Βία

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
porktornado
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 20 Ιουν 2021, 19:07

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από porktornado » 24 Ιουν 2021, 21:44

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:38
porktornado έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:36
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:32

Όχι, οι κομμουνίστριες δεν είναι φεμινίστριες.
Χαχαχα πλάκα κάνεις, αυτές πρωτοστατούν σε κάτι τέτοια.
Η γραμμή του Κόμματος είναι ρητά κατά του φεμινισμού. Λέγε ό,τι θες.
Ναι, το ΚΚΕ έχει θέση για τη "διπλά καταπιεσμένη γυναίκα", που εσείς χαρακτηρίζετε σαν "σχετικά πρόσφατη θέση". Βασίζεται όμως σε θέσεις που έχουν διατυπωθεί από παλιά στους κόλπους ενός κόμματος που πρώτο διακήρυξε την ισοτιμία των δύο φύλων. Βασίζεται σε μια επαναστατική παράδοση, στην οποία συμμετείχαν χιλιάδες γυναίκες με το σπαθί τους και το αίμα τους, ιδιαίτερα στην περίοδο της Εθνικής Αντίστασης. Βασίζεται και σε ντοκουμέντα της διεθνούς επαναστατικής παράδοσης, όπως λ. χ. τους διαλόγους του Λένιν με την Κλάρα Τσέτκιν για το γυναικείο ζήτημα, που δε θα έπρεπε να λείπουν από μια σχετική βιβλιογραφία. Χρήσιμο θα ήταν επίσης να διάβαζε κανείς έργα της Αλεξάνδρας Κολοντάι και σ' ό,τι αφορά τη σύγχρονη εποχή να ξεφυλλίσει τον ελληνικό τύπο - εφημερίδες και περιοδικά μετά τη δικτατορία - ιδίως στο διάστημα από το 1974 - 1983, που έγινε στη χώρα μας η αλλαγή του οικογενειακού δικαίου. Αν είχατε αυτή τη δυνατότητα, θα διαπιστώνατε πόσο οι φεμινιστικές διεκδικήσεις ήταν τότε στο προσκήνιο της επικαιρότητας, πόσο ενδιέφεραν τις νέες γυναίκες, πόσο ανταποκρίνονταν στις ανάγκες τους. Εστω κι αν ήταν συχνά διατυπωμένες αποσπασματικά αυτές οι διεκδικήσεις, οι Ελληνίδες, πολλές Ελληνίδες άρχισαν να συνειδητοποιούν ότι δεν μπορούν να μείνουν όλα "όπως τα βρήκαν", ότι μπορούν και πρέπει να αξιοποιήσουν τις ικανότητές τους σαν άνθρωποι, να συμμετέχουν στην κοινωνική ζωή όπως και οι άντρες, να έχουν το δικαίωμα και τη δυνατότητα να εργάζονται, να έχουν γνώμη μέσα στην οικογένεια, να πετάξουν από πάνω τους περιττά βάρη, να ζητήσουν συνεργασία από το σύντροφό τους - όπως τον βοηθάνε κι αυτές - να αμφισβητήσουν τους κατεστημένους ρόλους των δύο φύλων.

Δεν είναι "μισανδρισμός" η επιθυμία της γυναίκας να ζήσει σαν ολοκληρωμένος άνθρωπος, είναι αντίθετα προς όφελος του άντρα από πολλές απόψεις, να έχει δίπλα του μια ισότιμη σύντροφο και να συμμετέχει ο ίδιος σε απλές ανθρώπινες χαρές, όπως είναι το μεγάλωμα των παιδιών του, που σήμερα στερείται, αναγκασμένος από νοοτροπία και από ανάγκη να παίζει το ρόλο του "πολεμιστή" εκτός οικογένειας. Η επιστροφή της γυναίκας στο "γκέτο" του σπιτιού - που σήμερα από πολλούς προωθείται και πρώτα πρώτα από το οικονομικό κατεστημένο - μόνο οπισθοδρόμηση μπορεί να φέρει - όχι μόνο στη γυναίκα αλλά σ' όλους τους ανθρώπους. Η προσπάθεια για ισοτιμία των δύο φύλων αφορά όλους μας.
:giggle:

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3683496

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 24 Ιουν 2021, 21:47

porktornado έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:44
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:38
porktornado έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:36


Χαχαχα πλάκα κάνεις, αυτές πρωτοστατούν σε κάτι τέτοια.
Η γραμμή του Κόμματος είναι ρητά κατά του φεμινισμού. Λέγε ό,τι θες.
Ναι, το ΚΚΕ έχει θέση για τη "διπλά καταπιεσμένη γυναίκα", που εσείς χαρακτηρίζετε σαν "σχετικά πρόσφατη θέση". Βασίζεται όμως σε θέσεις που έχουν διατυπωθεί από παλιά στους κόλπους ενός κόμματος που πρώτο διακήρυξε την ισοτιμία των δύο φύλων. Βασίζεται σε μια επαναστατική παράδοση, στην οποία συμμετείχαν χιλιάδες γυναίκες με το σπαθί τους και το αίμα τους, ιδιαίτερα στην περίοδο της Εθνικής Αντίστασης. Βασίζεται και σε ντοκουμέντα της διεθνούς επαναστατικής παράδοσης, όπως λ. χ. τους διαλόγους του Λένιν με την Κλάρα Τσέτκιν για το γυναικείο ζήτημα, που δε θα έπρεπε να λείπουν από μια σχετική βιβλιογραφία. Χρήσιμο θα ήταν επίσης να διάβαζε κανείς έργα της Αλεξάνδρας Κολοντάι και σ' ό,τι αφορά τη σύγχρονη εποχή να ξεφυλλίσει τον ελληνικό τύπο - εφημερίδες και περιοδικά μετά τη δικτατορία - ιδίως στο διάστημα από το 1974 - 1983, που έγινε στη χώρα μας η αλλαγή του οικογενειακού δικαίου. Αν είχατε αυτή τη δυνατότητα, θα διαπιστώνατε πόσο οι φεμινιστικές διεκδικήσεις ήταν τότε στο προσκήνιο της επικαιρότητας, πόσο ενδιέφεραν τις νέες γυναίκες, πόσο ανταποκρίνονταν στις ανάγκες τους. Εστω κι αν ήταν συχνά διατυπωμένες αποσπασματικά αυτές οι διεκδικήσεις, οι Ελληνίδες, πολλές Ελληνίδες άρχισαν να συνειδητοποιούν ότι δεν μπορούν να μείνουν όλα "όπως τα βρήκαν", ότι μπορούν και πρέπει να αξιοποιήσουν τις ικανότητές τους σαν άνθρωποι, να συμμετέχουν στην κοινωνική ζωή όπως και οι άντρες, να έχουν το δικαίωμα και τη δυνατότητα να εργάζονται, να έχουν γνώμη μέσα στην οικογένεια, να πετάξουν από πάνω τους περιττά βάρη, να ζητήσουν συνεργασία από το σύντροφό τους - όπως τον βοηθάνε κι αυτές - να αμφισβητήσουν τους κατεστημένους ρόλους των δύο φύλων.

Δεν είναι "μισανδρισμός" η επιθυμία της γυναίκας να ζήσει σαν ολοκληρωμένος άνθρωπος, είναι αντίθετα προς όφελος του άντρα από πολλές απόψεις, να έχει δίπλα του μια ισότιμη σύντροφο και να συμμετέχει ο ίδιος σε απλές ανθρώπινες χαρές, όπως είναι το μεγάλωμα των παιδιών του, που σήμερα στερείται, αναγκασμένος από νοοτροπία και από ανάγκη να παίζει το ρόλο του "πολεμιστή" εκτός οικογένειας. Η επιστροφή της γυναίκας στο "γκέτο" του σπιτιού - που σήμερα από πολλούς προωθείται και πρώτα πρώτα από το οικονομικό κατεστημένο - μόνο οπισθοδρόμηση μπορεί να φέρει - όχι μόνο στη γυναίκα αλλά σ' όλους τους ανθρώπους. Η προσπάθεια για ισοτιμία των δύο φύλων αφορά όλους μας.
:giggle:

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3683496
Μαν, μίλα με κανά κομμουνιστή/στρια. Δεν υπάρχουν φεμινίστριες στο Κόμμα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιουν 2021, 09:46

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:19
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:13
Δεν θέλουν τίποτα και κανέναν.
Εξαιρούνται όσοι άνδρες έχουν .. πορτοφόλι :wink

Με τον παρά μου γ-μ-ω και την κυρά μου
Που λέγει μία σωστή λαϊκή παροιμία
ο αντρας ο σωστος που κοιταζει το συμφερον του δεν πλερωνει για να γαμει.
τον πληρωνουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 25 Ιουν 2021, 13:16

Υπάρχουν δύο λογιω τύποι ανθρώπων: τα θύματα και οι θυτες, χωρίς να παραβλέπω πως η θυματοποιηση είναι δυνατό εργαλείο χειρισμού.

Τα θύματα ή όσοι αρέσκονται να θυματοποιουνται καθώς και όσοι νομίζανε πως θα ασκήσουν κάποιο είδος βίας και δεν τα καταφέρνουν, είναι οι διαρκείς παρλαπιπες και φασατριχες.

Οι πραγματικοί βίαιοι, δεν διαπραγματεύονται τα της εξουσίας τους.

Τέλος, οι πραγματικά δυνατοί άνθρωποι έξω από τα παιχνίδια σχέσεων εξουσίας και ανούσιας βίας, απλά δεν ασχολούνται με τιτιβισματα. Έχουν λάβει τα μέτρα τους. Έχουν κάνει τις σοβαρές επιλογές τους.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13247
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Ιουν 2021, 15:23

Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιουν 2021, 09:46
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:19
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:13
Δεν θέλουν τίποτα και κανέναν.
Εξαιρούνται όσοι άνδρες έχουν .. πορτοφόλι :wink

Με τον παρά μου γ-μ-ω και την κυρά μου
Που λέγει μία σωστή λαϊκή παροιμία
ο αντρας ο σωστος που κοιταζει το συμφερον του δεν πλερωνει για να γαμει.
τον πληρωνουν.
:smt023
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιουν 2021, 19:17

porktornado έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:44
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:38
porktornado έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:36


Χαχαχα πλάκα κάνεις, αυτές πρωτοστατούν σε κάτι τέτοια.
Η γραμμή του Κόμματος είναι ρητά κατά του φεμινισμού. Λέγε ό,τι θες.
Ναι, το ΚΚΕ έχει θέση για τη "διπλά καταπιεσμένη γυναίκα", που εσείς χαρακτηρίζετε σαν "σχετικά πρόσφατη θέση". Βασίζεται όμως σε θέσεις που έχουν διατυπωθεί από παλιά στους κόλπους ενός κόμματος που πρώτο διακήρυξε την ισοτιμία των δύο φύλων. Βασίζεται σε μια επαναστατική παράδοση, στην οποία συμμετείχαν χιλιάδες γυναίκες με το σπαθί τους και το αίμα τους, ιδιαίτερα στην περίοδο της Εθνικής Αντίστασης. Βασίζεται και σε ντοκουμέντα της διεθνούς επαναστατικής παράδοσης, όπως λ. χ. τους διαλόγους του Λένιν με την Κλάρα Τσέτκιν για το γυναικείο ζήτημα, που δε θα έπρεπε να λείπουν από μια σχετική βιβλιογραφία. Χρήσιμο θα ήταν επίσης να διάβαζε κανείς έργα της Αλεξάνδρας Κολοντάι και σ' ό,τι αφορά τη σύγχρονη εποχή να ξεφυλλίσει τον ελληνικό τύπο - εφημερίδες και περιοδικά μετά τη δικτατορία - ιδίως στο διάστημα από το 1974 - 1983, που έγινε στη χώρα μας η αλλαγή του οικογενειακού δικαίου. Αν είχατε αυτή τη δυνατότητα, θα διαπιστώνατε πόσο οι φεμινιστικές διεκδικήσεις ήταν τότε στο προσκήνιο της επικαιρότητας, πόσο ενδιέφεραν τις νέες γυναίκες, πόσο ανταποκρίνονταν στις ανάγκες τους. Εστω κι αν ήταν συχνά διατυπωμένες αποσπασματικά αυτές οι διεκδικήσεις, οι Ελληνίδες, πολλές Ελληνίδες άρχισαν να συνειδητοποιούν ότι δεν μπορούν να μείνουν όλα "όπως τα βρήκαν", ότι μπορούν και πρέπει να αξιοποιήσουν τις ικανότητές τους σαν άνθρωποι, να συμμετέχουν στην κοινωνική ζωή όπως και οι άντρες, να έχουν το δικαίωμα και τη δυνατότητα να εργάζονται, να έχουν γνώμη μέσα στην οικογένεια, να πετάξουν από πάνω τους περιττά βάρη, να ζητήσουν συνεργασία από το σύντροφό τους - όπως τον βοηθάνε κι αυτές - να αμφισβητήσουν τους κατεστημένους ρόλους των δύο φύλων.

Δεν είναι "μισανδρισμός" η επιθυμία της γυναίκας να ζήσει σαν ολοκληρωμένος άνθρωπος, είναι αντίθετα προς όφελος του άντρα από πολλές απόψεις, να έχει δίπλα του μια ισότιμη σύντροφο και να συμμετέχει ο ίδιος σε απλές ανθρώπινες χαρές, όπως είναι το μεγάλωμα των παιδιών του, που σήμερα στερείται, αναγκασμένος από νοοτροπία και από ανάγκη να παίζει το ρόλο του "πολεμιστή" εκτός οικογένειας. Η επιστροφή της γυναίκας στο "γκέτο" του σπιτιού - που σήμερα από πολλούς προωθείται και πρώτα πρώτα από το οικονομικό κατεστημένο - μόνο οπισθοδρόμηση μπορεί να φέρει - όχι μόνο στη γυναίκα αλλά σ' όλους τους ανθρώπους. Η προσπάθεια για ισοτιμία των δύο φύλων αφορά όλους μας.
:giggle:

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3683496
Παίδες, δεν ξέρω που ζούσατε ή που ζείτε σήμερα αλλά δεν βρίσκω κάποια διαφορά στη νοοτροπία των νέων γυναικών του '80 με τη σημερινή νοοτροπία. Δεν ξέρω δηλαδή ούτε μία που είχε μοναδικό στόχο να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια, χωρίς να ενδιαφέρεται για το επαγγελματικό της μέλλον και η αναλογία αυτών που σκεφτόντουσαν έτσι, είναι ακριβώς η ίδια με τη σημερινή. Και όχι, δεν ήταν πολιτικό το θέμα.

Στις γενιές που γεννήθηκαν από το '60 και μετά (το θέτω γενικά) οι γυναίκες είχαν ήδη διαφορετική νοοτροπία από τους γονείς, με τη συμπαράσταση των γονιών σ' αυτό το θέμα. Η συντριπτική πλειοψηφία ήθελε σπουδές ΚΑΙ για τις κόρες και φυσικά το άνοιγμα του δημόσιου τομέα που ήταν η τέλεια λύση για το συνδυασμό "εργασίας" και αρκετού ελεύθερου χρόνου για την οικογένεια χωρίς ιδιαίτερα άγχη, βοήθησε πολύ σ' αυτό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Ιούλ 2021, 18:06

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:38
Η γραμμή του Κόμματος είναι ρητά κατά του φεμινισμού. Λέγε ό,τι θες.
Είναι κατά του και του τρίτου τέταρτου κύματος, αλλά ο φεμινισμός, σαν έννοια που εκφράζει ισότητα, δεν θα μπορούσε να βρει τον κομουνισμό απέναντί της. Υπάρχουν πολλές αγωνίστριες που ήταν φεμινίστριες. Όμως, έχοντας τις ρίζες του στον υλισμό, δεν μπορεί να δεχθεί τις μεταμοντέρνες παπαριές "ό,τι δηλώνω είμαι". Αν, ας πούμε, έχεις γεννηθεί με αρχίδια είσαι άνδρας. Το αν γουστάρεις πούτσα δεν αφορά κανέναν μεν, αλλά αν θες να θεωρείσαι γυναίκα δεν μας νοιάζει. Αυτό βέβαια δεν κάνει κάποιον εχθρό του κόμματος. Αν είσαι κατά του ιμπεριαλισμού, αν θες να ρίξουμε τον καπιταλισμό, δεν θα σου πει κανείς "ντύνεσαι σαν γυναίκα, άρα δεν μπορείς να μπεις στο κόμμα". Τα κοινωνικά προβλήματα αυτόν τον καιρό είναι πολύ μεγαλύτερα για να εστιάζουμε σε αυτά που μας χωρίζουν και να αγνοούμε αυτά που μας ενώνουν.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Ιούλ 2021, 19:45

Βλήμα έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 18:06
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
24 Ιουν 2021, 21:38
Η γραμμή του Κόμματος είναι ρητά κατά του φεμινισμού. Λέγε ό,τι θες.
Είναι κατά του και του τρίτου τέταρτου κύματος, αλλά ο φεμινισμός, σαν έννοια που εκφράζει ισότητα, δεν θα μπορούσε να βρει τον κομουνισμό απέναντί της. Υπάρχουν πολλές αγωνίστριες που ήταν φεμινίστριες. Όμως, έχοντας τις ρίζες του στον υλισμό, δεν μπορεί να δεχθεί τις μεταμοντέρνες παπαριές "ό,τι δηλώνω είμαι". Αν, ας πούμε, έχεις γεννηθεί με αρχίδια είσαι άνδρας. Το αν γουστάρεις πούτσα δεν αφορά κανέναν μεν, αλλά αν θες να θεωρείσαι γυναίκα δεν μας νοιάζει. Αυτό βέβαια δεν κάνει κάποιον εχθρό του κόμματος. Αν είσαι κατά του ιμπεριαλισμού, αν θες να ρίξουμε τον καπιταλισμό, δεν θα σου πει κανείς "ντύνεσαι σαν γυναίκα, άρα δεν μπορείς να μπεις στο κόμμα". Τα κοινωνικά προβλήματα αυτόν τον καιρό είναι πολύ μεγαλύτερα για να εστιάζουμε σε αυτά που μας χωρίζουν και να αγνοούμε αυτά που μας ενώνουν.
Εντάξει εάν ντύνεσαι γυναίκα 100% ΔΕΝ θα μπεις στο Κόμμα. Το Κόμμα είναι πατριαρχικό που λέει και η κολλητή μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Ιούλ 2021, 22:22

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 19:45
Εντάξει εάν ντύνεσαι γυναίκα 100% ΔΕΝ θα μπεις στο Κόμμα. Το Κόμμα είναι πατριαρχικό που λέει και η κολλητή μου.
Η κολλητή σου λέει μαλακίες. Όταν όλη η Ελληνική Βουλή βρώμαγε αρχιδίλα, το ΚΚΕ είχε γυναίκα αρχηγό. Όταν όσοι πήγαιναν να μπουν στην πολιτική κρύβανε την σεξουαλικότητά τους, το ΚΚΕ είχε την πρώτη ανοιχτά λεσβία βουλευτή, μόνο που δεν έσπαγε αρχίδια σε φάση "με λένε Λιάνα και γουστάρω μουνί". Αυτό δεν αφορά κανέναν. Σε ό,τι αφορά όμως την ισότητα όποιος μας αμφισβητεί, λέει μαλακίες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Ιούλ 2021, 22:24

Βλήμα έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:22
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 19:45
Εντάξει εάν ντύνεσαι γυναίκα 100% ΔΕΝ θα μπεις στο Κόμμα. Το Κόμμα είναι πατριαρχικό που λέει και η κολλητή μου.
Η κολλητή σου λέει μαλακίες. Όταν όλη η Ελληνική Βουλή βρώμαγε αρχιδίλα, το ΚΚΕ είχε γυναίκα αρχηγό. Όταν όσοι πήγαιναν να μπουν στην πολιτική κρύβανε την σεξουαλικότητά τους, το ΚΚΕ είχε την πρώτη ανοιχτά λεσβία βουλευτή, μόνο που δεν έσπαγε αρχίδια σε φάση "με λένε Λιάνα και γουστάρω μουνί". Αυτό δεν αφορά κανέναν. Σε ό,τι αφορά όμως την ισότητα όποιος μας αμφισβητεί, λέει μαλακίες.
ΟΚ πες μου μία (1) τρανς συντρόφισσα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Ιούλ 2021, 22:28

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:24
Βλήμα έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:22
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 19:45
Εντάξει εάν ντύνεσαι γυναίκα 100% ΔΕΝ θα μπεις στο Κόμμα. Το Κόμμα είναι πατριαρχικό που λέει και η κολλητή μου.
Η κολλητή σου λέει μαλακίες. Όταν όλη η Ελληνική Βουλή βρώμαγε αρχιδίλα, το ΚΚΕ είχε γυναίκα αρχηγό. Όταν όσοι πήγαιναν να μπουν στην πολιτική κρύβανε την σεξουαλικότητά τους, το ΚΚΕ είχε την πρώτη ανοιχτά λεσβία βουλευτή, μόνο που δεν έσπαγε αρχίδια σε φάση "με λένε Λιάνα και γουστάρω μουνί". Αυτό δεν αφορά κανέναν. Σε ό,τι αφορά όμως την ισότητα όποιος μας αμφισβητεί, λέει μαλακίες.
ΟΚ πες μου μία (1) τρανς συντρόφισσα.
Δεν υπάρχει τρανς συντρόφισσα που να είναι ευρέως γνωστή. Προσωπικά δεν ξέρω κάποια. Δεν ξέρω όμως και άλλον κομματικό χώρο που θα ήταν πιο ευπρόσδεκτη από το ΚΚΕ. Γίνε η πρώτη.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Ιούλ 2021, 22:30

Βλήμα έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:28
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:24
Βλήμα έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:22


Η κολλητή σου λέει μαλακίες. Όταν όλη η Ελληνική Βουλή βρώμαγε αρχιδίλα, το ΚΚΕ είχε γυναίκα αρχηγό. Όταν όσοι πήγαιναν να μπουν στην πολιτική κρύβανε την σεξουαλικότητά τους, το ΚΚΕ είχε την πρώτη ανοιχτά λεσβία βουλευτή, μόνο που δεν έσπαγε αρχίδια σε φάση "με λένε Λιάνα και γουστάρω μουνί". Αυτό δεν αφορά κανέναν. Σε ό,τι αφορά όμως την ισότητα όποιος μας αμφισβητεί, λέει μαλακίες.
ΟΚ πες μου μία (1) τρανς συντρόφισσα.
Δεν υπάρχει τρανς συντρόφισσα που να είναι ευρέως γνωστή. Προσωπικά δεν ξέρω κάποια. Δεν ξέρω όμως και άλλον κομματικό χώρο που θα ήταν πιο ευπρόσδεκτη από το ΚΚΕ. Γίνε η πρώτη.
Γιατί μου προσδίδεις γυναικεία ταυτότητα επειδή γουστάρεις; Ή μήπως επειδή είσαι πατριαρχικός; Δηλαδή κομμουνιστής.


Να σε βοηθήσω εγώ. Δεν ξέρεις καμία επειδή ΔΕΝ υπάρχει στο πατριαρχικό σου κόμμα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Ιούλ 2021, 22:34

Ακόμα και το είδωλό σας ο Τσε Γκεβάρα ήταν ομοφοβικός και ρατσιστής. Εκεί σε οδηγεί ο κόκκινος φασισμός.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Ιούλ 2021, 22:37

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:30
Γιατί μου προσδίδεις γυναικεία ταυτότητα επειδή γουστάρεις; Ή μήπως επειδή είσαι πατριαρχικός; Δηλαδή κομμουνιστής.


Να σε βοηθήσω εγώ. Δεν ξέρεις καμία επειδή ΔΕΝ υπάρχει στο πατριαρχικό σου κόμμα.
Γιατί είχες δηλώσει ότι έτσι θες να σε προσφωνούν βλάκα προσοχοπουτανίτσα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Ιούλ 2021, 22:39

Βλήμα έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:37
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 22:30
Γιατί μου προσδίδεις γυναικεία ταυτότητα επειδή γουστάρεις; Ή μήπως επειδή είσαι πατριαρχικός; Δηλαδή κομμουνιστής.


Να σε βοηθήσω εγώ. Δεν ξέρεις καμία επειδή ΔΕΝ υπάρχει στο πατριαρχικό σου κόμμα.
Γιατί είχες δηλώσει ότι έτσι θες να σε προσφωνούν βλάκα προσοχοπουτανίτσα.
Βάλε τώρα το σφυροδρέπανο στον κώλο σου όπου ανήκει και άντε γειααααα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών