Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24359
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Μαρ 2021, 00:40

Έχω ρούμι, καμπαρι, σοδα, τόνικ, κοκακολα, λαϊμς, λεμόνια, σαγκουινια, τσίλι, σκόρδο και κάτι περσινές γρανίτες τούτi φρούτi

Έχω ξεκινήσει με δυο Cuba libre?

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Μαρ 2021, 00:48

Είχα πιει στο Περιστέρι ένα τέλειο κοκτέιλ αψέντι, μεσκαλ, αγκοστουρα και ταμπασκο, μιας και λεμε για κοκτειλ.

Με τα υλικά που αναφέρεις προσωπικά θα δοκίμαζα πρώτα το μιξ ρούμι, λαιμς, τούτι φρούτι
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24359
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Μαρ 2021, 00:48

Σπευδω

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22899
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Μαρ 2021, 00:53

Γιατι ειναι σε αυτη την ενότητα το νημα? Κοκτέηλ αφροδισιακά ψάχνεις?
Παίζει να 'χω μερικές ιδέες, κατι θα θυμηθώ εμπειρικά...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24359
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Μαρ 2021, 00:55

Ψάχνω για κοκτεηλ που θα πω "μάλιστα. αυτό συγκρίνεται με μουνί".

Άβαταρ μέλους
Γλαύκος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2020, 22:23

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γλαύκος » 13 Μαρ 2021, 01:09

Έτσι μιλάνε οι αλήτες με τα μηχανάκια.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Μαρ 2021, 15:48

Μπορείς να ανακατέψεις ότι σου ρθει να τα κάνεις μουνι καπέλο και μετά να πεις "αυτό είναι σίγουρα μουνι" (το καπέλο είναι μπόνους).
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Μαρ 2021, 15:49

μαλαματινα :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Μαρ 2021, 15:53

Καμπαρι, χυμό σανγκουινι, τσίλι and a splash of soda.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Μαρ 2021, 15:55

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Μαρ 2021, 15:49
μαλαματινα :102:
Με κόκα κόλα λέγεται Toumpa Libre.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Μαρ 2021, 16:00

εχεις σχεδον ρουμονεγκρονι αν βρεις βερμουτ. αλλιως εδω https://www.liquor.com/recipes/jungle-bird/
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Opisthoglyphus
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 15:56

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Opisthoglyphus » 13 Μαρ 2021, 19:11

A.S.

Εικόνα
louli louli louli

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 13 Μαρ 2021, 19:21

ψαξε pina colada recipes

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Πείτε ιδέες για κοκτεηλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 29 Ιουν 2021, 20:21

Φίλε foscilis γεια σου.

Θα με συγχωρήσεις δια την αργοπορημένη μου παρέμβαση αλλά μόλις πριν λίγες μέρες είδα την ευγενική σου παράκληση και έσπευσα, ως λάτρης του καλού ρουμιού, να συνεισφέρω κι εγώ τα 2 cents μου στην κουβέντα. Θα μου επιτρέψεις καταρχάς να παρατηρήσω, σύμφωνα με τις αρχικές σου προτάσεις όπως και των υπολοίπων σεβαστών μελών, ότι ξεκινήσαμε το νήμα “με το λάθος πόδι”, αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον.
Έχουμε εδώ στα χέρια μας την ευκαιρία για κάτι πρωτοποριακό, κάτι μοναδικό και ιδιαίτερο στα χρονικά, δεν δύναται να δαπανάμε ενέργεια , χρόνο και συστατικά σε προτάσεις που, όπως και να το κάνουμε, θα μπορούσε να υλοποιήσει ο μέσος “Γιώργος” στην καθημερινότητα του με ένα απλό google search.

Αυτό που θέλω να πω, χωρίς να προσβάλλω, είναι ότι με Κουμπα λιμπρε, Σανγκουινι και Πινα Κολαντα, όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν φτάνουμε ούτε στους πρόποδες του βουνού της Φώτισης και του Σκότους, ούτε καν στο χείλος του γκρεμού του Μαρτυρίου και της Εξιλέωσης. Για να το θέσω σύμφωνα με τους όρους της δικής σου προτροπής, όχι απλά δεν αγγίζουμε τη χαοτική τελειότητα του γυναικείου αιδοίου, αλλά ούτε καν βαδίζουμε στα προαιώνια ξυπόλητα χνάρια της θέας Oshun.

Μην ανησυχείς όμως, φίλε συνοδοιπόρε, διότι ο Olodumare φρόντισε να μας φωτίσει τον δρόμο και έστειλε τα πνεύματα των Orisha να μας καθοδηγήσουν.

Επικοινώνησα λοιπόν με μια καλή μου φίλη στην Κούβα, μάγισσα των αποκρυφιστικών τεχνών και των πνευμάτων, ζητώντας τη συμβολή της στην παρασκευή ενός ποτού τόσο μοναδικού, που όμοιό του δεν έχει ξαναφτιαχτεί από θνητούς. Ένα κοκτέιλ που θα διεγείρει εφτά αισθήσεις, θα σε καυλώνει καταστέλλοντας τα πάθη σου, θα σε ηρεμεί ηλεκτρίζοντας το σώμα σου, θα σε ταξιδεύει και θα ζωντανεύει το μακρινό παρελθόν , θα είναι ικανό να δημιουργήσει τη δική του πολυδιάστατη πραγματικότητα, θα πραγματοποιεί τα όνειρα σου ονειροβατώντας στο παρόν.
Μια… δοκιμασία υπερκέρασης και μεγαλείου του γήινου νου. Αυτήν φυσικά, αφού ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει με τα πνεύματα και τους προγόνους, θα με κρατούσε ενήμερο για τις εξελίξεις.

Σε τέσσερις μέρες μου απάντησε με ένα μακροσκελέστατο κείμενο στο WhatsApp ξεκινώντας την αφήγηση για τις ζούγκλες που πέρασε, τις κοιλάδες και τα λαγκάδια που διέσχισε, ότι κάπνισε και 33 Cohiba, ήπιε 4 λίτρα ρούμι, μέχρι τελικά να εισακουστεί η παράκληση και να βγει ο θεός Ogun για να της μιλήσει. Κάτι περίεργο συνέβη τότε: Ο θεός κρατούσε ερμητικά κλειστό το στόμα του και η μόνη λέξη που έβγαινε από τα χείλη του, σε κάθε ερώτηση του μέντιουμ ήταν μία και μοναδική: “Plata”. Κάπου εδώ ψυλλιάστηκα που το πάει, της εξήγησα ευγενικά ότι οι θεοί και τα πνεύματα πρέπει να είναι υπεράνω χρηματικών κινήτρων και ότι άτομα που ζητάνε χρήματα για θρησκευτικούς σκοπούς είναι εντελώς ανήθικα. Μου απάντησε ότι ναι μεν συμφωνεί μαζί μου, αλλά ο θεός επέμενε!

Για να μην τα πολυλογώ και αφού τη “στόλισα” ποικιλοτρόπως, της έστειλα τα δύο δολάρια που ζητούσε, μέσω ενός φίλου που βρίσκεται αυτό τον καιρό κατά διαβολική σύμπτωση αποκομμένος στην Κούβα , για να λύσει επιτέλους ο θεός τη σιωπή του. Να πω εδώ ότι διαβάζοντας τη μία και μοναδική φορά το ξόρκι, ένα περίεργο τρέμουλο διαπέρασε το κορμί μου, θαρρείς πως τα πνεύματα ξεκίνησαν πρόωρα τον ξέφρενο χορό τους.

To όνομα αυτού του μαγικού ζωμού; Chamba
SpoilerShow
  • 500ml Λευκό Ρούμι (προτίμησε υψηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ)
  • Τη σάρκα μιας Peter Pepper και τους σπόρους μιας Trinidad Scorpion
  • Ξύσμα από ένα Lime
  • Μία κουταλιά της σούπας νωπό Καπνό Montecristo
  • Τρία Δόντια Καρχαρία (φρέσκα αν γίνεται)
  • Μια κουταλιά της σούπας Μυρμήγκια της Φωτιάς (γένος Σολενόψις)
  • Μισή κουταλιά του γλυκού Πυρίτιδα (μπαρούτι)

Χτυπάμε στο γουδί ελαφρά το τσιλι, το ξύσμα, τον καπνό, και τα μυρμήγκια. Τα ρίχνουμε σε ένα γυάλινο βάζο προσθέτοντας το ρούμι και τα δόντια του καρχαρία. Κλείνουμε και ταρακουνάμε. Αφού ηρεμήσει για πέντε λεπτά προσθέτουμε και το μπαρούτι σιγά-σιγά. Κλείνουμε ερμητικά και το αφήνουμε τρεις μέρες και τρεις νύχτες για να δέσει.
Έπειτα μαζεύουμε προσεκτικά το υγρό από το βάζο βυθίζοντας ελαφρώς μια μικρή κουτάλα, αποφεύγοντας προσεκτικά το καθίζημα με κάθε τρόπο. Αποθηκεύουμε σε γυάλινο δοχείο ή μπουκάλι και το νέκταρ μας είναι έτοιμο!


Την πρώτη φορά που θα το πιείς, φρόντισε τα παιδιά να λείπουν από το σπίτι μένοντας μόνος με τη γυναίκα σου. Πρώτα βάλε μισό σφηνάκι ποτό στο στόμα και ψέκασε τον αέρα ψηλά περιμετρικά ως προσφορά στα διψασμένα πνεύματα. Στη συνέχεια, κάνε την επίκληση:
“ Ω πνεύμα του Ogun,
Μετέτρεψε τη σύγχυση σε διαύγεια
Τις δοκιμασίες σε θριάμβους
Τα βάρη σε ευλογίες
Τα εμπόδια σε ευτυχία
Γίνε οι ρίζες στο δένδρο μου
για να αντέξω τις καταιγίδες”
Έπειτα γέμισε δύο σφηνάκια, ένα για σένα κι ένα για την κυρία σου και κατεβάστε τα μονορούφι.

Περιμένω εντυπώσεις!
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών