Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13330
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Ιουν 2021, 09:22

Προκαταβολικά λέω ότι δεν προσπαθώ να προβοκάρω, η απορία μου είναι ειλικρινής.
Ο Έλιοτ, πρ. Έλεν, Πέιτζ

Εικόνα

μετά την χειρουργική επέμβαση αλλαγής φύλου (απ' ότι κατάλαβα προς ώρας αφαίρεσε το στήθος), είναι πλέον έτσι:

Εικόνα

Ωραία, μια χαρά.
Αφού ο άνθρωπος αισθάνεται πλέον καλά με τον εαυτό του, στους υπόλοιπους περισσεύει.
Δεδομένου, ωστόσο, ότι ο Έλιοτ δηλώνει και δείχνει πλέον άντρας, απευθύνεται ερωτικά σε straight γυναίκες. Ας υποθέσουμε ότι αυτό είναι σωστό.

Ερώτημα 1: Έλκεται ερωτικά μια straight γυναίκα από μια πρ. γυναίκα;
Ερώτημα 2: Αν ο Έλιοτ εξακολουθεί να απευθύνεται ερωτικά σε gay γυναίκες, έλκεται ερωτικά μια gay γυναίκα από μια πρ. γυναίκα που ωστόσο δεν θυμίζει πλέον γυναίκα και ταυτόχρονα δηλώνει και φαίνεται άντρας;

Τι μπέρδεμα είν' αυτό. :smt017

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69770
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιουν 2021, 09:30

Της γυναίκας η καρδιά είναι μια άβυσσος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Ιουν 2021, 09:33

Είναι λίγο σαν να ρωτάς αν είναι ελκυστική μια στριπτιτζού με τριαξονικό βυζί σε έναν στρέιτ άντρα, αν ξέρει ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ψεύτικο.

Η λίμπιντο τείνει να μην έχει πολλές μεταφυσικές ανησυχίες.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Ιουν 2021, 09:34

Η νέα μόδα είναι η transgender ideology.H απάντηση στα ερωτήματά σου είναι ότι ο καθένας (λάθος φαλλοκρατικό) το καθένα :lol: έλκεται από όποιο θέλει.
Δεν πρόκειται να βρεις άκρη.Επίκειται η διακήρυξη της κατάργησης γενικώς των φύλων.Η κυβέρνηση της Ολλανδίας αποφάσισε να μην αναγράφεται το φύλο στις ταυτότητες.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Ιουν 2021, 09:41

πατησιωτης έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:34
Η νέα μόδα είναι η transgender ideology.H απάντηση στα ερωτήματά σου είναι ότι ο καθένας (λάθος φαλλοκρατικό) το καθένα :lol: έλκεται από όποιο θέλει.
Δεν πρόκειται να βρεις άκρη.Επίκειται η διακήρυξη της κατάργησης γενικώς των φύλων.Η κυβέρνηση της Ολλανδίας αποφάσισε να μην αναγράφεται το φύλο στις ταυτότητες.
Πάει το σχέδιο μου να ζητάω ταυτότητα όταν την πέφτω σε ολλανδέζες για να σιγουρευτώ για το φύλο.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69770
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιουν 2021, 09:46

Stalker έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:33
Είναι λίγο σαν να ρωτάς αν είναι ελκυστική μια στριπτιτζού με τριαξονικό βυζί σε έναν στρέιτ άντρα, αν ξέρει ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ψεύτικο.

Η λίμπιντο τείνει να μην έχει πολλές μεταφυσικές ανησυχίες.
Είναι τελείως διαφορετικό αυτό που λες γιατί η συγκεκριμένη δεν είναι καν τριαξονικός εμφανισιακά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Ιουν 2021, 09:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:46
Stalker έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:33
Είναι λίγο σαν να ρωτάς αν είναι ελκυστική μια στριπτιτζού με τριαξονικό βυζί σε έναν στρέιτ άντρα, αν ξέρει ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ψεύτικο.

Η λίμπιντο τείνει να μην έχει πολλές μεταφυσικές ανησυχίες.
Είναι τελείως διαφορετικό αυτό που λες γιατί η συγκεκριμένη δεν είναι καν τριαξονικός εμφανισιακά.
Αν είναι ο τύπος σου και δεις την φωτό χωρίς κοντεξτ που θα κολλήσεις; Αυτό εννοώ ότι είναι μεταφυσική η διαφορά.

Από κει και πέρα αν ψαχτείτε να τα φτιάξετε και αποδειχθεί deal breaker το γενετήσιο ιστορικό είναι άλλο πράγμα νομίζω.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13330
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Ιουν 2021, 09:57

Κοιτάξτε, η απορία μου δεν είναι για τον Έλιοτ.
Προφανώς ο Έλιοτ αισθάνεται άντρας και έλκεται σεξουαλικά από τις γυναίκες (αν και δεν είμαι σίγουρος αν έλκεται πλέον από τις straight ή από τις gay γυναίκες).
Η απορία μου είναι αν οι γυναίκες (ανεξαρτήτως σεξουαλικών προτιμήσεων) έλκονται ερωτικά από τον Έλιοτ.
Διάβασα που σχεδόν όλοι γράψατε στο περίπου "περί ορέξεως μαϊντανόσουπα", αλλά όπως και να το δεις ένα μπέρδεμα υφίσταται.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29693
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 03 Ιουν 2021, 09:59

Ναύτης έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:22
Ερώτημα 1: Έλκεται ερωτικά μια straight γυναίκα από μια πρ. γυναίκα;
Ερώτημα 2: Αν ο Έλιοτ εξακολουθεί να απευθύνεται ερωτικά σε gay γυναίκες, έλκεται ερωτικά μια gay γυναίκα από μια πρ. γυναίκα που ωστόσο δεν θυμίζει πλέον γυναίκα και ταυτόχρονα δηλώνει και φαίνεται άντρας;

Τι μπέρδεμα είν' αυτό. :smt017
Θα απαντήσω επί προσωπικού γιατί τα άλλα δεν τα ξέρω.

Εγώ μαζί του δεν θα πήγαινα ούτε θα μπορούσα να ερωτευτώ κάποιον που έκανε μαστεκτομή για αισθητικούς λόγους.

Άλλοι μπορεί να το κάνουν. Μαγκιά τους.

Ελπίζω να βοήθησα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69770
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιουν 2021, 10:01

Ναύτη, επί του θέματος, συμφωνώ στο ότι το οτιδήποτε κάνει ο καθένας στο σώμα του και το τι γουστάρει στο κρεβάτι του, αφορά μόνον αυτόν και κανέναν άλλον.

Το πρόβλημα αρχίζει και γίνεται πιο σύνθετο όταν το ερώτημα "με ποιο δικαίωμα μου απαγορεύεις να εκφράσω την ερωτική μου ταυτότητα;" μεταφέρεται σταδιακά στο " με ποιο δικαίωμα τολμάς να λες ότι δεν σου αρέσω;"
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69770
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Ιουν 2021, 10:11

Stalker έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:46
Stalker έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:33
Είναι λίγο σαν να ρωτάς αν είναι ελκυστική μια στριπτιτζού με τριαξονικό βυζί σε έναν στρέιτ άντρα, αν ξέρει ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ψεύτικο.

Η λίμπιντο τείνει να μην έχει πολλές μεταφυσικές ανησυχίες.
Είναι τελείως διαφορετικό αυτό που λες γιατί η συγκεκριμένη δεν είναι καν τριαξονικός εμφανισιακά.
Αν είναι ο τύπος σου και δεις την φωτό χωρίς κοντεξτ που θα κολλήσεις; Αυτό εννοώ ότι είναι μεταφυσική η διαφορά.

Από κει και πέρα αν ψαχτείτε να τα φτιάξετε και αποδειχθεί deal breaker το γενετήσιο ιστορικό είναι άλλο πράγμα νομίζω.
Οκ, αν το θέτεις μόνον σε επίπεδο πρώτης εικόνας και η στριπτηζού μπορεί να είναι λεσβία ή ο χ "στρέιτ" ηθοποιός/μοντέλο να είναι γκέι.

Το ερώτημα του Ναύτη, ήταν πιο εξειδικευμένο. Έτσι τουλάχιστον νομίζω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Ιουν 2021, 10:14

Gherschaagk έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:59
Ναύτης έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:22
Ερώτημα 1: Έλκεται ερωτικά μια straight γυναίκα από μια πρ. γυναίκα;
Ερώτημα 2: Αν ο Έλιοτ εξακολουθεί να απευθύνεται ερωτικά σε gay γυναίκες, έλκεται ερωτικά μια gay γυναίκα από μια πρ. γυναίκα που ωστόσο δεν θυμίζει πλέον γυναίκα και ταυτόχρονα δηλώνει και φαίνεται άντρας;

Τι μπέρδεμα είν' αυτό. :smt017
Θα απαντήσω επί προσωπικού γιατί τα άλλα δεν τα ξέρω.

Εγώ μαζί του δεν θα πήγαινα ούτε θα μπορούσα να ερωτευτώ κάποιον που έκανε μαστεκτομή για αισθητικούς λόγους.

Άλλοι μπορεί να το κάνουν. Μαγκιά τους.

Ελπίζω να βοήθησα.
29 κατασκευαστές πλυντηρίων λένε ότι η τρανς μετάβαση δεν είναι αισθητικής φύσεως επιλογή.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Ιουν 2021, 10:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 10:11
Stalker έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 09:46


Είναι τελείως διαφορετικό αυτό που λες γιατί η συγκεκριμένη δεν είναι καν τριαξονικός εμφανισιακά.
Αν είναι ο τύπος σου και δεις την φωτό χωρίς κοντεξτ που θα κολλήσεις; Αυτό εννοώ ότι είναι μεταφυσική η διαφορά.

Από κει και πέρα αν ψαχτείτε να τα φτιάξετε και αποδειχθεί deal breaker το γενετήσιο ιστορικό είναι άλλο πράγμα νομίζω.
Οκ, αν το θέτεις μόνον σε επίπεδο πρώτης εικόνας και η στριπτηζού μπορεί να είναι λεσβία ή ο χ "στρέιτ" ηθοποιός/μοντέλο να είναι γκέι.

Το ερώτημα του Ναύτη, ήταν πιο εξειδικευμένο. Έτσι τουλάχιστον νομίζω.
Το πάει λίγο μέσω Περού αλλά νομίζω όλο κι όλο αυτό που ρωτάει είναι ποιος οφείλει να είναι ο ρόλος της οντολογίας στο αν κάτι πρέπει να σου κάνει κούκου.

Ναύτης σκέψεις, σχόλια;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13330
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Ιουν 2021, 10:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 10:01
Ναύτη, επί του θέματος, συμφωνώ στο ότι το οτιδήποτε κάνει ο καθένας στο σώμα του και το τι γουστάρει στο κρεβάτι του, αφορά μόνον αυτόν και κανέναν άλλον.

Το πρόβλημα αρχίζει και γίνεται πιο σύνθετο όταν το ερώτημα "με ποιο δικαίωμα μου απαγορεύεις να εκφράσω την ερωτική μου ταυτότητα;" μεταφέρεται σταδιακά στο " με ποιο δικαίωμα τολμάς να λες ότι δεν σου αρέσω;"
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Και λέω σε γενικές γραμμές, γιατί εξαρτάται ο τρόπος και το ύφος που εκφράζεται αυτό το: "δεν μού αρέσεις".
Για μένα, ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα είναι κάποιοι παραλογισμοί που αρχίζουν να συνοδεύουν αυτή την "άφυλη" ταυτότητα.
Παραδείγματος χάριν, πρώην άντρες που είναι πλέον τρανσ γυναίκες και διεκδικούν το "δικαίωμά τους" να αγωνίζονται σαν γυναίκες σε επίσημες αθλητικές διοργανώσεις. Ή το να μην δηλώνεται το φύλο ενός παιδιού στο σχολείο μέχρι την συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας του.
Γενικά, η φύση δημιουργεί αρσενικά και θηλυκά φύλα. Αυτό είναι ένα φυσικό γεγονός, τι να κάνουμε τώρα;
Το πώς αισθάνεται και δηλώνει κάποιος/κάποια/κάποιο είναι άλλη κουβέντα και ασφαλώς δικαίωμά τους να προσδιορίζουν και να διαθέτουν τούς εαυτούς τους όπως νομίζουν.
Τέσπα.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13330
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Ρε σεις, έχω μπερδευτεί.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Ιουν 2021, 10:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Ιουν 2021, 10:11
(...)
Το ερώτημα του Ναύτη, ήταν πιο εξειδικευμένο. Έτσι τουλάχιστον νομίζω.
Έτσι είναι.
Η απορία μου είναι σε ποιο είδος γυναίκας απευθύνεται τελικά μια περίπτωση σαν τον Έλιοτ, και ποιο είδος γυναίκας ανταποκρίνεται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών