Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8637
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 12 Μαρ 2021, 14:59

Δεν είναι φορέας απελευθέρωσης, η κοπέλα έκανε καριέρα ποζάροντας σε περιοδικά για αυνανιστές. Μπορεί το ότι είναι κουκλάρα να σε βραχυκυκλώνει, αλλά δεν είναι ότι έπεσες σε καμιά πυραυλική επιστήμονα.
Z

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 12 Μαρ 2021, 23:44

ST48410 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 02:01
BlastFromThePast έγραψε:
12 Μαρ 2021, 01:50
ST48410 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 01:32

Αυτή την χρονική στιγμή στην δεδομένη ιστορική και γεωγραφική πραγματικότητα οι οικογένειες με έναν πατέρα και μία μητέρα είναι το καθιερωμένο μοντέλο. Το να προσπαθήσεις να περάσεις στο παιδί την ιδέα ότι αυτό είναι μια κοινωνική κατασκευή, μια απλή σύμβαση και ότι μπορεί να παίξουν ελεύθερα οι οποιοιδήποτε συνδυασμοί είναι πρόβλημα των δικών σου πιστεύω
Καταλαβαίνεις ότι αυτά είναι εντελώς άσχετα με την ερώτηση, ε;
Όχι δεν είναι. Το παιδάκι θα έχει συνεχώς απορίες για την μορφή της οικογένειας, γιατί οι άλλοι συμμαθητές του έχουν "πατέρα" και "μητέρα" ενώ στο δικό του σπίτι ακούει "γονέας 1" και "γονέας 2" και γενικά θα συγκρούεται η καθημερινότητα του έξω κόσμου με την καθημερινότητα του σπιτιού του.
Ποιος αναφέρθηκε σε γονέα 1 και γονέα 2; :lol: Όχι εγώ πάντως.
ST48410 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 02:01
Και θα πρέπει να ξέρεις ότι τα μικρά παιδάκια είναι α δ ί σ τ α κ τ α.
Αν αυτή είναι η υπερασπιστική γραμμή του δικηγόρου σου, δε σε βλέπω καλά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Μαρ 2021, 23:56

BlastFromThePast έγραψε:
12 Μαρ 2021, 23:44
Αυτά που προτείνονται εδώ δεν είναι εξατομικευμένα και μιλάμε γενικά. Άντε πες ότι εσύ έχεις την ειδική προετοιμασία/μόρφωση κλπ να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν και να απαντήσεις ικανοποιητικά στο παιδί σου. Δεν το βλέπω εύκολο αλλά για χάρη της συζήτησης να το δεχθώ. Μπορεί ταυτόχρονα να έχεις και τόσο πολλά χρήματα που η στενή παρακολούθηση από παιδοψυχίατρο και ψυχολόγο να μην είναι πρόβλημα και να έχεις σε κάθε σου βήμα αρωγή ειδικών. Θεωρείς όμως ότι μια μέση οικογένεια μπορεί ας πούμε να μεγαλώσει το παιδί της ως άφυλο; Στην σημερινή κοινωνία; Και ποια τα οφέλη του να κάνει κανείς κάτι τέτοιο εκτός από το να θεωρεί εγωιστικά ότι είναι σύμφωνος με την ιδεολογία που πρεσβεύει;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 13 Μαρ 2021, 00:00

Θα 'θελα να 'βλεπα τα μούτρα του ληξίαρχου, όταν του αραδιάσει το σκεπτικό της η τύπισσα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 13 Μαρ 2021, 00:07

ST48410 έγραψε:
12 Μαρ 2021, 23:56
BlastFromThePast έγραψε:
12 Μαρ 2021, 23:44
Αυτά που προτείνονται εδώ δεν είναι εξατομικευμένα και μιλάμε γενικά. Άντε πες ότι εσύ έχεις την ειδική προετοιμασία/μόρφωση κλπ να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν και να απαντήσεις ικανοποιητικά στο παιδί σου. Δεν το βλέπω εύκολο αλλά για χάρη της συζήτησης να το δεχθώ. Μπορεί ταυτόχρονα να έχεις και τόσο πολλά χρήματα που η στενή παρακολούθηση από παιδοψυχίατρο και ψυχολόγο να μην είναι πρόβλημα και να έχεις σε κάθε σου βήμα αρωγή ειδικών. Θεωρείς όμως ότι μια μέση οικογένεια μπορεί ας πούμε να μεγαλώσει το παιδί της ως άφυλο; Στην σημερινή κοινωνία; Και ποια τα οφέλη του να κάνει κανείς κάτι τέτοιο εκτός από το να θεωρεί εγωιστικά ότι είναι σύμφωνος με την ιδεολογία που πρεσβεύει;
Μία σωστή οικογένεια έχει την υποχρέωση να μεγαλώνει όλα της τα παιδιά με τον ίδιο τρόπο.
Κάποιος που λέει "εγώ θα μεγαλώσω το γιο μου με τον α τρόπο και την κόρη μου με το β τρόπο" πρέπει να χάνει αμέσως την επιμέλεια και να δικάζεται για κακοποίηση.

Ελπίζω αυτά να είναι σαφή.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Μαρ 2021, 00:15

BlastFromThePast έγραψε:
13 Μαρ 2021, 00:07
Μία σωστή οικογένεια έχει την υποχρέωση να μεγαλώνει όλα της τα παιδιά με τον ίδιο τρόπο.
Αυτό θέλει διευκρίνιση γιατί μάλλον μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε. Δεν σου είπε κανείς ότι υποστηρίζω πως το αγόρι θα πρέπει να μεγαλώνει με προνόμια και το κορίτσι με περιορισμούς. Αλλά αν όταν λες "με τον ίδιο τρόπο" εννοείς ότι θα δώσεις στο αγόρι σου και το κορίτσι σου το ίδιο όνομα, ότι θα τα ντύνεις με τα ίδια ρούχα και θα αναγκάσεις το αγόρι να φοράει σερβιέτες* όταν έρθει στο κορίτσι περίοδος, τότε διαφωνούμε κάθετα, οριζόντια και διαγώνια.

* Δεν λέω ότι υποστηρίζεις εσύ κάτι τέτοιο, αλλά σε παρεμφερή νήματα έχουν παίξει συχνά παραπλήσιες ακρότητες.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Μαρ 2021, 00:20

Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 10:13
George_V έγραψε:
11 Μαρ 2021, 23:55
. Emily Ratajkowski: Γέννησε και θα μάθει το φύλο του μωρού σε 18 χρόνια

Μια ευτυχισμένη μανούλα είναι πια η Emily Ratajkowski, η οποία έφερε στον κόσμο το πρώτο της παιδί.


Το εκρηκτικό μοντέλο και ο εκλεκτός της καρδιάς της, Sebastian Bear-McClard, έγιναν γονείς για πρώτη φορά και πλέουν σε πελάγη ευτυχίας.

Η Emily Ratajkowski αποκάλυψε τα χαρμόσυνα νέα μέσα από ανάρτησή της στο Instagram, ωστόσο επεφύλασσε κι ένα… κουίζ

Στη λεζάντα της φωτογραφίας δεν ανέφερε το φύλο του μωρού, καθώς, όπως λέει, είναι κάτι που θα ανακαλύψει το ίδιο στην εφηβεία. Έκανε γνωστό, παρόλα αυτά, πως θα πάρει το όνομα Sylvester Apollo Bear.

«Όταν ο σύζυγός μου και εγώ, λέμε στους φίλους μας ότι είμαι έγκυος, η πρώτη τους ερώτηση, μετά τα «συγχαρητήρια» είναι σχεδόν πάντα: «Ξέρετε τι (φύλο) θέλετε;». Εμείς απαντάμε σε αυτό, ότι δεν θέλουμε να ξέρουμε το φύλο, μέχρι το παιδί μας να γίνει 18 ετών και να μας το γνωστοποιήσει. Όλοι γελάνε», έγραψε χαρακτηριστικά, ανεβάζοντας την πρώτη φωτογραφία με το νεογέννητο μωράκι της που την έδειχνε να το θηλάζει
Πηγη: https://www.newsit.gr/lifestyle/Emily-R ... a/3238829/

Αγοράκι η κοριτσάκι?

Εεεε δε ξέρω... Θα μας το πει το ίδιο όταν ενηλικιωθεί τι από τα 2 είναι...

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται... Περιμένουμε από το παιδί να μας πει τι φύλο είναι? Σε 18 χρόνια? Και μέχρι τότε τι κάνεις? Έχεις ένα ουδέτερο παιδί?
Η συγκεκριμένη είχε πει στο παρελθόν ότι το να βγάζεις τοπλες φωτογραφίες και να τις ποστάρεις στα σόσιαλ είναι γυναικεία απελευθέρωση.

(Και είχαν βρεθεί αμερικανίδες τριτοκυματικές να τη χειροκροτούν, αλλά αυτό είναι άλλο, τεσπα).

Οπότε τί παραξενεύεσαι; Απλά έχει πρόβλημα κατανόησης εννοιών.
Που μπορούμε να δούμε αυτές τις φωτογραφίες; Ρωτάω απο καθαρό κοινωνιολογικο ενδιαφέρον.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23059
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 13 Μαρ 2021, 00:23

Όλοι γελάνε
https://www.newsit.gr/lifestyle/Emily-R ... a/3238829/

αναπαντεχο :smt005:
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Μαρ 2021, 00:43

BlastFromThePast έγραψε:
12 Μαρ 2021, 01:50
Αν το παιδί μου δεν θέλω να το ονομάσω από κάποιον άγιο μίας εντελώς ανούσιας για μένα θρησκείας αλλά θέλω να το πω Σεβέκ ή Νινέλ
σου απάντησε ο φοσίλης πιο πάνω αλλά τον έγραψες σταρχίδια σου για να συνεχίσεις τις δηθενιές

Άβαταρ μέλους
Γλαύκος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2020, 22:23

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γλαύκος » 13 Μαρ 2021, 00:45

George_V έγραψε:
11 Μαρ 2021, 23:55
. Emily Ratajkowski: Γέννησε και θα μάθει το φύλο του μωρού σε 18 χρόνια

Μια ευτυχισμένη μανούλα είναι πια η Emily Ratajkowski, η οποία έφερε στον κόσμο το πρώτο της παιδί.


Το εκρηκτικό μοντέλο και ο εκλεκτός της καρδιάς της, Sebastian Bear-McClard, έγιναν γονείς για πρώτη φορά και πλέουν σε πελάγη ευτυχίας.

Η Emily Ratajkowski αποκάλυψε τα χαρμόσυνα νέα μέσα από ανάρτησή της στο Instagram, ωστόσο επεφύλασσε κι ένα… κουίζ

Στη λεζάντα της φωτογραφίας δεν ανέφερε το φύλο του μωρού, καθώς, όπως λέει, είναι κάτι που θα ανακαλύψει το ίδιο στην εφηβεία. Έκανε γνωστό, παρόλα αυτά, πως θα πάρει το όνομα Sylvester Apollo Bear.

«Όταν ο σύζυγός μου και εγώ, λέμε στους φίλους μας ότι είμαι έγκυος, η πρώτη τους ερώτηση, μετά τα «συγχαρητήρια» είναι σχεδόν πάντα: «Ξέρετε τι (φύλο) θέλετε;». Εμείς απαντάμε σε αυτό, ότι δεν θέλουμε να ξέρουμε το φύλο, μέχρι το παιδί μας να γίνει 18 ετών και να μας το γνωστοποιήσει. Όλοι γελάνε», έγραψε χαρακτηριστικά, ανεβάζοντας την πρώτη φωτογραφία με το νεογέννητο μωράκι της που την έδειχνε να το θηλάζει
Πηγη: https://www.newsit.gr/lifestyle/Emily-R ... a/3238829/

Αγοράκι η κοριτσάκι?

Εεεε δε ξέρω... Θα μας το πει το ίδιο όταν ενηλικιωθεί τι από τα 2 είναι...

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται... Περιμένουμε από το παιδί να μας πει τι φύλο είναι? Σε 18 χρόνια? Και μέχρι τότε τι κάνεις? Έχεις ένα ουδέτερο παιδί?
Ενώ όλα τα υπόλοιπα που συνέβαιναν στην κοινωνία έτσι όπως εξελισσόταν ήταν μια χαρά και αυτό ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες το γάλα.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8637
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 13 Μαρ 2021, 00:48

Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Μαρ 2021, 00:20
Καραμελίτσα έγραψε:
12 Μαρ 2021, 10:13
George_V έγραψε:
11 Μαρ 2021, 23:55


Πηγη: https://www.newsit.gr/lifestyle/Emily-R ... a/3238829/

Αγοράκι η κοριτσάκι?

Εεεε δε ξέρω... Θα μας το πει το ίδιο όταν ενηλικιωθεί τι από τα 2 είναι...

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται... Περιμένουμε από το παιδί να μας πει τι φύλο είναι? Σε 18 χρόνια? Και μέχρι τότε τι κάνεις? Έχεις ένα ουδέτερο παιδί?
Η συγκεκριμένη είχε πει στο παρελθόν ότι το να βγάζεις τοπλες φωτογραφίες και να τις ποστάρεις στα σόσιαλ είναι γυναικεία απελευθέρωση.

(Και είχαν βρεθεί αμερικανίδες τριτοκυματικές να τη χειροκροτούν, αλλά αυτό είναι άλλο, τεσπα).

Οπότε τί παραξενεύεσαι; Απλά έχει πρόβλημα κατανόησης εννοιών.
Που μπορούμε να δούμε αυτές τις φωτογραφίες; Ρωτάω απο καθαρό κοινωνιολογικο ενδιαφέρον.
Οι συγκεκριμένες είναι στο ινστα και δεν είναι πολύ αποκαλυπτικές. Αλλά καριέρα με γυμνή φωτογράφιση έκανε, με ένα γκουγκλ θα βρεις άπειρες.

Διάσημη έγινε από αυτό.

Z

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24344
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Μαρ 2021, 00:54

Εγώ κυριολεκτουσα ότι αν το φύλο αποτελεί ταυτότητα πράγματι είναι καλύτερο να το αφήνεις εντελώς στην ησυχία του μέχρι τα 18. Η σέξι Τσέχα έντεχνα αποφεύγει να πρέπει να μπλέξει με gender affirmation τσαρλατάνους/προσηλυτιστες.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Μαρ 2021, 00:56

Το 18 είναι του νηματοθέτη αποκλειστικό. Η ίδια λέει μέχρι την εφηβεία.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 13 Μαρ 2021, 00:56

nowhere έγραψε:
13 Μαρ 2021, 00:43
BlastFromThePast έγραψε:
12 Μαρ 2021, 01:50
Αν το παιδί μου δεν θέλω να το ονομάσω από κάποιον άγιο μίας εντελώς ανούσιας για μένα θρησκείας αλλά θέλω να το πω Σεβέκ ή Νινέλ
σου απάντησε ο φοσίλης πιο πάνω αλλά τον έγραψες σταρχίδια σου για να συνεχίσεις τις δηθενιές
Τι απάντησε;
foscilis έγραψε:
12 Μαρ 2021, 09:02
Στις γλώσσες με γραμματικό φύλο χρησιμοποιείς θηλυκό για να αναφερθεις στο κορίτσι, αρσενικό για να αναφερθεις στο αγόρι και ουδέτερο για να αναφερθεις σε ρομποτ ή, αν πάσχεις από ήπιο αυτισμο όπως όλοι οι ακτιβιστές του αλφαβήτου με αποτέλεσμα να μη συνειδητοποιείς πόσο αρρωστημένο είναι να το κάνεις αυτό, σε ανθρωπους.
Α, κατι ανερμάτιστο, όπως συνήθως.

Λοιπόν, ο φοσίλις -και άρα κι εσύ δυστυχώς- είναι και βλάκας και αμόρφωτος. Σεβέκ είναι αντρικό όνομα από χαρακτήρα της Le Guin και Νινέλ είναι γυναικείο ρωσικό όνομα (Λένιν ανάποδα).
Αλλά φαίνεται πως χωρίς τη βοήθεια του γραμματικού φύλου, ακόμα και ο Φοσίλις δυσκολεύεται να καταλάβει gender. :giggle:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24344
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Καινούριο φρούτο. Τώρα τα παιδιά θα αποκαλύπτουν το φύλο στους γονείς στα 18 τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Μαρ 2021, 01:00

Όλοι οι αυτιστικοί θεωρούν καλή ιδέα ονόματα από προϊόντα μαζικής κουλτούρας.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών