Βία

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9145
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Ιουν 2021, 23:10

- Casper - έγραψε:
23 Ιουν 2021, 23:00
με είχε ήδη συρτή στο πάτωμα.
:o
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 24 Ιουν 2021, 00:16

- Casper - έγραψε:
23 Ιουν 2021, 23:00
Μήπως ξέχασες την αυτοάμυνα; Σόρρυ που δεν θα σου χαλάσω τις προκαταλήψεις και που δεν ανήκω στις περιπτώσεις των γυναικών που δεν έχουν χτυπήσει άντρα, άλλα έφηβη κλώτσησα δυνατά άντρα για να καταφέρω να ξεφύγω ενώ με είχε ήδη συρτή στο πάτωμα. Μάζεψα ό,τι δυνάμεις είχα για να καταφέρω να ξεφύγω και τα κατάφερα. Αν δεν το έκανα μπορεί και να μου χρέωναν το ότι δεν προσπάθησα και δεν αντέδρασα. Το αναφέρω γιατί λες πως η μόνη περίπτωση που δικαιολογείς την βία είναι σε σεξουαλικά παιχνίδια.

Και δηλαδή πιο πάνω που λες πως δικαιολογούνται καταστάσεις μόνο στις γυναίκες, σκέψου αντίστοιχη περίπτωση με άντρα. Αν για να καταφέρει να ξεφύγει από κίνδυνο ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να ασκήσει βία, μια χαρά θα τον δικαιολογήσεις. Αυτό που δεν θα δικαιολογήσεις (και στα 2 φύλα) είναι όταν μπορεί να απομακρυνθεί χωρίς να ασκήσει βία αλλά ΕΠΙΛΕΓΕΙ να το κάνει. Που ακόμη κι' εκεί ο νόμος για τα "εν βρασμώ" εγκλήματα είναι πιο ελαφρύς γιατί δεν είναι ακριβώς επιλογή όταν είσαι θολωμένος.
Με αυτό που περιγράφεις δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
Λυπάμαι αν ήμουν αιτία να θυμηθείς πράγματα που δεν θα ήθελες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2021, 09:32

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:33
Πρόσφατα, στα γλυκά νερά, είχαμε ακόμη μία γυναικοκτονία, Γενικά, αν θες να δεις ποιο φύλο έχει αφήσει περισσότερες φορές ανάπηρο το άλλο και ποιο έχει σκοτώσει το άλλο, οι άνδρες απέναντι στις γυναίκες έχουμε την πρωτοκαθεδρία.
ΑΛΛΑ
Θεωρώ ότι αν εξετάζαμε ποιο είναι το φύλο που λιγότερες φορές έχει χειροδικήσει απέναντι στο αντίθετο, πάλι οι άνδρες θα παίρναμε τα πρωτεία. Υπάρχει γυναίκα που δεν έχει βαρέσει σχέση της; Στα ίσια, έστω μία. Υπάρχουν καταστάσεις "ναι μεν τον βάρεσα, αλλά κι αυτός μπλα μπλα μπλα..." που δικαιολογούμε σε γυναίκες αλλά δεν θα δικαιολογούσαμε σε άνδρες όμως στα ίσια: γυναίκα να μην έχει βαρέσει άνδρα υπάρχει;
Αν είστε τέτοια γυναίκα πείτε το, διότι με καταπίνουν οι προκαταλήψεις μου. Η μόνη περίπτωση που η βία εξαιρείται είναι αν μιλάμε για συνεταιρικές, σεξουαλικές φάσεις, όταν δυο ενήλικοι γουστάρουν παρομοίως με ό,τι γίνεται.

Αλλά ελάτε και πείτε μου ότι δεν έχετε βαρέσει άνδρα. Εγώ το λέω χύμα: δεν έχω βαρέσει ποτέ γυναίκα. Εσείς μπορείτε να το πείτε αυτό για άνδρες;
αυτο θελει poll.

ειμαι γυναικα/αντρας και εχω/με εχουν βαρεσει κλπ.

εγω, οπως παντα, τα βλεπω ολα περιπου ισια. αντρες και γυναικες βαρανε ο ενας τον αλλο περιπου το ιδιο, οσο μπορει καθενας. επειδη οι γυναικες μπορουν λιγοτερο με ωμη βια, βαρανε με αλλους τροπους, εξισου επιπονους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2021, 09:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:59
Η πιο συχνή βία στην ελληνική κοινωνία είναι από μανάδες σε παιδιά. FIGHT ME.
στεκομαι διπλα σου με υψωμενες γροθιες. bring it on.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2021, 10:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:30
Feindflug έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:28

Μίλησέ μας, τύπε.

Βγάλτο από μέσα σου.
Στο γιο μου αρέσει να χοροπηδάει πάνω μου, μερικές φορές πετυχαίνει αρχιδια κ πονάει :-?
η χειροτερη ηλικια για ενα παιδι, ειναι οταν το υψος του ειναι ακριβως τοσο ωστε οταν τον παιρνεις αγκαλια και κουναει χαρουμενος τα ποδια του, σε κλωτσαει στ αρχιδια. :a040:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2021, 10:15

Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 22:15

Απλά αυτό που λέω ακόμα και στο πχ παραμικρό πιάσιμο λίγο πιο έντονο θα αντιδράσω διπλά.
αναγνωριζεις το ιδιο δικαιωμα σε εναν αντρα; να αντιδρασει διπλά σε οτι υποστει;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2021, 10:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 23:01


Κατά τα άλλα, βρίσκω το κοινωνικό πρόβλημα "γυναικεία (σωματική) βία σε άντρες" από ανύπαρκτο έως κωμικό.

Γιατί στη συντριπτική πλειοψηφία, η σωματική βία που μπορεί να ασκήσει ένας άντρας στη γυναίκα, μπορεί να της προκαλέσει όντως τραυματισμό. Η σωματική βία που θα ασκήσει μια γυναίκα, εκλαμβάνεται περισσότερο ως προσβολή και όχι ως κάτι επικίνδυνο για την ακεραιότητα του ανδρός. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.


Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε σχέσεις και όχι σε περιπτώσεις επιβίωσης, που συζητιούνται σε άλλα θέματα.
αν ο αντρας επιτρεψει το αθωο χατουκι, συντομα θα αντιμετωπισει τον πλαστη, το τηγανι και το σιδερο. φυσικα κια μπορει μια γυναικα να ασκησει αληθινη βια σε εναν αντρα, αν αυτος δεν αντιδρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Ιουν 2021, 10:46

Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 10:15
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 22:15

Απλά αυτό που λέω ακόμα και στο πχ παραμικρό πιάσιμο λίγο πιο έντονο θα αντιδράσω διπλά.
αναγνωριζεις το ιδιο δικαιωμα σε εναν αντρα; να αντιδρασει διπλά σε οτι υποστει;

Αφού οι άντρες δεν πονάνε ρε, δεν νιώθουν . Λογικό είναι να ασκήσω διπλή βία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Ιουν 2021, 12:14

Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 09:34
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:59
Η πιο συχνή βία στην ελληνική κοινωνία είναι από μανάδες σε παιδιά. FIGHT ME.
στεκομαι διπλα σου με υψωμενες γροθιες. bring it on.
Έχω πετύχει αρκετές μανάδες στο δρόμο να ουρλιάζουν σαν υστερικες σε κάποιο παιδάκι, και ποτέ των ποτων κάτι αντίστοιχο με έναν πατέρα. Ο πατέρας αντε να πάρει σηκωτο κάποιο παιδάκι που κάνει βλακειες κ βλέπεις μια ηρεμία όσο αυτό χτυπιέται κ ουρλιάζει στην αγκαλιά του. Περισσότερο λυπάσαι τον πατέρα παρα το παιδι. Οι μανάδες κάνουν σαν τρελές, αν έβλεπε ο κόσμος κάτι αντίστοιχο από πατέρα θα του ζήταγε το λόγο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2021, 12:19

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Ιουν 2021, 12:14
Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 09:34
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:59
Η πιο συχνή βία στην ελληνική κοινωνία είναι από μανάδες σε παιδιά. FIGHT ME.
στεκομαι διπλα σου με υψωμενες γροθιες. bring it on.
Έχω πετύχει αρκετές μανάδες στο δρόμο να ουρλιάζουν σαν υστερικες σε κάποιο παιδάκι, και ποτέ των ποτων κάτι αντίστοιχο με έναν πατέρα. Ο πατέρας αντε να πάρει σηκωτο κάποιο παιδάκι που κάνει βλακειες κ βλέπεις μια ηρεμία όσο αυτό χτυπιέται κ ουρλιάζει στην αγκαλιά του. Περισσότερο λυπάσαι τον πατέρα παρα το παιδι. Οι μανάδες κάνουν σαν τρελές, αν έβλεπε ο κόσμος κάτι αντίστοιχο από πατέρα θα του ζήταγε το λόγο εύκολα.
δεν εχουμε αντιπαλο, δεν μας παιζουν. δεν μας τσακονωνται που ελεγε και μια ψυχη, μας φοβουνται. :011:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69686
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιουν 2021, 16:18

Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 10:40
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 23:01

Κατά τα άλλα, βρίσκω το κοινωνικό πρόβλημα "γυναικεία (σωματική) βία σε άντρες" από ανύπαρκτο έως κωμικό.

Γιατί στη συντριπτική πλειοψηφία, η σωματική βία που μπορεί να ασκήσει ένας άντρας στη γυναίκα, μπορεί να της προκαλέσει όντως τραυματισμό. Η σωματική βία που θα ασκήσει μια γυναίκα, εκλαμβάνεται περισσότερο ως προσβολή και όχι ως κάτι επικίνδυνο για την ακεραιότητα του ανδρός. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε σχέσεις και όχι σε περιπτώσεις επιβίωσης, που συζητιούνται σε άλλα θέματα.
αν ο αντρας επιτρεψει το αθωο χατουκι, συντομα θα αντιμετωπισει τον πλαστη, το τηγανι και το σιδερο. φυσικα κια μπορει μια γυναικα να ασκησει αληθινη βια σε εναν αντρα, αν αυτος δεν αντιδρα.
Ε ναι, αν μια γυναίκα θεωρεί ότι αυτή μπορεί να βαράει όταν εκνευρίζεται αλλά ο άντρας δεν πρέπει να τη βαράει γιατί είναι άνανδρο, τι να πω; Ότι είναι χαζή; Είναι.

Αλλά το ίδιο χαζός είναι κι ένας άντρας που θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να επιβάλλει τη γνώμη του ή να εκφράζει το θυμό του με ξύλο. Και το αναφέρω γιατί υπάρχουν ακόμη κάποιοι που θεωρούν ότι έχουν δικαίωμα να δείρουν τη γυναίκα τους αν τους δυσαρεστήσει, επειδή απλώς είναι γυναίκα τους. Ισλάμ φάση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19134
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Ιουν 2021, 16:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2021, 16:18
Και το αναφέρω γιατί υπάρχουν ακόμη κάποιοι που θεωρούν ότι έχουν δικαίωμα να δείρουν τη γυναίκα τους αν τους δυσαρεστήσει, επειδή απλώς είναι γυναίκα τους. Ισλάμ φάση.
Αν οι γυναίκες τους το αποδέχονται αυτό γιατί έχουν έστω αυτή την νοοτροπία ότι ο δυναμικός άνδρας πρέπει να γ-μα και να δέρνει, σε εμάς τους υπόλοιπους τι λόγος πέφτει;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19134
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Ιουν 2021, 16:30

Κατά την γνώμη μου ή ισότητα των δύο φύλων αφορά όλα τα υπόλοιπα θέματα πχ εργασιακά νομικά κλπ αλλά όχι θέματα που αφορούν την προσωπική ερωτική σχέση ενός ζευγαριού
Εκεί τα ζητήματα της σχέσης τους τα λύνουν από μόνοι τους

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Ιουν 2021, 16:41

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Ιουν 2021, 12:14
Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 09:34
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:59
Η πιο συχνή βία στην ελληνική κοινωνία είναι από μανάδες σε παιδιά. FIGHT ME.
στεκομαι διπλα σου με υψωμενες γροθιες. bring it on.
Έχω πετύχει αρκετές μανάδες στο δρόμο να ουρλιάζουν σαν υστερικες σε κάποιο παιδάκι, και ποτέ των ποτων κάτι αντίστοιχο με έναν πατέρα. Ο πατέρας αντε να πάρει σηκωτο κάποιο παιδάκι που κάνει βλακειες κ βλέπεις μια ηρεμία όσο αυτό χτυπιέται κ ουρλιάζει στην αγκαλιά του. Περισσότερο λυπάσαι τον πατέρα παρα το παιδι. Οι μανάδες κάνουν σαν τρελές, αν έβλεπε ο κόσμος κάτι αντίστοιχο από πατέρα θα του ζήταγε το λόγο εύκολα.
Ναι γιατί συνήθως ο πατέρας αράζει σε μια καρέκλα με την καφεδαρα του και χαζεύει τους περαστικούς. Που και που ασχολείται και με τη μάνα που φωνάζει στο παιδί.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9968
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Ιουν 2021, 16:41

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών