Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Αύγ 2018, 20:20

Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:17
bizeli έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:12
Η ξαδέρφη μου που ήταν στα χωρίσματα με τον άντρα της ξέρετε τι έκαναν;
Δεύτερο παιδί.

Και όταν της είπα "Πας καλά;"

Μου λέει "Θέλω να είναι από τον ίδιο πατέρα τουλάχιστον".

Αν το καλοσκεφτείς make sense.
Και τελικά χώρισαν;
Ναι καλέ, τελειωμένος γάμος ήταν.
Απλά πριν χωρίσουν και επίσημα είπαν να κάνουν και δεύτερο παιδί με το σκεπτικό που σας είπα.
Τώρα είναι με άλλον.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9518
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Αύγ 2018, 20:23

Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 17:59
Ο τύπος θα μπορούσε να τη σέρνει στα δικαστήρια να ζητάει επιμέλειες, αν τόσο καιγόταν.
Aυτο με την επιμελεια των παιδιων το λες και ρατσιστικο, για να παρει πατερας την επιμελεια θα πρεπει η μανα να ειναι πρεζονι, αλλιως δεν εχει ελπιδες. Κατα τα αλλα μιλαμε για ισοτητα....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5742
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Αύγ 2018, 20:25

Athina__P έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:08

Δυστυχώς πολλοί το κάνουν έτσι και αλλιώς αυτό με διάφορες δικαιολογίες. Αλλά για να λέμε και την αλήθεια, αν έχεις χωρίσει για οικονομικούς λόγους, πώς στο καλό την παλεύεις με δύο σπίτια και τα ίδια εισοδήματα; Δεν τους δικαιολογώ, αλλά με αυτά που ακούω την έχω ακούσει! Νόμιζα ότι τους γνώριζα τους ανθρώπους και δεν αναγνωρίζονται, σε σχέση με το πόσο τιμωρούν τα παιδιά τους, που δεν φταίνε κιόλας.
μπορείς να πας να μείνεις με τους γονείς σου (όταν βρίσκονται στην ίδια πόλη με την εργασία σου), έστω και προσωρινά, ώστε να περισσεύουν χρήματα για τα παιδιά
αλλά δυστυχώς, οι περισσότεροι δεν θα το έκαναν, με την δικαιολογία πως δεν μπορούν και θέλουν να κάνουν κι αυτοί την ζωή τους (βλέποντας και την πρώην να προχωρά)
Athina__P έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:08
Δεν ξέρω κιόλας, δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει και ποια είναι η ερώτηση. Αν αξίζει αυτή η γυναίκα να κάνει κανείς οικογένεια μαζί της; Τι να σου πει κανείς τώρα;
όχι, δεν υπάρχει ερώτηση, γεγονότα (χωρίς λεπτομέρειες) έγραψα
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20325
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Αύγ 2018, 20:28

Nostalgia έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:23
Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 17:59
Ο τύπος θα μπορούσε να τη σέρνει στα δικαστήρια να ζητάει επιμέλειες, αν τόσο καιγόταν.
Aυτο με την επιμελεια των παιδιων το λες και ρατσιστικο, για να παρει πατερας την επιμελεια θα πρεπει η μανα να ειναι πρεζονι, αλλιως δεν εχει ελπιδες. Κατα τα αλλα μιλαμε για ισοτητα....
Εγώ είμαι υπέρ τις συνεπιμέλειας ρε. Μαλάκας είμαι; Όχι θα είναι ο άλλος με τη γκόμενα και χαλαρουίτα και θα τραβάω εγώ το μανίκι. Μισά μισά. Ο νέος νόμος που περιέγραφε ο άγις είναι εξαιρετικός.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5742
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Αύγ 2018, 20:32

Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:28
Nostalgia έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:23
Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 17:59
Ο τύπος θα μπορούσε να τη σέρνει στα δικαστήρια να ζητάει επιμέλειες, αν τόσο καιγόταν.
Aυτο με την επιμελεια των παιδιων το λες και ρατσιστικο, για να παρει πατερας την επιμελεια θα πρεπει η μανα να ειναι πρεζονι, αλλιως δεν εχει ελπιδες. Κατα τα αλλα μιλαμε για ισοτητα....
Εγώ είμαι υπέρ τις συνεπιμέλειας ρε. Μαλάκας είμαι; Όχι θα είναι ο άλλος με τη γκόμενα και χαλαρουίτα και θα τραβάω εγώ το μανίκι. Μισά μισά. Ο νέος νόμος που περιέγραφε ο άγις είναι εξαιρετικός.
νομίζω αν χωρίσεις με κοινή συναίνεση, υπάρχει ένα είδος συνεπιμέλειας
στην πράξη όμως την επιμέλεια την έχει αυτος που μένει με τα παιδιά
και τα παιδιά πρέπει να έχουν ένα σπίτι, όχι δύο, τις μισές μέρες από εδώ και τις μισές μέρες από εκεί
το τελεταίο βολεύει τους γονείς, όχι όμως και τα παιδιά που χρειάζονται σταθερό περιβάλλον
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9518
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Αύγ 2018, 20:32

Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:28
Nostalgia έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:23
Cecily Anne έγραψε:
19 Αύγ 2018, 17:59
Ο τύπος θα μπορούσε να τη σέρνει στα δικαστήρια να ζητάει επιμέλειες, αν τόσο καιγόταν.
Aυτο με την επιμελεια των παιδιων το λες και ρατσιστικο, για να παρει πατερας την επιμελεια θα πρεπει η μανα να ειναι πρεζονι, αλλιως δεν εχει ελπιδες. Κατα τα αλλα μιλαμε για ισοτητα....
Εγώ είμαι υπέρ τις συνεπιμέλειας ρε. Μαλάκας είμαι; Όχι θα είναι ο άλλος με τη γκόμενα και χαλαρουίτα και θα τραβάω εγώ το μανίκι. Μισά μισά. Ο νέος νόμος που περιέγραφε ο άγις είναι εξαιρετικός.

Δεν το πηγα στο γκομενικο, αλλα στην αναγκη του πατερα να εχει περισσοτερο χρονο με τα παιδια του και το αντιστροφο.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20325
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Αύγ 2018, 20:33

Nostalgia έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:32


Δεν το πηγα στο γκομενικο, αλλα στην αναγκη του πατερα να εχει περισσοτερο χρονο με τα παιδια του και το αντιστροφο.
Δεν έχει σημασία, το ένα χέρι νίβει το άλλο. Συμφωνούμε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20325
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Αύγ 2018, 20:38

Γαληνός έγραψε:
19 Αύγ 2018, 20:32

νομίζω αν χωρίσεις με κοινή συναίνεση, υπάρχει ένα είδος συνεπιμέλειας
στην πράξη όμως την επιμέλεια την έχει αυτος που μένει με τα παιδιά
και τα παιδιά πρέπει να έχουν ένα σπίτι, όχι δύο, τις μισές μέρες από εδώ και τις μισές μέρες από εκεί
το τελεταίο βολεύει τους γονείς, όχι όμως και τα παιδιά που χρειάζονται σταθερό περιβάλλον
Κοίτα καλό μου. Τα διαζύγια από πίσω συχνά (όχι πάντα) έχουν γκάφρα. Άμα πεινάς, δεν ασχολείσαι με μαλακίες, το ράβεις και πορεύεσαι, για να μεγαλώσεις μια οικογένεια σωστή και δεν χωρίζεις για ψύλλου πήδημα. Εφόσον χώρισες και έχετε τα φράγκα να συντηρείτε 2 σπίτια ξεχωριστά, ε νοικιάστε πάνω κάτω και βρείτε άκρη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70443
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2018, 20:40

Τα παιδιά τι ηλικία έχουν;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5742
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Αύγ 2018, 22:02

γυμνάσιο
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Αύγ 2018, 22:10

Τυχερός ο πρώην - σε λίγα χρόνια καθαρίζει και από το τρισάθλιο σύστημα δια(σ)τροφής.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:22

Oι ενήλικες, τί ηλικία έχουν?

Πάντως αφήνεις αδιευκρίνιστα κάποια πράγματα και δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το ποιντ/ερώτημα

Αν είναι οι σχέσεις εξάρτησης, πρέπει να δει κανείς τί είδους σχέση εξάρτησης έχει η κυρία και στις δυο περιπτώσεις.
Πχ, με τον πρώτο, μπορεί να ήταν ένας συνδυασμός χαρακτήρα και ηλικίας και κάποια στιγμή να έσκασε, εφοσον λες οτι η αυταρχικότητά του έφτασε σε σημείο βιαιοπραγίας τελικά..

Αν έχει μάθει έτσι, είναι φυσικό να κινείται ως εξαρτημένη γενικότερα.
Με την δεύτερη σχέση, προέκυψε έρωτας και μπλα μπλα μέσα σε έναν υπάρχοντα γάμο που πιθανώς πνιγόταν γιατί ο άλλος ήταν χιμπατζής (αν είναι όντως έτσι) πιθανώς δηλαδή να ήταν μια πόρτα διαφυγής και να ξεφουσκώσει κι όλας.

Το θέμα είναι, έχει σχέση εξάρτησης με τον δεύτερο όντως ή προκύπτει σχέση εξάρτησης λόγω του οτι εμπλέκονται και όλα τα υπόλοιπα (οικονομικά, παιδιά κτλ)?
Αν η σχέση είναι ισορροπημένη αρκετά ως σχέση, υπάρχει δυνατότητα κάτι να πάει ίσια.
Αν ξεφουσκώσει και είναι κίνηση πανικού, βρασμού ψυχής, εξαρτητικών αντανακλαστικών, εύχομαι να βρει άκρη να ζήσει τα παιδιά της (γιατί αν περιμένουν τα παιδιά τον μαλάκα-ναι μαλάκας είναι ο πατέρας που δεν υπολογίζει τί θα φάνε τα παιδιά του-άσε καλύτερα...)
Εύχομαι επίσης, τα παιδιά να βγουν όσο λιγότερο τραυματισμένα γίνεται (είναι και στην εφηβεία).
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 19 Αύγ 2018, 22:29

Τα παιδιά τα σκεφτόμαστε πριν τινάξουμε τα πάντα για την καβλάντζα μας .
Ελπιζω να μην είναι ηλίθιος ο νύν - την αφήσει εγκυο και τον κρατά αιχμαλωτο για 20 ετία το ''Θύμα'' .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Αύγ 2018, 22:32

Δεν διαφωνώ οτι τα παιδιά τα σκεπτόμαστε πάνω από όλα.
Επειδή όμως, όσο μεγαλώνω δεν θέλω να κρίνω τόσο αυστηρά και απόλυτα, υπάρχουν και περιπτώσεις να μην αντέχει κάποιος το φρούτο που παντρεύτηκε (πες οτι τον παντρεύτηκε μικρή και άβγαλτη/άμυαλη, παράδειγμα λέω) και να κάνει κινήσεις τέτοιες.
Εκεί, είναι δύσκολο να ρίξεις το ανάθεμα. Εδώ σου λέει οτι ο άλλος έπαιξε ξύλο και απειλές..
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χωρισμός και σχέσεις εξάρτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Αύγ 2018, 22:35

Ποτέ δεν είναι όλα όπως τα βλέπουμε απ' έξω.
Πάντα υπάρχουν πολλά περισσότερα από πίσω, σοβαρότερα και εμείς να βλέπουμε μόνο τα επιφανειακά.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών