Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:35

Έτσι είναι Πάνα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Αύγ 2018, 22:38

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:32
Δεν διαφωνώ οτι τα παιδιά τα σκεπτόμαστε πάνω από όλα.
Επειδή όμως, όσο μεγαλώνω δεν θέλω να κρίνω τόσο αυστηρά και απόλυτα, υπάρχουν και περιπτώσεις να μην αντέχει κάποιος το φρούτο που παντρεύτηκε (πες οτι τον παντρεύτηκε μικρή και άβγαλτη/άμυαλη, παράδειγμα λέω) και να κάνει κινήσεις τέτοιες.
Εκεί, είναι δύσκολο να ρίξεις το ανάθεμα. Εδώ σου λέει οτι ο άλλος έπαιξε ξύλο και απειλές..
Βιαιοπραγίες είναι απαράδεκτες .
Υποθέσεις δεν κάνω για το τι η το γιατί -ολα παίζουν άκρη δεν βγαίνει .
Το γεγονός είναι οτι η κυρία καψουρεύτηκε και διέλυσε την οικογενειά της χωρίς να υπολογίσει κανέναν .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Αύγ 2018, 22:38

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

αφορά στενό συγγενικό πρόσωπο η ιστορία και βοηθάτε να βγάλω κάποια συμπεράσματα
(που έχω βγάλει δηλαδή, αλλά η στενή επαφή με τις καταστάσεις δεν βοηθά να δω τα πράγματα καθαρά και αμερόληπτα)

το ξύλο, οι απειλές κλπ έπεσαν μεταξύ των δύο αντρών (αλλά μαθεύτηκε σε όλους και τα παιδιά το μάθανε, που είδν και άλλα σκηνικά στην συνέχεια...)

ο 1ος εντός γάμου δεν ήταν κακός, ως σύζηγος ή ως πατέρας, αλλά έβαζε πάνω απ όλα την γυναίκα του και μετά όλα τα άλλα. Δεν την κακομεταχειρίζονταν όμως (η σεσιλυ έχει ποιάσει το νόημα για την ψυχοσύνθεση των 3ων)

εξάρτηση για πολλούς λόγους και πάθη
δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες (για ευνόητους λόγους)

τα παιδιά είναι καλά, αλλά θα μεγαλώσουν δυστυχώς χωρίς πατέρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γαληνός την 19 Αύγ 2018, 22:40, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:38

Επίσης, νομίζω οτι άνθρωπος που τρώει πολλή καταπίεση, θέλει πολλά κότσια, θεική βοήθεια, τον Σούπερμαν να τον διασώζει κάθε ημέρα, ωστε να μην καταλήξει πιόνι δηλαδή εξαρτημένος, με αντανακλαστικά φοβικά κτλ. Τί νομίζετε είναι η ανθρώπινη ψυχή? Ρομπότ? Έχει πολλές παραμέτρους
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:41

Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:38
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

αφορά στενό συγγενικό πρόσωπο η ιστορία και βοηθάτε να βγάλω κάποια συμπεράσματα
(που έχω βγάλει δηλαδή, αλλά η στενή επαφή με τις καταστάσεις δεν βοηθά να δω τα πράγματα καθαρά και αμερόληπτα)

το ξύλο, οι απειλές κλπ έπεσαν μεταξύ των δύο αντρών (αλλά μαθεύτηκε σε όλους και από τα παιδιά...)

ο 1ος εντός γάμου δεν ήταν κακός, ως σύζηγος ή ως πατέρας, αλλά έβαζε πάνω απ όλα την γυναίκα του και μετά όλα τα άλλα. Δεν την κακομεταχειρίζονταν όμως (η σεσιλυ έχει ποιάσει το νόημα για την ψυχοσύνθεση των 3ων)

εξάρτηση για πολλούς λόγους και πάθη
δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες (για ευνόητους λόγους)

τα παιδιά είναι καλά, αλλά θα μεγαλώσουν δυστυχώς χωρίς πατέρα
:smt017 τώρα αυτό πες μου πώς ακριβώς το συνδέεις με την σχέση εξάρτησης? την είχε το μπιμπελό μου ξέρω γω που δε θέλω να μου το πειράζει κανένας κι έτσι?
Αυτό αν είναι έτσι, με συγχωρείς, δεν μπορώ να κάνω κρίση γιατί δεν τα ξέρω τα πρόσωπα, αλλά στην ουσία παίζει να είναι μεγάλη μορφή καταδυνάστευσης, ύπουλη ή/και ασυνείδητη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 19 Αύγ 2018, 22:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Αύγ 2018, 22:41

Πάνας έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:35
Ποτέ δεν είναι όλα όπως τα βλέπουμε απ' έξω.
Πάντα υπάρχουν πολλά περισσότερα από πίσω, σοβαρότερα και εμείς να βλέπουμε μόνο τα επιφανειακά.
έτσ ακριβώς
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 19 Αύγ 2018, 22:42

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:38
Επίσης, νομίζω οτι άνθρωπος που τρώει πολλή καταπίεση, θέλει πολλά κότσια, θεική βοήθεια, τον Σούπερμαν να τον διασώζει κάθε ημέρα, ωστε να μην καταλήξει πιόνι δηλαδή εξαρτημένος, με αντανακλαστικά φοβικά κτλ. Τί νομίζετε είναι η ανθρώπινη ψυχή? Ρομπότ? Έχει πολλές παραμέτρους
Μπαίνει στο φόρουμ, την συμβουλεύει η Naida και την κάνει τούρμπο.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 19 Αύγ 2018, 22:43

Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:41
Πάνας έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:35
Ποτέ δεν είναι όλα όπως τα βλέπουμε απ' έξω.
Πάντα υπάρχουν πολλά περισσότερα από πίσω, σοβαρότερα και εμείς να βλέπουμε μόνο τα επιφανειακά.
έτσ ακριβώς
Μόνο που ένας απέξω μπορεί να τα δει πιο καθαρά από ότι τα βλέπει ο καθένας τους.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:43

Γαληνέ, εμένα η αίσθησή μου όμως είναι πως δεν μπορεί κάποιος να θέλει να λέγεται πατέρας και να μην ανταποκρίνεται στις ΑΝΑΓΚΕΣ των παιδιών του.
Αυτό, μου δίνει και στοιχεία για το πόσο "καλός σύζυγος" μπορεί να είναι κάποιος.
Όχι για το πώς τον βλέπει η κοινωνία και η γειτονιά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:44

Μηχανικός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:42
Σουβλίτσα έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:38
Επίσης, νομίζω οτι άνθρωπος που τρώει πολλή καταπίεση, θέλει πολλά κότσια, θεική βοήθεια, τον Σούπερμαν να τον διασώζει κάθε ημέρα, ωστε να μην καταλήξει πιόνι δηλαδή εξαρτημένος, με αντανακλαστικά φοβικά κτλ. Τί νομίζετε είναι η ανθρώπινη ψυχή? Ρομπότ? Έχει πολλές παραμέτρους
Μπαίνει στο φόρουμ, την συμβουλεύει η Naida και την κάνει τούρμπο.
για πες μας και την δική σου συμβουλή
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Αύγ 2018, 22:45

Μηχανικός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:43
Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:41
Πάνας έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:35
Ποτέ δεν είναι όλα όπως τα βλέπουμε απ' έξω.
Πάντα υπάρχουν πολλά περισσότερα από πίσω, σοβαρότερα και εμείς να βλέπουμε μόνο τα επιφανειακά.
έτσ ακριβώς
Μόνο που ένας απέξω μπορεί να τα δει πιο καθαρά από ότι τα βλέπει ο καθένας τους.
Με τα δεδομένα που έχει αυτό νομίζει.. αν ο άλλος έμεινε ανίκανος και ήταν σε θεραπείες;
the end

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Αύγ 2018, 22:49

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:43
Γαληνέ, εμένα η αίσθησή μου όμως είναι πως δεν μπορεί κάποιος να θέλει να λέγεται πατέρας και να μην ανταποκρίνεται στις ΑΝΑΓΚΕΣ των παιδιών του.
Αυτό, μου δίνει και στοιχεία για το πόσο "καλός σύζυγος" μπορεί να είναι κάποιος.
Όχι για το πώς τον βλέπει η κοινωνία και η γειτονιά.
ναι, κι εγώ τον καταδικάζω
δεν ήταν κακός με την έννοια να πίνει, χτυπάει, απατάει κλπ
αλλά δυνάστης (ψυχολογικά) ήταν και της δημιούργησε ψυχολογικά

βέβαια, τον σούταρε και την στήριξα (πριν και μετά) όσο μπορούσα

το θέμα είναι όμως πως οι περισσότεροι του δίνουν δίκιο!!! (η γειτονιά και η κοινωνία!)

άλλο πατέρας άλλο σύντροφος που γράψανε και οι άλλοι πιο πάνω
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Αύγ 2018, 22:50

Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:28
Nostalgia έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:23
Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 17:59
Ο τύπος θα μπορούσε να τη σέρνει στα δικαστήρια να ζητάει επιμέλειες, αν τόσο καιγόταν.
Aυτο με την επιμελεια των παιδιων το λες και ρατσιστικο, για να παρει πατερας την επιμελεια θα πρεπει η μανα να ειναι πρεζονι, αλλιως δεν εχει ελπιδες. Κατα τα αλλα μιλαμε για ισοτητα....
Εγώ είμαι υπέρ τις συνεπιμέλειας ρε. Μαλάκας είμαι; Όχι θα είναι ο άλλος με τη γκόμενα και χαλαρουίτα και θα τραβάω εγώ το μανίκι. Μισά μισά. Ο νέος νόμος που περιέγραφε ο άγις είναι εξαιρετικός.
Είναι εξαιρετικός για μια μειοψηφία που έχει αξιοπρέπεια - αυτοσεβασμό βασίζεται στις δυνάμεις της και δεν παρασιτεί .
Για τις υπόλοιπες η υπάρχουσα αθλια νομική κατάσταση και η γέννηση παιδιών είναι εξασφάλιση και να πάνε να γαμηθούνε όλα κ ολοι.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:54

Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:49
Σουβλίτσα έγραψε:
19 Αύγ 2018, 22:43
Γαληνέ, εμένα η αίσθησή μου όμως είναι πως δεν μπορεί κάποιος να θέλει να λέγεται πατέρας και να μην ανταποκρίνεται στις ΑΝΑΓΚΕΣ των παιδιών του.
Αυτό, μου δίνει και στοιχεία για το πόσο "καλός σύζυγος" μπορεί να είναι κάποιος.
Όχι για το πώς τον βλέπει η κοινωνία και η γειτονιά.
ναι, κι εγώ τον καταδικάζω
δεν ήταν κακός με την έννοια να πίνει, χτυπάει, απατάει κλπ
αλλά δυνάστης (ψυχολογικά) ήταν και της δημιούργησε ψυχολογικά

βέβαια, τον σούταρε και την στήριξα (πριν και μετά) όσο μπορούσα

το θέμα είναι όμως πως οι περισσότεροι του δίνουν δίκιο!!! (η γειτονιά και η κοινωνία!)

άλλο πατέρας άλλο σύντροφος που γράψανε και οι άλλοι πιο πάνω
εμμμ....

να σου πω και τί λέει η Εκκλησία, που πιστεύω εγώ, αν και είναι δύσκολο κι εμένα επίσης μου γυρνάει το μάτι:
κάνεις υπομονή
χρειάζεται και μεγάλη πίστη βέβαια και σχέση με την Εκκλησία
και καλύπτει εκεί και η Χάρη να μην καταλάβουν ψυχικώς τα παιδιά πολλά

Επειδή όμως, λίγοι άνθρωποι πια έχουν τόση πίστη και τόση υπομονή (στις ημέρες μας τα διαζύγια ειναι στραγάλια), καλά θα κάνει η γυναίκα μάλλον να πάρει χρόνο, να ηρεμήσει, δεν ξέρω και πόσο καιρό είναι η σχέση με τον άλλον αλλά θα πρέπει κάποιος κοντινός της που την αγαπά και έχει κάπια διάκριση των πραγμάτων, να την βοηθήσει να καταλάβει και να αντιληφθεί εαν ο καινούριος σύντροφος κάνει για σύντροφος ή είναι ένα ακόμη φρούτο.
Και επίσης, αν και η ίδια είναι σε θέση να στηρίξει μια νορμάλ σχέση.
Στην φάση αυτή, είναι ευάλωτη, έρωτας μετά από τέτοια περιπέτεια συζυγική μπορεί να ειναι βατερλό
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Αύγ 2018, 22:58

Επιδημία απο ερωτευμένες 35- 45 χρόνων παντρεμένες με παιδιά εχει προκύψει τα τελευταία χρόνια - ετοιμες να τα τινάξουν όλα στον αέρα.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών