Περί κέρατου

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Περί κέρατου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 18 Αύγ 2021, 00:23

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
18 Αύγ 2021, 00:15
Βλήμα έγραψε:
17 Αύγ 2021, 23:18
Μ' ενοχλεί ότι μ' ενοχλεί ρε μπρο. Δεν γίνεται να μ' ενοχλεί, πώς να το πω;
Να το πεις δογματική θρησκοληψία
Θα το πω "έδωσες την (τραγικά επιφανειακή και κοντόφθαλμη) οπτική σου, μάθε ότι κάποιος κόσμος σε γράφει στον πούτσο του, αποδέξου ότι είσαι πολύ λιγότερο σημαντικός απ' ότι έκανε το λάθος η μανούλα σου να σε κάνει να πιστέψεις, και σταμάτα να επαναλαμβάνεις αυτά που λένε οι παρομοίως με εσένα ανίδεοι μπαρμπάδες στο χωριό σου σα να είναι ευαγγέλιο. Εσύ μέχρι εκεί μπορείς, εγώ θέλω περισσότερο".

Αυτό θα το πω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Περί κέρατου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 18 Αύγ 2021, 00:49

Βλήμα έγραψε:
18 Αύγ 2021, 00:23
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
18 Αύγ 2021, 00:15
Βλήμα έγραψε:
17 Αύγ 2021, 23:18
Μ' ενοχλεί ότι μ' ενοχλεί ρε μπρο. Δεν γίνεται να μ' ενοχλεί, πώς να το πω;
Να το πεις δογματική θρησκοληψία
Θα το πω "έδωσες την (τραγικά επιφανειακή και κοντόφθαλμη) οπτική σου, μάθε ότι κάποιος κόσμος σε γράφει στον πούτσο του, αποδέξου ότι είσαι πολύ λιγότερο σημαντικός απ' ότι έκανε το λάθος η μανούλα σου να σε κάνει να πιστέψεις, και σταμάτα να επαναλαμβάνεις αυτά που λένε οι παρομοίως με εσένα ανίδεοι μπαρμπάδες στο χωριό σου σα να είναι ευαγγέλιο. Εσύ μέχρι εκεί μπορείς, εγώ θέλω περισσότερο".

Αυτό θα το πω.
ok

Εικόνα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Περί κέρατου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Αύγ 2021, 01:05

Βλήμα έγραψε:
17 Αύγ 2021, 00:38
Από πάντα αναρωτιόμουνα γιατί με ενοχλεί τόσο πολύ το κέρατο. Δηλαδή, να πούμε, εκεί μετριέται η σχέση; Ιδίως αν έχει περάσει κάποιος καιρός που είστε μαζί, ξέρεις αν σ' αγαπάει ή όχι, αν θα σου παρασταθεί, αν μπορείς στηρίζεσαι επάνω της όσο θέλει να στηρίζεται επάνω σου.
Σε σχέση που είναι σοβαρή και μακροχρόνια μου φαίνεται τελείως φυσιολογικό να σε ενοχλεί. Αν δηλαδή μιλάμε για σχέση και όχι για 2 ανθρώπους που βρίσκονται περιστασιακά στο κρεβάτι. Με την εξαίρεση των ζευγαριών που έχουν ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι ο καθένας κάνει και ό,τι άλλο θέλει χωρίς δεσμεύσεις*, σχέση γενικά συνεπάγεται κάποια πράγματα και προϋποθέτει και ένα μίνιμουμ εμπιστοσύνης. Δεν μπορεί να είσαι με την άλλη, να κάνεις κοινό πλάνο για τη ζωή σας, να συνυπολογίζεις τον όποιο αντίκτυπο των αποφάσεών σου πάνω της και ξαφνικά να μαθαίνεις ότι εκείνη παίρνει αποφάσεις που δεν τις ξέρεις σαν να μην σε λαμβάνει υπόψη. Θα αισθανθείς ριγμένος, αδικημένος και η αδικία είναι κάτι που μπορεί να το νιώσει ακόμα και ένα βρέφος.
Πέρα από το κέρατο σε μία σοβαρή σχέση (πχ γάμος, οικογένεια) θα μπορούσαν εξίσου να σε ενοχλούν άλλα πράγματα που γίνονται κρυφά. Να μάθεις πχ ότι η γυναίκα σου άλλαξε δουλειά και δεν στο είπε ή ότι άνοιξε έναν λογαριασμό στην τράπεζα χωρίς να ξέρεις τίποτα ή κάτι ακόμα πιο αθώο, ότι ξεκίνησε να μαθαίνει μια νέα γλώσσα χωρίς να στο έχει πει. Αυτομάτως αναρωτιέσαι πόσα άλλα πράγματα μπορεί να μην ξέρεις για το άλλο πρόσωπο και η εμπιστοσύνη πάει περίπατο.
Και μπορεί γενικά να υπάρχει μία αντίληψη ότι τέτοια ζητήματα πρέπει να αντιμετωπίζονται ψύχραιμα και πολιτισμένα ωστόσο μέρος της συμπεριφοράς του ανθρώπου είναι ζωώδες και μία κάποια κτητικότητα και ζήλια αναμενόμενη μεταξύ δύο ανθρώπων που έχουν σχέση.

* Αυτά έχω δει μερικές φορές να δηλώνονται με μεγάλη ευκολία αλλά η πραγματικότητα είναι ότι δεν ελέγχουμε τα αισθήματά μας σε απόλυτο βαθμό που να μπορούμε να είμαστε πάντα συνεπείς με ό,τι έχουμε δηλώσει.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4931
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Περί κέρατου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Αύγ 2021, 14:48

Βλήμα έγραψε:
17 Αύγ 2021, 00:38
Από πάντα αναρωτιόμουνα γιατί με ενοχλεί τόσο πολύ το κέρατο. Δηλαδή, να πούμε, εκεί μετριέται η σχέση; Ιδίως αν έχει περάσει κάποιος καιρός που είστε μαζί, ξέρεις αν σ' αγαπάει ή όχι, αν θα σου παρασταθεί, αν μπορείς στηρίζεσαι επάνω της όσο θέλει να στηρίζεται επάνω σου. Τα διαδικαστικά έχουν λυθεί. Γιατί να με ενοχλεί τόσο πολύ να θέλει να βάλει ένα άλλο χοτ ντογκ στο ψωμάκι της;

Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί περισσότερο είναι η αναίτια επιθετικότητα, αλλά αυτό έχει λογική εξήγηση. Η επιθετικότητα κάνει χειρότερη την ζωή αυτού που την δέχεται κι αυτή που επιτίθεται το ξέρει, παρόλα αυτά την πράττει. Είναι σα να σου λέει "στο μουνί μου το πόσο καλά περνάς, εγώ τραβάω τα ζόρια μου οπότε θα υποφέρεις κι εσύ". Είναι που νοιάζεται περισσότερο για τον εαυτό της απ' όσο της αναγνωρίζω το δικαίωμα, ότι προκειμένου να ξεσπάσει κάνει την δική μου ζωή δύσκολη. Έχει μια βάση ρε παιδί μου το να την απεχθάνομαι. Το να μισώ το κέρατο όμως είναι πολύ κόντρα στην κουλτούρα μου. Δεν θέλω να με επηρεάζει, αλλά με επηρεάζει. Πώς εξηγείται αυτό;

σε ολο το νημα κλωθογυριζεις προσπαθωντας να πεισεις τον εαυτο σου με ανουσιες και ανοητες δικαιολογιες

ορκους σε αιωνια αγαπη, οι ασυμμάζευτες να βρίσκουν ασυμμάζευτους κι οι συμμαζεμένες συμμαζεμένους

τι ειναι η αγαπη μια πρωτοκολλημενη υπευθυνη δηλωση αιωνιας πιστης;

την αγαπη τη χτιζεις τη δημιουργεις και τη ποτιζεις καθε μερα δε την αφηνεις στον αυτοματο πιλοτο ωσπου μια μερα βρισκεσαι εξ απροοπτου ανοιγοντας δρακρυβρεχτα νηματα για κερατα

ή μηπως νομιζεις οτι με το να προσπαθεις να μηδενισεις τον εαυτο σου σε ασημαντο ανυπαρκτο ανθρωπακι με αριστερες αμπελοφιλοσοφιες του κωλου θα νιωσεις καλυτερα;

μετα το πας στο ενστικτο της εξελιξης/επιβιωσης, μαθε λοιπον οτι το μυαλο σου βασει της εξελιξης εκατομμυριων χρονων δεν λειτουργει πλεον με το ερπετικο του τμημα, εφοσον εχεις καλυμμενες τις βασικες αναγκες επιβιωσης, δε ζεις σε σπηλιες με λιονταρια και αρκουδες να σε απειλουν,
τα πραγματικα προβληματα ξεκινουν οταν εχεις λυμενες τις βασικες σου αναγκες :wink

αν νομιζεις οτι ο γαμος και η μονογαμια ειναι μεταβλητες εννοιες που θα ξεπεραστουν, τοτε μπορεις να σκεφτεις οτι σε μερικα χρονια θα εχεις αλτζχαιμερ οποτε θατοχεις ξεχασει :8)

μετα φερνεις στην εξισωση τον Μπραντ Πιτ, δε χρειαζεται εναν ομορφο παιδαρο καλυτερο απο σενα για να πηδηχτει ωστε να χρυσωσεις το χαπι του κερατου, μπορει να το κανει και με τον μπακαλογατο της γειτονιας στα ορθια εφοσον εσυ εισαι πλεον εξω απο τη δικη της εξισωση

το γιατι μπαινει στη διαδικασια να σε κερατωσει το εχεις βρει; σενδιαφερει να μαθεις γιατι σε κερατωνει ή απλα το θεωρεις δεδομενο και θες να απαλυνεις το πονο του κερατου; :lol:

πως προσδιοριζεις τον εαυτο σου ως φιλανθρωπο ουμανιστη αλληλεγγυο αλτρουιστη; αν πραγματι ησουν ολα αυτα τοτε θα ησουν μοναχος ή γιογκι πανω σε καποιο βουνο οποτε αποδεξου την ατελη φυση σου και των συνανθρωπων γυρω σου και ζησε με αυτες αν μπορεις
δεν εξηγουνται ολα με κομμουνιστικα μανιφεστα αυτα ειναι μονο ενα πολυ μικρο υποσυνολο της ανθρωπινης υπαρξης, της ζωης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών