Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Uppercut

Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 08 Ιούλ 2018, 21:44

Ποια θεωρείτε πως είναι η καλύτερη ηλικία για να παντρευτεί κανείς και να κάνει παιδιά; Για μένα το ιδανικό στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μην είσαι τρελά μικρός σε φάση 18-19 αλλά ούτε αρκετά μεγάλος δηλαδή 30-35 πλας. Προσωπικά θέλω να χω παντρευτεί και να χω κάνει παιδί πριν τα 30, θεωρώ πως τα παιδιά πρέπει να χουν όσο το δυνατόν νεότερους γονείς, παίρνοντας υπόψιν αυτό που είπα πριν.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 08 Ιούλ 2018, 21:48

Uppercut έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:44
θεωρώ πως τα παιδιά πρέπει να χουν όσο το δυνατόν νεότερους γονείς
Μπα, αρκει να είναι αρκετά νέοι γιά να τους χαρίσουν παππου και γιαγιά.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 08 Ιούλ 2018, 21:49

Δε νομιζω οτι καποιος ειναι ποτε αρκετα ετοιμος. Όποτε ομως νομιζει οτι πραγματικα ειναι, ας το δοκιμασει και ας προσπαθησει. Οχι επειδη θελει να παντρευτει πριν τα 30, αλλα επειδη νιωθει ετοιμος να το κανει, οτι και αν σημαινει αυτο. Να θυμαται ομως οτι θελει προσπαθεια. Συνηθως τουλαχιστον.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Ιούλ 2018, 21:55

38 - 42 για τους άνδρες - νωρίτερα είναι εγκληματικό - αυτοκτονικό.
24-27 το πολύ για τις γυναίκες .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Uppercut

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 08 Ιούλ 2018, 22:17

Αγις έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:55
38 - 42 για τους άνδρες - νωρίτερα είναι εγκληματικό - αυτοκτονικό.
24-27 το πολύ για τις γυναίκες .
Με βάση τι το λες αυτό; Για δες το κι από τη μεριά του παιδιού. Άμα παίρναμε τα δικά σου νούμερα π.χ. το 42 (στο ψηλό άκρο του εύρους που δίνεις ως νωρίτερο) ο πατέρας μου τώρα θα πρεπε να πλησιάζει τα 70(ευτυχώς δεν ακολούθησε τη δική σου πρόταση). Ε, δε θα ταν ωραίο, πώς να το κάνουμε, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν που είχε μεγαλύτερους γονείς. Κι όταν ήμουν 15 θα πρεπε να πλησιάζει τα 60. Δεν είναι το ίδιο ένας άνθρωπος 70 ετών με έναν 50 ούτε ένας 60 με έναν 40 ούτε είναι ίδια η συναναστροφή τους με ένα παιδί, έναν έφηβο κι ένα νέο άνθρωπο. Υπάρχουν κάποιες βιολογικές πραγματικότητες που δε μπορούμε να αγνοήσουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 08 Ιούλ 2018, 22:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2018, 22:22

Uppercut έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:44
Ποια θεωρείτε πως είναι η καλύτερη ηλικία για να παντρευτεί κανείς και να κάνει παιδιά; Για μένα το ιδανικό στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μην είσαι τρελά μικρός σε φάση 18-19 αλλά ούτε αρκετά μεγάλος δηλαδή 30-35 πλας. Προσωπικά θέλω να χω παντρευτεί και να χω κάνει παιδί πριν τα 30, θεωρώ πως τα παιδιά πρέπει να χουν όσο το δυνατόν νεότερους γονείς, παίρνοντας υπόψιν αυτό που είπα πριν.
είσαι κάτω από 30;

Uppercut

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 08 Ιούλ 2018, 22:24

Προφανώς, για να λέω τι θέλω να έχω κάνει πριν τα 30.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 08 Ιούλ 2018, 22:25

18 xρονων και 1 δευτερολεπτο πρεπει να ειναι ολοι παντρεμενοι.
Να γινεται κληρωση.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 08 Ιούλ 2018, 22:30

Uppercut έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:44
θεωρώ πως τα παιδιά πρέπει να χουν όσο το δυνατόν νεότερους γονείς
Εικόνα

Tσιγγάνος, γύφτος ή ρομά
Η φανέλα του βρωμά
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
billy huge
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:42
Phorum.gr user: Billy Huge

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billy huge » 08 Ιούλ 2018, 22:31

Εικόνα
Vae Victis

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Ιούλ 2018, 22:32

Uppercut έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 22:17
Αγις έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:55
38 - 42 για τους άνδρες - νωρίτερα είναι εγκληματικό - αυτοκτονικό.
24-27 το πολύ για τις γυναίκες .
Με βάση τι το λες αυτό; Για δες το κι από τη μεριά του παιδιού. Άμα παίρναμε τα δικά σου νούμερα π.χ. το 42 (στο ψηλό άκρο του εύρους που δίνεις ως νωρίτερο) ο πατέρας μου τώρα θα πρεπε να πλησιάζει τα 70(ευτυχώς δεν ακολούθησε τη δική σου πρόταση). Ε, δε θα ταν ωραίο, πώς να το κάνουμε, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν που είχε μεγαλύτερους γονείς. Κι όταν ήμουν 15 θα πρεπε να πλησιάζει τα 60. Δεν είναι το ίδιο ένας άνθρωπος 70 ετών με έναν 50 ούτε ένας 60 με έναν 40 ούτε είναι ίδια η συναναστροφή τους με ένα παιδί, έναν έφηβο κι ένα νέο άνθρωπο. Υπάρχουν κάποιες βιολογικές πραγματικότητες που δε μπορούμε να αγνοήσουμε.
Στην καλύτερη περίπτωση ο αντρας τελειώνει με '' υποχρεώσεις '' - σπουδές - στρατιωτικο και ξεκινά προσπάθειες για σοβαρή επαγγελματική πορεία στα 24 -25 .
Για μια δεκαετία το λιγότερο - οικογένειες -παιδιά είναι τροχοπέδη + οτι χάνει την καλύτερη δεκαετία + της ζωής του.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2018, 22:32

Uppercut έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 22:17
Αγις έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:55
38 - 42 για τους άνδρες - νωρίτερα είναι εγκληματικό - αυτοκτονικό.
24-27 το πολύ για τις γυναίκες .
Με βάση τι το λες αυτό; Για δες το κι από τη μεριά του παιδιού. Άμα παίρναμε τα δικά σου νούμερα π.χ. το 42 (στο ψηλό άκρο του εύρους που δίνεις ως νωρίτερο) ο πατέρας μου τώρα θα πρεπε να πλησιάζει τα 70(ευτυχώς δεν ακολούθησε τη δική σου πρόταση). Ε, δε θα ταν ωραίο, πώς να το κάνουμε, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν που είχε μεγαλύτερους γονείς. Κι όταν ήμουν 15 θα πρεπε να πλησιάζει τα 60. Δεν είναι το ίδιο ένας άνθρωπος 70 ετών με έναν 50 ούτε ένας 60 με έναν 40 ούτε είναι ίδια η συναναστροφή τους με ένα παιδί, έναν έφηβο κι ένα νέο άνθρωπο. Υπάρχουν κάποιες βιολογικές πραγματικότητες που δε μπορούμε να αγνοήσουμε.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά στις λεπτομέρειες θα έλεγα ότι οποιαδήποτε στιγμή μετά τα 25 και πριν τα 35 είναι καλή για 1ο παιδί. Πριν τα 25 είναι και οι δύο υπερβολικά ανεύθυνοι και μετά τα 35 είναι και οι δύο υπερβολικά παραξενιάρηδες, προφανώς όλα αυτά παίζουν βέβαια ανάλογα με τη μόρφωση, την οικονομική κατάσταση κλπ. Δεν υπάρχουν "hard limits" αλλά σίγουρα είναι προβληματικό να τα ξεκινάς όλα αυτά στα 45 ή στα 18.

ΥΓ το χάσμα γενεών πάντως δεν το αποφεύγεις με τίποτα. Έχοντας παιδιά ΓΕΛΑΩ με συνομήλικούς μου (ή και με 20 χρόνια μικρότερους) που νομίζουν ότι έχουν παραμείνει παιδιά. Είναι καθαρά θέμα φυσικών αντοχών κλπ. Και εντάξει ένας εξηντάρης ρεαλιστικά δεν παίζει να την παλέψει με 15χρονο παιδί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 08 Ιούλ 2018, 22:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Ιούλ 2018, 22:34

Για να λύσουμε το δημογραφικό θα πρέπει να κάνουμε παιδιά όπως τα μουλσούμια.
the end

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 08 Ιούλ 2018, 22:39

Αγις έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 22:32
Uppercut έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 22:17
Αγις έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:55
38 - 42 για τους άνδρες - νωρίτερα είναι εγκληματικό - αυτοκτονικό.
24-27 το πολύ για τις γυναίκες .
Με βάση τι το λες αυτό; Για δες το κι από τη μεριά του παιδιού. Άμα παίρναμε τα δικά σου νούμερα π.χ. το 42 (στο ψηλό άκρο του εύρους που δίνεις ως νωρίτερο) ο πατέρας μου τώρα θα πρεπε να πλησιάζει τα 70(ευτυχώς δεν ακολούθησε τη δική σου πρόταση). Ε, δε θα ταν ωραίο, πώς να το κάνουμε, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν που είχε μεγαλύτερους γονείς. Κι όταν ήμουν 15 θα πρεπε να πλησιάζει τα 60. Δεν είναι το ίδιο ένας άνθρωπος 70 ετών με έναν 50 ούτε ένας 60 με έναν 40 ούτε είναι ίδια η συναναστροφή τους με ένα παιδί, έναν έφηβο κι ένα νέο άνθρωπο. Υπάρχουν κάποιες βιολογικές πραγματικότητες που δε μπορούμε να αγνοήσουμε.
Στην καλύτερη περίπτωση ο αντρας τελειώνει με '' υποχρεώσεις '' - σπουδές - στρατιωτικο και ξεκινά προσπάθειες για σοβαρή επαγγελματική πορεία στα 24 -25 .
Για μια δεκαετία το λιγότερο - οικογένειες -παιδιά είναι τροχοπέδη + οτι χάνει την καλύτερη δεκαετία + της ζωής του.
42 ξεκινάει να βάλει μπροστά για το πρώτο παιδί; Δηλαδή το δεύτερο αν όλα πάνε καλά και είναι όλοι καρπεροί θα είναι στα 45... Οπότε το δευτερο παιδί θα έχει έξοδα για φροντιστήρια πανελληνίων (εντάξει θεωρητικά, μέχρι τότε ποιος ξέρει πώς θα είναι τα συστήματα) και ο πατέρας τι εισόδημα μπορεί να έχει στα 60φεύγα; :p2: Δεν μιλάμε για βιολογικές αντοχές, να τρέχεις το παιδί πριν πάρει δίπλωμα οδήγησης από εδώ και από εκεί μετά τη δουλειά...

ΥΓ... Φυσικά υπάρχει αρκετό περιθώριο να δεις τα πράγματα αλλιώς ανάλογα τις φυσικές αντοχές και την κοινωνική τάξη σε κάποιες περιπτώσεις. Όσο πιο πολλές πλάτες έχεις τόσο πιο ασφαλής είσαι και έχεις πρακτικά προβλήματα λυμένα.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 08 Ιούλ 2018, 22:44

τον χανουμε τον Απερ :003:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών