Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25169
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 23 Ιούλ 2021, 21:57

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:36
Κανόνας
Όταν παίζουν ξύλο ένας άνδρας και μία γυναίκα, οι οποίοι είναι ζευγάρι , ΔΕΝ μπαίνουμε ποτέ ενδιάμεσα
Εκτός εάν μπορούμε να τους σαπακιασουμε και τους δύο με άνεση και χωρίς τύψεις
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23191
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Ιούλ 2021, 21:59

Beria έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:36
Κανόνας
Όταν παίζουν ξύλο ένας άνδρας και μία γυναίκα, οι οποίοι είναι ζευγάρι , ΔΕΝ μπαίνουμε ποτέ ενδιάμεσα
Εκτός εάν μπορούμε να τους σαπακιασουμε και τους δύο με άνεση και χωρίς τύψεις
:+1:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Ιούλ 2021, 22:01

Καλα εμένα μου έχει τύχει δυο φορές κοπέλα να κάνει τσαμπουκά σε άντρες και μετά αυτοί να στρέφονται εναντίον μου ενω η κοπέλα κάνει την πάπια.
Οι γυναίκες δεν συνειδητοποιούν ότι αν είσαι άντρας αυτές οι μαγκιές μπορεί όντως να καταλήξουν άσχημα.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19158
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιούλ 2021, 22:34

Beria έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:36
Κανόνας
Όταν παίζουν ξύλο ένας άνδρας και μία γυναίκα, οι οποίοι είναι ζευγάρι , ΔΕΝ μπαίνουμε ποτέ ενδιάμεσα
Εκτός εάν μπορούμε να τους σαπακιασουμε και τους δύο με άνεση και χωρίς τύψεις
Και στο τέλος θα βρεθείς κατηγορούμενος, με κυριότερο μάρτυρα κατηγορίας την γυναίκα που πηγές να προστατέψεις ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19158
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιούλ 2021, 22:37

AlienWay έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:59
Beria έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 21:36
Κανόνας
Όταν παίζουν ξύλο ένας άνδρας και μία γυναίκα, οι οποίοι είναι ζευγάρι , ΔΕΝ μπαίνουμε ποτέ ενδιάμεσα
Εκτός εάν μπορούμε να τους σαπακιασουμε και τους δύο με άνεση και χωρίς τύψεις
:+1:
Φίλος μου δάσκαλος καράτε που είχε σχολή κοντά στην Ομόνοια
Είχε δει στον δρόμο έναν άνδρα να δέρνει άγρια μία γυναίκα
Πήγε να επέμβει και ακούει την γυναίκα να τον βρίζει άγρια λέγοντας
ΤΙ ΘΕΣ ΡΕ ΜΑΛΆΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΎΕΣΑΙ, ΕΊΝΑΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ !!!!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19158
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιούλ 2021, 22:40

Τελικά το να είμαστε εμείς οι άνδρες ιππότες είναι πολύ πατριαρχική νοοτροπία :roll:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19645
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιούλ 2021, 22:49

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 22:40
Τελικά το να είμαστε εμείς οι άνδρες ιππότες είναι πολύ πατριαρχική νοοτροπία :roll:
Φυσικά και είναι. Προστατεύεις μόνο την σύντροφό σου ή την φίλη σου αν αυτό είναι δικαιολογημένο.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιούλ 2021, 22:50

Naida έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:52
Νομίζω κακώς της είπες να υπολογίζει σε σένα από την στιγμή που δεν είσαι άτομο που θα τρέξεις σε μια τέτοια ανάγκη. Μπορείς να της πεις μέχρι ποιο σημείο μπορείς να σταθείς δίπλα της και αυτό το σημείο το ορίζεις εσύ. Και δεν έχει να κάνει ότι είσαι άντρας. Έχει να κάνει με τα όρια που βάζεις σαν άτομο.
Αγις έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:54
''Γυναικα εν κινδυνω''
κλασσικη παγιδα - καταστροφη αντρων
να ρωτησω ;
τπτ δεν σας μαθαινουν οι δικοι σας για το πως λειτουργουν αι γυναικαι ;
Μένει Αθήνα, μένω Μυτιλήνη, είχαμε να τα πούμε τέσσερα χρόνια και μάλλον πριν τα ξαναπούμε θα περάσουν άλλα τόσα. Η υπόσχεση ήταν ανέξοδη και χρειαζόταν να την ακούσει.

Αλλά μείνατε στην αφορμή και χάσατε τον προβληματισμό. Ας το θέσω πιο γενικά (αν κι ήδη το έχω κάνει από ην πρώτη ανάρτηση). Το ότι είμαστε άνδρες μας φορτώνει ευθύνες; Το ότι πάμε στον στρατό να πολεμήσουμε μας καθιστά αναλώσιμους; Έστω ότι δίπλα μας γίνεται ένας βιασμός. Εγώ ας πούμε θα φρόντιζα να βρεθώ σε απόσταση που αν ο βιαστής άρχιζε να με κυνηγά δεν θα μπορούσε να με πιάσει, θα του φώναζα από μακριά "επ, σε βλέπω, παίρνω τους μπάτσους" μπας και φύγει κι ύστερα θα έπαιρνα όντως τους μπάτσους. Τιποτα δηλαδή που δεν θα μπορούσε να κάνει μια γυναίκα. Το ότι γεννήθηκα με αρχίδια με κάνει να φέρω κάποια ευθύνη περισσότερη; Αν έμενα εκεί θα ήμουν ανεύθυνος;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19158
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιούλ 2021, 22:55

Βλήμα έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 22:50
Naida έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:52
Νομίζω κακώς της είπες να υπολογίζει σε σένα από την στιγμή που δεν είσαι άτομο που θα τρέξεις σε μια τέτοια ανάγκη. Μπορείς να της πεις μέχρι ποιο σημείο μπορείς να σταθείς δίπλα της και αυτό το σημείο το ορίζεις εσύ. Και δεν έχει να κάνει ότι είσαι άντρας. Έχει να κάνει με τα όρια που βάζεις σαν άτομο.
Αγις έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:54
''Γυναικα εν κινδυνω''
κλασσικη παγιδα - καταστροφη αντρων
να ρωτησω ;
τπτ δεν σας μαθαινουν οι δικοι σας για το πως λειτουργουν αι γυναικαι ;
Μένει Αθήνα, μένω Μυτιλήνη, είχαμε να τα πούμε τέσσερα χρόνια και μάλλον πριν τα ξαναπούμε θα περάσουν άλλα τόσα. Η υπόσχεση ήταν ανέξοδη και χρειαζόταν να την ακούσει.

Αλλά μείνατε στην αφορμή και χάσατε τον προβληματισμό. Ας το θέσω πιο γενικά (αν κι ήδη το έχω κάνει από ην πρώτη ανάρτηση). Το ότι είμαστε άνδρες μας φορτώνει ευθύνες; Το ότι πάμε στον στρατό να πολεμήσουμε μας καθιστά αναλώσιμους; Έστω ότι δίπλα μας γίνεται ένας βιασμός. Εγώ ας πούμε θα φρόντιζα να βρεθώ σε απόσταση που αν ο βιαστής άρχιζε να με κυνηγά δεν θα μπορούσε να με πιάσει, θα του φώναζα από μακριά "επ, σε βλέπω, παίρνω τους μπάτσους" μπας και φύγει κι ύστερα θα έπαιρνα όντως τους μπάτσους. Τιποτα δηλαδή που δεν θα μπορούσε να κάνει μια γυναίκα. Το ότι γεννήθηκα με αρχίδια με κάνει να φέρω κάποια ευθύνη περισσότερη; Αν έμενα εκεί θα ήμουν ανεύθυνος;
Το να είσαι προστατευτικός ή ιπποτικός στο γυναικείο φύλο είναι πατριαρχική νοοτροπία και συμπεριφορα !!! :003:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19645
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιούλ 2021, 22:56

Βλήμα έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 22:50
Μένει Αθήνα, μένω Μυτιλήνη, είχαμε να τα πούμε τέσσερα χρόνια και μάλλον πριν τα ξαναπούμε θα περάσουν άλλα τόσα. Η υπόσχεση ήταν ανέξοδη και χρειαζόταν να την ακούσει.

Αλλά μείνατε στην αφορμή και χάσατε τον προβληματισμό. Ας το θέσω πιο γενικά (αν κι ήδη το έχω κάνει από ην πρώτη ανάρτηση). Το ότι είμαστε άνδρες μας φορτώνει ευθύνες; Το ότι πάμε στον στρατό να πολεμήσουμε μας καθιστά αναλώσιμους; Έστω ότι δίπλα μας γίνεται ένας βιασμός. Εγώ ας πούμε θα φρόντιζα να βρεθώ σε απόσταση που αν ο βιαστής άρχιζε να με κυνηγά δεν θα μπορούσε να με πιάσει, θα του φώναζα από μακριά "επ, σε βλέπω, παίρνω τους μπάτσους" μπας και φύγει κι ύστερα θα έπαιρνα όντως τους μπάτσους. Τιποτα δηλαδή που δεν θα μπορούσε να κάνει μια γυναίκα. Το ότι γεννήθηκα με αρχίδια με κάνει να φέρω κάποια ευθύνη περισσότερη; Αν έμενα εκεί θα ήμουν ανεύθυνος;
Σου βγάζω το καπέλο για την ειλικρίνειά σου. Οι περισσότεροι θα προσπαθούσαν να το παίξουν 'γαμάουα' γεμίζοντας την οθόνη τους με 'θα'.

'Εγώ δεν θα τον άφηνα'
'Εγώ θα έκανα'
'Εγώ θα έρανα'
'Ας ήμουν εγώ εκεί και θα έβλεπε'

Όποιος ειν' εξω απ' τον χορό...

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 23 Ιούλ 2021, 23:02

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 22:55

Το να είσαι προστατευτικός ή ιπποτικός στο γυναικείο φύλο είναι πατριαρχική νοοτροπία και συμπεριφορα !!! :003:
Δεν ξερω αν κανεις πλακα, αλλα το ακουσα αυτο τις προαλες, λεει οτι "αν ενας αντρας ειναι προστατευτικος σε μια γυναικα το κανει για να εχει εξουσια πανω της"

wtf?

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19158
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Ιούλ 2021, 23:06

Blackdog έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 23:02
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 22:55

Το να είσαι προστατευτικός ή ιπποτικός στο γυναικείο φύλο είναι πατριαρχική νοοτροπία και συμπεριφορα !!! :003:
Δεν ξερω αν κανεις πλακα, αλλα το ακουσα αυτο τις προαλες, λεει οτι "αν ενας αντρας ειναι προστατευτικος σε μια γυναικα το κανει για να εχει εξουσια πανω της"

wtf?
Ισχύει αυτό πάντως
Όταν προστατευτούμε κάτι το εξουσιάζουμε ..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70000
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιούλ 2021, 23:15

Βλήμα έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 20:19
Παλιά (δεν έχουμε μιλήσει τέσσερα χρόνια, τόσο παλιά) φίλη, είχε έρθει πρόσφατα Μυτιλήνη να με επισκεφτεί. Μ' είχε καλέσει και στον γάμο της. Ο (πρώην) άντρας της είναι γομάρι, δεν τον έχω για κανέναν λόγο.

Μου έλεγε λοιπόν τι τράβηξε από αυτόν. Σε περίληψη: "Με απομόνωσε, ήταν στην πρέζα, μου έτρωγε τα χρήματα, δεν είχα να μεγαλώσω το παιδί μας, τον παράτησα, κάποια στιγμή τα πήρε κρανίο, ήρθε σπίτι, απείλησε πως θα με σκοτώσει, έσπασε την πόρτα, παρά λίγο κατάφερα να μαζέψω το παιδί και να σηκωθώ να φύγω από την σκάλα υπηρεσίας. Δυστυχώς δεν ήσουν κοντά να σε πάρω να καθαρίσεις". Είπα μια εξυπνάδα αστειευόμενος και διευκρίνισε "αλήθεια μαλάκα, σε σκέφτηκα, δεν είχα να απευθυνθώ σε κανέναν". Της είπα κάτι μαλακίες του στιλ "μπορείς να στηρίζεσαι πάνω μου" αλλά ΑΝ ήμουν ειλικρινής θα απαντούσα "και τι νομίζεις ότι θα έκανα; Τους μπάτσους θα έπαιρνα. Θα μπορούσες να τους πάρεις εσύ κατευθείαν να γλυτώσεις χρόνο".

Τι φάση όταν παίζει κίνδυνος να καλούμαστε να 'ξηγηθούμε; Δηλαδή 'ντάξ' την αγαπώ (φιλικά) αλλά αν ήταν να διαλέξω ποιος από τους δυο μας θα επιβιώσει... ας πούμε ότι ο αγαπημένος μου άνθρωπος είμαι εγώ. 2000 βιβλία έχω, τα περισσότερα διαβασμένα, πόσο χρόνο να έχω αφιερώσει σε τακτικές μάχης; Μου ήρθαν στο μυαλό συνεντεύξεις θυμάτων βιασμού σε φεμινιστικά περιοδικά (τρεις- τέσσερις έχω διαβάσει) που έλεγαν ότι πέρασαν χ άνδρες (όχι άνθρωποι, άνδρες) από την σκηνή του εγκλήματος και δεν αντέδρασε κανείς. Μου ήρθε στο μυαλό η σκηνή του βιασμού από το "μη αναστρέψιμος" που όταν φαίνεται ότι θα γίνει κάτι κακό φαίνεται από πίσω ένας περαστικός που βλέπει τα δύσκολα και σηκώνεται και φεύγει. Τι σκατά καλούμαστε να κάνουμε στην τελική; Οφείλουμε δηλαδή να αντιλαμβανόμαστε τους εαυτούς μας ως αναλώσιμους;
Νομίζω μπλέκεις δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. :wink

Την αμιγώς φιλική συμπαράσταση, που -νομίζω ότι- παίζει στη φάση που ανέφερες, με μια γενικότερη αμηχανία διαχείρισης της ερωτικής σου σχέσης με το άλλο φύλο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιούλ 2021, 23:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 23:15
Νομίζω μπλέκεις δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. :wink

Την αμιγώς φιλική συμπαράσταση, που -νομίζω ότι- παίζει στη φάση που ανέφερες, με μια γενικότερη αμηχανία διαχείρισης της ερωτικής σου σχέσης με το άλλο φύλο.
Νομίσματα. Ήμουν ξεκάθαρος.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Οφείλουμε να καθαρίζουμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 23 Ιούλ 2021, 23:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 23:06
Blackdog έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 23:02
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 22:55

Το να είσαι προστατευτικός ή ιπποτικός στο γυναικείο φύλο είναι πατριαρχική νοοτροπία και συμπεριφορα !!! :003:
Δεν ξερω αν κανεις πλακα, αλλα το ακουσα αυτο τις προαλες, λεει οτι "αν ενας αντρας ειναι προστατευτικος σε μια γυναικα το κανει για να εχει εξουσια πανω της"

wtf?
Ισχύει αυτό πάντως
Όταν προστατευτούμε κάτι το εξουσιάζουμε ..
Δεν το εχω

Μπορεις σε παρακαλω να μου το εξηγησεις με δυο λογια;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών