metoo δίπλα μας

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

metoo δίπλα μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 25 Μάιος 2021, 01:51

Όλο γκρινιάζω για τις γυναίκες, αλλά όλες μου οι αναρτήσεις περιέχουν δόσεις γκρίνιας, οπότε θα ήμουν σεξιστής αν τις εξαιρούσα.

Σήμερα βγήκα με δύο καλές ΦΙΛΕΣ και, καθώς ανοίγαμε τις καρδιές μας, η μία είπε ότι έχασε μία πολύ καλή επαγγελματική ευκαιρία επειδή δεν ενέδωσε σε πέσιμο ανώτερου κι άλλη ότι παραλίγο να πέσει θύμα βιασμού. Όλες οι γυναίκες που έχω έρθει κοντά και τις έχω ρωτήσει έχουν να μου πούνε μια παρόμοια ιστορία. Η μάνα μου, όταν την ρώτησα, μου είπε στο πολύ χαλαρό ότι έπαιρνε συνέχεια στην σχολή της χαμηλούς βαθμούς σε ένα μάθημα διότι δεν ενέδιδε στα "θέλγητρα" ενός καθηγητή, σε μια ξαδέρφη μου της την έπεφτε ένας θείος μας (αυτή δεκαεφτά, αυτός υπερήλικας), σε μία πρώην μου, σε συνέντευξη για δουλειά γραφείου, της είπανε να σηκωθεί να κάνει έναν κύκλο για να την δούνε καλύτερα.

Όσο και να γκρινιάζω αντιλαμβάνομαι ότι εσείς οι γυναίκες περνάτε πράγματα που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε καν. Μπορεί να μην ξέρω ακριβώς τι να κάνω γι' αυτό αλλά το ψάχνω. Η γκρίνια δεν βοηθάει, αν παρεκτράπην κάποιες φορές να με σχωρνάτε, υπόσχομαι να την ελαττώσω.
Σε όσους άνδρες διαφωνούν μαζί μου τους προτείνω να προσπαθήσουν να ακούσουν τις γυναίκες γύρω τους. Θα τους πρότεινα να τις προτρέψουν να πούνε τις εμπειρίες τους, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις κοινωνικές δεξιότητες της πλειονότητας των χρηστών, οπότε αφήστε το, δεν χρειάζεται να γίνεται ενοχλητικοί.

Και σε όσους συμμετέχουν σε αυτό το είδος της καταπίεσής τους: καλό ψόφο και σκατά στον τάφο σας καθίκια.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32851
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: metoo δίπλα μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Μάιος 2021, 09:16

Βλήμα έγραψε:
25 Μάιος 2021, 01:51
Όλο γκρινιάζω για τις γυναίκες, αλλά όλες μου οι αναρτήσεις περιέχουν δόσεις γκρίνιας, οπότε θα ήμουν σεξιστής αν τις εξαιρούσα.

Σήμερα βγήκα με δύο καλές ΦΙΛΕΣ και, καθώς ανοίγαμε τις καρδιές μας, η μία είπε ότι έχασε μία πολύ καλή επαγγελματική ευκαιρία επειδή δεν ενέδωσε σε πέσιμο ανώτερου κι άλλη ότι παραλίγο να πέσει θύμα βιασμού. Όλες οι γυναίκες που έχω έρθει κοντά και τις έχω ρωτήσει έχουν να μου πούνε μια παρόμοια ιστορία. Η μάνα μου, όταν την ρώτησα, μου είπε στο πολύ χαλαρό ότι έπαιρνε συνέχεια στην σχολή της χαμηλούς βαθμούς σε ένα μάθημα διότι δεν ενέδιδε στα "θέλγητρα" ενός καθηγητή, σε μια ξαδέρφη μου της την έπεφτε ένας θείος μας (αυτή δεκαεφτά, αυτός υπερήλικας), σε μία πρώην μου, σε συνέντευξη για δουλειά γραφείου, της είπανε να σηκωθεί να κάνει έναν κύκλο για να την δούνε καλύτερα.

Όσο και να γκρινιάζω αντιλαμβάνομαι ότι εσείς οι γυναίκες περνάτε πράγματα που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε καν. Μπορεί να μην ξέρω ακριβώς τι να κάνω γι' αυτό αλλά το ψάχνω. Η γκρίνια δεν βοηθάει, αν παρεκτράπην κάποιες φορές να με σχωρνάτε, υπόσχομαι να την ελαττώσω.
Σε όσους άνδρες διαφωνούν μαζί μου τους προτείνω να προσπαθήσουν να ακούσουν τις γυναίκες γύρω τους. Θα τους πρότεινα να τις προτρέψουν να πούνε τις εμπειρίες τους, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις κοινωνικές δεξιότητες της πλειονότητας των χρηστών, οπότε αφήστε το, δεν χρειάζεται να γίνεται ενοχλητικοί.

Και σε όσους συμμετέχουν σε αυτό το είδος της καταπίεσής τους: καλό ψόφο και σκατά στον τάφο σας καθίκια.
ναι. ισχυει.

αλλα ισχυει εξισου, οτι οπου τις παιρνει εκμεταλλευονται τη σεξουαλικοτητα τους για να προωθησουν τα συμφεροντα τους.

μπορει ακομη και οι ιδιες που αναφερεις παραπανω, να εχουν κερδισει πραγματα φορωντας ενα βαθυ ντεκολτε, ριχνωντας "καταλαθος" την τιραντα απο το μπλουζακι κλπ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13617
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: metoo δίπλα μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 25 Μάιος 2021, 09:27

Βλήμα έγραψε:
25 Μάιος 2021, 01:51
(...) Σε όσους άνδρες διαφωνούν μαζί μου τους προτείνω να προσπαθήσουν να ακούσουν τις γυναίκες γύρω τους. Θα τους πρότεινα να τις προτρέψουν να πούνε τις εμπειρίες τους, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις κοινωνικές δεξιότητες της πλειονότητας των χρηστών, οπότε αφήστε το, δεν χρειάζεται να γίνεται ενοχλητικοί.
Τελικά, ρε φίλε, να μιλήσουμε με τις γυναίκες ή να μην μιλήσουμε;
Πάρε μια απόφαση για να ξέρουμε κι εμείς τι θα κάνουμε.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: metoo δίπλα μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Μάιος 2021, 09:33

Τελικά αν με κατηγορήσει εμένα μία για metoo τι κάνω ;
Θα πει ξέρω το δωμάτιο του στο σπίτι του. Είναι μιά ντουλάπα με ρούχα εντοιχισμένη πράσινη και αριστερά δεξιά βιβλιοθήκες με τρία ράφια η κάθε μία. Από το παράθυρο φαίνεται ο Υμηττός.
Μέχρι εκεί σωστά. Αλλά εγώ δεν της έχω κάνει τίποτα, ούτε υπάρχουν ιατροδικαστικά ευρήματα - αφού έγινε πριν δεκαοχτώ χρόνια υποτίθεται αυτό. Στην πραγματικότητα είχε έρθει να της δώσω το αντίδωρο της εκκλησίας.
Πως γλυτώνω ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: metoo δίπλα μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Μάιος 2021, 16:42

Ασέβαστος έγραψε:
25 Μάιος 2021, 09:16
Βλήμα έγραψε:
25 Μάιος 2021, 01:51
Όλο γκρινιάζω για τις γυναίκες, αλλά όλες μου οι αναρτήσεις περιέχουν δόσεις γκρίνιας, οπότε θα ήμουν σεξιστής αν τις εξαιρούσα.

Σήμερα βγήκα με δύο καλές ΦΙΛΕΣ και, καθώς ανοίγαμε τις καρδιές μας, η μία είπε ότι έχασε μία πολύ καλή επαγγελματική ευκαιρία επειδή δεν ενέδωσε σε πέσιμο ανώτερου κι άλλη ότι παραλίγο να πέσει θύμα βιασμού. Όλες οι γυναίκες που έχω έρθει κοντά και τις έχω ρωτήσει έχουν να μου πούνε μια παρόμοια ιστορία. Η μάνα μου, όταν την ρώτησα, μου είπε στο πολύ χαλαρό ότι έπαιρνε συνέχεια στην σχολή της χαμηλούς βαθμούς σε ένα μάθημα διότι δεν ενέδιδε στα "θέλγητρα" ενός καθηγητή, σε μια ξαδέρφη μου της την έπεφτε ένας θείος μας (αυτή δεκαεφτά, αυτός υπερήλικας), σε μία πρώην μου, σε συνέντευξη για δουλειά γραφείου, της είπανε να σηκωθεί να κάνει έναν κύκλο για να την δούνε καλύτερα.

Όσο και να γκρινιάζω αντιλαμβάνομαι ότι εσείς οι γυναίκες περνάτε πράγματα που εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε καν. Μπορεί να μην ξέρω ακριβώς τι να κάνω γι' αυτό αλλά το ψάχνω. Η γκρίνια δεν βοηθάει, αν παρεκτράπην κάποιες φορές να με σχωρνάτε, υπόσχομαι να την ελαττώσω.
Σε όσους άνδρες διαφωνούν μαζί μου τους προτείνω να προσπαθήσουν να ακούσουν τις γυναίκες γύρω τους. Θα τους πρότεινα να τις προτρέψουν να πούνε τις εμπειρίες τους, αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις κοινωνικές δεξιότητες της πλειονότητας των χρηστών, οπότε αφήστε το, δεν χρειάζεται να γίνεται ενοχλητικοί.

Και σε όσους συμμετέχουν σε αυτό το είδος της καταπίεσής τους: καλό ψόφο και σκατά στον τάφο σας καθίκια.
ναι. ισχυει.

αλλα ισχυει εξισου, οτι οπου τις παιρνει εκμεταλλευονται τη σεξουαλικοτητα τους για να προωθησουν τα συμφεροντα τους.

μπορει ακομη και οι ιδιες που αναφερεις παραπανω, να εχουν κερδισει πραγματα φορωντας ενα βαθυ ντεκολτε, ριχνωντας "καταλαθος" την τιραντα απο το μπλουζακι κλπ.
Κι εγώ έχω κερδίσει πελάτισσες ημιφλερτάροντας όταν πουλούσα κρασιά :102:
Και τι μ' αυτό;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: metoo δίπλα μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Μάιος 2021, 16:44

Ναύτης έγραψε:
25 Μάιος 2021, 09:27
Τελικά, ρε φίλε, να μιλήσουμε με τις γυναίκες ή να μην μιλήσουμε;
Πάρε μια απόφαση για να ξέρουμε κι εμείς τι θα κάνουμε.
Να μιλήσετε αλλά, ιδίως όταν αναφέρεστε σε πιθανές τραυματικές εμπειρίες τους, τις αφήνετε να έχουν το απόλυτο πάνω χέρι στην συζήτηση. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό, αφήστε το καλύτερα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13617
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: metoo δίπλα μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 26 Μάιος 2021, 21:08

Βλήμα έγραψε:
26 Μάιος 2021, 16:44
Ναύτης έγραψε:
25 Μάιος 2021, 09:27
Τελικά, ρε φίλε, να μιλήσουμε με τις γυναίκες ή να μην μιλήσουμε;
Πάρε μια απόφαση για να ξέρουμε κι εμείς τι θα κάνουμε.
Να μιλήσετε αλλά, ιδίως όταν αναφέρεστε σε πιθανές τραυματικές εμπειρίες τους, τις αφήνετε να έχουν το απόλυτο πάνω χέρι στην συζήτηση. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό, αφήστε το καλύτερα.
Λέγοντας να τις αφήνουμε να έχουν "το πάνω χέρι στην συζήτηση", το κεφάλι μας μπορούμε να το κουνάμε τουλάχιστον;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών