Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2022, 19:27

AlienWay έγραψε:
29 Αύγ 2022, 18:30
Το συναίσθημα είναι αυτό που χρωματίζει μία αντικειμενική αλήθεια που αχνοφαίνεται. Ας πούμε στο παράδειγμα που αναφέρεις, ένας δεύτερος παρατηρητής θα έλεγε "έλα μωρέ, ένα αντικείμενο βρήκες, πώς κάνεις έτσι". Καταθέτει κι αυτός τη δική του αλήθεια με βάση το δικό του συναίσθημα.

Ωστόσο το αντικείμενο υπάρχει και βρέθηκε. Σε αυτό συμφωνούν και οι δύο.

Αρα η "αλήθεια" μπορεί να μην είναι απόλυτη και να μη προσεγγιστεί ποτέ στην ολότητά της. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υπάρχει ένα εύρος αντικειμενικότητας από το οποίο δεν πρέπει να ξεφεύγουμε.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες και περιλαμβάνεις και αυτό, εννοούσα κάποια μνήμη. Να θυμηθείς κάτι. όχι να βρεις κάποιο αντικείμενο που έχεις αφήσει και ψάχνεις να το βρεις.
Ένα όνομα ή στίχο ή τι σου είχε πει κάποιος ή μια λέξη περίεργη. όσο δεν το βρίσκεις ενώ σκέφτεσαι, κάτι σου το λέει μέσα σου ότι δεν το έχεις βρει ακόμα. όταν έρθει στη μνήμη σου, υπάρχει συγκεκριμένο άναμμα κάποιας λάμπας μέσα σου κι αυτό το νιώθεις. Είσαι πλέον σε άλλη φάση και σηματοδοτημένα.
Αυτό το κάνει η λειτουργία του συναισθήματος και το μεταιχμιακό σύστημα γενικότερα.

και λέω ότι η όποια απόδειξη παρουσιαστεί και κάτσει στο μυαλό σου, μπορεί να είναι πλάνη γιατί απλά το μεταιχμιακό άναψε λάμπα. θα σου είναι δύσκολο να επανεξετάσεις αν ξύρισες με το Όκαμ ότι έπρεπε, αν άφησες να περάσει έτσι κάποιο λογικό άλμα, αν είχε συνέχεια ή ασυνέχεια η δομή της εξέτασής σου.

ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ Ρε φίλε και σου κράζουν, άλλους ανθρώπους που έχουν τον ίδιο μηχανισμό συλλογιστικής και έτυχε σε αυτούς να κάτσει ως αλήθεια ο Νεφελίμ που κλάνει πρώτη ύλη για ψεκαστικό αέριο. "θα του πουν απόδειξέ τα αυτά ρε". Άμα τους πεις απόδειξε μου κι εσύ άλλους ισχυρισμούς σου για άλλα θέματα, το ίδιο δεν θα μπορούν.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2022, 19:36

paul25 έγραψε:
29 Αύγ 2022, 19:22
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 21:18
paul25 έγραψε:
17 Αύγ 2022, 14:42
Το phorum δικαιώνεται δηλαδή;

Ψυχολόγος προειδοποιεί: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Οι άνδρες στην εποχή μας είναι «πιο μόνοι από ποτέ», σύμφωνα με αμερικανό γνωστό ψυχολόγο κι η αιτία για αυτό είναι οι... πολύ υψηλές απαιτήσεις των μοντέρνων γυναικών.

Στο άρθρο του Greg Matos το οποίο δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό Psychology Today, αναφέρεται ότι αυξάνεται διαρκώς ο αριθμός των ανδρών που μένουν μόνοι, διότι δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές που ζητούν οι γυναίκες.

Ποιες είναι αυτές: Οι άνδρες να είναι συναισθηματικά διαθέσιμοι, να επικοινωνούν καλά μαζί τους και να μοιράζονται κοινές αξίες.

Χάσμα επικοινωνίας μεταξύ ανδρών και γυναικών

Το μεγαλύτερο χάσμα από αυτά, σύμφωνα με τον ψυχολόγο, είναι η καλή επικοινωνία που επιτυγχάνεται πια δύσκολο, ωστόσο αποτελεί τη βασική προϋπόθεση για μια υγιή συμβίωση και μακροπρόθεσμη αγάπη.

Ένας λόγος για αυτό είναι οι κοινωνικές αλλαγές των τελευταίων δεκαετιών, που επιτρέπουν στις γυναίκες να είναι καλύτερα ενημερωμένες για τις επιλογές τους και να γίνονται έτσι πιο εκλεκτικές.

Η αφορμή για το άρθρο του Greg Matos ήταν τα δεδομένα που προέκυψαν από εφαρμογές γνωριμιών, όπου όπως φαίνεται, το 62% των χρηστών είναι άνδρες.

Στο άρθρο ο ψυχολόγος αναφέρει ένας λόγος για αυτό είναι ότι η κοινωνία αποτυγχάνει να μάθει στα αγόρια τη σημασία της καλής επικοινωνίας με τις γυναίκες και ως εκ τούτου τα τελευταία 30 χρόνια το ποσοστό των ανδρών που παραμένουν μακροπρόθεσμα μόνοι αυξάνεται διαρκώς.

«Αν και για να είσαι ευτυχισμένος δεν χρειάζεται απαραίτητα να είσαι σε σχέση, ωστόσο οι άνδρες γενικά είναι πιο ευτυχισμένοι και πιο υγιής όταν έχουν σύντροφο», αναφέρει, ενώ στατιστικά, οι μοναχικοί άνδρες είναι πιο πιθανό να είναι άνεργοι και οικονομικά ασταθείς.

https://www.iefimerida.gr/kosmos/psyhol ... ai-ragdaia

Πως γίνεται να γίνει τέτοια έρευνα; Πως θα μετρήσεις "τους άντρες που μένουν μόνοι"; Για πόσο διάστημα; Ο παράγοντας δε "το ότι οι γυναίκες είναι εκλεκτικές" πως διαπιστώνεται ως αιτία στο ότι οι άντρες μένουν μόνοι τους (ενώ αλλιώς δεν θα έμεναν);
Καλά, αυτό είναι ένα μόνιμο πρόβλημα σε όλες τις ανθρωπιστικές μελέτες. Όμως η παραμετροποιηση της κατάστασης με σκοπό μια δήθεν μέτρηση δεν αναιρεί την ύπαρξη της κατάστασης αυτής. Αν πολλοί άνδρες διαφορετικής ηλικίας και background δηλώνουν την στιγμή που ερωτήθηκαν πως νιώθουν μόνοι, αυτό έχει σημασία.
Ως λογική αυτό ναι ρε φίλε είναι σωστό.Αλλιώς θα λέμε έχουμε ένα πτώμα που φαίνεται δολοφονημένο. Δεν αποδείχτηκε για κανέναν ότι είναι ο δολοφόνος, άρα δεν υπάρχει πτώμα.
Αλλά η ίδια η κατάσταση. Πως να την πεις υπαρκτή όταν βλέπεις ζευγάρια στο δρόμο κι όταν ξέρεις άλλα τόσα. Σίγουρα δεν μετρήθηκε όλος ο πληθυσμός για να βγάλουμε ένα ποσοστό. κι αυτό το ποσοστό πότε είναι άξιο; πάνω 50 και θέμα πλειοψηφίας; 30-40 και θέμα σοβαρού λόγου ανησυχίας γιατί θα έπρεπε να είναι 5; Ή 10 ή 15; Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να να επωμιστεί το φαινόμενο αυτό έναν χαρακτήρα ιδιαιτερότητας συναρτήσει μιας συγκεκριμένης εποχής (Πολύ έντονο στις μέρες μας εν συγκρίσει με παλιότερες εποχές ή και τάξεις μεγέθους εποχών.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22687
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Αύγ 2022, 19:39

Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2022, 19:27
AlienWay έγραψε:
29 Αύγ 2022, 18:30
Το συναίσθημα είναι αυτό που χρωματίζει μία αντικειμενική αλήθεια που αχνοφαίνεται. Ας πούμε στο παράδειγμα που αναφέρεις, ένας δεύτερος παρατηρητής θα έλεγε "έλα μωρέ, ένα αντικείμενο βρήκες, πώς κάνεις έτσι". Καταθέτει κι αυτός τη δική του αλήθεια με βάση το δικό του συναίσθημα.

Ωστόσο το αντικείμενο υπάρχει και βρέθηκε. Σε αυτό συμφωνούν και οι δύο.

Αρα η "αλήθεια" μπορεί να μην είναι απόλυτη και να μη προσεγγιστεί ποτέ στην ολότητά της. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υπάρχει ένα εύρος αντικειμενικότητας από το οποίο δεν πρέπει να ξεφεύγουμε.
Δεν ξέρω αν κατάλαβες και περιλαμβάνεις και αυτό, εννοούσα κάποια μνήμη. Να θυμηθείς κάτι. όχι να βρεις κάποιο αντικείμενο που έχεις αφήσει και ψάχνεις να το βρεις.
Ένα όνομα ή στίχο ή τι σου είχε πει κάποιος ή μια λέξη περίεργη. όσο δεν το βρίσκεις ενώ σκέφτεσαι, κάτι σου το λέει μέσα σου ότι δεν το έχεις βρει ακόμα. όταν έρθει στη μνήμη σου, υπάρχει συγκεκριμένο άναμμα κάποιας λάμπας μέσα σου κι αυτό το νιώθεις. Είσαι πλέον σε άλλη φάση και σηματοδοτημένα.
Αυτό το κάνει η λειτουργία του συναισθήματος και το μεταιχμιακό σύστημα γενικότερα.

και λέω ότι η όποια απόδειξη παρουσιαστεί και κάτσει στο μυαλό σου, μπορεί να είναι πλάνη γιατί απλά το μεταιχμιακό άναψε λάμπα. θα σου είναι δύσκολο να επανεξετάσεις αν ξύρισες με το Όκαμ ότι έπρεπε, αν άφησες να περάσει έτσι κάποιο λογικό άλμα, αν είχε συνέχεια ή ασυνέχεια η δομή της εξέτασής σου.

ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ Ρε φίλε και σου κράζουν, άλλους ανθρώπους που έχουν τον ίδιο μηχανισμό συλλογιστικής και έτυχε σε αυτούς να κάτσει ως αλήθεια ο Νεφελίμ που κλάνει πρώτη ύλη για ψεκαστικό αέριο. "θα του πουν απόδειξέ τα αυτά ρε". Άμα τους πεις απόδειξε μου κι εσύ άλλους ισχυρισμούς σου για άλλα θέματα, το ίδιο δεν θα μπορούν.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που διευκολύνει η όσο πιο αντικειμενική προσέγγιση της αλήθειας είναι η μεταξύ μας συνεννόηση. Θα συμφωνήσουμε ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε πως το φεγγάρι είναι ένα και στρογγυλό, όχι γιατί πρόκειται για ένα απαραβίαστο αξίωμα, αλλά γιατί διαφορετικά θα λέγαμε ο καθένας ό,τι του κατέβει στο κεφάλι. Είναι απαραίτητο δηλαδή να συμφωνούμε σε ορισμένα βασικά πράγματα, ώστε να μπορούμε να αναπτύξουμε τη διαδικασία της επικοινωνίας και του διαλόγου. Ακόμη κι αν διαφωνούμε, πάνω σε θεμελιώδη αξιώματα στα οποία συμφωνούμε και οι δύο θα θεμελιώσουμε τον διάλογό μας.

Αυτό που νομίζω ότι κινδυνεύει στις μέρες μας και τίθεται υπό δοκιμασία, είναι η έννοια της "σκληρής αλήθειας" και της μη βολικής πραγματικότητας. Είναι προτιμότερο να δεχόμαστε ότι η αντικειμενική πραγματικότητα είναι πολλές φορές δυσάρεστη και να προσπαθούμε να την αλλάξουμε, παρά να πλάσουμε τη δική μας, φανταστική πραγματικότητα που μας βολεύει και να έχουμε την απαίτηση να την ακολουθήσουν όλοι οι άλλοι σαν μια δογματική αλήθεια.

Και εδώ ακριβώς είναι που κολλάει αυτό που γράφεις. Οτι δηλαδή κάποιοι έχουν καταργήσει το 90% των στοιχείων της αντικειμενικότητας που είναι οικουμενικά αποδεκτά και έχουν το θράσος μετά να σου λένε ότι οφείλεις να συμφωνείς μαζί τους αναντίρρητα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2022, 19:48

Αφού δεξιοί ρε μλκ! :lol:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 29 Αύγ 2022, 20:20

AlienWay έγραψε:
29 Αύγ 2022, 18:09
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2022, 17:48
AlienWay έγραψε:
29 Αύγ 2022, 17:25


Ολα αυτά που λες είναι πανεύκολο να εκτιμηθούν σε μία επιστημονική έρευνα, τη στιγμή μάλιστα που στις σύγχρονες "κοινωνικές" επιστήμες, εκτιμούν άλλα και άλλα "αφηρημένα".

Ακόμη κι αν δεν το έκανε αυτό ο εν λόγω επιστήμονας (γιατί δεν έχουμε το paper μπροστά μας ώστε να το κρίνουμε) το ερώτημά σου καταδεικνύει την επιπολαιότητα που εμφανίζουν κάποιες σύγχρονες έρευνες, οι οποίες ερμηνεύουν όπως βολεύει τα ποσοστά, παίζουν με τη διαμόρφωση των κλάσεων, χρησιμοποιούν ανεπαρκή δείγματα, ανεπαρκείς μεθόδους, ερευνούν πράγματα που εκ φύσεως δεν μπορούν να ερευνηθούν με τα παρόντα μέσα, κλπ.

Πάντως ανέφικτο να συλλεγούν τα παρόντα δεδομένα δεν είναι.
Ο Φρόυντ είχε πει ότι η επιστήμη μας δεν μπορεί να βασίζεται σε μετρήσιμα δεδομένα γι αυτό ακολουθούμε μια πορεία όπου δεν θα παραβιάζουμε λογικές ή προγενέστερες αλήθειες. Τον εκτίμησα από αυτό.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι αλήθεια ή όχι κάποιος ισχυρισμός. Μπορούμε όμως να τηρούμε μία σεβαστική, προς τη λογική μας, στάση ώστε να αποφεύγουμε την πλάνη. Αυτό έχει να κάνει με μηχανιστικό λίγο τρόπο, να βλέπεις αν η προηγούμενη πρόταση και η επόμενη, στον ισχυρισμό ου άλλου, δένουν μεταξύ τους. που μπαίνει το αυθαίρετο συμπέρασμα, που υπάρχει στόμφος, που δίνεται η εικόνα της αυτοπεποίθησης και της σιγουριάς ότι αυτό που γράφω τώρα είναι αλήθεια, κανόνας, θεϊκό θέσφατο.

Αν δεν βαριέσαι δες το νήμα που άνοιξα για τον ορθό λόγο.


Στο νήμα τώρα, δεν μπορεί να χωρέσει το μυαλό μου μια στατική κατάσταση για ένα φαινόμενο χαοτικό και δυναμικό. Επίσης εκτός από το παράλογο της φάσης διακρίνω και φανταστικά πράγματα. Είναι δυνατόν να έχει νικηθεί η φύση και η βιολογία από τη νοοτροπία; ναι πολλές κοιτάνε να βρουν άντρα με λεφτά. παπάρια καταφέρνουν όμως. πρώτον γιατί οι λεφτάδες είναι τραγική μειοψηφία και οι μυαλό κουκούτσι μουνάρες επισης σπάνιες. Αργά ή γρήγορα θα έρθει η συνειδητοποίηση στην κάθε μία ότι δεν θα φάει ψωμί με το μουνί της που νόμιζε ότι φτάνει. θα κάνει σχέση με έναν απλό άνθρωπο.


Έλα ρε! Είναι δυνατόν να κάνουμε αυτό στον εαυτό μας; να δίνουμε αξία σε τέτοια άρθρα και να μας τρώνε νοητικού πόρους. Πριν το ίντερνετ γινότανε της πουτάνας με τέτοια άρθρα στα περιοδικά.
Εχουμε φτάσει ως ανθρωπότητα, στο σημείο να εξετάζουμε τα πιο χαοτικά φαινόμενα κοινωνικής αλληλεπίδρασης, με βάση τη στατιστική. Και να βγάζουμε μάλιστα και συμπεράσματα.

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αφαιρείται η ενότητα "συμπεράσματα" από papers των κοινωνικών επιστημών, ειδικά όσα βασίζονται σε στατιστική και σε ερωτηματολόγια.

Ας βγάζει ο αναγνώστης τα δικά του συμπεράσματα. Αλλιώς θυμίζει το σλόγκαν "ειδήσεις με άποψη" που χρησιμοποιούσε το παλιό mega channel.
:g094:

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 30 Αύγ 2022, 00:46

Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2022, 19:36
paul25 έγραψε:
29 Αύγ 2022, 19:22
Χαοτικός έγραψε:
28 Αύγ 2022, 21:18



Πως γίνεται να γίνει τέτοια έρευνα; Πως θα μετρήσεις "τους άντρες που μένουν μόνοι"; Για πόσο διάστημα; Ο παράγοντας δε "το ότι οι γυναίκες είναι εκλεκτικές" πως διαπιστώνεται ως αιτία στο ότι οι άντρες μένουν μόνοι τους (ενώ αλλιώς δεν θα έμεναν);
Καλά, αυτό είναι ένα μόνιμο πρόβλημα σε όλες τις ανθρωπιστικές μελέτες. Όμως η παραμετροποιηση της κατάστασης με σκοπό μια δήθεν μέτρηση δεν αναιρεί την ύπαρξη της κατάστασης αυτής. Αν πολλοί άνδρες διαφορετικής ηλικίας και background δηλώνουν την στιγμή που ερωτήθηκαν πως νιώθουν μόνοι, αυτό έχει σημασία.
Ως λογική αυτό ναι ρε φίλε είναι σωστό.Αλλιώς θα λέμε έχουμε ένα πτώμα που φαίνεται δολοφονημένο. Δεν αποδείχτηκε για κανέναν ότι είναι ο δολοφόνος, άρα δεν υπάρχει πτώμα.
Αλλά η ίδια η κατάσταση. Πως να την πεις υπαρκτή όταν βλέπεις ζευγάρια στο δρόμο κι όταν ξέρεις άλλα τόσα. Σίγουρα δεν μετρήθηκε όλος ο πληθυσμός για να βγάλουμε ένα ποσοστό. κι αυτό το ποσοστό πότε είναι άξιο; πάνω 50 και θέμα πλειοψηφίας; 30-40 και θέμα σοβαρού λόγου ανησυχίας γιατί θα έπρεπε να είναι 5; Ή 10 ή 15; Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να να επωμιστεί το φαινόμενο αυτό έναν χαρακτήρα ιδιαιτερότητας συναρτήσει μιας συγκεκριμένης εποχής (Πολύ έντονο στις μέρες μας εν συγκρίσει με παλιότερες εποχές ή και τάξεις μεγέθους εποχών.
Μα από την στιγμή που το δηλώνει αυτό το αίσθημα ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα (που επιλέχθηκε με τα προτυποποιημενα στατιστικα κριτήρια που επιλέγονται όπως και στις εκλογές κλπ) και μάλιστα μεγάλο, άσχετα από το αν είναι σε σχέση η όχι, δεν υπάρχει λόγος να λέμε ότι δεν υπάρχει. Αφού δηλώνετε, υπάρχει, εκτός αν πιστεύεις πως έχουν λόγο να λένε ψέματα όλοι αυτοί. Τώρα για το πόσο μεγάλο είναι αυτό το ποσοστό, εξαρτάται. Για εμένα πχ και ο ένας στους τρεις να το δηλώνει, μεγάλο μου φαίνεται. Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο, κάπου στο 12-16% πρέπει να είναι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Μιλλένιαλ
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: 24 Ιαν 2020, 13:54

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιλλένιαλ » 30 Αύγ 2022, 13:27

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
29 Αύγ 2022, 18:13
Μιλλένιαλ έγραψε:
28 Αύγ 2022, 20:37
έργο_μακέτο έγραψε:
18 Αύγ 2022, 00:28

Τι διαβάζουμε ρε.
Να υποθέσω πως όταν το 2006 κάποιος πόσταρε meme στο internet τον θεωρούσες αυτιστικό;
παρότι ο δάσκαλος έχει διατυπώσει αυτή την πρόταση 5 χρόνια πριν,φαίνεται οτι αρχιζετε να βλέπετε την αληθεια :102:
Δεν ήμουν στο φόρουμ τότε. Όπως και να χει το συγκεκριμένο συμπέρασμα απορρέει εύκολα αναλύοντας την κατάσταση.
Το μίσος για τη μπουμεργιά είναι δυνατότερο απ' τα ασφαλιστικά
~~~~
Μίμα για χρήμα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 02:27

paul25 έγραψε:
17 Αύγ 2022, 14:42
Το phorum δικαιώνεται δηλαδή;

Ψυχολόγος προειδοποιεί: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές
Τι ηλίθιος τρόπος να το θέσει κανείς αν είναι αληθινό πρόβλημα. Είτε οι γυναίκες γίνονται "υπερεκλεκτικές" είτε οι άντρες είτε συμβαίνει κάτι άλλο, οι άνθρωποι χωρίς σύντροφο αυξάνονται, όχι απλώς οι άνδρες. Δεν γίνεται να αυξάνονται οι άντρες χωρίς σύντροφο αλλά όχι οι γυναίκες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2022, 12:31

paul25 έγραψε:
30 Αύγ 2022, 00:46
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2022, 19:36
paul25 έγραψε:
29 Αύγ 2022, 19:22


Καλά, αυτό είναι ένα μόνιμο πρόβλημα σε όλες τις ανθρωπιστικές μελέτες. Όμως η παραμετροποιηση της κατάστασης με σκοπό μια δήθεν μέτρηση δεν αναιρεί την ύπαρξη της κατάστασης αυτής. Αν πολλοί άνδρες διαφορετικής ηλικίας και background δηλώνουν την στιγμή που ερωτήθηκαν πως νιώθουν μόνοι, αυτό έχει σημασία.
Ως λογική αυτό ναι ρε φίλε είναι σωστό.Αλλιώς θα λέμε έχουμε ένα πτώμα που φαίνεται δολοφονημένο. Δεν αποδείχτηκε για κανέναν ότι είναι ο δολοφόνος, άρα δεν υπάρχει πτώμα.
Αλλά η ίδια η κατάσταση. Πως να την πεις υπαρκτή όταν βλέπεις ζευγάρια στο δρόμο κι όταν ξέρεις άλλα τόσα. Σίγουρα δεν μετρήθηκε όλος ο πληθυσμός για να βγάλουμε ένα ποσοστό. κι αυτό το ποσοστό πότε είναι άξιο; πάνω 50 και θέμα πλειοψηφίας; 30-40 και θέμα σοβαρού λόγου ανησυχίας γιατί θα έπρεπε να είναι 5; Ή 10 ή 15; Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να να επωμιστεί το φαινόμενο αυτό έναν χαρακτήρα ιδιαιτερότητας συναρτήσει μιας συγκεκριμένης εποχής (Πολύ έντονο στις μέρες μας εν συγκρίσει με παλιότερες εποχές ή και τάξεις μεγέθους εποχών.
Μα από την στιγμή που το δηλώνει αυτό το αίσθημα ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα (που επιλέχθηκε με τα προτυποποιημενα στατιστικα κριτήρια που επιλέγονται όπως και στις εκλογές κλπ) και μάλιστα μεγάλο, άσχετα από το αν είναι σε σχέση η όχι, δεν υπάρχει λόγος να λέμε ότι δεν υπάρχει. Αφού δηλώνετε, υπάρχει, εκτός αν πιστεύεις πως έχουν λόγο να λένε ψέματα όλοι αυτοί. Τώρα για το πόσο μεγάλο είναι αυτό το ποσοστό, εξαρτάται. Για εμένα πχ και ο ένας στους τρεις να το δηλώνει, μεγάλο μου φαίνεται. Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο, κάπου στο 12-16% πρέπει να είναι.

Τι δηλώσανε; Το αίσθημα ότι τους φαίνεται ότι οι άντρες που μένουν μόνοι τους πληθαίνουν; Ή αν οι ίδιοι ατομικά δεν έχουν δεσμό;
Πάντως αν εγώ ήμουν χωρίς εσμό 2 χρόνια και έχω κάνει δεσμό τον τελευταίο μήνα, σε ερώτηση για το πιστεύω ότι συμβαίνει στους άντρες σχετικά με το θέμα δεσμού, θα έλεγα ότι η αίσθηση μου είναι πως πληθαίνουν αυτοί που δεν έχουν. Πιστεύω ότι και 5000 αν ήταν σαν κι εμένα στην κατάσταση που που είπα πριν, πάλι το ίδιο λέγανε. οτι πληθαίνουν οι χωρίς δεσμό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 01 Σεπ 2022, 22:31

Χαοτικός έγραψε:
01 Σεπ 2022, 12:31
paul25 έγραψε:
30 Αύγ 2022, 00:46
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2022, 19:36


Ως λογική αυτό ναι ρε φίλε είναι σωστό.Αλλιώς θα λέμε έχουμε ένα πτώμα που φαίνεται δολοφονημένο. Δεν αποδείχτηκε για κανέναν ότι είναι ο δολοφόνος, άρα δεν υπάρχει πτώμα.
Αλλά η ίδια η κατάσταση. Πως να την πεις υπαρκτή όταν βλέπεις ζευγάρια στο δρόμο κι όταν ξέρεις άλλα τόσα. Σίγουρα δεν μετρήθηκε όλος ο πληθυσμός για να βγάλουμε ένα ποσοστό. κι αυτό το ποσοστό πότε είναι άξιο; πάνω 50 και θέμα πλειοψηφίας; 30-40 και θέμα σοβαρού λόγου ανησυχίας γιατί θα έπρεπε να είναι 5; Ή 10 ή 15; Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να να επωμιστεί το φαινόμενο αυτό έναν χαρακτήρα ιδιαιτερότητας συναρτήσει μιας συγκεκριμένης εποχής (Πολύ έντονο στις μέρες μας εν συγκρίσει με παλιότερες εποχές ή και τάξεις μεγέθους εποχών.
Μα από την στιγμή που το δηλώνει αυτό το αίσθημα ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα (που επιλέχθηκε με τα προτυποποιημενα στατιστικα κριτήρια που επιλέγονται όπως και στις εκλογές κλπ) και μάλιστα μεγάλο, άσχετα από το αν είναι σε σχέση η όχι, δεν υπάρχει λόγος να λέμε ότι δεν υπάρχει. Αφού δηλώνετε, υπάρχει, εκτός αν πιστεύεις πως έχουν λόγο να λένε ψέματα όλοι αυτοί. Τώρα για το πόσο μεγάλο είναι αυτό το ποσοστό, εξαρτάται. Για εμένα πχ και ο ένας στους τρεις να το δηλώνει, μεγάλο μου φαίνεται. Δεν νομίζω όμως να είναι τόσο, κάπου στο 12-16% πρέπει να είναι.

Τι δηλώσανε; Το αίσθημα ότι τους φαίνεται ότι οι άντρες που μένουν μόνοι τους πληθαίνουν; Ή αν οι ίδιοι ατομικά δεν έχουν δεσμό;
Πάντως αν εγώ ήμουν χωρίς εσμό 2 χρόνια και έχω κάνει δεσμό τον τελευταίο μήνα, σε ερώτηση για το πιστεύω ότι συμβαίνει στους άντρες σχετικά με το θέμα δεσμού, θα έλεγα ότι η αίσθηση μου είναι πως πληθαίνουν αυτοί που δεν έχουν. Πιστεύω ότι και 5000 αν ήταν σαν κι εμένα στην κατάσταση που που είπα πριν, πάλι το ίδιο λέγανε. οτι πληθαίνουν οι χωρίς δεσμό.
Δεν μπορώ να ξέρω τι ερωτήσεις κάνανε αφού δεν έχω δει το ερωτηματολογιο τους, αλλά μπορεί να ρωταγανε, κάνατε δεσμό το τελευταίο χρόνο; Πότε ήταν η τελευταία φορά που κάνατε δεσμό; Από το 1-8 πόσο μόνοι νιώθετε; Κλπ
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 01 Σεπ 2022, 22:33

hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 02:27
paul25 έγραψε:
17 Αύγ 2022, 14:42
Το phorum δικαιώνεται δηλαδή;

Ψυχολόγος προειδοποιεί: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές
Τι ηλίθιος τρόπος να το θέσει κανείς αν είναι αληθινό πρόβλημα. Είτε οι γυναίκες γίνονται "υπερεκλεκτικές" είτε οι άντρες είτε συμβαίνει κάτι άλλο, οι άνθρωποι χωρίς σύντροφο αυξάνονται, όχι απλώς οι άνδρες. Δεν γίνεται να αυξάνονται οι άντρες χωρίς σύντροφο αλλά όχι οι γυναίκες.

Προφανώς! Διότι όταν λέει ότι οι γυναίκες έγιναν υπερεκλεκτικες σημαίνει ότι μιλάει για λίγες γυναίκες που έχουν επιλογές και όχι γενικά. Αυτό ανταποκρίνεται άλλωστε και στην πραγματικότητα, οι προτιμήσεις των αντρών θα ακολουθούν γκαουσιανη κατανομή.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Σεπ 2022, 22:37

για λιγες,ξεκαθαρα :giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Σεπ 2022, 22:55

hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 02:27
paul25 έγραψε:
17 Αύγ 2022, 14:42
Το phorum δικαιώνεται δηλαδή;

Ψυχολόγος προειδοποιεί: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές
Τι ηλίθιος τρόπος να το θέσει κανείς αν είναι αληθινό πρόβλημα. Είτε οι γυναίκες γίνονται "υπερεκλεκτικές" είτε οι άντρες είτε συμβαίνει κάτι άλλο, οι άνθρωποι χωρίς σύντροφο αυξάνονται, όχι απλώς οι άνδρες. Δεν γίνεται να αυξάνονται οι άντρες χωρίς σύντροφο αλλά όχι οι γυναίκες.
γινεται
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Σεπ 2022, 23:02

Αγις έγραψε:
01 Σεπ 2022, 22:55
hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 02:27
paul25 έγραψε:
17 Αύγ 2022, 14:42
Το phorum δικαιώνεται δηλαδή;

Ψυχολόγος προειδοποιεί: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές
Τι ηλίθιος τρόπος να το θέσει κανείς αν είναι αληθινό πρόβλημα. Είτε οι γυναίκες γίνονται "υπερεκλεκτικές" είτε οι άντρες είτε συμβαίνει κάτι άλλο, οι άνθρωποι χωρίς σύντροφο αυξάνονται, όχι απλώς οι άνδρες. Δεν γίνεται να αυξάνονται οι άντρες χωρίς σύντροφο αλλά όχι οι γυναίκες.
γινεται
Είναι νομοτελειακά αδύνατον, εκτός αν ισχυρίζεσαι ότι υπάρχουν κάποιοι άντρες που έχουν ταυτόχρονη σχέση με πολλές γυναίκες και παράλληλα καμμιά γυναίκα με ταυτόχρονη σχέση με πολλούς άντρες, με αποτέλεσμα να είναι ξέρω 'γω 3 άντρες για κάθε 10 γυναίκες.

Φυσικά ούτε συμβαίνει κάτι τέτοιο ούτε θα μπορούσε να συμβεί. Άνθρωποι είμαστε, όχι λιοντάρια.

Για αρχή, το να έχει κάποιος ταυτόχρονους δεσμούς, άντρας ή γυναίκα, είναι κατακριτέο από όλες τις κοινωνίες του πλανήτη. Μιλάμε λοιπόν για κρυφές σχέσεις και συνήθως αυτοί που έχουν κρυφές δεύτερες σχέσεις βρίσκονται με άτομα που επίσης είναι σε κρυφή δεύτερη σχέση. Επίσης το φαινόμενο είναι πάνω-κάτω το ίδιο συχνό σε άντρες και γυναίκες, οπότε συνεχίζει να ισχύει το 1-1.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Σεπ 2022, 00:52

Αγις έγραψε:
01 Σεπ 2022, 22:55
hellegennes έγραψε:
01 Σεπ 2022, 02:27
paul25 έγραψε:
17 Αύγ 2022, 14:42
Το phorum δικαιώνεται δηλαδή;

Ψυχολόγος προειδοποιεί: Οι άνδρες χωρίς σύντροφο αυξάνονται ραγδαία, διότι οι γυναίκες γίνονται υπέρ-εκλεκτικές
Τι ηλίθιος τρόπος να το θέσει κανείς αν είναι αληθινό πρόβλημα. Είτε οι γυναίκες γίνονται "υπερεκλεκτικές" είτε οι άντρες είτε συμβαίνει κάτι άλλο, οι άνθρωποι χωρίς σύντροφο αυξάνονται, όχι απλώς οι άνδρες. Δεν γίνεται να αυξάνονται οι άντρες χωρίς σύντροφο αλλά όχι οι γυναίκες.
γινεται

:roll:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών