Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 17:57

Πχορουμίτισσες, εσείς γουστάρετε ή όχι σημαδεμένους? Μιλάει η επιστήμη εδω!
Όπως και να το κάνουμε, οι ουλές είναι σέξι. Και η επιστήμη είναι εδώ να σου εξηγήσει τα πώς και τα γιατί.

Αναρωτήθηκες ποτέ τι είναι αυτό που κάνει τις ουλές να θεωρούνται από πολύ κόσμο σέξι, ή έστω γοητευτικές; Οι επιστήμονες αναρωτήθηκαν, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους, να αναρωτιούνται ακόμα και για πράγματα που οι υπόλοιποι δεν αναρωτηθήκαμε ποτέ. Και ιδού πού κατέληξαν.


Οι ουλές ως σημάδι γενναιότητας

Πώς (νομίζεις ότι) αποκτά κανείς μια ουλή; Η αλήθεια συνήθως είναι κάπως πιο πεζή από την φαντασία: Η ουλή που έχει στα αριστερά της μύτης ο γοητευτικός τύπος που σε κοιτάζει στο μπαρ είναι πιο πιθανό να έγινε από σπασμένο σπυράκι τότε που πέρασε ανεμοβλογιά μικρός, παρά τότε που πάλεψε στη ζούγκλα με μια τίγρη. Ωστόσο η φαντασία σου θα καλύψει το κενό της ελλιπούς πληροφορίας, και μέχρι να μάθεις την πραγματική ιστορία η «ζημιά» θα έχει γίνει. Σύμφωνα με αυτήν εδώ την έρευνα, για πολλές γυναίκες οι ουλές συνδέονται συνειρμικά με χαρακτηριστικά γνωρίσματα όπως η γενναιότητα, το θάρρος και η (ψυχική ή σωματική) δύναμη.

Δεν είναι, άλλωστε, τυχαίο που ορισμένες φυλές αυτόχθονων της Νοτίου Αμερικής βάφουν τα πρόσωπά τους με χρώματα που τονίζουν τις ουλές που δημιουργήθηκαν σε τελετουργικές «μάχες».


Υπάρχει, βέβαια, μια λεπτομέρεια εδώ…

Τόσο στην προηγούμενη έρευνα όσο και σε αυτήν εδώ οι επιστήμονες διαπίστωσαν πως οι γυναίκες έλκονται μεν από άντρες με ουλές, τους προτιμούν ωστόσο για σύντομες, όχι μακροχρόνιες σχέσεις. Και φυσικά υπάρχει εξήγηση και για αυτό:
Οι ουλές στο πρόσωπο συνδέονται συνειρμικά με προσωπικότητα επιρρεπή στα ρίσκα, ενίοτε και με αυξημένη τεστοστερόνη, κι αυτά τα δύο, όσο σέξι και αν ακούγονται, δεν είναι οι ιδανικές βάσεις πάνω στις οποίες θα χτιστεί μια μακροχρόνια σχέση, της οποίας το ζητούμενο είναι συνήθως η σταθερότητα και η ασφάλεια.


Έχει βάλει και το Χόλιγουντ το λιθαράκι του

Όπως παντού, εδώ που τα λέμε. Η γκλαμουροποίηση του «κακού παιδιού» σε ταινίες όπως το Scarface ή το Lethal Weapon, εκείνη η σκηνή στα Σαγόνια του Καρχαρία με τον Robert Shaw και τον Richard Dreyfus να συγκρίνουν τις ουλές τους, ή πιο πρόσφατοι ογκόλιθοι της ποπ κουλτούρας σαν το Vikings περνάνε ακόμα το μήνυμα της σεξουαλικής έλξης που προκαλούν τα εμφανή σημάδια στο πρόσωπο.


Και τέλος, το ασυνήθιστο…

Μπορεί να σου ακούγεται έως και εφηβικό, ωστόσο είναι ακριβώς η σπανιότητα ενός συγκεκριμένου χαρακτηριστικού, η έκπληξη ενός σημαδιού εκεί που δεν θα έπρεπε να βρίσκεται, η παρέκκλιση από τη νόρμα, που κάνει τους άνδρες με ουλές σέξι. Γενικώς, τα ιδιαίτερα, ασυνήθιστα χαρακτηριστικά είναι τελικά που κάνουν ελκυστικούς τους ανθρώπους –και αυτό, αν το σκεφτείς, δεν ισχύει μόνο για τους άνδρες.

https://www.in2life.gr/relations/single ... bh62vhwVi4
Νομίζω πως προσυπογράφω, σωστά τα λέει το άρθρο. Λογικό μου ακούγεται το αρχέγονο ένστικτο περί... ριψοκίνδυνου που ελκύει το αντίθετο φύλο.
Προσωπικά, στη γυναικα γουστάρω και ουλές και σέξι ραγάδες, όπως εχω επισημάνει και παλιότερα vantono @ A-Tέλειες: Ραγαδολάγνοι ενωθείτε!
Και ελπίζω κάποτε να γίνει μια έρευνα και για εμάς τους ραγαδολάγνους!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 08 Νοέμ 2022, 18:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Νοέμ 2022, 18:02

99,99% οι ουλές σημαίνουν τραυματισμό από ατύχημα. Ούτε συμπλοκή με εγκληματίες ούτε πάλη με αρκούδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Νοέμ 2022, 18:03

vantono έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 17:57
Πχορουμίστριες, εσείς γουστάρετε ή όχι σημαδεμένους? Μιλάει η επιστήμη εδω!
Όπως και να το κάνουμε, οι ουλές είναι σέξι. Και η επιστήμη είναι εδώ να σου εξηγήσει τα πώς και τα γιατί.

Αναρωτήθηκες ποτέ τι είναι αυτό που κάνει τις ουλές να θεωρούνται από πολύ κόσμο σέξι, ή έστω γοητευτικές; Οι επιστήμονες αναρωτήθηκαν, γιατί αυτή είναι η δουλειά τους, να αναρωτιούνται ακόμα και για πράγματα που οι υπόλοιποι δεν αναρωτηθήκαμε ποτέ. Και ιδού πού κατέληξαν.


Οι ουλές ως σημάδι γενναιότητας

Πώς (νομίζεις ότι) αποκτά κανείς μια ουλή; Η αλήθεια συνήθως είναι κάπως πιο πεζή από την φαντασία: Η ουλή που έχει στα αριστερά της μύτης ο γοητευτικός τύπος που σε κοιτάζει στο μπαρ είναι πιο πιθανό να έγινε από σπασμένο σπυράκι τότε που πέρασε ανεμοβλογιά μικρός, παρά τότε που πάλεψε στη ζούγκλα με μια τίγρη. Ωστόσο η φαντασία σου θα καλύψει το κενό της ελλιπούς πληροφορίας, και μέχρι να μάθεις την πραγματική ιστορία η «ζημιά» θα έχει γίνει. Σύμφωνα με αυτήν εδώ την έρευνα, για πολλές γυναίκες οι ουλές συνδέονται συνειρμικά με χαρακτηριστικά γνωρίσματα όπως η γενναιότητα, το θάρρος και η (ψυχική ή σωματική) δύναμη.

Δεν είναι, άλλωστε, τυχαίο που ορισμένες φυλές αυτόχθονων της Νοτίου Αμερικής βάφουν τα πρόσωπά τους με χρώματα που τονίζουν τις ουλές που δημιουργήθηκαν σε τελετουργικές «μάχες».


Υπάρχει, βέβαια, μια λεπτομέρεια εδώ…

Τόσο στην προηγούμενη έρευνα όσο και σε αυτήν εδώ οι επιστήμονες διαπίστωσαν πως οι γυναίκες έλκονται μεν από άντρες με ουλές, τους προτιμούν ωστόσο για σύντομες, όχι μακροχρόνιες σχέσεις. Και φυσικά υπάρχει εξήγηση και για αυτό:
Οι ουλές στο πρόσωπο συνδέονται συνειρμικά με προσωπικότητα επιρρεπή στα ρίσκα, ενίοτε και με αυξημένη τεστοστερόνη, κι αυτά τα δύο, όσο σέξι και αν ακούγονται, δεν είναι οι ιδανικές βάσεις πάνω στις οποίες θα χτιστεί μια μακροχρόνια σχέση, της οποίας το ζητούμενο είναι συνήθως η σταθερότητα και η ασφάλεια.


Έχει βάλει και το Χόλιγουντ το λιθαράκι του

Όπως παντού, εδώ που τα λέμε. Η γκλαμουροποίηση του «κακού παιδιού» σε ταινίες όπως το Scarface ή το Lethal Weapon, εκείνη η σκηνή στα Σαγόνια του Καρχαρία με τον Robert Shaw και τον Richard Dreyfus να συγκρίνουν τις ουλές τους, ή πιο πρόσφατοι ογκόλιθοι της ποπ κουλτούρας σαν το Vikings περνάνε ακόμα το μήνυμα της σεξουαλικής έλξης που προκαλούν τα εμφανή σημάδια στο πρόσωπο.


Και τέλος, το ασυνήθιστο…

Μπορεί να σου ακούγεται έως και εφηβικό, ωστόσο είναι ακριβώς η σπανιότητα ενός συγκεκριμένου χαρακτηριστικού, η έκπληξη ενός σημαδιού εκεί που δεν θα έπρεπε να βρίσκεται, η παρέκκλιση από τη νόρμα, που κάνει τους άνδρες με ουλές σέξι. Γενικώς, τα ιδιαίτερα, ασυνήθιστα χαρακτηριστικά είναι τελικά που κάνουν ελκυστικούς τους ανθρώπους –και αυτό, αν το σκεφτείς, δεν ισχύει μόνο για τους άνδρες.

https://www.in2life.gr/relations/single ... bh62vhwVi4
Νομίζω πως προσυπογράφω, σωστά τα λέει το άρθρο. Λογικό μου ακούγεται το αρχέγονο ένστικτο περί... ριψοκίνδυνου που ελκύει το αντίθετο φύλο.
Προσωπικά, στη γυναικα γουστάρω και ουλές και σέξι ραγάδες, όπως εχω επισημάνει και παλιότερα vantono @ A-Tέλειες: Ραγαδολάγνοι ενωθείτε!
Και ελπίζω κάποτε να γίνει μια έρευνα και για εμάς τους ραγαδολάγνους!
ισως να βρεθει κ θεραπεια
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Νοέμ 2022, 18:05

This is the ideal male body. You may not like it, but this is what peak performance looks like.

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 08 Νοέμ 2022, 18:06

Τους αρέσει ίσως αυτό το ταρζανέ το άγριο look. Βέβαια εξαρτάται που το έχεις. Άλλος έχει ουλή στυλ Ο Σημαδεμένος και άλλος, εγώ, έχει ουλή τύπου μικρός-έπεσα-από-το-ποδήλατο-και-έκανα-έξι-ράμματα-και-σε-εκείνο-το-σημείο-που-χτύπησα-στο-πηγούνι-μου-δεν-βγάζω-γένια-και-κάνει-αντίθεση-άμα-τα-αφήσω. Παίζει ρόλο το μέρος του προσώπου άρα αλλά και τα άλλα χαρακτηριστικά, π.χ άμα έχεις σπυράκια σίγουρα μία ουλή δε σε κάνει γοητευτικό αλλά άμα έχεις επιδερμίδα anime σου προσδίδει αρρενωπότητα.
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 08 Νοέμ 2022, 18:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 18:05
This is the ideal male body. You may not like it, but this is what peak performance looks like.

Εικόνα

Σαν τον πεογουλφ μοιάζει
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 08 Νοέμ 2022, 18:07

Beowulf πως το λένε
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 18:09

Αγις έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 18:03
ισως να βρεθει κ θεραπεια
Και να μη βρεθεί οκ, δεν θα τα βάψουμε και μαύρα :g094:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 08 Νοέμ 2022, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 18:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 18:05
This is the ideal male body. You may not like it, but this is what peak performance looks like.

Εικόνα
Αρκετά κοντά και αυτός δηλαδή, υποθέτω
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Νοέμ 2022, 18:23

Έτσι έχω κι εγώ το φρύδι, αλλά από πετροπόλεμο. Έχω και μια στο πηγούνι, επίσης από πετροπόλεμο. Στα χέρια έχω ουλές από μαγειρικό μαχαίρι και από ένα σπασμένο μπουκάλι όταν δούλευα σε εμφιαλωτήριο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 08 Νοέμ 2022, 18:25

για πείτε πχωρουμίτισες, αυτός εδώ σας αρέσει;
Εικόνα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Νοέμ 2022, 18:28

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 18:23
Έτσι έχω κι εγώ το φρύδι, αλλά από πετροπόλεμο. Έχω και μια στο πηγούνι, επίσης από πετροπόλεμο. Στα χέρια έχω ουλές από μαγειρικό μαχαίρι και από ένα σπασμένο μπουκάλι όταν δούλευα σε εμφιαλωτήριο.
Ξέρω άτομο που απλώς ξυρίζει έτσι το φρύδι του, τακτικά, για να φαίνεται οτι εχει ουλή και να αγριοδείχνει. :lol:

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5200
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 08 Νοέμ 2022, 18:33

Εικόνα
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Νοέμ 2022, 18:51

(και) εδω, την εχω πιο μεγαλη. οποια θελει σκαρπικ (τι γραφω ο μαλακας :003: ) να στειλει πμ.

α, και μια απο τις ουλες, ειναι απο αληθινη μαχη με αληθινο θηριο (yz490). που το ακουνε αρκουδες να ουρλιαζει και βαζουν τα κλαμματα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί οι γυναίκες γουστάρουν άντρες με ουλές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 08 Νοέμ 2022, 19:05

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 18:25
για πείτε πχωρουμίτισες, αυτός εδώ σας αρέσει;
Εικόνα
Δεν μου αρέσει, αυτός χρειάζεται πλαστική.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών