είναι η ανισότητα ανάλογα με το αν έχεις Υ χρωμόσωμα ή όχι.
Κάτσε, γιατί με μπέρδεψες.
Πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν έμφυλοι ρόλοι, ότι υπάρχουν αλλά δεν προκύπτει απ' αυτούς η καταπίεση των γυναικών, ότι μόνο με αυτούς που καταπιέζουν τις γυναίκες αξίζει να ασχοληθούμε κι όχι μ' αυτούς που καταπιέζουν τους άνδρες ή κάτι άλλο;
Η έννοια του έμφυλου ρόλου είναι μόδα των 90ς. Δε χρειάζεται για να αναλυθεί το θέμα της ανισότητας και είναι και παραπλανητικό να τίθεται η διεκδίκηση της ισότητας με τέτοιους όρους. Στα βασικά θέματα που είναι η μητρότητα και η εργασία δεν υπάρχει θέμα ρόλου.

Την αφήγηση περί ρόλων την έφεραν οι τριτοκυματικές που εγκαταλείπουν τις μαζικές διεκδικήσεις προς όφελος των διεκδικήσεων των μειοψηφιων, που συνήθως είναι και ανώτερης τάξης. Και προφανώς το προώθησαν και οι ντεμς στο Αμέρικα, και πέρασε στον τύπο και μιλά και η κουτσή Μαρία για έμφυλους ρόλους. Αυτό σημαίνει εσωτερίκευση της προπαγάνδας.
Αδημονούσα για την απάντησή σου γιατί ήμουν τόσο μα τόσο έτοιμος να απαντήσω ειρωνικά, αλλά...
Με κάλυψες. :102:
Δεν έχω να απαντήσω κάτι.
Α, έχω: ευχαριστώ που με κάλυψες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ερωτήσεις προς φεμινίστριες και φεμινιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 06 Ιούλ 2021, 19:25

Έστω ότι έχουμε έναν διάσημο, θα τον πούμε Κρέπο (ένα αδύνατο όνομα για να μην θεωρηθεί ότι κάνω νύξη για υπάρχουσα περίπτωση) που κατηγορείται αδίκως για παρενόχληση και βιασμό. Έτσι κι αλλιώς καμία έρευνα που χρησιμοποιείτε οι φεμινίστριες κι οι φεμινιστές για να αποδείξετε τις ελάχιστες πιθανότητες να είναι μια καταγγελία βιασμού ψευδής δεν λέει ότι το ποσοστό των ψευδών καταγγελιών είναι απολύτως καμία. Άλλες λένε για 10%, άλλες για 5%, άλλες για 0.5%, πάντως για απολύτως καμία δεν υπάρχει έρευνα. Ε, ο Κρέπος βρίσκεται σε αυτό το μικρό ποσοστό. Διασύρεται από τον φεμινιστικό τύπο και τις συλλογικότητες, διαπομπεύεται, κατηγορείται και μετά αποδεικνύεται ότι η καταγγελία ήταν ψευδής.
Όσοι και όσες καταφέρθηκαν εναντίον του οφείλουν κάποια συγνώμη, να αναγνωρίσουν το λάθος τους, ή δεν πρέπει να αναγνωρίσουν το σφάλμα τους αφού αυτό θα σήμαινε ότι θα έμπαιναν βέλη στην φαρέτρα των μισογύνηδων και θα αμφισβητούνταν μετά περισσότεροι βιασμοί;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών