Βοήθεια

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Δεκ 2020, 22:12

Είναι καλό νιμου;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 09 Δεκ 2020, 22:13

Βλήμα έγραψε:
09 Δεκ 2020, 14:27
Πηγαίνω σε νυχτερινό επαγγελματικό λύκειο. Είναι δύο τύποι που δεν ξέρουν καθόλου καλά ελληνικά και, αν και όχι συμμαθητές, έχουμε παρόμοια ύλη. Πριν την καραντίνα βρισκόμασταν κάθε Σάββατο ή Κυριακή σε μια καφετέρια και μελετούσαμε μαζί. Αφ' ενός μεν τους εξηγούσα στ' αγγλικά και καταλάβαιναν, αφετέρου με βοηθούσε κι εμένα η διαδικασία στην εμπέδωση των μαθημάτων.
Κάποια στιγμή ήρθε και μία κοπέλα, πολύ νεώτερή μου, στα είκοσι, που ούτε αυτή ήξερε ελληνικά. Εγώ της είπα πως για ό,τι χρειάζεται μπορεί να μου απευθυνθεί, την βοήθησα να ξεμπερδέψει με κάποια γραφειοκρατικά εντός σχολείου, της είπα και για την φάση με τους άλλους τα Σαββατοκύριακα. Γενικά μιλούσαμε άνετα κι όχι διεκπεραιωτικά. Την Δευτέρα παραπονέθηκε ότι δεν της το θύμισα για το Σάββατο και της είπα ότι φοβάμαι πως, σαν άνδρας και πολύ μεγαλύτερός της, μπορεί να την τρομάξω αν την πιέσω για το οτιδήποτε. Αυτό που δεν της είπα αλλά ήταν ο καταλύτης για να της 'ξηγηθώ κατ' αυτόν τον τρόπο είναι πως η θέση της ως αλλοδαπή και με τους γονείς της μακριά, την καθιστά πολύ πιο ευάλωτη από οποιαδήποτε άλλη κοπέλα της τάξης. Της διευκρίνισα λοιπόν ότι μπορεί να μου ζητήσει όποια βοήθεια θέλει, αλλά εγώ θα την προσεγγίζω μόνο όταν υπάρχει κάτι σημαντικό προκειμένου να αποφύγω το να γίνω γλοιώδης. Μετά σταμάτησε να έρχεται. Τώρα έχει μείνει από απουσίες. Κάθε 20 μέρες με έναν μήνα όμως μου στέλνει στο μέιλ ένα "hi". Εγώ απαντώ διάφορα: "τι κάνεις, πώς πάει η δουλειά, χρειάζεσαι κάποια βοήθεια" κλπ. Αυτή δεν απαντάει. Μόνο, όταν περάσει πάλι κανένα εικοσαήμερο θα στείλει πάλι "hi" και τίποτα άλλο.

Φανερώνει τίποτα αυτό το hi ή φτιάχνω ελπίδες απ' το τίποτα;
Η λύση είναι μια, την είχα πει και στον Ταντριδη παλιά που φοβόταν μήπως μπει στην καληνυχτακηδοζώνη. Πες της ότι στην Ελλάδα συνηθίζουμε να κανουμε δώρα Χριστουγέννων, και όταν σε ρωτήσει τι δώρο της εχεις ...ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΕΞΩ!
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 09 Δεκ 2020, 22:19

σιμπ

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 09 Δεκ 2020, 22:26

Λογικά κάθε 20 μέρες που παρτουζωνεται με τους άλλους δυο λέει να στείλει και ένα hi στον μπάρμπα για να κανουν πλάκα.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Δεκ 2020, 00:12

nick έγραψε:
09 Δεκ 2020, 22:26
Λογικά κάθε 20 μέρες που παρτουζωνεται με τους άλλους δυο λέει να στείλει και ένα hi στον μπάρμπα για να κανουν πλάκα.
Με τον μπάρμπα κάνει παιχνίδι, όπως το συνηθίζουν τα κορίτσια της ηλικίας της. Στο χέρι του είναι να την καταφερει να παίξει με τα αρχίδια του.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

epal katalipsi hooliganismos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15 Δεκ 2020, 22:16

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epal katalipsi hooliganismos » 15 Δεκ 2020, 22:39

Καραμελίτσα έγραψε:
09 Δεκ 2020, 20:14
Στο τελευταίο hi απάντησε με μία φωτογραφία από κάτι αναγνωρίσιμο, χωρίς λόγια.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Δεκ 2020, 00:17

nick και epal katalipsi hooliganismos

Ούτε καν αστεία δεν ήταν αυτά που είπατε.

Δεν με απασχολεί που προσπαθείτε να με προσβάλλετε, στ' αρχίδια μου σας γράφω, όπως και κάθε άλλη ύπαρξη που έχετε συναντήσει ποτέ. Λυπάμαι λίγο για την διαπόμπευση της κοπέλας, αλλά κυρίως λυπάμαι που με αφορμή μια δική μου ανάρτηση βρήκατε έναν λόγο να θεωρήσετε εαυτούς ως άξιους ύπαρξης και καθυστερείτε καταστροφικά το αναπόφευκτο.
Ξέρετε ποιο :g030: .

Δεν είναι δίκαιο οι κανονικοί άνθρωποι να αναγκαζόμαστε να συνυπάρξουμε με εσάς ρε γαμώτο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

epal katalipsi hooliganismos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15 Δεκ 2020, 22:16

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epal katalipsi hooliganismos » 16 Δεκ 2020, 00:23

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 00:17
nick και epal katalipsi hooliganismos

Ούτε καν αστεία δεν ήταν αυτά που είπατε.

Δεν με απασχολεί που προσπαθείτε να με προσβάλλετε, στ' αρχίδια μου σας γράφω, όπως και κάθε άλλη ύπαρξη που έχετε συναντήσει ποτέ. Λυπάμαι λίγο για την διαπόμπευση της κοπέλας, αλλά κυρίως λυπάμαι που με αφορμή μια δική μου ανάρτηση βρήκατε έναν λόγο να θεωρήσετε εαυτούς ως άξιους ύπαρξης και καθυστερείτε καταστροφικά το αναπόφευκτο.
Ξέρετε ποιο :g030: .

Δεν είναι δίκαιο οι κανονικοί άνθρωποι να αναγκαζόμαστε να συνυπάρξουμε με εσάς ρε γαμώτο.
έχεις σκεφτεί ότι απαντάω στο ύφος αυτού που παρέθεσα και όχι στην κωλοαπορία σου;

epal katalipsi hooliganismos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 15 Δεκ 2020, 22:16

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epal katalipsi hooliganismos » 16 Δεκ 2020, 00:25

Βλήμα έγραψε:
09 Δεκ 2020, 14:27
της είπα ότι φοβάμαι πως, σαν άνδρας και πολύ μεγαλύτερός της, μπορεί να την τρομάξω αν την πιέσω για το οτιδήποτε.
[...]
Φανερώνει τίποτα αυτό το hi ή φτιάχνω ελπίδες απ' το τίποτα;
όταν θα λες αυτό που σκέφτεσαι και όχι αυτό που νομίζεις ότι σκέφτεται ο άλλος, θα γίνεις επιτέλους άντρας...........

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 04 Ιαν 2021, 17:28

Ghosting λέγεται αυτό που κάνει, αφού επικοινωνείτε και στην αγγλική.
Αποσύρσου με αξιοπρέπεια και διακριτισμό. Προσποιήσου ότι δεν συνέβη ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 04 Ιαν 2021, 17:37

Βλήμα έγραψε:
09 Δεκ 2020, 14:27
Πηγαίνω σε νυχτερινό επαγγελματικό λύκειο. Είναι δύο τύποι που δεν ξέρουν καθόλου καλά ελληνικά και, αν και όχι συμμαθητές, έχουμε παρόμοια ύλη. Πριν την καραντίνα βρισκόμασταν κάθε Σάββατο ή Κυριακή σε μια καφετέρια και μελετούσαμε μαζί. Αφ' ενός μεν τους εξηγούσα στ' αγγλικά και καταλάβαιναν, αφετέρου με βοηθούσε κι εμένα η διαδικασία στην εμπέδωση των μαθημάτων.
Κάποια στιγμή ήρθε και μία κοπέλα, πολύ νεώτερή μου, στα είκοσι, που ούτε αυτή ήξερε ελληνικά. Εγώ της είπα πως για ό,τι χρειάζεται μπορεί να μου απευθυνθεί, την βοήθησα να ξεμπερδέψει με κάποια γραφειοκρατικά εντός σχολείου, της είπα και για την φάση με τους άλλους τα Σαββατοκύριακα. Γενικά μιλούσαμε άνετα κι όχι διεκπεραιωτικά. Την Δευτέρα παραπονέθηκε ότι δεν της το θύμισα για το Σάββατο και της είπα ότι φοβάμαι πως, σαν άνδρας και πολύ μεγαλύτερός της, μπορεί να την τρομάξω αν την πιέσω για το οτιδήποτε. Αυτό που δεν της είπα αλλά ήταν ο καταλύτης για να της 'ξηγηθώ κατ' αυτόν τον τρόπο είναι πως η θέση της ως αλλοδαπή και με τους γονείς της μακριά, την καθιστά πολύ πιο ευάλωτη από οποιαδήποτε άλλη κοπέλα της τάξης. Της διευκρίνισα λοιπόν ότι μπορεί να μου ζητήσει όποια βοήθεια θέλει, αλλά εγώ θα την προσεγγίζω μόνο όταν υπάρχει κάτι σημαντικό προκειμένου να αποφύγω το να γίνω γλοιώδης. Μετά σταμάτησε να έρχεται. Τώρα έχει μείνει από απουσίες. Κάθε 20 μέρες με έναν μήνα όμως μου στέλνει στο μέιλ ένα "hi". Εγώ απαντώ διάφορα: "τι κάνεις, πώς πάει η δουλειά, χρειάζεσαι κάποια βοήθεια" κλπ. Αυτή δεν απαντάει. Μόνο, όταν περάσει πάλι κανένα εικοσαήμερο θα στείλει πάλι "hi" και τίποτα άλλο.

Φανερώνει τίποτα αυτό το hi ή φτιάχνω ελπίδες απ' το τίποτα;
Είσαι απλά ένας χρήσιμος ηλιθ .....φίλος σε τυχόν ανάγκη της με φοβικά συμπλέγματα δλδ ιδανικό θύμα .
Ισως πληρώσεις για καμιά έκτρωση η να την παρηγορήσεις στις ατυχείς σχέσεις της .

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Ιαν 2021, 16:13

Φίλε βλήμα στο ΕΠΑΛ τι ειδικότητα διάλεξες;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Ιαν 2021, 16:25

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
05 Ιαν 2021, 16:13
Φίλε βλήμα στο ΕΠΑΛ τι ειδικότητα διάλεξες;
Πυροτεχνουργος.

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 05 Ιαν 2021, 16:47

Η ειδικότητα δεν έχει και πολύ σημασία .
Η χρησιμ'οτητα της είναι να πληρώνεσαι παραπάνω χρήματα αν για παράδειγμα εργάζεσαι σε δημοτική επιχείρηση

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 05 Ιαν 2021, 16:51

Paris έγραψε:
05 Ιαν 2021, 16:47
Η ειδικότητα δεν έχει και πολύ σημασία .
Η χρησιμ'οτητα της είναι να πληρώνεσαι παραπάνω χρήματα αν για παράδειγμα εργάζεσαι σε δημοτική επιχείρηση
Όχι ρε από «εκπαιδευτική» περιέργεια ρωτάω.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών