Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Ιούλ 2021, 16:16

Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:11
η αντίληψη ότι οι άντρες πρέπει να καθαρίζουν για τις γυναίκες είναι πατριαρχική αντίληψη
σήμερα που ξέρουμε πως οι γυναίκες δεν είναι αδύναμες, μπορούν να καθαρίζουν μόνες τους
Μπορεί να μη μπορούν βρε. Αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να βοηθήσεις επειδή είσαι άντρας.
ολα τα μπορουν
μην υποκυπτεις στην προπαγανδα των φαλλοκρατων
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 26 Ιούλ 2021, 16:21

Αγις έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:16
Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:11
η αντίληψη ότι οι άντρες πρέπει να καθαρίζουν για τις γυναίκες είναι πατριαρχική αντίληψη
σήμερα που ξέρουμε πως οι γυναίκες δεν είναι αδύναμες, μπορούν να καθαρίζουν μόνες τους
Μπορεί να μη μπορούν βρε. Αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να βοηθήσεις επειδή είσαι άντρας.
ολα τα μπορουν
μην υποκυπτεις στην προπαγανδα των φαλλοκρατων
Όχι δεν τα μπορούν όλα. Ούτε το ισχυρίστηκε κάνεις αυτό. Κάποια κάποιες τα μπορούν, καποιες όχι όπως αντίστοιχα και οι άντρες. Ανθρώπινα είναι αυτά.
Αλλά το παραμυθάκι ο άντρας ο προστάτης κτλ πρέπει να τελειώνει. Δεσμεύει και εσάς και εμάς. Οποιος θέλει και μπορεί ανθρώπινα, βοηθάει. Διαφωνείς;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 26 Ιούλ 2021, 16:29

Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:21
Αγις έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:16
Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:14


Μπορεί να μη μπορούν βρε. Αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να βοηθήσεις επειδή είσαι άντρας.
ολα τα μπορουν
μην υποκυπτεις στην προπαγανδα των φαλλοκρατων
Όχι δεν τα μπορούν όλα. Ούτε το ισχυρίστηκε κάνεις αυτό. Κάποια κάποιες τα μπορούν, καποιες όχι όπως αντίστοιχα και οι άντρες. Ανθρώπινα είναι αυτά.
Αλλά το παραμυθάκι ο άντρας ο προστάτης κτλ πρέπει να τελειώνει. Δεσμεύει και εσάς και εμάς. Οποιος θέλει και μπορεί ανθρώπινα, βοηθάει. Διαφωνείς;
συμφωνω απολυτα - κ προστατες δεν υπαρχουν- ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ - εχουμε ισοτητα κ ελευθερια
φυσικα κ ΔΕΝ βοηθαω - Η Μανουλα :hebit: δεν με εφερε στον κοσμο να κανω τον υπηρετη σας ουτε να τσιμπαω σε ''ανθρωπινα''' κλπ παπαριες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 26 Ιούλ 2021, 16:51

Αγις έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:29
Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:21
Αγις έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:16


ολα τα μπορουν
μην υποκυπτεις στην προπαγανδα των φαλλοκρατων
Όχι δεν τα μπορούν όλα. Ούτε το ισχυρίστηκε κάνεις αυτό. Κάποια κάποιες τα μπορούν, καποιες όχι όπως αντίστοιχα και οι άντρες. Ανθρώπινα είναι αυτά.
Αλλά το παραμυθάκι ο άντρας ο προστάτης κτλ πρέπει να τελειώνει. Δεσμεύει και εσάς και εμάς. Οποιος θέλει και μπορεί ανθρώπινα, βοηθάει. Διαφωνείς;
συμφωνω απολυτα - κ προστατες δεν υπαρχουν- ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ - εχουμε ισοτητα κ ελευθερια
φυσικα κ ΔΕΝ βοηθαω - Η Μανουλα :hebit: δεν με εφερε στον κοσμο να κανω τον υπηρετη σας ουτε να τσιμπαω σε ''ανθρωπινα''' κλπ παπαριες
Αυτό είναι δικό σου θέμα, αν θα βοηθήσεις έναν συνάνθρωπο (είτε άντρα είτε γυναικα) ή όχι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιούλ 2021, 09:16

Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:48


Μα το θέμα του νήματος αυτό είναι. Άντρες προστάτες γυναικών. Τι όπως κάνω πάντα κτλ κτλ;
Ξαναλέω δεν είναι υποχρέωση. Είναι προσωπική υπόθεση καθενός αν θα βοηθήσει ή όχι.
Από ότι είδες και ο νηματοθέτης και τόσοι άντρες από κάτω έγραψαν αυτό που λέω εγώ. Μήπως να το ξαναδείς να αναθεωρήσεις;
δεν μπορω να πω οτι με απασχολει ιδιεταιρα τι γραφουν οι περισσοτεροι κλπ.

λεω οτι δυνατοι, προστατες αδυνατων, πρεπει να υπαρχουν. ενα υποσυνολο αυτων θα ειναι και ανδρες προστατες γυναικων.

φυσικα δεν ειναι υποχρεωση ολων, σε ολες τις καταστασεις. γενικος κανονας ειναι, καθε περιπτωση εξεταζεται διαφορετικα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιούλ 2021, 09:29

Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:11
η αντίληψη ότι οι άντρες πρέπει να καθαρίζουν για τις γυναίκες είναι πατριαρχική αντίληψη
σήμερα που ξέρουμε πως οι γυναίκες δεν είναι αδύναμες, μπορούν να καθαρίζουν μόνες τους
Μπορεί να μη μπορούν βρε. Αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να βοηθήσεις επειδή είσαι άντρας.
εισαι υποχρεωμενος να βοηθησεις επειδη εισαι ανθρωπος. αν μπορεις, και οπως, οσο μπορεις.

μην το βλεπετε σαν ταινια δρασης, οπου πλακωνει καποιος στο ξυλο καποιον αλλο. οι περισσοτεροι που σηκωνουν χερι σε αδυναμους, ειναι θρασυδειλοι, και δεν αρπαζονται ποτε με ισο, η ανωτερο. στο 90% των περιπτωσεων, και μονο η παρουσια καποιου, σταματα την κακοποιηση.

ε, αν μπορεις να σταματησεις το κακο, απλως πουλωντας μουρη, χωρις καν να σηκωσεις χερι, κρινω οτι πρεπει να το κανεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 27 Ιούλ 2021, 09:33

Εξήγησε κανείς στον ΟΡ ότι η γκόμενα πιθανότατα να λέει μαλακίες και ότι πιθανότατα αυτή ήταν που βασάνιζε τον τύπο, για τον οποίο γνώριζε πολύ καλά εξ αρχής πως έχει προβλήματα και τον διάλεξε ακριβώς γι' αυτό, δηλαδή γιατί τον θεωρούσε ευάλωτο και εύκολα χειραγωγήσιμο λόγω πρέζας, και ότι τώρα ρίχνει δίχτυα πετώντας του λάσπη και παριστάνοντας το θύμα για να κερδίσει συμπάθεια, κάτι που λογικά κάνει συστηματικά, ή είμαι ο πρώτος; Ειδικά εκεί που λέει "εσένα σκέφτηκα" (άλλο ψέμα) βγάζει μάτι. Είμαι σίγουρος πως το ίδιο θα έχει πει σε άλλους 50.
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιούλ 2021, 09:38

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 09:16
Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:48


Μα το θέμα του νήματος αυτό είναι. Άντρες προστάτες γυναικών. Τι όπως κάνω πάντα κτλ κτλ;
Ξαναλέω δεν είναι υποχρέωση. Είναι προσωπική υπόθεση καθενός αν θα βοηθήσει ή όχι.
Από ότι είδες και ο νηματοθέτης και τόσοι άντρες από κάτω έγραψαν αυτό που λέω εγώ. Μήπως να το ξαναδείς να αναθεωρήσεις;
δεν μπορω να πω οτι με απασχολει ιδιεταιρα τι γραφουν οι περισσοτεροι κλπ.

λεω οτι δυνατοι, προστατες αδυνατων, πρεπει να υπαρχουν. ενα υποσυνολο αυτων θα ειναι και ανδρες προστατες γυναικων.

φυσικα δεν ειναι υποχρεωση ολων, σε ολες τις καταστασεις. γενικος κανονας ειναι, καθε περιπτωση εξεταζεται διαφορετικα.
Δεν υπάρχουν προστάτες, υπάρχουν άνθρωποι που είτε θέλουν να βοηθήσουν είτε όχι, αυτό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιούλ 2021, 09:40

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 09:29
Naida έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 16:11
η αντίληψη ότι οι άντρες πρέπει να καθαρίζουν για τις γυναίκες είναι πατριαρχική αντίληψη
σήμερα που ξέρουμε πως οι γυναίκες δεν είναι αδύναμες, μπορούν να καθαρίζουν μόνες τους
Μπορεί να μη μπορούν βρε. Αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να βοηθήσεις επειδή είσαι άντρας.
εισαι υποχρεωμενος να βοηθησεις επειδη εισαι ανθρωπος. αν μπορεις, και οπως, οσο μπορεις.

μην το βλεπετε σαν ταινια δρασης, οπου πλακωνει καποιος στο ξυλο καποιον αλλο. οι περισσοτεροι που σηκωνουν χερι σε αδυναμους, ειναι θρασυδειλοι, και δεν αρπαζονται ποτε με ισο, η ανωτερο. στο 90% των περιπτωσεων, και μονο η παρουσια καποιου, σταματα την κακοποιηση.

ε, αν μπορεις να σταματησεις το κακο, απλως πουλωντας μουρη, χωρις καν να σηκωσεις χερι, κρινω οτι πρεπει να το κανεις.
Εγώ μαζί σου είμαι. Και εγώ αυτή τη λογική έχω, να βοηθήσω. Αλλά άλλο αυτό, άλλο να είναι υποχρεωμένος ο άλλος να βοηθήσει επειδή είναι άντρας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 27 Ιούλ 2021, 09:41

Ας υποθέσουμε ότι η ιστορία είναι αληθινή.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Ιούλ 2021, 10:05

Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 09:40


Εγώ μαζί σου είμαι. Και εγώ αυτή τη λογική έχω, να βοηθήσω. Αλλά άλλο αυτό, άλλο να είναι υποχρεωμένος ο άλλος να βοηθήσει επειδή είναι άντρας ανθρωπος.
πρεπει να το εγραψα 10 φορες, ειναι αδιαφορο το φυλο. κι ομως, επιμενεις να ξεχωριζεις τα φυλα.

δηλαδη λεμε το ιδιο, συμφωνουμε, αλλα δεν σου αρεσει και ψαχνεις τροπο να διαφωνησεις επειδη ειμαι αντρας, αρα κατι θα λεω λαθος. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Ιούλ 2021, 10:33

Ασέβαστος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 10:05
Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 09:40


Εγώ μαζί σου είμαι. Και εγώ αυτή τη λογική έχω, να βοηθήσω. Αλλά άλλο αυτό, άλλο να είναι υποχρεωμένος ο άλλος να βοηθήσει επειδή είναι άντρας ανθρωπος.
πρεπει να το εγραψα 10 φορες, ειναι αδιαφορο το φυλο. κι ομως, επιμενεις να ξεχωριζεις τα φυλα.

δηλαδη λεμε το ιδιο, συμφωνουμε, αλλα δεν σου αρεσει και ψαχνεις τροπο να διαφωνησεις επειδη ειμαι αντρας, αρα κατι θα λεω λαθος. :102:
Μα το νήμα στους άντρες αναφέρεται ρε λεβέντη μου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12698
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 27 Ιούλ 2021, 10:39

Kolovrat έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 09:33
Εξήγησε κανείς στον ΟΡ ότι η γκόμενα πιθανότατα να λέει μαλακίες και ότι πιθανότατα αυτή ήταν που βασάνιζε τον τύπο, για τον οποίο γνώριζε πολύ καλά εξ αρχής πως έχει προβλήματα και τον διάλεξε ακριβώς γι' αυτό, δηλαδή γιατί τον θεωρούσε ευάλωτο και εύκολα χειραγωγήσιμο λόγω πρέζας, και ότι τώρα ρίχνει δίχτυα πετώντας του λάσπη και παριστάνοντας το θύμα για να κερδίσει συμπάθεια, κάτι που λογικά κάνει συστηματικά, ή είμαι ο πρώτος; Ειδικά εκεί που λέει "εσένα σκέφτηκα" (άλλο ψέμα) βγάζει μάτι. Είμαι σίγουρος πως το ίδιο θα έχει πει σε άλλους 50.
Διάνοια, όχι αστεία. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 27 Ιούλ 2021, 11:04

Βλήμα έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:19
Τι φάση όταν παίζει κίνδυνος να καλούμαστε να 'ξηγηθούμε; Δηλαδή 'ντάξ' την αγαπώ (φιλικά) αλλά αν ήταν να διαλέξω ποιος από τους δυο μας θα επιβιώσει... ας πούμε ότι ο αγαπημένος μου άνθρωπος είμαι εγώ. 2000 βιβλία έχω, τα περισσότερα διαβασμένα, πόσο χρόνο να έχω αφιερώσει σε τακτικές μάχης; Μου ήρθαν στο μυαλό συνεντεύξεις θυμάτων βιασμού σε φεμινιστικά περιοδικά (τρεις- τέσσερις έχω διαβάσει) που έλεγαν ότι πέρασαν χ άνδρες (όχι άνθρωποι, άνδρες) από την σκηνή του εγκλήματος και δεν αντέδρασε κανείς. Μου ήρθε στο μυαλό η σκηνή του βιασμού από το "μη αναστρέψιμος" που όταν φαίνεται ότι θα γίνει κάτι κακό φαίνεται από πίσω ένας περαστικός που βλέπει τα δύσκολα και σηκώνεται και φεύγει. Τι σκατά καλούμαστε να κάνουμε στην τελική; Οφείλουμε δηλαδή να αντιλαμβανόμαστε τους εαυτούς μας ως αναλώσιμους;
Βλήμα, το phorum απασχολούν τα εξής ερωτήματα:
α) ποια ήταν τα κίνητρα της φίλης να σου ζητήσει αναδρομικά βοήθεια ή έστω να αναφέρει οτι απο όλες τις πιθανές λύσεις, ήσουν ο πρώτος υποψήφιος να ζητήσει βοήθεια αν ήσουν διαθέσιμος ?
Θα βοηθούσε να περιγράψεις τη σωματική διάπλαση σου (καθότι εδώ μπορούμε να διαπιστώσουμε μόνο την πνευματική σου) για το σχηματισμό υποθέσεων?

β) απο την πλευρά του θεατή ή και του αποδέκτη του αιτήματος, αν πρέπει να περέχεται βοήθεια σε καταστάσεις κινδυνου και τι είδους βοήθεια, και αν η βοήθεια αυτή είναι έμφυλη και τι υποδηλώνει για τις σχέσεις των φύλων?
αρκετά μεγάλο κεφάλαιο μελέτης.

το ερώτημα έχει και υποκεφάλαιο, το bystander emergency intervention, πως και γιατί δεν παρέχουν βοήθεια οι παιστάμενοι.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bystander_effect
Σηκώνει πάντως και training

Step UP! Bystander Intervention teaches five basic steps:
Notice the event
Interpret the situation as a problem
Assume personal responsibility
Know how to help
Step up!
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Ιούλ 2021, 10:39

dna replication έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 11:04
Βλήμα, το phorum απασχολούν τα εξής ερωτήματα:
α) ποια ήταν τα κίνητρα της φίλης να σου ζητήσει αναδρομικά βοήθεια ή έστω να αναφέρει οτι απο όλες τις πιθανές λύσεις, ήσουν ο πρώτος υποψήφιος να ζητήσει βοήθεια αν ήσουν διαθέσιμος ?

Θα βοηθούσε να περιγράψεις τη σωματική διάπλαση σου (καθότι εδώ μπορούμε να διαπιστώσουμε μόνο την πνευματική σου) για το σχηματισμό υποθέσεων?
Έχουμε συνυπάρξει σε παρέα που υπήρχε μεταξύ μας πολλή αλληλεγγύη, αλλά αυτή η παρέα έχει διαλυθεί καιρό. Η σωματική μου διάπλαση δεν εμπνέει να στηριχτείς απάνω μου σε περιπτώσεις που απαιτούν δύναμη.
dna replication έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 11:04
β) απο την πλευρά του θεατή ή και του αποδέκτη του αιτήματος, αν πρέπει να περέχεται βοήθεια σε καταστάσεις κινδυνου και τι είδους βοήθεια, και αν η βοήθεια αυτή είναι έμφυλη και τι υποδηλώνει για τις σχέσεις των φύλων?
αρκετά μεγάλο κεφάλαιο μελέτης.

το ερώτημα έχει και υποκεφάλαιο, το bystander emergency intervention, πως και γιατί δεν παρέχουν βοήθεια οι παιστάμενοι.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bystander_effect
Σηκώνει πάντως και training

Step UP! Bystander Intervention teaches five basic steps:
Notice the event
Interpret the situation as a problem
Assume personal responsibility
Know how to help
Step up!
Η πιο ολοκληρωμένη απάντηση.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών