Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Αύγ 2018, 23:39

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Αύγ 2018, 23:29
Έχεις τρομερή επιθετικότητα η οποία δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αλλιώς :roll: . Παρά μόνο οτι έχω δίκιο σε αυτά που λέω. Πραγματικά, δεν σε καταλαβαίνω.
Για ηρέμησε λίγο, και ξαναδιάβασε τί γράφω.
Τι να καταλάβεις ; Το βιολί σου μια ζωή και να σου λένε ολοι ναί οτι κοτσάνα και να πετάς μην ανεβάσεις πιεση και κρατήσεις την αναπνοή σου :003: - ως ευαίσθητο πλάσμα -γυναίκα - που θέλει ειδική μεταχείριση .
Δες το σαν ευκαιρία να στρώσεις χαρακτήρα .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 23:45

Ναι, θα μου στρώσεις εσύ εμένα χαρακτήρα τώρα, εδώ μέσα


Γαληνε, αλήθεια, συγγνώμη
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Αύγ 2018, 23:46

Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:38

τα παιδιά είναι καλά, αλλά θα μεγαλώσουν δυστυχώς χωρίς πατέρα
Kοίτα, το γεγονός ότι φέρεται μαλακισμένα στα παιδιά, κράτα μια πισινή μην είναι παροδικό, διότι αυτή τη στιγμή κι τύπος, φέρεται σαν βιασμένο κανίς. Δεν είναι απίθανο να συνέλθει και να σοβαρευτεί (αναφορικά πάντα με τα παιδιά του).

Επίσης, αντί να τον κατηγορείτε, προτιμότερο είναι να τον εκλογικεύσετε. Μην ξεχνάς ότι και αυτός, βλέποντας να παίρνετε όλοι το μέρος της, ενώ αυτός είναι ο απατημένος της φάσης, βρίσκει πάτημα και σας απομακρύνει όλους, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει λογική ψυχή γύρω του να τον εκλογικεύσει.

Μπορεί να είναι κάποιος μαλάκας, αλλά ο δεσμός με τα παιδιά είναι μεγαλύτερος από τη μαλακία του.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Nameless Ghoul

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 19 Αύγ 2018, 23:54

Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 23:03
και κάτι ακόμα, έγραψα για εξάρτηση

γιατί νομίζω αυτό το λάθος έκανε με τον 1ο σύζυγο, όταν παντρεύτηκε αυτό ήθελε και του το καλλιεργούσε (και οι δύο κέρδιζαν)
όταν όμως χειραφετήθηκε, που βρήκε δουλειά την έκανε

πρώτα ήρθε η αυτονομία της και μετά ο έρωτας

τώρα, όμως που είναι στριμωγμένη οικονομικά, φοβάμαι μήπως κάνει το ίδιο με τον δεύτερο
δηλαδή υπακούσει σε όλα τα θέλω του, γιατί δεν μπορεί αλλιώς

και όχι μόνο αυτό, αυτός θέλει δική του οικογένεια και ένα τρίτο παιδί δεν είναι λύση

τα δύο παιδιά πίσω πρέπει να δεχτούν δύο νέα άτομα στην οικογένεια, τρίτο παιδί (αν έρθει) και τον σύντροφο της
ενώ πρέπει να διαχειριστούν την απουσία του πατέρα

αυτό φοβάμαι περισσότερο. Κι ακόμη, τα παιδιά έχουν πολλές, μα πάρα πολλές ηθικές και υλικές ανάγκες ακόμα
Η φράση στον τίτλο είναι πλεονασμός. Όλες (ΟΛΕΣ) οι σχέσεις μεταξύ δύο ανθρώπων είναι πάντοτε και ανεξαιρέτως σχέσεις εξάρτησης.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Αύγ 2018, 23:56

Από όσα διάβασα εννοεί σχέσεις οικονομικής εξάρτησης.
the end

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 20 Αύγ 2018, 00:06

Πάνας έγραψε:
19 Αύγ 2018, 23:56
Από όσα διάβασα εννοεί σχέσεις οικονομικής εξάρτησης.
Οποιος - οποια δεν θέλει να είναι οικονομικά εξαρτημένος φροντίζει να εργάζεται και να αποταμιεύει - επενδύει .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 20 Αύγ 2018, 00:10

Αγις έγραψε:
20 Αύγ 2018, 00:06
φροντίζει να εργάζεται.
Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι ότι έχεις 10 ώρες τη μέρα λιγότερες ελεύθερες να σκέφτεσαι παπαριές. Η εργασία δεν προσφέρει μόνο οικονομική ανεξαρτησία.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 20 Αύγ 2018, 00:14

Cecily Anne έγραψε:
20 Αύγ 2018, 00:10
Αγις έγραψε:
20 Αύγ 2018, 00:06
φροντίζει να εργάζεται.
Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι ότι έχεις 10 ώρες τη μέρα λιγότερες ελεύθερες να σκέφτεσαι παπαριές. Η εργασία δεν προσφέρει μόνο οικονομική ανεξαρτησία.
Σωστό.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 20 Αύγ 2018, 02:53

Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 23:46
Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:38

τα παιδιά είναι καλά, αλλά θα μεγαλώσουν δυστυχώς χωρίς πατέρα
Kοίτα, το γεγονός ότι φέρεται μαλακισμένα στα παιδιά, κράτα μια πισινή μην είναι παροδικό, διότι αυτή τη στιγμή κι τύπος, φέρεται σαν βιασμένο κανίς. Δεν είναι απίθανο να συνέλθει και να σοβαρευτεί (αναφορικά πάντα με τα παιδιά του).

Επίσης, αντί να τον κατηγορείτε, προτιμότερο είναι να τον εκλογικεύσετε. Μην ξεχνάς ότι και αυτός, βλέποντας να παίρνετε όλοι το μέρος της, ενώ αυτός είναι ο απατημένος της φάσης, βρίσκει πάτημα και σας απομακρύνει όλους, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει λογική ψυχή γύρω του να τον εκλογικεύσει.

Μπορεί να είναι κάποιος μαλάκας, αλλά ο δεσμός με τα παιδιά είναι μεγαλύτερος από τη μαλακία του.
μακάρι να είναι έτσι, αλλά δεν το πιστεύω
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 26 Δεκ 2022, 15:03

Όταν χωρίζεις ενώ έχεις πραγματικά αγαπήσει τον άλλον, κολλάς για ένα διάστημα. Αυτό που λένε πολλοί και πολλές "άμα αγαπάς κάτι άστο να φύγει, άμα γυρίσει είναι δικό σου, άμα όχι, δεν ήταν ποτέ" είναι εύκολο να το δώσεις σαν συμβουλή σε κάποιον που χώρισε πρόσφατα, με κύριο σκοπό να μην τον παίρνει από κάτω τόσο πολύ, όπως και το "υπάρχουν και άλλες πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια".

Όμως, όταν εσύ χωρίσεις, δε το βλέπεις καθόλου έτσι. Περνάς από εκείνα τα 5 στάδια της αποδοχής, τα νέυρα, την κατάθλιψη, την διαπραγμάτευση, κτλπ, και μετά λες "τελικά δίκιο είχε ο φίλος μου που μου το συμβούλευσε αυτό".

Το "τι είναι σωστό" και το "τι μπορείς να κάνεις" πολλές φορές διαφέρουν. Εγώ π.χ είμαι της άποψης οτί άμα 2 άτομα μαλώνουν συνέχεια, είναι καλύτερο να χωρίσουν και να βρει ο καθένας έναν άλλον άνθρωπο που να ταιριάζουν περισσότερο, όμως όταν χώρισα μετά από σχέση 1,5 χρόνου για περίπου αυτόν τον λόγο, μου κακοφάνηκε πάρα πολύ και για 7-8 μήνες είχα "κολλήσει" στην ιδέα του ίσως τελικά γυρίσει πίσω, ίσως θελήσει να ξαναπροσπαθήσει να είμαστε ξανά μαζί. 7-8 μήνες χαμένοι από τη ζωή μου αφού όσο καιρό εγώ την περίμενα και ήλπιζα, αυτή ήταν ήδη σε άλλου την αγκαλιά...
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15474
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 26 Δεκ 2022, 15:08

GreekGuy έγραψε:
26 Δεκ 2022, 15:03
Όταν χωρίζεις ενώ έχεις πραγματικά αγαπήσει τον άλλον, κολλάς για ένα διάστημα. Αυτό που λένε πολλοί και πολλές "άμα αγαπάς κάτι άστο να φύγει, άμα γυρίσει είναι δικό σου, άμα όχι, δεν ήταν ποτέ" είναι εύκολο να το δώσεις σαν συμβουλή σε κάποιον που χώρισε πρόσφατα, με κύριο σκοπό να μην τον παίρνει από κάτω τόσο πολύ, όπως και το "υπάρχουν και άλλες πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια".

Όμως, όταν εσύ χωρίσεις, δε το βλέπεις καθόλου έτσι. Περνάς από εκείνα τα 5 στάδια της αποδοχής, τα νέυρα, την κατάθλιψη, την διαπραγμάτευση, κτλπ, και μετά λες "τελικά δίκιο είχε ο φίλος μου που μου το συμβούλευσε αυτό".

Το "τι είναι σωστό" και το "τι μπορείς να κάνεις" πολλές φορές διαφέρουν. Εγώ π.χ είμαι της άποψης οτί άμα 2 άτομα μαλώνουν συνέχεια, είναι καλύτερο να χωρίσουν και να βρει ο καθένας έναν άλλον άνθρωπο που να ταιριάζουν περισσότερο, όμως όταν χώρισα μετά από σχέση 1,5 χρόνου για περίπου αυτόν τον λόγο, μου κακοφάνηκε πάρα πολύ και για 7-8 μήνες είχα "κολλήσει" στην ιδέα του ίσως τελικά γυρίσει πίσω, ίσως θελήσει να ξαναπροσπαθήσει να είμαστε ξανά μαζί. 7-8 μήνες χαμένοι από τη ζωή μου αφού όσο καιρό εγώ την περίμενα και ήλπιζα, αυτή ήταν ήδη σε άλλου την αγκαλιά...
Τίποτα δεν πάει χαμένο σ'αυτή τη ζωή. Σου έμειναν(ίσως) κάποιες καλές αναμνήσεις μα και σίγουρα ένα πολύ καλό (αν και ακριβό) μάθημα. :g030:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 26 Δεκ 2022, 15:12

aLiCat έγραψε:
26 Δεκ 2022, 15:08
GreekGuy έγραψε:
26 Δεκ 2022, 15:03
Όταν χωρίζεις ενώ έχεις πραγματικά αγαπήσει τον άλλον, κολλάς για ένα διάστημα. Αυτό που λένε πολλοί και πολλές "άμα αγαπάς κάτι άστο να φύγει, άμα γυρίσει είναι δικό σου, άμα όχι, δεν ήταν ποτέ" είναι εύκολο να το δώσεις σαν συμβουλή σε κάποιον που χώρισε πρόσφατα, με κύριο σκοπό να μην τον παίρνει από κάτω τόσο πολύ, όπως και το "υπάρχουν και άλλες πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια".

Όμως, όταν εσύ χωρίσεις, δε το βλέπεις καθόλου έτσι. Περνάς από εκείνα τα 5 στάδια της αποδοχής, τα νέυρα, την κατάθλιψη, την διαπραγμάτευση, κτλπ, και μετά λες "τελικά δίκιο είχε ο φίλος μου που μου το συμβούλευσε αυτό".

Το "τι είναι σωστό" και το "τι μπορείς να κάνεις" πολλές φορές διαφέρουν. Εγώ π.χ είμαι της άποψης οτί άμα 2 άτομα μαλώνουν συνέχεια, είναι καλύτερο να χωρίσουν και να βρει ο καθένας έναν άλλον άνθρωπο που να ταιριάζουν περισσότερο, όμως όταν χώρισα μετά από σχέση 1,5 χρόνου για περίπου αυτόν τον λόγο, μου κακοφάνηκε πάρα πολύ και για 7-8 μήνες είχα "κολλήσει" στην ιδέα του ίσως τελικά γυρίσει πίσω, ίσως θελήσει να ξαναπροσπαθήσει να είμαστε ξανά μαζί. 7-8 μήνες χαμένοι από τη ζωή μου αφού όσο καιρό εγώ την περίμενα και ήλπιζα, αυτή ήταν ήδη σε άλλου την αγκαλιά...
Τίποτα δεν πάει χαμένο σ'αυτή τη ζωή. Σου έμειναν(ίσως) κάποιες καλές αναμνήσεις μα και σίγουρα ένα πολύ καλό (αν και ακριβό) μάθημα. :g030:

7-8 μήνες αν ελπίζεις πως θα γυρίσει κάποιος και δε γυρνάει, σου αφήνει μία καταθλιψούλα.. :102:
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών